Heracles Landskampioen Verklaring van Von Ribbentrop /6 Voetbal AMERSFOORTSCHE COURANT MA AND Af 23 JUNI 1941 E.D O., Emma en P.E.C. Eerste-klasser K.F.C. en C.V.V, degradeereti De landskampioen is er. Ondanks de ware hittegolf, die Zondag ons land een tropische atmosfeer schonk, bleken de spelers van Heracles aller minst loom in de beenen, want ze scoorden in de ontmoeting te Almelo tegen P.S.V. liefst 6 doelpunten. Daarvan hadden de Zuidelijken niet terug. Ze redden met. 1 goaltje de eer en lieten daarmede den kam pioenstitel aan Heracles. De hoogste eer in de Nederland sche voetbalwereld is daardoor zeer zeker bij die club terecht gekomen, die er krachtens haar verrichtingen in het afgeloopen seizoen het meeste recht op" heeft. Heracles boekte slechts 1 nederlaag in den kampioens- strijd- n.l. tegen A.D.O. en speelde 1 maal gelijk tegen V.S.V. De Almeloërs hadden dus slechts 3 verliespunten. Ongetwijfeld een zeer fraai resultaat. De tweede kampioens-ontmoe-ting tusschen V.S.V. en Be Quick had geen belang meer. De 51 zege der Vel- scnaren was hun eerste in deze kam pioensronde. De eindstand is nu: Heracles 8 6 1 1 279 13 P.S.V. 8 3 3 2 12—16 9 A.D.O. 8 2 3 3 13-16 7 Be Quick 8 2 2 4 9—19 6 V.S.V. 8 13 4 12—13 5 De Promoties In óe beide Westelijke afdeeiingen hebben twee eerste klassers haar plaats moeten inruimen aan tweede klassers. In afdeeling I duikelde KiF.C. eruit, doordat de Koogers den wed strijd tegen E.D.O. met 3—4 verloren. Na enkele jaren vergeefsche pogin gen daartoe gedaan te hebben, zijn de Haarlemmers dus eindelijk weer eerste-klasser. De stand is: E.D.O. 3 3 0 0 11—5 6 Z.F.C. 3 1 0 2 4—6 2 K.F.C. 4 1 0 3 5—9 2 C.V.V. werd in afdeeling II het kind van de rekening. De Charloisers gingen met 3—1 tegen Emma ten onder, welke club nu in de eerste klasse haar geluk gaat beproeven. Hier is de situatie: Ennr.a 3 3 0 0 132 G Overmaas 3 1 0 2 4—9 2 C.V.V. 4 1 0 3 6—12 2 HET ONFORTUINLIJKE VITESSE Vitesse heeft haar beslissingswed strijd tegen P.E.C. met 21 verloren en daarmede ging het eerst zoo zekere eerste klasseschap verloren. P.E.C. is nu de'gelukkige. Daardoor zijn de Zwollenaren na 5 jaar weer in de le klasse teruggekeerd. In het Zuiden gaat Miranda een rol van beteekenis spelen. Nu werd met liefst 6—2 van Standaard gewonnen. Limburgia blijft ook volhouden en klopte R.B.C. met 2—0: De stand luidt hier: Miranda 3 3 0 0 14—5 6 Limburgia 4 3 0 1 114 6 PicuS 4 3 0 1 65 6 R.B.C. 5 1 0 4 3—9 2 Standaard 4 0 0 4 617 0 Het Noortien In het Noorden is de situatie nog onduidelijk. Door een verrassende 21 zege van W.V.V op L.S.C. is de de gradatie van eerstgenoemde club nog geen feit, terwijl L ,3.C. haar verklein de kans nog afhankelijk ziet gesteld van de uitspraak van het door G.R.C. Ingediende protest. De stand is hier momenteel: L.S.C. 3 2 0 1 6—3 4 W.V.V. 4 2 0 2 7—9 4 G.R.C. 3 1 0 2 6—7 2 Hos Heracles den Titel veroverde Eenigszins geflatteerde Zeg GOED BENUTTE KANSEN Door een wel wat geflatteerde over winning van 6—1 op P.S.V. is Heracles kampioen van Nederland geworden. Ge durende verreweg het grootste deel van don wedstrijd heeft liet er geenszins naar uitgezien, dat do Oostelijke kam pioenen de. overwinning zouden beha len. laat. staan zulk een daverende zcg<\ I lot begin was bij L'.i-lheercn gepaald zwak. De tropische hitte, waarin deze wedstrijd gespeeld moest worden en die van het begin tot het einde haar stem pel op dezen wedstrijd heeft gedrukt, deed vooral op de thuisclub haar invloed gelden. Het eerste kwartier waren de Zuidelijken voortdurend in den aanvat en was Heracles er niet in geslaagd tot een behoorlijken aanval te komen. Het gevolg was. dat, 22 minuten na het be gin. door een misverstand in de achter hoede van Heracles, dr P.S.V.-midden voor Middel ongehinderd op Dekkers kon toeloopen. Deze beiden kwamen in botsing en mot eeiiige grillige sprongen belandde de bal ïn het Heraöles-net. Cir ca 36 minuten na het begin plaatste Jaarsma, de H'eracles-nanvoerder het leer hoog voor doel en met ecu lichte kopbeweging liet. Veldhuis den bal in het hoekje van het P.S.V.-doel verdwij nen. Het eerste kwartier na rust was het weer P.S.V., dat verreweg het meest in den aanval was en ieder «ogenblik was ren doelpunt van de Zuidelijke kampioenen te verwachten. ijf minuten later echter wijzigde zich plotseling het Voor de Tweede Maal Het is dc tweede maal in haar 38-jarig bestaan, dat Heracles den top van de Nederlandsche J voetbalpyramide bereikt. In 3927 gelukte het den Almeloërs I voor den eersten keer, zonder in g de kampioenscompetitie ook I maar één nederlaag te lijden. Ze streden toen om de eer met I N.A.C., Ajax, Feijenoord en Ve- locitas. In 1934 en 1938 werd Heracles wèi afdeelingskam- pioen, maar eindigde in de kam- I pioenscompetitie resp. op de 4e I en 2e plaats. karakter van den wedstrijd volkomen en viel feitelijk binnen 2 minuten de beslis sing. Krabshuis. de rechtsbuiten van Heracles, nam op keurige wijze een cor ner en weer was het Veldhuis, die met een kopbal in den hoek doelpuntte. Nau welijks een minuut later haalde Veldhuis met den rug naar het doel staande, den bal over 'het hoofd die, eer dat de ver raste Bounmns er r>p verdacht was, in het net belandde. Het was nu 31 en dit scheen het. teek-en vau P S.V. om den strijd maar op te géven. De verdediging, die met van Kun en Kley en met. Trinus als stopperspil tot zoolang uitstekend werk had gedaan, raakte de kluts kwijt en oen paar minuten nadat Veldhuis er '■<- I van gemaakt*had, kreeg Krabshuis, wien vrij spel gelaten werd, voor open doel een niet te missen kans (41). Hel hek was nu geheel van den dam en steeds maar weer golfden de Hera- eles-aanvallen op het P.S.V.-doel aan. Een kwartier voor het einde maakte Jaaismu er 51 van en tien minuten la ter scoorde de zelfde speler het. 6e doel punt. Deze uitslag mag geflatteerd ge noemd worden voor Heracles, doch de overwinning kwam in elk geval te recht bij de partij, die uitblonk in het gebruik maken van dc kansen. Toen scheidsrechter Twisterling liet einde ge floten had, vond een huldiging van He racles op het terrein plaats, Namens het gemeentebestuur overhandigde de wnd. burgemeester, wethouder G. ,T. A. ter Stecge, een praehtigen krans, waarvoor de Iforaeles-voorzilter, de heer Tijhof. dank zegde. Er waren ongeveer 12000 toeschouwers. Be Quick kwam er nog genadig af O NIV E EK STA AN BARE M EER D ER HEI D VAN V. S. V. V.S.V. liet in de eerste minuut het initiatief volledig aan de gasten, waar door deze door toedoen van van Kooijk reeds na 2 minuten dankbaar profi teerden (0—1), en hel scheelde maar een haar, of Blij ham had vlak hierop zijn lubgenoot dit kunstje nagedaan. Dit werd den V.S.V.-ers nu toch een bedje al te erg: er kwam wat meer steun uil de iniddeulinie en dc voorhoede ging zi<h onder leiding van Sterk en Godschalk beter weren, Poulus deelde fraaie «enters uit, waar de Bo Quiekers juist niet bij konden en die op de eigen duhgonooleii den indruk moesten ma ken. als werden zij op een presenteer blaadje aangeboden. Meer dan eens weid «ie Groningsehe defensie uil elkaar gespeeld en t mocht voor Pienter c.s een geluk hoeten', dat van der Lugt er niet te veel aan deed. Daardoor bleef hel in deze periode bij één doelpunt van Godschalk en een flink getal corners (1-1). Iio Quick raakte er nu hcclemaal uit. Poulus buitte de tekortkomingen van de Groningers ten volle uit. Tal van voor zetten. zoowel van vap Oseh als van Sterk veroorzaakten spannende momen ten voor het Groningsehe doel, evenals het, niet altijd even feilloos ingrijpen door Gemaal. Vijf minuien voor de rust kreeg v. d. Lugt den bal door Sterk zoo afgemeten toegespeeld, dat hij wel doel punten moest (21). Het leek er heel even na dc rust op. dat «le Groningrs er beter in kwamen. Maar het duurde niet lang of de Vries en Poulus hadden den zwakken Groning se hen aanval weer volledig in bedwang Dool punten konden niet uitblijven. Eerst benutte van der Lugt een afgemeten cen ter van Poulus en vlak daarop maakte Godschalk er na solo-spel 41 van. Van der Linden en Sterk lieten zich vei vangen. Het spel der Noordelijke ver dedigers maakte den indruk alsof zij rees lang voor het einde waren uitge speeld. l'e voorhoede van V.S.V. kreeg dan ook tal van kansen, doch mede door goed werk van Gernaat drukte V.S.V. haar meerderheid nog maar in een doel punt van van der Lugt uit, zoodat Be Quick er met haar 5— 1 nederlaag nog vrij genadig afkwam. een gelukje, toen mi. 10 minuten spel'en Verschoor een vrijen schop moest ne men die, ondanks den verren afstand, netjes achter den Rotterdamschen doel man in het net verdween (0—1). Over 't algemeen waren de Emma-spe- lers iels vlugger en zeker waren zi.i enthousiaster dan hun tegenstanders. Met ontbrak hun echter aan oen goeden schutter. Do Dordtsche verdediging hield de aanvallers goed in bedwang. Tot de rust kwam er geen verandering in den stand. Vijf minuten na de hervatting was het 02 door v. d. Gijp. C.V.V. kwam nu wat meer opzetten en vele aanvallen op het Emma-doel werden ondernomen. Tenslotte, er was toen 20 minuten ge spoeld, had Du'kers succes (1—2). C.V.V. raakte uitgespeeld, maar het duurde nog tot ongeveer 6 minuten voor het eind eer r. d. Gijp met een hard schot aan allen twijfel een eind© maakte (1-8). K.F.C.—E.D.O. 3—4. Door een 4-3- overwinning op K.F.C. haalde E.D.O. bet eer ste-kl assersohap binnen. De Haarlem mers speelden meer constant dan K.F.C., dat enkele periodes had waarin de spe lers zich niet voor honderd procent in spanden. Zoowel in het laatste kwartier voor- als na de rust kwamen de Koo gers echter zoo goed opzetten, dat de E.D.O.-overwinning nog allerminst vast stond. Voor de rust namen de Haarlem mers na een kwartier met en goed schot van Schildwacht Sr. de leiding (0—1 F, waarna zij geruiraen tijd het spel naar de K.F.C.-helft verplaatsten. Geheel onver wacht wist K.F.C. door Lamie gelijk le maken (11), terwijl in de toen nog resteerende minuten de Boer, na goed doorzetten, zijn club de leiding bezorg de (2—1). Ook in de tweede helft had het er eerst veel van, dat, K.F.C. den strijd ging winnen, doch toen haar rechtsback, Hille, hands in het straf schopgebied maakte en Schyvenoar uit den strafschop de partijen op gelijken voet (2—2) bracht, schenen de Koogers gedeprimeerd, want de bezoekers na men toen het spel geruimen tijd in han den. Ongeveer 10 min. voor het einde maakte Nodet aan alle onzekerheid een einde en bezorgde E.D.O. de leiding (23), doch kort daarop wist K.F.C. weer door de Boer gelijk te maken (33). K.F.C. kwam nu zoo geducht opzetten, dat het den indruk gaf, dat- de punten nog op de Koog zouden blij ven, doch in de laatste minuten wist Stcendam, die kort tevoren llelingman vervangen had, het winnende punt te scoren (34), waarmede direct daarop ook het einde aanbrak. (Vervolg) RAPID WIEN KAMPIOEN VAN G ROOT-DUlTSCHLAN D De beslissing inzake het. kampioen schap van Groot-Duitschland is te Ber lijn gevallen. Rapid Wien slaagde erin den beslissingswedstrijd tegen Schalke 14 te winnen met 4—3. ROEIEN De Amstel wint het Hoofdnummer P.E.C.Vitesse 21. In de eerste helft waren do ploegen geheel aan elkaar gewaagd. Toen er een kwartier L'«--pceld was, gaf Klever aan Vitesse de leiding (0—1). Lang heeft deze voor sprong der Arnhemmers niet geduurd, daar Doorneweerd spoedig don gelijk maker scoorde, terwijl dezelfde speler kort voor de rust den Vitesse-doelman voor dc tweede maal liet vissollen 21. In de tweede helft waren dc Zwol lenaren het meest, in dei* aanval, doch do Vitesse-verdediging gaf geen kans. Tegen het einde Irok P.E.C. zich in do verdediging terug en hoewel Vitesse een /waren druk op hol doel van P.E.C. uil oefende, bleef de stand ongewijzigd. On der grootc spanning kwam het einde. C.V.V.—Emma 1—3. Het Dordtsche l'.mma lieert, zich, ondanks de hitte, in dezen laatste,, bcslissrnden promotie- wedstrijd vrij vlot in do -i ge klasse gespeeld. Reeds spoedig hadden dc JJurdtenaren Nederlandsche Kampioen schappen NEltEl S" ZEGE IN DE OUDE ACHT Het hoofdnummer van de trilonwed- strijden is tot ieders verrassing in een overwinning van de Amstel geëindigd. Ongetwijfeld is dit een uitstekende pres tatie van deze burgcrrociverceniging, welke het in dezen strijd over de 300l' M. tegen de studentenploegen Nereus, Lagn, Njord en Triton moest opnemen Behalve in het begin is de overwinning van dc Amstel geen oogenhlik in gevaar geweest. De lange en harde slag bracht de ploeg na het uitlengen reeds een voorsprong. Wel werd in een laag baan- tempo geroeid. 30 slagen per minuut-, doch de studentenploegen konden tegen deze goed getrainde ploeg niet op. ok de, oude twee leverde een groot© verrassing op, doordat de twee van Argo er in slaagde de schier onverslaanbare ploeg van Willem III te overwinnen. Als laatste nummer werd do oude acht geroeid tusschen Nereus, Spiuinie en Amstel. De Amsterdammers wisten o.p keurige wijze revanche te nemen voor de geleden nederlaag in de oude vier. De uitslagen De uitslagen luidden: H c e r e n Jeugdroeïen in Maasvïeren: 1. de Hoop in 3 min. 8 sec.; 2. de Tromp. Veteranenvier: 1. Spaarne; 2. de Am stel. Jonen Vier A: 1. Triion in 7 min. 54 •e.: 2. Argo, op 5 lengten; 3. Laga. Jonge acht B: 1. Nereus, 7 min. 2.8 sec.; 2. Spaarne; 3. Triton. Overnaadsche vier: 1. Nereus, 8 min. 18 sec.; 2. Njord; 3. Viking; 4. Laga; 5. de Hoop. Oude vier: 1. de Amstel 2. Laga; 3. Nereus; 4. Triton: 5. Njord. Jonge tkee A: 1 .Njord; 2. Spaarne: 3. Laga; 4. Triton, Overnaadsche twee: 1. de Amstel, 9 min. 41.4 sec.; 2. Triton; 3. de Hoop; 4. Viking. Overniiiidséhc skif; 1. Willem «III, 9 min. 18 sec.: 2. die Ley the; 3. Spaarne. Jong skif A: 1. de Hoop; 2. de Maas; 3. Willem III. Lichte vieren: 1 Willem III, 7 min. 36 sec.; 2. Argo; 3. Spaarna: 4. Triton; 5, Njord. Skif seniores; 1. dc Laak R. E. J. A. Marres) 9 min. 1 sec.; 2. dc Maas (J. W. Munt/.). Veteranen vier: 1. Spaarne, 5 min. 45.2 sec.; 2. de Amstel. Jonge acht Ar J. Laga, 7 min. 4.2 sec.; 2. de Amstel; 3. Argo; 4. Triton; 5. Aegir. Oude twcc1. Argo; 2. Willem III. Vcleranenskif: 1. Maas (J. W. Munlz) 7 min. 9.6 sec.; 2. Triton. Oude acht: T Nereus, 6 min. 53.2 sec.; 2. Amstel; 3. Spaarne. 1 a mes; Stijlroeien in skif (seniores); 1. dc Hoop (mej. E. F. M. Sanders); 2. Wil lem III (mej. L. B. Stom). feugdrooien in maasvioren: 1. de Herip; 2. Tromp. Mijl roeien Overnaadsche if I. Tromp; 2. Spaarne; 3. dc Vliet; 4. Vi king. DE DUITSCH—ITALIAANSCHE GARANTIE Alinea vier behandelt de territo riale vraagstukken, op den Balkan, gerezen door het opdringen van Rus land naar dit gebied. Duitschland, dat van Hongarije en Roemenië her haaldelijk verzoeken tot bemiddeling in het bekende territoriale geschil tusschen deze beide staten had ont vangen. deed met Italië op 30 Augus tus 1940 de arbitrale uitspraak van Weenen. Om het de Roemeensche re geering mogelijk te maken de door haar gebrachte territoriale offers te genover haar volk te motiveeren, en voor de toekomst alle twist in dit ge bied uit te sluiten, gaTandeerdcn Duitschland en Italië den nieuwen Roemeenschen staat. Daar de Rus sische aspiraties in dit gebied bevre digd waren, kon deze garantie in geen enkel opzicht, tegen Rusland ge richt zijn. Desniettemin maakte de Sovjet-Unie bezwaren en verklaarde zij, ia strijd met haar vroegere ver klaringen. volgens welke haar aspi raties op den Balkan bevredigd warep door het verkrijgen van Bessara/lë en de Noordelijke Boekawina, dat. zij belangen bleef behouden bij de Bal kanvraagstukken. Deze belangen werden aanvanke lijk niet nader omschreven. MILITAIRE VOORBEREIDINGEN Van dit tijdstip af teekent zich de tegen Duitschland gerichte politiek van Sovjet-Rusland steeds duidelijker af. De Duitsche regeering krijgt steeds concreter berichten, volgens welke de reeds sedert geruimen tijd gevoerde onderhandelingen van den Britschen ambassadeur te Moskou. Cripps, zich gunstig ontwikkelen. Te gelijkertijd komt de regeering in het bezit van documenten over inten sieve militaire voorbereidingen van de Sovjet-Unie op elk gebied. Deze bewijsstukken worden o.m. bevestigd door het onlangs te Belgrado gevon den rapport, van den Zuid-Slavlschen militairen attchaé te Moskou, van 17 December 1940. waarin o.m. woordelijk gezegd wordt: „Volgens mededeelingen uit Sovjetkringen is de wapening van luchtmacht, pantserstrij dkrach- ten en artillerie op grond van de ervaringen van dezen oorlog ln vollen gang en zal zij in Augus tus 1941 voor het belangrijkste deel voltooid zijn. Dit is waar schijnlijk ook de uiterste limiet, voor het verstrijken waarvan men geen belangrijke veranderingen in de Russische buitenlandsche politiek behoeft te verwachten". Ondanks de onvriendschappelijke houding der Sovjet-Unie in het Bal- hanvraagstuk doet Duitschland thans opnieuw moeite om tot een regeling met de Sovjet-Unie te komen. De minister van Buitenlandsche Zaken geeft in een brief aan Stalin een uit voerige uiteenzetting van de politiek der Duitsche regeering sedert de on derhandelingen te Moskou. Hij geeft in dezen «brief uiting aan den wensch en de hoop, dat men er in mag sla gen de vriendschappelijke houding van de Sovjet-Unie. die door de mo gendheden van het Pact van Drie ge- wenscht werd. gemeenschappelijk een concreten vorm te geven. Ter verdere behandeling van deze vraagstukken noodigt de minister van Buitenland sche Zaken den Russischen volkscom missaris Molotov uit voor een bezoek aan Berlijn. Gedurende dit bezoek moet de Duitsche regeering consta- teeren. dat Rusland tot een werkelijk vlandschappelijke samenwerking met de staten van het pact van Drie en met Duitschland in het bijzonder, slechts bereid is, indien Duitschland den prijs wil betalen, dien de Sovjet- Unie daarvoor verlangt. Deze prijs bestaat uit een verder opdringen det' Sovjet-Unie in het Noorden en het Zuid-Oosten van Europa. De eischen, die door Molotov te Berlijn en daarna bii de diplomatieke besprekingen met den Duitschen ambassadeur te Mos kou gesteld werden, zijn reeds be kend gemaakt in den oproep van den Führer aan het Duitsche volk. REGELING MISLUKT Duitschland kon. aldus vervolgt de nota, deze Russische eischen. die door de Sovjet-regeering voor waarden voor een aaneensluiting met de staten van het Pact van Drie genoemd werden, natuurlijk niet aanvaarden. Daarmede waren de pogingen van de staten van het Pact van Drie, om met de Sovjet-Unie tot een regeling te komen, mislukt. Het gevolg van deze Duitsche hou ding was, dat Rusland zijn politiek, die steeds onomwondener tegen Duitschland gericht was, intensiveer de en dat zijn steeds nauwer samen werking met Engeland duidel)ijk aan den dag trad. In Januari 1941 kwam deze weigerachtige houding van Rus land voor de eerste maal ook op di- Stijlroeien vieren juniores; 1. de Vliet; 2. Amstel: 3. de Hoop: 4. Willem 11T. Stijlroeien gladde vier: 1. Willem III; 2. Maas: 3. Delftsehc Sport: 4. Argo. Stijlroeien achten: 1. Nereus; 2. Vi king: 3. de Vliet: 4. Spaarne. Stijlrneicn in dubbele vieren; 1. dc Hoop; 2. do Vliet: 3. Spaarne 4. Nereus. Stijlroeion overnaadsche vier: 1. dc Vliet; 2. Spaarne; 3. Willem UI. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD DISCUSWERPEN In Palos Altos (California) vestigde de Amerikaan Archie Harris tijdens de voorwedstrijden van de universi teitskampioenschappen een nieuw we reldrecord discuswerpen met een worp van 53.?fi M. Het oude record, dat sinds 1935 op naam stond van den Duitscher Willi Schroder met 53,10 M. werd dus met 16 c.M. verbeterd. plomatiek gebied tot uiting. Toen Duitschland namelijk in die maand bepaalde veiligheidsmaatregelen in Bulgarije trof tegen landing van Britsehc troepen in Griekenland, heeft de Russische ambassadeur te Berlijn in een officieele demarche ge wezen op het Russische standpunt, cat het gebied van Bulgarije en van ce beide zee-engten tot het veilig heidsgebied van de u. s. S- R. behoort, en dat zij niet onverschillig kan staan tegenover de gebeurtenissen in deze gebieden, die de belangen van deze veiligheid bedreigden. Op grond hier van waarschuwde de Russische regee ring tegen de verschijning van Duit sche troepen in het gebied van Bul garije en de beide zee-engten. VIJANDIGE VERKLARING De Duitsche regeering heeft de Sovjet-regeering er vervolgens op ge wezen, dat. Duitschland elke poging van Engeland om vasten voet in Grie kenland te krijgen, met alle middelen ?.ou verhinderen, doch dat het niet de bedoeling had, de zee-engten te bezet ten, doch dat het het Turksche ter ritoriale gebied wilde respecteeren. Het trekken van Duitsche troepen door Bulgarije kon niet beschouwd worden als schending van de veilig heidsbelangen der Sovjet-Unie. De Duitsche regeering meende veel eer door deze operaties de Rus sische belangen te dienen. Na voltooi ing van de operaties op den Balkan zou Duitschland zijn troepen vandaar weer terugtrekken. Ondanks deze verklaring van de Duitsche regeering heeft de Sovjetre- geeringvan haar Kant, onmiddellijk na aankomst van de Duitsche troepen een verklaring aan Bulgaarsch adres afgelegd, die een rechtstreeksch vijan delijk karakter jegens het Duitsche Rijk droeg en de strekking houdt, dat een aanwezigheid van Duitsche troe pen in Bulgarije niet den vrede op den Balkan, doch den oorlog diende. In dezelfde lijn ligt de rugdekking, die de Sovjetregeering in Maart van dit jaair aan Turkije heeft gegeven voor het geval, dat dit land mocht deelnemen aan den oorlog op den Balkan. Dit was, naar aan de Duit sche regeering bekend was, «het resul taat van EngelschRussische onder handelingen tijdens het bezoek van den Britschen minister van Buiten landsche Zaken aan Ankara. Zijn stre ven was er op gericht Rusland langs dezen weg steeds nauwer bij de En gelsche combinatie te betrekken. Alinea 5 behelst o.a.: De politiek van de Sovjetregeering tegenover het Duitsche rijk, die sindsdien in stij gende mate agressief werd, en de tot dusver nog steeds ietwat gecamou fleerde politieke samenwerking tus schen de Sovjet-Unie en Engeland wordt bij het uitbreken van de Bal kancrisis begin April van dit jaar voor de geheele wereld duidelijk. MOSKOU EN BELGRADO Thans staat onmiskenbaar vast, dat de na de toetreding van Zuid-Slavië tot het Driemogendhedenpact te Bel grado op touw gezette coup door En geland in overleg met Sovjet-Rusland in scène werd gezet. Reeds sedert lang, namelijk sinds 14 November 1940, had Rusland in het geheim aan de bewapening van Zuid-Slavië tegen de Asmogendheden gewerkt. Toen de putsch van Belgrado gelukt, was, sloot Rusland op 5 April met. de illegale Ser vische regeering en Simovitsj een vriendschapsverdrag, dat aan de com- plotteurs rugdekking verschafte, en waarvan het gewllht ten goede moest komen aan het gemeenschappelijke Zuid-Slavisch—Engelsch—Grieksche front. Met zichtbare voldoening ver klaarde hieromtrent de Amerikaan- sche onderstaatssecretaris Sumner Welles, nadat hij tevoren verscheide ne besprekingen had gevoerd met den Russischen ambassadeur te Washing ton op 6 April j.l.. dat het Russisch— Zuid-Slavische pact eventueel van de grootste beteekenis kon zijn. Het wekte aJllerwegen belangstelling en er bestond aanleiding voor de veron derstelling, dat het meer dan louter een vriendschaps- en non-agressie pact was. Tezelfder tijd nu. waarop Duitsche troepen op Roemeensch en Bul eaar schc gebied werden geconcen treerd tegen de steeds omvangrijker Engelsche landingen in Griekenland, poogt de Sovjet-Unie nu reeds in klaarblijkelijk overleg met Engeland, Duitschland in den rug aan te vallen, doordat het le: Zuid-Slavië politiek openlijk en militair in het geheim steunt; 2e: Poogt Turkije door een belofte omtrent dekking in den rug te bewegen tot een agressieve hou ding egen Bulgarije en Duitschland, en te brengen tot een opmarsch van de Turksche leger in Thracië in een zeer ongunstige militaire stelling; 3e: Zelf een sterke troepenmacht con centreert in Bessarabië en aan de Moldau aan de Roemeensche grens en 4e: De plaatsvervangende volks commissaris van Buitenlandsche Za ken, Wisjinski, plotseling begin April een poging onderneemt om in ge sprekken met den Roemeenschen ge zant, Gafencu, te Moskou tot een po litiek van snelle toenadering tot Roemenië over te gaan, teneinde dit land tot afval van Duitschland te brengen. De Engelsche diplomatie streeft door bemiddeling van de Ame rikanen te Boekarest naar hetzelfde doel. De opgerukte Duitsche troepen in Roemenië en Bulgarije moesten hier dus volgens het Engelsch-Russi- sche plan van drie kanten worden aangevallen, n.l. van Bessarabië, Thracië en Servië-Griekenland. PLAN VERIJDELD Slechts de loyauteit van generaal Antonescu, de realistische houding van de Turksche regecring en vooral het snelle Duitsche ingrijpen in dr beslissende overwinningen van het Duitsche leger waren oorzaak, dat dit EngelschRussische plan word verijdeld. Naar de Duitsche regeering uit be richten heeft vernomen, zijn bijna 200 Zuid-Slavische vliegtuigen, bemand met Russische en Engelsche agenten benevens Servische complotteurs, onder aanvoering van den heer si- mitsj, ten deele naar Rusland ge vlogen. waar de2e officieel dienst doen in het Russische leger, ten deele naar Egypte. Reeds deze bijzonder heid werpt een uitermate karakte ristiek licht op de nauwe samenwer king van Engeland en Rusland met Zuid-Slavië Tevergeefs heeft de Sov jetregeering herhaaldelijk gepoogd de ware bedoelingen van haar poli- Mek te verbergen. Daartoe behoort bijvoorbeeld de maatregel, dien zij enkel^ weken geleden heeft genomen, toen zij den Noorschen, Belgischen, Griekschen en Zuid-Slavischen ge zant wegzond, het stilzwijgen dat de Britsche pers bewaarde over de ver houding Duitschland-Rusland, daar toe genoopt door ambassadeur Cripps in overleg met. de Russische regee ring en tenslotte ook het onlangs ge publiceerde dementi van Tass, dat probeerde de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland als volko men correct voor te stellen. Militaire maatregelen In alinea zes wordt verklaard, dat de anti-Duitsche politiek van de Rus sische regeering op militair gebied gepaard ging aan een steeds toene mender concentratie van alle be schikbare Russische strijdkrachten langs een uitgestrekt front, van de Oostzee tot aen de Zwarte Zee. Reeds in den tijd, dat Duitschland in het Westen zeer in beslag werd genomen door den Fransehen veldtocht, en zich in het Oosten slechts uiterst geringe Duitsche troepen-onderdeelen be vonden, begon het Russische opper bevel met de stelselmatige verplaat sing van vrij groote troepencontin genten naar de Oostelijke grens van Duitschland. waarbij bijzondere op hoopingen werden geconstateerd bij Oost-Pruisen en het Gouvernement- Generaal en voorts bij Roemenië in de Boekowina en in Bessarabië. Ook bij Finland werden de Russische gar nizoenen voortdurend versterkt. De verplaatsing van steeds nieuwe Rus sische divisies van Oost-Azië en den Kaukasus naar l&yropeesch Rusland vormde eveneens een maatregel op dit gebied. Uit een en ander blijkt-, dat de Rus sische troepen steeds dichter naar de Duitsche grens schoven ofschoon van Duitsche zijde geen militaire maat regelen werden getroffen, die een dergelijke Russische actie hadden kunnen motiveeren. Eerst dit optreden van Rusland heeft de Duitsche weermacht tot te- genmaaregelen gedwongen. Indien evenwel nog de geringste twijfel mocht bestaan aan de agres siviteit van den Russischen opmarsch, dan is deze volstrekt opgeheven door de berichten die het opperbevel van de weermacht de laatste diagen heeft ontvangen. Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt, dat de groe peering van de Russische troepen en vooral van de gemotoriseerde en ge pantserde formaties geschied is op een wijzewijze, waardoor het Russische opperbevel te allen tijde in staat is op verscheiden plaatsen een aanval op de Duitsche grens te doen. De berichten «uit Engeland over de onderhandelingen van den Engel- schen ambassadeur, Cripps. over nog nauwer samenwerking tusschen de politieke en militaire leiding van En geland en die van Sovjet-Rusland benevens de oproep van den vroeger steeds anti-Russische gezinden Lord Beaverbrook tot steun aan Rusland met alle beschikbare krachten in zijn komenden strijd en de opwekking aan de V.S. om hetzelfde te doen. bewijzen ondubbelzinnig welk lot men het Duitsche vólk zou willen be reiden. SAMENVATTENDE VERKLARING In samenvatting heeft de Duitsche regeering derhalve de volgende ver klaring af te leggen: In tegenstelling tot alle verplichtin gen. die de Sovjet-regeering op zich heeft genomen en in uitdrukkelijke tegenspraak tot haar plechtige ver klaringen heeft zij zich tegen Duitsch land gewend. Zij heeft le: haar tegen Duitschland en Europa gerichte po gingen tot ontbinding niet slechts voortgezet, maar sedert het uitbreken van den oorlog nog versterkt, zij heeft 2e: in steeds sterkere mate haar buitenlandsche politie een aan Duitschland vijandig stempel gege ven en zij is 3c: met al haar strijd krachten gereed, tot den sprong op gerukt naar de Duitsche grens. Daar mee heeft de Russische regeering de verdragen cn overeenkomsten met Duitschland verraden en gebro-en. De haat van het bolsjewistisch* Moskou tegen het nationaal-sociaïsime was sterker dan het politiek inzicht. In dootfelijke vijandschap si«aat het bolsjewisme tegenover het nationaal- socialisme. Heft bolsjewistische Mos kou staat op het punt het nationaal- socialistische Duitschland bij zijn strijd om het bestaan in den rug aan te vallen. Duitschland is niet van zins werkeloos toe te zien bij deze ernstige bedreiging van zijn Oostelijke grens. De Führer heeft derhalve thans beve len gegeven aan de Duitsche weer macht tegen deze bedreiging met alle beschikbare machtsmiddelen op te treden. Het Duitsche volk beseft, dat het in den komenden strijd niet slechts ter bescherming van het vaderland aan treed?, doch dat het geroepen is de geheele beschaafde wereld te redden van de doodelijke gevaren van het bolsjewisme en den weg te banen voor den vtfaren maatschappelijken voor uitgang in Europa. (Pagina gedeeltelijk gecorrigeerd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2