Veilig Verkeer „De Ramblers" AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1941 3 Vereeniging voor TWEE EERELEDEN BENOEMD Onder voorzitterschap van den heer D. P. van Rooyen, hoofdinspecteur van politie alhier, heeft de afd. Amersfoort van de Vereeniging voor Veilig Verkeer in het gebouw ..De Valk" een algcmee- ne ledenvergadering gehouden. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat de afdeeling. niettegenstaande de huidige omstandigheden, nog altijd een paar honderd leden telt; spr. dank te allen, die de vereeniging trouw ble ven. In verband met de minder gunstige omstandigheden van thans, wordt het 10-jarig bestaan niet feestelijk herdacht, wél zou het bestuur willen voorstellen twee vroegere bestuursleden, die door omstandigheden hebben moeten aftre den. te benoemen tot ecreledcn en wel de heeren G. Goorhuis, commissaris van politic en A. H. Martens, die 10 jaren penningmeester is geweest. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen, waar op de voorzitter nog de verdiensten schetste van de heeren A. C. van Gor- kum, inspecteur van politie, die ook ge- ruimen tijd deel uitgemaakt heeft van het bestuur en J. Asyee, hoofd eener school, die op navolgenswaardige wijze zijn leerlingen verkeersonderwijs geeft. Het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Boomsma, constateerde, dat er voor de vereeniging nog altijd plaats is. Zij heeft wel met groote zorgen te kampen, maar zij kan voortarbeiden. Op het oogenblik ligt het snelverkeer in boeien gesloten aldus het verslag maar hoe zal het straks gaan, als de auto's weer alle op de wegen verschij nen? Zijn de ouders er wel van over tuigd, dat hun kinderen de regels van den weg kennen? Met klem dringt het verslag aan om de jeugd toch vooral de regels bij te brengen. Voorts werd in het verslag gememo reerd, hoe de afgetreden burgcmeeslei'. Graaf van Randwijck, steeds van zijn belangstelling in de vereeniging heeft doen blijken. Het jaarverslag werd hierna goedge keurd, evenals het finantieel verslag, dat ook al door den heer Boomsma als tijdelijk penningmeester, werd uitge bracht. Over 1939 bedroeg het saldo ƒ496,99. Besloten werd aldus het fin. verslag over 1940. waarin weinig door de vereeniging kon worden ge daan, geen contributie te heffen. Het saldo bedroeg daardoor einde 1940 486,96. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het aantal bestuursleden van 9 op 7 terug te brengen. Gekozen werd als nieuw bestuurslid de heer H. E. Overbcek. inspecteur van politie voor het verkeerswezen, herkozen werden dc aftredende bestuursleden H A. Smit van den Broecke en H. Beenhakker. Bij de rondvraag betoogde de heer Asyee nog eens de wenschelijkheid, dat op meer scholen les in het verkeers onderwijs zou worden gegeven. En ook kwam ter sprake een verkeersbord, dat voor alle scholen geschikt zou zijn en dat thans door het bestuur der lande lijke Vereeniging ernstig wordt bestu deerd. Nadat de heer Martens nog hulde ge bracht had aan den voorzitter voor diens voortreffelijke leiding, werd dc verga dering gesloten. ZOMERKLANKEN van „Vreugde en Arbeid" GENOTVOLLE AVOND IN „DE VALK". Het moge dan waar zijn, zooals de heer J. W. Polder Dinsdagavond in zijn openingswoord van den geslaagden avond, welken wij in „De Valk" bij woonden. opmerkte, dat velen een zo meravond in de vrije natuur preferee- ren boven het bijwonen van een uitvoe ring in een zaal, toch kunnen wij het met hem eens zijn, dat zij, die kwamen om de zomerklanken welke „Vreugde en Arbeid" liet hooren, te beluisteren, zeker propagandisten zullen worden voor uitvoeringen als deze. Want. wat door het orkest „Fantasia" onder lei ding van den dirigent G. Lebon gebo den is, was bijzonder mooi en zeker een stampvolle zaal waard geweest. „Vreugde en Arbeid" de reeds zoo bekend geworden instelling van het N.V.V., stelt zich ten doel den arbei ders het beste te geven, wat op het terrein van amusement en ontspan ning gegeven kan worden, dit wordt schijnbaar nog weinig begrepen. Er is een tijd geweest waarin de ar beiders van goede amusementskuust verstoken moesten blijven, omdat hun beurs het niet toeliet daarvan te pro- fiteeren. „Vreugde en Arbeid" heeft dit ter rein voor de arbeiders geopend. Het ligt nu aan henzelt of zij daarvan wil len genieten. Dapper heeft het orkest onder lei ding van den dirigent G. Lebon zich geweerd en vol afwisseling was hun repertoire. Kranige musici, die leden van „Fantasia". Even goed was het op treden van den conferencier Bart Oes, die op elegante wijze de diverse num mers op rijm aankondigde. Ook de voordrachtskunst wordt door hen be- heerscht, met name noemen wij zijn ▼oordracht: „Het autokerkhof". Het danspaar Alexander en Norel, het optreden van de aceordeon-virtuoo- zen „De Pico's", het was alles even goed. Dit kan ook gezegd worden van het optreden van de humoristen Han en Black. Kortom, het was een arend, waar mede „Vreugde en Arbeid" toonde op den goeden weg te zijn. R. zijn er weer „Maarrrrwy komen terug". De ze woorden, uitgesproken door Theo Uden Masman, den alom populaire» bandleider van het befaamde dans- orehest „De Ramblers", hebben een groote vermaardheid gekregen. Bij zijn vorig bezoek in Amersfoort in begin Februari verzekerde Theo, dat hij spoedig weer terug zou komen en hoewel zijn trouwe „aanhangers" eenig geduld hebben moeten oefenen, thans kan men dit onvolprezen dans en showorchest weer zien en hooren. Heden- en Donderdagavond zullen „De Ramblers" weer een grootsch pro gramma brengen in het Grand Theatre, een programma „voor elck wat. wils", „voor jong en oud", want daarin schuilt het geheim van hun groote suc cessen. Iedereen kan genieten van dc prestaties van „De Zwervers", die overal waar zij komen volle zalen trek ken. Over hetgeen zij zullen brengen be hoeven wij hier niet uit te weiden. Naast ecnige oude nummers zullen „De Ramblers" ook weer gloednieuwe bren gen. Bovendien is voor een speciale at tractie gezorgd. Johny Meyer, de be kende swing-accordeonist zal eveneens zijn kunnen toor.en. Wij twijfelen niet of Amersfoorts jeugd zal in grooten getale zijn favorie ten komen beluisteren, maar ook de ouderen behoeven niet achter te blijven, want in dezen tijd voor een avond de zorgen op zij zetten, is heusch wel eens noodig, DE BRANDSTOFFEN-DISTRIBUTIE Van den Distributiedicnst vernemen wij. dat bij de thans begonnen controle op de aanvraagformulieren voor kolen- kaarten blijkt, dat door een aantal in gezetenen een onjuist aantal vertrekken werd opgegeven. Zooals bekend, is een foutieve opgave strafbaar; gedurende een week bestaat nog de gelegenheid op het distributie kantoor Plantsoen-West 2, Kamer 1, van 9 tot 12 cn van 2 tot 3 uur een gemaakte fout te verbeteren. Na dien tijd zal bij het constatccren van een verkeerde invulling van het aanvraagformulier direct proces-verbaal worden opgemaakt. Zolders, serres cn overloopen mogen niet als vertrek worden medegerekend; zolderkamers alleen dan als deze zijn afgetimmerd en als woon- of slaapver trek ingericht zijn. Z.g.n. „lattenkamer- tjes" tellen niet als vertrek. RECHTSZAKEN KANTONGERECHT APELDOORN W. D„ te Barneveld, en H. M., te Amersfoort, die op een verboden weg hadden gefietst, werden ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis veroor deeld; M. B., te Barneveld, voor over treding van het spoorreglement, tot 6 of 6 dagen; G. K„ te Barneveld, die een onverlicht voertuig had bestuurd, tot 6 of 2 weken tuchtschool; M. M„ te Voorthuizen, voor fietsen zonder licht, tot 6 of één week tuchtschool; E .J. Z., te Barneveld. voor overtre ding van de arbeidswet, tot driemaal 3 of driemaal 3 d.; G. M„ te Nijkerk, wegens links rijden, tot ƒ5 of 5 d. A. v. E.. te Voorthuizen ,voor fietsen zonder licht en achterlicht tot ƒ8 of 8 d.E. v. d. P., te Barneveld, en M. K.. te Voort huizen, voor fietsen op een verboden weg, ieder tot 5 of 5 d. GELDERSCHE VALLEI i;nn i vii HAAn nijkerk. Uitbreiding van het politiecorps De raad der gemeente kwam bijeen onder voorzitterschap van den burge meester Z. Bruins Slot, Alle leden wa ren aanwezig. 1. Notulen. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen was het verslag van de commissie tot wering van schoolver zuim over 1940 cn diverse besluiten omtrent goedkeuringen van raadsbeslui ten door Ged. Staten van Gelderland. Alle stukken werden voor kennis geving aangenomen. 3. Wijziging Politieverordening. Voorgesteld werd eenige artikelen te vervangen omtrent het wegruimen van sneeuw en ijs. omdat de huidige artike len liet desbetreffende onderwerp niet volledig regelen. Baron Van Tuyll informeerde of de wijzigingen ook gelden voor open bare voetpaden buiten den kom der ge meente, want dit zou bezwaarlijk zijn. De voorzitter wees er op dat in de verordening gespreken wordt van b i n- n e n de bebouwde kom. Het voorstel werd goedgekeurd. 4. Sluiting Slagerswinkels. Voorgesteld werd een verplichte slui ting voor slagerswinkels op Maandag middag na 1 uur. Baron v. Tuyll vraagt of deze slui ting ook geldt voor de slachtplaatsen. De voorzitter antwoordde dat dit alleen geldt voor winkels. De heer Kuis merkte op dat het per soneel van een slachtplaats onder een andere wet valt. Een vrije middag is voor die menschen gewaarborgd. Het voorstel werd goedgekeurd. 5. Intrekking wijziging Waterleiding tarief. B. en W. achtten een verhooging van het waterleidingtarief niet gewenscht. Voorgesteld werd de regeling in te trekken. Z.h.st. aangenomen. 6. Vaststelling Arbeidsovereenkom- stenbesluit. Omtrent dit onderwerp heeft de se cretaris-generaal medegeleeld. dat daar tegen in het algemeen geen bedenking bestaat. De heer K u i s maakte er bezwaar te gen dat zoons of huisgenooten geen be drijf mochten uitoefenen in het huis van den gemeentearbeider. De voorzitter antwoordde, dat het betreffende artikel soepel kan wor den toegepast. Voorkomen moet worden dat iemand in gemeentedienst een han del wil continuecren door dezen op een anderen naam over te schrijven. De heer Kuis kon met een soepele toepassing genoegen nemen. De heer Boil w m a n kon zich met de voorgestelde regeling vereenigen. De lieer Wassink vroeg nog. nadere inlichtingen waarna dit voorstel werd goedgekeurd. 7. Toepassing art. 13 L.O.-wet 1920. Voorgesteld werd aan A. W. Kok de gebruikelijke tegemoetkoming van 1 ct. per K.M. heen cn terug per schooldag toe te kennen. Aangenomen. 8. Toepassing art. 72 L.O.-wet 1920. Het bestuur van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs gevestigd te Nijkerk verzocht voor de bijzondere lagere school aan de Kolkstraat no. 26 thans in gebruik zijnde rekenmethode als verouderd moet worden beschouwd. Het voorstel werd goedgekeurd. S. Toepassing art. 72 L.O.-wet 1920. Het bestuur van de Ver. voor Gerefor meerd Schoolonderwijs gevestigd te Nij kerk verzoekt overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewer king te verleenen bij de aanschaffing van een nieuwe rekenmethode en hier voor de benoodigde gelden ad 115.421? uit de gemeentekas te verstrekken. Bij onderzoek is gebleken dat de thans in gebruik zijnde rekenmethode als verouderd moet worden beschouwd. Toepassing art. 101 -bis L.O.-wet 1920. Ingevolge artikel lOlbis der Lager- Onderwijswet 1920 stelt in een gemeen te, waar ten behoeve van één of meer openbare scholen vakonderwijzers zijn aangesteld, de gemeenteraad jaarlijks vóór 1 April vast hoe groot het gemid deld bedrag is geweest dat in het voor afgaand kalenderjaar per leerling aan die school of scholen aan belooning van vakonderwijzers is uitgegeven. Aangenomen. - 11. Verleening ontheffing art. 28 Bouwverordening. De N. V. Zaanlandsche Cacaofabriek v.h. T. Oly Co.. had verzocht bouw vergunning te verleenen voor de op richting op hare terreinen aan den Westkadijk van een fabrieksgebouw van groot formaat met een los- en loopbrug over den Westkadijk en strekkende 3 meter boven de vaart naar zee. Dit gebouw zal een hoogte van 18 me ter verkrijgen, terwijl de Bouwverorde ning onzer gemeente het bouwen tot grootor hoogte dan 15 Meter afhankelijk stelt van door Uw college te verleenen vrijstelling (art. 28). Waar het hier betreft den bouw van een fabriek in het bij het uitbreidings plan voor industrie-terrein aangewezen gedeelte der gemeente stelden B. en W. voor de bedoelde vrijstelling te verlee nen. Baren v, Tuyll vond de kosten voor recognitie wat te hoog. De voorzitter zeide het toe te juichen dat ook de haven van Nijkerk zoo n toestel krijgt. Het is grootsteeds. Voor de scheepvaart levert het geen be zwaar op. Het voorstel werd goedgekeurd. 10. Toepassing art. 103 L.O.-wet 1920 Aangenomen. 12. Tijdelijke toelage en verhooging kindertoelage. Ged. Staten van Gelderland waren van meening. dat ten aanzien van de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in Gelderland uitvoering dient te worden gegeven aan een regeling als voor het Rijkspersoneel geldt. t. w. het verleenen eener tijdelijke toelage voor zoover de bruto-wedde minder dan 1900.bedraagt en het toekennen eener tijdelijke verhooging der mini mum kindertoelage van 60.tot 75.- per jaar. Voor Nijkerk heeft deze regeling geen beteekenis. Aangenomen. 13. Verlenging kasgeldregeling in rekening-courant. Bij Raadsbesluit van 23 Mei 1940 werd besloten tot het aangaan eener kasgeld- leening in rekening-courant met de Rot- tordamsche Bankvereeniging, kantoor Nijkerk, groot 150.000.op te nemen naar gelang der behoefte cn af te los sen op een nader te bepalen datum, zulks in verband met de verleening van credieten t. b. van herstel oorlogsschade. Ingevolge dit besluit werd met ge noemde Bank een kasgeldleening in re kening-courant gesloten voor een be drag van maximaal 30.000.waarin was opgenomen dat de overeenkomst zou eindigen op 31 December 1940. Hoewel B. en W. van meening waren dat een nieuw besluit van den Raad niet noodig was voor verlenging der over eenkomst, blijken Gedeputeerde Staten een andere meening toegedaan Derhalve werd thans door B. en W. voorgesteld deze overeenkomst te ver lengen. waartoe besloten werd. 14. Innen huren van woningen. Zooals bekend is. worden wekelijks de wegens huui* van gemeentewoningen verschuldigde bedragen der 8 en 28 wo ningen geïnd door den gemeentebode. Hij ontvangt daarvoor een bedrag van 68.per jaar. Nu de 24 woningen bewoond zijn en dc gemeente van Van Surksum, van Van Peursom en nabij de Eierhal. wo ningen heeft aangekocht, welke alle te- SPORT WATERPOLO. HET PROGRAMMA VAN .NEPTUNUS". Het waterpolo-prograuima van de Zwem en Poloclub „Neptunus" gedurende het ko mende polo-seizoen, luidt als volgt Dames, aid. A.: A.Z. P.C. I. Branden burg IT. Mooi Zeist I. Neptunus 1. 11 Juni. AZ. «V- P.C.—Neptunus I. 8.25 uur. 1 Juli: Brandenburg IINeptunus 1. 0 uur. 3 Juli: Neptunus 1Mooi Zeist I. 8.10 uur. 10 Juli: Neptunus IA.Z. P.C. I. 8 uur. 1 Aug.: Mooi Zeist INeptunus I. 8 uur. 7 Aug.; Neptunus IBrandenburg II. 8 05 u. Heeren afd. A: Neptunus I. Z.Z.V. I. Brandeiibuvg III. Mooi Zeist I. Woestduln I. 11 Juni. Z.Z.V. INeptunus I. 8 uur. 19 Juni. Neptunus TWoestduln I, 8.15 uur. 8 Juli: Brandenburg IIINeptunus I. 7.15 u. 10 Juli: Neptunus IMoot Zeist I. 8 u\u\ 16 Juli: Neptunus IZ.V.V. I. 8 uur. 23 Juli' Woestduln INeptunus I. 7.30 uur. 1 Aug Mooi Zeist INeptunus I. 8.50 uur. 7 Aug.: Neptunus IBrandenburg UI. 8.30 u. Hoeren afd. C.: Neptunus II. A.Z. P.C. III, Mooi Zeist. II. Brandenburg V. V.Z.C. II. 12 Juni: Neptunus IIV.Z.C. II, 8 uur. 17 Juni: Brandenburg VNeptunus II. 7,16 u. 10 Juli: Neptunus IIMoot Zeist II, 8.25 u. 12 Juli: V.Z.C. II—Neptunus II. 5 uur. 16 Juli: A.Z. P.C. IIINeptunus II. 8.40 u. 24 Juli: Neptunus IIBrandenburg V. 8.15 u. 31 Juli. Neptunus II—A.Z. P.C. UI, 8 15 u. I Aug.Moot Zeist IINeptunus II. 8.25 u. ZWEMMEN. Nationale wedstrijden De jaarlijksche nationale zwemwedstrijden van A.Z. cn P.C. zullen worden gehouden op Zondag 29 Juni 1941. te 14 uur. in Pesle's Bad. Het voorloopig programma luidt: 100 M. Borstcrawl heeren, 100 M. rugslag dames. 100 M. rugslag heeren. 100 M. borst crawl Dames. 200 M. schoolslag heeren. 200 M. schoolslag dames. 3 x 50 M. wisselslag esta fette heeren (persoonlijk), 3 x 50 M. wis selslag estafette dames (persoonlijk). 5x50 M. estafette borstcrawl heeréu. 5 x 50 M. es tafette borstcrawl dames, 4 x 100 M. esta fette borstcrawl heeren, 4 x 100 M. estafette borstcrawl dames. Na afloop heeft de waterpölowedstrijd A.Z. P.C. IOtter I voor de competitie plaats. Algenieene bepalingen De wedstrijden hebben plaats volgens de bepalingen van het W. en K. reglement van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond. Gezwommen wordt in stilstaand water, bann- lengte 25 M., starthooge pl.m. 60 c.M., vaste keerpunten. Zwemmers en zwemstei's, die niet tijdig aan de start verschijnen, worden van deelna me uitgesloten. De prijzen bestann uit medailles, bekers en kunstvoorwerpen. Voor de 5 x 50 M. estafette borstcrawl hee ren is een wlsselprljs beschikbaar. Prijsuitreiking na afloop van den wedstrijd in de inrichting. KRING WEDSTRIJDEN „NEPTUNUS". De Jaarlyksche kringwedstrijden van de zwem- en poloclub „Neptunus" zullen dit Jaar gehouden worden op Zondag 27 Juli in het Sportfondsenbad. WANDELSPORT. De Avond Vierdaagsche INSCHRIJVING VERLENGD Op veler verzoek heeft de commissie, be last met het organlseeren van de Avond Vier daagsche. besloten, hoewel dit voor haar ex tra werkzaamheden meebrengt, de inschrij- viug voor deelneming aan de Avond Vier daagsche zonder verhooging. tot a.s. Znter- dag open tc stellen. Zij, die echter nog in schrijven beloopeu de kans, niet direct na afloop van de Avond Vierdaagsche in het be zit van het N.W.B. kruis te worden gesteld doch zullen dit later ontvangen. De volgende wandelsportvereeniglngen heb ben reeds Ingeschreven: Volharding. Z.U.T., Trekvogels. Ons Belang, dnmeswandelsport- vcreen. ..O.K.E.". Nedcrlandsche Spoorwegen. St. Hubertus, S.O.S.. Wilhelmina en een groep van den Arbeidsdienst. De voorschriften Aan de wandelaars wordt medegedeeld dat het ten strengste verboden is tijdens de mar- schen uiting te geven aan een bepaald staat kundig streven. Het dragen van politieke in signes is verboden en niemand mag het startlokaal met politieke insignes betreden. Het zingen van vaderlauclsche liedereu is verboden. Op de naleving der voorschriften zal zeer streng worden gelet. Overtreders worden on middellijk van verdere deelname uitgesloten. De commissie rekent er op. dat ieder zal begrijpen, dat het handhaven van de strengst mogelijke ordemaatregelen een eerste eisch is om dit wandelfestijn vlot te doen verloo- pen. De parcourseu worden dezer dagen ge publiceerd. JUBILEUMMARSCH „TREKVOGELS". Ter gelegenheid van het 5-Jarlg bestaan van de Amersfoortsche Wandelsportvereenl- ging „Trekvogels" organiseert deze vereeni ging op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juli Wn- en tweedaagsche wandeltochten over afstan den van 20 en 30 KM. De deelname staat open voor personen van 1214 jaar voor de 20 K.M. en van boven de 14 jaar voor de 30 K.M. Voor inschrijviug aan deze tochten richte men zich uitsluitend tot het wandeltocht secretariaat: T. v. Lcuveren, Miereveldstr. 28, te Amersfoort. Voor groeps- en extraprijzen komen in aan merking. Burgervereerugingen. groepen van elf personen plus leider, arbeidsdienst, groe pen van elf personen plus leider; semi-mili- tairen 7 personen plus commandant. De start vindt plaats in ..Concordia". Lan- gestraat 113 en wel Zaterdags om 3 uur en Zondags om 11 uur v.m. De tochtleiding berust bij den heer A. v. d. Klok. Het tempo mag niet meer dan 7 K.M. bedragen. De sluiting van de inschrij ving is bepaald op Zaterdag 5 Juli. Het uiting geven door middel van de klee ding aan een politiek staatkundig streven is verboden, evenals het zingen van politieke liederen op straffe van onmiddellijke dis- qualtficatie. Dames In rij- of skibroeken zijn van deel name uitgesloten, evenals „wandelende me- daillokasten". Het meevoeren van vlaggen en vaandels is verboden, evenals van instru menten. SCHAKEN. VACANTIE-TOURNOOI VAN „AMERSFOORT" Naar wij vernomen heeft de K.N.S.B. aan de Schaakvereenlging „Amersfoort" verlof verleend tot het organiseeren van een Avond- tournooi in de laatste weck van Augustus voor schakers uit Amersfoort en omgeving. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" Op den Dinsdagavond bij „De Pion" ge speelde huiscompetitic-wedsiryden zijn, de gewoonte getrouw weer eenige merkwaardige uitslagen gevallen. Zoo speelde de heer W. Kersten, pas terug uit het hospitaal, waar hij voor zijn oorlogs- verwondiugeu was opgenomen 3 partijen op één avond en won er twee van. Ook de heeren v. d. Tweel on de Wit scho ten om zoo te zeggen eens extra uit hun slof en behaalden resp. tegen de heeren v Ham Jr. en Sandbrink zeer behoorlijke sultaten. Zou de heer de Wit wroeging voelen het uitstapje naar Tuindorp? De overige uitslagen luidden: Chr. SchreuderW. Kersten 10 J. MeijerChr. Schreuder o1 A. de WitJ. Sandbrink 10 P. v, d. HeijdenW. Kersten 01 A. v. d. TweelL. v. d. Ham Jr. i/2-i/., W. KerstenC. v. Empelen 1 VOETBAL. H.V.C.—QUICK De Dinsdagavond op Blrkhoven gespeelde wedstrijd om het kampioenschap van Amers foort tusschen H.V.C. en Quick eindigde ln een D2 overwinning voor eerstgenoemde, nadat de rust reeds met een 42 voorsprong was ingegaan. gen weekhuur verhuurd zijn, dient ten aanzien van het innen dezer huurbedra gen, hetgeen eveneens door den ge meentebode geschiedt, een regeling ge troffen worden. I. en W. stellen voor de vergoeding daarvoor te bepalen op ƒ2.per wo ning en deze vergoeding met ingang van I Mei j.l. toe te kennen. Ter toe lichting moge nog dienon, dat bij de Eierhal 4 woningen verhuurd zijn en ■an de woningen, afkomstig van Van Peursem en Van Surksum elk 2. Goedgekeurd. 15. Vaststelling pensioengrondslagen. Diverse pensioengrondslagen van ge meen lepersoneel wegens verhooging van inkomsten werden opnieuw ter vaststelling aangeboden. Goedgekeurd. 16. Bezoldiging gemeente-werklieden en los pei-soneel. B. en W. deelden den Raad mede: In verband met het voorstel van het lid van den Raad, den heer Kuis, be treffende de bezoldiging van los-perso- neel bij gemeente-werken, hebben wij de eer U het volgende mede te doelen. Bij Uw besluit van 22 December '36 zijn in verband met den aandrang van hoogerhand om de salarissen en loonon te verlagen de volgende toon groepen en loonen vastgesteld: Loongroep 1, vaklieden met bijzon dere vakbekwaamheid, waartoe beboe ren de eerste filter aan de gasfabriek en de straatmakers; loon 24,32 tot 29,72; loongroep 2, vaklieden, waartoe be- hooren fitters aan de gasfabriek, de schipper van de motorsleepboot, de tim merman cn stokers a.d. gasfabriek, loon ƒ21.56 tot ƒ27,32: loongroep 3. aankomende vaklieden, waartoe behooren de leerling-fitter aan de gasfabriek, de havenwerkers en slootwerkers, loon ƒ19.64 tot ƒ25.40; loongroep 4, routine-arbeiders, waar toe behooren de hulpstraatmakers, de straatreinigers, de werkman in alge- meenen dienst, de wegwerkers en ter- reinwerkers aan de gasfabriek, loon ƒ18.68 tot ƒ24.44; loongroep 5, ongeschoolde arbeiders, waartoe behoort het personeel in los sen dienst, loon 17.72 tot 23.48. De heer Kuis wees er op dat de voorgestelde regeling in de toekomst een verbetering inhoudt. Daarom ging spr. er mede accoord, doch zoo enthou siast als B. en W. was spr. niet. Voor de losse arbeiders blijven be zwaren bestaan hoewel er toch wel een verbetering voor hen is bereikt omdat reeds eenige periodieke zijn toegekend. De voorzitter wees er op dat B. en W. en de heer Kuis „samen feest vieren" over dit besluit. Alleen doet de een het meer genoegen dan den ander. Het komt ook hier op de uitvoering op aan. De Raad keurt ïdit voorstel goed. 17. Verlenging: rioleering Barneveld» scheweg, In verband met het doortrekken van een riool tot den Luxoolschenweg stel den B. en W. voor een bedrag van 1650.beschikbaar te stellen en dit bedrag op den kapitaaldienst. Baron Van Tuy 1 vroeg eenige na dere inlichtingen, welke hem door den voorzitter werden verstrekt, waarna het voorstel werd goedgekeurd. 18. Uitbreiding gemeente-politic. Bij zijn schrijven van 28 Moi 1941, deelde de Commissaris der Provincie Gelderland aan den Voorzitter van het college van B. en W. mede, dat de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken hem heeft bericht, dat de In specteur-Generaal der Nederlandsche Politie hem heeft doen weten, dat zij nerzijds geen bezwaar bestaat tegen uit breiding van het gemeentelijk politie korps van Nijkerk met vier man. Ook naar de meening van den Secre taris-Generaal voornoemd moet het korps in zijn huidige formatie te zwak worden geacht om onder de tegenwoor dige omstandigheden een behoorlijke uitoefening van de politietaak te waar borgen en hij heeft den Commissaris der Provincie mitsdien gemachtigd het aantal veldwachters in dc gemeente Nij kerk van 6 op 10 (inclusief den chef wachter) te brengen. Indien tot inperking van het aantal veldwachters weder zal'kunnen worden overgegaan, zou dit. kunnen plaats heb ben bij het pensionneeren van den nachtwacht en te zijner tijd van de bei de oudste veldwachters. Het is bekend, dat reeds eerder werd besloten om te zijner tijd den nacht wacht dooi een veldwachter te vervan gen. In verband met bet vorenstaande stelden B. en W. dén Raad voor op dc begrooting voor het loopende jaar we gens bezoldiging gedurende 6 maan den dezer nieuw te benoemen veld wachters te brengen een totaal-bedrag, groot 3000.en voor klceding en uit rusting der betrokkenen een bedrag, groot 1400. De heer Van Tuyll drong aan op beter politietoezicht op buitenwegen. Kunnen buiten de gemeente eenige po litiemannen worden gestationeerd? De heer Zwetsloot kon zich niet voorstellen, dal men zoo op vestiging daar van de politie gebrand is. De voorzitter zeide dat in de buurtschap Appel geen politieman ge- stationneerd kan worden, voor N ij ker kerveen zal het overwogen worden. Spr. zeide toe dat de nieuwe agenten zoo spoedig mogelijk zullen worden aangesteld. Het voorstel werd goedgekeurd. 19. Verordening veldwachters. Aangenomen. 20. Adressen omtrent Strijlandsche voetpad. De heer Van Tuyll vroeg waar het Strijlandsche voetpad ligt. De voorzitter zeide toe den raadsle den een kaartje te zullen toezenden. De weg komt voor op den wegenlegger. Het voorstel werd goedgekeurd. 21. Adi'es omtrent sportterrein. Het bestuur van de Nijkerksche Sport club had zich tot den Raad gewend met het verzoek een sportterrein ter be schikking te stellen mede in verband met het feit, dat het terrein van „de Paddestoel" niet meer als zoodanig ge bruikt mag worden. Het was B. en W. echter niet moge lijk den Raad voor tc stellen aan dit verzoek te voldoen. De plaats voor sportterreinen dient, volgens B. en W. bij het uitbreidings plan, dat in herziening is, bepaald te zijn, voordat omtrent den aanleg van zoodanig terrein kan worden gehandeld. Hoezeer B. en W. den sportliefheb bers ter wille zouden willen zijn, toch konden zij om de gemelde reden, als mede met liet oog op de thans geldende omstandigheden, waarin de voedsel voorziening 'een zoo belangrijke rol speelt op dit oogenblik geen voorstel len doen. De voorzitter zeide een groor voorstander van de sport te zijn. Spr. stelde zich voor niet alleen een sport terrein aan te leggen maar ook speel- gelegenbeden voor de kinderen. Rekening moet echter gehouden wor den met een eventueel verbod van oetballen op Zondag in verband met de Zondagsrust. De heer Kuis wees er op dat de sporlverecniging nu geheel zonder ter rein zit. Dit is een groote handicap. De voorzitter zeide dat de ge meente thans nog geen financieele con sequenties kon aanvaarden. Deze zaak moet in 't groot worden bezien. Weet de sportvereeniging zelf een «plossing dan is er met het gemeentebestuur te onderhandelen. Thans kan deze zaak niet worden op gelost. De Raad ging met de zienswijze van B. en W. accoord. 22. Reorganisatie dienst gemeente werken. Aangenomen. 23. Controle werkloozen. Aangenomen, 24. Verhuur passantenhuis. Goedgekeurd. 25. Wijziging gemeentcbegrooling '41. Goedgekeurd. 26. Rondvraag. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op slechte straten cn wegen. De heer Bouman drong aan instel ling van een sneeuwploeg vooral voor de fietspaden. De voorzitter: We zullen die zaak bekijken. Zij staat echter buiten de pas vastgestelde verordening, want die slaat op de burgei's. Centrale keuken. Baron Van T u ij 11 vroeg naar de mogelijkheid om in de komenden win ter een centrale keuken op te richten. Laten B. en W. eens een kostenbereke ning den Raad overleggen. De voorzitter wees er op dat de oprichting van Centrale Keukens uit gaat van het Rijksbureau voor voedsel voorziening. Nijkerk is daar voor niet aangewezen. Spr. was er voor. dat de pot zoolangg mogelijk in het gezin ge kookt wordt. In het maatschappelijk le ven moet het gezin steeds no. 1 blij ven. Dc kinderen mogen njet het ge voel hebben dat zij gemecnschapskin- deren zijn maar dat vader en ainoedcr voor hen zorgen. De vergadering werd hierna, gesloten. KENNISGEVINGEN Distributie van Schoenen en Rijwielbanden In verband met het groote aantal nog in behandeling zijnde aanvragen voor schoenenbonnen en rijwielbanden kunnen vanaf heden tot en met 30 Juni a.s. geen aanvragen worden gedaan. Tevens worden in dien tijd geen aan vraagformulieren afgegeven. Een uitzondering kan worden ge maakt voor bedrijven, wélke voor hun trRnsportrijwielen banden noodig heb ben deze laatsten kunnen dus wel wor- den aangevraagd. Dc Leider van den Distri butiedie nst, J. HAARS. AGENDA Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 13.3021.00 uur. Ultleenlug van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 1—7.0103.3 ken Woensdag en Zaterdag van 13.3017.00 uur. U.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Weljersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 10—13 u„ 14.30—20 uur. Ultleenlug dngeL 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankeiyk. Museum Flehite, Westsingel lederen werkdag van 10—12 en 13—16 uur. Graml-ThcAtre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopcnd). Zon- en feestdagen 1.45, 4 6.15 en 8.30 u. (doorioopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 6 t.m. 12 Juni „Schoonpapa knapt het op". City-Theater. Maandag, Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 7.30 nar (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur. Daarna wederom voorprogramma. Za terdag 6 u. en 8.15 u (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 6 t.m. 12 Juni „Hot meisje uit Vanee". Rembrandt-Thcater. Aanvangstijden als het City-Theater. Geen matinees. Van 6 t.m. 12 Juni „De postmeester". 14 Juni. Marconistraat 5. Tentoon stelling Speeltuinver. „Het Leusderkwar- tior". 20 Juni. Openlucht-theater Birklioveu. Coucert, Amersfoort's Mannenkoor en Or kestver. „Amersfoort". 8 uur. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 11 Juni 22.01 tot 12 Juni 5.18. Maan 12 Juni onder 8.48 op 0.13 d.a.v.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3