Laatste Nieuws Koop nu een Haard Amersfoort „Goed Wonen" SQaeft-odte De strijd tegen Rusland AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 23 JUNI 1941 7 GELDERSCHE VALLEI Hoogland OPROEI» AAN TELERS Telers van akkerbouwproducten, dlo na de Mel-lnventarlsatle wegens misgewas e.d. In den loop van het seizoen geheel of ten dcele van de teelt van een of meer gewas sen, welke bij de inventarisatie werden op gegeven, hebben afgezien en alsnog tot den teelt van een ander gewas besluiten, dienen hiervan ten spoedigste mededeeling te doen bij den Plaatselijken Bureauhouder. TAXATIE VAN PAARDEN Z(j die een paard willen laten taxeeren, kunnen thans op de taxatie-markten verkoopkaart vragen. Soest SACRA.MENTS-PROCESSIE Zondag is ln het park van „Nieuw Ma rlénberg" dat grenst aan de R.K. kerk op Nleuwerhoek de Jaariyksche Sacraments processie van Maria Onbevlekt Ontvangen gehouden. Nadat de parochianen en vele belang stellenden ln de kerk waren samengekomen en een dienst hadden bijgewoond, trok een devote schare door het prachtige park, al gebeden zeggend. Na de kruisdrager volg den bruidjes, de schooljeugd van de Maria- •shool. de vrouwelijke parochianen, de Mis sie Kring, de St. Ellsabcths-Vereenlging. de Ver. Kcvelaarsch Processie, de Zusters van de St. Joseph Stichting, de Zusters van Ma- riënburg, het zangkoor Soestdljk en Soest- Zuid, do bestuurders van de St. Vincfentlus. vereenlglng Misdienaren. Pastoor Vos, de Pater Loohuis, Pastoor Lommerse van Soest- Zuld, Kapelaan Smit en daarna het Balda kijn. gedragen door het kerkbestuur. Onder dit Baldakijn schreedt voor pastoor Van Op- penraal uit Baarn, die het Allerheiligste droeg. Daarachter kwamen weer eenlge geestelijken, bruidjes en nog weer verschil lende Vereenigingen. als. de Jonge Werk man, R.K. P.T.T. organisatie Baarn, Soest, Eemnes enz., enz. De pastoor der parochie, de ZeerEerw. Heer Smit fungeerde als voor bidder. De predikatie werd gehouden door Pater Loohuis de bekende Pater voor de radio. Hij behoort tot de Franciscaner Orde. In 6 groe pen namen 71 afdeellngen aan deze proces sie doel. Het Utrechtsch Harmonie Orkest Cecilia verleende zijn medewerking. De kerk was prachtig versierd door den bloemist Tol boom. Er was in de omgeving van het park zeer groot© belangstelling. ADVERTENTIES Een goede raad iri den zomer, dan hebt U hem in den winter. Nu nog oude uitvoering P.Nierop LANGESTRAAT 90. Laat nu Uw haard in onze werkplaats in orde maken voor het a.s. stookseizoen. MARKTBERICHTEN VIschherlcht IJinulden 23 Juni. Tarbot 13.50—f3.15 per kg., tong f 3.70I 3.40 per kg., zetschol f 87I 76; kleine schol f73f37; pufschol, eerste soort, f33f 17.50, pufschol, tweede soort, f 14 f 8.50, mullenf 34f 30, pieterman f 69f 67 kleine roode poon f47, horsmakreel f20f 13, grootc schar 137f25, kleine schar f20f 11, pufschnr 19f6,50, wijting f37f 18, groote gul f 88. kleine gul f 88, alles per 50 kg. Vlsch IJmuiden Geen aanvoer van versche visch uit zee. Dinsdagochtend worden zeventig motorschok kers aan de markt verwacht. Eierveiling Apeldoorn /3 Juni. Aanvoer 60.000 stuks. Prijs 1.05 per kg. Handel goed. EIEREN VEILING ROERMOND 23 Juni. Aanvoer 3.360.000 stuks. Groo- ce eieren vastgestelde prijzen. Kaasmarkt- Amersfoort 23 Juni. Aangevoerd 21 wagens, bevat tende 4200 kg. Prijs ƒ39.50 tot ƒ41.— per 50 kg. Handel matig. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 23 Juni Gebo ren: Gerritje, d. v. Philippus van den Hoek en Helena Gouw Johan Wil lem, z. v. Willem de Boer en Johanna Jannetje Brouwer Derkje Carolina, d. v. Klaas Willem Adriaan Schakel en Jacobje Janna Galenkamp Nancy Ivonne, d. v. Gerard Kluver en Antonia Maria Wilhelmina Verheuvel Wou tertje Wolbertha, d. v. Cornelis ter Maaten en Elizabeth van Essen Arie Martinus, z. v. Martinus Stitselaar en Hendrikje van Drie Aleida Maria Helena, d. v. Wilhelmus Lambertus Huisluis en Antonia Elisabeth Krijnen. Overleden: Sophia van der Kleij, •oud 67 jaar, weduwe van Reinirus Jo hannes van Eimeren David Appel doorn, oud 65 jaar, weduwnaar van Jo hanna I-Iendrica Groenendijk Maria Pieternella Dieleman, oud 32 jaar, on gehuwd. HOOGLAND. Geboren: Wil helmus Gerardus, z. v. Hermanus Ti- motheus Spijker en Reijertje v. Leeu wenkamp. Ondertrouwd: Jan van Drie en Willempje van de Vis. Gehuwd: Hendrikus Theodorus Eggenkamp en Hendrika Johanna Baas. Overleden: Lolkje Bakker, wedu we van Meine van der Leeuw JAARVERSLAG OVER 1940 Verschenen is het jaarverslag van de Woningbouw vereeniging „Goed Wo nen" over 1940. Het jaar 1940, aldus het verslag, was voor de verecniging geen belang rijk jaar bezien van uit een volkshuis vestingsoogpunt. Plannen voor nieuw bouw, noch nieuwbouw van woningen kwamen tot stand dit jaar en het jaar werd beëindigd met hetzelfde aantal woningen in exploitatie als waarmee het aangevangen was. Toch zal, gaat het verslag voort, het jaar 1940 nog lang in onz3 herinnering blijven als een zeer bijzonder jaar; lan ger wellicht dan menig ander jaar, waarin onze vereeniging naar woning tal weer uitbreidde. De oorlogstoe stand, waarin ons land dit jaar kwam te verkeeren, teekent het jaar 1940 na tuurlek direct, als zeer bijzonder, doch deze omstandigheid geldt voor alle vereenigingen in ons land. De zeer bij zondere gebeurtenissen, die speciaal onze vereeniging lang aan dit jaar zul len doen terugdenken, kwamen recht streeks voort uit dezen oorlogstoe stand. Zoo ondervond de vereen ieing in den nacht van 23 op 24 Juli 1940 in ernsti ge mate de gevolgen van den oorlogs toestand door het vallen van drie bom men en- een groot aantal brandbommen midden in onze complexen en wel in de Lupinestraat, in de Goudsbloemstraat, in de Seringstraat en in de Zonne bloemstraat, waardoor niet minder dan 152 onzer woningen licht tot zwaar be schadigd werden. Ook deze nacht van verschrikking zal nog lang in de her innering blijven voortleven. Helaas lieten hierbij 4 bewoners uit het gezin A. J. Donkel, wonende Gouds bloemstraat 134, het leven, terwijl 2 onzer bewoners in de Lupinestraat zwaar gewond en eenige andere bewo ners licht gewond werden. Geheel of gedeeltelijk verwoest waren 21 wonin gen en daardoor onbewoonbaar. Het herstel der woningen werd direct ter hand genomen en vorderde 4 maanden. Begin December 1940 waren alle spo ren van de bommenval verdwenen. Het bestuur is met de voorbereiden de werkzaamheden voor nieuwbouw van woningen op een terrein tusschen Zonnebloemstraat en Soesterweg aan gevangen en laat zich niet door moei lijkheden terugschrikken, overtuigt als het is van de groote noodzakelijkheid van dezen aanbouw. Exploitatie. De vereeniging exploiteerde dit jaar 739 woningen. De totale huurderving door leeg staan bedroeg dit jaar ƒ1.406.70, ter wijl oninbaar was 25.90, of in totaal 1.432.60. Van de totaal-huuront- vangst is dit 0.87%. Door het bombardement ontstond een huurderving van ƒ864.60 of 0.53% van de totaal-huurontvangst, terwijl door de evacuatie 1.370.15 huur of 0.S4% van de totaal-huurontvangst ge derfd werd. Het aantal gederfde weekhuren be droeg 664. Door de herstellingen, die verricht moesten worden door het bombarde ment, kon veel van het voorgenomen extra-onderhoudswerk niet worden verricht. In totaal werd dit jaar aan onder houdswerk uitgegeven een bedrag van 15.483.47 aan loon en een bedrag van ƒ3.867.89 aan materialen of een totaal-bedrag van 19.351.36. De kosten voor het herstel van de 152 beschadigde woningen, welke ge raamd waren in totaal op ƒ50.815, be droegen in werkelijkheid 34.168,20. De totale huurachterstand bedroeg op 31 Dec. 1940 ƒ3.193.20 tegen 1.670.95 op 31 Dec. 1939. Het aantal leden was op 1 Jan. '40: 788. Bijgeschreven werden 149 en af geschreven 106 leden, zoodat het le dental per 31 December 1940 831 be droeg. In de d.d. 5 Sept. 1940 gehouden jaarvergadering wei-den de bestuurs leden R. Struik en H. Hulst herkozen. De voorzitter, de heer J. Dragt, moest wegens vertrek naar Beverwijk in December 1940 zijn functie neerleg gen. De heer J. Dragt is slechts twee jaar bestuurslid der vereeniging ge weest, doch heeft zich in die twee jaar doen kennen als een bestuurslid, waar op gerekend kon worden. De samen werking met hem, in dienst van het Volkshuisvestingsbelang, zal bij het be stuur steeds als een prettige herinne ring bijblijven en het dankt hem nog maals recht hartelijk voor al hetgeen hij voor de vereeniging deed en voor de prettige en aangename sfeer, die hij in de vergaderingen wist te brengen. In de d.d. 15 December 1940 gehou den ledenvergadering we^d de heer G. A. van Mechelen in zijn plaats als Bestuurslid gekozen. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: G. A. van Mechelen, le voorzitter; R. Struik, 2e voorzitter; H. G. Hus- lage, secretaris-penningm.; H. Hulst, 2e secretaris en G. de Bruin, 2e pen ningmeester. De samenstelling van het college van commissarissen onderging geen wijzi ging en bestond uit de heeren Ir. A. Groothoff, B. Noordewier en Ir. J. G. Bijdendijk. Het bestuur verheelt zich niet, dat het nieuwe jaar reeds eenige maanden oud en dus 'zijn de perspectieven voor het komende jaar reeds te onderken nen. In normale omstandigheden kun nen we dan ook vrij zeker vaststellen of zoo'n komend jaar ons woningbezit zal doen uitbreiden of niet en of het dus al dan niet een gunstig jaar zal worden bezien van uit het standpunt onzer volkshuisvestingsbelangen. De omstandigheden zijn er thans echter niet naar om in dit opzicht voor spellingen te doen, hoe groot de nood ook is aan goede arbeiderswoningen en hoe groot de medewerking ook mag zijn, die we van Gemeer-te- en Rijks wege verwachten, bij het uitwerken (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Telegram van Mussert aan Hitier De leider der N.S.B. heeft op 22 Juni 1941 het volgende telegram aan Hitier gezonden: Aan den Führer Adolf Hitler, Führerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialistische en fascistische Europa tegen zijn Bolsje- wistischen doodsvijand is begonnen, is het mij een voorrecht aan u, Führer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen afleggen, dat de nationaal- socialistische beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kameraden meld ik u, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtref fen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeenschappelijke overwinning. God bescherme U en geve aan uwen strijd om het voortbestaan van Europa zijn onmisbaren zegen. Mussert." Vroege aardappelen MAXIMUM PRIJZEN VASTGESTELD Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, ie de prija van de vroege aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Behalve cle vroege aardappelen zullen ook krlelaardappelen verkrijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 t.m. 28 Juni is bepaald op 0i/2 ct. per kg., nadien echter op 6 cent per kg." Bovendien blijven gedurende de eerstvol gende twee weken behalve de vroege aard appelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per kg. kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter met nadruk de aandacht op, dat. zoo lang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, ln geen geval voor oude aardappelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vastgestelde prijzen. onzer plannen. Wij verheelen ons niet, dat wij rekening zullen moeten houden met onverwachte en groote moeilijkhe den. Dit mag het echter niet weerhou den zijnerzijds te doen wat mogelijk is om den woningnoodtoestand, waarin. Amersfoort gekomen is, weer een be scheiden stap nader naar de oplossing te brengen. Ook in moeilijke omstan digheden, ja, juist in moeilijke omstan digheden, hebben de vereenigingen, die het volkshuisvestingsbelang "willen die nen, een groote taak te vervullen. De balans sluit met een bedrag van ƒ2.988.039,62. De verlies- en winstre kening 1940 sluit met een bedrag van 210.000.44het nadeelig saldo over 1040 bedroeg ƒ23.185. INBRAAK Zaterdagavond is, tijdens afwezig heid der bewoners op klaarlichten dag door een vrouw een inbraak gepleegd in een woning op 't Stort. Zij vroeg aan een werkvrouw, die naast het bewuste perceel aan het werk was, een trapje ter leen, om door een raam naar binnen te komen onder voorwendsel dat zij de bewoonster was en geen sleutel had om de deur te ope nen. Via een keukenplat is zij door een geopend slaapkamerraam naar binnen geklommen. Het bleek echter dat ver nielzucht de voornaamste drijfveer tot deze inbraak is geweest. Er werden slechts eenige huishoudelijke artikelen vermist, doch er is voor eenige honder den guldens aan grammofoonplaten vernield. Er zijn verdenkingen gerezen tegen mej. B. uit Amsterdam. Onverwacht weerzien OUDE MOEDER VIEL FLAUW Dat kon een oude moeder, wonende aan den Woestijgerweg niet verdragen. Plotseling zag zij haar zoon weer en dit greep haar zoo aan dat zij flauw viel. Met behulp van water werd zij weer bijgebracht. HET CÏGARETTENPEUKJE Een bloemist, wonende aan den Ka- pelweg, kwam tot de ontdekking, dat zijn zonnescherm in brand stond. Het bieek dat zijn zoon een cigaretten- peukje uit het raam had geworpen, dat op het scherm terecht was gekomen. Er bleef van het scherm niet veel over. Met behulp van omwonenden is het vuur met emmers waters gebluscht. EXAMENS Bij het eindexamen van het Amster- damsch conservatorium is geslaagd voor het hoofdvak piano onze stadgenoote L. Weevers. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN Morgenochtend zullen nieuwe dis tributiekaarten worden uitgereikt aan de houders van stamkaarten nos. 14501 tot en met 16000, moigenmiddag aan houders van stamkaarten nos. 16001 tot en met 17500. Het distributiekantoor is geopend 's morgens van 9 u. tot 12 30 u. en des namiddags van 13.30 uur tot 17 uur. INSCHRIJVINGEN TECHNISCHE HOOGESCHOOL De rector magnificus van de Teclui. Hnogeschool te Delft maakt bekend, dat wegens te grooten toeloop van stu denten de inschrijving aan de Techni sche Hoogeschool dit jaar voor hen, die zich voor de eerste maal doen in schrijven niet als gebruikelijk zal phiats vinden op den eersten Dinsdag in September, doch reeds op Donder dag 31 Juli voor hen wier familienaam begint met een der letters A tot en met J en Vrydag 1 Augustus 1941 voor hi n wier familienaam begint met een der letters K tot en met Z telkens des V' ormiddags van half 10 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. Aan gaande de bij de inschrijving over te li ggen stukken worden op aanvrage do noodige inlichtingen verstrekt door do administratie der Technische Hoo geschool, Oude Delft 95, Delft. EDERLANDSCHE GROENTEN OP DUITSCHE MARKTEN Men schrijft ons uit Berlijn: Op de Duitsche markt worden op het oogenblik vooral Nederlandsche b oemkool, peen, radijsjes, tomaten, r abarber en komkommers verhandeld, terwijl hier en daar ook nog Neder landsche kropsla aanwezig is. De laat- sie begint echter langzamerhand te verdwijnen, aangezien de Duitsche pro ductie thans zeer groot is. Bloemkool blijft sckaarsch, omdat de Duitsche markt hoofdzakelijk op den betrekke lijk kleinen aanvoer uit Nederland ngewezen is; Duitsch materiaal ver scheen nog slechts op enkele markten. Ook de tomatenmarkt wordt nog door Nederland beheerscht; de Duitsche productie is nog onbeteekenend, terwijl Ualiaansche tomaten slechts te Ber lijn gezien werden. De Duitsche kom- immeraanvoeren worden grooter, ter ijl de aanvoer uit Nederland nog toe- im. Peen kwam ook uit Hongarije. De - oothandelprijzen voor Nederlandsche roducten zijn thans: bloemkool 3.91 .45 R.M. per krat van 12/15 st.; peen 5.6029.R.M. p. 100 bos; tomaten 6.9081.31 R.M. p. 100 kg.; kropsla tot 2.25 p. krat van 30 st.; kom- commers 814 R.M. p. kist. Kleinhan- ïelprijzen van Nederlandsche groenten: jloemkool 4575, kropsla 1018, komkommers 3258 pf. p. st, peen 44- 58, radijsjes 814 pf. p. bos, tomaten 1.161.28 R.M. p. kg., rhabarber 20 28 pf. p. kg. JO VAN AMMERSKüLLER NAAR DUITSCHLAND Mevr. Jo van AmmersKiiller zal 28 Juni voor den „Arbeitskreis Nieder- rliein der Deutsch-Niederlandischen Gesellschaft" te Duisburg als spreek ster optreden. Zij zal onder meer uit eigen werken lezen. De voordracht vindt plaats des namiddags om 5 uur in het „Gesellschaftshaus" der „Socie tal". Er is niet aan te twijfelen, dat voor deze lezing een zeer groote be langstelling zal bestaan. Immers, Mevr. van Ammers-Küller is bij de jonge Duitsche vrouwen met name ia het Ne- derrijngebied populair. Haar werken zijn nagenoeg alle in het Duitsch ver taald; van sommige zijn omstreeks 100.000 exemplaren verkocht. Een aantal romans verschenen voorts als feuilleton in Duitsche dagbladen. Als spreekster is Mevr. van Ammers-Kül ler in Duitscliland ook bekend gewor den; zij beheerscht uitstekend de Duit sche taal en haar wijze van voordracht pakt de Duitschers. BOMMEN OP ONS LAND Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde vlogen hier en daar Engelsche vliegtuigen bo ven ons gebied. Eenige brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Naar verhouding was de schade ter nauwernood vermeldenswaard. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brandbom getroffen en liep schade op. Op een andere plaats werd een winkel eenigermate beschadigd. TURKIJE NEUTRAAL Het Turksche persbureau publiceert het volgende officieele communiqué: Ten aanzien van den toestand, ont staan door den oorlog tusschen Duitsch- land en de Sovjet-Unie, heeft de re geering der republiek besloten de neu traliteit van Turkije af te kondigen. Verklaring van Churchil ENGELAND ZAL RUSLAND STEUNEN Minister-president Churchill heeft Zon dagavond voor de Brltsche radio een toe spraak gehouden, waarin h(j o.n. verklaarde, dat het conflict tusschen Duischland en Sov jet-Rusland hem niet heeft verrast, daar hij Stalin hierop reeds had voorbereid. Chur chill was van meening. dat niemand over de politiek van de Engelsche regeerlng in twij fel kan zijn. De Brltsche regeering heeft be sloten Sovjet-Rusland te helpen, voor zoo ver het ln haar macht ligt. In zijn radiorede heeft de minister-presi dent. volgens den Brltschen berichtendienst In verband met de belofte van Sovjet-Rus- land hulp te verleenen o.m. nog verklaard: Engeland zal aan alle vrienden en bondge- nooten ln de wereld een oproep richten om Sovjet-Rustland te steunen. Engeland heeft Sovjet-Rusland Iedere technische en econo mische hulp aangeboden, die het gebruiken kan. Voorts beweerde de minister-president, dat het voor Sovjet-Rusland bestaande ge vaar ook een gevaar voor Engeland en de Vereenlgde Staten is. (D.NB.) HITLER ONTVANGT PAVOLINI De Führer heeft in de nieuwe Rijks kanselarij in tegenwoordigheid van Rijksminister dr. Göbbels den Italiaan- schen minister voor Volksopvoeding, Alessandro Pavolini, ontvangen. Russen boven Finland RUSSEN BOVEN FINLAND De Finsche rijksberichtencentrale deelt mede, dat Zondagochtend tus schen 6.00 en 7.00 uur Sovjet-Russi sche militaire vliegtuigen op verschei dene plaatsen het Finsche souvereine gebied binnengedrongen z\jn en ver scheidene Sovjet-Russische vliegtui gen verdeeld in twee groepen, hebben Finsche gepantserde booten gebom bardeerd, zonder schade aan te richten. Vier Sovjet-Russische vliegtuigen be stookten de kustverdediging van Als- kaer met bommen. Er ontstonden eeni ge branden, aanzienlijke schade is niet aangericht. Russische vliegtuigen heb ben vanuit groote hoogte Finsche vaartuigen in de inhammen van Toer- koe (Abo) met bommen aangevallen. ENGELSCHE EN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Vliegtuigen van het Britsche lucht- wapen zijn in den nacht van Zondag op Maandag met vrij zwakke strijdkrach ten naar het Noordduitsche kustgebied gevlogen en naar het Rijnland en en kele Russische vliegtuigen vlogen naar Oost-Pruisen. Zij lieten op eenige plaat sen een vrij gering aantal bommen vallen, die slechts weinig materieele en persoonlijke schade aanrichtten, aldus het D.N.B. Luchtdoelgeschut dwong,de vliegtuigen vrij algemeen om terug te keeren, alvorens zij schade van beteekenis konden berokkenen. SEBASTOPOL GEBOMBARDEERD Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den loop van Zondag de voor den oor log belangrijke installaties van Sebasto- pol gebombardeerd. RUSSISCHE KUSTSCHEPEN IN OOSTZEE VERNIETIGD Duitsche torpedomotorbooten hebben volgens het D.N.B. in een verrassenden aanval in de Oostzee na het begin dei- vijandelijkheden, verscheidene roode kustvaartuigen tot zinken gebracht. BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ OHASJI De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft naar Domei uit Tokio meldt, een onderhoud van veertig minuten gehad met den vice-minister van Buitenland- sche zaken Ohasji over den nieuwen toestand welke ontstaan is als gevolg van den oorlog tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland en over de hiermee samenhangende vraagstukken. MATSOEOKA ONTVANGT DUITSCHEN AMBASSADEUR De Duitsche ambassadeur, die Zonaag reeds een onderhoud met Matsoeoka heeft gehad, heeft opnieuw een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken en met hem een langdurig onderhoud gehad, meldt het D.N.B. uit Tokio. B EURSOVERZICHT amsterdamsche EFFECTENBEURS VAN HEDEN Kalme handel, vaste locale markt, hooger koerspell, Ne derlandsche beleggingen rus tig. prologatle 2i/4 pCt. NEDERLAND Y.K. Heden 10. le ƒ1000.- 4.100—100 •10. 2e ƒ1000.- 4.97 -IJ —97 ft 40. bl. f1000.- 4..100—100 41. ƒ1000.- 4%.987/p—987/8 1911 3 931% 37 ƒ1000 3... 86 86 38 1000 3...90i/2—903/8 Grtb. O. 2% 71^,-71^ XED.-INDIë 35 1000 8% 371 3. .911/n91% 37A 3.. 90—90 BANKEN Amsterd. Bank.1125/^113 Kol. Bank—179 NJ. Handelsb... 1131141% N.H. My. Cert... 122—122 Robaver 1181/,' INDUSTRIE A. K. U236:>/s-133% Berkels P62i/„—6114 Calvö Delft 66437 Centr. Suiker 194192 Fokker VI181—182 Lever Br111—115 Ned. Ford300 Philips 2031/,205 v. Gelder Pap. 144—1441 V.K. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A. Idem pref. A. 200 PETROLEUM Dordtecbe Petr.. .1951/,—205t/8 Konkl. Petr221 230 RUBBER Amsterdam..237245 J Bandar Rubber 1891/,195 Dell Bamij187%—195 Kendeng L Majangland .67?68 Oostkust 500.138 Serbadjadl 116?—122 SCHEEPVAART Holl. Am. Lijn.107 111 Java-Chlna- Jap.1391411/0 K.N.S.M1517/B-1567/g Kon. Paketv216% Scheepv. Unie.158l/4164% Rotterd. Lloyd1311/2 My. Nederland132—135 CULT. ONDERN. H. V. A385%—395 Java-Cultuur230 N.I. Suiker2131/,—225 V. Vorstenl105—111 TABAK Del! Bamy193 Dell-My...... Senembah..204 Bankpapier: New York 1.86%—1.90% 0.0830.20 44.7644.94 43.5943.75 Brussel Stockholm Zurich Goud: Fijn voor de industrie (ver koop) 2.125. afflnagegoud (Inkoop) ƒ2.075. Zilver: Fijn voor de Industrie (ver koop) 32.75; afflnagezllver (inkoop) 30. 30 1432 43.56 3.768 9.87 86.37 42.82 44.85 u-an een AmeM^o-cPdeA |"(Ëi 23 Juni De avondvicrdaagsche is weer afgeloopen en Zaterdagavond, on middellijk nadat de deelnemers aan de zen tippelgang binnen waren, werd een bijeenkomst gehouden' in gebouw „De Valk", waar de familie om zoo tc zeg gen, compleet was. De medeplichtigen, die thans voor de eerste maal hadden meegeloopen, werden er door degenen, die ook den vorigen vierdaagsche had den meegesjouwd, zoo'n beetje als groentjes beschouwd en men kan niet anders zeggen, .dan dat zij een flinke ontgroening hebben doorgemaakt, want de mulle gedeelten in de Treek deder meer stof opwaaien dan de beste arti kelen van onzen collega D. J. Rekke ooit hebben kunnen doen. En met col lega Rekké heb ik hèrn te pakken, dien ik dezen keer te pakken moest hebben! Dit dan in letterlijken, niet in over drachtelijken zin van ..beet nemen". In tegendeel: het is noodig, dat hier eens precies gezegd wordt, waar het op staat! Er zijn op den avond in „De Valk" woorden van dank en hulde aan den heer Rekké gewijd voor alles wat hij voor de Avond-Vierdaagsche heeft ge daan. Het is goed, dat van deze plaats af, in het blad, waaraan hij medewerkt en waarin hij zelf natuurlijk niet den lof, die hem is toegezwaaid, kan rondbazui nen, nog eens de nadruk wordt gelegd op al hetgeen hij voor de wandelsport in het algemeen en in het bijzonder voor de Avond-Vierdaagsche heeft ge daan. Het prachtige slagen van dit sportfestijn is voor een zeer groot deel aan den velen, maar stillen arbeid van dezen noesten werker te danken. En dit mag ook in ons blad wel eens worden belicht. G. A. W. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Actie in N.-Afrika Zwltschersche francs Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedscbe kronen Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45 Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 3G.519 Pengö (nw. schulden) 4589 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nw. schulden) 37.68 Lel 1.28 Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Oosten verloopen de gevech ten van het leger en het luchtwapen tegen het Roode leger volgens het vastgestelde plan en met succes. In het Oostelijke deel van cle Oostzee dron gen torpedomotorbooten tot de kustwa teren van de Sovjet-Unie door en brach ten een kustvaartuig en vier vijande lijke koopvaardijschepen mot tezamen 5.950 brt. tot zinken. In de Zwarte zee werd een gemengde Duitsch-Roemeen- sche formatie van lichte zeestrijdkrach ten bij een verkenningstocht zonder succes door een Russische kustbatterij beschoten. In den strijd tegen Groot. Brittannië brachten duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan cn Westelijk van Afrika zes vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 26.500 brt. tot zinken. Het luchtwapen vernie tigde in het zeegebied om Engeland drie vrachtschepen met tezamen 11.000 brt. en plaatsten bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koop vaardijschepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen aan vallen op havenwerken aan de monding van de Theems. Vliegvelden in Noord Schotland werden met goed resultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzon derlijke Britsche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in lucht gevechten overdag elf, door luchtdoel artillerie en een patrouille vaartuig twee Britsche vliegtuigen neergescho ten. In Noord Afrika vielen gisteren Duitsche en Italiaansche vliegtuigen vijandelijke stellingen en opslagplaat sen bij Tobroek aan. In den slag bij Solloem van 15 op 17 Juni werden 237 Britsche pantserwagens vernietigd. Bo vendien konden twaalf voor het ge bruik gereed staande pantserwagens, tien stukken geschut, 74 vrachtauto's alsmede talrijke handvuurwapenen en munitie werden buitgemaakt. Verschei dene honderden Britten werden gevan gen genomen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbasis Alexandrië met bommen van allerlei kaliber. In het havengebied wei-den aanzienlijke ver woestingen aangericht. Britsche ge vechtsvliegtuigen wierpen in den afge loopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen in het westelijk Rijksgebied. In Bremen en andere plaatsen ontstond schade aan gebou wen in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten drie van de aanvallende vliegtuigen omlaag. Het Roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrachten bommen in Oost Pruisen zonder noemenswaardige uitwerking. Luitenant kolonel Mölders behaalde gis teren zijn 72e overwinning in de lucht DAMASCUS BEZET De hoofdstad van Syrië, Damascus, is, na de evacuatie door <Je Franschen, thans bezet geworden door Britsch-In- dische, Nieuw-Zeelandsche en strijd krachten van De Gaulle. De Franschen houden de omliggende heuvels alsme de de wegen van Damascus naar Bei roet en Homs bezet. JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N.V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl.9

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3