DE TERUGKEER VAN TARZAN Het Raadsel van den Doode. amersfoortsche courant - MAANDAG 26 MEI 1941 BINNENLAND AANKOOP VAN BOUW- MATERIALEN fT ijziging in de uitreiking der machtigingen GOEDKEURING VOOR UITVOERING VEREISCHT Zooals bekend is gemaakt, worden .toor den dienst voor den wederop bouw machtigingen tot aankoop (bons) afgegeven voor het betrekken van verschillende schaarsch gewor den materialen, welke bestemd zijn voor den bouw van werken, waarvoor de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw zijn goedkeuring heeft verleend. Het komt echter veelvuldig voor, dat deze machtigingen slechts gedeel telijk of in het geheel niet worden gebruikt voor het doel. waarvoor zij zijn bestemd, of wel eerst vele maan den na uitreiking worden aangebeden. Teneinde hierin verandering te brengen zullen alle machtigingen, welke vóór 1 Januari 1941 zijn uitgereikt, op 26 Mei a.s. als ver rallen worden beschouwd, zoodat op deze machtigingen geen ma terialen meer bij leveranciers kunnen worden betrokken. Wanneer men voor werken, goed gekeurd vóór 1 Januari 1941. alsnog materialen heeft te brtrekken. zal de principaal van het bouwwerk onder inlevering van de vervallen machti gingen. via het gemeentebestuur (dienst van Bouw- en Woningtoe zicht, of de daarmede gelijk te stellen instantie"", nieuwe machtigingen moe ten aanvragen bij den dienst van den Algemeen Gemachtigde voor den We deropbouw. Deze aanvragen moe'en worden vergezeld van een met redenen, omkleed advie* van bovengenoemd orgaan. Na ontvangst van deze aan vrage voor een nieuwe machtiging zal de dienst van den Algemeen Gemach tigde aan de hand van vorenbedoeld advies beslissen, of voor de uitreiking van eer. nieuwe machtiging aan den principaal van het werk voldoende termen aanwezig zijn. Voorts zal in den vervolge op de uit te reiken machtigingen de geldig heidsduur worden vermeld, terwiil deze machtigingen, na aankoop der voor den bouw ber.oodigde materialen onverwijld (in afwijking vaneen daar voor vroeger geldenden maatregel) door den principaal (opdracht gever' van het werk moeten worden ingediend bij het gemeentebestuur (dienst van Bouw- en Woningtoe zicht) of de daarmede gelijk te stel len instantie), ter doorzending aan den Algemeen Gemachtigde. Niet gebruikte machtigingen moe ten uiterlijk op den vervaldag door den principaal op dezelfde wijze worden ingeleverd. Ook de goedkeuringen voor de uitvoering van bouwwerken zul len aan een geldigheidsduur wor den onderworpen. Deze geldig heidsduur is op 3 maanden ge steld. Indien binnen 3 maanden na den datum van afgifte der goedkeuring niet met den bouw is begonnen, ver liest deze goedkeuring haar geldigheid er, zij moet dan onverwijld bij de meergenoemde instantie worden in geleverd. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw heeft in een rond schrijven aan alle gemeentebesturen verzocht, voortaan nauwkeurig te controleeren. of met de werken bin nen den vastgestelden termijn van 3 maanden is begonnen 'in werkeliiken zin> en of de aangevraagde hoeveel heden worden gebruikt voor het doel. waarvoor de machtigingen zijn afge geven. In gevallen, dat bouwwerken niet of niet tijdig worden uitgevoerd, of wel op een of andere wijze wordt afgewe ken van de bestemming der toege wezen materialen, zal de Algemeen Gemachtigde hiervan ten spoedigste in kennis moeten worden gesteld, onder terugzending van de uitgereikte machtigingen. door EDGAR RIGE BURROUGHS 41) Het was reeds geheel donker, voordat La. de hoogepriesteres. naar dc doodenkamer terugkeerde met voedsel en water voor Tarzan. Ze maakte geen licht, maar door een steenen traliewerk scheen het licht van de maan naar binnen. De aapman kroop in de schaduw, doch kwam naar het meisje toe. toen hij haar herkend had. „Ze zijn woedend", waren haar eerste woorden. „Nooit tevoren is een menschenoffer van het altaar ver dwenen. Ze hebben den tempel door zocht alle kamers, behalve deze. omdat ze deze vreezen. Er zijn er reeds 50 vertrokken om je te zoeken. Kom, laten wij zien hoever wij kunnen ko men naar de vrijheid, voordat ik te rug moet gaan," Zwijgend volgde Tarzan haar uit de naargeestige ka mer. Ze leidde hem terug naar de ruimte onder het altaar. Tien minu ten lang kropen ze door een geheime, kronkelende gang en kwamen bij een gesloten deur. Tarzan hoorde haar den sleutel in het slot steken. Een klik toonde, dat dc weg vrij was. „Je zult hier veilig zijn tot morgenavond", zei ze. Toen ging ze weg en sloot de deur achter zich. Zelfs de geoefende oogen van Tarzan konden de vreeselijke duisternis niet doorboren. Behoed zaam tastte hij om zich heen. Einde lijk stond hij stil. Een stroom van frissche lucht blies hier ergens tus- schen de massieve steenen heen. Voorzichtig voelde hij langs de muren en zijn moeite werd beloond. Een steen was gemakkelijk uit den muur tp lichten. Tot zijn verwondering zag hij een kleinen lichtstraal vlak boven zijn hoofd. (Wordt vervolgd.) ONTSLAG VAN WERK NEMERS ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN TOEGESTAAN De directeur-generaci van den Ar beid hee.'t me ingang van 1 Juni 1941 aan leiders van industrie- en handelsbedrijven, alsmede van land bouwbedrijven. met uitzondering van akkerbouw- en veehouderijbedrijven, vergunning verleend tot het ontslaan van werknemers, die bij hen in tij de, ij ken diepst zij-1, ortici wie worden verstaan werknemers, aie op niet meer dan 110 dagen in de zes onmid dellijk aan den datum van het ont slag voorafgaande maanden bij hen werkzaam -rijn geweest. Voortij met ingang van genoem den d»'um vergunning verleend aan leid-Tj van landbouw'-, industrie- en handelsbedrijven, om werknemers, die door of tengevolge van hun bemid deling een andere, ten minste gelijk waardige dienstbetrekking kunnen verkrijgen, te ontslaan, onder voor waarde, dat zij den ontslagene, indien de nieuwe dienstbetrekking eindigt op andere wijze dan door ontslag op verzoek van den werknemer of door ontslag op grond van het bepaalde in arnkel 1639 p van het Burgerlijk Wetboek, onmiddellijk op de oude ar beidsvoorwaarden herplaatsen, inge val het ontslag uit de nieuwe dienst betrekking plaats vindt binnen drie maanden, of zoo het betreft werk nemers met vier of meei- jaren vrij wel onafgebreken dienst binnen 'n aantal maanden, gelijk aan het am- tal dienstjaren in de ouce dienstbe trekking. na d? aanvaarding der nieuwe dienstbetrekking. Het Opvoedersjrilde BIJEENKOMST AFD. MIDDELBAAR ONDERWIJS Zaterdagmiddag kwam de lande lijke afdeeling Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs van het Opvoedersgilde te Utrecht bijeen. Na het openingswoord van den heer W. Th. de Boer. districtsver- tegenwooröiger van het Opvoeders- gilde te Utrecht, sprak allereerst dr. W. F. de Groot, hoofd van de af deeling Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs over het on derwerp: ..Het opvoedeisgilde en het voorbereidend hooger en middelbaar enderwijs". Nadat spr. had betoogd, dat alleen het volksche beginsel den eigen aard van ieder volk op de juiste waarde erkent, besprak dr. De Groot uitvoe rig de programmapunten van het opvoedersgilde en met name van het voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs. Begonnen zal moeten worden, aldus spr., met een vereenvoudiging van de werkprogramma's van de H.B S. en het Gymnasium. Het intellectualisme der school most teruggedrongen wor den. Verder zal de doeltreffendheid van her onderwijs worden verhoogd door meer gebruik te maken van den ou derlingen samenhang tusschen de vakken. Wat de lichamelijke vorming be treft meende spr. dat zij als kernvak beschouwd moet worden en dat het aantal wekelijksche lesuren voor de gymnastiek aanmerkelijk zal moeten worden vergroot. Betreffende de aansluiting van het lager- en middelbaar onderwijs zeide spr., dat deze aansluiting verbeterd zal moeten worden, terwijl er nai zal worden gestreefd om door betere selectiemiddelen de leerlingen te doen plaats nemen op dat schooltype, dat in overeenstemming is met hun aanleg en belangstelling. De wetenschappelijke opleiding der leeraren zal worden vereenvoudigd en bekort om in den vrijgekomen tijd de toekomstige docenten zoowel theoretisch als practisch te bekwa men voor hun paedagogische taak. Na de pauze beantwoordde dr. De Gvoot verschillende vragen. Nederlandsche Reisvereeniifins: VAN WAGEN GEVALLEN Doordat het paard op hol sloeg. viCi de 50-jarige landbouwer H. J. Mei kamp. uit de Markelosehe Broek, van den wagen. De man kwam op zijn hoofd terecht, en is kort na het on geval overleden. GRIEZELIGE VONDST Tijdens het paling visschen kreeg de schipper H. Wakker van de U.K. 33 het lijk van een man in zijn net. Hij :s terstond naar Urk opgestoomd orn hiervan aangifte aan de autoriteiten te doen. Het lijk is naar het Urker Ujkenhuisje overgebracht. ONDERWIJS PROF. MR. E. J. J. v. (I. 11 EVD EN f Te Nijmegen is na. een langdurige riekte overleden prof. nir. E. J. J. Van ■Ier Heyden. l,"02leeraar in liet bur gerlijk reeht en recM?'_vsehiedeni.? aan Je R.K. Universiteit. UN 1 VER SI T Al R E EX AM ENS Utrecht. Seinï-artscx IT. van Aken. Art sex J. M. rh. M van Miert, A. P. C. II. Knegtel. RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 27 MEI HILVERSUM. 413.5 M. 6.4."> Gr.imofoonmuzick. 6.50 Ochtend gymnastiek. T.Oh Gramofoonniuziek. 7.45 Oclitendtgynmastiok. 8.00 B.NX).: NiéuwS- Ivericlitcii. s.15 Schriftlezing en Meditatie vooiboroid door do Christ. Radio Stie.li- ting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8 45 Gramofooninuziek. (9.Ij—9.-20 Voor de huisvrouw). 10 00 Ensemble Amende io.2010.40 Declamatie). 11.15 Zang niet pianobegeleiding en gramofoonniu ziek. 12,00 Orgelspel. P2.3(i Voor den- boer. 12.42 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econoinisclft beriöhteii. 1.00 Celesta-ensemble. 1.45 Gramofoonmuziok. 2.1c Voor de vrouw. 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.40 Gramofoonmuziok. 1.00 Cyclus ..Ons geloof en ons werk" (voorbereid door hot Yrijz. Prot, Kork- coiiiitê). 4.20 Gramofoonmuziek, 4.30 „Over Indonisischo muziek: De Soenda- neesche muziekcauserie met gratuo- fo.iiiplnten. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 R.NO.: Nieuw--, economische en beurs berichten. 5.30 G ra niofoonmuziek5.15 Omroeporkest. (6.15—-0,30 „Heeron en Tteon. doet. indologie: M. Crans, H. A. Ilasewinkel. Nijmegen. Doet. Germaansclie taal en letterkunde (Engclscli); dc heer J. P. Janssen, Roermond. DE JAARVERGADERING Zaterdagmiddag was te Utrecht de Nederlandsche Reisvereeniging in al- gemèene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. van Egmond uit Goor. De voorzitter herinnerde aan den arbeid, die in de 35 jaren van het bestaan der N.R.V. was verricht. Het jaarverslag van den algemee- nen secretaris, den heer J. G. Beurs Utrecht), was over het algemeen in een somberen toon gesteld. Doch er zijn ook vele lichtpunten. Op 1 Januari 1940 telde de N.R.V 47.459 leden. In den loop van dat jaar bereikte men het hoogste getai 48.066 leden, terwijl men het jaer eindigde met 36.756 leden. De corres- pondeerende getallen over 1939 wa ren: 51.171, 58.912 en 47.635. Boven dien gaven de tot en met Maart 194'. verschenen candidatenlijsten tezamer reeds weder 482 nieuwe leden aan Uit bovenstaande cijfers blijkt, da' een belangrijke teruggang van het ledental moet worden vastgesteld. Toch bleef deze teruggang belangrijk beneden de raming van het hoofd bestuur. Het jaarverslag van den algemee- r.en penningmeester, den heer A. C Dijkman «Kijkduin), kon de goedkeu ring der vergadering wegdragen. De begrooting voor het jaar 1941 werd vastgesteld op een bedrag van f 105.760. In de plaats van de heeren J. van Ettinger en S. de Leve, die voor een bestuursfunctie bedankt hadden, wer den gekozen de heeren J. Eshuis en J. Melchior. De periodiek aftredende bestuurs leden J. J. Oltmans, dr. R. van Waard en dr. G. Wallagh. werden herkozen. knechten in <le taal", vraaggesprek). 7.(">«B X.O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7 30 Duitsche les. 8.00 R.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den d:ur. 3.30 Omroeporkest. 9.10 Ne derland voedt zichzelf. Productieslag 11)11. 9.25 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkeomité). 9.80 Berichten (Kngelsdh). 9.45 Gramofoon- muziek. 10,uO10.15 R.N.Q.: Engelsehj Economic news from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziok. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.X.O.Nieuws berichten. 8 15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht en grainofoonmuziék. 11.00 Declamatie. 11.30 Gramofoonmu ziek. 1*2.00 Berichten. 12.15 Sebrammel- kw.irtet. en soliste. 12.45 B.X.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Klnward met piano-intermezzi. 2.00 De Haarlcmsche 'orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. .3,30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 Ensemble Bandi Ba- logh. 4.30 Voer de jeugd. 5.00 Gramo foonmuziek. 5.15 E.X.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Ensemble Bart Ekkers. 6.00 Textiel A.B.C. 6 15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Amu sementsorkest. en soliste. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Radiotoonccl. 9.3(1 Gramofoonmuziek met. toelichting. ÏO.'O B.N.O.; Nieuwsberichten. Sluiting. i 'm het voetbalkampioenschap van Nederland. In Den Haag won A.D.O. met 32 van Heracles, De .D.O.-aanhangers stormen na de overwinning het veld op. Loof "wordt door de supporters een ovatie gebracht (Polygoon) FEUILLETON Roman van Hans Holz Nederlandsche Bewerking E. Veen 11. Hagen Allee 14. Grünewald, zegt Ohlsen geresigneerd. De schrijfmachine ratelt. Hoe laat ging u daar weg? Ongeveer half twaalf. Weer ra telt de schrijfmachine en Ohlsen wee' thans dat hij aan een verhoor onderworpen wordt. Dus om half twaalf ging u daar weg, herhaalt de commissaris, en u bent regelrecht naar huis gegaan, nietwaar? Ja. dat wil zeggen, ik nam een taxi omdat het zoo regende.... Dat is interessant, antwoordt de commjssaris. Ohlsen Wordt boos. Ik begrijp r.iet, commissaris, wat voor interes sants er aaf\ kan zijn, als iemand een auto neemt W gauw thuis te zijn als het regent ei\hij niet nat wil worden. De commissaris lacht. Het be langwekkende \s, mijn beste Ohlsen. dat u om halfXtwaalf afscheid nam in de Hagen Allee en pas om twaalf uur thuis was. tenminste zooals u zegt. Een taxi doet hoogstens tien minuten over dezen afstand. Nu moet Ohlsen lachen. Ik wan delde een eind, voordat ik de taxi nam. Wandelen terwijl het, naar u zeide, regende? Alle menschen, barst Ohlsen uit, misschien had ik hoofdpijn en wilde nog even in de frissche lucht blijven. Hm, zegt de commissaris en kijkt Ohlsen strak aan. Nu, we zullen dit laten rusten. Vertelt u eens ver der, u kwam dus om twaalf uur thuis. Ja, en toen vond ik in mijn huis dezenman. Hij werpt een blik naai den heek waar het lijk gelegen had. De commissaris ziet dezen blik. Het lijk is weggehaald voor on derzoek, zegt hij kort. Nu, hoe was het verder? U kwam thuis en vond een vreemde. Was de deur open? Hebt r. iets gemerkt van een forceering van het slot? Was de kamer verlicht toen u binnenkwam? Ohlsen denkt ^en oogenblik over al deze vragen na. De deur was ge sloten, zegt hij dan, maar in de ka mer brandde licht. Ik hoorde gerucht en opende verwonderd de deur, toen zag ik den man in den hoek staan. Merkwaardig. Wij hebben het slot onderzocht en niets gevonden. Misschien had de vreemde een looper? De commissaris lacht. Wij heb ben het lijk nauwkeurig onderzocht. Er 'o; vonden zich noch sleutels, noch inbrekerswerktuigen op hem. Het is dus niet duidelijk hoe die vreemde man in uw huis kwam. Hij kan vol gens het onderzoek niet door het raam gekomen zijn. Ohlsen trekt de schouders op. Het is uw taak dit te onderzoeken, com missaris. De commissaris vervalt weer in zijn gemoedelijken toon. Juist, juist, vertelt u nu verder. Dus u kwam de kamer binnen en daar stond de vreemde man? Jawel, ik vroeg hem wat hij hier deed. Hij wilde blijkbaar voor mij vluchten, rende, de aangrenzende ka mer binnen. Ik wilde hem volgen en toen liep hij mij voorbij, weer naar deze kamer, en sloot de deur achter zich. Ik probeerde door de gang te komen, maar die deur had hij ook af gesloten. En toen? vroeg de commissaris. Toen, zeide Ohlsen met een zucht, hoorde ik een schot. Toen ik de ka mer binnen vloog, lag de man dood.... Het is njinuten lang doodstil; de schrijfmachine zwijgt. Plotseling springt de commissaris op en zegt met harde, koele stem: Dr. Ohlsen, geeft u toe, dat u mij een leugen ver teld hebt'' Ohlsen kijkt den commissaris met groote oogen aan. Ik...., stamelde hij. Maar de commissaris spreekt door. U vertelt, dat de man de beide deuren afgesloten had en dan vertelt u direct daaroo. dat u na het schot de kamer j innen ging. Hoe deed u dat? Hebt u 1 et slot laten springen? Ohlsen zoekt naar een antwoord, i saar de commissaris laat hem niet i an het woord komen. Hoe komt i et, gaat hij voort, dat u pas in den ihtend het bericht bij de politie gaf. Is een man zich 's nachts in mijn uis doodschiet, dan -wacht ik geen en minuten met naar de politie te lan. Maar commissaris, eindelijk kan hlsen er iets tusschen krijgen, u ilt mij moeten toegeven, dat zooiets mand niet dagelijks overkomt, dat en buiten zichzelf is, dat men in Ik een toestand licht iets vergeet. De commissaris gaat dicht voor hem aan. Wij hebben informaties naar i genomen, doctor Ohlsen, en op - ond daarvan kunnen wij niet aan- i men, dat u zwakke zenuwen hebt. 1 moet zeer energiek zijn en een ener- gi 'k man verliest niet zoo heel gauw 1 t hoofd. Ik heb u daar straks al gezegd, ik hoofdpijn had, probeerde Ohl- zich te verdedigen. )e commissaris lacht hem uit. Vertelt u mij hier geen verhaal- tjfe. Hoofdpijn? Vertel mij nu ook dat u dronken was. maar dan ik u. dat als men dronken is en g<fcige van zooiets. men dan dadelijk trier is. hlsen antwoordt niet. hij zit stil en kfl t uit het raam. Buiten ilgt stra- *e zonneschijn over de boomen. icrste groene blaadjes komen uit. Hel is zonderling, dat hij deze blaad jes met een bijna roerende belang stelling bekijkt. Dan keert hij lang zaam zijn oogen af en kijkt den com missaris nieuwsgierig aan. Hij maakt den indruk van iemand, die met alles is verzoend en nu alleen nog met een zekeren spot afwacht wat het lot nog meer voor hem brengen zal. En dit laat niet lang op zich wachten. De commissaris loopt door het vertrek. De man aan de schrijfmachine ver betert een paar tikfouten en doet overigens zeer onverschillig. Als de commissaris in den versten kamerhoek staat, keert hij zich om en kijkt Ohl sen met half gesloten oogen aan. Had u gisteravond uw huissleutel niet vergeten, dr. Ohlsen? Het ver baast u dat ik dit weet? u herinnert zich immers nog wel, dat u de por tiersvrouw, mevrouw Kindermann. daarom uit haar bed hebt gebeld? Hebt u mij misschien nu iets te zeg gen? Ohlsen voelt iets in zijn keel op* stijgen. Hij zoekt in zijn zakken er vindt een doosje sigaretten en steekt er een op. dan neemt hij haar weer uit zijn mond, draait haar rond en verkruimelt haar, de tabak valt op de tafel. Als u dit toch al weet, zegt hij langzaam, dan zal ik u ook iets anders vertellen. Het is juist, de man die dood is, kwam na mij de kamer binnen, mevrouw Kindermann heeft hem binnengelaten. U kende hem dus? vroeg de commissaris vol spanning Neen, waarom zou ik hem ken nen? Neen, maar luister u nu eens, men ontvangt toch 's nachts om twaalf uur geen vreemde meer? Ohlsen veegt de tabak op tafel bij elkaar. Ik was jarenlang in het buitenland, zegt hij ontwijkend, het zou toch kunnen zijn, dat een vroe gere kennis mijn adres had uitge vonden en mij op dit ongewone uur opzocht, omdat hij bang was dat ik weer spoedig zou vertrekken. Klets, zegt de commissaris. Waar om hebt u dan aan mevrouw Kinder mann verteld, dat u nog iemand ver wachtte. De vrouw heeft u immers verteld, dat er een man voor u was geweest en u antwoordde daarop dat zij gelijk had en dat u nog iemand verwachtte. Misschien heb ik maar half ge luisterd. Natuurlijk, zegt de commissaris hoonend, u had hoofdpijn, nietwaar? Hij komt naar de tafel en neemt eenige papieren uit een actetasch, die naast de schrijfmachine ligt. Plotse ling komt hij v.eer dicht voor Ohlsen staan. Als een havik op zijn prooi, jKto vallen de woorden nu op Ohlsen liter. Wie was d? dame die gister- avmd laat bij u was? Met oogen vol ontzetting kijkt Ohl sen naar den commissaris, zijn lippen beween, maar hij zegt niets. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2