DE TERUGKEER VAN TARZAN De Aanhouder Wint 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 15 APRIL 1941 Gisterochtend omstreeks negen uur ls brand uitgebroken in de carbid- afdeeling van de electro-zuur- en waterstof fabriek aan den Distelweg in Amsterdam-Noord. In deze afdeelmg. die op de eerste verdieping ligt, staat een kolenbunker, welke den fabrieks- oven voedt. Deze bunker is zoo inge richt, dat de kolen automatisch in den oven vallen. In den loop van Zondag was de bunker warm geloopen. Men had ter stond maatregelen getroffen, waar door onheil voorkomen werd. Waar schijnlijk zijn die maatregelen echter niet voldoende geweest, want in den nacht ls de bunker weer verhit ge raakt en thans met ernstiger gevol gen. In de buurt van den bunker stond een vat machine-olie. dat brand geraakte en explodeerde, olie stroomde over de kolen en binnen weinige oogenblikken ontstond een reusachtige vuurhaard. De balken vatten vlam. er ontwikkelde zich een hevige rook en het zag er naar uit. dat de brand ernstige afmetingen zou aannemen. De brandweer rukte uit met twee motorspuiten en een ladderwagen. Het bleek, dat het 'olusschen bijzondere moeilijkheden opleverde. In verband met de aanwezige voorraden carbid en carbidafval was het immers niet mogelijk de vlammen met water te dooven en de motorspuiten moesten dus ongebruikt blijven. Men trachtte nu het vuur te bestrijden met schuim- poeder. doch ook dit gelukte niet. daar het. poeder nog te veel waterdeelen bevatte. De brandweer heeft daarop de gloeiende kolen weggeschept. en steeds met kleine beetjes poeder de vlammen gedoofd. Dit vorderde zooveel tijd. dat men in de middaguren nog niet met het b'usschen gereed was. De hevige rook- ontwikkeline bemoeilijkte het werk bovendien. De brandweerlieden waren door het roet bijna onherkenbaar. De fabriek, waarin een continube drijf gevestigd is. ondervond weinig schade, daar de brand tot de carbid- afdeeling beperkt ls gebleven. Spoorwegdiefstallen opgehelderd 11 MANNEN AANGEHOUDEN De Rotterdamsche politie heeft na naandenlange nasporingen een groot aantal spoorwegdiefstallen weten op te lossen. Niet minder dan elf mannen werden in verband hiermede aange houden. De laatste maanden werden regel matig spoorwagons, die op het empla cement linker Maasoever stonden opengebroken en leeggeplunderd, waarbij de daders o.a. groote partijen levensmiddelen buit maakten. Het ger lukte de politie den 36-jarigen tim merman E. v. d. G. aan te houden, die in het bezit bleek te zijn van een ge stolen kinderwagen. Bij dezen man werd een groot aantal gestolen goede ren gevonden, terwijl op zijn aanwij zingen verschillende andere dieven en helers konden worden gearresteerd. De Opgravingen te Rotterdam door EDGAR RIGE BURROUGHS 7.) Terwijl hij langzaam door de maanbeschenen straten van de Ara bische wijk reed. werd hij getroffen door een wild lawaai, dat uit een van de ontelbare café's kwam. Benieuwd, wat daar aan de hand was besloot hij binnen een kijkje te nemen. Vele Ara bieren zaten er te rooken en zij dron ken hun zwarte koffie. Samen met Arrestant ontvlucht UIT STATION TE HAARLEM Een berucht persoon, die onder ge leide van twee marechaussees op transport was gesteld naar Haarlem heeft kans gezien spoorloos te ver dwijnen. Het was een recidivist, die in Groningen verbleef en naar Haar lem moest worden overgebracht voor revisie van een vonnis. Bij aankomst te Haarlem het transport kwam belangrijk later aan dan verwacht werd bleek er nie mand te zijn om de marechaussees en hun arrestant te ontvangen den weg te wijzen. Ook de cel-auto was reeds vertrokken. Maar er was toch wel iemand die meer speciaal belangstelling had voor den op trans port gestelden misdadiger. Dat was zijn vrouw, die van Amsterdam toe Haarlem in hetzelfde treinrijtuig had gezeten en waarschijnlijk niet toe vallig juist dien dag op reis was ge- ;aan. De omstandigheden voor een vlucht waren gunstig. Het perron en de corridors waren vol menschen en toen een der marechaussees zich al leen naar buiten begaf om naar den celwagen te zoeken, nam de arres tant zijn kans waar. Daar hij onge boeid was. kon hij zich gemakkelijk van zijn eenen begeleider verwijde ren en toen de andere onverrichter- zake terugkwam op het perron, kon den de twee marechaussees lang zoeken. De arrestant was onvind baar en zijn echtgenoote eveneens. Doodelijke Aanrijding AUTOBUS GREEP FIETSER In de Vijzelstraat te Amsterdam is .istermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat een achttienjarigen jongen uit de Boetonstraat het leven heeft gekost. Uit de richting Vijzelgracht nader de een groote autobus. De jongen, die op zijn fiets uit de Kerkstraat kwam wilde oversteken en hij trachtte nog v6ir de autobus langs te rijden. Hij werd door het voertuig gegrepen waarbij de wielen hem over het hoofd gingen, zoodat de dood onmiddellijk intrad. BINNENLAND BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK Blussching met groote moei lijkheden gepaard KOLENBUNKER IN VLAMMEN RESTEN VAN HET KASTEEL BüLGERSTEYX De opgravingen welke te Rotterdam onder leiding van den archeoloog J. G. N. Renaud plaats vinden, hebben de laatste week succes gehad. Op het terrein in het verlengde van de oude Hoogstraat zijn bij de opgravingen naar het slot Bulgersteyn in een ge graven proefsleuf resten van heel oude muren te voorschijn gekomen. Het metselwerk is niet heelemaal uit hetzelfde tüdperk. Het meeste dateert waarschijnlijk uit de 14de eeuw en men koestert de verwachting, dat het cehee'e complex blootgelegd zal kun nen worden. De opgravingen worden intensief met tachtig man voortgezet. FEUILLETON Roman van R. Mohl Nederlandsche Bewerking door E. Kok 14 Baray loopt heen en weer. Hij is mrustig. Met hoeveel menschen heeft hij in deze weken al niet ge sproken. En is hij verder gekomen? Geen stap! En nu zal hij weer tegen over iemand staan, zal weer een vraag stellen en weer teleurgesteld zijn? Enfin, afwachten. Volgens zijn inlichtingen heeft Cornish een soort reclame-bureau het moet hem zeer goed gaan, ook dit huis is zijn e gendom. Baray wacht vijf minuten en dan Komt Cornish. Cornish is een lange, magere man van vijftig jaren, niets herinnert er aan. dat hij eens zeeofficier was. In tegendeel, zijn lange slipdas en zijn fluweel jasje geven hem het uiterlijk van een artist. U wenscht mij te spreken? VERDRONKEN Te utrecht ls de 77-jarige W. B. wonende op den Loevenhoutschedijk. op het Zandpad te water geraakt on verdronken. Hoewel het slachtoffer vrij spoedig op het droge kon worden gebracht, en men ruim een uur kunstmatige ademhaling toepaste bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. APELDOORNS 75000STE In de registers van den burgerlijken stand van Apeldoorn is de 75000ste in gezetene ingeschreven. Zij heet janna en is de dochter van den metaalbe werker C. Hoogerhuis. Over een zaak. die 22 jaar ge leden is. zegt Baray. Ik zou u zeer dankbaar zijn als u mij kon helpen. Cornish kijkt zijr. bezoeker aan en dan werpt hij een blik op het kaartje dat zijn bediende hem gaf. Bent u Duitscher? Ja. U spreekt vlot Engelsch. In mijn jeugd woonde ik in Lon den. De juwelier Baray in de Bond- street. is mijn oon Cornish kent deze zaak. Ilij biedt Baray een stoel aan. Twee en twintig jaar geleden, dat is een lange tijd, zegt hij. U was toen eerste officier op den hulpkruiser „Blaekwater", niet waar mr. Cornish' Hce weet u dat? Dat kan iedereen in de oude scheepslijsten nazien. Bovendien stond in de Sundaypost van 30 Augustus 1916 een foto van de „Blaekwater" en zijn dappere bemanning. U bent goed op de hoogte. U zult dadelijk hooren waarom ik zulk een groot belang in deze din gen stel. De hulpkruiser boorde op 16 Maart 1916 een schip in den grond genaamd „Frankental". Ik vermoed dat mijn vader aan boord van dit schip was. Wij hebben sedert dien niets meer van hem gehoord. U be grijpt natuurlijk, dat de zoon belang stelt in deze scheepsramp. Ja. dat km mr. Corniseh heel goe'1 begrijnen. Was uw vader am banr-1 van dat schip, dot is tragisch. Eer, oorlog is iets vreeselijks. Aboel, zijn bediende, vond hij een plaatsje vlak bij de dansende Ouled- Nail-meisjes. Spoedig kwam een der meisjes, die Tarzan had opgemerkt, dansend naar hem toe en wond haar zilveren sjaal om zijn schouders. Hij gaf haar een paar zilveren munten. Doch even tevoren hadden de scherpe oogen van Aboel haar zien praten met Moeder Stien overleden ZOETELAAR STER VAN HET ZESDE Te Breda is op 69-jarigen leeftijd mejuffrouw Christina Frere- j e a n overleden, die alom bekend was als moeder Stien. Met moeder Stien is waarschijnlijk de laatste marketenster van het Nederlandsche leger heengegaan. Het was het zesde regiment infan terie, waaraan zij haar hart had ver pand. Reeds op jeugdigen leeftijd ruk te zij. het oorlamvaatje aan de zijde, met de troep uit. Ook toen de zoele- laarster officieel werd afgeschaft, bleef moeder Stien haar regiment trouw. Voortaan waren het flesehjes limo nade en bier, reepen chocolade en fruit, die ze aan de jongens verkocht. Vele vermoeiende marsehen maakte zij met de soldaten mede en tijdens de manoeuvres en in de mobilisatie- jaren 19141918 heeft zij menigmaal met een strooleger in een schuur ge noegen moeten nemen. Toen het ..zesde" 125 jaar bestond, deelde moeder Stien in de hulde en kreeg zij de gouden eere-medailie ver bonden aan "de orde van Oranje Nas sau. Inbraken te Leiden ACHT ARRESTATIES De Leidsche recherche heeft licht gebracht in een aantal inbraken L acht personen gearresteerd. Op 28 Maart was uit het magaziïrt van de firma Biesiot aan de Haarlem merstraat een groote partij thee ter waarde van f GOO gestolen; eenige da gen later uit hetzelfde magazijn een partij koffie van f 150. Op 1 April werd bij een inbraak in het kantoor van de Ünilever verkoop Centrale aan de Turfmarkt te Leiden een geldkistje opengebroken, waaruit f 300 werd ont vreemd, op 3 April werd weder san hetzelfde kantoor een bezoek ge bracht. Het geldkistje, dat een andere plaats had gekregen, werd wederom gevonden; de buit voor de dieven be droeg ditmaal f 400. Uit enkele inlichtingen kreeg de po litie aanwijzing, dat vermoedelijk cie 31-jarige A. B. en de 33-jarige J. v. R. den koffiediefstal hadden gepleegd. Zij werden gearresteerd en beken den en na hun verhoor werden nog drie medeplichtigen aangehouden, de 17-jarige C. J. G., de 16-jarige H. J. S. en de 24-jarige broer van G., die even eens zijn medewerking had verleend. C. J. G. en H. J. S. hadden in gezel schap van den 17-jarigen J. L. de in braken op de Turfmarkt gepleegd. L. en nog twee andere personen zijn eveneens gearresteerd. De dieven heb ben kans gezien de f 700 met de op brengst van de 600 pond thee en kof fie in enkele dagen aan drank, bios copen. enz. er door te brengen. Het bleek bovendien, dat bij eer. vierde inbraak uit een pakhuis in d? Haarlemmerstraat een groote partij zeep was gestolen. Herinnert u zich deze geschiede nis? Zeker, alleen weet ik niet meer precies of het op den 16en Maart was Overigens, zooiets vergeet men nie' licht. Baray gaat verder. Mr. Cornish voordat ik u vraag mij van dezen on dergang te vertellen, zou ik graae willen weten of u zich het schip nog herinnert, hoe het er uit zag? Cornish is een beetje verwonderd Hoe het er uit zag, hoe bedoelt u dat0 Maar hij wacht geen antwoord af. hij legt de hand tegen het voorhoofd en denkt na. Wacht u eens, het kan 4000 ton geweest zijn, zilvergrijs geverfd, een opvallend langen schoorsteen. Baray's hart staat een seconde stil De „Michael" had een buitengewoon langen schoorsteen gehad. En den naam. mr. Ccrnish, hebt u den naam duidelijk gezien? Neen, dat was onmogelijk, het was verschrikkelijk weer. Maar hoe kon u dan weten, dat Wij hoorden het van de gered den. Baray meent niet goed te ver staan. Geredden, zijn dus de opvaren den van de Frankental gered? Wist u dat niet? Baray zucht. Niet zeker, zegt hij. - Ja. zegt Cornish, drie man wer den gered, het weer was vreeselijk corals ik al zei. Baray kijkt den ander zwijgend aan. W t e- van hen geworden is •ve~' ;k nie:. T'.c herinner nvt. dat w'i hen op een dag aan een ander schip twee Arabieren aan den anderen kant van het lokaal. Weer was het haar beurt om te dansen. Zij kwam dicht naar Tarzan toe. Lieflijk glimlachend, in weerwil van het geschimp van de zonen der woestijn, draaide zij in het rond en boog zich plotseling een wei nig over hem heen. „Er zijn er twee buiten op de binnenplaats", zeide zij Arbeidsbemiddeling wordt Rijkszaak Opheffing der Gemeentelijke beurzen MET INGANG VAN 1 MEI De 1ste Mei a-s. zal voor de arbeids bemiddeling In ons land een belang rijke datum zijn. Dan immers treedt de nieuwe organisatie van de ar beidsbemiddeling. waartoe in het najaar van 1940 het besluit werd ge nomen, in werking. Daarmede hou den de gemeentelijke arbeidsbeurzen op te bestaan, om plaats te maken voor 37 over het geheele land ver spreide gewestelijke arbeidsbureaus, die, hierin bijgestaan door 148 bij kantoren. onder leiding van het rijksarbeidsbureau, voortaan de ar beidsbemiddeling zullen verzorgen. Terwijl de tot dusver bestaande ge meentelijke arbeidsbemiddeling een aangelegenheid vormde cie plaatse lijk een zeer uiteerioopend beeld vertoonde, is dus thans de toestand ingetreden, waarbij deze zaak voor het geheele land uniform is geregeld. Intusschen betreft het hier geenszins uitsluitend de doorvoering van een eenvormig werkende voorziening. Dit blijkt reeds dadelijk uit den gekozen opzet. Terwijl de gemeentelijke ar beidsbeurzen in hoofdzaak haar aan dacht schonken aan de arbeidsbemid deling in de eigen gemeente, wordt thans van rijkswege de zorg voor de arbeidsbemiddeling van meet af aan ais een gewestelijke aangelegenheid beschouwd. Ieder gewestelijk arbeids bureau is er op ingericht om. met behulp van een aantai bij-kantoren, de behoeften te peilen van het dis- tiict, dat aan zijn zorgen is toever trouwd. Hierdoor wordt reeds aan stonds een verruiming verkregen van de mogelijkheid tot plaatsing van werkzoekenden. Terwijl eer.erzijds de nadruk zal werden gelegd op een sterk levend persoonlijk contact met. de werkne mers, zal anderzijds bijzondere afin- dacht worden geschonken aan de practische behoeften van het be drijfsleven. Door medische keuring, psycho technisch onderzoek en de inrichting van een werklboek voor eiken werk nemer zullen uitgebreide gegevens omtrent de werkzoekenden worden verkregen. Er wordt krachtig gewerkt om de organisatie zoo spoedig mogelijk tot volle werkzaamheid t? brengen en haar zoodanig in te richten, dat zij haar diensten kan verrichten met de kunde, die het gewicht harer sociale functie vereischt en met een vlotheid, die aan het tempo van het moderne bedrijfsleven beantwoordt. Een telexnet zorgt voor een snelle verbinding tusschen het departe ment van Sociale Zaken, waaronder het hoofdbureau ressorteert, en de overdroegen. Als ik mij niet vergis was dat de „City of Liverpool". Maar ik kan dat niet met juistheid bewe ren. Cornish staat plotseling op. Wacht een oogenblik, zegt hij, ik zal mijn notities inzien. Misschien hebt u er meer aan als ik u alles nauwkeurig vertel. Dat is heel vriendelijk van u, mr. Cornish. Het spreekt immers van zelf. De Engelschman verlaat de kamer. Baray blijft wachten, zijn hart klopt wild hij is bij het doel! Drie overlevenden, Ls dat mogelijk? Na den oorlog zouden deze mannen zich toch hebben gemeld en gespro ken hebben? Maar nooit heeft iemand van hen gehoord! Neen. er kan niemand gered zijn. Cornish moet zich vergissen Misschien verwart hij de gebeurtenis met een andere? Doch daar komt hij de kamer weer binnen en bladert in zijn boek. Maart 1916. De eerste dagen nietsja, de 16e MaartFrankental. Duitsch vrachtschip, ongeveer 4000 ten bij windsterkte elf vernietigd, bedenkt u eens. mr. Baray. bij windsterkte elf, drie man gered, Ls het geen wonder? En deze drie zijn werkelijk ge red? Baray is bleek geworden. Dit ontgaat Cornish niet. ik kan beg ij- r~n hoe u dit schikt, zegt hij. Men k'ampt zich in zu'ke gevallen vast -~n f"n s'rcoha'm, v hoopt zeker dat uw vader onder deze drie was? vlug In gebroken Fransch. „die mon sieur kwaad willen doen. Ik beloofde hen, u er heen te lokken, maar ik kan het niet monsieur is zoo vrien delijk voor me geweest. Ga dadelijk weg; het zijn booze mannen". Tarzan dankte haar, maar maakte geen bewe ging om te vertrekken. Een norsch uit ziende Arabier kwam nu naderbij, INDISCH NIEUWS Verscherpte Maatregelen in Ned.-Indië TEGEN HONGAREN. ROEMENEN EN BULGAREN Naar United Press uit Batavia meldt, hebben de autoriteiten van Nederlandse h-I n d i ver scherpte verblijfsbepalingen voor alle Hongaarsche, Roemeensche en Bulgaarsche onderdanen afge kondigd. onderscheidene gewestelijke bureaux. Zoo kunnen de gewestelijke arbeids- bureaux van uur tot uur op de hoog te worden gesteld van al hetgeen, waarover zij voor een vlotte taakver vulling moeten kunnen beschikken. De aanwijzing van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux heeft inmiddels plaats gevonden. Benoemd zijn o.a. te Amsterdam: A. J. A. C. van Delft, directeur der districtsarbeidsbeurs te Tilburg; te 's-GravenhageC. J. Bakker, direc teur der arbeidsbeurs; te Groningen: H. P. Staal, directeur der arbeids beurs te Middelburg; te Leiden: H. Hazelhoff, hoofdcommies van het departement van Sociale Zaken en te Rotterdam: A. N. var. Mill, direc teur der arbeidsbeurs aldaar. EEN POLDERHUIS TE MIDDELBURG Zooals bekend, ging op 17 Mei 1940 he^. grootste gedeelte 'der beroemde abdijgebouwen te Middelburg ver loren of werd deerlijk behavend. Hieronder behoorde ook dat deel der gebouwen, dat aan den polder Wal cheren tot bestuurszetel diende. De onderhandelingen, door het be stuur van den polder gevoerd met den rijksgebouwendienst om den pol der weder een plaats te doen krijgen in de abdij of de ibijbehoorende ge bouwen, hebben niet tot de ge- wenschte resultaten geleid en thans stelt het bestuur aan de algemeene vergadering voor, zulks na overleg met en na voorlichting van den directeur van de stichting .Herbouw Middelburg" een nieuw polderhuis te bouwen aetn de Groenmarkt. De kosten worden op f 130.000 geraamd, zender meubileering. 103-JARIGE TE ENKHUIZEN De populairste inwoner van Enk huizen, de heer C. S i e b e r t, is op tweeden Paaschdag 103 jaar gewor den. De oude ïfeer geniet nog een goede gezondheid. Zijn gezichtsver mogen is echter niet zoo goed meer. Natuurlijk was er voor zijn verjaar dag groote belangstelling. Neendat niet. Vreemd ge noeg heeft Baray deze gedachte niet gehad. Na 22 jaar denkt men niet meer aan zulke dingen. Dat zou al te mooi zijn. zegt hij. Maar als mijn vader er bij was geweest, hadden wij dat wel gehoord. Natuurlijk zijn drie man gered. Cornish verdiept zich in zijn aan- teekeningen. Waarachtig zegt hij, toen ik dit schreef, heb ik nooit kun nen denken, dat ik dit eens aan een belanghebbende zou voorlezen. Maar zoo gaat het in het leven. Waar zijn de geredden gebleven? Waar? Waar? Ik zal u de ge schiedenis van het begin af aan ver tellen. zegt Cornish. Dan hebt u ten minste een duidelijk inzicht, overigens zie ik hier weer staan, opvallend lange schoorsteen. U ziet, dat ik het mij goed herinnerde. De „Michael", het is werkelijk de Michael geweest! Maar nu begint Cornish zijn ver haal en Baray zwijgt en luistert aan dachtig. Cornish onderbreekt nog een keer zijn verhaal. Bedient u zich. zegt hij en schuift Baray siga retten toe. En dan begint hij. 16 Maart 1916. Reeds twaalf uren lang waait een orkaan over den At- lantischen Oceaan. Zwaar rolt de „Blaekwater" in de kokende zee. de storm huilt over het dek en heeft al les meegesleurd wat niet vast gezet was. Met saamgekneoen lippen staat de commandant op de brug. Zijn door de pokken geschonden gezicht ls klaarblijkelijk er op uit moeilijkheden uit te lokken. Onder het spotgelach der omzittenden, begon hij Tarzan te beleedigen, zeggende, dat hij het dan sende meisje gekrenkt had. De aap man vond het niet prettig, in welke taal ook, uitgelachen te worden. Wa: ging er gebeuren? (Wordt vervolgd.) RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 16 APRIL 6.15 Graraofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 GraruoFoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.10 Gowijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten. 8.45 Grnmofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelconceit. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoor dracht. 12 00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12 42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amusementsorkest, dameskoor Aether- oharme en solisten. 2.15 Voor de vrouw, 2.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 3.15 De Ramblers. 3.45 Gramofoonmu ziek. 2.30 Viool, piano en gramofoonmu ziek. 3.15 De Ramblers. 3.45 Gramofoon muziek. 4.00 Chr. Radio Stichting: Bij bellezing. 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.1a Nieuws- econo mische- en beursberichten. 5.30 Lucbt- vanri praatje. 5.45 Omroeporkest. 6 15 Voor do binnenschippers. 6.30 Omroep orkest 7.00 Economische vragen can den dag. 715 Volkszang. 7.10 Gra mofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. S.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en solis ten. 9.40 Christelijke Radio Stichting: Dagsluiting. 9.45 Engelsche berichten. 10.00 Nieuwsberichten. Sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.30 Nieuwsberichten. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Vrijz. Prot. Kerkcomi- té: Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 En semble Rentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.15 Nieuws- en economische berichten. 1.00 Esmeralda en Frans Wouters en zijn orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.3t) Cabaretpro gramma. 3.15 Hoflandsch Kamermuziek- ensemble. 4.15 Ensemble Tonny Roxini. 5.00 Vrijz Prot. Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Svlvestretrio. 6.00 Gramo foonmuziek. 6.13 Reportage. 7.00 Bra- bantsch praatje. 7.15 Viool voordracht 7.30 Causerie „Rijksacademie voor beel dende kunsten". 7.45 Viool en piano. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8 30 Grn- mofoonmuziekl 8.45 Amusementsorkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Kleine oorzaken groote gevolgen". 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten. Sluiting. GEVAARLIJK SPELLETJE MET LUCIFERS Doordat kinderen met lucifer* speelden is brand ontstaan in een groote houten schuur van den tuin der G. in de Horstemeer ibij Neder- horst den Berg (N.-H.). De schuur brandde geheel uit en een hoeveel heid benzine, petroleum en brand stoffen, benevens een vrachtauto geladen met pootaardappelen, wer den door het vuur vernield. Ook kwa men een paar geiten en konijnen ia de vlammen om. rood, zijn oogen zijn ontstoken, hij heeft twee nachten niet geslapen; desondanks is hij niet moe. De scha duwen van den nacht komen uit het Oosten opzetten. De lucht is vol van het brullen van den storm, de „Blaek water" danst ondanks zijn 15.000 ton als een notedop op het water. Naast den commandant staat luitenant Cor nish. Hij is nauwelijks 28 jaar. ook hij heeft niet geslapen, maar hij voelt zich doodelijk vermoeid, dat komt van de koortsen, die hij drie maanden geleden heeft gehad en die hem nog niet op krachten hebben laten ko men. Eergisteren zag men voor het laatst land. een grijze streep, maar in ieder geval land. De Philippijnen. Sedert is er niets als water en lucht. Daar is hij!, schreeuwt luitenant Cornish plotseling. Waarachtig, daar is hij. Ook de commandant ziet de notedop aan bakboord, die nu eens op een hooge golf danst dan in de diepte verzinkt. Hij is het, met den langen schoorsteen, schreeuwt luite nant Cornish. Reeds gisteren kreeg men de vracht boot- in zicht, maar 't weer was dam pig. De vrachtboot ontkwam. Waarom vlucht hij? Misschien contrabande? Of een vrachtschip, dat de kruisers van ko len voorziet. Hij mag nu niet ontkomen. Maar het zal weldra donker zijn. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2