DE TERUGKEER VAN TARZAN Het Raadsel van. den Doode' 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1941 BINNENLAND Koffie gestolen uit een Veem VIER ARRESTATIES TE AMSTERDAM Rechercheurs van de centrale re cherche te Amsterdam hebben een reeks van diefstallen tot klaarheid gebracht, welke gedurende de laatste maanden in een veem werden ge pleegd. In verband met deze zaak heeft men vier personen, een vader en diens zoon. alsmede een vrouw en haar zoon. wonende in de Jordaan, gearresteerd. Toen de centrale recherche op de hoogte werd gebracht van de dief stallen van koffie, gepleegd in een bekend veem. vatten eenige recher cheurs post in de naaste omgeving van het veem, om te zien wat er voor viel. Nadat zij dagenlang niets bij zonders hadden gezien, ontdekten zij dat een employé van het veem een deur opende en daar later weer door kwam. Hoewel aldus de Telegraaf de rechercheurs wel vermoedden, dat dez? magazijnbediende zijn zak ken vol koffie had gestopt, liet men hem voorloopig gaan. Hij zou onge twijfeld wel eens terugkomen. Weer hielden de speurders dagen de wacht totdat eindelijk hun moeite beloond werd. Zij zagen op een avond, dat dezelf de magazijnbediende, thans in gezel schap van een ouderen man, weder om de deur van het groote pakhuis ooende en eenige minuten later met een zak op zijn nek naar buiten kwam. De zak werd daarna in een bootje gelader.. De mannen gingen nog "tweemaal terug en droegen nog twee zakken naar het bootje. Bij het overbrengen van den laatsten zak werd een der dragers blijkbaar zoo zenuwachtig, dat hij den zak in het water liet vallen. De mannen spron gen vervolgens in een boot en roeiden weg. Nu was de tijd voor de rechercheurs gekomen. Zij lieten de roeiers rustig hun gang gaan en volgden met be langstelling hun tocht. Het was broeierig weer en de man. die aan de roe:spanen zat, trok zoo hard, dat hij weldra zijn jasje moest uitdoen. Een eind verder begon de andere te roei en. Zoo voer het tweetal met de zware zakken naar de Lauriersgracht. Toen ze hier den rijken buit aan wal wilden brengen, grepen de recher cheurs in De dieven bleken vader en zoon te zijn. die reeds langen tijd kleine en grootere partijen koffie hadden gestolen. Zij verkochten de koffie steeds tegen een hoogen prijs san een vrouw uit de Jordaan. die op haar beurt weer voldoende klanten vond. die er een flinken prijs voor wilden betalen. Ook deze vrouw en haar zoon. die blijkbaar medeplichtig is. werden gearresteerd. De aange houdenen zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Later is nog een deel van de gesto len koffie in beslag genomen. ONTGINNING VAN DEN N. O.-POLDER PFG~FTUINEN LEVEREN GOEDE RESULTATEN Met het in cultuur brengen van den Ncord-Ocstpolder wordt deze maand een b-gin gemarkt. Reeds zijn in de drooggevallen gebieden voorbereiden de werkzaamheden getroffen en en kele proeftuinen rijn reeds aangelegd. De ervaringen, met deze proeftuinen or>g?d2~n. geven reden tot groote te vredenheid. Ook bij de grondboringen was rc-eger re°ds ostleken, cat de in te polderen grenden van uitsteken de kwaliteit ziin cn tot de meest ho mogene grondsoorten van ons land be hooren. Spoedig zullen dus vele handen werk kunnen vinden in een nieuw lend met een oppervlakte van 48000 H.A. De eer/te ontginningswerken vinden plaats dicht bij de Overijssel- sche kust. tueschen Kuinre en Blok zijl. Langzaam za'. het werk dan vor deren naar het centrum van den pol der, waar men prachtige, zware klei gronden zal aantreffen. LANTAARN VAN WRAK GESTOLEN Te Enkhulzen zijn drie personen gearresteerd wevens diefstal van een buta-gaslantc.arn welke op een wrak In het IJselmeer was geplaatst. door EDGAR RIGE BURROUGHS li -1l 1 III J 53. Jane vroeg hem van allerlei. Tarzan vertelde haar tot- in bijzonder heden zijn leven sinds hij in de jungle was teruggekeerd. Hoe hij van een beschaafd Parij zenaar een woeste Waziri-koning geworden was en van zijn wilde avonturen voor dian tijd Toen hij zweeg, zat hij naar haar te kijken en wachtte op haar veroordee ling. Doch zij sprak niet en keek hem slechts met een blik, waarin liefde en bewondering lagen, aan. Toen sprak Tarzan met- zachte stem: „Wij hebben je echtgenoot vergeten". Jane keek hem aan. „Ik ben niet getrouwd, Tar zan van de Apen, en ik kan ook dc belofte niet houden, die ik deed". Toen vertelde ze alles wat er gebeurd was sinds den dag. dat Tarzan Amerika ver laten had. En Tarzan kuste haar op nieuw, hij twijfelde niet langer aan haar liefde voor hem. Dien avond bouwde Tarzan een kleine takkenhut boven in de boomen. Daar sliep het vermoeide meisje. Daaronder had de aapman het zich gemakkelijk ge maakt, gereed om haar zelfs in zijn slaap te beschermen. Het duurde vele dagen, eer zij den langen weg naar de kust hadden afgelegd. Als de weg ge makkelijk begaanbaar was, liepen zij hand in hand onder de groote reuzen van het oerwoud. Doch vaker nam hij haar in zijn sterke armen en droeg haar door de takken der boomen. De dagen waren veel te kort, want ze waren zeer gelukkig. Op den laatsten dag voor de kust bereikten, ving Tar zan het geluid van een mensch op. dicht bij hen. Hij vertelde dit aan het meisje en verzocht haar stil te zijn, „want", voegde hij er droog aan toe, „in de jungle zijn maar weinig vrien den". (Wordt vervolgd.) Gelden van Padvindersgroepen De voormalige penningmeesters der bij decreet van dén Höheren S.S. und Polizeiführer bij den Rijkscommissa ris voor het Bezette Nederlandsche gebied ontbonden padvindersgroe- pen worden bij deze opgeroepen, om de onder hun beheer zijnde geldbe dragen van hun padvindersgroepen, voor zoover deze nog niet door de politieonganen in beslag genomen werden, tot uiterlijk den 25sten Juni a.s. op het conto der groep 5 van de Handelsmaatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V. te Amsterdam te storten. Vorderingen De personen of lichamen, die nog een vordering op de ontbonden pad vindersgroepen hebben, worden op geroepen deze vorderingen ter onder zoek in te dienen bij den beheerder der bezittingen van de ontbonden padvindersorganisaties. Waalsdorper- weg 102. Den Haag. tot uiterlijk 1 Juli 1941. Vorderingen, welke na genoemden datum worden ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden ge nomen. Inbraken in Pastorieën IN DE VECHTSTREEK De laatste dagen is in de Vecht streek (Utr.) in 4 pastorieën ingebro ken. Eerst werd de pastorie te Vin- keveen bezocht, daarna de pastorie van Wilnis en vervolgens die van Ab coude. In den nacht van Zondag op Maandag werd de pastorie der Ned. Herv. gemeente te Loenen aan de Vecht met een bezoek vereerd. Een bedrag van 150 gulden en een gouden horloge werden buit gemaakt. Boven dien werden drie spaarpotten en 15 zendingszakjes geledigd, terwijl nog eenige andere goederen werden ont vreemd. De diefstallen vertoonen veel overeenkomst en men neemt aan, dat ir alle bovengenoemde gevallen de zelfde personen aan het werk zijn ge weest. Tandem tegen Hek gereden EEN DER BERIJDERS OMGEKOMEN Gisteravond reed de Meppeler win kelier R. met zijn tandem bjj den spoorwegovergang aan de Smilder- \aart tegemeen hek. Hij viel over het hek en bleef daar liggen. Een door spoorwegpersoneel onmiddellijk ge waarschuwde arts kon slechts den dood constateeren. De echtgenoote van den heer R„ die mede op de tan dem zat, bleef ongedeerd. SCHUUR AFGEBRAND Te Nieuw-Buinen fDr.l is de blik sem geslagen in de schuur van de boerderij van J. T. De schuur is uit gebrand, het woonhuis heeft men we ten te behouden. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOOR LICHTING EN KUNSTEN Met ingang van 10 Juni is de heer N. Oosterbasin, tot dusverre hoofd van de afdeeling perswezen, benoemd tot hoofd van de afdeeling algemeene propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot hoofd der afdeeling perswezen van genoemd departement de heer M. Blokzijl, journalist te Amsterdam. BOERENSCHUUR AFGEBRAND De landbouwschuur van A. Goozen te Oostkapelle 'is gisteren afgebrand. Eenige varkens kwamen in de vlam men om, terwijl enkele andere later moesten worden afgemaakt. De scha de wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt, oorzaak van den brand is waarschijnlijk het wegwerpen van een brandende sigaret. POSTVERKEER MET IERLAND Het postverkeer met den Vrijstaat Ierland is met ingang van heden in beide richtingen voor de verzending van gewone en aangeteekende brie ven. briefkaarten, drukwerken, mon sters, akten, en gemengde zendingen hersteld. De verzending van pakjes is even als voorheen niet toegelaten. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een onweer is de bliksem geslagen in het warenhuis van den heer H. te Pijnacker. Het gebouw liep geen schade op, maar de 28-jarige arbeider A. Zegwaard, die er in schuilde, werd getroffen en zakte be wusteloos ineen. Hij kwam spoedig bij en kon zich naar huis begeven. Een geneesheer constateerde een schroei- wond op het hoofd. Diverse Berichten 1 Buitenland Bij luchtgevechten boven het Kanasil hebben Duitsche jagers twee Britsche jachttoestellen van het type Spitfire neergeschoten. Kardinaal Dougherty, aartsbis schop van Philadelphia, is door den Paus benoemd tot pauselijk gedele geerde op het Eucharistisch Congres der Ver. Staten. Ter versterking van de garni zoenen op de Azoren zijn nieuwe por- tugeesche troepen, in hoofdzaak pi- onniers, daarheen vertrokken Het Duitsche ministerie van Bmnenlandsche Zaken heeft nieuwe richtlijnen uitgevaardigd voor de zielszorg in ziekenhuizen. Geestelij ken van beide belijdenissen blijven m de ziekenhuizen en ziekeninrichtingen werkzaam. De clipper, die uit New York kwam, zag zich als gevolg van dich ten nevel gedwongen aan de Portu- geesche kust bij Portinho da Arrabi- da het anker uit te werpen. De pas sagiers werden daar aan land gezet. Een zware storm die Hokkaido (Japan) teisterde, heeft 60 men- schenlevens geëischt. Naar de Daily Mail uit Belfast meldt, zijn uit de gevangenis aldaar vier leden van het Iersche republi- keinsche leger, de Ira, gevlucht. Zij waren hier met nog 200 anderen ge ïnterneerd. De vice-president van de Stan dard Oil Company in Californië. Ralph Davis, is aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, toege voegd als plaatsvervangend „petro- leumcoördinator". De Iiongaarsche minister-presi dent Bardossy gaat Donderdag naar het landgoed van den rijksbestuurder cm het staatshoofd rapport uit te brengen over zijn reis naar Rome. Kardinaal Gerlier, die Zondag uit Vichy, naar Spanje is vertrokken, is toelast met het overbrengen van 'n boodschap van maarschalk Pétain aan generaal Franco. De Argentijnsche minister van Buitenlandsche Zaken. Guinazu. die niet een Amerikaansch schip in Uru guay is aangekomen, brengt, alvorens naar Buenos Aires door te reizen, een officieel bezoek aan Montevideo. De nieuwe minister van Buiten landsche Zaken te Tsjoengking. Kwo- Tai-Tsji. is voor een bezoek van ruim een week te Manilla aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met de voor aanstaande Amerikaansche ambtena ren op de Philippijnen. RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 11 JUNI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 P.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.25 Gramofoonmuziek. (9,15—9.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Mol to Cantabile on graniofoonmiiziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Het orkest Eloward i2.00 Orgelspel. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 De Haarlem- sehe orkestveroeniging en gramofoon muziek. 2.15 liet Amusementsorkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door do Christ. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 3.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Het Omroeporkest. (6.1,56.30 Voor den bin nenschipper). 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleu- Binnenland Te Anna Paulowna is het 2-jarig kind van G. Duineveld in de sloot langs den Meerweg geraakt en ver dronken. Te Poeldijk is gisteravond het 2-jarig pleegdochtertje van de familie O. bij het spelen in een sloot gevallen en verdronken. ters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volks zang met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van deri dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Ue lichte Toets, 9.30 Berichten (Engolsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 BA* O.: Engelsche uitzending: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. S.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Piano- voordvacht. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 12.00 Berichten. 12.15 liet ensemble Bandi Kalogh. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eoonomischo berichten. 1.00 Het Omroep orkest, solisto on giamofoonniuzick. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Grnmofoonnuiziek. 4.00 Cello en piano. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voor bereid door het Vrijz. Prot, Kerkcomité). 5.15 R.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het Puszt.a-orkest. 6.0U Gramofoonmuziek. 6.15 Orgelspel. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.; Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7 30 „Hoe staat de volksgezondheid in ons land er op hot oogeniblik voor?" vraag gesprek. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Hot. Resi dentie-orkest en solist, (870—9,10 Cy clus „Banden met Vlaandoren"). 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.00 B.N.O.: Nieuws berichten. Sluiting. De honing productie in vollen gang. Nu het in de natuur warmer is geworden en de bijen dus weer kun nen uitvliegen om honing te puren, krijgt ook de imker weer veel werk. Een druk bewoond broedraam. (Polygoon.) hELILLETON Roman van Hans Holz 'Nederlandsche Bewerking E. Veen 23 Dat is zeer interessant, zegt de president, ik veronderstel, dat de Wiedemann fabriek ook volgens uw patent, werkt? Ohlsens gezicht wordt hard. Neen, zegt hij in korte aarzeling, de Wie demann pomp wordt volgens een ge lijkluidend patent gebouwd, de ont werper is de tegenwoordige compag non dr. Hillebrecht. Christa die het verhoor met span ning volgt, begrijpt niet waarom Ohlsen een oogenblik haar blik zoekt. Ik verzoek deze doellooze dis cussie te beëindigen, zegt de officier. De president knikt. De beklaagde zal ons nog vertellen bij welke ge legenheid bij Paul Würzbach wee/ heeft ontmeet. Het was op den avond voor zijn dood, vertelt Ohlsen, ik was op weg naar Grünewald op uitnoodiging van den fabrikant Wiedemann. Ik ontmoette Würzbach op straat en daar ik 'n scène op straat wilde vermijden, stelde ik hem voor des avonds laat bij mij thuis te komen. Hij verscheen precies op het afgesproken uur en na een kort gesprek rende hij naar een andere kamer en schoot zich dood. Is dat alles? vraagt de presi dent. En waarom hebt u niet dade lijk de politie gewaarschuwd, dat lag toch voor de hand? Een seconde aarzelt Ohlsen met zijn antwoord, maar dan zegt hij haastig. Ik was tijdens dit voorval niet al leen. Een dame was bij mij. als ik de politie gewaarschuwd had. dan zou zij verhoord zijn. Maar juist dat wilde ik voorkomen Zoo, zegt de president, dus dan hebt u eerst uw onderhoud met de dame beëindigd en nadat zij Ui trokken was, bent u nog altijd niet naar de politie gegaan. Dat is toch wel heel vreemd, niet waar? Mijnheer de president. Ohlsen doet zijn best, zich te beheersehen, het onderhoud tusschen de dame en mij was niet minder belangrijk, ook hierbij ging het om bestaansvregen en toen de dame wegging was het te laat Te laat? vraagt de president verwonderd. U wilt waarschijnlijk zeggen, dat de politie zich dan zeer verbaasd zou hebben getoond, dat u zoo lang had gewacht. Ja, zegt Ohlsen. zoo was het. Ik ben dan de rest van den nacht gaan wandelen. U hebt intusschen met niemand gesproken, ik bedoel tot op het oogenblik, dat u naar de politie ging? Neen, komt het aarzelend uit Ohlsen's mond. Goed, zegt de president en ein digt het verhoor van den beklaagde. Nu wordt als eerste getuige me vrouw Kindermann binnen geroepen. Zij vertelt, dat om ongeveer twaalf uur een man naar Ohlsen had ge vraagd. Het was Paul Würzbach. Da delijk daarop kwam Ohlsen en gaf opdracht den man binnen te laten, als hij terug mocht komen. Tien mi nuten later kwam de man werkelijk terug, zij had hem toen binnenge laten. En hoe ging het met die dame? vroeg de president. Ja, dat was heel eenvoudig. Misschien een kwartier nadat ik dezenPaul Würzbach binnen had gelaten, hield er plotseling een taxi voor het huis stil. Een dame stap te uit, betaalde en schelde bij mij. Zij leek erg opgewonden. Het was een elegante dame. Zij wilde naar Ohl sen. Ik zei haar. dat de dokter juist bezoek had. Dat hindert niet, zei zij, hij verwacht mij. En omdat de dokter toch al bezoek had, dacht ik dat het wel goed zou zijn en ik liet haar binnen. En dan? vraagt de President verder. Verder kan ik niets zeggen. Ik ben dadelijk naar bed gegaan en weet niet hoe laat de dame weggegaan is. De president kijkt rond. Heeft iemand de getuige nog iets te vra gen? Neen? Dank u, mevrouw Kin dermann. u kunt gaan. Maar mevrouw Kindermann heeft nog iets op het hart. Mijnheer de president, kan ik naar huis gaan of moet ik buiten op de gang wachten. Mijn man is ziek en ik word thuis verwacht. Het is goed, u kunt naar huis gaan als de verdediger er niets tegen heeft. Nu wordt mevrouw Gersdorf bin nen geroepen. Zij legt den eed af en wil dadelijk beginnen te praten, maar de president wenkt. Wij wil len slechts iets over uw huurder Paul Würzbach hooren, zegt hij. Een slecht sujet, zegt zij, hij werkte nooit. Den heclen dag lag hij in bed. maar 's avonds ging hij naar de kroeg. Hoe kwam hij aan geld? vroeg de president. Dat weet ik niet. dat ging mij niet aan, ik heb het hem nooit ge vraagd. Er was niet veel meer nieuws van mevrouw Gersdorf te hooren, maar bet was voldoende om zich een voor stelling van Würzbach te maken. Goed, zegt de president, u kunt gaan. Mevrouw Gersdorf gaat in de ge tuigenbank zitten. De president geeft nu het woord aan den officier. Deze begint over de waarde der getuigenverklaringen en meent, dat- men daar niet voorzichtig genoeg mee kan zijn, evenmin als met de bewij zen. Maar in dit geval was de schuld van den beklaagde door alles wel dui delijk bewezen. Zijn houding na de daad, zijn pogingen om alles te loo chenen, en zijn methoden om eerst tc ontkennen en na een bewijs pas toe te geven, dit alles getuigde tegen hem. Ook het motief voor de daad was dui delijk. Hij wilde zich van den bloed zuiger. die hem jarenlang lastig had gevallen, bevrijden en daarom meent de officier moord of tenminste dood slag ten laste te moeten leggen. Wel was dit niet precies te bewijzen, maar men mocht aannemen, dat de be klaagde in een strijd met het slacht offer getracht had dezen het wapen te ontrukken, dat daarbij was afge gaan. Zijn blanco strafregister getuig de voor hem en daarom meende de officier een gevangenisstraf van drie jaar te moeten eischen. Als er nog een bewijs noodig is. zoo riep hij uit, dan is dit wel ge leverd door de houding van den be klaagde na zijn daad tegenover zijn geheimzinnige bezoekster. Gelooft u. mijne heeren, dat een man zwijgen zal als het om zijn bestaan gaat? Als deze getuige hier aanwezig was dan zou alles er misschien anders uit zien, maar nu.... Een oogenblik, klinkt het uit het publiek. Christa is opgesprongen en staat nu hoog opgericht voor de ba lustrade. die de publieke tribune van de zaal scheidt. Wat beteekent dit? roept de president, u stoort de behandeling! Christa blijft staan. Ik heb een belangrijke mededeellng te doen. zegt zij. Een opgewonden gemompel klinkt van de tribune. Aller oogen gaan naar Christa. Ook Ohlsen is opge sprongen en staart haar verschrikt aan. Stilte! zegt de president. Komt u hier, verzoekt hij' Christa. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2