DE TERIN M TARZAN WWlfl'r DcimwD Dr. Goedewaagen bezoekt Nederlandschen Omroep Het Raadsel van j den Doode ABONNEERT f L f 1 1 'tfiè ihÊf J T f Diverse Berichten h 2 A MER! VRIJDAG 16 MEI 1941 BINNENLAND De Uniformenzaak VERDACHTE BUITEN VERVOLGING GESTELD De Officier van Justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Almelo deelt mede, dat de heer G. A. M. A., verdachte in de z.g. uniformenzaak, door hem buiten vervolging is ge steld, omdat gebleken is, dat hij geen schuld heeft aan eenig landverrader- lijk misdrijf. De Officier vertrouwt, dat door deze mededeeling de heer A. volledig gere habiliteerd zal zijn. door EDGAR RIGE BURROUGHS DE ROOFOVERVAL TE RIJSBERGEN De vier verdachten in de roofzaak it Rijsbergen zijn Woensdag met het echtpaar R. en een getuige gecon fronteerd. Behalve de Nederlandsche justiüeele autoriteiten was daarbij ook tegenwoordig mr. Simon, procu reur des Konings te Antwerpen. De verdachten werden van Antwerpen uit per tram onder strenge bewaking ,an de Belgische gendarmes naar Rijsbergen vervoerd. Het echtpaar R. herkende de verdachter, niet perti nent. maar er waren tegen 3 der 4 gearresteerden toch zooveel aanwij zingen dat zij door den procureur des konings in blijvend arrest konden worden gesteld. Zij zijn naar Ant werpen teruggebracht. De verdachten zouden ook betrok ken zijn bij een roofoverval een maand geleden in België. SCHEEPSBRAND OP DE WAAL Gistermiddag is op de Waal onder Erlekom door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het 260 ton metende vrachtschip „Pima". kapi tein J. A Hollebrandse uit Krabbon- 34. Toen Tarzan den tempel bin nentrap voelde hij. dat vele oogen op hem gericht waren. Hij hoorde een geschuifel. Een vertrek had zeven pi laren en vele prachtige decoraties van zuiver goud. De vloer van een an der vertrek was geheel van dit kost bare metaal. Zijn krijgslieden kropen bij elkaar en smeekten om terugge bracht te worden naar het zonlicht. dijke. De vrouw van den kapitein zag het eerst rook uit het achterdek, waaronder het verblijf van de be manning ligt. opstijgen. Het vuur woedde In de zeer brandbare lading, zoodat. het voor de opvarenden niet mogelijk was den brand te blusschen. De brandweer van Ubbergen werd gealarmeerd en deze tastte terstond het vuur aan. Zij slaagde er in. den brand tot het achterschip te beper- ken. De aangrenzende machineka mer liep slechts geringe schade op. Het achterschip brandde uit en de eigendommen van de bemanning gingen verloren. De schade wordt op eenige duizenden guldens geschat. Volksbelang in den Omroep Nummer één BEZICHTIGING STUDIO S Dr. T. Goedewaagen, secretaris-ge- aeraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft gisteren een officieel bezoek gebracht pan den Nederlandschen Omroep. In gezelschap van ir. van der Vegte, raadsheer bij het departement en den heer de Kloet van de afdeeling radio- en filmzaken, arriveerde hij omstreeks half elf in de voormalige N C. R. V.-studio te Hilversum, waar, behalve de directeur-generaal, dr. ir. Herweyer. aanwezig waren de burge meester van Hilversum de heer von Bónninghausen, de directeuren en hoofden van dienst, benevens Pierre Reinards, leider van het symphonie- orkest. BEGROETINGSREDE DR. IR. HERWEYER De heer Herweyer begroette dr. Goedewaagen en hield een korte toe spraak, waarin hij zeide: „Mijnheer de secretaris-generaal, wanneer mij heden het voorrecht te beurt valt u namens den Nederland schen Omroep 'n welkom toe te roe pen, dan geef ik er mij rekenschap van, dat het bezoek, dat u met de u begeleidende heeren van uw departe ment, heden aan onze instelling brengt, in <ie historie van een Ne derlandschen radio-omroep steeds als een zeer bijzondere gebeurtenis zal blijven aangeteekend. Bracht vroeger een minister of een andere hooge staatsautoriteit een bezoek aan de radiostad, dan gold dit bezoek meestal slechts een deel van de in deze plaats aanwezige omroepinstallaties. Te vens werd een dergelijk bezoek dan gebracht als dat van een belang stellende, hoewel dikwerf een invloed rijke belangstlelende, FEUILLETON Homan van Hans Holz Nederlandsche Bewerking E. Veen Interesseert u zich voor muziek? /raagt Ohisen verwonderd. Ik neem les op het conservato rium, zegt Christa een weinig ver legen. En met grcot succes, veegt Wie demann er aan tce en kijkt zijn d ren ter vol trots aan. Als het u genoegen kan doen. drcfur, zal Chr.'ca na haar viool halen. Op dit oogenblik mompelt Hille brecht een verontschuldiging, staat op en verlaat de kamer. Char.'c'ie kijkt cu ~J. - Wa beteekent dat? vraagt zij. Maar kind, antwoordt m?vrouw Wiedemann, je zei immers zelf. dat je man zich den geheelen dag al niet goed voelde. Nu, hij zou zich toch wel een Maar boven dit kader kon toch de band met de bezochte om- roep-organisatic niet uitgroeien. Het verschil tusschen dergelijke bezoeken en uw huidig bezoek aan den Neder landschen Omroep is tweeledig: Ten eerste, gij bezoekt niet een omroepvereeniging. die slechts een gedeelte vertegenwoordigt van den omroep in Nederland, doch voor het eerst brengt gij als een der hoogste Nederlandsche autoriteiten een be zoek aan onze instelling, die als rijks instelling- de representante is voor het geheele Nederlandsche omroep- wezen. Ten tweede, een ander verschil met vroeger is bijna nog belangrijker. Kenden we vroeger de verschillende i omroepvereenigïngen, wier gestes werden bepaald door particuliere of ten deele kerkelijke invloeden, de nu hiervoor in de plaats getreden Nederlandsche omroep volgt de richt lijnen. zooals deze door de bevoegde overheid, i.e. door u als secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting- en Kunsten worden aangegeven. In de plaats van per soonlijk en groepsinzicht is dus ge komen het algemeen nationaal volks belang, dat in den vervolge als richt snoer van den Nederlandschen om roep zal dienen. De samenvoeging van de verschil lende omroepvereenigingen tot een groot lichaam heeft, de instemming weggedragen van bijna alle op ver antwoordelijke posten staande, prac- tische werkers in den omroep. In nieuwe banen Gij hebt ons richtlijnen verschaft, zijnde het aankv/eeken van saam horigheidsgevoel, van een sociale ge zindheid en van nationale eendracht in ons volk het geven van ont spanning op cultuur verheffende wijze, het verdiepen van het kunstzinnige cn cultureele besef bij ons volkdit alles zijn richtlijnen, welke wij vol gaarne hebben aanvaard De doelbe wuste vooropstelling van den Neder landschen, Germaanschen volksaard, het weren van deze eigen aard ont bindende of ombuigende invloeden, het bewuste begunstigen van de goe de zijden en de terugdringing van de beetje kunnen beheerschen, zegt Charlotte eigenzinnig. Hillebrecht is een beetje over spannen, verontschuldigt Wiedemann zijn seibconzoon. Hij wilde eigenlijk vanavond niet komen. Dat spijt mij, antwoordt Jupp Ohisen en 'n sarcastisch lachje speelt om zijn lippen. Let u er maar niet op. verzoekt mevrouw Wiedemann, die de situatie wil redden. Wilt u zich nog eens be dienen, doctor Ohisen? M<nr Jnrp Ohisen weigert, en be dankt. Hij keert zich naar Christa en zijn blik is weder zacht. Ik zou het zeer prettig vinden, als u mij wat mu ziek wilt laten hooien. Houdt u van muziek? Ik speel zelf een beetje piano. Hij lacht: en Goed. zegt Christa. dan moet u mij oo de piano begeleiden. Ik ben bang. dat ik u zal teleur stellen. zegt hij. Ik heb al in geen vijftien jaar gespeeld. Christa let niet op zijn tegenwer ping. Op haar vragenden blik heft haar moeder de tafel op en allen gaan naar de andere kamer. Juist wilde Jupp (jnlsen naar den kleinen vleugel gaan, toen achter hem een kreet weerklonk. Alle menschen! roept Charlotte, en is met een stap bij haar man, die plolseb'r.g doode lijk b'eek ineen dreigt, te zakker. Laat mij u helpen, zegt Ohisen. oyt- ..'Genu, waarna tenslotte ia-u kantore van den directeur-generaal ten bespreking plaats vond. DE EERSTE ECONOMISCHE RECHTER GEÏNSTALLEERD Gistermiddag is In een bijzondere openbare zitting van de Utrechtsche rechtbank de nieuwbenoemde rech ter mr. G. J. Couvee plechtig ge ïnstalleerd. Voor deze installatie be stond veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op dei commissaris van de provincie Utrecht, ir. F B. Müller. een der ad judanten van den commandant der W.A., mr. Zondervan. die verhinderd was aanwezig te zijn, mr. R van Woelderen, deken van de Utrechtse1:/ balie en inspecteur Fransen. De rechtbank was als volgt samenge steld: mr. H. M. Fruin. president: mr. A. N. Fabius, officier van justi tie: mr. T. J. Dorhout Mees. mr. H. P. J. M. Loeff, rechters in de Utrecht sche rechtbank en mr. F. W. Fabius, griffier. Hillebrecht opent verschrikt de oogen als hij Ohisen naast zich hoort. Neen, neen, zegt hij en heft af werend de hand op; laat u mij maar. Wat is er aan de hand? vraagt' Wiedemann, die in zijn kamer een kistje sigaren was gaan halen, en ;iu binnenkomt. Wat hier aan de hand is, ant woordt Charlotte, dat ziet u. Kurt is niet wel geworden, het was ook onzin hem hier te laten komen, hij had im mers al gezegd, dat hij zich niet goed voelde. Hillebrecht kijkt nog steeds met eei. half angstige», half vijandigen blik naar Jupp Ohisen, die een weini? achteruit is gegaan. Uw zwager schijnt bu.tengewoo; zenuwachtig te zijn, zegt Ohisen te gen Christa. Zij kijkt hem verwonderd aan, want met haar fijn gehoor meent zij een spottenden klank in zin -ami gehoord te hebben. Zij trekt de schou aers op. Hij is misschien een beetje over werkt, zegt zij en het klinkt alsof zij haar zwager tegen een aanval wil ver dedigen. Het is te hopen, zegt Ohisen en weer is er spot in zijn stem. Het is te hopen, dat u gelijk hebt en dat hei c nsfrs is. Hillebrecht schijnt zich hersteld t,a -benen kli'-'" znn civ cntschuldigend aan. Het spijt mij erg, zegt hij zacht, maar ik heb dade ■V verwacht iets. dat aan alle aarze- g een einde maakte. Uit de stilte, vk bij hen. klonk dezelfde vreese- :e kreet, dien zij dien nacht ge- ird hadden! Als één man draaiden krijgslieden zich om en renden ir de verlaten hal. Tarzan van de en stond daar. alleen gelaten, met grimmig lachje op zijn lippen, te ■hten tot de onzichtbare vijand zich cp hem zou werpen. Doch weer heerschte de stilte alom. Toen liep hij naar den versten hoek van den tem pel. waar hij voor een gesloten deur stond. Weer klonk de waarschuwende kreet. Misschien lag daar achter de deur het geheim van den schat. Toen hij zijn schouder tegen de deur zette, werd de kreet heel dringend herhaald. Voor zijn reusachtige kracht ging de deur krakend open. Tarzan tastte voor zich met zijn speer en ging de ruimte binnen. Plotseling werd dé deur ach ter hem gesloten en tegelijkertijd gre pen vele handen uit allerlei richtin gen hem vast. (Wordt vervolgd). ONDERWIJS UNIYERSITA I RE EX AM ENS Leiden. Cand. ex. wis- en uatuunk P. K. Fredorikse, don Ilaag en iiloui tor K. tlo hoor K. II. Oltbotcn, Borkel- ienrijs. Doet. ox. wis- en luUuurk, hoofdvak Iioikundo: F. Olieman, Leiden i u idem lofdvak plantk.; nioj. A. L. Soliuiling, n llaag. APOTHEKERS-ASSISTENT Groningen. Geslaagd dn boev 11. ooksma. Maren bij Groningen, en de mies II. M. Muller, J. van Denderen J. Oostingft, allen Groningen. Buitenland Te Detroit zijn 8500 arbeiders an de Hudson Motor Car Cy. wegens joneischcn in staking gegaan. Ook a 4 fabrieken van de General Motors s het werk neergeiegd. Gistermiddag is een Bristol- tlenheini. die de Duitsche kust na- erde, neergeschoten. Admiraal Bard. tot dusverre pre- ëct van het departement Haute- Henne, is benoemd tot prefect van lolifcie te Parijs, RADIO-PROGRAMMA'S ZATERDAG 17 MEI. HILVERSUM I, 415.5 M. 0.45 Graniofoonmuziek. 6,50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziok. 7.45 Ochtendgymnastiek. S.OO H.N.O.: Nieuws bericht en. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.15 Grainofoonmuziek. (0.15—9.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Érnstige muziek (opn.). 12.00 Ensemble Erica Helen. 12.12 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuw.-- en economische berichten. 1.00 Orkest Ho ward. 1.45 Gramofoonmuziok. 2.00 Tuin bouwen usorie. 2.20 liet. Amusementsor kest. en solist. 3.30 Gramofoonnniziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Het Rot- terdamsch Phil harmonisch Orkest. 5.15 B.N.O.Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Granvo- foonmuziek. 6.15 Voor de binnenschip pers. 6.30 Het Omroeporkest. (7.00—7.15 Binnenland Gistermiddag Ls in de Pretoria- laan te Rotterdam het 3-jarig jon getje A. J. Kleypooi uit de Herman Costerstraat door een met kolen be laden vrachtauto overreden. Het kind werd de schedel verbrijzeld, waardoor de dood onmiddellijk in trad. B.N.O.Vragen van den dag). 7.45 Voor den boer 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Ulrcchtse.il Stedelijk Orkest. 9.25 Dag sluiting (voorbereid door de Ohrist. Ra dio-Stichting). 9.30 Berichten (En- gelsch). 9.45 Graniofooninuziek. 10.00— 10.15 B.N.O.: Kngolscho berichten. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gruinofooiimuzick. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 G ram of oounvuz iek7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O,: Nieuws berichten. 8.H5 Gramofoonmuziok. 10.00 Morgenwijding voorbereid door bet Vrijz.-Protest. Korkcomitc). 10.20 Licht programma, (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Klaas van Beeclc en zijn orkest, 12.45 B.N.O.: Nieuws- en oconomisc.he berichten. 1.00 Gramofoonnmziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Viool, piano en gra mofoonmuziok. 2.JU Declamatie. 3.(10 Het Rotterdamsoh Philharinoaisuh orkest en solist. 4.110 Gi amofoonmuziek. 4.30 En semble Bart Blekers. 5.00 Bijbel vertel lingen (voorbereid door het Vrijzinnig- Protestantech Korkoomité), 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het, Amsterdamse!) Salonorkest. 6.15 Het Nederlandsch Kamerkoor en gra mofoonmuziok. 6.45 Reportage. 7.00 BjN.O.; - Groningsch praatje. 7.15 Gra- mofoonmuziek. (7.30—7.45 „Werkers ontmoeten elkaar"). 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziok. 8.30 Gevarieerd pro gramma. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. Sluiting. - "4v- TOT r<» *SDMO /(.«CNO ÉfeiEFÉfÜLÏ» NEDERLAND LOTERIJ JÖ4F S WtWÊRHÜtp NfcDJ-RIANri '.C /f, -È S - se -:«-'A42846i »j j •••4 OUUifèN F - WO ir - A.s. Zaterdag zal met den verkoop van de loten van den Winterhulploterij een aanvang worden gemaakt. Een ondoorzichtige enveloppe, waarin de loten verkocht zullen worden en een model van een winterhuipiot. Zooals bekend, zal met deze loterij voor een waarde van 1.000.000 gulden aan gel dprijzen verloot worden. (Polygoon.) lijk gezegd, dat het beter was geweest als ik thuis was gebleven. Wiedemann is verontwaardigd. Zenuwen, zegt hij, als ik daar van hoor, word i'k woedend. Op jouw leeftijd heeft men geen zenuwen. Kurt zegt ook alieen maar dat hij overwerkt is, verdedigt Charlotte haar man. Wiedemann vindt het ellendig, dat Ohisen dit heeft moeten meemaken. Kom, zegt hij, en neemt Ohlsen's arm, wij wilden immers een beetje muziek maken. Maar nu mengt Chris ta zich in de zaak. Ik geloof, dat het beter is als Hillebrecht naar huis gaat. zegt zij. Hillebrecht werpt haar een dank baren blik toe, hij voelt zich werke lijk ellendig. Weg van hier, denkt hij, weg Ik zal Kurt naar huis brengen, grijpt Charlotte de kans, die haar zuster haar geeft, aan. Mijnheer Ohi sen zal het ons niet kwalijk nemen, niet waar, wij zullen vaker het genoe gen hebben? Zij kijkt Ohisen met een vragenden blik aan. Het zal mij zeer verheugen, ant woordt hij conventioneel. Maar Chris ta, die ook nu weer opmerkzaam toe kijkt, is het niet ontgaan, dat er we der een trek van spot om zijn mond is gekomen. Zij gaan naar de vestibule, waar het dienstmeisje de mantels reed? heeft klaar gelegd. Ohisen hel K Char lotte met haar mantel en zegt zacht: Je man heeft werkelijk erg zwakke zenuwen. Charlotte schrikt, nu G hl sen het oude vertrouwde „jij" gebruikt. Maar zij beheerscht zich en laat niets mer ken. Zij glimlacht beleefd, alsof Ohi sen enkel een vriendelijk woord heeft gezegd. Zij hoopt dat niemand Ohlsen's woorden heeft gehoord. Wantrouwend kijkt zij naar haar zuster, die terzijde staat en het voor hoofd fronst. Christa kan het onmo gelijk gehoord hebben. Of had zij juist naast hem gestaan? Zij neemt zich voor, morgen met Christa te praten en haar voorzichtig uit te hcoren; het is werkelijk niet noodig. dat iedereen haar vroegere verhouding tegenover Ohisen weet. Vooral Kurt mag het niet weten, zij heeft niet vergeten hoe haar man schrok, toen hij hoorde, dat Ohisen als vertegenwoordiger naar Berlijn zou kernen. Het kwam haar voor, dat hij den naam Ohisen kende. Maar teen zij hem verbaasd vroeg: Ken jij dien Ohisen? had hij zenuwachtig gelachen. Of ik hem ken? Weineen, lieve kind. ik hoor dezen naam voor het eerst. Zij had hem geloofd, maar toch had zij er over moeten denken. Nadat Hillebrecht en zijn vrouw ver trokken waren, keerden de anderen •aar den salon terug, maar niemand vak over musiceeven. Ohisen kijkt un terzijde naar Christa, die naast hem zit en merkt, dat zij er erg pein zend uitziet alsof zij een moeilijk pro- bleem tracht op te lossen. Ohisen vertelt van Amerika en vindt in Wiedemann een opmerkzaam toehoorder. Langzamerhand wordt ook Christa's belangstelling gewekt en het doet Ohisen genoegen haar intel ligente vragen te beantwoorden. Vluchtig praten zij een oogenblik over de komende onderhandelingen. Ik hoop, dat mijn schoonzoon morgen weer op zijn post is, zegt Wie demann. Het is beter, dat hij er van het begin af bij is. Ook ik hoop dit van harte, ant woordde Ohisen, en daar ik veel tijd heb, stel ik u voor de onderhan delingen liever wat te verschuiven dan er mede te beginnen als uw schoonzoon nog ziek is. Ergens in huis slaat een klok elf uur. Ohisen kijkt verschrikt op. Is het 'al zoo laat, zegt hij en staat oP- Een oogenblik is hij in ver warring en als Christa een blik uit zijn oogen opvangt, lijkt het, alsof zij hulpeloos kijken. Zij veegt de haarlok, die over haar voorhoofd valt, weg en zegt: U moet mij nog veel meer van Amerika vertellen, doctor Ohisen, vooral over het muziekleven daar. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2