DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Westelijk deel van Kreta in Duitsche Handen Britsch Slagschip Hood ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal /2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. ameps tsche mm ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10,26 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 10.55 Elk woord meer 0.05 1 keer l.d. Dagbladed. I dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. f prlje MAANDAG 26 MEI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. G PAGINA'S Valschermjagers en uit <lc lucht gelande troepen hebben tactisch belangrijke punten van het Grieksche eiland bc~et HEERSCHAPPIJ IN DE LUCHT VEROVERD Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met dcclcn van het Britschc leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door forma ties jagers, torpedotoestellcn, gevechtsvliegtuigen cn duikbommenwerpers, tactisch belangrijke punten vaij liet eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapcn heeft de poging van de Britschc vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neergeslagen, verdreef haar uit liet zeegebied ten Noorden van Kreta, bracht een aantal vijandelijke oorlogs schepen tot zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het gchcele gcvcchtsgebicd. Het geheel der operaties verloopt verder volgens het opgestelde plan. De verklaring van Churchill, dat op Ivrcta Duitsche troepen afgezet zijn, gekleed in Nieuw-Zeclandsche uniformen, is onwaar. Mocht zij cr aanlei ding toe zijn, of cr een motivccring achteraf voor geven, dat Duitsche val schermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht worden behan deld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der Weermacht last geven tot overeenkomstige vergelding jegens het tienvoudige aantal Britschc krijgsgevangenen. valschermjagers werden onder be scherming van jachtvliegtuigen ter versterking neergelaten. Gevechts vliegtuigen bombardeerden met geede uitwerking vijandelijke gcschutsstci- lingen, machinegeweernesten, barak ken, kampementen en troepenconcen traties. Zij vernielden verscheidene Britschc batterijen luchtdoelgeschut en radio-installaties en vernietigden ten Zuiden van Kreta een koopvaar dijschip van 1000 ton. De Operaties der Duitsche Troepen tiet optreden verloopt geheel volgens het aanvalsplan Duitsch Wcermachtbericht 24 Mei. Het opperbevel van de Duitsche .weermacht maakt bekend: 1 Duitsche gevechtsvlicgers hebben gisteren in het Oostelijke bekken der Middellandsche Zee drie Britsche tor pedojagers tot zinken gebracht, drie andere toffredojogers zwaar bescha digd en vijf Britsche motortorpedo- booten in de Baai van Soeda vernie tigd. In den afgsloopen nacht waren succesvolle luchtaanvallen gericht op vliegvelden in Midden- cn Oost-En- geland. Een koopvaardijschip werd door bomtrcffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vernietigden verken- ningsafdeelingen van het Duitsche Afrika-corps bij een aanval ten Oos ten van Solloem twee Britsche pant serwagens cn verscheidene stukken geschut. De vijand wierp in den afge- loopen nacht met zwakke strijdkrach ten bommen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. Onder de bur gerbevolking ontstonden geringe ver liezen aan dooden en gewonden. Voor al in Keulen en Düsseldorf werd scha de aan gebouwen veroorzaakt. Tijdens de leiding van den strijd tegen En geland vond de bevelvoerende gene raal en bevelhebber van een vlieger corps, Generaloberst Grauert, den heldendood. Generaloberst Grauert, die zich bijzondere verdiensten heeft verworven bij den wederopbouw van het Duitsche luchtwapcn, heeft met zijn vliegercorps een groot aandeel ge had in de successen der veldtochten in Polen-en in het Westen. Als voor beeldig soldaat en bevelhebber voerde hij zijn corps op tot de hoogste pres taties in den strijd tegen het Britschc moederland. 25 Mei. Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn, zooals reeds in een extra bericht is medege deeld, s'edert den vroegen ochtend van den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een dapperen aan val vanuit de lucht veroverden zij, gesteund door formaties jacht-, tor pedo- en gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de tactisch be langrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. De gevechtshandelingen verloopen in samenwerking met de valschermja gers, de uit de lucht gelande troepen en formaties van het leger verder vol gens het vastgestelde plan. Britschc vloot verdreven Het Duitsche luchtwapen verijdelde de poging van de Britsche vloot om in de beslissing rondom Kreta in te grijpen, verdreef haar uit het zeege bied ten Noorden van Kreta, vernie tigde en beschadigde een groot aan tal vijandelijke oorlogsschepen en, veroverde de heerschappij in de lucht/ hoven het geheele gevechtsgebied. Ita- haansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedért den 20sten Mei aan de gevechten pm Kreta deelgenomen en hebben iu de tot dusver behaalde successen' een groot aandeel. Gisteren heeft, het Duitsche luchtwapen wederom/ met groot succes ingegrepen in dciv strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen DE SLAG BIJ IJSLAND Zooals eveneens in een extra-be richt is medegedeeld, heeft een Duit sche v'ootformatie onder commando van den vlootchef. admiraal Lütjens, in het zeegebied rondom IJsland zwa re Britsche zeestrijdkrachten ont moet. Na een kort. zwaan gevecht, bracht het slagschip Bismarck den Engelschen slagkruiser Hood tot zin- kén, het grootste slagschip van de Britsche vloot. Een ander slagschip van de nieuwste Engclsche King Gcor- ge-lclassc werd beschadigd en gedwon gen cm te keeren. De Duitsche zes- strijdkrachten zetten zonder verlie zen hun operaties voort, in den strijd tegen het Britsche moederland bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtui gen gisteren en. in den afgeloopen nacht fabrieken der vlicgtuigbewape- nings-industrie en haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- cn Zuid-Oost kust. Zij brachten twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken in houd van 3500 -ton tot zinken en be schadigden twee groote vrachtsche pen zwaar. In Noord-Afrika vernietig den verkenningstrocpen van het Duit sche Afrikacorps bij Tobroek o.a. twee Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvalspo- gingen op het Nederlandsche en Noorschc kustgebied werden twee vij andelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jachtvliegtuigen neergescho ten. Italiaansche Aanvallen op Britsche Oorlogs- Britsche Vloot trekt terug schepen ZWARE VERLIEZEN GELEDEN Dc Britschc vloot heeft, naar uit Eerlijn gemeld wordt, het ge vechtsgebied van Kreta verlaten en zich naar haar steunpunten teruggetrokken. Dc Britsche vloot, zoo meldt het D.N.B. verder, heeft verliezen geledenj die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaardig heid van de Middellandsche Zee-vlcot aanzienlijk hebben verminderd. Het Duitsche luchtwapen heeft in deze dagen van strijd om Kreta bewezen, dat zijn aanvalskracht zelfs is opge wassen tegen een als onoverwinlijk beschouwde concentratie van krach ten als de Britsche Middellandsche Zee-vloot. Bij de gevechten om Krela [taliaansch Weennachtbericht 25 Mei. Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsche strijdkrachten sedert den nacht van den 20sten Mei in een slag in het Oostelijk deel der Middel landsche Zee om de bezetting van Kreta. Onse torpedobooten, die zege vierend de gevechten geleverd heb ben, en waarvan in de weermachtbe- richten reeds melding is gemaakt, hebben de vijandelijke vloot zware verliezen toegebracht. Bommenwer pers, tcrpedovliegtuigen, jagers en gevechtsvliegtuigen hebben zich on ophoudelijk gerept. Doelen op den grond op het eiland Kreta zijn her haaldelijk met succes gebombardeerd. Tal van aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteenheden, die ter be scherming van het eiland zich in den strijd hadden gemengd cn de verlie zen hebben geleden genoemd in vcrige weermachtberichten. Na dc zware verliezen, veroorzaakt door dc strijd krachten van dc As, is de Britsche vloot verplicht zich op haar bases in Noord-Al'rika terug te trekken. DE STRIJD IN AFRIKA In Ocst-Afrika geen nieuw ver meldenswaard feit, In gevechten ten Noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Tc Woggidi in Amara hoeft een on zer colonnes in haar isolement, on der bevel van kolonel Maraventano na langdurige», moedigen tegenstand cn zonder levensmiddelen cn munitie, zich met wapeneer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder be vel van den luitenant ter zee le klas se Carlo Fecia di Cossato heeft in den Atlantische» Oceaan drie koop vaardijschepen, waaronder een groot tankschip, van 21.000 ton in totaal, tot zinken gebracht en met een tor pedo een vijandelijk oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee hebben onze torpedohco- ten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een convooi trachtte aan te vallen, cn dit vaar tuig tot zinken gebracht. Tijdens on ze actie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager en een torpedoboot ver loren. De bemanning is bijna geheel gered. Duel tusschen Zee- en Luchtmacht VPrn iP1!"i oc\ ZEESLAG BIJ IJSLAND V^I MlV^CIgVJ MET duitsch eskader Treffers in Kruitkamer Kruitkamer getroffen Volgens een nadere mededeeling van den Britschcn berichtendienst heeft dc Hood tijdens den strijd met Duitsche zeestrijdkrachten ongelukkigerwijze treffers in de kruitkamer gekregen, meldt het D.N.B. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN OVERWON Over de gevechten om Kreta schrijft dc ..Dienst aus Deutschland" het volgende: Het opperbevel der weermacht heeft medegedeeld, dat het Westelijk deel van Kreta reeds stevig in Duitsche handen is en dat het Duitsche luchtwapen het geheele gevechtsgebied beheerscht. Hiermede is de Duitsche oorlogvoering weer een belangrijke stap voorwaarts gekomen. Krela was op het oogenblik van den Duitsclien aanval tot een wonde in het lichaam van het Britsche verde digingssysteem gewerden, waarheen alle verdedigingsmiddelen stroomden, waarover de Britten in dc Middelland sche Zee maar beschikten. Nog nooi* zijn in zoo korten tijd zooveel eenhe den der Britsche marine vernietigd en nog nooit hebben zoo groote eenheden van de Britsche vloot tijdens dezer oorlog getracht in de gevechtshande lingen in te grijpen .Hierbij is in esn dramatischen strijd het duel tusschen zeemacht en luchtmacht in dit geval ten gunste van het Duitsche luchtwa pen beslist. Deze zware Engelsche ver liezen worden door het succes van de Duitsche zeestrijdkrachten be kroond. welke in het zeegebied rond om IJsland een Engelschen slagkrui ser vernietigden en een ander En- gelsch slagschip dwongen om te kee- ren, zonder hierbij zelf noemenswaar dige beschadigingen te hebben opge- lcopen. EEN UNIEKE PRESTATIE Dc militaire medewerker van hel D.N.B. schrijft over den slag om Kre ta: Daar het Duitsche opperbevel eer bericht publiceert over den strijd on' Kreta en daarin verklaart, dat wateren ten Noorden van het eilant gezuiverd zijn van den vijand, kaï men aannemen, dat van Duitsche zij de de kwestie van den aanvoer bevre digend is opgelost, soodat niet mee verwacht kan worden, dat de verove ring cp aanzienlijke tegenslagen za stuiten. Daarmede is een militair prestatie volbracht, die uniek is in d oorlogsgeschiedenis. Noorwegen, Rot terdam cn Korinthe waren slecht oen voorspel in vergelijking met d: huidige actie. De verdedigers va: Kreta hadden alle voordeelen, di: natuur cn militaire kracht konde. verschaffen. Desondanks hadden di Duitschers succes. Als van Duitschi zijde nog niet over de stratcgiscTï beteekenis van het eiland Kreta word gespreken, dan is toch aan de Enge- schen door hun publicaties elke gel-, genheid ontnemen om het eventueee verlies van Kreta als een kleinighed voor te stellen. Engelsche militair» hebben gezegd, dat met het verbis van dit eiland groote gevaren voor Ifi strategische positie in Suez, EgypS, Irak en geheel het Nabije Oosten zel den ontstaan. Van Duitsche zijde cifc- breekl elke aanduiding, hoe men zïh dc nieuwe strategische positie lm nutte zal maken. De opperste Dv.t- sche oorlogsleiding hult zich in on veelbeteckenend stilzwijgen, als er dingen op het tapijt komen, die e- langrijk zouden kunnen worden vor de oorlogvoering van morgen. Schip in de lucht gevlogen Het Opperbevel der Duit sche Weermacht maakt he kend Een op den Atlantisclien Oceaan opereerende Duitsche gevechtsformatie onder lei- 'hng van den vlootchef admi raal Lütjens, heeft in liet zee gebied rondom IJsland zware En gelsche zeestrij dkrachten ontmoet. Het slagschip Bis marck heeft hierbij een En gelschen slagkruiser, waar schijnlijk de Hood, vernietigd. Een tweede Engelsch slag schip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duitsche zeestrijdkrach- lon zetten zonder noemens waardige beschadigingen hun operaties voort. BRITSCHE BEVESTIGING De Britschc Admiraliteit maakt, vol gens een speciaal bericht van den Ungelschen berichtendienst bekend, dat de slagkruiser Hood in dc lucht is gevlogen. Be uit meer dan 1300 kop- l»en bestaande hermanning is waar- chijnlijk om het leven gekomen. /Vermoedelijk 1300 Dooden Naar het D.N.B. meldt, heeft radio- Londcn bevestigd dat het Engelsche slagschip Hood in de lucht is gevlogen en binnen enkele minuten is gezon ken. De uit meer dan 1300 koppen bestaande bemanning is waarschijn lijk om het leven gekomen. Groot- Brittannië heeft thans twee slagsche pen verloren. Tijdens den oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen dienst gesteld, vijf bevinden zich in aanbouw. DOOR VLIEGTUIGAANVALLEN VOORBEREID De landing van valschermjagers is ingeleid door aanvallen van gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers, ja gers en torpedovliegtuigen, die onaf gebroken vliegvelden, kazernes, sche pen, luchtafweerinstellingen en ande re belangrijke doelen op Kreta met bommen bestookten. De vijandelijke afweer stortte in een onder de bestor ming van het Duitsche luchtwapen, dat sedert ruim twee weken Kreta stormrijp had gemaakt voor de val schermtroepen, die op 20 Mei in blik semsnellen aanval de belangrijkste vijandelijke steunpunten bezetten. ENGELSCHE STELLINGEN OP CYPRUS Naar United Press uit Londen meldt, bouwen de Britsche troepen nieuwe stellingen op Cyprus, daar zij deze noodzakelijk achten, als Kreta door de Duitschers bezet mocht wor den. Bezorgdheid Engeland in BEDREIGING VAN EGYPTE EN SUEZ-KANAAL De jongste militaire gebeurtenissen in het Oosten van de Middellandsche Zee vervullen, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, de geheele Brit sche openbare meening met de groot ste bezorgdheid. In toonaangevende militaire en politieke kringen van het Empire wordt er op gewezen, dat de beteekenis van een Duitschen aanval op Kreta ver uitgaat boven het eigen lijke doel van den aanvaller. Vcorts wordt er op gewezen, dat een even- tueele inneming van het eiland door Duitsche troepen een zware tegenslag zou zijn voor de Britsche strijdkrach ten in het Nabije Oosten. Openlijk wordt gezegd, dat niet alleen Egyp te cn het Suez-kanaal, maar vooral cok de Britsche eilanden zelf ten zeer ste bedreigd worden. Tenslotte ziet men in toonaangevende Britsche kringen wel degelijk in, dat een dusdanig Duitsch succes in het Oosten van de Middellandsche Zee een belangrijke uitwerking moet hebben op alle" neu trale naties. De Bismarck Het Duitsche slagschip Bismarck, dat in een zwaren strijd het grootste oorlogsschip ter wereld, den Engel schen slagkruiser Hood heeft vernie tigd, is 35.000 ton groot, meldt D.N.B. Grootste Oorlogsschip ter Wereld Met zijn 42.100 ton was de Hood het grootste oorlogsschip ter wereld. Het ontwikkelde een snelheid van 31 zee mijlen cn was met acht 38 cM., twaalf 14 cM., acht 10 cM. kanonnen en een overeenkomstige luchtafweer, bene vens zes lorpedolanceerbuizen bewa pend. DE TWEEDE ZEESLAG De zeeslag bij IJsland vormde het tweede gevecht, dat Duitsche en En gelsche slagschepen in dezen oorlog hebben geleverd. De eerste ontmoe ting, waarbij de Duitsche slagschepen Scharnhorst en Gneisenau hun vuur doop ontvingen, had plaats op 9 April 1940 bij het begin van den Noorschen veldtocht, toen aanzien lijk sterkere Britsche vicotstrijd- krachten de Duitsche slagschepen probeerden af te snijden. In het ge vecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot een artilleriestrijd met den Brit- schen slagkruiser Renown, die door voltreffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en moest omkseren. Ook deze operaties stonden onder leiding van vice-admiraai Lütjens als plaatsvervangend vlootchef. Roemrijke daden Admiraal Lütjens heeft onlangs een roemrijke onderneming op den At lantische» Oceaan beëindigd, naar het D.N.B. verneemt. Onder zijn be vel verrichtte in Maart een formatie Duitsche slagschepen uitgebreide operaties, waarbij verscheidene Brit sche konvooien vernietigd en 22 be wapende vijandelijke koopvaarders van 116.000 brt. in totaal tot zinken werden gebracht. Onder de vernie tigde schepen bevond zich ook de groote Britsche hulpkruiser Jervis Bay, waarmede de Britsche admiraal Maltby onderging. DE INDRUK IN DE V.S. De vernietiging van de (Höod heeft op de Amerikaansche openbare mee ning een buitengewoon sterken in druk gemaakt. Vooral het feit, dat de Hood het grootste schip van de Britsche vloot was, wordt steeds op nieuw door pers en radio naar voren gebracht. Britsche Colonne verdreven Operaties bij Basra voortgezet ïraksch W eermachtbericlit 25 Mei. Het Iraksche legerbericht van Zon dag luidt als volgt: Westelijk front: Onze troepen hebben gemotoriseerde troepen uit Transjordanië aange troffen en aangevallen. Na taaien strijd werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij liet op het slagveld vele gewonden en beschadigde auto's achter. Onze troepen achtervolgden den vluchtenden vijand. Zuidelijk front: Onze troepen hebben de ma noeuvre in de omgeving van Basra voortgezet. Luchtwapen: Iraksche vliegtuigen zijn over Iiabbaniya ge vlogen en hebben vijf Britsche Gla diators op den grond met machinege weren beschoten en doen verbran den. Onze luchtafweer opende het vuur op vijf troepentransportvliegtui gen en beschadigde ze. Wij hebben verscheidene verkenningsvluchten bo ven vijandelijke stellingen uitgevoerd. Vijandelijke bedrijvigheid in de lucht: Britsche vliegtuigen zijn over de hoofdstad en over andere gebieden gevlogen. Politiestrij dkrachten: De situatie in de woestijn is ongewijzigd. ABDOEL ILLAH VORMT REGEERING In een communiqué van het Brit sche oppercommando wordt bekend gemaakt, dat Abdoei Illah, dc vroege re regent van Irak. die, volgens de United Press eenige dagen geleden op ïraksch grondgebied was aangekomen, een regeering heeft gevormd. De Verdediging van Ned.-lndië DIENSTPLICHT VOOR INHEEMSCHEN? Volgens een Domei-bericht heeft de regcering van Ncderlandsch-Indië ter versterking van de landsverdediging in den Volksraad een voorstel Inge diend om den dienstplicht voor de in- heemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrywillige aanmel ding onvoldoende is. Ontsnapping uit de Scheveningsche Straf gevangenis Gevangene maakte van onbewaakt oogenblik gebruik ENKELE UREN LATER GEGREPEN De bijzondere strafgevangenis in Scheveningen was Zaterdagochtend in rep en roer. Er was een gevangene ontsnapt en voorwaar niet de eerste de beste. Men zal zich herinneren, dat in Februari van het vorige jaar nabij Soesterberg in een tuinhuisje een aan slag werd gepleegd op de echtgenoote van den adjudant-onderofficier vlie ger van der Griendt. De dader, zekere Jan L., vluchtte, maar werd korten tijd later in de Bcschjes van Poot bij Houtrust in Den Haag ge arresteerd en opgesloten. Tezamen met nog een gevangene was deze man zaterdagochtend op een binnenplaats in de biizondere strafge vangenis aan het werk. In hun nabij heid stoiid een ladder en toen de an dere gevangene zich even had verwij derd en de omstandigheden voor een ontvluchtingspoging ook overigens ideaal bleken te zijn. klom hij op den buitenmuur om een seconde later met een koenen sprong in de vrije we reld te staan. Uiteraard was de ontsnapping spoe dig ontdekt. Het heele Haagsche po litic-apparaat werd in werking ge steld. politiehonden lucht gegeven, randgemeenten gewaarschuwd, enz. In den loop van den morgen vond men met behulp van de honden aan den Tapijtweg de jas en de pet, welke de ontvluchte aan had, toen hij er van door was gegegaan. Deze klee- dingstukken zijn rijkseigendom en natuurlijk als zoodanig gemakkelijk te herkennen, hetgeen voor den mar. om begrijpelijke redenen aanleiding was, jas en pet weg te gooien. Gekleed in een gevangenisbroek en hemd trok de ontvluchte zich terug in de Scheve- umgsche Boschjes nabi.i den Badhuis weg. Hier werd hij 's middags te circa twee uur door twee surveilleerende agenten, die het struikgewas^ op een verdachte wijze hadden zien'bewegen, ontdekt. Gewillig liet hij zich axrestee- ren en overbrengen naar de plaats, vanwaar hij *s ochtends zijn vrijheid had trachten te heroveren. De vreug de was van korten duur geweest. Bij zijn ontsnapping had L. een mededeeling achtergelaten, dat hij wraak ging nemen op hen, door wier toedoen hij in de gevangenis was terecht gekomen. Mislukte Aanslag Op Albaneescben Minister- President Stefani publiceert net volgende be richt uit Tirana (Albanië) Op 17 Mei, toen dc koninklijke stoet naar het vliegveld van Tira na onderweg was, heeft een Grieksche burger eenige pistool schoten op den Albaneescben mi nister-president Verlaci gelost, die naast den koning-keizer geze ten was. De schoten misten hun doel en de man, een zekere Mi- hailoff Vasillaci, werd terstond gearresteerd en aan de lynch- justitie van het volk onttrokken. Over den misdadigen aanslag werd niets bekend gemaakt, om het terstond begonnen onderzoek niet te belemmeren, en om moge lijke handlangers te vinden. In de verhooren, die tot /rij dag duurden, heeft Mihailoff verklaard dat hij tegen de leden der regeering redenen van persoonlijke vjandschap heeft, omdat hij niet on'vangen en aangesteld geworden is. Zjn bedoeling was den-jubel van hei Albaneesche volk te verstoren. He' proces tegen Mihailoff Vasillaci ial binnenkort voor het militaire gerechtshof in Al banië plaats vinden

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1