DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Ameri kaansche Bemiddel ing? Hess wilde Vrede stichten ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week /Oflö Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 5289. Na 6 uur 5595. Giro B6362 Red.; Tel. 6731. Na 5 uur 6137 AMERSFOOPTSCHE (OUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 10.55 Elk woord meer 10.05 4 keer l.d. Dagbladcd. 1 dubbele .2 keer l.d. Anderd. ed. prijs DONDERDAG 15 MEI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v b. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. HET CONFLICT IN IRAK Weinig kans van siagen Naar het agentschap Stcfani uit Beiroet meldt, zou volgens daar uit Bagdad ontvangen berichten de regcering der Ver. Staten haar bemiddeling hebben aange boden in het Iraksch-Engclsche conflict. In Iraksche kringen verklaart men, dat dit aanbod reeds van te voren is gediscre diteerd, daar .Roosevelt als tus- schen'persoon voor Engeland al leen in overeenstemming met de Engelsche belangen zal handelen. DE MILITAIRE TOESTAND BESCHIETING VAN VLIEGVELDEN Omtrent den militairen toestand in Irak zijn iriVAmman de volgende bijzonderheden 'ontvangen: De beschieting gedurende twaalf dagen van de vliegvelden van sen- nelseban en Sjoeaiti door Iraksche vliegers en artillerie heeft zeer zware schade veroorzaakt. Sennei- seban is een ten koste van zes mil- lioen pond sterling gebouwde sterkte met ondergrondsche opslagplaatsen, onderkomens en bunkers. De doel treffendheid van deze installaties is door voortdurende Iraksche aanval len zeer verminderd. De talrijke En gelsche vliegeraanvallen op de Irak sche belegeringstroepcn hebber, slechts weinig kunnen uitrichten. Er wordt gemeld, dat voor de Engelsche aanvallen een heelc reeks Engelsche vliegtuigen uit Egypte gezonden moest worden. De wegen van Basra naar het Engelsche. versterkte vlia gerkamp van Sjoeaiti is door Irak sche strijdkrachten geblokkeerd. Dit verklaart het Engelsche plan om zich in het bezit te stellen van het fort Roetba. Twee aanvallen zijn mislukt onder de zwaarste verliezen voor de Engelschen. Dc vervanging der verliezen is voor Engeland zeer moei lijk, aangezien de gevaarlijke situa tie in Egypte hot niet veroorlooft noemenswaardige versterkingen naar Irak te sturen. Irak daarentegen be schikt juist onder de stammen over tienduizenden mannen gevechtstroe pen, die tot dusver nog in het geheel niet zijn opgeroepen, omdat men een algemeene mobilisatie voorloopig nog onnoodig acht. IRAK'S BEVOLKING EENSGEZIND Naar van Iraksche zijde verklaard wordt, behoeft Irak het blokkadege vaar niet te vreezen, want de autar kie van het land staat in groote lij nen vast. Zelfs als de Engelschen plaatselijke successen mochten beha len of in staat mochten zijn een of ander plaatsje te bezetten, zou dit niets veranderen aan de succesvolle voortzetting van den oorlog, want Irak zal in volstrekte nationale eens gezindheid doorvechten tot de ver overing van zijn absolute onafhan kelijkheid. Alle speculatie op mee- rungsverschillen onder de Iraksche stammen zullen onjuist blijken. 0 De Amerikaansche Staatsburgers IN HET NABIJE OOSTEN De Amerikaansche staatsbur gers in Turkije, Irak, Syrië, Pales tina en Egypte hebben van de desbetreffende consulaten een mededeeling ontvangen, dat in Suez vier Amerikaansche schepen in gereedheid worden gehouden om hen naar Amerika terug te brengen en dat zij zich naar Suez moeten begeven om aan boord te gaan. DE AANVALLEN OP MALTA 600STE LUCHTALARM Bij den jongsten hevigen aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de oorlogshaven La Valetta en En gelsche steunpunten voor vliegtuigen, beleefde de zeevesting Malta haar 600ste luchtalarm binnen een periode van nauwelijks elf maanden oorlog in de Middellandsche Zee. Alleen al in ae laatste maand werd ir. Malta 100 maal luchtalarm gegeven, een .bswijs, m welke mate de aanvallen van het Duitsch—Italiaansche luchtwapen in den laatsten tijd zijn toegenomen, meldt D.N.B. Von Papen, bij Inoenu Ambassadeur von Papen heeft een onderhoud van een uur gehad met den president der Turksche republiek, Inoenu, De audiëntie werd bijgewoond door den minister van Buitenland se Zaken, Saradjogloe. DANK AAN ARABIEREN Het Iraksche consulaat-generaal te Beiroet heeft in een vrij langen open brief aan ^de Arabische bevolking van den Libanon den oprechten dank van c'.e Iraksche regeering overgebracht voor de talrijke bewijzen van sym pathie. die tot uiting zijn gekomen in de militaire en moreele ondersteuning van den Irakschen vrijheidsstrijd te gen Engeland. De Iraksche regeering, zoo wordt vprder in dszsn brief gezegd, is er vast van overtuigd, dat deze strijd zal leiden tot de bevrijding van de ge- heele Arabische wereld en met be hulp van God allen Arabieren een waardig en vrij leven zal verschaffen. GEWEZEN PREMIER OVERLEDEN Het Giornale d'Italia verneemt uit Damascus, dat de voormalige Irak sche premier Taha el Hasjimi plot seling is gestorven. De overledene was c!e voorganger van den huidigen ti tularis Kailani. Tomi deze aan de macht kwam, vludn.lte Hasjimi uit Bagdad. DE HOUDING VAN SAOEDIë-ARABIc De gezant van Saoediê-Arabië in Cairo heeft een bericht betreffende beweerde troepenconcentraties van zijn land tegen Irak met beslistheid tegengesproken. Zekere veiligheids maatregelen van Saoedië-Arabië heb ben, naar de gezant verklaarde, al leen betrekking op de bescherming van de eigen grenzen. Fransche Ministerraad VERKLARING VAN DARLAN Dc Frajische ministerraad is gisteren te Vichy bijeengekomen ontïer voorzitterschap van maar schalk Pctain. Dc ministerraad heeft naar officieel werd me degedeeld een verklaring aan gehoord van admiraal Darlan, welke eenstemmig accoord werd bevonden. Het resultaat van deze beraadslagingen zal binnenkort blijken. Nieuwe Aanvallen op Engeland Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn gisteren gestart voor aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Midden-Engeland en aan de En gelsche Oostkust. Naar het D.N.B. hierover verneemt, is in Nottingham het Westelijk deel van een spoorweg- werkplaats door voltreffers vernield. In Great Yarmouth werden ontplof fingen en branden in opslagloodsen geconstateerd. Uit algemeen menschlievend gevoel Hij rekende erop, binnen 2 dagen terug te zijn ZIJN FAMILIE LIET HIJ ONKUNDIG Rudolf Iless heeft naar het A.N.P. van ingewijde kringen te Berlijn ver nam vóórdat hij naar Engeland ver trok, tamelijk uitvoerige aanteekenir.- gen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte uit eigen ini tiatief een compromis-vrede tusschen Duitschlqnd en ^Ingeland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken „de waarheid in Engeland te bren- .gen" De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de werkelijke mogelijkheden en in de wijze van uitvoering slechts verklaard kan worden door de aanwezigheid van waanvoorstellingen, schijnt in de eerste plaats haar oorsprong te vin den in een algemeen menschlievend gevoel, waarvoor hij als gevolg van zijn zwaar lichamelijk lijden bijzonder toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiter aard niet ingewijd in de plannen van de opperste militaire leiding van het Rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koeste ren. dat uitvechten van den Duitsch Engelschen oorlog tot de uiterste con sequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een .nederlaag, maar zefs met de vernietiging van Enge land. Hij wist, dat Engeland niet al leen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de binncnlandsche en economische situatie in Duitschland van onjuiste premissen uitgaat. Uit zijn papieren blijkt onmiskenbaar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mo gelijk is door bedrog jegens het En gelsche publiek van de zijde van Churchill c.s., hetgeen naar hij schrijft het eenige is, dat een be letsel vormt voor den vrede op de we reld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschcn op het eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij in zijn aanteekeningen opmerkt, dat het mcgelijk zou zijn Engeland te overtuigen van den waanzin der hou ding van zijn huidige leidende figu ren, als het hem zou gelukken andere Engelsche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lichten. Hier voor .kwam volgens hem lord Hamil ton in aanmerking, dien hij blijkbaar van de Olympiade in 1936 te BsrJijn kende. Inderdaad is hij. toen zijn benzine op was, in de nabijheid van diens landgoed met een parachute uit zijn vliegtuig gesprongen. Blijk baar rekende hij er op, dat Hamilton en zijn kring in Engeland voldoenden invloed bezaten. Hess meende, dat een bespreking met Churchill doelloos was, want hij heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat hij in geen geval den Engelschen pre mier zelf wilde spreken. Naar voorts uit zijn aanteekeningen blijkt, was hij vast overtuigd van het succes van zijn missie. Hij rekende er op binnen omstreeks twee dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in Engeland de noodige benzine voor de terugreis tot zijn beschikking zou stellen. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoople terug te zien, van zijn voornemens verwittigd. Illusie en Werkelijkheid Het A.N.P. vernam voorts van wel ingelichte zijde, dat men in politieke kringen te Berlijn niet zonder belang stelling kennis neemt van de reactie, die de zaak-Hess in de internationale pers heeft gewekt. Men wijst op de gereserveerdlieid in de geheele Euro- peesche pers, die de laatste jaren en vooral in het verloop der tegenwoor dige oorlogsverrichtingen illusies van werkelijkheid heeft lecren onder scheiden. Men acht het geenszins te verwonderen, dat de pers, die haar redactiebureaux ver van de Europee- sche werkelijkheid heeft, aan de zaak- Hess nieuwe illusies vastknoopt. Op het gebied der buitenlandsche politiek is in de geheele aangelegen heid, naar men gisteren-in de Wil- hdlouj rasse i.Jöuite.ïlaaöschó C4akem zeide, hoogstens interessant, dat en kele landen probeeren de zaak-Hess te gebruiken voor een tendentieuze propaganda. Het ligt geheel in de lijn der Engelsche illusiecampagne en der Amerikaansche propaganda, als men in de Angelsaksische wereld de dalende stemming van het volk tracht op te houden met de zaak-Hess, zon der dat men acht slaat op den fei telijken toestand. In beide Angelsak sische staten denkt men klaarblijke lijk echter niet aan de ontnuchtering, die hun volken zullen ondergaan, wanneer zij op zekeren dag zelf zien, wat illusie en wat werkelijkheid is. DE BRITSCHE PROPAGANDA De Britsche draadlooze dienst pu bliceert naar het A.N.P meldt het volgende bericht over de Lager huisvergadering van Dinsdag: „Naar aanleiding van een aantal vragen heeft de minister-president in net Lagerhuis de verzekering gege ven, dat in de naaste toekomst een verdere verklaring over de zaak-Hess zal worden afgelegd. Een der afge vaardigden verzocht Churchill er voor zorg te dragen, dat de minister van Voorlichting, Duff Cooper, de be richten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behandelen." De Strijd bij Solloem Duitsch-Italiaansche Strijd krachten 70 K.M. op Egyptisch Gebied In Noord-Afrika heerschte op 12 Mei bij Tobroek groote activi teit van verkenners, welke deels tot succesvolle gevechten en op schuiving van het DuitschIta- (Cart. Bur. N.D.P.) Jiaansche front leidde. Bij Solloem drongen DuitschItaliaansche strijdkrachten uit hun .basis 70 K.M. ver op Egyptisch grondge bied door. De vijand ontweek be slissende gevechtshandelingen door een gehaasten aftocht, meldt D.N.B. Aanval bij Tobroek afgeslagen Convooi in Middellandsche Zee bestookt Italkansch Weermachtberichl 14 Mei Formaties van het Duitsche lucht wapen hebben op Malta de vloot- basis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden veroor zaakt werden en een vliegtuig op den beganen grond vernield werd. Tij dens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen werden 2 Hurricanes neergehaald. In Cyrenaica probeerde de vijand vanuit Tobroek. met st|un van pant serwagens. een hevigen aanval te on dernemen, welke door onze troepen op dappere wijze werd afgeslagen. Wij brachten den vijand aanzien lijke verliezen toe aan manschappen en pantserwagens, maakten gevange nen en bemachtigden machinegewe ren. Tijdens optreden aan het front van solloem, waarvan melding ge maakt is in het weermachtbericht van gisteren, werden krijgsgevangenen gemaakt en pantserwagens alsmede 6 kanonnen buitgemaakt. Twee vlieg tuigen van het type-Hurricane wer den door onze luchtdoelbatterijen neergehaald. Een vijandelijke lucht aanval op Benghasi veroorzaakte on aanzienlijke materieele schade aan woonhuizen. Onder de bevolking wer den- eenige personen gewond. In de IVIiddelIandscl'e Zee In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk convooi. Het Verre Oosten Engelschen worden opgeroepen IN CHINA De Engelsche ambassadeur in China heeft de in Sjanghai wonende Engel schen van 20 tot 30 jaar opgeroepen, zich te melden voor den militairen dienst. Tevens is den Engelschen fir ma's verzocht, het voor den dunst geschikte personeel van dien leeftijd te ontbinden van zijn contractueele verplichtingen. Deze oproep heeft in internationale en Chineesche krin gen groot opzien gebaard, temeer daar van officieele Engelsche zijde tot dusver allen Engelschen in China was aangeraden, in hun be trekking te blij ven, daar dit belangrijker zou zijn dan m militairen dienst te gaan, waar toe voldoende reserves in Engeland beschikbaar zouden zijn. IRAKSCH LEGERBERICHT Britsche bombardementen duren voort KRACHTIGE TEGENAANVALLEN Uit Beiroet wordt het volgende Iraksche lcgerbericht gemeld: Vijan delijke vliegtuigen wierpen bommen op 2 auto's van het Roode Kruis, wel ke duidelijk herkenbaar waren De beide auto's werden vernield en de chauffeurs gedood. Onze gevechts vliegtuigen ondernamen verkennings vluchten boven vijandelijke steun punten en keerden behouden op hun punten van uitgang terug. Een vijan delijk vliegtuig vloog boven de hoofd stad en liet 4 bommen vallen zonder schade te veroorzaken. Vijf vijande lijke vliegtuigen vlogen boven een stad in het Zuiden des lands en wier pen verscheidene bommen uit, die echter haar doel misten en geen scha de aanrichtten. In dc Westelijke woes tijn ondernamen onze landstrijd krachten krachtige aanvallen op vij andelijke stellingen. Bij Kerbela stortte een vijandelijke bommenwer per omlaag. De bestuurder werd ge dood en de beide andere inzittenden die gewond geraakten, werden gevan gen gciiüuieij. AFGHANISTAN EN DE STRIJD Volgens een bericht uit Beiroet heeft radio-Bagdad gemeld, dat het volk van Afghanistan zijn regeering verzocht heeft, Irak te hulp te snellen. De regeering van Afghanistan heeft daarop den Engelschen gezant ver zocht, stappen bij zijn regeering te ondernemen om het Iraksch-Engel- sche conflict op te lossen, daar er an ders gevreesd moet worden voor een algemeenen opstand in alle Arabische landen. OPROEP TOT VERDEDIGING De Iraksche minister-president heeft een beroep gedaan op het Irak sche volk ten behoeve van de natio nale verdediging. Hij herinnerde daar in aan de vroegere inspanning en of fers en verklaarde: Het is de plicht van ieder afzonderlijk, zijn landgenoo- ten te helpen die naar de wapens ge grepen hebben om de vrijheid en on afhankelijkheid van het land te ver dedigen. Een schip van groote tonnage werd getroffen. Een van onze luchtforma- ties overviel de vlootbasis Alexandric en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Afrika: activiteit van de artillerie in den sector Amba-Aladji, waar een nieuwe vijandelijke aanval werd afgeslagen. Het open zwembad aan dc Jan van Galenstraat te Amsterdam zal Zaterdag a.s. geopend worden. Een kijkje langs de kleedhokjes. (Polygoon.) Engelsche Havens gebombardeerd Afrika-corps dringt verder door Duitsch Weermachtbericht 14 Mei. Het luchtwapen heeft in den afge- loopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sunderland 3 koopvaar dijschepen met iezamen 14.000 ton tot zinken gebracht en verscheidene be langrijke havens in Zuid- en Midden- Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika is een door pant serwagens gesteunde Britsche aanval op een deel eener Italiaansche afdee- ling mislukt. Daarbij werden 6 vijan delijke pantserwagens vernietigd. An dere gevechten leverden den Duitsch- Italiaansche troepen plaatselijke suc cessen op. In het gebied van Solloem drongen verkenningstroepen van het Duitsche Afrika-corps ver naar het Oosten en Zuid-Oosten door. Malta bestookt Op het eitond Malta deden Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts weer aanvallen op het vliegveld Lucca. De aanval had een goede uitwerking. De vijand bombardeerde gister avond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgoland. Er ontstond geen militaire schade. Alleen woonhuizen werden vernield. Verscheidene bur gers werden gedood of gewond. Lucht doelartillerie schoot 2 der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Geen Britsche aanvallen Boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden vannacht geen gevechts handelingen plaats. De bemanning van een verkenningsvliegtuig met ka pitein Pritzel. feldwebel Heinemann, feldwebel Hoppe en onderofficier Haus heeft zich bij de uitvoering van moeilijke foto-verkenningen boven Engeland bijzonder onderscheiden. Bij de gevechten in Noord-Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich onder scheiden door voorzichtigheid en dap perheid. ENGELSCHE VROUWEN EN KINDEREN MOETEN PALESTINA VERLATEN Volgens een uit Jeruzalem ont vangen bericht heeft de Britsche Hooge Commissaris het vertrek van alle Engelschen vrouwen en kinderen uit Palestina bevolen. Volgens onbevestigde berichten uit Cairo zullen deze vrouwen en kinderen naar Egypte worden overgebracht. PEPPER'S VERKL ARINGEN FRANSCHE PERSSTEMMEN In de Fransche pers wordt aldus een A.N.P.-melaing uit Parijs nog steeds een pennestrijd gevoerd over de verklaringen van den Amerikaan- schen senator Pepper. Pierre Vitoux schrijft in ae Petit Paris ie n. dat het Witte Huis zoo wel de Monroeleer als ook de doctrine van goede nabuurschap, die Roose velt zelf verheerlijkt heeft, ontrouw geworden is. Het in de practijk in toepassing brengen van deze beide leerstellingen eischt, dat de Vereenigde Staten zich onthouden van iedere inmenging in aangelegenheden op andere conti nenten en dat zij zelfs verplichtin gen respecteeren, waarvan zij ver wachten, dat andere deze ook na komen. Jean Luchaire schrijft in N o u- veaux Temps onder het op schrift: „Frankrijk verklaart zich solidair met het Duitsche Rijk in het geval van een Amerikaanschen aanval op Europa", dat. wanneer Roosevelt besloten is tegen den wil van de meerderheid van het Ameri kaansche volk aan den oorlog deel te nemen, om het geschokte more°l der Britsche bevolking te verster ken. de vooraanstaande Fransche persoonlijkheden een deelnemen van Amerika aan den oorlog tegen Duitschland gelijk zullen stellen met een aanval van Amerika op het Europeesche continent. Een aanval van Amerika op Duitschland vorm': derhalve ook een aanval op Frank rijk en dientengevolge moet Frank rijk met het Duitsche Rijk samen werken bij de verdediging van Europa en ook van Afrika, daar dit natuurlijke verlengstuk van Europa voor dit werelddeel onontbeerlijk is. De houding van Frankrijk kan in den volgenden zin worden samenge vat: „Frankrijk sta^t neutraal te genover het Engelsch-Duitsch-lta- liaansche conflict. Het zal eclvc- aan den strijd deelnemen, wanneer deze den vorm van een aanval van de Amerikaansche wereld op het Europeesche halfrond en zijn Aïri- kaansch verlengstuk aanneemt De Amerikaansche openbare n?^t- ning is thans ingelicht. Elk ingrijpen van de Vereenigde Staten moet er toe leiden. Frankrijk en Duitschland aaneen te smeden bij het afslaan van den aanval.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1