DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Heftige Aanvallen op Kreta Irak roept Reserve-Officieren op Reacties op Roosevelts Rede Landbouw en Veehouderij ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal f2,25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 5595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. OU PANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer O.oo 4 keer l.d. Dagbladed. I dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. f prye DONDERDAG 29 MEI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. IIALEWIJN, AMERSFOORT. U1TG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 6 PAGINA'S NIEUWE AANVOER VAN VALSCHERMTROEPEN Britsche strijdkrachten blijven zich terugtrekken Naar de Loiidensche berich tendienst meldde, heeft het hoofdkwartier der Britsche strijdkrachten in liet Midden- Oosten medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten op Kreta, versterkt door nieuwe valschermtroepen uit de lucht en gesteund door een heftig luchtbombardement aanvallen hebben gedaan op de Britsche troepen in liet Westen van het eiland. De Britsche troepen waren gedwongen zich op gun stiger stellingen terug te trek ken. Ook op andere plaatsen is de toestand buitengewoon- moeilijk. De zender van Ankara meld de uit Cairo, dat hij de gevech ten de Engelsclie verliezen aan schepen en menschcn zeer aanzienlijk zijn. Stormafdeeling in actie Een kleine Duitsche stormafdee- iing heeft, naar aan het D.N.B. tvordt gemeld, in den strijd tegen Britsche artilleriestellingen op Kreta groote verdiensten verworven. Zij ging, verdeeld in verscheidene stoot troepen, tot den aanval over en stel de 4 batterijen, die zich op een bezet vliegveld hadden ingeschoten, buiten gevecht. Infanteriegeschut, granaat werpers en machinegeweren onder steunden de actie. De vuurkracht van het zware Duitsche infanterie- wapen en de bliksemsnelle aanvallen vanuit verscheidene richtingen wa ren zoo doeltreffend, dat dc Britten na zware verliezen dc witte vlag heschen en zich overgaven. IIET ZEEGEBIED In het zeegebied rondom Kreta hebben, naar het D.N.B. verder verneemt, Duitsche gevechtstoe stellen en duikbommenwerpers een vrachtschip en een patrouil leboot tot zinken gebracht. De Behandeling van V alscherm j agers ONDERZOEK WORDT INGESTELD Het opperbevel der Duitsche weer macht heeft kennis gekregen zoo is gisteravond van militaire zijde te Berlijn aan vertegenwoordigers der pers medegedeeld, van vele gevallen van bijzonder ernstige in strijd met het Volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aanzien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig gegeven worden. Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan. Een onder zoek wordt ingesteld. Australië maakt voorraden VOOR GEVAL VAN NOOD United Press meldt uit Canberra, ciat de Australische regeering levens middelen ter waarde van 19.5 mil- linen dollar als rantsoen voor geval van nood opkoopt. Alle kleinhandela ren zijn aangespoord tot het opslaan van voorraden voor 3 maanden. Conferentie te Manilla DEFENSIE-VRAAGSTUKKEN Volgens Amerikaansche berichten uit Manilla hebben de hooge com missaris van de Fhillippynen Sayre, president Quezon en de commandant van de strijdkrachten aldaar, gsne- iaal-majoor Gruntert. defensie-vraag stukken besproken. Sayre heeft den president de spoedigs goedkeuring van een deïensietceslag van 100 mil- lie." n ollar door het Amsrikaanscive congres toegezegd, zoo meldt het D.N.B. Amerikaansc.il Oorlogs materiaal naar China VOOR 100 MILLIOEN DOLLAR De regeering van de Ver. Staten zal aan de rsgeering te Tsjoengking corlogsmaterieei ter waarde van 100 millioen dollar leveren, zoo meldt de New York Times uit Tsjoengking. De eerste scheepsladingen zijn reeds in China aangekomen. Deze leveranties vellen onder de leen- en pachtwet. Het Nabije Oosten TRANSJORDANIë TOT DEN STRIJD OPGEWEKT Het Fransche Nieuwsbureau Ofi meldt uit Beiroet, dat Iraksche vlieg- luigen boven Amman en andere ste den van Transjordanië pamfletten hebben neergeworpen, waarin tot ge- nieenschappellijken strijd tegen den vijand van de.Arabische wereld wordt aangespoord. Het D.N.B. verneemt uit Damascus, dat alle reserve-officieren en -onder officieren van Irak zijn opgeroepen ENGELSCHE MAJOOR BEZWEKEN Uit Beiroet is voorts gemeld, dat de üngelsche majoor Glubb in het hos pitaal van Amman bezweken is aan kwetsuren, die hij opgeloopen heeft in een gevecht met Iraksche strijd krachten bij Roetba. Glubb stond in Arabische kringen bekend onder den naam van Aboe-sjeik. BEDOEÏNEN BEREID TE STRIJDEN Een delegatie van Bedoeïnen- sjeiks uit Zuid-Syrië heeft, naar het D.N.B. meldt, aan ds bevoeg de Fransche bestuursambtena ren verklaard, dat zij bereid zijn voor de verdediging van Syrië en Irak te strijden. SYRISCH VLIEGVELD BESTOOKT Door de Britten Gisteren is het vliegveld Nerab bij Aleppo door een Britsch vliegtuig- met bommen bestookt, aldus Ofi. De aanvaller werd door jagers gedwongen te dalen. De inzittenden kwamen om. ENGELSCHE VESTINGLINIE In Transjordanië In Transjordanië wordt een ver sterkte linie van Amman tot de Sy rische grens gebouwd. De Engelsche autoriteiten hebben hiervoor talrijke arbeiders aan het werk gezet. Sabotage in Palestina DOOR OPSTANDELINGEN Volgens te Rome ontvangen be richten, aldus het D.N.B., heeft een groep Arabische opstandelingen tal rijke daden van sabotage gepleegd in Engelsche legerplaatsen bij Tersghiva in Palestina. Ook hebben deze op standelingen brand gesticht in eeni- ge petroleumopslagplaatsen. De En- gelschen hebben den dorpsbewoners 3 dagen tijd gegeven om de daders uit te leveren. Indien dat niet geschiedt, zal het dorp ontruimd en verwoest worden. Ook bij Samkh moeten En gelsche petroleumopslagplaatsen in brand gestoken zijn. Britsch Kamp geïsoleerd Volgens berichten uit Bagdad is het Britsche kamp bij Habbanijah door een ernstige overstrooming geheel ge ïsoleerd. Uit Amman wordt gemeld, dat de Iraksche luchtmacht zeer ernstige schade aan-het vliegveld van Amman heeft toegebracht. De Iraksche regeering heeft be paald. dat alle vrijmetselaarsloges on middellijk entbonden moeten worden. Alle Engelsche opschriften in Irak zijn verboden. IRAKSCHE PREMIER TEVREDEN De Iraksche minister-president Kailani, is na een bezoek aan ver schillende frontsectoren te Bagdad teruggekeerd. Hij toonde zich zeer te vreden. Het bezoek van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goetie- waagen, aan Limburg. Tijdens het bezoek aan Maastricht. In de eeuwenoude St. Servaaskerk wordt de we reldberoemde schatkamer bezichtigd. Voer de vitrine, waarin zich vele kostbare kerkelijke voorwerpen bevinden. Rechts dr. T. Gocdcwaagcn, naast hem Jdc commissaris in de provincie Limburg, graaf M. de Merchant et d'Ansemhourg. (Polygoon). GEEN VERRASSING GEWEKT TE BERLIJN Officieele Britsche kringen weigeren commentaar De rede van president Roosevelt lieeft te Berlijn in geen enkel opzicht verrassing gewekt, aldus het D.N.B. Rcosevelt is niet afgestapt van zijn bekende bctcog, dat Duitsclilanci- een streven naar dc wereldheerschappij in cl? schoenen schuift, ondanks de tegengestelde houding van dit land en de ondubbelzinnige verklaringen van zijn leidende figuren. Ook in de Wilhelmstrasse wees men cr in het algemeen op, dut de rede niets nieuws gebracht heeft. DE MEENING TE BERLIJN Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. neg uit Berlijn: Men beoordeelt de redevoering van Roosevelt volgens haar strekking, evenals de vroegere redevoeringen, die hij sedert het begin van den oor log en ook tevoren reeds gehouden heeft. Aan argumenten biedt zij niets nieuws. Deze opvatting hoorde men gisteravond in -Berlijnsche poli tieke kringen. Symptomatisch is zoo voegde men hieraan toe dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de argumentatie der bedreiging van het Westelijk halfrond te versterken. Of het juist is bij dc Zuid-Ameri kaansche staten op dit punt van de Roosevelt-rede instemming te ver onderstellen, laat men in deze krin gen in het midden. Men noemde de vele woorden, die de president over de bedreiging van het Westelijk halfrond uitsprak, onhoudbare ver onderstellingen ten aanzien van Duitschland en vooral vond men ze niet fair. Aangezien Roosevelt in zijn ■Uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo verklaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden bedoelingen van den kant van de Wilhelmstrasse niet mogelijk. Wat het bekende standpunt van Duitschland betreft, verwees men nogmaals naar de rede van den Fiibrer en naar het inter view met groot-admiraal Rader. Roosevelts «uiteenzettingen be- teekenen voor de Wilhelmstrasse geen sensatie. Londen zwijgt nog MEN IS ECHTER TELEURGESTELD United Press meldt uit Lonclen.dat Britsche officieele kringen vooreerst weigeren een commentaar te geven op dc redevoering van Roosevelt met het motief, dat zij de rede nog niet grondig hebben bestudeerd. Niet- officiecl beeft men echter uitdruk king gegeven aan zijn teleurstelling. Roosevelt heeft Engeland's nood nauwkeuriger uiteengezet dan ooit een Britsche regeeringsvertegen- wcordiger heeft gedaan, maar niet even duidelijk het middel aangege ven hoe de V.S. dit kunnen verhel pen. DE PARIJSCIIE PERS Do weerklank in de Parijselie pers cp de rede van Roosevelt is gering. De Paris Soir schrijft o.m.: Dc dra ig der Amerikanen in dc V.S. om hun gcederen te willen verkoo- pe:drijft hen cr toe den oorlog te o.:l en gen. Begrijpt het Amerikaan- •.-j.iViC-volk, .dat mer. zich van dit vólk wil bedienen, zooals men dat ook met het Fransche volk heeft gedaan, om de lagere instincten der macht hebbers in de V.S. te bevredigen? Oordeel van Afgevaardigden BEROEP OP DE VREES Ten aanzien van de rede van Roo sevelt heeft senator N y e verklaard, dat- de uiteenzettingen van den pre sident berusten op een beroep op de viess. Roosevelt heeft er in het bij zonder naar gc-streefd vrees te wek ken onder de arbeiders, de boeren en andere klassen. Opmerkelijk is daar bij! dat de rede geenerlei verwijzing behelst, dat men de Ver. Staten bui- deii oorlog zal houden, evaardigde Fish verklaarde, da(|het hiel een typische rede van evelfc betreft, aie ten doel heeft wil van ruim 80 pet. van het Amerikaansche volk te breken, welke 80 pet. tegen de oorlogsverwikkeling gekant zijn. Afgevaardigde Bender zeide, dat de verklaring van Roose velt betreffende invoering van den onbeperkten noodtoestand afgelegd is zonder dat de president één en kel nieuw feit heeft aangegeven, dat dit noodzakelijk maakt. Het Ameri kaansche volk heeft er recht op, door feiten ingelicht te worden over de noodzakelijkheid van dezen stap. Senator George, de voorzitter van de senaatscommissie voor Bui- tenlandsche Politiek zeide. dat de rede opnieuw de fundamenteele be ginselen van de Amerikaansche poli tiek bevestigt, welke politiek door Amerika sedert September 1939 is ingeslagen. Senator A, I I d e r n ziet in de rede het'begin-van de eenheid van het Amerikaansche volk en het einde der stakingen. LANBON OVER DE REDE Landon, die eens candidaat is ge weest voor het presidentschap dei- Ver. Staten, heeft volgens een be richt van de Associated Press in To- peka (Kansas) over de rede van Rcosevelt verklaard, dat het thans uit is met den democratischen re- geeringsvorm in Amerika. Roosevelt heeft thans een absolute macht in handen en kan van nu af aan doen wat hij wil. CHINA NIET TEVREDEN Volgens een United Press-bericht uit Tsjoengking hebben kringen al daar uitdrukking gegeven aan hun teleurstelling over de rede van Roo sevelt, aangezien de president geen nauwkeuriger bijzonderheden heeft gegeven over een Amerikaansche hulp in verband met China. Verhooging van den melkprijs noodzakelijk voor instandhouding van den veestapel Oneer voorzitterschap van den heer -F den Har tog, uit Koog-Blokland (Z.-H.1 is in Pulchri Studio te Den Haag- de algemeene vergadering van de Hcllandsche Maatschappij van Lancfccuw gehouden. Aanwezig wa ren 4? afdeelingen uit No'rd- en -38 uit Zvi He id-Holland. stemt tot dankbaarheid, zeide de voerzitter in zijn openingswoord, dat Hollandsche Maatschappij van Land ouw nog krachtig en gezond is, ja zstls in verschillend opzicht is vooru igegaan en gegroeid. Het valt nog et precies te zeggen of en zoo ja in '.oeverre, onder de nieuwe ver houdingen aan een organisatie als deze ifoor zelfwerkzaamheid ruimte zal weiden gelaten. Met name voor onze lsndbcuw-coöperaties zijn de. nieuwe regelingen van groote betee- kenis a wij prijzen ons gelukkig, dat de behartiging der belangen van deze greep bij de commïssie-Woltersom is toevert ouwd aan dr. Frietema, direc teur vdn den Nationalen Coöperatie ven Ra id. Melkprijs te laag Met voldoening kan worden vast gesteld. dat het prijspeil der akker bouwproducten thans een behoorlijk niveau Leeft bereikt. Helaas kan ten aanzien van de veehouders niet het zelfde worden gezegd. De melkprijs zal vrij drastisch mosten worden verhopgd, wil men van een eenigszins loonend bedrijf spreken. Wij zijn geenszins blind voor de belangen van den consument en wij ontveinzen ens niet, dat scherpe verhooging van de prijzen der veehouderij-producten in het algemeen voor de verbruikers be zwaren zal opleveren, maar ander zijds is toch de vraag'gewettigd, of onze veehouders dan maar altijd hun diensten aan de gemeenschap moeten blijven bewijzen zonder daar voor naar billijkheid te worden be loond. In samenwerking met de andere standsorganisaties en het Centraal Bureau is getracht de moeilijkheden inzake verplichte veelevering enz. tot een oplossing te brengen door oprich ting van een coöperatieve vereeniging voor het afzetten van vee. De productieslag Spr. deed, voorzoover noodig, een beroep op de vertegenwoordigers der Maatschappij om zooveel als in hun vermogen is bij te dragen tot het wel slagen van den Productieslag 1941". De boeren zullen in het algemeen wel bereid worden gevonden uit onzen Nederlandschen bodem te halen wat daaruit te halen valt-. De secretaris, ir. J. V e t, hield hier na eenige beschouwingen over den melkprijs en bepleitte de noodzake lijkheid van eenige verhooging hier van. Ten aanzien van de veclevcring zeide spr., dat deze niet behoort te zijn gericht op hetgeen men noodig heeft, doch op hetgeen onze veestapel kan misse n. De telling van Mei Juni 1940 dient te worden vergeleken met hetgeen de telling in Mei 1941 zal blijken te hebben opgeleverd en op grond van deze vergelijking be hoort de verplichte veelevering te worden gebaseerd. Een ruwvoederregeling dient te worden ingesteld. Gunstig Verloop der Operaties op Kreta Pas ten Z.O. van Sollcem bezel Duitsch Weermacbtbericht 28 Mei Zocals reeds gisteren is medege deeld, is het slagschip Bismarck na zijn zegerijk geveent cij IJsiana op 25 Mei des avonds door een torpedo treffer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar geworden. Getrouw aan dc laatste radiografische mede- deeling van den vlootvoogd, admiraal Littjens, is het slagschip met zijn commandant, kapitein ter zee Linde- mann, en zijn dapper.e bemanning, op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vijandelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan Op Kreta Op het eiland Kreta maken de ope raties in nauwe samenwerking tus- schen bergjagers, valschermtroepen en uit de lucht gelande troepen goe den voortgang. Gisteren hebben Duit sche bergtroepen', ondanks de moei lijke tcrreingesteldheid. den taaien tegenstand van de Britsche strijd krachten en benden opstandelingen gebreken. Zij wierpen in dappere aan vallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Canea in en achtervolgden de verslagen vijande lijke strijdkrachten ten zuiden van de baai Soeda. Onder dc talrijke gevangenen be vindt zich ook de Grieksche marine- commandant van Kreta. Formaties gevechts- en torpedo- vliegtuigen hebben onophoudelijk in de gevechten cp den grond ingegre pen, vijandelijke troepenconcentraties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen- gebracht en den terugwijkenden vij and zware verliezen toegebracht. Duikbommenwerpers hebben de po ging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koop vaarders van 5400 ton in totaal tot zinken en beschadigden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransport formaties steunden den strijd op het eiland, door - voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsche vlootformatie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten -een tankboot in brand. De strijd bij Sollcem In Noord-Afrika hebben Duitsch Italiaansche troepen den Halïaja-pas, ten Zuidoosten van Sollcem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, ver scheidene andere pantservoertuigen en een groote hoeveelheid oorlogstuig' buit. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor een aantal ge vangenen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedovliegtuigen bestreden troepenkampementen en concentra ties van auto's in het gebied rondom Solloem. Actie boven Engeland Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtbooten van 17CHX) brt. in totaal vernietigd, en een anderen koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het luchtwapen richt ten zich op haven-installaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust, be nevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgelooper. nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbom- mén uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten vallen, voor namelijk op Keulen. Onder de bur gerbevolking waren er verliezen aan dcoden en gekwetsten. De bemanning van een verken ningsvliegtuig, luitenant Nemecek, Oberfeldwebel Schackert. Feldwebel Hemmer en onderofficier Fahren- bach, heeft zich bij succesvolle, stout moedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. Verder deelde spr. mede. dat ver gunningen voor de huisslachtingen van varkens kunnen worden verkre gen, indien men varkens van 4060 Kg', heeft, en dat deze bij de slachting niet zwaarder dan 150 Kg. zullen' mogen zijn. Verwacht mag worden, dat voor dorsch- en graafmachines een rede lijke hoeveelheid benzine beschikbaar zal worden gesteld. In de namiddagvergadering sprak ir. G. J. Lienesch, Rijkslandbouw- consulent en productie-commissaris voor Noord-Holland, over de wijze waarop onder de tegenwoordige om standigheden de grootst mogelijke opbrengst uit onzen bodem kan wor den verkregen. Bij de gedachtenwisseling betoogde de heer van der Molen namens de afdeelingen Vlaardingen en Maas land dat een melkprijsverhooging van twee cent per liter noodzakelijk is voor de instandhouding der veehou derij en dat zulk een verhooging voor den consument, die op IJ L. per hoofd en per week is gerantsoeneerd, een verhooging fvan uitgaven van slechts drie cent per week beteekent. Hier over diende eigenlijk in het geheel niet gesproken behoeven te worden.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1