Amersfoort Vele landbouwbedrijven zijn te groot AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 29 MEI 1941 3 Concert door het Dresdner strijkkwartet WERKEN VAN DITTERSDORF, SCHUBERT EN DWORSJAK Voor een publiek, dat grootendeels uit Duitsehe militairen bestond, heeft liet Dresdner Strijkkwartet Woensdag avond in het Grand Theatre onder aus piciën van de Nederlandse!)—Duitsehe Kuituurgemeenschap een concert gege- van Dittersdorf, Schubert en Dworsjok. van Dittersdorf, Schubert en Dworspak. Een kamermu/.iekavond te beginnen met een compositie van Karl Ditters von Dittersdorf is altijd zeer gelukkig; deze geestige, bevallige muziek geeft het publiek weinig moeite, daarenboven roept zij gedachten op aan een zorge- loozen tijd, hetgeen tegenwoordig zeer aangenaam is. Ook het Es-dur kwartet van Schu bert. een werk dal hij op zijn twintig ste jaar componeerde, is blijde, zorge- looze muziek, waarin het eene prach tige thema in hel andere overloopt. Dworsjak's z.g.n. Ncgerkwartcl (opus 96) is een geliefd werk van de meeste kwartetten. De Boheemsche meester heeft zijn inspiratie hiervoor gevonden in negermelodieën. Zooals bekend, is, heeft hij eenige jaren in de nieuwe we reld vertoefd; zijn vijfde symphonic „Aus der Ncuen Welt'' legt hiervan eveneens getuigenis af. Beide composi ties, symphonic zoowel als kwartet, be wijzen echter dat men in Dworsjak's tijd (eind negentiende eeuw) hel cssen- tieele van de spirituals niet voelde. Het Dresdner Strijkkwartet, bestaande uit de heeren C. Kopatschka (eerste viool), F. Schneider (tweede viool). G. Hof- mann Stirl (alt) en G. U. von Bülow (cello) gaf van de werken een gave vertolking, waarbij die van Dittersdorf de kroon spande. Schubert klonk mis schien wat mat, vooral in hel langzame deel. In Dworsjak's compositie viel de fraaie loon van den cellist op, die zijn solo met veel muzikaal gevoel speelde. Merkwaardig zijn voorts zijn pizzicati in het tweede deel, die het tempo op voerden tot een gedurfde, maar alles zins gerechtvaardigde hoogte! Het Dresdner Strijkkwartet heeft met dit concert bewezen een goed ensemble te zijn, dat voor vele Hollandsche niet behoeft onder te doen. Het publiek beloonde de artisten na elk deel met een warm, dankbaar ap plaus. „Exvado" herboren SPORT- EN ONTSPANNINGS- VEREENIGING Vele lezers zullen zich de voetbal- vereeniging „Exvado" nog wel herin neren, die destijds uit personeel van de bekende expeditie firma Van Doorn heeft bestaan. Deze vereernging werd 27 April 1937 opgericht en heeft an derhalf jaar bestaan. Woensdagavond heeft een vergade ring van dit personeel plaats gehad met het doel wederom een vereeniging op te richten, doch op ruimere schaal. De nieuwe vereeniging, welke weder om den naam van „Exvado" zal dra gen, zal niet alleen een voetbalver- eeniging doch tevens een onspannings- club voor het geheele personeel zijn. De belangstelling was niet alleen van de zijde van het personeel zeer groot, doch ook van die der Directie. Deze stelde o.a. een flink bedrag beschik baar ter bestrijding van de oprichtings kosten en de directeur, de heer J. F. van Doorn verklaarde zich onmiddel lijk bereid het eere-voorzitterschao der nieuwe vereeniging te aanvaarden. Tot secretaris werd gekozen de heer J. A. Pijpers, Zuidsingel 6667, tele foon 4539 en tot penningmeester de heer W. Schimmel, Bergstraat 7. De voetbalclub zal aansluiting zoe ken bij den N.V.B terwijl de wandel groep. welke gevormd zal worden, zich bij den N.W.B.. resp. den S.G.W.B. zal aansluiten. De goedkeuring van den Procureur- feneraal is bereids aangevraagd. ZILVEREN JUBILEUM Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Chris Planije als kleermaker bij de N.V. Hassing, Berg straat 29, in dienst trad. UITBREIDING STADSBUSSEN De dienst der Stadsbussen zal met Ingang van Zaterdag 31 Mei a.s. wor den uitgebreid en lijn 2 en lijn 3 zul len wederom in half uur dienst wor den gereden. Lijn 1 zal waarschijnlijk binnen 3 weken weer rijden. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de desbetreffende adver tentie, elders in dit blad. PERSONALIA Onze oud-stadgenoot, de lieer J. J. van der Linde, is ingaande 1 Juni be noemd tot directeur van een der groot ste Utrechlsche vereenigingen, n.l. van de Gymnastiek- en Sportver. „Longa". Deze vereeniging, welke zich op 1 Juni zal aansluiten bij het Kon. Ned. Gymnastiekvorbond, telt momenteel 6ü0 leden. A.G.V. EXCELSIOR De dames en meisjes van de A.G.V. Excelsior, die op de turnwedstrijden van den Stichtschen Turnkring, ge houden op Hemelvaartsdag in het open luchttheater te Soest, niet minder dan 4 prijzen behaalden, ontvingen alsnog •en extra prijs, uitgeloofd door liet be stuur van den Stichtschen Turnkring, voor hel hoogst aantal behaalde pun ten in de afdeeling meisjes. Rheumalische pijnen O O O iïlifiiïiazdljey hebben een grondige pijnuitdr/jvende werking DENKT OM DE VERDUIS TERING Tegen negen personen is proces-verbaal opgemaakt we gens verboden lichtuitslraling en wel tusschen 11 en 12 uur. We wijzen er het publiek dus in zijn eigen belang op de ver- duïsleringsvoorschriften in alle opzichten in acht te nemen want er wordt strer.g op gelet.. Ouderavond school Wijersstraat DE LICHAMELIJKE OPVOEDING OP DE LAGERE SCIIOOL Dinsdag liad in de school Wyers- straut een ouderavond plaats. Na een woord van welkom door liet hoofd van de school tot de aanwezigen, waarbij spr. er nog zijn voldoening over uit sprak, dat wy weer in ons eigen schoolgebouw konden bijeenkomen, werd het woord gegeven aan den heer P. E. H. van Mourilc, leeraar M.O. Li chamelijke Opvoeding alhier, die een beschouwing hield over de lichamelij ke oefening op de lagere school. Hoewel de lichamelijke oefening reeds in 1857 haar intrede op de lage re scholen heeft gedaan, duurde liet tot Januari 1941 voordat dit deel van het onderwijs werkelijk onder de verplichte onderwiisvakken werd ongenomen. De lichamelijke opvoeding is te ver gelijken met Asschepoes. zonder be langstelling, zonder waardeering en zonder rechten. Andere vakken waren belangrijker. Velen waren de meening toegedaan, dat. de kindere i naar school gingen om te leeren en dat al die gri massen met armen en beenen gekheid en' tijdverspilling waren. Slechts wei nigen zagen de noodzakelijkheid van gymnastiek en spel in. Hierdoor was het mogelijk, dat in 1936 meer dan 500.000'leerlingen van lagere scholen verstoken waren van eenigen vorm van lichamelijke oefening. En dit juist in een tijd, waarin het kinct het meest vraagt naar beweging en de door de school opgelegde dwang van stilzitten het grootst is. Spr. ging op dit laatste dieper m en toonde aan, hoe het naar school gaan schadelijl» inwerkt op het groeiende kinderlichaam. Verder wees hij er op, dit demon- streerende met enkele leerlingen, hoe funest de gewoonte is om lang in een slappe en meestal nog verkeerde, scheeve houding in de schoolbank te zitten. t Al maken de vacanties veel goed, toch moet er meer zijn om de nadeelige invloeden op te heffen. Di' „meer' ïs nu gekomen in den vorm van twee les sen per week in liohamclrkc ocConincc. Voldoende is dit nog niet en het zal 'au0, duren voordat de Asschepoes der schoolvakken komt op d* plaats van de prinses uit het sprookje. Wh zullen tevreden zijn, als dit vnk dezelfde waardeering heeft als de overige vak- ken. Tenslotte spoorde spi. cl? ouders aan, de onderwijzers te helpen het gymnas tiekonderwijs tot zijn recht te doen ko men. door te zorgen voor geschikte kleedinu en schoenties. Va. .ra! de ion- deren zullen daar dankbaar voor zijn. Deze zeer belangwekkende rede werd met een hartelijk applaus beloond. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering vooi gelezen en goedgekeurd. Eveneens werden goedgekeurd de financieele verslagen over de ]3ren 1938—1039 on 1939 - 1940, resp. sim- tende met een batig saldo van „ZU.OJ en f 182.18. Den penningmeester de heer AUcrs en den waarn. penning meester de heer Gerth werd dank ge bracht. voor hun zorgvuldig beheer. De heeren Gauter en Rozeboom werden belast met de controle. Mevrouw Mejeur en d« heer Ba i on van Boetselaer 'werden herkozen als le den van de Oudercommiss.'e. Na sluiting dezer geanimeerde bij eenkomst werd de oiu'ers nog gelegen heid gegeven zich met het onderwij zend personeel der school te onderhou den over de vorderingen hunner kinde- Begrafenis Mevrouw Morren EENVOl'DIGE PLECHTIGHEID Hedenmiddag om 1 uur is op de al gemeene begraafplaats aan den Soes- terweg hol stoffelijk overschot van mevr. Morren—Wagenvoort in allen eenvoud in het graf, waarin ook de stoffelijke resten van haar echtgenoot, dr. Morren, rusten, bijgezet. Slechts weinigen waren hiervan ge tuige, voor het meerendeel dames, waarmede mevr. Morren ten bate van de t.b.c. bestrijding had samengewerkt. Ook waren eenige oud-patiënten aan wezig, die veel aan de overledene had den te danken. Nadat de kist, die met tal van bloem stukken was bedekt, in de groeve was neergelaten, trad Dr. Den Hertog uit Den Haag naar voren voor het leiden van een korten rouwdienst. Een neef van de overledene dankte voor de belangstelling waarmede deze korte, doch indrukwekkende plechtig heid geëindigd was. OUD-KATHOLIEKE GEESTELIJKEN. Onder leiding van Mgr. prof. dr. A. Rinkel had te Utrecht een vergade ring van Oud-Katholieke geestelijken plaats. Pastoor P. J. Maan hield een rede over ,,De pericopen der Heilige Mis en haar uitbreiding". Pastoor E. Lagerwey, sprak over „Het nieuwe gezangboek, zijn samenstelling en in voering". Pastooor Th. Moleman be handelde tenslotte het ontwerpstatuut voor de Oud-Katholieke Kerk van Ne derland. SPORT WATERPOLO. De U.Z.C.-waterpolo- dag te Utrecht De 24e walerpolodag van de U.Z.C te Utrecht belooft een bijzonder evenement, te worden. Uit het geheele land ls de belang stelling zeer groot. Niet minder dan 75 ze ventallen zullen in dc Zwemschool Kromnie- rljn tegen elkaar in het, strydperk treden. Wie er ln hebben geschreven? By de heo- ren vinden wij vrijwel alle hoofdklassers HZ P.C., H.P.C., IJ, D.W.R, (houder van den beker), Zlan en U.Z.C., terwijl oen groot aantal le klassers zullen deelnemen. Van tie clubs uit de stad en omgeving noemen wij Star. Zwemlust. D.K.R.. Brandenburg. A z. en P.C., W.Z.C., Forel en V.Z.C. Verder zul len een aantal clubs naar Utrecht komen, die tot dusver nog niet op het programma Voorkwamen, zooals Mosa (Venlo), T.z.v. (Tilburg), Baronie (Breda), A Z.C. 1882 (Arnhem), Neptunus (Arnhem), Merwede (Dordrecht), Nereus (Koog a. d. Zaan), Kroostdulkers (Westznan) en A.P.G.S. (Am sterdam). Laatstgenoemde vereeniging ls de Pollllesportclub. waarin de oud-Starspeler G. Rltzcr zal uitkomen Het aantal dameszevontalleu ls grooter dan ooit. Vrijwel de geheele lc klasse-nfdee- ling zal deelnemen, t.w. HZ. P.C.. D.W.R,, H.D.Z., Otter en U.Z.C.zoodat alleen de A.D.Z. zal ontbreken. Er zal worden gespeeld in 5 afdeellngen. Deelgenomen wordt in de afdeeling 1 met 6, in afdeeling 2 met 21 en ln afdeeling 2 met 28 zeventallen, in de le afdeeling Da mes met 6. In de 2e afdeeling met 15 zeven tallen. Door het zeer groote aantal wedstrijden dat gespeeld zal moeten worden, zullen dit maal vijf speelvelden worden uitgelegd. On danks dit feit zullen de wedstrijden toch reeds om 12 uur moeten aanvagen. wil men tyüig tegen half zes gereed Zijn. De vervoev- moellijkheden zijn vrijwel opgelost, daar de extra bussen zijn afgehuurd, waarvan enkele U.Z.C.-danies als conductrices zullen optre den. Bovendien heeft men Inl van fietsen gehuurd, terwijl ook de paardentaxi's zijn gcrequireerd om het mogelijk te maken, dat de ruim 600 speelsters en spelers tijdig in de zwemschool aanwezig kunnen zijn. Ditmaal zal een geluldinstallatie worden aangebracht om de wedstrijden snel te laten verioopen. zoodat men niet lang behoeft te zoeken naar captains en scheidsrechters. Vanzelfsprekend wordt op de grootst moge lijke medewerking van de spelers gerekend, opdat de wedstrijden precies op. tijd kunnen aanvangen. Dc lc klasse wedstrijden zoowel van de dames als heeren zullen ten gerieve van de toeschouwers niet eerder dan half twee aanvangen. Vast staat, dat zes wedstrijden tevens als competitiewedstrijden zullen gelden. Dez» wedstrijden zullen den offlcieelen speeltijd vragen, zoodat enkele teams wel eenigszins gehandicapt zullen zyu. Voor de competitie spelen le Klasse dames: U.Z C. 1H.Z. P C. 1; voor de heeren G.Z.C.P.C.G. 1 (Gor- kom). U.Z.C. 2—H.P.C. 2, Star 3—V.Z.C. Veenendanl). Brandenburg 2P.C.G. 2 en H.G.A. 1 (Den Haag)Merwede 1 (Dord recht). Het zal ongetwijfeld een mooi tournool worden, een tournool dat niet alleen ln Ne derland uniek ls, doch ook ln het buiten land. WANDELSPORT. TWEEDAAGSCHE „Z.U.T." Dc nationale ccn- cn tvccdoagsche wandeltochten van „Z.U.T." worden gehouden op Zaterdag 7 en Zondag 8 Juni. TOCHT RONDOM HILVERSUM GAAT MET DOOR De Regeeringscommissavis voor Hilversum heeft, besloten den tegen 2 Juni a.s. uitge schreven wandeltocht over den nieuwen wandelweg om Hilversum niet te laten door gaan. Aan inschrijvers buiten Hilversum zijn de gestorte gelden reed6 weder overgemaakt. LAWNTENNIS. De zomer-tournooien OOK TE AMERSFOORT Verschenen is tournooi-agenda voor 1941 ongezien het ballenvraagstuk valt de lijst niet tegen. Voorzoovcr voor Utrecht en om geving van belang luidt zij als volgt: 2129 Juni; Leusdcrpnvk (Amersfoort). B-tournooi. 2329 Juni: T. C. Bilthoven (Bllthoven) A-tournooi. 713 Juli: Hllversumschc L.T.C. (Hilver sum), A- en B-tournoQi. 2327 Juli: Hllvcrheidc (Hilversum), B- tournooi. 26 Juli3 Aug.: 'tStort (Amersfoort). B- tournooi. 710 Aug.: Bnarnsche L.T.C. (Baarn), Ve teranen ton rnooi. 2731 Aug Gem. Sportpark Hilversum. B-tournooj. De tournoolen van Bilthoven en van het Gem. Sportpark te Hilversum vinden alleen doorgang als er ballen gedistribueerd wor den. terwijl de mogelijkheid ook bestaat dat het tournool van Bllthoven verschoven wordt naar het tijdvak van 26 Juli. Ten aanzien van de distributie van ballen Is er reden voor optimisme. Dnnk zij de samenwerking van Vredestein en het Bonds- bestuur komt een belangrijk deel van de productie aan den K.N.L.TB. De bestem ming van dit deel is nog niet Juist aan te geven, noch de wijze waarop de verdeeling of distributie zal plaats vinden. Verwacht mag worden dat alle aangesloten clubs een evenredig deel zullen ontvangen naar gelang het ledental. MARKTBERICHTEN Vlsch Scheveningen Van de kustvlssclierij waren gisterenoch- tend aan de markt 85 motorschokkers met tezamen 11.872.Notoerlng schokkervlscli tarbot f 3.80f 6. griet f 1.80f 4. per kg., middel schol f60—f80, kleine schol f30— f45, schar f 10.90f21. alles per kist van 40 kg. Markten Gouda Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1286 stuks, waarvan 43 magere varkens, f 26 f36. 653 biggen f 16f20. 89 runderen en 50 nuchtere kalveren overgenomen door de Veehouderij Centrale. 407 lammeren f20 f26, 44 bokken en geiten f25—f35. Handel alle soorten redelijk. Algemeene markt,. 139 Partijen kaas. Prijzen le kw. met Rljksmerk van f41 f41.50. 2e kw. met Rljksmerk van f39—f40. Hnndel traag. 2000 Stuks eieren. Handel vlug. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Elerveiling te Gouda Aanvoer 140.000 kipeieren. Markten Barneveld Pluimveemarkt. Oude kippen f2 75 f3,75. oude hanen f4f3, jonge hanen f 0,50 fl, N.H. Blauwen per kg. f3.50f4.75. Jonge hennen f2f3, duiven, per pnar, f 0.55 f0 75. tamme eenden f 1.30fl.90. gan zen f 6f 7.50. kalkoenen per kg f 7f 12.50, tamme konynen f 8f 15. wilde konijnen fl.25—f 1.50. piepkuikens f 0.05—f 0.15. Aan voer 5650. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren f 1.07 per kg-.. eenden f7f7 60 per 100 stuks. Aanvoer 185.000 stuks. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f125f2.00. Biggen f 15 --f23. «Tioiitere kalveren f 10122. Aanvoer 85 stuks. Handel flauw. Marktbericht l.fniuiileii Kabeljauw f16—f9 p. st„ tarbot f4.90— f4.60 per kg., tong f4.70f2.60. kl. schol f 110—f55. pu f schol (le soort) f43—f33. pufsehol (2c soort) f30f 12.50, gr. schar f42—f33. kl. schor f20. puf schar f 12.50— f6, groote bot f60f58. pieterman f81 f70. kleine loose poon f73. poontjes f41, makreel (groote) f90. kleine f60. horsma- kreel f33—f26. wijting f43—f31. kl. jul f96 f90. alles per 50 kg. Landbouw en Veeteelt SPLITSING ZOU WERVERSCHAF- I FING BETEEKENEN Er zijn zeer veel Jonge landbouwers, die I reeds jaren zoeken naar een passend land- bouwbedryf en die toch niet kunnen sla gen. Vaak zijn dit personen, die theoretisch goed onderlegd en reeds vele Jaren in de practijk werkzaam zijn. De gped gesitueerden onder hen doen soms een veel te hoog bod bij den verkoop van een bedrijf. Zij doen dit om toch maar aan den gang te kunnen komen en een eigen home te kunnen stich ten. De teleurstellingen blijven dan echter niet uit. waardoor de energie verloren gan'. Is er nu geen middel om deze menschen te helpen? Ieder verlangt in zijn leven nam een zelfstandig bestaan cn dit geldt ook vooral voor onze jonge landbouwers. Wan neer we dan zien. dat ferme kerels, die de 30 reeds gepasseerd zijn. nog steeds geen bc- dryf konden bemachtigen, dan vinden we dat bedroevend. En toch zouden velen van hen geholpen kunnen worden. Tal van bedrijven zijn voor den tegen- woordigen tijd veel te groot, We vinden ze in deze omgeving ook nog. boerderijen met 40 tot 50 en meer h.a. bouw- en grasland. Nu zou men kunnen vragen, waarom die bedryven thans te groot zijn. Landbouw en veehouderij hebben zich in den loop dei- jaren belangrijk gewijzigd en voor de toe- kdmst zyn er zeker nog tal van veranderin gen te verwachten. Het aantal gewassen, dat men thans verbouwt, ls veel uitgebreider dan vroeger. Wanneer 't eene gewas geoogst wordt, dan wordt de grond direct gereed ge mankt voor een volgend gewas. Hoe meer gewassen men verbouwt, hoe meer uren men moet besteden aan grondbewerking, bemes ting. zaaien en aan de verpleging. Vroeger deed men weinig aan onkruidbestrljding en aan besproeiing tegen verschillende ziekten en schadelijke insecten en bacteriën, tegen woordig vraagt dat heel wat tijd. Meerdere gewassen vragen meer oogsttijd, terwijl te genwoordig ook veel tijd besteed wordt aan het verduurzamen van de geoogste produc ten (stoomen van aardappelen, ensileeren. kunstmatig drogen, enz.) Het moderne be weidingssysteem veroorzaakt ook heel wat meer arbeid en toezicht. De werkzaamheden zyn dus voortdurend vermeerderd, terwijl de beschikbare arbeids krachten zijn verminderd. In de steden en in de industrie betnaldc men hoogere loo- nen dan ln het landbouwbedrijf, zoodat vele plattelanders naar de sleden en naar de industriecentra verhuisden. Splitsing gcwenscht. Het zou dus zeer gewenscht zijn. wanneer die groote bedrijven gesplitst werden, zoodat men in plaats van een groot bedrijf 2 of 3 bedrijven kreeg met een grondoppervlakte aan bouw- en grasland van 15 tot 20 h.a. Zulke bedrijven kunnen veelal door den boei en zijn gezin bewerkt worden. Alleen ln de drukste tijden zou men dan eenige hulp noodig hebben. Dit is een manier, waarop we onze boerenzoons kunnen helpen. Men moet die splitsing niet te ver doordrij- want dan krijgen we toestanden, zooals die ln Staphorst te zien zijn. Bij de ontginning van woeste gronden of bij het inpolderen kan men dadelijk over gnan tot het stichten van bedryven var middelmatige grootte, 't Is wel jammer, dat men daarmee in den Wieriugermeerpolder niet dadelijk rekening heeft gehouden. Hier zyn verschillende boerderijen, waarbij te veel land behoort, 't Gaat natuurlijk moei- ïyk om daarvan thans nog twee bedrijver te maken, oindnt de gebouwen in overeen stemming zijn met dc eischen van dat be drijf. In den Noord-Oostpolder zullen meer dere kleinere boerderijen verrijzen. De auto riteiten zien het belang daarvan in. Het land in het gebied van het Land van Vol- lenliove, was eerst in groote kavels uitgege ten, terwijl het nu in veel kleinere boerde rijen is verdeeld. Ook in het Land van Maas en Waal, waar het- land verbeterd en op nieuw ingedeeld wordt, worden nu boerde rijen gevestigd van 8 tot 12 h.a. Hier zal het gemengde bedrijf worden uitgeoefend. Wanneer we In verschillende deelcn v ons land rondzien, dan bemerken we. dat in veel streken tusschen bouwakkers graslanden houtvallen staan. Soms vindt men zelfs uitgestrekte boschjes van akker maalshout tusschen twee kampen weiland. Wanneer zulke wallen werden geslecht en de boschjes tot grasland werden aangelegd, dan zou dit niet alleen het aanwezige gras land ten goede komen, doch er zou op di manier heel wat land beschikbaar komen, wat aanleiding kan geven tot het bouw van een nieuwe boerderij. We zien dus. dat er tal van middelen zijn, om het aantal landbouwbedryve.T te vermeerderen. Veel Jongelieden kunnen daardoor een bestaan vinden en een Ultisie verwezenlijkt zien. Bo vendien zal dc productiviteit der akkers en graslanden er by winnen, omdat op een klei ner bedrijf aan elk onderdeel meer zorg kan besteed worden, dan op een te groot bedrijf. De algemeene eisch is thans: een inten sief gebruik van den bodem, zoowel wei- als voor bouwland. Aan deze eisch kan het best voldaan worden op bedryven van middelmatigen omvang. Dat door een inten sievere bewerking de waarde, die onze bo dem ons oplevert, aanzienlijk zal toenemen, is een vaststaand feit. Kantongerecht Een merkwaardige ontslagkwestie IN HET RECHTE SPOOR TERUGGEKEERD Leerplicht te Bunschoten W. B. te Baarn had op de Steenhoff- straat te Soest naast twee andere fiet sers gereden, hetgeen verbpden is. Verd. wilde iemand meetrekken, wiens fiets- ketting gebroken was. Hij zei. dat een jong agent proces-verbaal had opge maakt. De kantonrechter merkte op dat het feit of de agent nu jong of oud is, er niets af en toe doet. het feit is straf baar. Verd. werH veroordeeld tot 1.50 subs. 1 dag. Op den rechten weg terug. Een jonge dame uit Soest, die ook op een verboden weg had gereden, kwam vertellen, dat zij op den Amsterdam- schen straatweg bij Baarn verdwaald was, hetgeen den kantonrechter on waarschijnlijk voorkwam. Verd. zeide, dat zij een verkeerde laan was ingere den en in de omgeving van het bad hotel terecht gekomen. Toen zij die laan weer uitgereden was, kwam zij op den Amsterdamschen Straatweg terecht. Zij heeft toen geen acht geslagen op het fietspad. In Soest mag men ook op den gvoolen weg rijden. De kantonrechter: „Daar is echter geen fietspad." De kantonrechter informeerde verder of dc jonge dame weer op den rechten weg terecht is gekomen en toen zij dit bevestigde werd zij tot f 1.subs. 1 d. veroordeeld. Drukte op een fietspad. I. te Soest, een ambtenaar van den R.v.A. had Zondag 4 Mei 's namiddags om 4 uur op het verboden gedeelte van de B.W.-laan gereden. Hij vertelde, dat dien middag op Birkhoven een voet balwedstrijd had plaats gehad en in verband daarmede was het zeer druk op het rijwielpad. Verd., die op weg was naar Soest, is toen maar op den rijweg gaan rijden omdat hij op 't fietspad reeds tweemaal tegen een boom gere den was. De kantonrechter merkte op, dat er vele wegen zijn, die naar Soest leiden, zoodat verd. een anderen weg had kun nen volgen, 2.Subs. 1 dag luidde het vonnis. Terug van de fuif. Een arbeider te Soesterberg keerde op zekeren avond van een verjarings- fuif terug. Hij slingerde op de fiets en werd deswege geverbaliseerd. De man gaf toe eenige glaasjes bier te hebben gedronken, hetgeen hij anders nooit deed. De kantonrechter: „Die fiets was toch niet jarig?" Verd. deed het voorkomen alsof het door hem begane feit zoo erg niet was, maar de kantonrechter legde hem 12.- subs. 6 dagen op. Daar zat een luchtje aan. Een verd. uit Veenendaal stond te recht omdat hij van een 17-jarig per soon lood had gekocht. Dat lood bleek van diefstal afkomstig te zijn. Verd. zeide van zijn baas opdracht te hebben ontvangen dit lood te wegen en na te kijken. Daarop heeft hij den jon gen man een briefje gegeven om zijn geld bij den boekhouder in ontvangst te nemen. Van de bepaling, dat hij met minderjarigen niet handelen mocht, wist verd. niets af. „Bovendien heb ik niet gehandeld" zeide verd. „ik heb al leen een opdracht van mijn baas uitge voerd." Het O. M. was het met deze opvatting niet eens. Verd. had moeten weten dat hij geen lood van minderjarigen had mogen koopen. Verd. legde nog een brief van zijn firma over, maar dit belette niet, dat hij tot 12.subs. 6 d. werd veroordeeld. Leerplichtwet. Een veehouder uit Bunschoten stond terecht wegens overtreding van de leer plichtwet. Zijn dochter Jaapje, die in middels den 14-jarigen leeftijd had be reikt en in April de school had verlaten, had in Februari de school onwettig ver zuimd: De vader was kort geleden tot 12.subs. 6 d. veroordeeld, zoodat hem dus wel een extra straf zou wach ten. Jaapje, die in de getuigenbank zat, moest het aanhooren, dat haar vorde ringen op de school niet zoo rooskleu rig waren. De vader ontkende dit, want de rapportcijfers van zijn dochter waren toch goed. De ambtenaar wilde geen hoogere boete vragen omdat het „zuur geld" is, temeer nu Jaapje de school reeds ver laten heeft, hij eisehte 10.subs. 4 d. Het vonnis luidde 8.subs. 4 d. Niet goed verduisterd. Een bewoonster van Soesterberg stond terecht omdat zij haar woning niet goed verduisterd had. Zij wees er op, dal haar huis gedurende 8 maan den door de Duitsehe Weermacht was gevorderd en toen zij weer in haar wo ning terug kwam had zij de verduiste ringsmaatregelen onveranderd gelaten. De kantonrechter wees er op, dat de voorschriften van den Rijkscommissaris afkomstig waren en door de Nederlan ders stipt moeten worden nageleefd. Hoe een Duitsehe commandant daar over denkt moet buiten beschouwing ge laten worden. Toen verd. weer in haar woning was teruggekeerd was zij de aansprakelijke persoon. Verd. begreep niet dal. men 8 maan den nooit een aanmerking heeft ge maakt cn dat zij nu wordt vervolgd. Er werd verder niet veel over het ge val gezegd en de juffrouw werd ver oordeeld tot 5.subs. 2 d. Over een modelvoorschrift. Een kapper op den Leusdervveg had een kennisgeving in zijn etalage ge plaatst, waarop vermeld, dat zijn zaak "s Maandagsmiddags gesloten was voor het publiek. Deze kennisgeving had hi.i uit. Rotterdam meegebracht en hij meende met dit model ook in Amers foort te kunnen volstaan. In onze gemeente had hij echter ge bruik moeten maken van een model voorschrift zooals dit door B. en W. van Amersfoort was goedgekeurd. Hierop was hem in October reeds door de recherche gewezen en toen hij in Februari daaraan nog niet had vol daan, volgde proces-verbaal. Deze overtreding was verd. moeilijk aan het verstand te brengen. Hij had de verandering nog nimmer overtreden. 't Ging dus alleen om het feit. dat het model van de kennisgeving niet klopte met het voorschrift van B. en W. en daarvoor werd hij veroordeeld tot 1.50 subs. 1 dag. Een ontslagkwestte. Een werkgever te Rotterdam had een bedrijfschef van een filiaal te Maarn ontslagen. De ontslagene had n.l. gewei gerd in opdracht van zijn patroon een flesch steraline, welke men in Rotter dam noodig had om het bedrijf voort gang'te doen vinden, aan een vertegen woordiger, die daarvoor een reis van Rotterdam naar Maarn had gemaakt, mede te geven. De man, die in geen maand salaris had ontvangen, wilde eerst geld zien. Hij zeide de flesch en tevens een ma chine in onderpand te hebben gegeven. Later bleek dat hij den baas daarmede had willen bedreigen, omdat hij geen loon had ontvangen. Als verdediger trad mr. v, Harencar- spel op. Verd. beweerde dat hij met zijn per soneel de moeilijkheden van zijn bedrijf had besproken en de knecht was daar mede accoord gegaan. Toen hij bewust het bedrijf deed slag- neeren, meente verd, gerechtigd te zijn tot ontslag. Eenige getuigen a décharge kwamen deze zaak bevestigen. Mr. Albarda wees er op. dat aan deze aangelegenheid een juridische en een menschelijke kant verbonden zijn. Hij wilde het belang van den werknemer het zwaarst laten wegen, want een baas is nu eenmaal verplicht, zijn personeel op t.ijd loon te betalen. Daarom achtte hij het ontslag onwet tig en vorderde f 100.subs, één maand. De verdediger was het daarmede lang lang niet eens. Wat de knecht gedaan heeft, gaat alle perken te buiten en kan niet door een werkgever worden ge duld. De eisch vond mr. v. Harencarspel veel te hoog, Hij concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging subs, vrij spraak of een eventueele boete van f 6 om in appèl te kunnen gaan. Nadat de ambtenaar van het O. M. nog verklaard had, waarom, hij zijn eisch had gesteld (aanvankelijk had hij 300.boete willen vragen) werd de uitspraak bepaald op 5 Juni a.s. GELDERSCHE VALLEI Hoogland UITREIKING BRANDSTOFFEN KAARTEN De uitreiking van brands toffenkaarten ln deze gemeente zal. in afwijking van het reeds gepubliceerde, geschieden op Zaterdag 7 Juni a.s. GEREFORMEERDE KERKEN ERMELO. Op het tweetal bU de Geref. kerk te Zetten komt voor onze plaatsgenoot cand. J. H. Teerink. DCQTC^f^PKI boekwerken, bro- DCOlCVXrVCn chures> jaarver slagen en dissertaties kunnen door onze machinale zetterij vlug en billijk geleverd worden. N.V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl. 9 Adv. AGENDA Sterhuls. Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte. Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 13.3021.00 uur. Uitleening van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Uitleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 17.0103.3 ken Woensdag en Zaterdag van 13.S017.00 uur. r.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weljersstrnat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u., 14.3020 uur. Uitleening dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-Tliéatrc. Maandag. Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8 15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 23 f.m. 29 Mei (behalve Woensdagavond) „Parkstraat 13". City-Theater. Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdagavond 7.30 uur (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur. Daarna wederom voorprogramma. Za terdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. „De vrouw zonder verleden", van 23 t.m. 29 Mei. Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als het City-Theater. Geen maclnee's. „Het paradijs der vrijgezellen", van 23 t.m. 29 Mei. 27 Mei. Gildehuis. 20 uur. Mu ziekavond A.K.G. (Henk Ramselaar. plano. Jo Blok. viool). Van 31 Mei af Tyssellng's Modelhuls N.V.. Zuidsingel 45. Expositie „Betere meubelen". Opening 31 Mei. 15.00 uur. 4 Juni. Gebouw „Klnderzorg" 14 u. Alg. Vergadering. 4 Juni 14 Uur. Algemeene Vergadering Vereen. Ambachtsschool. Herdenking van het 40-Jarig bestaan der school. 7 en 8 Juni Tweedaagsche Wandel tocht Z.U.T. 11 Juni. 's-Prlnsenhof 7.45 uur. Lezing prof. de Beaufort over „Mijn reizen In de Molukken en N. Guinea" onder aus piciën van H.B S.-club. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren Van 29 Mei 21.48 tot 30 Mei 5.26 Maan Op 8.25 uur, onder 23.57 uur.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3