Algem. Synode Ned. Herv. Kerk 4 ameksfoortsche courant DONDERDAG 29 MEI 1941 BUITENLAND Voor de Bismarck ten onder ging richt Koopvaarders tot zinken gebracht Het D.X'.B. meldt uit New York: Volgens een bericht van Inter-Xa- .ional Xews Service uit Washington is het Britsche s.s. Marconi, dat ten zuiden van Groenland getorpedeerd is. een der S Britsche vrachtschepen, welke door de Bismarck tot zinken naren gebracht. De overlevenden van dc Marconi zijn door een schip der Amerikaansche kustwacht, de Gene ral Greene, opgepikt. DE JACHT OP DE BISMARCK In het Engelsche Lagerhuis heeft Jhurcbill, naar S.P.T. meldt, een uit voerig overzicht gegeven van den zee slag, waarbij de Hood en later de Bismarck ten onder zijn gegaan. Hij zeide, dat verleden week Britsche luchtwachtvliegtuigen hadden gerap porteerd, dat dc Bismarck zich in de Noorsche wateren bevond en dat het slagschip de haven Bergei had verla ten. De Britsche Admiraliteit gaf aan de kruisers Norfolk en Suffolk op dracht, den Duitschen bodem op te sporen. Daar men veronderstelde, dat de Bismarck naar het Westen op weg was. zetten beide kruisers kcers naar het Noord-Westen in de richting van Groenland. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkten de twee krui sers het Duitsche slagschip in de Straat van Denemarken, tusschen Groenland en IJsland. De twee En gelsche kruisers gaven teen bij bena dering ae positie van de Bismarck cp aan het eskader, waarvan de Hood hst vlaggeschip was. Zaterdagmorgen kre gen "de Hood en de Prince of Wales contact met de Bismarck. Het zicht was zeer slecht: regen, afgewisseld met hagel- en sneeuwbuien bemoei lijkten de operaties. Soms kon men niet verder zien dan een mijl. Op zes mijlen afstand werd het vuur geopend De Bismarck werd getroffen, evenals de Prince of Wales. Een voltreffer van de Bismarck kwam in de muni tiekamer van de Hood terecht en het schip zonk binnen korten tijd. De Prince of Wales verloor spoedig daarop 350 mijl Z. Z.-O. van Groenland, het contact met het Duitsche schip. In middels was ae geheele Home fleet ge alarmeerd. met de bedoeling, de Bis marck, het kostte wat het wilde, den terugtocht af te snijden. Vliegtuigen van het vliegkampschip Victorious stegen cp. er. patrouilleerden boven een" uitgestrekt gebied, dcch ook zij hadden met slecht weer te kampen en keerden onverrichterzake terug. Za terdagavond ki'eeg de Prince of Wales echter weer contact met de Bis marck. Eenige salvo's werden afge vuurd, waarop de Bismarck antwoord de. Zondagechtend was het contact weer verbroken. Inmiddels stoomde het Britsche slagschip King George V uit Noorde lijke richting "op. terwijl Renown uit Gibraltar kwam opzetten. De slagkruisers Rodney en Ramillies, die een convooi op den Atlantischsn Oceaan begeleidden, zetten eveneens koers naar de plaats waar men dacht de Bismarck te zullen aantref fen. Van het. vliegkampsehip Ark Royal stegen vliegtuigen op en kre gen hei Duitsche slagschip 111 zicht. Gp tamelijk grooten afstand werden eenige torpedo's afgeschoten, waar van er twee doel troffen. De Bis marck beschreef tweemaal een cirkel, hetgeen deed vermoeden, dat er een defect aan de stuurinrichting was ontstaan. Het schip minderde ook vaart. De kruiser Sheffield en de torpedo jagers Zule, Maori en Cossack kwa men toen opdagen. De Maori en de Ccssack vuurden torpedo's af die de Bismarck eveneens troffen. .Ofschoon volledige inlichtingen over hetgeen toen gebeurde nog niet zijn binnengekomen zeide Churchill voorts kan ik nog mede- deelen, dat de kruiser Dorsetshire het bevel kreeg de Bismarck tot zin ken te brengen. Dit heeft hij dan cok met torpedo's gedaan". STRIJD TEGEN OVERMACHT Omtrent den heldhaftigen laatsten strijd en ondergang van de Bismarck verneemt het Duitsche Nieuwsbureau nog de navolgende bijzonderheden: Onder den verpletterenden indruk van de na een kort artilleriegevecht geschiede vernietiging van den slag kruiser Hood en van de tezelfdertijd toegebrachte schade aan het nieuwe slagschip Prince of Wales door de Bismarck, had de Britsche admira liteit alls raderen in beweging ge bracht om tegen dezen gevaarlijken tegenstander een veelvoudige over macht te concentreeren en hem op nieuw tot een gevecht te dwingen. Onmiddellijk na het treffen nabij IJsland begon een iacht over den Oceaan, die in de geschiedenis van den oorlog ter zee haar gelijke niet heeft. Torpedovliegtuigen, die met het vliegkampschin Victorious waren aangevoerd, vielen in den nacht van 24 op 25 Mei het Duitsche slagschip aan en boekten.een treffer. Deze en een andere zware treffer van een granaat op het voorschip bleken de snelheid van de Bismarck aanzien lijk te verminderen. Inmiddels had de Britsche admiraliteit de hoofd macht van haar Home Fleet voor de achtervolging in den strijd gebracht. Het Duitsche slagschip was er in- tusschen. ondanks de van alle zij den aankomende achtervolgers, door handige manoeuvres in geslaagd ziin tegenstanders het spoor bijster te doen worden. Eerst op 26 Mei in den ochtend kregen Engelsche vliegtui gen. die door een tweede vliegkamp- schip waren aangevoerd, de Bismarck weer in zicht. In den namiddag geschiedde de eerste aanval door Engelsche torpe dovliegtuigen. Deze werd echter door De Strijd bij Solioem Duitsche verkenners in den aanval GROOTE BUIT In het gebied van Solloem hebben eenheden van het Duitsche Afrika- corps een succesvolle verkenningsaan- aj gedaan. Er werden gevangenen binnengebracht. Aan de Engelschen werden zware verliezen toegebracht. De aanval h'ep. aldus het D.N.B.. tot ver in het Oosten. Er werden ook erscheidene stukken geschut als buit V-inucngebracht. Bovendien werden 7 pantserwagens en verscheidene ge pantserde voertuigen, alsmede stuk ken pantserafweergeschut buitge maakt. Engelschen bombar deerden havenstad in Tunis Groote verontwaardiging in Fransche kringen VRACHTSCHIP ZWAAR GETROFFEN Het Engelsche luch.twapen heeft, r.ar.r officieel uit Vichy wordt mede gedeeld. dc Fransche haven Sfax in Tunis gebombardeerd. Het in de ha- en liggende Fransche vrachtschip Rabelais we.d zwaar getroffen. Bo vendien kregen de administratiege bouwen van de fosfaatmaatschappij eenige treffers. Eenige gewonden wa ren bij het bombardement te betreu ren. In Fransche kringen heeft deze Britsche overval op een haven, die op geenerlei wijze militaire doelein den dient, groote verontwaardiging gewekt. Men verklaart, dat deze nieu we schanddaad van Engeland zich schaart in de reeks, die in Dakar, Mers el Kebir en Nemours is gepleegd. AFGESLAGEN BRITSCHE AANVALLEN VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND In den afgéloopen nacht zijn afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen het Noord-Duitsche kustgebied binnenge vlogen en hebben eenige brisant- en brandbommen geworpen, waardoor slechts in één plaats heel geringe schade ontstond. Pogingen van de R.A.F. om in de vroege avonduren van 23 Mei het Fransche kustgebied en de Duitsche Bocht binnen te vliegen, werden door het Duitsche luchtwapen met zware verliezen voor den tegenstander ver ijdeld. Twee Britsche jachtvliegtui gen van het type Spitfire werden bo ven het Kanaal neergeschoten, alvo rens zij de Fransche kust bereikten. Dicht voor de Oost-Friesche kust werden 3 Britsche Bristol-Blenheim bommenwerpers tijdig ontdekt, teen zij het land in scheervlucht nader den. Ook zij werden binnen vijf mi nuten tijds slachtoffer van de Duitsche jachtvliegers. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. i Bardossv naar Rome OFFICIEEL BEZOEK Naar in welingelichte kringen in Boedapest verluidt, begeeft de Hor.- gaarsche minister-president en minis ter van Buitenlandschi Zaken, von Bardossy. zich Dinsdag a.s. voor een officieel" bezoek naar Rome. De Oorlog ter Zee TORPEDOBOOTJAGER GEZONKEN Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben een sterk Britsch eskader ten Westen van Noord-Ierland aangeval len. Zij brachten den vijand aanzien lijke verliezen toe. Door bom treffers werd een torpedobootjager tot zin ken gebracht. Een kruiser werd ge troffen door een zware bom en ver loc zeer aan gevechtsvaarde, aldus het D.N.B. MAATREGELEN TE GIBRALTAR Straatversperringen De Staatscourant van Gibraltar heeft een decreet gepubliceerd, waar bij de militaire overheid het recht krijgt straatversperringen op open bare wegen aan te lsggen. Er zal ter stond begonnen woroen met den aan leg. de ..Bismarck" afgeslagen. Bij een tweeden aanval in den avond van denzelfden dag boekte de tegenstan der de beidenoodlottige treffers door torpedo's, die het Duitsche schip onbestuurbaar maakten. Na een ach tervolging over 1700 zeemijlen, die het beschadigde schip had afgelegd, was thans het lot van de Bismarck bezegeld. Tot in de ochtenduren van 27 Mei weerde de Bismarck zich verbitterd tegen de van alle kanten opdringen de vijandelijke overmacht. Aanvallen der Britsche slagschepen en torpedo- bootjazers wisselden af met torpedo- aanvallen van Engelsche vliegtuigen. Nog eenmaal sloeg de Bismarck een aanval van Britsche kruisers en een luchtaanval af; hoe zich daarop de doodsstrijd van dit dappere schip afspeelde, i^ nog onbekend. KERKNIEUWS NIEUWE ORDENING INZAKE DE PREDIKANTSPLAATSEN De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk kwam te Den Haag in buitengewone vergadering bijéén. De president heette de leden welkom. Mogen wij. aldus ?pr., allen niets kennqji Van „heilige verlegen heid" tegenover de moeilijkheden, waarvoor we worden geplaatst en waarin ook de openbaring der zonde te zien is. Mogen wij allen door don Heiligen Geest, worden geleid. Staande hoorde de vergadering vervolgens het woord aan. gesproken ter nagedachtenis van prof. dr. Slo- temaker de Bruine, die voor korten tijd van ons werd weggenomen. Hul de werd gebracht aan de.groote toe- wijding en krachtsontplooiing door hem in verschillende functies in het belang der kerk getoond, in het bij zonder ook in zijn laatste levensjaar. Ten opzichte van dc 10-jaarlijksclie stemming over de vraag: kiescollege- kerkeraad. dia het vorig jaar bij noodmaatregel voor één jaar uitge steld was, werd besloten deze voor het volgend jaar facultatief te stel len. Indien deze stemming zonder bezwaar gehouden kan worden, dient ze door te gaan. Mochten overwegen de bezwaren rijzen er tegen, dan kan de kerkeraad deze ter kennis der Alg. Syn. Commissie brengen, welke in dit geval beslist. Over de wijze, waarop de aftreding en verkiezing op de komende classi cal vergaderingen zal plaats heb ben. zal in het officie''e orgaan dei- kerk binnenkort een bericht worden geplaatst. Kerkelijk overleg De president stelde vervolgens aan de orde de bespreking van de rao- porten ingezonden door de door de Alg. Synode benoemde commissie voor kerkelijk overleg. Besloten werd volgens een door den secretaris ingediend voorstel .net betrekking tot: 1. Kerk en school, te adviseeren tot een en quête naar het. godsdienstonderwijs op de openbare school in overeen stemming met het voorstel van dc door de synode benoemde commissie ad hoe: 2. Kerk en jeugd, de medewerking van prov. kerkbesturen en class, vergaderingen in te roepen om door den. door de Synode inge- ste'.den jeugdraad, en door contacten vanuit de plaatselijke gemeenten in overeenstemming met het rapport ONDERWIJS PROMOTIE Utrecht. Gepromoveerd op proef schrift. tot doctor in dc rechtsgeleerd- hcid, II D. Pïerson. tc Den Haag. Groningen. Gepromoveerd (met lof) tot (Toetor ill de letteren en wijsbe geerte op proefschrift, J. Brouwer, te Beetsterz vraag. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift, jkvr. II. A. L. IC. Quarles van l'fford, Schevcningen. ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Cand. ex. wis- en natuur kunde, letter limcj. A. M. Visser, de Bilt en de lieer J. M. Spruvt, Leiden. Idem, letter f: R. lvoskam, Den Haag. Cand. ex. geneeskunde: J. IT. Becking, Gouda: II. G. Krikkc, Gramsbcrgen; C. II. Felix, Den Haag; A. J. J. van Leeu wen, Rotterdam; 11. van Swaay, Schcve- ninsrcn; mei. M. Bnivnen, Rotterdam; J. J. H. Yrijdaghs, Leidon. Doet. ex. rechten: A. A. Peifler, Dqn ITaag; C. J. dc Koi ver. Leiden; H. van Zeggelen, Den Haag. Cand. ex.. rechtenF. J. M. van Beur den. Rijswijk. Doet. cx. wis en natuurkunde (wis kunde): A. Rademakers. Leiden. Idem (aanvulling): mcj. E. Xeijtzell dc Wilde, Den Haag. Taalk. cand. ex. indologie: L. E. Scheurer, Leiden. Doet. ex. Indisch recht: M. A. van Merkestcijn, Den Haag; F. B. TT esthoff. Den Haag; mcj. F. Socdjanadiwirja, Lei den: J. C. Ilugcnholtz, Dellt. Doet. ex. klassieke laai- en letterkun de: P. A. W. van Stcijnen, Den llaag; J. J. van Leeuwen, Den Haag. Utrecht. Cand. e.x. rechten: G. J. Rcnckens. Amsterdam. Bevorderd tot arts; W. Noordenbos, TV. Pais en TV. F. Leyns. Gcsl. voor artsex., Ie geil.: mc.i. M. O. Stronk, J. TV. Tjeonk Willink en G. W. M. van Groenendaal. Bev. lot doctor in dc wis- en natuur kunde: J. D. dc Jong, geb. tc Rotter dam. Cand. ex. wis- en natuurkunde: mej. T. Stienstra. Doet. ex. biologie: de heer J. C. Mooi Verdere Strijd in Irak Iraksch Weermachtbericht 29 Mei Aan het Westelijk front is geen wij ziging in den militairen toestand ge komen. De operaties bleven tot weder zij dsch geschutvuur beperkt. Bij Hab- baniyah hebben onze pantsereenheden den strijd tegen gemotoriseerde vij andelijke afdeelingen opgenomen. De vijand werd verstrooid en leed zware verliezen aan manschappen. Zuidelijk front: Onze nationale ongeregelde troepen hebben opnieuw de vijande lijke troepen bij Maakale en Chouei- ba aangevallen, waarbij zij den tegen stander zware verliezen toebrachten, In de buurt van Maakale werd door onze afdeelingen een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Luchtmacht: Onze vliegtuigen maakten verken ningsvluchten boven de vijandelijke stellingen. Vijandelijke luchtactie: de vijandelijke luchtmacht ondernam een vlucht naar een van onze vlieg velden in het Noorden des lands, doch richtte hierbij geen schade aan. van kerk en jeugd, de band tusschen kerk en jeugd te versterken; hem mede te doelen, dat de hervormde jeugdraad geïnstitueerd en tot secretaris van dien raad voor een jaar is benoemd ds. F. M. Kooyman; 3. Kerk en Zending, een her vormde zendingsraad in te stellen voor de inwendige en uitwendige zending en daarnaast een studie commissie te benoemen, zooals ook voorgesteld wordt door de werkgroeo kerk en ziekenzorg; 4. Kerk en overheid, dat de door de commis sie kerk en overheid vastgestelde richtlijnen als juist moeten worden erkend5. Kerk en prediking, dat de gewone vergadering der Sy node het concept voor het Getuige nis opgemaakt door de werkgroepen kerk en prediking en kerk en over heid in behandeling zal nemen cn tegelijkertijd zich zal beraden be- trefferiüe lithurgische vraagstukken: 6, Kerk en financiën, dat zij de richtlijnen van de werkgroep kerk en financiën in het algemeen aanvaardt en aan de provinciale kerkbesturen en de classicale verga deringen meedeelt, dat ze een com missie heeft benoemd, welke zal trachten een oplossing te vinden voor de verhouding bestuur en beheer en andere financieele aangelegenheden der kerk; 7. Kerk en pers. dat. zij de werkgroep kerk en pers heeft opgedragen voort te gaan met de voorlichting van de kerkelijke pers; 8. Kerk en gemeenteopbouw, dat zij de door de werkgroep kerk en gemeenteopbouw gegeven richtlijnen aanvaardt en een in dat rapDort voorgestelde commissie van advies heeft benoemd: 9. Kerk en ker- k e n. dat zij de werkgroep kerk en kerken 'heeft opgedragen haar arbeid ten opzichte van de in het rapport opgenoemde punten voort te zetten. De nieuwe reglementen Behandeld werden de nieuwe regle menten: op .de stichting en indee ling der gemeenten: op de predi kantsplaatsen en op de predikants- tractementen, welke een algeheele omwerking vormen van het huidige reglement op de vacatures en dat op de predikantstractementen. Nadat 5 heeren van de betrokken commissie waren binnengeleid, wer den ze door den president wel kom geheeten. In bijzonder bracht hij hulde aan mr. H. M. J. Wage naar, den ontwerper van dit stuk. Niet vergeten moest worden, dat hier geen sprake was van een wille keurig boekdeel, maar dat dit werk in opdracht der Synode zélf was ge schied. Bij eventueele aanvaarding hiervan zou de behandeling van art. 65 al. 2 alg. regl. automatisch van de agenda der classicale vergaderin gen zijn afgevoerd. Hij achtte deze nieuwe ordening inzake de predi- kantsplaatsen een zeer belangrijk punt. Vervolgens werd aan alle leden der Synode gelegenheid gegeven hun vragen aan de commissie voor te leggen en eventueele bezwaren te berde te brengen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Nadat -de commissie de verga dering verlaten had, werd in stemming gebracht de vraag of 't ingediende ontwerp als geheel als voorloopig aangenomen wetswij zigingen aan de consideratiën der kerk zou worden onderworpen. Met algemeene stemmen, ook van de prae-adviseerende en ad- viseerende leden, werd hiertoe besloten. Ter kennisneming zou behalve aan de leden der Synode ook aan alle leden van de provinciale kerkbestu ren en classicale besturen gezonden worden tegelijk met het ontwerp een samenbundeling van alle vragen en antwoorden in deze vergadering ge steld en gegeven. TIJDSCHRIFTEN INDUSTRIE UND KUNST In het laatste kwartaal van 1940 ver scheen in de Rhcinisoh-Westliilische Zeitung ren serie artikelen van dc hand van Alfred Brascli, de leider van dc kunstrubriek aan genoemd blad, welke tot onderwerp had: „Industrie und Kunst". De uitgeefster, het Reismann— Grone Verlag te Essen, heeft thans deze artikelen, verzameld in een zeer smaak vol uitgevoerd kwarto boekwerk, op nieuw uitgegeven. In dit met fraaie il lustraties verrijkte werk wordt aange toond, dat industrie en kunst niet twee tegengestelde begrippen zijn, maar el kander aanvullen. De industrie komt steeds meer tot artistiek verantwoorde vormen en dc kunstenaar wordt moor dan eens geïnspireerd door de bedrijvig heid en hartcklop van de industrie. TVo vinden in dit. werk dan ook tal van voorbeelden van toegepaste kunst. Het landschapsgenre in dc schilderkunst le verde van vooraanstaande Duitsche schilders als Ric.hartl Geszner, Max Cla- renbach, Cornelius Wagner enz. doe ken. die geïnspireerd waren op de groo te industriccle ondernemingen of do be drijvigheid op de rivieren en langs <lo autostrada enz. Een afzonderlijk hoofd stuk is gewijd aan de werken van den overleden graficus Hermann Kiitelhfin. In een beschouwing over techniek en ar chitectuur wordt met enkele sprekende voorbeelden aangetoond, hoe cr een be vredigend compromis tot stand te brengen is tusschen utiliteit en schoon heid. Het doel van dit alles is tenslotte de mensch, die een eeuwigen driehoek moet vormen met kunstenaar en op drachtgever KUNSTENLETTEREN Limburgsche Kunst Van wingewest tot hoogge waardeerd mede-arbeider in onze cultuur BEZOEK DR. GOEDEWAAGEN Dr. T. Goedewaagen, secreta ris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, bracht gisteren een be zoek aan verschillende bezienswaar digheden en instellingen in Maas tricht. Na een verwelkoming op het pro vinciaal gouvernement door Jen commissaris van de provincie, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg. legde dr. Goedewaagen bezoeken af aan de schatkamer der St. Servaas- kerk en eenige andere bezienswaar digheden van deze kerk, vervolgens aan de middelbare kunstnijver heidsschool. Tenslotte bezocht het gezelschap een tentoonstelling van schilderwerken van Limburgsche be roepskunstenaars in het voormalige Dinghuis. In de voormalige Dominicanenkevk werd een bijeenkomst gehouden, waar tal van Limburgsche kunstenaars cn allen, die geacht worden betrok ken te zijn in de bevordering van do Limburgsche cultuur, waren uitge- noodigd. Rede secretaris-generaal Dr. Goedewaagen hield hier een rede. waarin hij o.m. het vol gende zeide: In het bijzonder Limburg, waar de Duitsche, de Fransche en de Nedcr- landsche cultuur elkaar steeds weer ontmoeten en waar een. voor een Hollander, internationale cultuur uitwisseling plaats vindt, kan op een cultuurleven van bcteekenis bogen. Er heerschte hier door alle eeuwen heen een gezond volksch tooneel, een volksche zangkunst en anderzijds vonden de individualistische tachti gers hier in Frans Erens een hunner verfijnste vertegenwoordigers. De Maastrichtsche kunstnijverheid en typographic en de Maastrichter zangers verwierven groote bekend heid ver buiten de grenzen van de Limburgsche gouw. En wat de Roermondenaar Nicolas in het kader der kerkelijke kunst aan het Nederlandsche cultuurgeheel schonk, verdient de dankbaarheid en liefde van ieder, die overtuigd iS, dat niet alleen het stoere Noorden met zijn Frieschen inslag in den volks aard. maar ook het liefelijker, emo- tioneeler en devoter Zuiden tot het Nederlandsche gezin behoort. Lim burg behoort bij ons. niet alleen om dat na den val van Den Bosch Fre- derik Hendrik Venlo, Roermond cn Maastricht op de Spanjaarden ver overde. maar omdat dc Nederland sche cultuur, i:\ hot Zuiden geboren is en vandaar uit ook in het Noor den vorm gekregen heeft. Niet :n strategie en politiek, maar in volk- schen eigen aard ligt het geheim der geschiedenis. Een departement, dat beheerscht is door den nationaal-socialistischen cultuurgeest, is zich bewust, dat de kracht van een volk gelegen is in de spreiding zijner cultuurkernen. Waarom heeft het Duitsche volk zulk een hoog cultureel peil? Omdat in Weimar, in Weenen, in Keulen, in Berlijn, in München cultuurleven gesteund en gestimuleerd is. Waarom bleek de Fransche cultuur minder krachtig dan verfijnd? Omdat hier een centralistische machtskern over een stom, slechts door staatseenheid gebonden, volksgebied kon heerschen, cn een mechanistisch beginsel, het staatsche beginsel, de organische volksidee overtroefde. Volksche cul tuurpolitiek verelscht spreiding van cultuurkernen. Hoe sterker een orga nisme geleed en in zich zelf onder scheiden is, des te grooter is zijn in nerlijke kracht. Dc cultuurkamer Dit is dan ook de reden, dat in de organisatie der cultuurkamer-gilden nadrukkelijk gedacht wordt aan ge westelijke differentiatie en aan een betrekkelijke vrijheid der geweste lijke centra ten opzichte van het ge heel. Zooals in het door ons gestichte Verbond van Nederlandsche Journa listen een kring Limburg is opge richt, zoo zullen ook de Limburgsche schilders, beeldhouwers en architec ten, zoomede de musici, schrijvers, tooneelspelers en kunstnijveren hun eigen gewestelijke kringen binnen hun gilde krijgen. Wij willen het cultuurleven orde nen in een cultuurkamer, onder scheiden in gilden. Wij nemen hier bij een oude gedachte op. omdat zij mutatis mutandis (wij leven niet meer in de Middeleeuwen) voor de toekomst bruikbaar is. De werkers in de pers, de film. de muziek, het tooneel, de dans, de bouwkunst, de beeldende kunsten, de kunstnijver heid en de schrijvers, voorzooverniet wetenschappelijk, zullen verzameld worden in zes gilden, die niet als vrije vereenigingen, doch als gesloten organisaties worden gedacht. In de cultuurkamer, in gilden, In vakgroepen en gouwkringen zal het leidersbeginsel moeten heerschen of rn.a.w. niet de meerderheid heeft het te zeggen, maar de verantwoorde lijke man, na rijp beraad met zijn- raadsmannen en zwaarwegend over leg met zich zelf. De taak van den staat is tweeër lei: voorzichtige, maar directe rege ling van het cultuurleven, het be vorderen onzer cultuur in vormen, die het volksleven noodig heeft, het stimuleeren van muziek, tooneel. letterkunde, persuitingen, bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijver heid op al die plaatsen, waar onze cultuur er door verrijkt wordt. Daar naast het verhoeden van uitingen van z.g. cultuur, die het artistiek en zedelijk peil van ons volk dreigen te verlagen en in gevaar breneen 1 Tegenvallers K A NTT EEK EN ING Gr. De man, die zijn mee-vallera zoo stiekum voor zichzelf hield, loopt met zijn tegenvallers te koop. De man, die dc vreugde niet deelen wilde, vraagt om het medelijden in zijn tegen-vallers. De man, die niet lachen wilde toen hij lachen mocht, zet een zuur gezicht en houdt zijn hand op, wanneer zijn kansen zijn gekeerd. En dat gezin, dat met dien éénen grooten mee-valler zichzelf zoo wel dadig te goed heeft gedaan, zal, wan neer dc tegenslag komt, en de tegen vallers leelijke treffers worden, dicht bij elkaar schuilen en het dragen, zooals het de blijdschap samen ge dragen heeft. De middelste van onze drie mee vallers is de voorzichtigste. Hij heeft zijn meevallers destijds al verdiscon teerd, zoodat ze hem toen ze kwamen geen verrassing meer konden brengen; hij heeft ook de tegen-vallers zien aankomen en is een beetje bijtijds op de komende schoppen ingesteld. Hij heeft zijn vreugde om de mee vallers weggewerkt hij werkt ook den slag van den tegenvaller weg. Maar welke van die drie hebben ons nu het leven gegeven in de meest felle en boeiende kleur? De man, die met zijn tegenvallers alleen niet overweg kan en zijn mee vallers alleen voor zich houdt, geeft geen sterk beeld van kracht en be wustzijn. Dc man, die alles bijtijds verdis conteert en nooit meevallers heeft, cmdat hij ze te vroeg op-eet,, en nooit tegenvallers kent, omdat hij ze te- veren opvangt, heeft geen gespannen hart. Maar dat gezin, dat op de top pen van het geluk de mee-vallers lachend accepteert en in de dalen van de tegen-vallers den moed bij eenzamelt om opnieuw te gaan klim men dat gezin laat ons iets van het felle hartstochtelijke en boeiende leven zien, dat op zijn tijd geeft en neemt; dat lachen laat en leert schreien; dat vijandschap zet tegen over vriendschap en dat in één woord zich aan de contrasten opwerkt tot dat, wat we noemen: te-zijn-of-nieb te-zijn. Maar die tegen-vallers peilen veel dieper het karakter van den mensch dan de mee-vallers het doen. De mee vallers helpen ons een beetje uit ons evenwicht. De tegen-vallers stalen onzen wil. Of: ze vernietigen ons. Ook daarin zijn de tegen-vallers ve*l on verbiddelijker dan de mee-vallefs. Ze tasten onze persoonlijkheid aan. Ze durven in overdrachtelijken z?n te vragen: je geld of je leven. Ze zetten alles-op-alles en wie er niet op be dacht is door de tegen-vallers te wor den aangetast, die verliest het spel. Zie maar eens rond. Hoeveel moei lijker is het voor den verwenden mensch, waaraan het leven alleen maar wel heeft gedaan de slagen van de tegen-vallers te verduren. Van het heerenhuis naar het kleine boven huis is veel pijnlijker voor wie nim mer den last van de tegen-vallers heeft gedragen, dan voor wie door het leven een beetje gestaald is. Het is zoo moeilijk, omdat het zoo dapper is met de tegen-vallers een gevecht aan te durven. Het is zoo moeilijk, omdat de over winning zoo schoon is. Het is zoo moeilijk, omdat de tegen vallers ons tot gewapende menschen maken, die het leven aan kunnen. In onze dagen zijn de tegen-vallera troef. Ik heb een merkwaardige on dervinding opgedaan onder de men schen: deze: dat de vrouw dapperder is dan de man. Deze: dat de vrouw, die met haar gezin komt te staan voor de tegen-vallers van haar man, een heldin weet te zijn en een toove- nares. En ik breng hier mijn eerbie dige hulde aan die vrouwen. Ze zijn voor de mannen beschamend. Maar in hun moed ligt ook hun troost. Ze hebben lief en ze weten te dragen en wonderen te doen. Het lot van heel veel mannen, die door dc tegen-vallers aan allen arbeid zijn ontrukt, is dikwijls daarom zoo zwaar, wijl ze zoo'n moedige vrouw hebben, die sterker is dan zij-zelf zijn. Mee-vallers zijn als speelgoed luchtballonnetjes, die, als ze te hoog zijn, pang zeggen en uit elkaar spat ten. Tegen-vallers zijn als de zware trekpaarden, die het niet opgeven en den last thuisbrengen. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN De tweede taak der overheid is het samenbundelen der cultuurwerkers in een cultuurkamer, in gilden, in vakgroepen. Deze taak houdt ln de behartiging der sociale en economi sche en juridische belangen dier werkers, maar vooral ook de vorming van een nieuw ethos, van volksch bewustzijn, van besef van verant woordelijkheid tegenover ons volk en tegenover den nieuwen opbouw van Europa onder leiding van Duitscli- land. Dit laatste moment zal hier in Limburg met zijn nauwe betrekkin gen met de Duitsche cultuur en het Duitsche wezen begrepen worden, wellicht sneller, dan b.v. in het ge west Holland,- waar men zich eeuwen lang op de Britsche visie der wereld geschiedenis heeft vastgelegd. Ik geloof, aldus spr., dat Limburg kans heeft, van wingewest tot hoog gewaardeerde mede-arbeider in onze cultuur te worden. De tijd is gunstig voor een herijking der waarden in ons volksbestel.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4