Landbouwer doodde zijn Vrouw 4 AMERSFOOKTSCHE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1941 BUITENLAND Churchill in het Lagerhuis Uiteenzetting a an den Toestand DE VERLIEZEN' OP KRETA In de vergadering van het Engel- sche Lagerhuis heelt de premier. Churchill, bij den aanvang van het debat over de algemeene situatie ge zegd. dat hij gaarne een ..voorloopige verklaring" over de situatie in Syrië zou aflegger., maar de berichten, waarop hij wachtte, waren nog niet binnengekomen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van Oorlog. Here Belisha, scherps critiek oefende op de Engelsche oorlogspoli tiek en strategie, legde Churchill een uitvoerige verklaring af. waarin hij volgens den Britschen berichtendienst betcogde, dat de regeerïng er naar streeft zonder ophouden oorlogsmate riaal naar het Midden-Oosten te zen den en daar vooral een sterk lucht- wapen te brengen. Overigens kori hij geen uitvoerige meaedeelingen doen. daar de vijand anders belanrijke aan wijzingen zou krijgen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevechten op en om Kreta \erklaarde Churchill, dat generaal Wavell en anderen van meening wa ren geweest, dat Engelands vooruit zichten op de overwinning gunstig waren, maar misschien zal de affaire Kreta tenslotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloopen. In dit ver band erkende de Britsche premier, dat de Duitsche valschermtroepen geen Nieuw-Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „mis verstand". Churchill vond het betreurenswaar dig dat de Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moeten dragen. De Britsche verliezen op Kreta be droegen volgens hein 15000 dooden. gewonden en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meege rekend zijn. Het bevel aan de R.A.F. tot vertrek van Kreta was volgens be wering van Churchill een gevolg van het besluit van den bevelhebber van het luchtwapen in het Midden-Oos ten. nadat de opperbevelhebber op Kreta, generaal Freyberg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens Jen inval in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geen territoriale bedoclin-« gen heeft. De militaire situatie in Syrië qualificeerde hij als „goed" en de opmarseh naar Syrië was, naar hij beweerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte gewaarborgd was. Den critici van de politiek der re geering hield Churchill voor, dat geen regecrnig oorlog kan voeren, als men haar dooricopend op de handen kijkt en zij kan verwachten een dolkstoot in den rug te krijgen. Het Lagerhuis is na de uiteenzet tingen van Churchill zonder geheime stemming verdaagd. Aanvallen op Engeland DOOR DE LINIES HEENGEBROKEN Tijdens de aanvallen, die Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag over dag op het Britsche eiland deden, hebben Britsche jagers getracht de Duitsche bommenwerpers af te we ren. De superieure Duitsche bescher ming voor jachtvliegtuigen joeg de vijandelijke jagers in hevige lucht gevechten boven het Kanaal uiteen, zoodat de Duitsche bommenwerpers ongestoord hun doelen konden be reiken en doeltreffend met bommen bestookteu. Het Britsche ministerie van Luchtvaart bevestigt het verlies van verscheidene Britsche vliegtui gen. die in luchtgevechten door Duit sche jagers werden neergeschoten, zoo meldt het D.N.B. MALTA BESTOOKT Bij de hevige aanvallen ven forma ties Duitsch-Italiaansche gevechts vliegtuigen, gisteren en Maandag op het eiland Malta ondernomen, heb ben de jagers van de bondgenooten de Britsche jagers verdreven, zoodat ondanks hevig vuur van het afweer geschut. haven- en dockinstallaties benevens andere voor den oorlog be langrijke doelen in de Britsche eilandvesting met succes konden worden gebombardeerd. AANVAL BI.T BENGHAZI AFGESLAGEN Naar het D.N.B. van bevoegde Duitsche zijde verneemt, werd in den nacht van 8 op 9 Juni door patrouil levaartuigen bij Benghazi gemeld, dat Britsche bommenwerpers in aan tocht waren. De luchtdociartT.erie trad onmiddellijk in werking. Een bommenwerper werd getroffen en stortte brandend in zee. Door het spervuur waren de overige Britsche vliegtuigen gedwongen om te kseren. De vanuit groote hoogte neergewor pen bommen vielen voor het grootste gedeelte In zee. Materieeie schade werd niet aangericht. Bij andere pogingen van Britsche bommenwerpers om in dcnzolfden nacht Noord-Afrike-onscha navens te naderen, werd met zekerheid een tweede vliegtuig neergeschoten en een ander beschadigd. ENGFXSCHEN VAN 4! .TAAR MOETEN ZICH MELDEN Alle in 1900 geboren mannelijke inwoners van Groot-Erittannië moe ten zich od 21 Juni. naar de Londen- sche berichtendienst meldt, op grond van een verordening van het minis terie voor de binnenlandsche veilig heid, aanmelden. R ADIOREDE VAN DARLAN FRANKRIJK EN HET NIEUWE EUROPA De radiorede die Darlan gister avond over alle Fransche zenders heeft gehouden, vindt haar toppunt in den oproep aan alle Franschen om de regeering te steunen in haar zware taak.' Als taak der regeerin.g noemde Darlan in de eerste plaats de verbetering van den toestand van het Fransche volk, ten tweede de voorbereiding van den vrede, ten derde de voorbereiding van de toe komst van Frankrijk in het nieuwe Europa, aldus het D.N.B. Darlan legde in dit verband den nadruk op de noodzakelijkheid van de onderhandelingen met Duitsch- land. welke hij op instructie van maarschalk Pétain sedert weken voert. Het is plicht van de regeering een gunstig klimaat in het leven te roepen voor het tot stand brengen van een eervollen vrede. Alleen op die wijze zal Frankrijks toekomst in het nieuwe Europa verzekerd zijn. Admiraal Darlan heeft, na hulde te hebben gebracht aan Pétain, o.a. nog gezegd: Gered is Frankrijk nog niet. Het is thans geen tijd voor onvruchtbare discussies en bittere critiek op de re geering. Thans slaat het uur der discipline en der eensgezindheid. De nederlaag brengt altijd ongeluk met zich mee. Het is een Fransche traditie de re geerïng verantwoordelijk te stellen voor het ongeluk van het volk. Onze huidige ellende moeten wij toeschrij ven aan het regime, dat ons tot de r.ederlaag heeft geleid. I-Iet regime is verantwoordelijk, niet de regeerïng van den maarschalk, die als erfgena me van dezen onheilvollen toestand er naar streeft de kwalen te genezen, waaraan geleden wordt en hun duur te bekorten. Om succes te hebben heeft zij moed. hardnekkigheid, offer vaardigheid en den steun der natie noodig. Wanneer de natie niet wil be grijpen. zal zij te gronde gaan. Talrijk zijn degenen, die trachten het ver stand der natie in nevelen te hullen. Aangezien gij ongelukkig zijt, geloven velen uwer alles, wat verteld wordt rn alles, wat gefluisterd wordt, zon der de moeite te nemen te overleg gen. Zij aanvaarden als onweerleg bare waarheid, wat hun dagelijks wordt voorgekauwd door den gehei men of degaullistischen zender, die door een buitenlandsche mogendheid betaald wordt. Franschen. hoedt u hiervoor en steunt de regeering in harir zware, ja zeer zware taak. Den wapenstilstand niet loyaal toe te passen en daardoor den overwin naar aanleiding te geven hem op te zeggen, zou vcor Frankrijk gelijk staan met zelfmoord, zoowel voor Frankrijk als ook voor zijn imperium. Aangezien de wapenstilstand een ccor Duitschland en door ons onder teekend verdrag is. moeten wij, wan neer wij hem willen verzachten met Duitschland onderhandelen. Laten wij deze nederlaag weten te beheerschen en denken aan het Frankrijk van morgen. Franschen zoo besloot Darlan hebt den moed uw nederlaag te over winnen. Weest er van verzekerd, dat de toekomst van het land nauw is verbenden met die van Europa. Wan neer de maarschalk en zijn regeering u oproepen hen te volgen op den in geslagen weg. moet gij de illusies overwinnen, of offers brengen. Put uw kracht uit de zekerheid, dat deze weg voor ons vaderland de eenige weg naar het heil is. De toestand in Syrië ARABISCHE LEIDERS TER DOOD VEROORDEELD Naar bekend wordt, zijn talrijke Arabische leiders, die voor de Engel- tcben uit Palestina waren gevlucht, bij den opmarseh der Britsche troe pen in Syrië door agenter verraden en aan de Engelschen uitgeleverd. Terstond kwam een veldkrijgsraad samen, die de Arabieren zonder uit zondering ter dood heeft veroordeeld. De doodvonnissen zijn dadelijk te Tyrus voltrokken. FRANSCHE LUCHTESKADERS AANGEKOMEN Fransche luchteskaders uit Noord- Afrika zijn na een moeilijke vlucht in Syrië aangekomen, naar Ofi uit Beiroet meldt. De Stakingen in Amerika DWANGMAATREGELEN Amerikaansche arbeiders, die op grond van hun werk tot dusver uitstel van militairen dienst hadden gekre gen, zullen in het vervolg worden op geroepen, op het oogsnblik, waarop hun uitstel door deelneming aan oen staking komt te vervallen, zoo heeft de brigade-generaal Hershshey ver klaard, die leider is van de Ameri kaansche recruteering. Deze maatre gel beteekent, dat alle stakers op dienstplichtigen leeftijd vcor de keu ze worden geplaatst, hun werk in voor de bewapening belangrijke be drijven terstond te hervatten, zich van den aanvang af verre te houden van alle stakingen, of onmiddellijk in militairen dienst te gaan. REGEERINGSCRISIS IN CHILI De leiding van de Chileensehe ra dicale partij heeft besloten de tot deze partij behoorende ministers uit de re geering terug te. trekken. Men kan derhalve een wijziging verwachten in de leiding der ministeries van Bui tenlandsche Zaken. Binnenlandsche Zaken, Financiën. Defensie, Onderwijs en Landbouw. Naar verluidt wil de President der Republiek in geval daze ministers aftreden, hen vervangen door persoonlijke vrienden. AMERIK UNSCHE CRITIEK OP W ASHINGTON EEN REEKS VERGISSINGEN Een der leidende organen van Wall Street, Commercial and F i- nancial Chronicle, oefent in een hoofdartikel uiterst scherpe cri tiek op dc buitenlandsche en econo mische politiek van Washington. In dc eerste plaats, aldus het blad, ge looft de Amerikaansche regeering en een groot deel der bevolking nog steeds aan het effect van bluf met behulp van dreigende redevoeringen van Washington. Men helt over tot de onjuiste opvatting, dat de herin nering aan de deelneming van Ame rika aan den wereldoorlog nog thans den Duïtschers kippevel bezorgt. Dit is met realistisch en „onverantwoor delijk". Ten tweede gelooft Washing ton dc Duitsche bewapeningssucces sen te kunnen nadoen door een veel omvattend stelsel van economische re glementeering in te voeren. Dit is eveneens een groote vergissing, want Duitschlands productiesuccessen zijn niet. slechts het resultaat van regle- mentesring, maar een blijk van groot organisatietalent en nauwkeurige kennis van wat men wil. Washington gelooft dit slechts met behulp van re glementeering te kunnen nabootsen en past de dubieuze politiek toe, elke zoogenaamde wereldcrisis en iedere lekortkcmlng in de uitvoering van hot bewapeningsprogram te gebrui ken als voorwendsel voor nieuwe dic tatoriale volmachten ten gunste van den President. Voorts behelst het ar tikel een felle afwijzing van het wets ontwerp over het beslag op particu lieren eigendom voor bewapenings doeleinden. Het plan van den Presi dent om het geheele land in een angsttcestand voor buitenlandsche ge varen te brengen, heeft gefaald. De vakvereenigingen hebben zich daar door niet van de wijs laten bren gen. De proclamatie van den onbe- perkten uitzonderingstoestand heeft haar psychische uitwerking niet ge had. Het blad is uiterst verontwaar- BINNENLAND KORPSFÜHRER HüHNLEIN BIJ IR. MUSSERT Reichsleiter Adolf Hühnlein, de Korpsführer van het N. S. K. K„ die in Nederland vertoeft, heeft een be zoek gebracht aan ir. Mussert in het hoofdkwartier der N.S.B. aan de Ma liebaan te Utrecht. De leider der N.S.B. heette zijn gas ten hartelijk welkom, waarna een langdurige bespreking aanving met den Korpsführer en opperheerbanlei der Van 'tHof. Na dit onderhoud bood ir. Mussert zijn gasten een noenmaal aan ten Paushuize, alwaar het gezelschap ontvangen werd door den Commissa ris der provincie Utrecht, ir. F. E. Müller. digd over de bezetting van dc North American Aviation fabriek. Het beslag op de fabriek treft slechts dc werkge vers en niet de werknemers, die hun eischen en stakingen waarschijnlijk tegenover de regeering met succes kunnen voortzetten. Onderhandelingen afgebroken FRANKRIJK EN DE V.S. Van betrouwbare zijde verluidt vol gens United Press, dat de Fransch Amerikaansche besprekingen over de verscheping van een zekere hoeveel heid Amerikaansche waren naar Fransch Noord-Afrika. afgebroken zijn. De Amerikaansche regeering heeft Engeland over het verloop van deze besprekingen voortdurend inge licht, daar de te leveren goederen de Engelsche blokkade zouden moeten passeeren. Men is te Lenden van moe ning, dat de beweerde samenwerking van dc Vichy-regeering met Duitsch land, de oorzaak van het afbreken der onderhandelingen vormt. RECHTSZAKEN DRAMA, DAT ZICH IN 1935 TE ALMELO AFSPEELDE, OPGEHELDERD tegen het huwelijk verzette. De eerste jaren van het huwelijk ging het goed. doch gaandeweg werd de verhouding slechter. Daarbij kwam, dat de zaken op de boerderij slecht gingen en G. met zijn pacht achterraakte. Mislukte aanslag In October I92C waagde hij de eerste poging om zijn vrouw om het leven te brengen. Hij construeerde een zoodanige hooikap. dat hij dsze met een enkele beweging kon doen omvallen als zijn vrouw er zich on der bevond. De vrouw raakte er inderdaad on der. doch geheel buiten toedoen van den man redde zij haar leven. Geheel onbewogen toonde de dader met een miniatuur-hooikap aan de rechtbank hoe zich deze aanslag voltrok. De vrouw werd toen door een buurman gered, terwijl haar man geen enkele poging deed zijn vrouw t? bevrijden. Vreeselijke jaren volgden hierop. Het huwelijksleven werd steeds slech ter, naar de man vertelde. Steeds wil hij den rechters daarbii den in druk geven, dat hij zich liet leiden door liefde voor zijn beide zoons, die volgens hem door zijn vrouw slecht behandeld werden, doch de recht bank trekt dit zeer in twijfel. De moord In zijn wanhoop wierp hij zich eens voor een trein zoo zegt hij, doch toen de locomotief naderde, vluchtte hij. In Maart 1935 ondernam hij ander maal een poging om zijn vrouw van het leven te berooven. Hij stapelde cp den zolder haverstroo op, vlak voor het zoldergat en toen zijn vrouw zich daarop bevond wierp hij haar naar beneden acht meter diep. Bij zijn arrestatie in December 1940 heeft hij tegenover inspecteur Koot een volledige bekentenis afgelegd. Toen zijn vrouw stervend op de deel lag, heeft hij geen hand lütgestoken om haar te helpen, naar de buurman- getuige verklaart. Op alle vragen, waarom hij zijn vrouw doodde, weet hij niets anders te antwoorden dan dat zij slordig en rommelig was en dat er met haar geen huis te houden was. Een ge tuige verklaart echter, dat zij alom goed aangeschreven stond. Als ver dachte zegt, dat hij steeds het beste voor heeft gehad met zijn beide jon?»os. houdt de president hem voor. dat dezen niet alleen geen cent gekregen hebben van net verzeke ringsgeld. doch dat hij zelfs nog f 500 van een hunner geleend heeft en dit geld heeft opgemaakt. Requisitoir In zijn requisitoir wees de Officier er op. dat verdachte zich wel zeer cynisch gedragen heeft en blijkbaar terwille van het geld zijn vrouw heeft gedood in kalm beraad en rustig overleg. Later heeft hij ook nog een poging gedaain een zijner zoons te verzekeren. De Officier achtte de strengste straf hier op haar plaats en eischte wegens moord en poging tot moord levenslange ge vangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi heeft de verdediger uiteengezet, dat het hu welijksleven van verdachte vol van conflicten was en dat de liefde ver keerd was in haat en bitterheid, die den verd. tot zijn daad brachten. Die verbittering tegen de vrouw was zoo groot, dat de verdachte zelfs nu rog zegt: ,.Ik heb er geen spijt van haar gedood te hebben en zal er nooit spijt van hebben". Er is veel raad selachtigs in den man. doch de rechtbank dient rekening te houden met het feit van een diep ongeluk kig huwelijksleven. Vroegere aanslag was mislukt LEVENSLANG GEëlSCHT Kalm en uiterlijk volkomen onbe wogen stond gisteren de 50-jarige landbouwer B. G. te Almelo, die op 39 Maart 1935 zijn 45-jarige vrouw van een acht nieter hoogen hooizol der heeft geworpen, -waarbij -zij den dood vond, voor de rechtbank te Aimelo. De moordenaar legde een volledige bekentenis af en de Offi cier eischte levenslange gevangenis straf. Dit drama, dat zich afspeelde op een groote boerenhoeve te Almelo, heeft destijds veel opzien gewekt. Dat deze misdaad thans pas berecht kon worden, vindt, aldus de Tel., zijn oor zaak daarin, dat politie en justitie langen tijd tevergeefs geprobeerd heb ben de bewijzen voor de schuld van den man te vinden. Hoewel het in de omgeving bekend was. dat het huwelijksleven op de hoeve veel te wenschen overliet en men den man er van verdacht reeds in het jaar 1926 een poging gedaan te hebben om zijn vrouw om het le ven te brengen, terwijl het bovendien verdacht gevonden werd, dat hij een verzekering van niet minder dan f 11.000 op het jeven van zijn vrouw afgesloten had. die hem na haar dood in 1935 ook uitgekeerd is geworden, waren er geen voldoende bewijzen voorhanden om deswege tot een ver volging tegen den man over te gaan. Dat veranderde echter, teen er het vorige jaar tussc-hen den boer en zijn beide zoons een geschil ontstond over de verdere bewoning der hoeve, orn aat de men plannen had, wederom e=-n huwelijk te sluiten. Toen be moeide de familie, die het voor den oudsten zoon opnam, er zich mee en" zij legde voor de politie verklaringen sf, die deze aanleiding gaven G. wederom aan een scherp verhoor te onderwegen, dat eindigde met zijn bekentenis, dat hij zijn viouw op 30 Maart sewelddadig om het leven had gebracht. De oolitie slaagde er ln de misdaad volledig te reconstrueeren en thans had de man zich te verantwoorden. In den loop van dit geding ont wikkelde zich heel dit drama van een mislukt huwelijksleven. Geen berouw De moordenaar toonde geen spoor van berouw. Ondanks een lang voor arrest, zag hij er frisch uit en hij be groette zijn rechters met een „goe den dag heeren". Op de vraag van den president der rechtbank of hij erkende zijn vrouw gedood te hebben, antwoordde hij; „Volkomen, mijn heer". Behalve de ambtelijke getuigen, de inspecteur bij de Almelosche politie A. Koot en dr. Hulst, die de sectie cp het lijk verricht heeft, traden als getuigen op een knecht van den boer en een buurman. De verdachte was zeer spraakzaam en nadat zijn verdediger, ter ontlas ting van zijn cliënt het licht had la ten vallen op het moeilijke leven, dat de echtelieden jaren naast elkaar geleid hadden, waardoor de man tot buitensporigheden kwam. hield deze zelf een uitvoerig pleidooi, dat tel kens door den president onderbroken moest worden. Hij vertelde, dat hij aanvankelijk zijn vrouw aanbeden heeft en jarenlang heeft moeten wachten eer 'hij haar tot zijn vrouw kon maken, omdat haar familie zich Ned. Slagershond bestaat 50 Jaar HERDENKINGSVERGADERING TF UTRECHT Gisteren herdacht de Ned. Slagers hond den dag, waarop hij 50 jaar ge leden werd opgericht en ter gelegen heid hiervan wordt thans te Utrecht een tweedaagsch congres gehouden. Het congres begon gistermiddag met een herdenkingsvergadering in een der zalen van het Jaarbeursrestau rant. De heer E. Weima uit Leeuwar den, heette de afgevaardigden wel kom en hield een rede, waarin hij een historisch overzicht gaf van het ontstaan en het streven van den bond. Hierna was het woord aan den bondssecretaris, den heer Th. C u i- per, die een herdenkingswoord sprak, waarin hij den strijd van den sla gershond, speciaal in de laatste tien bewogen jaren, in korte trekken be schreef. Inde tien jaren, die ik in en voor den bond heb mogen werken, al dus spr., heb ik wel heel veel voor uitgang en nuttige dingen tot stand zien komen. We mogen constateeren, dat de bondsleiding het vertrouwen der groote massa van de slagers en van de overheidsinstanties ten deel is gevallen, ook in moeilijke tijden. Spr. dankte hetbondsbestuur dat het hem niet alleen heeft laten staan in zijn pogen, voor Nederland een slagersvakopleiding te scheppen. Vijftig jaar bondsleven en achttien jaar slagersvakopleiding hebben een anderen slagersstand gekweekt. De tijd is gelukkig voorbij, waarin een jongen, nergens meer voor deugende, nog altijd goed genoeg werd bevon den om bij den slager in de leer te gaan. Zoo gaan we aldus spr. de nieuwe levensperiode van den bond in met nieuwe gedachten en frissche ideeën. Na deze redevoering hebben tal van afgevaardigden uit het geheele land hun gelukwenschen aangeboden: in de meeste gevallen vergezelden fraaie cadeaux hun felicitaties. Na afloop van de herdenkingsver- gadering recipieerde het hoofdbestuur in een "der zalen van het Jaarbeurs restaurant en vervolgens vèreenigden hoofdbestuur, afgevaardigden en gc- noodigden zich aan 'n gemeenschap- peliiken maaltijd. Heden wordt de algemeene jaarver gadering gehouden in de groote zaal van Tivoli. Streekplan voor het Land van Altena BESPREKING MET BURGEMEESTERS Onder leiding van don commissaris der provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr.. A. van Rijckevorsel. is ten raad- huize van de gemeente Eethen eene inleidende bespreking gehouden om te geraken tot samenwerking voor de opstelling van een streekplan voor het land van Altena. Tot deze bespreking waren uitge- noodigd de burgemeesters der ge meenten Woudricbem, Werkendam en de Werken, Andel, Giessen, Rijs wijk, Wijk en Aalburg, Veen, Alm- kerk, Dussen en Eethen, die allen aanwezig waren. Voor het provinciaal bestuur waven hierbij aanwezig het lid van Gedepu teerde Staten de heer A. van Rijen en de griffier der staten. Vincent Cleerdln, voor den Dienst der Volks gezondheid, afdeeling volkshuisves ting ir. G. Bolslus en'voor den Dienst der Streekplannen de heer W. Wijs. Nadat de onderdeelen van den op zet waren besproken, kon worden vastgesteld, dat algemeene Instem ming betuigd werd met hetgeen de voorzitter van het. provinciaal be stuur had medegedeeld. Het ligt in de bedoeling, den dienst van dit streekolan onder te brengen bij de reeds bestaande diensten voor het Oosten en het Westen der pro- vincis te 's-Hertogenbosch. Eerlang zal tot de samenstelling van een be stuur worden overgegaan. Geknoei hij Speculatiebank DIRECTEUR F.N BEDIENDE GEARRESTEERD De recherche te Den Maag heeft den 52-jarigen directeur van een speculatiebank verdacht van verduis tering c.q. valschheid in geschrifte, gepaard gaande met oplichting, aan gehouden. Eveneens is aangehouden zijn 52- jarige kantoorbediende, ter zake van medeplichtigheid aan bovengenoem de feiten. Het wapen van Terschelling OUDE GEVELSTEEN GEVONDEN Voor het doen van belangrijke vondsten hoeft men niet altijd dc spade te hanteeren of in stoffige archieven te snuffelen. Dit is thans weer gebleken bij het reeds jaren du rende onderzoek naar het oude en oorspronkelijke wapen van Terschel ling. Reeds in 1932 heeft drs. Van Dieren, die in woord en geschrift zoo zeer heeft geijverd om aan het eiland Terschelling meer bekendheid te ge ven. betoogd, dat het tegenwoordige, in 1815 vastgestelde wapen van Ter schelling een misproduct Is en dat het merkwaardige eiland aan onze waddenkust met goed recht aan spraak kan maken op een veel ouder blazoen. Er waren hiervoor in ver schillende musea reeds enkele aan wijzingen gevonden, maar het ge heele oude en origineele wapen van Terschelling heeft men thans geïden tificeerd in een gevelsteen in den top van een huis aan de Buiten Wierin- gerstraat te Amsterdam. Deze gevcl- K A IS'TTEEK EN ING Het eerste zelfverdien de loon Gr. De titel van dit dagboek- artikeltje: Het eerste zelfverdiende loon" is kant en klaar voor een sen- chvt*i.teel verhaal Je. Ik herinner mij nog een schilderij in zwarte lijst, zooals vijftig jaar ge leden litho's in zwarte lijsten alle huiskamerwanden sierden een al even scntimenteele voorstelling van een schoenmakersjongen, die knie lend bij zijn zieke moeder die aardappelen zit te schillen haar zijn eerste weekloon In de handen legt. Ik geloof dat vijftig jaar geleden zoo'n geschiedenisje als scheurkaien- derverhaaltje of als litho, het bij de jeugd wel deed. De heele denkstijl was in die richtig georiënteerd. Maar wie nu misschien denken mocht, dat onze tegenwoordige jeugd er zoo veel anders over denkt, heeft het tochlekker mis. Want juist op dat punt, van het eerste zelfver diende loon, heb ik eigenaardige ervaringen. In doorsnee kan men gerust zeg gen, dat de mees te jongens hun heele weekloon thuis afgeven, in ruil voor een klein zak centje. Het verschil zit 'm alleen hier in, dat er niet zoö heel veel sentimenteeie aandoenlijkheid bij te pas komt. Integendeel; vraag er maar eens zoo'n jongen naar: „Wat doe je nou met je weekloon?" Dan zult u hooren: „Moet ik thuis afge ven", En hier is de klemtoon héél anders dan bij den lithojongen, knie lend bij zijn zieke moeder. Dat „thuis-afgeven" draagt, in heel veel gevallen, meer het karakter van een min of meer van-zelf-sprekende overeenkomst: kost en inwoning te gen vergoeding van het weekloon. En gelukkig aanvaarden de meeste jon gens ook als ze al jongemannen van 18 of 20 jaar zijn dat ook van-, zelfsprekend; waaruit dan tóch ook weer een andere verhouding blijkt dan die van kostganger en hospita. Maar eenige soepelheid ten opzich te van het zakgeld zij den ouders toch wel aanbevolen, vooral wanneer de jongen wat ouder wordt; want de benepen twee kwartjes of het guldentje in de week is voor jonge mannen onder elkaar (jegens elkaar ook), wel eens vernederend. Begrijp mij goed: onder vrienden zijn er al tijd die meer „te verteren" hebben (wat nog niet eens altijd zeggen wil: te veel te verteren hebber.) en wan neer er dan een plan, een uitje in het zicht is, dan moet uw zoon daar niet telkens zoo bezwaard met zijn te matig zakcentje tegenover staan. Een weinig ouderlijke tact in deze kan de verhouding„Kostganger-hospita" glansrijk overhuiven met die van „ouders en kind". Niet blind zijn voor een dreigend gevaar dat hier schuilt, n.l. dat van „leenen" of op een andere manier zich van geld voorzien, om tenminste niet altijd tegenover de vrienden „niet-mee" te kunnen. Het is bewonderenswaardig en ka raktervol van een jongeman als hij dat „niet-mee-kunnen" openlijk be kent aan zijn vrienden, wetende dat „ze het thuis ook niet missen kun nen". Dat is niet- sentimenteel-schilderij- tjes-achtig-lief. Dat is: dapper. En in veel gevallen de roman „Koert" van v. d. Wall gaf daar óók een ty pisch staaltje van leggen de vrien den dan „botje-bij-botje" om hem in hun uitgang mee te kunnen nemen. Ze willen hem niet missen. (Onder bewust hebben zij een diep respect voor hem en is hij hun beste vriend). Maar met dat al dient het nergens toe, dat karaktervolle van dien jon geman noodeloos „te exploiteeren". Want er kan ook een crisis komen, die meer onheil stichten gaat dan menig ouder denkt of vermoedt. 1-Iet zelfverdiende geld vertegen woordigt ook een zeker zelfrespect en dat is een niet onbelangrijke kant van dit „probleem". Ik kom daar morgen nog op terug, want ik geloof dat hetnooüig is, hier even het sein op onveilig te zetten. steen dateert uit 1730 en vertoont het oude Schellinger blazoen: een boom op een terras, zijn kroon sprei dend langs den bovenrand van het schild, waartegen rechts een draak opstaat en links een leeuw. De boom verbeeldt den upstal boom, symbool van het landrecht, de leeuw is de Hol- landsche leeuw (onderhoorigheld aan de graven van Holland) en de draak het symbool van de heeren van het eiland, de Poppema's, later met toe naam van der Schelling. De kleuren zijn die van de Terschellingsche vlag. GEP. LUIT.-KOL. E. G. MULLER t Te Den Haag is op 64-jarigen leef tijd overleden de gepensionneerdc luitenant-kolonel der infanterie van het N.I.L.. E. G. Muller. Het stoffelijk overschot wordt Za terdag a.s., na aankomst van den trein van 14.46 uur, te Westerveld ge cremeerd.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4