DE DIEREN VAN TARZAN z 1 MOORD in AMERSFOOKTÖGUE COURANT DONDERDAG 26 JUNI 1941 BINNENLAND TEGEN GEKNOEI MET LEVENSMIDDELEN Oproep aan Agrarisch Front SLUIKHANDEL BLOEIT NOG De leider van het Agrarische Front, de heer E. J. Roskam Hzn., heeft in de dagehjksche Persconferentie eenige mededee- lingen gedaan over de maatrege len om het gekr.oei met levens middelen tegen te g?a<n. Aan de leden van het Agra risch Front is order gegeven al hun krachten in te spannen om dit geknoei uit de wereld te hel pen Het is toch geen geheim meer, dat pr zeer aanzien'rike hoeveelheden van onze nroducter, aan de regelma tige distributie onttrokken worden ö'^cr frauduleus slachten van vee en door den sluikhandel in aardappelen, eieren en granen. Hieraan dient paal ei: perk te worden gesteld en de man nen van het Agrarisch Front zullen er dac en nacht op toezien, dat dit e: eerlijk bedrijf vanaf heden voor goed den kop wordt ingedrukt. Meer dan 300.CD0 varkens zijn in enkele maanden frauduleus geslacht. Wekelijks zijn er min stens llCfi koeten verkocht buiten de gewone distributie om, om nu maar te zwijger, van de eieren, granen en andere levensmiddelen die dagelijks worden weggemof feld. Het rechtsbesef van onze boeren was. aldus spr., de laatste jaren met voeten getreden De crisismaatrege len. die voor 5 en 10 jaar genomen werden, waren niet gegrond op ons boerenreeht. Veelal gaven zij winst san hen, die buiten onze boeren en huiten onze eenvoudige werkers ston den Als wij denker aan de bacon- en varkenszwendel. aan de winsten, die gemaakt werden door de exporteurs van onze goederen, en als wij ons dan nog herinneren, iat men boeren durfde te honen door hen tot steun trekkers te verlagen, dan verklaarde spr. ooenlijk. dat het getuigt van een ingeschapen gezond rechtsbesef, dat enze boeren zich in die dagen in stinctief tegen veei van de, door Den Haag niet geweld opgelegae. maatre gelen hebben verzet. Hierdoor alleen is het te verklaren, dar. onze boeren er zich niet tegen hebben verzet, dat in dezen oorlogs toestand onze artikelen, buiten cle distributie om. konden worden wegge werkt. Bovendien is het ook al geen geheim, dat vele aanhangers van het cude systeem door fluistercampagnes enze boeren hiertoe hebben aange moedigd. omdat zij meenden, daar door de Duitsche Overheid te kunnen dwarsboomen en het Nationaal-Soci- alisme tg keeren. om daarna hetzelf de spel van import en export, van wereldeconomie en Unilever-politiek weer te kunnen voortzetten. Zoo is het gezonde rechtsbesef van veel boeren omgekeerd in het tegen deel en zoo hebben vele boeren mede gewerkt om het groote onrecht van frauduleus slachten en goederen om trekken aan de distributie mogelijk te maken. Nu bij de uitvoering der overheids maatregelen de mannen van het N.A.F. worden ingeschakeld in de be slaande regeeringsapparaten, nu is het. onze taak ervoor te zorgen, dat ook a'.le krachten van het volk zich richten op eén doel. Indien wij niet de geestkracht zouden bezitten om deze" taak te volbrengen dan zouden wij het recht verspeeld hebben op de plaats, die onze boeren in den opbouw van het Vaderland toekomt. Het zou. aldus ging spr. verder, be neden den geestelijken stand van ons hoerendom zijn. indien de Rijkscom missaris het noodig zou vinden ook hiervoor een speciale commissie op dracht te moeten geven. Dit kunnen en dit moeten en dit zul len wij voorkomen. De mannen van het N.A.F. willen echter niet als verklikker staan, open en eerlijk zal iedereen weten, dat alle deelnemers van het N.A.F. een gees telijk wapen hebben, waarmee zij dit kwaad zullen bestrijden. door EDGAR RIGE BURROUGHS 7. Met een zacht gebrom kwam het dier naar Tarzan. De twee jaar, die de aapman had doorgebracht in de be schaafde wereld, hadden slechts -wei nig invloed gehad op de sterke spie ren. die hem tot den ongekroonden koning van de jungle hadden ge maakt. Maar. ongewapend te strijden met den grooten breedgeschouderde» aap was een onderneming, die hij nauwelijks aangedurfd zou hebben, in welke periode ook van zijn wild be staan. Als beschaafd mensch had Tarzan zich zekere methoden van wetenschappelijke verdediging eigen gemaakt, die onbekend waren bij de jungle-dieren. Enkele jaren geleden zou hij dit monster tegemoet getreden zijn met brute kracht. Nu herinnerde hij zich een avond in de Londensche athletiek-vereeniging, toen de eene bokser onverwachts de sterke rech tervuist in de maagstreek van den ander plaatste. Hij sloeg zijn vuist naar de maag van den grooten aap Het dier sloeg dubbel en zonk op den grond. Voordat hij zich weer op kon richten, zat de blanke furie boven op hem. Verdwenen was 't laatste restje vernis van de beschaving van den aapman. Nu was hij weer heelemaal Tarzan. de stiefzoon van Kala, de apin. Met een triomfantelijken kreet klemde hij den harigen nek van zijn vijand in zijn ijzeren greep. Rondom het vechtende paar stond de rest van den troep der apen den strijd gade te slaan en maakte een geweldig spek takel. Af en toe stootten zij lage keel geluiden uit om hun bijval te betui gen. als de strijd in het voordeel van hun makker scheen te zullen verloo- pen. De krachtige vingers van Tarzan hielden het dier om zijn nek vast, terwijl hij zijn andere hand als een stoomhamer op den met schuim be dekten kop van den aap liet neer komen. (Wordt vervolgd). De bestaande instanties, burge meesters. ambtenaren, controleurs enz. zullen op hun plicht worden ge wezen, indien zij door slap optreden dit kwaad niet, keeren. Boven dit alles zullen wij ons volk op roepen om uit zichzelf deze zonde, die knaagt als een worm aan de weder opstanding van ons volk, uit te roeien. De heer Roskam deed tenslotte een beroep op allen, om aan de bestrijding van dit euvel naar vermogen mede te werken. Boschbrand te Keilen BLUSSCHING DUURDE 9 UUR De brandweer te Beilcn werd ge alarmeerd voor een boschbrand tp Tiendeveen, in het. zuiden der ge meente. Daar de bodem veen bevat en bovendien ongeveer een halve hectare uit gekapt hout bestond, liet de brand zich ernstig aanzien. Gelukkig was er geen wind, waardoor kon worden voorkomen, dat het vuur in het hooge bosch vat kreeg op de kruinen der dennen. Het duurde echter negen uren voor de brandweer het vuur be dwongen had. Van ongeveer 2 hec taren hoog bosch is het onderhout verbrand. Èn halve hectare kap- en schilhout ging verloren. Poodelijke Val In de Haverstraat te Enschede is de 2a-jarige glazenwasscher D. de Vos van een hoogte van ongeveer 12 meter gevallen. Hij is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. SMAKELIJK ETEN! Herhaaldelijk is reeds gewaar schuwd tegen het koopen van vleesch buiten de distributie om, daar dit vleesch niet gekeurd is en reeds in vele gevallen ook. totaal ongeschikt voor menscheüjk voedsel bleek te zijn. Thans wordt uit Doornspijk ge meld. dat in de omgeving van deze plaats een cadaver gestolen is. dat aan den weg lag in afwachting van het transport naar een destructiebe drijf. Het vleesch hiervan is vermoe delijk reeds door smokkelaars in consumptie gebracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN In het E-indhovensche kanaal, onder de gemeente Mierlo, is de 13-jarige J, M. uit Helmond, bij het zwemmen verdronken. De 19-jarige A. W., wonende aan de Spoorstraat te Culemborg, is bij het zwemmen in de Lek verdronken. De heer M. te Voorthuizen, die in het Aanschotergat aldaar was gaan zwemmen, is niet teruggekeerd. Aan gezien men bij het. meertje zijn klee ding vond, wordt aangenomen dat M. is verdronken. Te Vught is een meisje van 13 jaar verdronken bij het pootje baden in de ..IJzeren Man", op een gedeelte dat niet behoort, tet het zwembad en waar geen toezicht wordt gehouden. Te Zandeweer (Gr.) is het acht jarig meisje G. bij het baden in ,,'t Maar" verdronken. De 17-jarige J. F. B. te Gronin gen is bij het zwemmen in het Bot er- diep verdronken. Dr. O. Deggeler en zijn echtge- noote te Spaarndam, wilden gisteren in het Buiten IJ gaan zwemmen. De roeiboot, waarin zij gezeten waren, zonk echter en beiden kwamen om. SMOKKELAARS BETRAPT Ambtenaren van den Centra len Crisis-Controledienst en politie heb ben onder de gemeente Mijdrecht een passeerend voertuig aangehouden, waarop zij onder een deklaag een greote hoeveelheid smokkelwaar aan troffen. Een partij kaas van ruim 200 pond. ruim 100 pond vleesch, een belangrijke hoeveelheid vet en een groot aantal eieren werden in be lag genomen. Tegen de smokkelaars werd proces-verbaal opgemaakt. RECHTSZAKEN Duitsch-vjjandige Actie STUDENTEN VEROORDEELD Voor het Duitsche Landesgert ht hadden zich wegens een Duitsch- vijandige actie te verantwoorden ie Leidsche student van W. eii de A ï- sterdamsche studente de V. Laat. t- genoemde was in het bezit gekomm van honderd blaadjes, waarin wc-d aangespoord tot actie in verba id met maatregelen, welke genom n waren tegen hoogleeraren en fee n de universiteit. Deze geschrift,n heeft zij ter hand gesteld aan van W., die ze verder moest vcrdeeleu, o.m. in Leiden. In deze stukken kwn- men uitingen voor, welke beleecii- gend waren voor het Duitsche Rite, zoo o a. de bewering, dat daar ge brek zou zijn aan intellectueel krachten. Bij de studente waren ook nog blaadjes gevonden als „De Geui" en „De Waarheid". Zij gaf toe, com munistische sympathieën te hebbe... Korten tijd was zij ook lid van de C.P.N. geweest. De Sfcaatsanwalt merkte op, dat er in dit opzicht reeds strenge straffen gegeven zijn, maar dat deze blijk baar nog niet afschrikwekkend ge noeg hebben gewerkt. Hij eischte nu tegen mej. de V. twee jaar en tegen van W. een jaar gevangenisstraf. Het gerecht veroordeelde eerstge noemde tot anderhalf jaar. laatstge noemde t-ot tien maanden gevange nisstraf. De preventieve hechtenis werd in mindering gebracht. Oude Voorraad in Prijs verhoogd WASSENAARSCHE FIRMA VEROORDEELD Een detailhandel in textielgoede- ren te Wassenaar bleek in Februari j.l. voor artikelen, welke nog tot den „ouden voorraad'' behoorden, be langrijk hoogere prijzen te vragen, dan waarvoor zij voor 10 Mei 1940 werden verkocht. Zoo vroeg men voor interlocks f 2.35. terwijl de oude prijs f 1.25 was: baddoeken, welke voorheen f 0.60 kostten, werden verkocht voor f 0.90. De firmanten beriepen zich, toen zij door den inspecteur voor dé prijsbeheersching ter verantwoor ding werden geroepen, op de ver vangingswaarde. Bij de gestegen in koopsprijzen meenden zij de oude. goedkoope artikelen zooveel in prijs te mogen verhoogen, dat voor hen bij vervanging van het verkochte door nieuwen aankoop geen verlie zen zouden ontsSaan. Dit verweer werd. zooals steeds, ook in dit geval verworpen en de inspecteur voor de prijsbeheersching te 's Gravenhage veroordeelde de "firma tot een geld boete van f 3.750. HANDEL ÏN GOUDEN TIENTJES Begin Maart, bood de 32-jarige veekoopman M. O. uit Alkmaar in een café te Purmerend gouden tien tjes te koop aan. Een meubelmaker en een paardenhandelaar kochten Samen twaalf munten voor f 350. doch kwamen weldra tot de ont dekking, dat zij bedrogen waren, want de gouden tientjes bleken ver gulde halve guldens te zijn. De meu belmaker ging den verkooper achter na en zorgde er voor, dat de politie hem inrekende. De man, die 14 dagen geleden we gens oplichting voor de Haarlem- sche rechtbank terecht stond, hoor de 8 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De rechtbank veroor deelde hem gisteren tot 1 jaar ge vangenisstraf. Een kennis van O., de grondwerker A. H., stond voor een dergelijk feit terecht, doch verklaarde, niet gewe ten te hebben, dat de munten, die O. in zijn jaszak gestopt had met het verzoek ze te verkoopen, valsch waren. Conform den eisch werd H. vrijgesproken. TE DURE KETELS De directeur van een metaalwaren- fabriek in het midden des lands had zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem te ver antwoorden wegens ongeoorloofde prijsverhooging. In zijn bedrijf ge fabriceerde ketels, snelkokers e.d. waren in den zomer van het vorig jaar in prijs verhoogd, zonder dat daartoe de vereischte toestemming was verkregen of zelfs aangevraagd. Op grond van overtreding van art. 1 der prijzenverordening 1940 werd de fabrikant veroordeeld tot een boete van f 4000. RADIO-PROGRAMMA'S VRTJDAG 27 JUNI HILVERSUM I. 415,5 M 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend- gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Schriftlezing en Medita tie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). S.4ö Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw). 11.00 Orgelspel. 11.20 De clamatie. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Alma nak, 12.45 R.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Musiquelte met. pia no-intermezzi. 2.(Xi De Haarlemsohe or- kestvereeniging, solist en gramofoon muziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (voor- SPORT LAWN-TENNIS DR1ELANDBNWEDSTRIJD UIT- GESTELD De Japansche tennisspelers Fujikura en Kumamaru hebben hun reis naar Europa moeten onderbreken. Daarom is de driolandenwedstrijd Duitschland ItaliëJapan in Berlijn uitgesteld. bereid door het Vrijz. Prot Kerkcomitéy 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor rlo jeugd. 5.45 Kamerorkest. „Ars Nova et. Antiqua" en gramofoon muziek. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramo foonmuziek. (7.30—7.45 Boekbespre king). 8.00 B.X.Q.; Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Om en om- programma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Sport. 10.00—10.15 B.N.O.; Engel- sche uitzending: „Economie news from Holland". HILVERSUM IT. 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtend* gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.NO.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Voor de kleuters. 11.-0 Zang met pianobegeleiding en gra- nioioonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 R.NÓ.; Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Vrouwen- uitzending en gramofoonmuziek. 3.15 Amabile-sextet. 4.30 Voor do jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 R.N.O.: Nieuws-,J economische en beursberichten. 5.30 Gra-I mofooninuziek. 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Cbrist. Radio Stieh-' ting), 6.15 Orgelspel, 0.15 Toeristische raadgevingen. 7.00 B.N.O.; Economische vragen van den dag. 7.15 Musiquette. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.13 Eot- terdamsch Philh. Orkest, (pl.m. 9.00 Voor den boer). 9.35 Gramofonnmuzïek. 9."i5 Avondwij.ling (voorbereid Ii- liet Vrijz. Prot. Kcrkcomitê). 10.00 B.X.Ö.: Nieuwsberichten. Sluiting. U ,en. :03St •elke door als U gnaees .RU' oniz1 Tconl Is raa VSO*'-' -Yien In de gemeente Ursem bij Alkmaar Ls een niet meer in gebruik zijnde molen verkocht naar Duitschland. Deze molen zal in het Rijnland worden opgebouwd en in gebruik worden gesteld*. De zware balken van het gestel worden met zorg uit elkaar gehaald. (Polygoon). FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR Wij zwegen en wachtten op de te rugkomst van den secretaris, die zich wachten liet. Alles in dit huis scheen nu eenmaal even langzaam te moe ten gaan. En gedurende al dien tijd lag A.A achterover in zijn stoel, den sigarenrook nakijkend, dien hij in kringetjes omhoog blies. Opeens wist ik. met groote stelligheid, dat het punt van uitgang niet door den secretaris zou worden gebracht, doch dat. het reeds achter ons lag. Het verwonderde me nauwelijks toen na een zenuwachtig kort klopje op de deur Philip Somer binnentrad, zoo bleek, dat we alle drie, nog voor hij iet? zei. wisten dat het avontuur een nieuwe phase was ingetreden. De brieven zijn er niet meer. berichtte hij. zich richtend tot zijn patroon, als had die hem uitgezon den. Juist, zei A.A., opstaande. Er is een tijd van rusten, er is een tijd van handelen. Heeren, als u zoo vriendelijk wilt zijn. ik zou graag De kamer van mijnheer Somer thans zien, verwachtte ik, toen hij even ophield als om den nadruk te leggen op wat hij zou laten volgen. De indeeling van het huis leeren kennen, besloot hij. Ook wij stonden op. Zoowel Philip Somer als de heer Van Wieringen zou ons vergezellen, begreep ik. Even kon ik, terwijl onze gastheer nog ver baasd zijn secretaris aankeek, mijn vriend iets toefluisteren. Juist, zei je. begon ik zachtjes. Had je het dus verwacht? Verwacht? Nee, Bram, ik had het gehóópt. Zal ik u dan voorgaan?, vroeg Van Wieringen. We komen ook op jouw kamer. Philip, het zal dus goed zijn. als je meegaat. „Gehoopt", zei mijn metgezel en ik behoefde me niet af te dragen, wat hij daarmee bedoelde Het terrein, waarop wij den schuldige moesten zoeken, werd door dit. feit beperkt tot het landgoed en do verdachten t-ot de groep menschen. die in huis waren op het tijdstip van ons ge sprek in de kamer van Van Wie ringen. HOOFDSTUK V' De indeeling van het huis Men kan zich zoo moeilijk zonder meer een voorstelling maken va.: den ingewikkelden bouw van he: huis. Wil men nu in een zoo groot ge bouw spoedig den weg kunnen vin den. dan dient men het stelselmatig door te loopen. Wij begonnen bij het parterre, en dus met de kamer, die we nog nie: verlaten hadden, het vertrek, waarin het gesprek tusschen A.A. en den heer Van Wieringen had plaats ge had. A.A. ondervroeg, de eigenaar gaf inlichtingen. Intusschen voelde ik de gedrukte stemming, die door Somers' mededeeling over mijnheer Van Wie ringen gekomen was. Ik wist wel be ter. doch onze gastheer moest de opmerkingen, die A.A. gemaakt had wel opvatten als een insinuatie ten nadeele van den man, die zijn vol komen vertrouwen had. Als ik zeg dat ik wel beter wist, bedoel ik hier mee alleen, dat mijn vriend niet in sinueerde. Hij verdacht echter ieder een, zoolang zijn onschuld niet vast stond, Overigens, de secretaris leek mij sedert het. verdwijnen van do brieven minder sympathiek dan daarvoor. En de man moet dat ge voeld hebben, want zijn gezicht gaf uitdrukking aan een hooghartigheid *ooa1s alleen onschuldig verdachten die some toon en. vïor ramen heb! u. twe aan do voor/'ide. twee aan den ziikant van het huis, constateerde A.A., op één daarvan toeschrijdend. U zult er daarvan dien bewusten dag minstens één open gehad hebben, maar, zoo lang u in de kamer was, zal niemand daardoor zijn binnengekomen. Ze liggen vrij hoog van den tuingrond. Hieronder, onder het heele huis trouwens, is souterrain, de keuken en de kelders, verklaarde mijnheer Van Wieringen. Aan den zijkant is het wat minder hoog. omdat daar. evenr als aan de andere zijde van het huis een hellende rotstuin is aangelegd. En dat raam stond open. Ik heb er zelfs over nagedacht, of het briefje van buiten af op het bureau kon zijn geworpen. Onmogelijk is het niet. erkende A.A., nadat hij zich even uit het ook nu geopende venster gebogen had. En wie kan, zonder dat iemand er vreemd van opkijkt, in dien rotstuin staan? Hendrik, de tuinman-portier, antwoordde hij. Maar al is het niet- onmogelijk, onwaarschijnlijk is het toch wel. Want vanaf het hoogste gedeelte kan je niet hier in de kamer kijken en zeker geen voorwerp naar binnen op een bepaalde plaats wer pen. zonder groot gevaar te loopen, van binnen uit gezien te worden. En u zat gunstig genoeg om hem te moeten zien, gaf mijn vriend toe. Wie coeelt hier viool? Niemand, antwoordde onze gast heer oogenblikke'.ijk. De jongens voelen niets voor muziek, jammer genoeg. Ik mag het graag hooren, maar ben aangewezen op de gramo- foon. Alleen Betsy, de dochter van onzen portier, die fiedelt zoo'n beetje Maar dat is niet om naar te luisteren en als ze hier in huis woonde, zou ik het niet toestaan. A.A. had, al pratend, door zich in de richting van de deur te begeven, te kennen gegeven, dat hij in dit vertrek niets meer te zoeken had. Van Wieripgen wilde de deur openen doch de secretaris voorkwam hem. Hoe groot het .eventueel door hem ingebeelde verschil in beschaving tusschen hem eiï zijn patroon ook mocht zijn, in gezelschap van mijn heer Van Wieringen gedroeg hij zich met nadruk gedienstig. Achter A.A. die als eerste onzen gastheer volgde trad ik de hall in. De hall zelf was verlaten, doch op den omloop, die met een balustrade ter hoogte van de eerste etage rond om de hall was aangebracht, hoorde ik het ge luid van zich haastig wegreppende» voetstappen. Onwillekeurig keek ik omhoog en in het rond. Indien zich daar iemand bevond, moest hij zich recht boven mijn hoofd bevinden want ik zag niemand. Deze kamer, zei mijnheer Van Wieringen. hebt u reeds gezien. Het is de ontvang- of wachtkamer, waar in u door John na uw aankomst werd binnengelaten. Hii was bii de Iran blijven staan, wees naar de deur in den linkerhoek. Ook A.A. oor deelde het blijkbaar overbodig, daai thans heen te gaan. Hij knikte als bewijs, dat hij de verklaring voldoen de vond. Onze gastheer liep om de trap heen en opende de deur van een met twee vensters aan de achterzijde van het huis gelegen vertrek: de eetkamer, waar John bezig was. iets op de koffietafel te verschikken. Dit. verbaasde mij een oogenblik: ik moest mezelf bekennen, dat ik geen enkele reden had gehad, te veron derstellen dat het gerucht van voet stappen boven mijn hoofd door den huisknecht veroorzaakt werd. Zoo dra wij binnenkwamen, richtte de over tafel gebogen'man zich op. stel lig voornemens het vertrek t,c verte ten. Van Wieringen sloeg geen acht op hem. Hij bleef bij de deur staan zoodat ook wij niet verder binnen gingen. De eetkamer, lichtte hii overbo dig toe. En daarnaast, wilt u mij maar volgen, de groote zitkamer, het salon. Voordat John rich had kunnen y wijderen, had Philip Somer de reeds weer achter ons geslote (Word

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2