Rede van H ore Belisha Koopt geen frauduleus geslacht Vleesch voor de volksge- 4 AMERSFOOUTSCHE COURANT DINSDAG in JUNI 1941 BUITENLAND Eerste Fransche Lejerbericht (Vervolg van Frontpagina) Overal wordt gevochten TEGEN NUMERIEK STERKEREN VIJAND Het Fransche ministerie van Oor log heeft gisteravond te 20.25 uur het volgende communiqué over de mili taire operaties in Syrië gepubliceerd. ,.Dc Britsche en Gaullistische troe pen, die gisteren over de Syrische grens zijn gerukt, hebben hun aanval in den middag van den Ssten en in den ochtend van den 9den Juni ver sterkt. In de streek tusschen den Dzjebel Droes en de uitloopers van het Hermongebergte zijn de aanval len ondernomen door aanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, waaronder een groot aantal pantser wagens. Onze dekkingsafd.eelingen hebben, met steun van artillerie en luchtmacht, eiken meter gronds ver dedigd en den tegenstander ernstige verliezen toegebracht. Een aanzien lijk aantal pantserwagens is ver nield. Langs de kust van den Zuidelijken Libanon zijn afdeelingen cavalerie cn gepantserde strijdkrachten over de rivier de Litoni teruggeslagen. Een verbitterde strijd d'uurt voort langs de hoofdlinie LitoniMerdsjAjoem KccneitraSjeik Meskin. Enkele Britsche vliegtuigen hebben de vlieg velden van Aleppo, Rajak en Damas cus en de bases van Merdsj Ajoem gebombardeerd. Onze jagers hebben drie Hurrica nes neergeschoten. Onze eskaders bommenwerpers zijn in volle ac'-ie gekomen tegen vijandelijke strijd krachten. die m gevecht zijn met onze plaatselijke afdeelingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vlootstrijdkrachten en een sterkere vlootmacht bij de Libaneesche kust is een Britsche torpedobootjager ern stig beschadigd. Getrouw aan hun militairen plicht oieden onze strijdkrachten overal een hardnekkig verzet tegen de nu meriek sterkere en krachtig gewa pende vijandelijke strijdkrachten". Brief van Churchill GERICHT AAN ROOSEVELT De Amerikaansche ambassadeur te Londen, John G. Winant heeft op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington, een langdurig onderhoud gehad met onderminister Sumner Welles. Na afloop verklaarde hij, volgens S.P.T. aan de pers, dat hij president Roosevelt een persoonlijken brief van den Britse hen premier Winston Chur chill heeft overhandigd. In antwoord op een vraag van een der journalis ten of hij iets nadersomtrent den inhoud van dezen brief wilde mede- deelen, zei de Winant: ,.lk kan u al leen zeggen, dat de Britsche premier aan het slot van. den brief het hoofd van de Amerikaansche regeering zijn hartelijke groeten overbrengt." DE STAKINGEN IN DE V.S. Vliegtuigenfabriek door militairen bezet STAKINGSPOST GEWOND President Roosevelt heeft thans gepaald, dat de North American Aviation Co. te Inglewood in Califor- nië door het leger moet. worden over genomen. omdat de stakingen niet konden worden bijgelegd. De vice-minister van oorlog heeft op instructie van Roosevelt den com mandant van de in de nabijheid van Inglewood gelegen troepen bevel ge geven, de North American Aviation Co. te bezetten. Het bevel werd on middellijk ten uitvoer gelegd. In politieke kringen legt men er den nadruk op, dat voor het eerst In de geschiedenis der Ver. Staten een particuliere onderneming, waar wordt gestaakt, door de regeering wordt overgenomen. Met de bajonet op het geweer en voorzien van mitrailleurs zijn 3600 militairen de North American Aviation Co. binnengerukt. Een stakingspost werd door een soldaat met een bajo net gewond. Bij een botsing tusschen atakingsposten en de politie, zijn zes leden der fabriek gewond. Botsingen Opnieuw hebben zich botsingen voorgedaan tusschen stakersposten en arbeiders der North American Aviation Co.. waarbij militairen moesten ingrijpen. Zestien stakers zi,jn gearresteerd. De stakersposten ajn door den militairen bevelhebber verboden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 350 stem men tegen 1 een bedrag van 10 mil liard doilar beschikbaar gesteld vcor d? Amerikaansche weermacht, voor het op 1 Juli (beginnende financieele laar. SCHERPE CRITIEK OP HET BELEID De Terugtocht uit Kreta METHODES VAN 1914 VAN ONWAARDE IX 1941 De vroegere Britsche minister van Oorlog. Kore Belisha, heeft volgens de Time s in een redevoering in Edinburgh onder meer verklaard, dat het verlies van Kreta een zware slag is voor het Engelsche prestige en ook voor de militaire positie van Engeland in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee. Groot-Brittan nië lijdt de eene nederlaag na de andere cn steeds moeten de nederlagen ge weten worden aan dezelfde redenen: miskenning van den waren toestand, gebrekkige voorbereiding en onvol ledige uitvoering van een, vastgesteld plan. Iedere tegenslag is in officieele Engelsche kringen gecommenta rieerd met dezelfde reeks onbegrij pelijke verklaringen en met hetzelfde onjuiste vertrouwen op de toekomst. Een volkomen nuchtere beschrijving van hetgeen de op Kreta strijdende Australische en Nieuw-Zeeïandsche troepen by den aanval der Duitschers hebben meecemaakt. zou niet alleen, aldus Hore Belisha. iederen Engelsch- man ten diepste schokken, maar eveneens in de allerhoogste mate verontwaardiging inboezemen. Van officieele zijde is voor den aanval der Duitschers oo Kreta gezegd, dat dit eiland een verdedigingslinie vormde, die ender alle omstandighe den. het koste vrat. het wilde, dcor de Engelschen gehandhaafd moest wor den. Zeven maanden zijn de Engel schen op dit eiland geweest en des ondanks was een aanval van twaalf SPANTE EN HET VATICAAN VOORLOOPIGE OVEREENKOMST Omtrent de voorloopige overeen komst tusschen de Spaansche regce- ung en het Vaticaan zijn de volgen de bijzonderheden bekend gemaakt: De Spaansche Staat verplicht zich de eerste vier paragrafen van het concordaat van 3851 te respecteeren. Dastrin wordt bepaald, dat ln Spanje slechts de Acostolisch- Roomsch Katholieke godsdienst geldt en de kerk steeds de rechten en voor rechten zal behouden, die haar vol gens het canonieke recht, toekomen. Het onderwijs aan de universiteiten, hoogescholen. seminaria en openbare scholen (met inbegrip van de parti culiere scholeni moet op katholieken inslag geschieden. Do gpestelijken mogen bij de verbreiding van de christelijke leer en het christelijk ge loof. benevens bij de godsdienstige opvoeding van de jeugd, niet worden gehinderd. De geestelijken moeten voorts met het noodige respect en de noodige achting worden bejegend, opdat zij de hun opgedragen plich ten kunnen vervullen. Geringschat ting en het verachtelijk maken van geestelijken moet vermeden worden er. hun moet in het algemeen alle steun worden gewaarborgd. De clerus geniet in ieder onzicht de vrijheid, die hem door het canonieke recht wordt toegekend. De bezetting van de tw'ntig vrije bisschopszetels in Spanje geschiedt in overeenstemming met de ond-er- teekende overeenkomst, evenals de benoeming van een aartsbisschop van Toledo. In den Spaanschen burgeroorlog zijn tien Spaansche bisschoppen ver moord. Graan voor Finland DE RUSSISCH—FINSCHE HANDEL De onbevredigende uitvoering, die Finland heeft gegeven aan zijn ver plichtingen op het gebied van de handelsbetrekkingen, kan - - aldus het Sovjet Russische persbureau stel lig niet bijdragen tot de verdere ontwikkeling van den handel tus schen Rusland en Finland. De Rus sische premier Stalin heeft evenwel rekening gehouden met de moeilijk heden voor de Finsche voedselvoor ziening en op 30 Mei j.l. aan den Fin- schen gezant Paasikivi. beloofd, in den kortst mogelijken tijd 20.000 ton graan boven de reeds geleverde 15.578 ton. te verschaffen. Voor dit maal zou hij er geen rekening mede houden, dat Finland zijn verplich tingen omtrent goederenlevering aan Rusland slecht is nagekomen. De volkscommissaris van Buiten- landschen Handel. Mikojan. heeft 31 Mei aan Paasikivi medegedeeld, dat hii de exportgleb opdracht heeft ge geven de bovengenoemde hoeveel heid graan terstond naar Finland te zenden. NIEUWS IN EEN PAAR REGELS Binnenland De 17-jarige de Groot te Utrecht die in een zwembad te Loosdrecht was gaan zwemmen, werd na eenigen tijd vermist. Hij bleek te zijn verdronken. Buitenland Een troepentransporttrein met Britsch-Indische soldaten, die van Basra naar Bagdad onderweg was, is ln de woestijn door Irakkers tot ont sporing gebracht. Een groot aantal Britsch-Indiërs is omgekomen, zoo meldt D. N. B. dagen voldoende om Kreta in handen van de Duitschers te brengen en de Engelschen van dit voor hen zoo bui tengewoon belangrijke eiland te ver drijven. Thans, nu Kreta voor Enge land verloren is, moet men in Enge land zelfs een „sophistische propa ganda dulden, welke de Engelschen zou willen wijs maken, dat de slag op Kreta op eenigerlei wijze voor Engeland loonend is geweest. Er wordt onder meer ook beweerd, zoo constateerde Hore Belisha. dat de Engelsche tegenstand op het eiland de Engelschen in staat heeft gesteld een gevaarlijken toestand elders, vooral in Irak. meester te worden. Een dergelijke bewering is naar de meening van spr. voorbarig. Men mag die bewering eerst uitspreken wanneer geheel Irak werkelijk onder Britsche heerschappij staat. Vervolgens sprak Hore Belisha over de Britsche oorlogsproductie en ver klaarde. dat de Britsche bewape ningsproductie ..op alarmeerende wiize" achteruit, ging. Dit blijkt heel duidelijk uit het rapport van een spe ciale Lagerhuiscommissie omtrent de Britsche vliegtuigproductie evenals uit verklaringen, die afgelegd zijn op de Londensche partijconferentie van Labour. Wat gezegd is over de productie der bewapeningsindustrie in het land. geldt, in gelijke mate ook van de werkzaamheden in de Britsche havens cn docks. Wanneer deze zwakke plekken in het binnen- landsche Engelsche front opgeteld worden bii de zwakke plekken, die de Britsche strategie tot dusver heeft getoond, is het volkomen dui delijk. dat de z.g. Fngelsche oorlogs inspanning een nieuwe aansnoring noodig heeft. Men moet er zich in Fnae'and van bewust, zijn, aldus Hore Belisha tenslotte, dat men den oorlog in 1941 niet kan winnen met metho-, des. die in 1914 geschikt zouden zijn geweest. HET BEWAREN VAN ETENSRESTEN WENKEN VAN DEN VOEDINGSRAAD Het Voorlichtingsbureau van den Vcedinggraad schrijft ons: Door het ondoelmatig bewaren van levensmiddelen gaat veel van hetgeen waaïde heeft verloren. Ook voordat verkeerd bewaard voedsel bedorven is, dus terwijl de smaak goed is. kan de voedingswaar de toch sterk achteruitgegaan zijn. Hier volgen daarom eenige wenken cn raadgevingen betreffende het be waren van spijzen voor een korten tijd, b.v. het eten van de centrale keukens. Dagelijks worden er door de cen trale keukens gerechten verschaft, o.a. verschillende stamppotten met versclie groenten en aardappelen. De groenten en aardappelen bevatten vitamine C. Er is niets zoo nadeelig voor vitamine C als de aanraking met de lucht en een lauw-warme tempe ratuur. Dikwijls is er in deze stamppotten melk of taptemelk verwerkt. Vooral na langdurig warm houden is het goed mogelijk, dat deze gerechten, wanneer ze uitstekend zijn afgele verd. toch na eenige uren zuur wor den cf bederven. Men moet zoo mogelijk vlak voor het eten. de gerechten aan de cen trale keukens afhalen en er een flink gereinigde, gced af te sluiten pan voor gebruiken, daar ook stof en vuil het bederf in de hand kan werken. Mocht er iets van den maaltijd overblijven, dan moet men deze rest zoo snel mogelijk koud laten worden en op een gc-ede plaats bewaren. Een goede bewaarplaats moet: 1. Koel, droog en stofvrij zijn, 2. Goed gereinigd kunnen worden, 3. Vrij gehouden kunnen worden van muizen en insecten. Wordt er thuis gekookt, dan moet men de groenten en aardappelen om bovengenoemde reden, kort voor den maaltijd bereiden en eventueele res ten op dezelfde wijze bewaren. Vleesch: Verschillende slagers leveren al het vleesch voor een distri butie-periode tegelijk af aan hun klanten. Het ongebraden vleesch kan men op een koele plaats maar één dag goed houden. Door het zouten of marineeren kan men deze periode rekken. Wil men het vleesch voor lan gen tijd bewaren, dan most men het braden en met vet\bedekken. Melk. Vooral in den zomer is de kans groot, dat de melk zuur wordt. Om dit te voorkomen moet men de melk in een schoonen melkkoker of pan in ontvangst nemen, vervolgens zoo snel mogelijk koken, koud laten worden en op een koele plaats weg zetten. Restjes warme melk mogen nooit bij de overige koude melk gego ten worden. Hierdoor zou een lauw warme temperatuur ontstaan, waar door het bederf in hooge mate bevor derd wordt. Ook mag geen versche en oude meik bij elkaar gedaan worden. Dit mengsel blijft minder lang goed dan de versche melk afzonderlijk. Voor de tweede maal in 24 uur vloog gisteren een vliegtuig van niet- herkende nationaliteit boven Gibral tar, waar alarm werd gemaakt en het afwéergsschut in actie kwam. Uit Toronto (Canada) zijn te Atlanta in Georgie (V.S.) 550 Britsche cadetten aangekomen, die volgens Associated Press in Amerikaansche luchtvaartseholen in zes Zuidelijke Staten een opleiding van dertig weken voor den dienst bij de Britsche luchtmacht zullen krijgen. Binnen het kader van de open bare werken in en om Parijs zullen r.og drie trajecten der onder- gvcndsche verlengd of uitgebreid worden. TREEDT DUFF COOPER AF? GEEN VOLDOENDE VOORLICHTING Volgens de Daily Herald heeft de Britsche minister van Voorlichting, Duff Cooper, gedreigd zijn ontslag te nemen, indien hij niet meer vrijheid van handelen krijgt. Duff Cooper, die steeds heftiger wordt aangevallen, tracht volgens het blad, zich te ver dedigen door er de andere ministers, vooral die der militaire departemen ten, van te beschuldigen, dat zij hem niet de noodige berichten geven. Een zijner medewerkers verklaarde tegen over de Daily Herald, dat men in het ministerie van Oorlog „op de berich ten zit als een kip op haar eieren". Het fclad acht de opmerkingen van Duff Cooper juist, doch is van mee ning dat zijn aftreden de beste op lossing zou zijn. Het acht Duff Coo per niet den juisten man voor dezen post en wijst er op, dat de Britsche agitatie overal ter wereld gefaald heeft. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN Ernstige waarschuwing Vleeschvergiftiging kan doodeüjk zijn ONSOCIALE DAAD Prof. dr. K. C. L. E. Berger, Veteri nair hoofd-inspecteur van de Volks gezondheid. schrijft ons: Op het onsociale karakter van de clandestiene slachtingen van vee rundvee, schapen en varkens is reeds van verschillende zijden de aandacht gevestigd. Behalve het onsociale karakter heeft dit euvel nóg een bedenkelijken kant, in ver band staande met de consumptie van ongekeurd vleesch. Er wordt wel eens gevraagd, of aan het nuttigen van „gesmokkeld" vleesch gevaren voor den consument zijn verbonden. Dit is inderdaad het geval. Deze gevaren zijn zelfs zeer groot. Niet zonder reden zijn er in alle beschaafde landen wettelijke maatregelen genomen ter bescher ming van der. mensch tegen gevaren, war ra an hij bij het eten van vleesch blootstaat. Daarvoor dient een vleeschkeuringswet. Zulk een wet heeft een sterk preventieve fvoorbe hoedende) werking. Dit blijkt, wat Nederland betreft, uit de jaarversla gen. door mij van de inwerkingtre ding der algemeene, verplichte keu ring af uitgebracht. Laat mij wille keurig een voorbeeld nemen: het jaar 1937. In dit jaar werden ge keurd: runderen 350.237 waarvan afgekeurd 19.487; graskalveren 78.910 id. 12.622; vette kalveren 114.424 id. 2.674: nuchtere kalveren 556.502 id. 33.642; varkens 1.094.692 id. 32.727; schapen 202.545 id. 14.008; geiten 11.747 id. 3.785; eenhoevige dieren 26.523 id. 7.059. Bij deze getallen moeten wij feite lijk nog voegen als „niet volkomen deugdelijk" de hoeveelheden, welke slechts voor consumptie werden toe gelaten. nadat zij aan een bepaalde bewerking waren onderworpen, d.z. de zoogenaamd voorwaardelijk goed gekeurde, geslachte dieren. De omstandigheid, dat er in Neder land in den loop der jaren slechts sporadisch vleeschvergiftiging is voor gekomen, is uitsluitend te danken arjn de uitnemende werking van onze vleesohkeuringsdiensten, d.w.z. aan de uitvoering van de Vleeschkeurings wet. De enkele malen, dat een werke lijke vleeschvergiftiging zich voor deed, betrof het zoo goed als steeds gevallen, die het gevolg waren van .ongekeurde huisslachtingen", of van clandestiene slachtingen, welke iaat- sten overigens vóór de crisismaat regelen in mindere mate voorkwamen. Hierbij verdient de aandacht, dat niet tot de vleesch vergiftigingen worden gerekend de gevallen, waarin oorspronkelijk goedgekeurd en ge zond vleesch door slechte bewaring in de huishouding of door andere bijkomstige infectie ondeugdelijk is geworden. Zoodanige gevallen wor den gerekend tot de groote groep der voedselvergiftiging. Er zijn nog steeds menschen, die meenen, dat zijzelven wel „aan het vleesch kunnen zien", of het deugde lijk voor consumptie is, en dat zij dus de wetenschappelijke keuring wel kunnen missen. Dezulken worden er met nadruk op gewezen, dat zij het mis hebben. Wat is vleeschkeuring? Onder vleeschkeuring wordt ver staan een deskundig onderzoek: oc beoordeeling van liet geslachte dier, met alle organen en ingewan den erbij, met betrekking tot de deug delijkheid ervan als voedingsmiddel voor den mensch. En aan deze keu ring van het geslachte dier gaat. op dat nog grootere zékerheid worde verkregen, het onderzoek van het dier in levenden toestand vooraf. Bovendien moet men niet zelden bacteriologische onderzoekingen op BINNENLAND HüHNLEIN IN NEDERLAND In den loop van deze week zal Reichsleiter Adolf Hühnlein, de Korpsführcr van het Nationaal Socialistische Kraftfahrkorps een be zoek aan Nederland brengen. Zijn be zoek betreft zijn in Nederland inge zette N.S.K.K.-mannen. SMOKKELWAAR ACHTERHAALD Te Nieuwe Schans is een personen auto aangehouden, waarin zich een groote hoeveelheid koffie, thee en zeep, bestemd voor smokkelhandel en afkomstig van den winkelier D. uit Blijham bevond. Naar aanleiding van deze vondst deed men huiszoeking in de woning van D. en ontdekte daar 50 Kg. koffie, alsmede thee en zeep. VERDUISTERING De Hilversumsche recherche heeft een 29-jarigen bewoner van de Bor- neolaan gearresteerd wegens verduis tering en valschheid in geschrifte. De man had zich ten nadeele van de ge meente een bedrag van ruim 5300 gulden toegeëigend. VERDRONKEN De Rotterdamsche rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot van den 6-ja ngen C. Kriezels, uit de Atjehstraat, uit de Maashaven opgehaald. De jon gen was bij het spelen te water ge raakt. het laboratorium verrichten om in twijfelachtige gevallen de kwestie eer deugdelijkheid tot een oplossing te brengen. Nu is alléén de deskundige, de die renarts met zijn veelzijdige en ge- specialieerde kennis, in staat een volledige keuring te verrichten en uitspraak te doen. Bij de gewone keu ring kan hij worden bijgestaan door personen, die van Rijkswege darir- 10e in staat gesteld een elemen taire kennis van de vleeschkeuring hebben opgedaan en -wier beperkte bevoegdheden wettelijk zijn geregeld. Bij dit alles moeten wij goed begrij pen, dat vleesch, schadelijk voor de gezondheid, heel frïsch kan schij- n e n. Het is bij voorbeeld mogelijk, dat het een mooie, roode kleur ver toont en als men het voelt vast blijkt, terwijl de leek er ook overi gens geen afwijkingen van het nor male aan kan bespeuren maar dat het gebruik ervan desondanks levens gevaarlijk voor den mensch is. Vooral bepaalde lagere organismen, bacte riën, zijn aan de vleeschvergiftigin- gen schuldig. Deze bacteriën vindt men in vleesch en organen bij zieke dieren van onderscheiden soort. Voor den mensch, die zulk besmet vleesch r.uttigt, zijn deze vergiftigingen in vele gevallen doodelljk. Dikwijls beperkt de ziekte zich niet tot één geval, maar treft zij vele gezinnen te gelijk, die alien van het vleesch van zoo'n dier hebben gegeten. Boven dien zijn er nog bepaalde, evenmin als de bacteriën voor het bloote oog zichtbare, parasieten, die in het vleesch kunnen voorkomen en die den mensch heel wat onaangenaam heden en ongemakken kunnen be zorgen, ja. soms zijn dood ten ge volge hebben. Daarenboven bestact het gevaar, dat het ongekeurde, clandestien in den handel gebrachte vleesch, indien iiet soms op zichzelf al eens deugde lijk is, door de onhygiënische behan deling ervan in de clandestiene be drijfjes ondeugdelijk kan worden. Dit kan geen verwondering wekken, als men zich de omstandigheden voor stelt, waaronder de clandestiene slachtingen meestal plaats vinden. Zij geschieden vaak in een donkere en vuile omgeving. Na de slachting wordt het vleescli dikwijls met ver ontreinigd water afgespoeld. Ter voorkoming van ontdekking bewaart en vervoert men het vleesch op een wijze, die spot met elk begrip van hygiëne. Het wordt bewaard onder mestvaalten, in gierbakken, op sme rige zolders en in en onder bedste den. Het wordt vervoerd in kinder wagens, op vuile karren onder on zindelijke bedekking, enzoovoorts. Misschien zal men het eigenaardig vinden, dat men, bij al die fraudu leuze slachtigen, zoo weinig hóórt over vleeschvergiftigingen of ziek ten. Maar dit is nog al begrijpelijk. Want hij, die ziek is geworden ten gevolge van het nuttigen van zulk vleesch, zal wel zoo wijs zijn, niet aan de groote klok te hangen, wat •hij zich dat door gesmokkeld vleesch te koopen zelf op den hals heeft gehaald. Zou er iemand ziek worden door consumptie van vleesch, dat wel is gekeurd, doch welks afwijkingen over het hoofd zijn gezien, dan zou daarentegen het gebeurde binnen den kortst mogelijken tijd algemeen be kend worden gemaakt! Daarom, landgenooten, koopt geen vleesch van frauduleus geslachte die ren. Doet gij het toch, dan zijt gij er mede schuldig aan, dat de men schen van goeden wille minder vleesch krijgen toegewezen. Wie vleesch. van frauduleuze slachtin gen afkomstig, koopt, is zelfzuchtig. En met al zijn egoïsme is het toch mogelijk, dat hij zijn eigen belangen slecht dient en zichzelf in lichame lijk gevaar brengt. Want door onge keurd vleesch te eten loopt hij groote kans. dat heel kleine wezentjes, den mensch vijandig gezind, in zijn lichaam worden binnengesmokkeld en daar een, misschien doodelijke, verwoesting veroorzaken. RECHTSZAKEN Gouwleider of geen Gouwleider? OPLICHTING MET EEN AUTO Voor het Haagsch Gercchtshoi vond de voortgezette behandeling plaats van de zaak tegen J. J. A., die beschuldigd wordt van oplichting. Op 22 Juni van het vorige jaar heeft hij zich by een garagehouder in Delft vervoegd, gekleed in de uni form der N.S.N.A.P. Hij sprak de Duitsche taal en raadde den garage houder aan, zijn auto aan hem tijde lijk af te staan, daar deze anders gevorderd zou worden. De garage houder, die geïmponeerd werd door de gezaghebbende houding van A. en meende met een hoogen Duitschen autoriteit te doen te hebben, heeft hem daarop zijn wagen ter beschik king gesteld. De Rotterdamsche rechtbank heeft A. wegens dit feit tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis veroordeeld. Het Haagsehe I-lof schorste de be handeling indertijd, omdat A. stuk ken uit Berlijn wilde doen komen en getuigen oproepen, waardoor zou kunnen blijken, dat hy gouwleider der N.S.N.A.P. was en dus 't recht had de uniform te dragen, hetgeen door den leider dezer party, den heer Kruyt. was ontkend. Verd. is er echter niet in geslaagd de bedoelde stukken cn de getuigen bi," de voortzetting der zaak naar voren te brengen. Hij betoogde thans nogmaals zeer breedvoerig, dat hij recht had zich gouwleider te noemen. De advocaat-generaal m r. J. U. Polman, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte niet goed begrijpt, waarom het eigenlijk gaat. Hij be weert gouwleider te zijn. maar wat doet dat er eigenlijk toe? De wijze waarop hy den auto tot zyn beschik king kreeg, is ontoelaatbaar. Wan neer men verdachtes strafregister na gaat, dan komen telkens delicten van dezen aard voor. Hij is iemand, die graag een rol wil spelen. Niets is hem mooi genoeg en om zijn doel te bereiken, gaat hy voor niets uit den weg. Spr. eischte een gevangenisstraf van 1 iaar en 6 maanden, echter zon der aftrek der preventieve hechtenis. SPORT BOKSEN De Groot won van All Gerard WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM Voor de gisteravond te Rotterdam gr houden bokswedstrijden zouden 2 uitstekende Belgen naar ons land komen. Een van hen bleef echter aan de grens steken. Jo de Groot, de Nederlandsche half- zwaargewicht-kampioen, moest het In een gevecht van 10 ronden van 3 minuten opnemen tegen den zwaarge wichtkampioen der beide Vlaanderen, All. Gerard. De Groot woog 79 Kg. en zijn tegenstander 82. Het is een felle strijd geworden, waarin de Groot vrijwel ronde op ron de op punten voorkwam. Met zware stooten op lichaam en goed geplaatste rechtschen en linkschen op het hoofd probeerde de Nederlander van de le ronde af op een knock out aan te stu ren. maar'de Belg gaf hem daartoe geen gelegenheid. Hy incasseerde alles zonder dat het hem merkbaar deerde. Hoewel de Groot meestentyds in den aanval was. kon de Belg. vooral in de laatste ronde harde stooten plaatsen, zoodat de Groot steeds op zijn qui vive moest blijven, daar nog steeds een knock out bleef dreigen In de laatste ronde liet de Groot zich opzweepen tot een mokerenden aanval, dien de Belg hem echter teruggaf. De puntenzege van den Rotterdammer was echter on betwistbaar. Rienus de Boer, wiens tegenstander, do Belg Jos. Verreycken niet kon ko men, kreeg nu Gerard van Loon als te genpartij in een gevecht over 8 ronden van 3 minuten. Het was een matige partij, waarin de Boer een kleine pun- tenmeerderheid'kreeg en dan ook win naar werd. De verdere uitslagen zijn: C. van Wijk wint op punten van v. d. Kaa, Th. Smit en P. Snoek bok sen onbeslist, H. v. Klaveren wint door k.o. in de 3e ronde van Merks en B. Albers w.o.p. van J. Jansen. LAAT DE VLAG VAN UW BEDRIJF OOK IN DEZEN TIJD WAPPEREN BLIJFT ADVER- TEEREN IN DE DAGBLADPERSI ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Apothokersex,. le gcd.: dt .dames S. A. Quist, Rotterdam; H. J. v. d. Stoop, Den Ilaag; A. M. Vastcnouw, Leiden en de hoeren F. C. Bcdaux, Til burg; ir. M. M. H. Evers, Schiedam; Tjoa Sie Yong, Leiden J. H. Witte, Oegstgeest. Utrecht. Kerkelijk voorbereidend ex.: L. Hagen, A. J. v. d. Ilam, P. Holst. Doet. natuurkunde: J. J. van Zolingen- I I 1 II een groot gevaar O ZONDHEID

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4