AMEPSFOOOTStHE (01 PANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Duitschers hebben Belgrado bezet VLAG OP GEZANTSCHAPSGEBOUW Neutraliteitspact tusschen Japan en de U.S.S.R. ABONNEMENTSPRIJS bij voorurtbetaling Per week 0.18 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 10.05 Administratie Telefoon 6289. Na 8 uur 6595. Giro 86382. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 5137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. (..Doelpunten"! Hoogstens 20 woorden tl 55 Elk woord meer 0.0a 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd ed. f prVJs DINSDAG 15 APRIL 1941 UITGAVE N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARGANG Groot aantal Gevangenen Duitsch Weermachtbericht 13 April. Duitsclic troepen hebben in den vroegen ochlctKl van Zondag de Servische hoofdstad en de vesting Belgrado, uit het Zuiden komende, be zet, nadat op 13 April des middags een kleine S.S.-afdccling der S.S.-divisie Reich" onder leiding van kapitein Klingenbcrg uit het Noorden over den Donau de slad was binnengedrongen cn de Duitsche vlag had geheschen op het Duitsche gezantschapsgebouw. Bij de zuivering van het bekken van Laibach in het gebied rondom Agram zetten troepen van het Duitsche leger hun bewegingen systematisch voort. Het aantal bij Agram gemaakte krijgs gevangenen bedraagt 32 generaals, on der wie 2 commandanten van leger corpsen, 300 ^fficiercn cn 12.000 man. Bovendien werden ongeveer 100 stuk ken geschut, 10 vliegtuigen, tal van opslagplaatsen van munitie en benzi ne cn een nog niet te ovcrzicnc hoe veelheid infantcriewapens en ander oorlogstuig buit gemaakt. 14 Divisies vernietigd Minstens 14 Servische divisies zijn tot dusver bij de gevechten aan het Zuid-Slavische front vernietigd, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte tijde. DE OPMARSCH IN ZUID- SLAVIE De Hongaarsche troepen hebben ten Noorden van Dsijek en tusschen Do rau cn Theis een doorbraak bewerk stelligd door de vijandelijke grensver- sterkingen cn rukken verder op. In overwinnen van den plaatselijken Zuid-Slavië is dc opmarsch na het weerstand van uiteengedreven Servi sche trocpendcelcn systematisch vol trokken. Het luchtwapen heeft in het Zuid-Oostelijk gebied ook gisteren voor den oorlog belangrijke doelen met het beste succes bestookt. Het verniel de op vliegvelden en in Herzegowina Jn totaal 30 vijandelijke vliegtuigen. In het gebied rondom Belgrado ge lukte het transport- en materiaal- treinen met neergeworpen bommen te vernielen en op marsch zijnde colon nes uiteen tc drijven. Aanval op Havens In den nacht van II op 12 April heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval r.p de reede van Salamis een vijandelijk koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken gebracht en bcm- treffers geplaatst op nog vier groote schepen. In de haven van den Pyraeus zijn 2 benzinedcpöts. een electrische centrale en een molen met succes ge bombardeerd, tewijl een vijandelijk vliegtuig van het type Hurricane werd neergeschoten. Andere Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben denzelfden nacht benzinedepóts en onderkomens van het vliegveld Venezia op het ei land Malta in brand geworpen. Eiland Ugliano genomen Het Italiaansche weermachtbericht d.d. 13 April luidt als volgt: De opmarsch van onze troepen over dc Jullsche grens duurt voort. Een van onze snelle colonnes is Segna ge passeerd aan de Adriatische kust, bij haar opmarsch naar het Zuid-Oosten Segna ligt voorbij Otavoc, waar de vij andelijke weerstand is gebroken. Een tweede snelle colonne heeft bij Karl- stadt de uit het Oosten kamende Duitsche troepen ontmoet. In den sec tor van Zare hebben onze troepen met doeltreffenden steun van de lucht macht Bencovazzo bezet, waarbij hon derden krijgsgevangenen werden ge maakt onder wie 80 officieren. Het ei land Ugliano is in onZT* handen ge vallen. DUIZENDEN GEVANGENEN Onze gemotoriseerde troepen, die uit Albanië waren opgerukt, zetten hun opmarsch op vijandelijk gebied voorbij Ochrida voort. De zuivering rondom het meer wordt voortgezet. Hier zijn duizenden krijgsgevangenen gemaakt, benevens een buit van een aanzien lijke hoeveelheid wapens en materiaal cn verscheidene tientallen stukken geschut. In dc zone van Dibrano heeft de divisie Alpenjagers Cuneense ruim 1000 krijgsgevangenen gemaakt onder wie 2 generaals benevens 18 zware batterijen. Van het Grieksche front niets bijzonder te melden. Te Sebenic hebben onze luchtformaties havenin stallaties en gemeerde schepen ge bombardeerd, terwijl zij opnieuw de hüLallaties der vlieghaven van Divul- jo .«jebben getroffen. Jachtvliegtuigen l.-oben de jachthaven van Trau onder p.itïailleurvuur genomen. Aan het I Huid-SlavischAlbaneesche front zijn j Bard ia bezet TOBROEK GEPASSEERD Zaterdagmiddag hebben Duitsclic en Italiaansche troepen bij de ach tervolging van den verslagen vijand, Tobroek gepasseerd en Bardia aan de Oostgrens van Cyrenaica bezet. Hasje/n L Y B I E Cyrenaica 50 100 km Hoofdweg - Karavaanweg\ Op Egyptischen Bodem SOLLOE.M GENOMEN De strijd in Noord-Afrika In Noord-Afrika werd bij den verde ren opmarsch na een gevecht het fort Capuzo, alsmede het op Egyptisch grondgebied liggende Solloem geno men. Duitsche duikbommenwerpers vernietigden bij een aanval op vlieg velden op Malta in den nacht van 12 op 13 April twee op den grond staande vijandelijke jachtvliegtuigen van het type Hurricane en plaatsten een vol treffer op het achterste gedeelte van een Britschcn torpedojager. Gisteren werden het vliegveld Luca op het. ei land Malta alsmede de haven La Val letta opnieuw gebombardeerd. Duit sche jachtvliegtuigen schoten in een luchtgevecht boven het eiland een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. vijandelijke troepen, gemotoriseerde strijdmiddelen en ravitailleeringsco- lonnes met bommen en mitrailleur- vuur bestookt. In Noord-Afrika hebben de Duitsch—Italiaansche troepen den terugtrekkenden vijand achtervolgd en die is thans rondom Tobroek om singeld. Schepen getroffen Formaties van het Duitsche vlieger corps hebben dc haveninrichting en gemeerde schepen te Salamis gebom bardeerd. Een stoomschip van middel groots tonnage werd tot zinken ge bracht. terwijl nog 5 schepen ernstig werden beschadigd. De haveninrich tingen bekwamen zware schade. Brïtschc aanvallen In den nacht van 11 op 12 April heb ben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Rhodos. Gemeld wordt, dat er geringe schade is aangericht en dat geen enkel slachtoffer is gevallen. In Oost-Afrika is een vijandelijke aanval op Giarso afgeslagen. Zuid-Slavische Leger wijkt IN HET BERGLANDSCHAP Duitsch Weermachtbericht 14 April. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In Zuid-Slavië is het gros van de tegen de Duitsche troepen vechtende vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het bergland langs de Adriatische kust terug. Alleen op en kele plaatsen wordt nog tegenstand geboden. Bij het achtervolgen van den verslagen vijand werd de Save over schreden. Over de inneming van Bel grado wordt nog gemeld, dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie vanuit het Westen tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Ncord-Grie- kenland ontwikkelden de operaties zich volgens het opgestelde plan. Het luchtwapen ondersteunde cok op 13 April in het Zuid-Oostelijke gebied c'e operaties van liet leger door vernieti gende aanvallen van afdeelingen jacht- en gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers cp vijandelijke troe pencolonnes in het gebied rondom Bel grado, alsmede op troepenconcentra ties bij Banja Luka. Andere succesvol le aanvallen werden ondernomen op vliegvelden in Midden-Bosnië, en in Herzegowina. Aanvallen op militaire doelen in Serajewo veroorzaakten zware vernielingen en uitgebreide branden in een groot troepenkamp en in spoorweginstallaties. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts het rijksgebied binnen. Bij De Staatsgreep in Irak Emir Abdallah onttroond BRITSCHE INVLOED GESCHAAD De Iraksche nationale vergadering te Bagdad heeft den gevluchten vroegeren regent Emir Abdallah van den troon vervallen verklaard. In zijn plaats is met algemeens stemmen onder grooten bijval als regent geko zen, Sjerif Sjaraf, de vroegere gou verneur van den Hedsjas. Sjerif Sjaraf heeft deelgenomen aan den Arabischen opstand in den wereldoorlog tegen de Engelschen onderkoning Hoessein. Hij is verwant aan koning Fe is al. De minister van Buitenlandsche Zaken, Soueidi, heeft in een toe spraak gewezen op de historische bc-teekenis van den ommekeer. Na de verkiezing is Sjaraf in het parlement verschenen om den eed van trouw op het koningschap, op het leger en cc Iraksche natie af te leggen. In Bagdad heerschte groote vreugde. De vorming van een grondwettig kabinet is spoedig tc verwachten. Dit kabinet zal in de plaats komen van het hui dige overgangskabinet. DE WARE OORZAAK Associated Press meldt uit neu trale diplomatieke kringen te Istan- boul, dat de jongste staatsgreep in Irak veroorzaakt is door den eisch van Engeland om aan Britsche troe pen het recht te verleen en de con trole op de spoorwegen en de petro- leumvelden over te nemen. Eden heeft, toen hij den minister van Buitenlandsche Zaken van Irak te Cairo ontmoette, dezen eisch gesteld. Het overgroote deel van het Iraksche leger was echter tegen dit plan. OFFICIEELE VERKLARING In zijn onlangs gehouden rede voor het. Iraksche parlement heeft mi nister-president Hasjld Ali el Kai- lani een overzicht gegeven over de jongste gebeurtenissen. Troon en openbare veiligheid van het land, zoo verklaarde ds minister-president, worden thans door Iraksche strijd krachten beschermd. Geen vreemde mogendheid heeft bij de jongste ge beurtenissen de hand in het spel gehad. De betrekkingen van Irak me' andere landen ondergaan geen ver andering. Het parlement van Irak is echter bereid zijn waardigheid te verdedigen. de gevechten in Zuid-Servië heeft de commandant van een afdeeling pant serjagers. majoor Stlefvater. zich als commandant van een vooruitges-ho ven afdeeling door persoonlijke actie bijzonder onderscheiden. Pavclitsj keert terug PAASCHBOODSCHAP De omroep van Agram deelde mede, dat generaal Kvaternik een Paasch- boodschap heeft gericht tot het Kroa tische volk. Daarin wenscht hij het geluk met den eersten vrijen Paschen en kondigt hun aan, dat dr. Ante Pa- velitsj zich reeds op Kroatischen grond bevindt. BESCHERMING DER KROATEN Door den zender van Agram zijn de Servische regeering en bevolking er opmerkzaam op gemaakt, dat iedere mishandeling der Kroaten of bescha diging van Kroatischen eigendom ge wroken zal worden. De Servische re geering werd zeer in het bijzonder op geroepen de soldaten en de Kroatische gezinnen, die naar huis willen terug- keeren, naar huis te laten gaan. De Kroaten moeten niet bevreesd zijn voor de dreigementen der Serven, zoo verklaarde de omroeper, aangezien voor iedere daad van geweld represail les zullen worden genomen. Bommen op Hongaarsch gebied BIJ FEHERTO Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Volgens een bericht van het luchtbe schermingscommando hebben ver scheidene Servische vliegtuigen bom men geworpen op de hofsteden in de omgeving van Feherto bij Szegedin. Hongaarsche jagers hebben de Servi sche bombardementsvliegtuigen ver dreven. In een gemeente aan den Do nau heeft een Servische bommenwer per van het type Blenheim een nood landing gemaakt. De bemanning, be staande uit twee onderofficieren, werd door dc gendarmerie aangehouden. NOG TEGENSTAND Nasr de Hongaarsche generale staf mededeelt, is het gebied tusschen den Dcnau en de Theisz geheel bezet. Hier mede is de verovering van Bastsjka. dat bij den vrede van Trianon moest worden afgestaan, voltooid. In de ste den en dorpen bieden Servische ben den komitadjis aan de oprukkende Hongaarsche troepen nog tegenstand en mishandelen zij de Hongaarsche en Duitsche bevolking. Er zijn energie ke tegenmaatregelen genomen. (Zie ook elders in dit blad) Eerbiediging van elkanders Grondgebied O Oost-Azië tc verzekeren Om dit voor- Uok nandsjoekwo nemen te bereiken, was het van I li belang, dat Japan en Rusland als na- OnSCn6nQ Daar buren hun vriendschappelijke betrek kingen versterkten. Konoje zeide verder: hierdoor wordt tegelijkertijd de geest van het driemogendhedenpact versterkt. In deze overtuiging heeft de regeering sedert eenigen tijd met de Sovjet- Russische regeering onderhandelin gen gevoerd met de bedoeling een principieele opheldering in de betrek kingen van Japan met Rusland tot stand te brengen. Dc onderhandelin gen zijn met het bezoek van Mat- soeoka snel gevorderd en hsóben geleid tot de ondertcekcuing van het pact. Het is mijn vaste geloof, dat het pact in de betrekkingen tus schen beide landen een historische b?teekenis heeft cn dat het tot de bevordering van den wereldvrede essentieel zal bijdragen. Ik twijfel niet, dat het pact tot grondslag voor een snelle oplossing voor de ver schillende tusschen beide landen hangende problemen za! dienen. VOOR DEN DUUR VAN 5 JAREN Zondagmiddag is in het Kremlin tc Moskou een neutraliteiispact tus schen Japan en de Sovjet-Unie on derteekend. Het neutraliteitspact is door den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken, Matsccoka en den Sovjet-Russischcn voorzitter van den raad van Volkscommissarissen en volkscommissaris van Buitenlandsche Zr. ken, Molctow, om 14 uur 30 Mos- kocschen tijd ondcrtcckcnd. Het pact bestaat uit vier punten, welke o.ni. een niet-aanvalsverklaring en een verzekering van vriendschap behelzen. MATSOEOKA VERTROKKEN Na de onderteekening van het ver drag is de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken. Matsoeoka. u Moskou vertokken op weg terug naar Tokio. Aan het station waren o.m. verschenen de Duitsche ambas sadeur, graaf von der Schulenburg, de plaatsvervangende militaire at taché, kol. Krebs en d? diplomatieke vertegenwoordigers dei overige le de. van het driemogendhedenpact. Na een buitengewoon hartelijk af scheid van Matsoeoka van Stalin cn Mr otow en onder herhaalde hand drukken der staatslieden, vertrok de trein. Naar Domei meldt, heeft Matsoeoka bij het afscheid op het. station te M'skou tot Molotow gezegd: „Komt u ui ieder geval spoedig haar Japan". De Inhoud van het Verdrag GARANTIE VOOR DEN VREDE In het Japansch» communiqué wordt medegedeeld: „Het Japansche rijk cn dc U.S.S.R., bewogen door den wensch tot ver sterking der vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen, die tus schen de beide landen bestaan, heb ben besloten een neutraliteitspact tc sluiten en zijn wcderkecrig het vol gende overeengekomen. Art. 1. De beide hooge contrac- teerende partijen komen overeen de vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen tusschen haar te handha ven en elkanders territoriale integri teit en onaantastbaarheid tc eerbie digen. Art. 2. In geval een van beide lioogc contracteerende partijen het voor werp wordt van militaire actie door een of meerdere derde mogendheid (-heden), zal de andere partij gedu rende de gelieele periode van een dergelijk conflict dc neutraliteit in acht nemen. Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht worden van af den dag der voltrekking van jl'jn ratificatie door dc beide hooge verdragsluiten de partijen en het zal geldig zijn voor een tijd van vijf jaar. In geval geen van beide hooge verdragsluiten de partijen het verdrag niet een jaar voor den afloop opzegt, zal het pact geacht worden automatisch voor de volgende vijf jaar te zijn verlengd. Art. 4. net onderhavige pact zal zoo spoedig mogelijk worden gerati ficeerd. De uitwisseling der ratifica ties zal geschieden tc Tokio zoo spoedig zulks mogelijk is". MANDSJOEKWO ONSCHENDBAAR Tegelijk met de onderteekening van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sovjet Unie een gemeenschappelijke verklaring uitge geven van de volgende strekking: De regeering van het Japansche rijk en de regeering der U.C.S.R. eerbie digen, teneinde de vreedzame, vriend schappelijke, tusschen haar bestaande betrekkingen te verzekeren op de basis van den geest van het tusschen de beide landen gesloten neutrali teitspact, van de zijde van het Ja pansche rijk de territoriale integri teit en onschendbaarheid van de Mongoolsche Volksrepubliek en van den kant van de Sovjet-Unie de ter ritoriale integriteit en onschendbaar heid van het keizerrijk Mandsjoekwo. VERKLARING VAN KONOJE DRIEMOGEXDHEDENPACT VERSTERKT De Japansche minister-president prins Konoje, heelt een verklaring ai gelegd, waarin hij o.m. zeide; Japan heeft voor eenigen tijd bij het slui ten van het driemogencthedenpact met Duitschland en Italië zijn on veranderlijk besluit bekend gemaakt om een uitbreiding van den oorlog te verhinderen en den vrede in HULL IS NIET VERRAST Dc Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken. Cnrde'.l En li, heeft in een persconferentie op een commentaar op het RussischJapan - sche pact de volgende officieele ver klaring afgelegd: De beteekenis van het pact tus schen de Sovjet-Unie en Japan met betrekking tot de neutraliteit, zooals dit in de pers is weergegeven, moet niet overschat worden. Dit verdrag maakt den indruk overeen te komen met de situatie, die in wezen sedert eenigen tijd tusschen beide landen bestaat. Derhalve vormt zij geen ver rassing, ofschoon er twijfel bestond, of de beide regeeringen haar al dan niet op schrift zouden stellen. Na tuurlijk blijft de politiek van onze regcering ongewijzigd. Radiotoespraak van den Paus VOOR DEN* VREDE Paus Pius XII heeft op den eersten Paaschdag een radiotoespraak gehou den, waarin hij den Katholieken in de geheele wereld een „hartelijk Paasch-hallelujah" bracht. In dezen vreugdegroet, zoo zeide de Paus, mengt zich echter een gevoel van smart wegens het droevige schouw spel der volkeren-tweedracht. Hij iep zijn hoorders op, niet te verzwak ken in het gebed voor een vrede, die dc eer van alle naties zou bewaren en voldoening zou schenken aan de levensnoodzakelijkheden van allen. ..Moge Gods zegen en kracht", zoo riep ce Paus uit. ..neerdalen op alle slachtoffers van den oorlog, op u, gij vluchtelingen, geëvacuecrden en naar andere landstreken verhuisden De Paus besloot zijn radiorede met den apostolischen zegen voor hen. „die in vervulling van hun plicht te land. ter zee en in de lucht strijden en voor hen. die door den oorlog hard ge troffen worden." De Positie van Groenland Protest van Deensche Regeering GEZANT TERUGGEROEPEN Het Deensche ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt mede: In telegrammen uit Washington wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten van Amerika na de uitbreiding van de Duitsche oorlogszone tot Groenlandsche wateren (besloten heb ben, de bescherming van Groenland op zich te nemen en daar vloot- en luëhtbases in te richten. In deze aan- .elegenheid is volgens telegrafische rapporten van het Deensche gezant schap in Washington een overeen komst onderteekend door den Ame- rikaanschen minister van Buiten landsche Zaken, Huil, en den Deen- schen gezant, von Kauffmann. Het aldus gesloten accoord heeft uiter aard geen volkenrechtelijke geldig heid, aangezien het tot stand is ge komen zonder dat de Koning van De nemarken of de door hem 'benoemde wettige regeering daaraan heeft me degewerkt of hoe dan ook er eenige kennis van heeft gedragen. De Deen sche minister van Buitenlandsche Zaken heeft er in een nota aan don Amerikaanschen zaakgelastigde te Ko penhagen tegen geprotesteerd, dat de Amerikaansche regeering in een kwestie van de uitoefening van het souvereine recht van Denemarken op Groenland met den Deenschen ge zant in Washington heeft onderhan deld, zonder dat deze krachtens zijn positie of door speciale machtiging bevoegd is geweest om voor de Deen sche regeering te onderhandelen. Dc Deensche minister van Buitenland sche Zaken heeft in dezelfde nota er reeds onmiddellijk tegen geprotes teerd, dat de regeering der Ver. Sta- De Strijd tegen Engeland Successen van Marine en Lucht wapen Bijzondere successen hebben de Duitsche marine cn het Duitsche luchtwapen verworven in den strijd tegen de ravitailleerings scheepvaart van het Britsche moederland. Duik- booten hebben in het Noorden cn Midden van den Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika 15 gewa pende vijandelijke koopvaarders toi. zinken gebracht met in totaal een in houd van 75.922 ton. Zij beschadig den verder een groot koopvaardij schip zwaar. Verre afstandsbommen werpers hebben op ongeveer 400 k.m. ten Westen van dc Orkney-eilandcn een koopvaarder van 3800 ton tot zinken gebracht. Ten Z.O. van Har wich vertoonde een vrij groot koop vaardijschip. nadat bommen neerge worpen waren, slagzij. In den nacht op Zondag heeft het luchtwapen aan dén uitgang van het Kanaal van Bristol een koopvaardijschip tot zin ken gebracht, groot 5000 tón. terwijl het ten Westen van Bedford en ten Z.W. van Cardiff met voltreffers 2 groote koopvaarders zwaar bescha digde. Ten Westen van Mnfcrd-haven is een convooi met goed succes aan gevallen. Andere aanvallen van ge vechtsvliegtuigen waren gericht op haven-installaties aan de Engelsche Zuidkust. Bij aanvallen op vliegvel den zijn verscheidene toestellen op den grond vernield cn zijn langdurige branden waargenomen. Eij een poging van den vijand om overdag naar dc kust van het bezette gebied te vliegen hebben jacht toe stellen een Engelse h jachttoestcl van het type-Hurricane en luchtafweer een gevechtstoestel van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. In den vorigen nacht heeft hst luchtafweergeschut nog 3 vijande lijke vliegtuigen doen neerstorten. De vijand is Duitsch gebied niet binnengevlogen. De totale verliepen van den vijand gisteren overdag cn in den afgeloopen nacht zijn 4S vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. VERLIEZEN TER ZEE In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen uit gewapende convooien in het St. George-kanaal drie schepen met een gezamcnlijken inhoud van 28.C00 ton tot zinken en beschadigde twee andere groote koop vaardijschepen zwaar. Gevechtsvlieg tuigen brachten in den afgeloonen nacht een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken en bombardeerden ha veninstallaties aan de Britsche Zuid- Oost kust. Een duikboot, bracht bij IJs land een Britschen hulpkruiser van ongeveer 10.000 ton tot zinken. Twee patrouilevaartuigen schoten aan de Noordzeekust van zes aanvallende Britsche vliegtuigen er twee neer en beschadigden een ander vliegtuig zwaar. Jachtvliegtuigen schoten bij Dover vier versperringsballons omlaag. Bij de te waterlating van een vrachtschip te Chester in Pennsylva- nië heeft de speciale gevolmachtigde van Roosevelt. Nelson Rockefeller, onder meer verklaard, dat de Britsche scheepsverliezen sinds het begin van den oorlog gelijk kunnen worden ge steld met de geheele tonnage der Amerikaansche Oceaan-vloot Do tonnage van deze vloot bedraagt 7.900.0CO. Tot dusverre had Londen beivcerd slechts 5 millioen ton ver loren te hebben, zoo meldt het D.N.B. Mislukte Aanval op Bordeaux Naar het D.N.B. verneemt, hebben in den nacht van 12 op 13 April En- gelsohe bommenwerpers getracht de haven van Bordeaux aan te vallen. Militaire resultaten leverde de aan val niet. op. De Britsche vliegers kozen als doel een barakkenkamp te Souge, ten Westen van Bordeaux, waarin zich, zooais ook te Londen bekend is, Fransche krijgsgevangenen bevinden. Nadat lichtfakkels waren uitgewor pen, lieten de vliegers 20 tot 25 bri santbommen op het kamp vallen. Een bom trof een barak en doodde op slag 19 krijgsgevangenen. Verder werden 22 Franschen zwaar en 14 lichtge wond. Duitsche hospitaalsoldaten bo den onmiddellijk hulp. Ook dc kamp bewoners hielpen naar beste krachten. De opwinding onder de krijgsgevan genen ever de handelwijze der Brit sche vliegers is groot. Ook de bevol king van Bordeaux is zeer veront waardigd over den aanval op hot krijgsgevangenenkamp, dat- ver van elk militair doel verwijderd ligt. ten de in de overeenkomst neerge legde plannen tot oprichting van mi litaire steunpunten op Groenland etc. verwezenlijkt. Ten slotte wordt er in dc nota op gewezen, dat de gesloten overeen komst zonder bindend effect is voor Denemarken. Gezant Kauffmann is naar aanleiding van zijn optreden in deze aangelegenheid bij koninklijk be sluit teruggeroepen uit zijn functie van Deensch gezant in Washington, waarna hij opdracht heeft gekregen zich naar kopenhagen te begeven en de leiding der zaken over te dragen aan den gezantschapsraad Blechings- berg. die als zaakgelastigde zal op treden. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft op instructie van Roosevelt den door de Deensche regeering uit zijn functie teruggeroepen Deenschen gerant me degedeeld, dat de Amerikaansche re geering hem nog steeds als gevol machtigd vertegenwoordiger van Denemarken in Washington erkent.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1