Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 27 MEI 1941 5 Nijkerk IN AI'PèL H B.. rijwielhandelaar te Nijkerk. heeft hoogor beroep aangeteekeivl tegen het von nis van den Politierechter tc Zutphen. waarbij hij wegens overtreding van het Slachtverbod tot een maand gevangenis straf werd veroordeeld. Door H. M.. stucadoor te Nljkerkerveen. gein. Nijkerk. is liooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van denzelfden politie rechter dd. 14 Met J.I.. waart*} hij wegens overtreding der vlecschdistributicbeschikklng tot 6 weken gevangenisstraf werd veroor deeld. VLEESCH ZONDER BON GEKOCHT De Politierechter te Zutphen heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den veehandelaar H. B. uit Nijkerk. die terecht had gestaan wegens het koopen van 475 kg. vloesch zonder bon en tegen wien een ge vangenisstraf was geëlscht met verbeurdver klaring van het vleesch. B werd nu veroordeeld tot 16.boete subs. 10 dagen hechtenis, evenwel met ver beurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Achterveld JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS Onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Hengel hield het Wlt-Gele Kruis, haar Jaarvergadering ln de zaal der Coöpe ratie. Uit het Jaarverslag van den secr bleek, dat in liet afgeloopcn Jaar door de wijkverpleegster 2321 bezoeken zijn gebracht aan 84 patiënten. In het wijkgebouw zijn behandeld 74 patiënten, aan wie in totaal 1761 keeren hulp is verleend. Het aantal hoogtezon patiënten bedroeg 4. het aantal bestralingen 44. het aantal uitgeleende arti kelen 346. Wegens vertrek van den penning meester. den heer H. J. Baaiman werd geko zen de heer E. v. Dantselaar. In de commis sie voor het nazien der Jaarrekening werden benoemd de heeren A. Kerkhof. H. v. Daat- selaar en Ant. v. d. Hengel. Pastoor Smeets sprak als adviseur der vereenlglng woorden van dank voor de pret tige samenwerking tot heil der zieken waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Christelljken groet. TENTOONSTELLING ST. JOZEF Zaterdag en Zondag Zj]n het goed geslaag de dagen geweest voor de tentoonstelling in Huize St. Jozef. Tot zelfs hulton de gren zen van ons dorp kwamen de bezoekers o.a, merkten wij op de Eerw. heeren Geeste lijken, die hunne waardcering toonden met hun bezoek. Spakenburg VIS SC HK RIJ NIEl'lYS De natuur ls dit voorjaar zeer koud. De paling bluft hierdoor nog altijd in den grond. Bovendien kenmerkte deze week zich door aanhoudende windstille, zoodat de vangsten beneden de verwachting bleven. Alleen <le hoekwantvisschers maakten goede besommingen. Aan den Gem. Vlschafslag alhier werd ln de week van 19 tot 24 Mei aangevoerd 6500 kg. aal en paling ƒ0.62-'1.54 p. kg. 40 kg. spiering /0 40-'0.60 p. kg. 1000 mand. pos 0.75-/ 1.00 p. m. 1700 mand. nest 0.27 p. m. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de schipper van de UK 172 een levende ha ring in de palingkull aantrof. Deze ls waar- schljnlijk door de spuislulzen ln het IJsscl- meer gekomen. Hoevelaken GIFTEN VOOR HET GROENE KRUIS De Ver. „Het Groene Kruis" vermeldt met groote dankbaarheid dat door een milde geefster een ledikant met toebehooren is ge schonken Tevens ontving ze van dankbare patiënten twee giften, n.l. één van ƒ2.50 en één van II.—. Soesterberg GOEDE VANGST De Enschedeër E. H. S.. tijdelijk woonach tig te Zeist, had beter ln Enschedé kunnen blijven, want thans zit hU achter slot grendel, waar hij wel een tUdje zal blUven zitten. De man was nl. zoo oncollegiaal, ten nadeelc van een kameraad, alhier werkzaam, een polshorloge te ontvreemden. Daar er sterke aanwijzingen tegen hem bestonden, werd hij door de politie gefouilleerd, waarbij het horloge op hem werd aangetroffen. Even later kreeg de politie bericht, dat hij ln Zeist eveneens te boek stond als verdacht van verschillende diefstallen. waaronder twee rijwielen. Ook hieraan werd hij schul dig bevonden. S. is naar Utrecht overge bracht voor het verdere onderzoek. DE KLEINE MISDAAD In de afgeloopcn week werden wederom vier rijwielen door zwijntjesjagers buit ge maakt. Natuurlijk stonden de meeste fiet sen weer onbeheerd bij café's e.d OVERTREDINGEN Vasthouden aan een auto is natuur lijk wel gemakkelijk, maar de politie let ei- streng op. hetgeen een drietal overtreders ondervond. Automatisch kwam er een bon voor het rijden op het verboden weggedeel te (den Rijksweg). Om 4 uur liep hij nl op straat, maar tusschen 12 uur zooveel en 4 uur had luj politioneel onderdak genoten, omdat hij zich na middernacht ln de openlucht bevond. En natuurlijk was ook procos-verbaal gevolgd. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 27 Mei. Gebo- rc n: Gijsbertus Cornelis, z. van Gys- bertus Cornelis van Zanten en Catri- na van den Hoek. Johannes Wilhel mus, z. van Johannes Antonius van den Heuvel en Regiena Maria van We gen. Gehuwd: Gerrit Hendrik van den Hooff en Maria van Appeldoorn. Johannes van Winterswijk en Suzanna Tannetje Boone. Wicbe Boomsma en Geertruida Hendrika Wijnands. LEZING OVER DE ZUIDERZEE WERKEN Onze landgenoot ir. v. d. Bom uit Den Maag zal op 3 en 4 Juni op uitnoodi- üing van de Deutsch-Niederlandische Geselschaft te Wuppertal een lezing houden over de Zuiderzee-werken. Deze lezing wordt op 6 Juni te Berlijn, op 7 Juni te Leipzig en op 9 Juni te Ham burg herhaald. Soest VER. VAN VKIJZ. GODSDIENSTIGEN De Vereenlglng van Vrijzinnig Godsdien stige». afdeeling van den Ned. Protestanten bond. alhier heeft gisterenavond ln de groo te zaal van haar kerkgebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan een gemeente- avond gehouden, waarop de heer G. K. Schuylenburg. bestuurslid van de Vereenl glng een lezing heeft gehouden over „Lo hengrin". Romantische opera ln 3 bedrijven van Richard Wagner. Een vry groot aantal bezoekers was aan wezig. mede dank zij de bepaling, dat ook belangstellende nlet-leden welkom waren, De lieer Schreuder, Inspecteur van politie alhier, heette allen welkom en herinnerde er aan, dat enkele Jaren geleden werd beslo ten telkenjare een avond te organiseeren om den band tusschen de leden te verster ken. Voornamelijk werden werken van Wagner besproken. Hierna kreeg de heer G. K. Schuylenburg het woord. Spr. begon met voor te lezen uit den lsten Corinthiërbrlef. hoofdstuk 13 de verzen 110. waarin de Apostel Paulus schrijft over de liefde. Vervol^ns dan behandelde spr. het 1ste en 2de bedrijf van de opera, om hedenavond het 3de bedrijf te vertellen. Lohengrin was een van de ridders van Parsifal de heilige Graal. Ter afwisseling en ter verduidelijking van het gesproken woord werden af en toe gedeelten van de opera door gramofoonmu- zlek vertolkt. Ook het pianospel van den heer Fr. Breekveldt uit Baarn sloot zich daarbij aan en werkte mede dat allen dezen avond hebben genoten. De lichtbeelden die af en toe op het witte doek verschenen, waren niet scherp genoeg, maar deden niet af aan het geheel. Aan het einde dankte de heer Schreuder voor de schitterende verklaring van de opera. Heden, Dinsdagavond, hoopt de lieer Schuylenburg het derde bedrijf te behande len. Barneveld lis. J. FR A AN JE Op ds. J. Fraanje. Geref. predikant alhier, is een beroep uitgebracht naar Hilversum. OPENING DUBBELE GRASDROGERIJ Onder zeer groote belangstelling vond Maandagmiddag de opening plaats van de dubbele grasdrogerij aan den Lunterscheweg. De burgemeester van Barneveld. de heer J. Wcstrlk wierp de eerste vork gras ln den eest. Eenlgen tijd later dreunden de moto ren. waarna de burgemeester de droogtrom- mels Inschakelde. Belangstellend keken de aanwezigen toe. hoe na korten tijd de zware metalen deuren werden geopend en het eer- Bte geurige gedroogde gras uit de trommels werd geschept. Tenslotte werd de werking van de pers machine getoond. Langs de transporteur, waarop het losse gedroogde gras werd ge schept, kwam het in de persen terecht. Na hier te zijn samengepakt kwam het gedroog de gras ln blokken uit de machine. Na de ln bedrijfstelllng van de drogerij toog men nnar hotel De Roskam, waar de burgemeester een korte toespraak tot de aanwezigen hield. Spr. was verheugd dat door den ijver en het doorzettingsvermogen van den heer J. van 't Poorst. den eigenaar van de drogerij, deze drogerij zoo spoedig was bedrijfsklaar gekomen Het Is een ver heugend feit. aldus spr., dat Barneveld een van de eerste plaatsen is. waar een derge lijk bedrijf in werking wordt gesteld, temeer daar het gedroogde gras ln dezen moeilij ken tijd een prachtig veevoeder ls. Spr. wek te de veehouders op mede te werken tot den bloei van het jonge bedrijf, opdat ook zij op deze manier indirect medewerken aan de voedselvoorziening van ons volk. Ten slotte wenschte hij. dat de drogerij onder leiding van den heer van 't Foorst tot een bloeiend bedrijf mocht uitgroeien. Hierna gaf de heer dr. Ir. Franckena, Rljkslandbouwconsulent te Wageningen een uiteenzetting van het bedrijf. Hl) bracht woorden van dank aan allen die hun mede werking hebben verleend tot den voorspoe- dlgen bouw van deze drogerij. Spr. wees de aanwezige veehouders op het belang van het steeds op tijd boeren van gras opdat het bedrijf onafgebroken zou kunnen doorwer ken. Verder zette de heer Franckena nog maals de waarde van gedroogd gras als vee voeder uiteen. Vooral in dezen tijd. nu het gedroogde gras. het krachtvoer dat anders moest worden Ingevoerd, geheel kan vervan gen. ls het van voel waarde. Spr. wees op de noodzakelijkheid van het boeren van jong gros. daar ouder gras. arm aan eiwitten is. Tenslotte gaf spr. ecnige wenken over het bewaren van geperst, gedroogd gras door de veehouders en het voeren van dit kracht voer aan het vee. waarbij hij opmerkte dat het ook ln gemalen toestand heel geschikt ls voor kippen en varkens in een hoeveel heid van 15 van het rantsoen. Steeds moet echter worden zorggedragen, dat de dieren voldoende drinkwater tot zich kun nen nemen. Spr. eindigde met nogmaals een beroep op de boeren te doen om toch vooral tijdig het gras te leveren. Namens ir. Addens. Inspecteur van den Rijks-land bouwvoorlichtingsd lenst sprak lr. Rienks adj. inspecteur van den Landbouw- voorlichtingsdienst, daarna eenige woorden, waarin hij o.m. zeldc dat reeds in verschil lende andere deelen van de Veluwe was ge probeerd een grasdrogerij te bouwen. Ech ter ln Barneveld was dit gelukt. Namens lr. Addens dankte hy den hear J. van 't Foorst en ook den assistent landbouw-con- sulent. den heer Verschaik voor het werk dat deze heeren hebben gedaan voor de tot standkoming van de drogery. Tenslotte sprak nog de heer van 't Foorst, Landbouw en Veeteelt SILO'S VOOR KUILVOER „Zooals bekend is worden ln deze streek practlsch gesproken alleen silo's van 3 en 5 meter doorsnede met een hoogte van 2 me ter gcplaatat. De Inhoud ls respectievelijk 14 en 40 M>. Wie een veestapel heeft van minder dan 15 koelen, bouwt kleine, wie meer dan 15 koelen heeft, bouwt groote silo's. Het is, ln verband met het bederf vnn het kuil- vocr ln een geopende silo n.l. gcwenscht. dat deze ln ongeveer 6 weken wordt leegge maakt. Helaas worden by gebrek aan een bekis ting van 3 M. doorsnede op enkele plaatsen silo's gebouwd met een doorsnede van 5 M. en een geringere hoogte dan 2 M. Dit moet sterk afgekeurd worden. Immers, de opper vlakte van het kullvoer, dat met de lucht ln aanraking komt. wordt er niet of nauwe- lljks door verkleind, zoodat het gestelde doel geenszins wordt bereikt. Bovendien moet op een silo van 5 doorsnede, onafhankelijk van de hoogte, niet minder dan 12 M3. grond worden gebracht, terwyi de hoeveelheid bij een silo van 3 M. doorsnede slechts 4 MA bectraagt Verder wordt op het oogcnbllk reclame go- maakt voor het gebruik van mlerenzuur on der een of anderen handelsnaam in de plaats van A.I.V.-zuur Niet alleen ls de prijs daarvan aanmerkeiyk hooger dan van AXV.- zuur. doch ook de ervaringen, die men hier te lande met het gebruik wan raierenzuur heeft opgedaan, zijn niet van dien aard. dat wy dit durven aanbevelen. Iti elk geval is gebleken, dat het fabrleksvoorschrift voor dc te gebruiken hoeveelheid onvoldoende sultaat oplevert. Dit Jaar zullem proeven nomen worden met een grooterc dosis mle renzuur ln silo's met gesloten, bodem. Na tuurlijk worden de kosten dan ilog veel hoo» ger. Mon bouwc dus uitsluitend Kilo's volgens de voorschriften van de A.I.V. handleiding en houde zich aan het beproefde A.I.V.-zuur-. In plaatsen waar veel nieuwe silo's zijn geplaatst kunnen inkulldemonstratles by de assistenten worden aangevraagd". MARKTBERICHTEN Gemeentelijke ziilvelbeurs Meppol 27 Mei. Gouda 40 pl. f 67.50. Gouda 20 pl. f 44. Edammer 40 pl. f 67.50. Edammer 20 pl f 44. Leidsche f 46. Broodkaas f 67.50. Stemming vlug. Boter fl.96. cxcl. omzet belasting. Marktbericht Mniulden 27 Mei. Consignafiovisch. Pufschar f7.50—f5: puf schol f 9.810—f 6.25; kleine wytlng f25f22.50; groote bot f68; kleine bot f29. (alles per 50 kg.). Markt NJJkerk 27 Mei. Aangevoeld 65000 stuks eieren bruin fl.07 p. kg.; eendeneieren f7f7.15 per 100 stuks. 51 Biggen f 18f25 p. st kalf koelen f375—f525 p. st.; kalfvaarzen f275f425 p. st.; 77 vet vee, le en 2e kw„ geen noteering; mestkalveren geen notee ring; 16 schapen f 50f 80 p. st.; 97 lamme ren f25f33 p st.. 90 n. kalveren. 68 runderen, overgenomen door Ned. Veeh. Cen.'> trnlc. Handel in biggen redelijk, in melk vee redelijk. t .Markten I'iirniorenil 27 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhan deld 16 partijen, wegende 45.000 kg. Handrl vlug. Hoogste prijs 40 pl. f35.25; 20 pl. f22 Kaasmarkt. Aangevoerd 794 kg. handel vlug. Hoogste prijs f 34 p. 50 kg. Veemarkt. Aangevoerd 433 stuks runderen, w.o.: 105 Vette koelen, voor de levering; 155 gelde koelen f 300—f 395 p. st., handel ma tig; 121 melkkoeien f 350f 550 p. st., han del matig; 7 stieren, voor de levering: 1 vet kalf. voor de levering; 35 pinken f200f260 p. st.. handel matig; 522 nuchtere kalveren voor dc slacht en nuchtere kalveren voor de fokkerij, resp. voor de levering en f30f 58. handel matig; 18 vette varkens voor de slacht, voor de levering; 28 magere varkens f 23f 48 p. st.. handel matig; 376 biggen f 18f34 p. st.. handel matig. 294 schapen f 36145 p. st., handel matig; 205 bokken f25f 75 p. st., handel goed; 866 lammeren f 20f 28 p st., handel goed. Kipeleren f 1.05 p. kg. 1400 oude kippen en lianen wit en rood en blauw flf3 p. st.; konij nen f2—f 13 p. st300 eenden fl-11.70 per stuk. Markt Bodegraven 27 Mei. Aangevoerd 148 partyen Gouci- sche kaas. totaal 6660 st., wegende 59940 kg.' Prijs met, RM.. le soort f41f41.50, 2e soort f 40f 40.50. Handel matig. Veemarkt Rotterdam 27 Mei. Heden werden ter veemarkt aangevoerd; 2049 dieren, waaronder 1000 runderen. 14 paarden. 70 schapen. 676 nuch tere kalveren, 95 graskalveren. 86 bokken en geiten en 108 zuiglammeren. Prijzen per stuk: Melkkoeien f540. £425, f320; kalfkoeien f550. f425. f325: varc- kocien f340, f270, f220; vaarzen f330, f275, 1190; pinken 1280. 1200. f160. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was Iets korter met stroeven handel en prijshou dend. Varekoeien aanvoer matig met slee penden handel en de prijzen bleven con stant. Vaarzen en pinken aanvoer-gering met luien handel en onveranderde prijzen. BC I I d C n C R 7 ir ut amsterdamsche cui\o<^ v ci\z-iv^n i effectenbeurs van heden Stille markt, goed prijshou dende stemming. Iets hooge- re koersen, Ned. beleggingen kalm. NEDERLAND 40. le flOOO.- 4. 40. 2e /1000.-4... 40. bi. 11000.- 4. 41. ƒ1000.-4T« 1911 3 37 10Q0 3. 38 I 10003. Grtb. O. 2% NED.-INDIë 35 1000 3 ya 371 3.. 37A 3.. BANKEN Amsterd. Bank. Kol. Bank Handelsb.. N.H. My. Cert... Robaver INDUSTRIE A. K. D. Berkels P Calve Delft Centr Suiker Fokker VI Lever Br Ned Ford Philips v. Gelder Pap. 1291/4—129 X V.K. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A. Idem pref. A. ..201% PETROLEUM Dordtsche Petr.. .2081 /4—212 Konkl. Petr.237 236i/2 RUBBER Amsterdam26712681/- Bandar Rubber 214-215 Dell Bamy210—211 Kendeng L 187 Majangland .7171 Oostkust 1 500.155 Serbadjadl 132—1311/, SCHEEPVAART Holl. Am. Lijn... 1131/,,—114 Java-Chlna-Jap.142 1451/., K.N.S.M159%161 Kon. Paketv235 Scheepv. Unie175 Rotterd. Lloyd140i/o My. Nederland140 J CULT. ONDERN. H. V. A427—429 Java-Cultuur..255 N. I. Suiker253%—254 V. Vorstenl117';1171/, TABAK Dell Bamy Dell-My278—278% Senembah.220 ankpapier: New York 1.86%- Brussel Stockholm Zürich 1.00% 30.08—30 20 44.76—44.94 43.59—43.75 Goud: Fyn voor dc Industrie (ver koop) 2.125. afflnagegoud (inkoop) ƒ2.075. Zilver: Fijn voor de Industrie (ver koop) ƒ32.75; alflnagezliver (inkoop) 30. Belga's Zwitschcrsche francs Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedscho kronen Tsjechische kronen (oude schulden) Dinar (oude schulden) 3 48 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 145 Lewa j.30 Pengö (oude schulden) 36.519 Pengö (nw. schulden) f5 89 Zloty (oude schulden) 35 Zloty (nw. schulden) 37.68 30.1432 43 56 8 738 9.87 36 37 42 82 44.85 6.42 (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Slagschip „Bismarck" ondergegaan Het slagschip Bismarck, aldus meldt hi't D.N.B., dat in zijn eerste gevecht tegen een Britschc overmacht de ,.Hood" tot zinken bracht en de „King George" beschadigde, had door een treffer in het voorschip aan snelheid verforen. Door een torpedo, die tijdens 'Ji luchtaanval op 24 Mei werd gelan terd, verloor het nogmaals aan snel heid. Vierhonderd zeemijlen ten Westen van Brest werd het schip op 26 Mei te gen 21.00 uur opnieuw door twee lucht- torpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opperbevel van de marine van den vlootchef, admi raal Lütjens het volgende rapport: „Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Fiihrer. w.g. Vlootchef." In den strijd tegen de vijandelijke /eerstrijdkrachten, die langzamerhand verstrekt werden, vocht het slachtschip „lïismarck" tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht geworden is. 1TAUAANSCH legerbericht DE STRIJD IN AFRIKA Het Italiaansch Opperbevel maakt het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben on ze bombardementsvliegtuigen de vloot- basis La Valetta op het eiland Malta aangevallen. In Noord-Afrika bijzonder hevige activiteit van de artillerie aan het l'ront van Tobroek. Onze luchtforma- ties hebben installaties in Tobroek ge bombardeerd, waarbij groote branden ontstonden. Tijdens het in het legerbe- richt van gisteren vermelde bombai-de- ment uit de lucht zijn nog twee andere vrachtschepen getroffen en zwaar be schadigd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de vijand een luchtaan val ondernomen op Benghasi. In de Egeische Zee hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op eeni ge plaatsen der eilanden Rhodus en Scarpanto. In Oost-Afrika hebben onze troepen in dc streek der meren f Gallasidamo) tegen vijandelijke afdeclingen gestre den en hun zware verliezen toege bracht. In den ochtend van 24 Mei heeft een van onze detachementen aan de rivier de Baro een groote vijande lijke concentratie aangevallen en ver slagen. In de zone van Debra-Tabor blijven onze troepen op doeltreffende wijze het hoofd bieden aan den druk van den vijand. von papen bij turkschen minister van buitenl. zaken De Duitsche ambassadeur Von Pa pen heeft, naar het D.N.B. uit Ankara meldt, een bezoek gebracht aan den Turksehon minister van Buitenland- sche Zaken. doodvonnis voltrokken Op de binnenplaats van de gevange nis te Tirana is het doodvonnis voltrok ken aan Mihailoff Valpil Laci, die op 17 Mei een mislukten revolvevaanslag heeft gepleegd op den Albaneeschen minister-president Verlaci, toen deze koning-keizer Victor Emmanuel III bij zijn vertrek uit Albanië op het vlieg veld van Tirana uitgeleide deed. duitschland schenkt opleidingsschip aan chili De Chileensche bladen publiceeren, volgens het D.N.B.. den inhoud van nota's, welke gewisseld zijn tusschen den Duitschen ambassadeur von Schön en den minister van Buitenlandsche Za ken van Chili Aloir.oa, betreffende het in Valparaiso liggende Duitsche oplei dingsschip „Privall". De Duitsche am bassadeur deelde het besluit van de rijksregcering mede, de „Privall" als geschenk in handen van de Chileensche overheid te laten. De minister van Bui tenlandsche Zaken verklaarde, dat dit geschenk méttlevendige sympathie werd aangenomen, bidstonden voor de duitsche soldaten In vele Katholieke en Evangelische kerken van het Duitsche Rijk werden, naar het D.N.B. meldt. Zondag jl. voor het eerst „bidstonden" gehouden voor alle in den strijd staande soldaten. Deze bidstonden werden van heden af iede- ren Zon- en Feestdag gehouden, zoo lang de groote gevechtshandelingen du ren. In de predicaties zullen de geeste lijken, naar van betrouwbare kerkelijke zijde vernomen wordt, tevens wijzen op de bijzondere beteekenis van deze ker kelijke oefeningen. fransche vluchtelingen in parijs De eerste extra trein met 900 vluch telingen uit dc onbezette zóne, die op grond van dc nieuwe Duitsch-Fransche overeenkomsten, na bijna een jaar in de bezette zóne terugkecren, is in Pa rijs aangekomen, meldt het D.N.B. de brand te doetinciiem Geen verdere slachtoffers. Omtrent den brand te Doetinchem (men zie ook pagina 3) vernemen wij nog, dat deze werd ontdekt dooi' de twintigjarige dochter van liet echt- twintigjarige dochter van het echt paar G. J. Smit. Het meisje waar schuwde een surveilleerenden agent, die de hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk, man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was zoo overstuur, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische in stallatie. Het huis werd gedeeltelijk in de asch gelegd. vestigingsverbod voor fotohandelaren en foto grafen De Alg. Bond tot Behartiging der be langen van den Ned. Fotohandel en de Ned. Folografenpatroons-Ver.. vestigen er de aandacht op, dat sinds 6 Februari 1941 de Vestigingswet-kleinbedrijf 1937 ook toepasselijk is verklaard ten aan zien va» het fotografisch bedrijf en den kleinhandel in fotografische artikelen. Op dien datum is een tijdelijk vesti gingsverbod, de z.g. spertijd in werking getreden. Ondanks het bestaan van dit wette lijk verbod, blykt het in den laatslen tijd toch voor te komen, dat zich per sonen op den handel in fotografische artikelen, of op het fotografisch bedrijf meenen te kunnen werpen. Ook hebben zich in strijd met de wettelijke ver bodsbepalingen gevallen voorgedaan, waarin een bestaande zaak (b.v. siga- renhandel, drogisterij enz.) er toe is overgegaan foto-artikelen te verkoopen, of het fotografisch bedrijf als neven- bedrijf uit te oefenen. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende politie-autoriteiten is verzocht met gestrengheid op te treden tegen overtredingen van het voor fotohandel, zoowel als voor het fotografisch bedrijf geldende verbod van vestiging, veran dering en uitbreiding. Hoofdprijzen Staatsloterij 100.000.— 1.000.— 400.— 200.- 100.- 11940 3515 6824 16054 4546 7072 8370 12558 13540 18202 19688 2426 21738 1365 1491 2757 G771 8310 10598 12093 12466 15408 16015 20S57 21048 pater pius smit overleden Na een langdurig lijden is te Nijme gen overleden pater Pius Smit, oud prior van het Dominicaner klooster te Zwolle en daarna prior van het Alber- tinum te Nijmegen. De laatste jaren kon pater Smit dit ambt wegens onge steldheid niet meer waarnemen. Hij werd opgevolgd door pater Hillen. Pater Smit werd te Schiedam gebo ren en bereikte den leeftijd van ruim vijftig jaar. Jarenlang was pater Smit leeraar in het Engelsch aan het St. Dominicus-college. Kofferdiefgearresteerd ook helper en helers worden vervolgd In den laatsten tijd is liet meerma len voorgekomen, dat ten nadcele van reizigers koffertjes en tasschen wor den gestolen op stations in Den Haag. In de meeste gevallen lieten de reizi gers deze voorwerpen ev n onbeheerd staan, terwijl zij plaatskaarten gingen koopen, om dan later tot de onaange name ntdekking te komen dat kof fer of tasch verdwenen was. Ook den vorigen Dinsdag werd een reiziger- uit Groningen hiervan de dupe. In de hem ontvreemde koffer bevonden zich schoenenmonsters, d.w.z. allemaal rechterschoenen. Een rechercheur stelde een nader onderzoek in en hierbij werd hij op merkzaam op eenige personen, die in de omgeving van het Hollandsche Spoorstation op kamers woonden en wel eens met koffers werden gezien. Dit was aanleiding on: den 21sten dezer bij een der personen huiszoeking te doen. Er was niemand thuis, doch wel vonden de politiemannen twee rechter heerenmoiieres. De kamer werd bewoond door een 30-jarigen kapper en dëze werd nog denzelfden dag in een straat in de binnenstad aangehouden. Hierbij trachtte hij een papier weg te gooien, dat een legitima tiebewijs bleek te zijn. Zijn kamer werd nu nog eens aan een nader onderzoek onderworpen en hierbij kwamen vele goederen van diefstal afkomstig voor den dag. Voorts bleek de kappei nog een mede bewoner te hebben, een 50-jarigen boekhouder, die eveneens werd gear resteerd. Een onderzoek hij eenige opkoopers had tot "resultaat, dat een eiectrisch soheerapparaal. afkomstig uit den kof fer van den reiziger uit Groningen, in beslag kon worden genomen. Ook ve le goederen van diefstal afkomstig konden hier worden achterhaald. Voorts kwam aan het licht, dat de kapper zich bij de verschillende opkoo pers had gelegitimeerd met papieren, welke hij uit de diverse koffers had ontvreemd. Eenige opkooDers zullen wegens he ling worden vervolgd. aanbestedingen De Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht hebben aanbesteed het afwer ken van een gedeelte van de verhoog de spoorbaan Amsterdam C.S.-Utrecht, tusschen de halte Muiderpoort en Am- stelstation. Hoogste inschrijver was B. van Wijk te Amsterdam voor f60.470, laagste H. J. van Siepe te Winterswijk voor 43.450. De Rijkswaterstaat Directie nieu we wegen 3), heeft te Arnhem aanbe steed den aanleg van een gedeelte van den weg Den Haag. Utrecht. De Klomp, Arnhem, tusschen den spoor weg AmersfoortResteren en dc bo- veneindsclie Grift, benevens liet ma ken van vijf kunstwerken in West nummer 12 onder Leers am, Ameron- gen, Renswoude en Ede. Van de vier inschrijvingen was de laagste de N.V. Hollandsch Aanne mersbedrijf Zanen en Verstoep te Den Haag voor 1.639.000.Hoogste was de Maatschappij Wegenbouw te Utrecht voor ƒ1.700.000. verduistering Eind Februari van dit jaar gaven een drietal Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werkten, aan een met ver lof naar Nederland vertrekkenden colle ga geld mede voor hun familie in Den Haag en Rotterdam. Het geld bereikte echter nimmer zijn bestemming. De verdachte in deze zaak. de 33-ja- rige koopman J. A. S. uit Den Haag, werd thans door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek van de preventie ve hechtenis. De eisch was acht maan den. de eerste duikboot van drebbel In de officieele National Sozialistische Korrespondenz. de Persdienst, waarbij alle Duitsche dagbladen zijn aangeslo ten, wordt er dc aandacht op gevestigd, dat de eerste onderzeeboot door den Nederlander Cornelis Drebbel te Alk maar werd vervaardigd. De persdienst wijst er op. dat Drebbel met zijn boot verschillende tochten op en onder de Theems heeft uitgevoerd. Dit was kort na het jaar 1600. Hoewel reeds van 1178 af handschriften over onderzeebooten bestaan, was Drebbel dc eerste, die het denkbeeld uitvoerde en daarbij gecom primeerde lucht voor het ademhalen van de onderwaterroeiers gebruikte. 5e TREKKING HAIGHTON Co. Wettige Premleleenrng 1912 5e Klasse, 2e Lijst TREKKING VAN DINSDAG, 27 MEI J941 HOOGE PREMIËN f 1500.— 7325 f 400.— 2817 6407 8379 15fr27 f 200.— 5200 8683 13200 14106 f 100.— 1345 6271 10043 13698 14602 17060 17377 PREMIËN VAN 70.— 10 216 309 331 483 530 852 904 U55 1246 1486 1547 1637 1799 2594 2661 2908 2914 3118 3142 3406 3471 3490 3719 3878 3994 4249 4693 4725 4833 4885 4993 5180 5231 5285 5384 5573 5596 5682 5884 5885 5988 6000 6006 6066 6314 6324 6390 6419 6691 6924 7000 7008 7106 7620 7693 7760 7810 7819 7866 8261 8623 8758 9010 9055 9190 9316 9429 9475 9542 9717 9857 0962 9978 10011 10020 10330 10738 10898 10905 10966 11089 11S41 11633 11852 11995 12080 12279 12299 12415 12502 12590 12793 13057 13190 13486 13506 13745 14061 14141 14373 14479 14627 14672 14938 15029 15097 15133 15269 15297 15370 15443 15461 15477 15592 15725 15776 16117 16301 16323 16436 16550 16695 16972 17082 17171 17318 17976 18080 10167 18173 18234 18281 18352 18437 18461 18663 18675 18806 10226 13380 19758 19792 19857 20036 20330 20332 20435 20463 20513 20520 20502 20667 GEEN PREMIËN 26 36 86 112 142 181 268 297 332 486 508 516 614 632 643 645 647 648 1190 3073 4535 5432 11036 12499 14101 15155 15811 17279 18454 19956 697 698 764 783 847 850 921 928 1010 1017 1049 1106 1111 1122 1215 1234 1245 1330 1347 1357 1432 1434 1529 1538 1630 1639 1704 1787 1801 1061 2038 2097 2107 2118 2180 2235 2253 2265 2305 2358 2370 2376 2400 24C0 2785 2823 2850 2879 2929 2965 3035 3037 3086 3159 3232 3262 3308 3365 3458 3503 3556 3562 3696 3709 3720 3750 3773 3774 3783 3792 3808 3830 3864 3897 3904 3926 4016 404a 4083 4150 3564 3816 4152 4169 4731 5204 5858 6546 6901 7379 7716 8043 8473 8852 9070 9383 9770 10284 10589 11029 11270 11802 12007 12399 12754 13120 13493 14223 14592 15578 15583 15914 16283 16714 16999 17403 17833 18221 18641 10008 19399 19744 20143 20482 20831 4327 4766 5310 5914 6560 6996 7387 7773 8064 8515 4351 4046 5413 6131 6640 7037 7422 7807 8182 8857 8864 8869 9091 9357 9775 10290 10C15 11039 11305 11840 32057 12428 12830 13151 13408 14227 14796 9138 9502 9795 10319 10642 11058 11380 11843 12100 12539 12855 13157 13523 14255 14832 15692 15719 15930 15932 16399 16459 16729 16770 17018 17116 17432 17435 17827 17858 18239 18277 18678 18680 19017 19064 19406 19468 19810 19823 20167 20272 20559 20629 20873 20890 4988 5450 6147 6669 7052 7468 7818 8186 8651 8937 9192 9602 9878 10446 10720 11152 11451 11866 12218 12580 12893 13262 13650 14304 14867 15729 15731 15975 15000 16474 16555 16792 16816 17118 17220 17439 17440 17892 17971 18305 18374 18822 18841 19112 19138 19502 19529 19839 19878 20279 20292 20638 20644 10-100 10666 11091 11430 11863 12141 12552 12879 13212 13527 14271 14836 4538 4992 552" 6169 6766 7088 9607 9993 10474 10818 11190 11512 11890 12276 12586 12926 13370 13739 14345 15328 15758 15768 15909 16104 16509 16668 16896 16917 17243 17265 17464 17521 18042 18095 18389 18398 18895 18940 19192 19299 19595 19635 20010 20035 20300 20312 20788 20792 4551 4578 5058 5105 5611 5687 6172 6187 6853 6873 7148 7253 7511 7588 7893 7911 8327 8334 8724 8749 8979 9027 9226 9329 9633 9680 10003 10039 10500 10524 1C868 10954 11193 11203 11637 11695 11908 11939 12331 12348 12635 12636 12988 13059 13392 13452 13911 13993 14378 14414 15352 15361 4-693 4712 5117 5203 5736 5833 6300 6487 6948 6983 255 7378 !641 7698 1009 8018 8341 8429 8763 8796 9043 9046 9350 9358 9720 9763 10073 10277 10529 10531 10958 11010 11221 11222 11700 11792 11948 11907 12377 12394 12710 12712 13081 13110 13471 13474 14062 14182 14517 14549 15468 15569 15864 15881 16127 16166 16668 16704 16952 16969 17295 17312 17537 17564 18131 18148 18423 18559 18962 18965 19305 19382 19637 19709 20079 20106 20317 20373 20800 20821 15893 10198 16706 16980 17324 17705 18198 18626 18977 19397 19715 20115 20474 20822 ONGECORRIGEfcn

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5