Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI I Bedrijtsvergunningenbesluit 1941 Lemberg genomen Amersfoort De Polygoon Foto's AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1941 5 a. 1 perceel wei- en hooiland, gele gen in den polder de Haar, gr. 1.57.80 H.A., in gebruik geweest bij wijlen den heer W. v. Zuilen. Het perceel werd ingezet door den heer L. Smink op 4000 en vervolgens door clen heer J. Boersen verhoogd tot 5400.Het werd niet gegund. b. Woonhuis gelegen aan de Hoog Welderenlaan C 55bis (Hooglander veen). Het perceel werd ingezet op 1260 en toegewezen zonder verhoo ging aan den heer A. Westerlaak. KOSTELOOZE VACCINATIE B. en W. van Hoogland brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid be staat tot kostelooze vaccinatie op Dins dag 1 Juli van des voormiddags 10 tot 11 uur in de Raadzaal van 't gemeen tehuis en op Woensdag 2 Juli van des middags 2 tot 3 uur in de kliniek van 't St. Joscphgesticht. Soest J. TEMMER BEGRAVEN Op de begraafplaats van de Ned. I-Ierv. Gemeente aan den Veldweg al hier is het stoffelijk overschot van den heer J. Timmer aan den schoot der aarde toevertrouwd, onder belangstel ling van zeer velen. Aan de groeve heeft het woord ge voerd Ds. Groeneveld, die wees op de vergankelijkheid van het leven. Als opzichter-doodgraver heeft Timmer voor zoovelen, die hem voorgingen, de laatste lustplaats verzorgd. Thans rust ook hij hier. Woorden van troost wer den gesproken tot de weduwe en ver dere betrekkingen. Zoowel namens den Nederl. Schaak bond. als de afd. Gooi- en Eemland, als de plaatselijke Schaakclub hebben afgevaardigden dier vereenigingen het woord gevoerd, herinnerend aan de liefde van den overledene voor het schaakspel en het vele wat hij daar voor heeft gedaan. Namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, welk college voltallig aanwezig was. heeft de heer J. Vee- nendaal woorden van dank gebracht voor de trouw waarmede de overlede ne zijn taaie verrichtte. Mede namens zijn moeder dankte de eenige zoon voor de belangstelling en de troostwoorden hier gesproken. MARKTBERICHTEN (Gedeeltelik gecorrigeerd). Schadelijke kapitaal investeering VOORKOMING VAN BRANCHE VERVAGING In liet Verordeningenblad van 27 Juni is afgekondigd het Bedrijf'svergunnin- genbesluit 1941. Dit besluit dient ter vervanging van de Bedrijfsvergunnin- genwet. 1938, die met de inwerkingtre ding van het nieuwe besluit vervalt. Het bevat een algemeen verbod van het stichten en uitbreiden van indus- trieele bedrijven, alsmede van het stichten van groothandelsbedrijven zonder vergunning van den Secreta ris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, of, voor zoover de betrokken bedrijven zich bewegen of gaan bewegen op het terrein van de voedselvoorziening, van den Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij. De bedoeling van dit belangrijke besluit is tweeledig. Eerste doelstelling. In de eerste plaats beoogt het Be rt ryfsverg-unningenbesluit overbodige of schadelijke kapitaalsinvesteeringen tegen te gaan. In verscheidene bedrijfs takken is ii.l. op het oogenblik als ge volg van de grondstoffenschaarschte reeds een niet onbelangrijk gedeelte van het. productieapparaat onge bruikt. Wanneer in zulke bedrijfstak ken nieuwe bedrijven worden gesticht of de bestaande bedrijven worden uit gebreid. zal dat in het algemeen een achteruitgang van de bezetting voor de overige bedrijven met zich brengen. De moeilijkheden, die thans reeds voor bepaalde bedrijven uit de geringe be zetting voortvloeien, zullen in dat ge val nog grooter worden. Bovendien kunnen de materialen, die in zulke ge vallen voor den nieuwbouw of de uit breiding zijn gebruikt, als verspild worden beschouwd. Daarom is het noodzakelijk gebleken een controle uit te oefenen op de nieuwe vestigingen en uitbreidingen. Bij deze controle zal het mogelijk zijn bij alle aanvragen na te gaan, of aan de betrokken uitbrei ding van ons industrieel of handelsap paraat uit nationaal-economisch oog punt behoefte bestaat. Tevens wordt het mogelijk er voor zorg te dragen, dat als nieuwe ondernemers alleen zij optreden, die de vereischte vakbe kwaamheid bezitten en voldoende cre- dietwaardig zijn. Hoogland GEMEENTERAAD HOOGLAND Maandagmorgen kwam de gemeenteraad in openbare vergaderlug bijeen onder leiding van den loco-burgomccstcr, wethouder J. G. v. d. Hengel. De voorzitter deelde mede dat de secreta ris, de heer E. A. Muys. nog ziek i6. doch aan de beterende hand. De besprekingen omtrent den bouw vRn een nieuw raadhuis werden door bijzondere omstandigheden uitgesteld. Dc heer Van Apeldoorn was afwezig. Do notulen werden goedgekeurd. Aan de orde Is punt 1Voorstel van B. en W. tot verkoop vnn grond van „de Tollk" aan de provincie voor verbreeding van de Bunschoterstraat. Do heer De Bruin Informeerde naar den prUs. De heer Flos merkte op. dat de muziek tent dan wel zal moeten verdwijnen. Wordt de grond ter plaatse niet tc smal. wanneer daar t.&t. een nieuw raadhuis zal worden gebouwd? De voorzitter merkte op dat hetzelfde raadsbesluit van eculge Jaren geleden weer raar Utrecht zal worden gezonden. Het voorstel werd goedgekeurd. Punt 2: Voorstel van B. en W. tot vast stelling van diverse pensioensgrondslagen. De wnd. secretaris, de heer E. van D|Jk. gaf daarop een toelichting, waarop het voor stel werd goedgekeurd. Punt 3: Voorstel van B. en W. tot het op nieuw nemen van een besluit, om een plan van uitbreiding voor te bereiden. De heer De Bruin acht een gewijzigd plan wel wat gevaarlijk. De wnd. secretaris lichtte liet voorstel toe. Een raadsbesluit ls noodig om tc voorkomen dat tijdens liet maken van plannen die bulten B. en W. en clen Raad om ln Utredht worden voorbereid, niet ln de war zal worden gestuurd. De Rnad krijgt toch nog over het plan te beslissen. Hoe of het er al uit zal zien, weet. de voorzitter niet. We moeten een af wachtende houding aannemen. Komt er een bouwaanvrnag, dan moet de ze vooraf door Utrecht worden goedgekeurd en dan zal een en ander ln verband met het uitbreidingsplan worden bekeken. Het voorscel werd goedgekeurd. Punt 4: Voorstel van B. en W. tot over name van een gedeelte van den Llendert- schesteeg en aankoop van grond voor dat doel. Dit houdt verband met cenlge verwoeste perceelen aan den Llendertsclieweg. die niet herbouwd mogen worden, omdat zij niet aan een verharden weg staan. De prijs van dien grond ls 1per meter. De raad ging met den aankoop accoord. Punt 5: Voorstel vair B. en W. tot benoe ming van E. v. Dijk tot onbezoldigd ambte naar van den Burgolilkon Stand. De heer Flos wees op hot woord onbe zoldigd. Bpr. vond heb gewenscht daarvoor een kleine vergoeding to geven, Do voorz.ltter zeidc dat daarover nog te praten is. De heer De Bruin vroeg of de heer Van Dijk wel een goede speech kon afsteken. De Raad besloot den eersten ambtenaar ter gemeentesecretarie tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand te benoemen. Punt 6: Wijziging begrooting dienst 1940. De diverse wijzigingen werden na toelich ting goedgekeurd. RONDVRAAG Verbouwing gemeentehui*. De heer Flos informeerde naar de Juist heid van de mededeellng. dat de verbouwing ln het gemeentehuis ln eigen beheer wordt uitgevoerd. Dit zou aan aannemers, die voor deze verbouwing hebben Ingeschreven, zijn medegedeeld. De voorzitter deelde mede dat de Raad 1600.crediet heeft verleend, de verbou wing heeft gekost ruim 500.de laagste inschrijving was 772.—. Men zal B. en W. niet kwalijk, kunnen nemen dat zij ln het gemeentebelang liet werk clan maar ln eigen beheer hebben laten uitvoeren, De heer De Bruin zelde dat de aanne- mersbond een groote tegenstander is van eigen beheer. Wanneer de gemeenten alles ln eigen beheer gaan uitvoeren, zal dit na- deelig voor de aannemers zijn. De voorzitter zelde overtuigd te zijn ln het gemeentebelang te hebben gehandeld. Er is een bedrag van 272. bespaard. Wethouder Sandbrlnk „Het ls ook nooit goed. Men zou eens wat gehoord heb ben wanneer B. en W. onnoodig een bedrag van f 272.hadden uitgegeven. De voorzitter deelde nog mede dat het werk door Hooglandscho werklieden ls uitgevoerd. De heer Verheul kwam op /voor de be langen van aannemers-Ingezetenen, die toch ook tot de belastingbetalers bchooren. Hij gaf toe dat het niet prettig ls het gevoel te hebben dat een inschrijving tc hoog is. Dc. heer Flos zelde dat het. hem genoegen doet clat het met de verbetering van den Holleweg goed opschiet. De heer Verheul informeerde naar den brandspuit in Hooglanderveen, waarop hem een bevredigend antwoord werd gegeven. Nadat nog eenige zaken van ondergeschikt belang waren behandled. werd de vergade ring gesloten. DE VERBOUWING VAN HET RAADHUIS Hedenmorgen hebben wij een kijk je genomen in het verbouwde raad huis, waarbij ons bleek, dat een zeer practische verbetering is 1 verkregen, de gevonden oplossing is zeer prac- tisch. Het publiek behoeft nu niet meer binnen de bureaux te komen, waardoor het werk van de ambtena ren zeer wordt vergemakkelijkt. Een verbouwing was werkelijk meer dan noodig en wanneer deze gereed is kan tenjninste van een behoorlijke gemeente-secretarie gesproken wor den. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 30 JUNI Gebo ren: Paul Johan Martin, z. v. Johan nes Gerardus Franciscus .Pouleijn en. Maria Everarda Woerdman Vincen- tius, z. v. Vincentius Kraak en Maria Gijsberta Epskamp Gerritje, d. v. Arie Wiertz en Hendrika Merkeny Hendrika Johanna, d. v. Derk Zoegard en Martha Riks Cornelia, d. v. Wil lem Theodoor Vemhoul en Wilhelmina Teunia Ruitenberg Jeannette Elisa beth Agnes Antoinette, d. v. Alphonse Emmanuel Theodorus Kooien en Dora Maria Clementine Jeannette van Ditz- huyzen Arend Cornells, z. v. Auke van Schoten en Gerritje Verhoef Pe trus Paulus Franciscus Maria, z. v. Jo seph Frans ten Berge en Marie Johan na Elizabeth Grol Hendrik, z. v. Hendrik van Beck en Gerard a Cornelia van Keken Wilhelmina Pe'ronella, d. v, Willem te Kulve .en Geertruida Lappain Elizabeth Theodora, d. v. Willem van Oven en Aartje Jansen Elizabeth Maria, d. v. Johannes Gerar dus van der Linden en Theodora Hen drika Brouwer. BESTRATING HOLLEWEG De Holleweg te Hooglanderveen zal opnieuw worden bestraat. PUBLIEKE VERKOOPING Door notaris Knoppers is publiek verkocht in 't café van den heer G. v. d. Hoef aan de Brand: Eierenveiling Apeldoorn 30 Juni. Aanvoer 45.000. 1.05 per kg. Handel goed. Elerni(jn Roermond 30 Juni. Aanvoer 3.000.000 stuks, vol gons vastgestelde prijzen. Kaasmarkt Amersfoort 30 Juni. Aangevoerd 24 wagons, bevat tende 4800 Kilo. Prijs f57—f61 per 50 kg. Handel vlug. Vlsehmarkt IJ mu Men 30 Juni. Tarbot 14.10—f3.40 p. kg.; -tongen f4.50—f2.80 p. kg.: kleine schol f 80f61: pufschol. Ie soort f57f36: puf- schol. 2e soort f.33f 14.50; pieterman 172 f 60; muilen f 30—f 29. Tweede doelstelling. De twéede doelstelling van het Be drijfsvergunningenbesluit is de z.g. branche-vervaging te voorkomen. De ze branche-vervaging is een speciaal tijdsverschijnsel. Tal van bedrijven, zoowel in de industrie als in den han del, welker omzetten tengevolge van den oorlog zijn gedaald, zoeken daar voor compensatie op andere terreinen. Het is al gebleken, dat zij daarbij soms komen op het terrein van bedrijfstak ken, die zelf eveneens onder de oor logsomstandigheden hebben te lijden. In zulke gevallen zal het optreden van den nieuwen concurrent in die bedrijfs takken de daar bestaande moeilijkhe den alleen maar vergroot en, zonder voor den betrokkene een bevredigende oplossing te brengen. Daarom is een controle bij dit streven naar compen satie noodzakelijk gebleken. Het spreekt vanzelf, dat bij deze controle niet de minste moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd aan alle bonafide en uit nationaal-econo misch gezichtspunt gerechtvaardigde plannen tot het stichten van nieuwe industrieele en handelsbedrijven, of tot liet gaan fabriceeren of gaan verhan delen van nieuwe artikelen. Het Be- drijfsvergunningenbesluit beoogt al leen maar te voorkomen, dat onderne mers, die zich van de algemeene situa tie in den bedrijfstak, waarin zij zich willen gaan begeven, niet voldoende op de hoogte hebben gesteld, kapitaal en materiaal verspillen en nieuwe moei lijkheden zouden veroorzaken in be drijfstakken, welke reeds zwaar onder de oorlogsomstandigheden hebben te lijden. Indien aldus de onverantwoor de vestigingen en uitbreidingen wor den voorkomen, zullen de plannen, die uit nationaal-economisch oogpunt wèl gerechtvaardigd zijn, gemakkelijker en met meer kans op succes tot verwer kelijking komen. Wat verboden is. Op grond van het Bedrijfsvergun ningenbesluit is reeds aanstonds ver boden 1. Het vestigen van een industrieel bedrijf zonder vergunning van den secretaris-generaal voornoemd. On der industrieele bedrijven worden ver staan bedrijven, waarin fabriekmatige of overwegend machinale productie plaats vindt, terwijl onder vestiging wordt verstaan het aanvangen of doen aanvangen van het voortbrengen of bewerken van goederen. 2. Het uitbreiden van een indus- t.rieel bedrijf zonder vergunning van den Secretaris-Generaal. Onder uit breiding moet hier worden verstaan bet vergrooten of doen vergrooten van de productie-capaciteit. 3. Het gaan maken in een indus- rieel bedrijf van producten, welke op bet tijdstip van de. inwerkingtreding an .het Bedrijfsvergunningenbesluit liet tot de normale in dat bedrijf oortgebrachte of bewerkte goederen bchooren. 4. Het vestigen van een handelsbe- dr jf zonder vergunning, waarbij onder he. vestigen moet worden verstaan he: aanvangen of doen aanvangen van hc„ verhandelen van goederen. 5. Het gaan verhandelen in een handelsbedrijf van andere goederen dan op het tijdstip van de inwerking treding van het Bedrijfsvergunningen besluit in het algemeen- in soortgelijke bedrijven worden verhandeld. j Vergunningen, welke noodig zijn voor een van de bovengenoemde han delingen, kunnen worden aangevraagd bij de Rijksbureaus voor handel en nijverheid. Bevoegd is in het algemeen dat Rijksbureau, tot welks bemoeienis het artikel, dat de betrokken onderne ming wil gaan fabriceeren of verhan delen, behoort. Alleen voor zoover het bedrijf zich beweegt of wil gaan be wegen op het terrein van de voedsel- yoorjrining, moeten aanvragen worden ingediend bij de betrokken Centrale Crisisorganisatie. In de gevallen, waarin men niet zeker is of een han deling, die men wel gaan verrichten, al dan niet onder de verboden van het Bedrijfsvergunningenbesluit valt, doet men toch verstandig; eerst nadere in lichtingen bij het bevoegde Rijksbu reau of bij de bevoegde Centrale Cri sisorganisatie in te winnen. Men loopt ander de kans, dat men kosten maakt, welke later blijken verspild te zijn, als de vergunning zou worden geweigerd. Op grond van het Bedrijfsvergunnin genbesluit. zal het ook mogelijk zijn een soortgelijk vestigings- en uitbrei dingsverbod af te kondigen voor be drijfstakken. die net direct tot de in dustrie of den groothandel behooren. Bovendien zal het mogelijk zijn voor bepaalde bedrijfstakken niet alleen de uitbreiding van de productie-capaci teit. doch ook de uitbreiding van de productie zelf, aan een vergunning te binden. Tenslotte kan de Secretaris- Generaal nog voorschriften geven ten aanzien van de productiemethode in bepaalde industrieele bedrijfstakken. Van deze verschillende mogelijkheden is echter nog niet terstond gebruik ge maakt. Wel is, op grond van een andere bepaling uit het Bedrijfsvergunnin genbesluit bepaald, dat 'in de sigaren- industrie geen vergunning tot het ves tigen of uilbreiden van een bedrijf ver- eischt is op grond van dit besluit, om dat voor die bedrijfstak reeds een an dere regeling van soortgelijken aard bestaat. In het weekblad „Economische Voor lichting" verschijnt een uitvoeriger commentaar op het nieuwe Bedrijfs vergunningenbesluit. alsmede een over zicht van de wijze, waarop de aanvra gen moeten worden ingediend en van de gegevens; die daarbij moeten wor den overgelegd. Belanghebbenden zul len goed doen daarvan nauwkeurig kennis te geven. HANDEL IN GEBRUIKTE MOTOR RIJTUIGEN GEORDEND Het is noodig gebleken den koop en verkoop van gebruikte auto's en mo torrijwielen aan bijzondere voorschrif ten te binden. De basis van de prijs controle, de vergelijking met den prijs op 9 Mei 1940 was voor den handel in tweedehandsch motorrijtuigen niet zeer bruikbaar, omdat deze prijs in den regel ontbrak. In de plaats daarvan heeft men, naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, een taxatiesysteem ingevoerd. Dit is omschreven in een beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, welke in de staatscourant van heden is gepubliceerd. Voortaan zal men nog slechts een gebruikt motorrijtuig mogen koopen of verkoopen, indien er een waarde- bewijs aanwezig is. Dat bewijs kan men aanvragen bij de rijksverkeers inspectie, die er voor zorgt. dat. de auto of de motor door deskundigen wordt getaxeerd. De getaxeerde waar de wordt bij het waardebewijs ver meld. Het is uitdrukkelijk verboden een prijs te betalen of te vragen, die hoo- ger is dan de taxatieprijs, indien de verkooper een gebruiker is. Is de ver- kooper een handelaar, dan mag hij den taxatieprijs met ten hoogste 15 pCt. verhoogen. TROELSTRABEWEGING IN DE N.S.N-A.P. OPGENOMEN Na besprekingen tusschen den lei der van de N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rappard en den leider van .de Troel- strabeweging (T.B.N.) Paul Kies, heeft de Troelstrabeweging na de meening van haar leden te hebben ingewonnen, éénstemmig besloten,tot de N.S.N. A.P. over te gaan. Gas- en electriciteits- verbruik moet 25 pCt. lager worden GROOTE ZUINIGHEID GEBODEN De secretaris-generaal van het Departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart maakt het vol gende bekend: Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli de gas- en elec- triciteitsrantsoeneering te verscher pen. Met ingang van genoemden da tum zullen derhalve de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebrui kers worden verlaagd van 100 tot 75 van het gebruik in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 M3. cn voor electrisch koken ad 150 K.W. per periode ongewij zigd blijven. De minimum rantsoe nen electriciteit voor verlichting en huishoudelijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgen de drie perioden met 20 verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 tot 75 zijn bedrijven van openbaar nut en openbare verkeers- bedrijven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven werkzaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze bedrijven blijft bepaald op 100 Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde percentages, zoo wel naar boven als naar beneden, wor den vastgesteld. Aanvragen van industrieele bedrijven tot een hooger rantsoen gas en/of elec triciteit dienen te worden gericht tol de betrokken gas- en/of electriciteits- bedrijf. Men wordt verzocht het indie nen van dergelijke aanvragen zoo veel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rantsoens- verhooging zal kunnen worden overge gaan. Kort samengevat komt het boven staande in het algemeen hierop neer. dat een ieder vanaf 1 Juli a.s., ongeacht het feit of al dan niet meteropneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 procent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen be lang aangeraden de grootst mogelijke zuinigheid met gas en electriciteit te be trachten aangezien anders de rantsoe neering verder zal moeten worden ver scherpt. CLEARING MET BOHEMEN EN MORAVIë. Het Nederlandsche Clearing-Instituut deelt mede: Gelijk bekend is met ingang van 1 April j.l. de clearing met het protec toraat Bohemen en Moravic tegelijk met de clearing met Duitsehland beëin digd geworden. Daarentegen konden betalingen voortspruitende uit overeenkomsten af gesloten tot en met 15 Augustus 1940 voorshands nog op grond van de bijzon-, dere regeling, welke voor deze beta lingsverplichtingen was getroffen in 't directe verkeer tusschen het Neder landsche Clearinginstituut en de Na tionale Bank te Praag op de oude koersbasis: Tsjechische kroon 6.42 ct., worden afgewikkeld. Deze bijzondere regeling is thans met ingang van 1 Juli 1941 eveneens opge heven, zoodat alle betalingen naar het protectoraat voortaan in het vrije ver keer kunnen geschieden. Het opperbevel der Weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Fuehrer: „Lemberg is heden door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogsvlag." DE VER. STATEN EN DE SOVJET UNIE Invloedrijke militaire kringen, zoo meldt de „New York Herald Tribune" volgens het D.N.B. uit Washington, dringen erop aan, dat de Ver. Staten met de Sovjet-Unie eenzelfde overeen komst voor den afstand van steunpun ten zullen aangaan als dit destijds ge beurd is met Engeland door het afstaan van Britsche Bases op het Westelijke halfrond. De Sovjet-Unie zou ertoe ge bracht moeten worden, vliegtuigbases af te staan aan dc Ver. Staten in de Si berische Toendra tegenover Aleska. Daarmede zouden de Ver. Staten kost bare steunpunten verkrijgen. Deensche en Zweedsche vrij willigers voor Finland. Het aantal aanmeldingsbureaux voor het vrijwilligerscorps Denemarken en het i'egiment Norland is tot 30 ver groot. Het Deensche Roode Kruis heeft besloten Finland te steunen door het zenden van geneesmiddelen. Over hulp verleening van andéren aard zal in de komende dagen beslist worden. Naar do Zweedsche bladen volgens het D.N.B. melden, zijn de eerste Zweedsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. Men is nog in afwachting van het standpunt der Zweedsche re- geeving ten aanzien van de 'vraag, of Zweedsche militairen van dienstplich tigen leeftijd het land mogen verlaten. In een mededeeling van het comité voor een vrijwilligerscorps, die door de pers gepubliceerd is. wordt gezegd, dat de voorwaarden voor de organisatie van een zelfstandig Zweedsch vrijwilli gerslegioen op het oogenblik niet aan wezig zijn. Wel kunnen volgens mede- deelingen uit Finland Zweedsche vrij willigers in het Finsche leger worden opgenomen. DE SOVJET-AANVAL OP KASCHAU. Bij de opruiming der verwoestingen, die de Sovjetvliegers bij hun aanval op Kgschau hebben veroorzaakt, heeft men nog verscheidene lijken onder de puinhoopen gevonden. Het aantal doo- den is gestegen tot 27, meldt het D.N.B, FRANKRIJK BREEKT MET DE SOVJETS. Naar officieel aan het D.N.B. wordl medegedeeld, heeft de Fransche regce- ring de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. AARDBEVINGEN IN AUSTRALIë GEREGISTREERD Naar de Associated Press uit Sydney meldt, zijn in den nacht van Zondag op Maandag door .het observatorium te Sydney vier der hevigste aardbevingen geregistreerd, welke ooit in Australië zijn opgeteekend. Paderewski overleden De vroegere minister-president van Polen en beroemde pianist, Ignaz Pa derewski, is Zondag op 81-jarïgen leef tijd in een hotel te New York over leden, n agedurende een week ziek te zijn geweest, meldt het D.N.B. 24 DOODEN BIJ ONGELUK IN JAPAN 24 Menschen zijn levend bedolven en vier werden gewond toen een stijle rotswand achter een electrische cen trale in de prefectuur Sjizoeoka, wel ke door de voortdurende regenbuien verzwakt was, instortte. Drie huizen, waarin vier gezinnen woonden, wer den volkomen bedolven. MILITAIRE MAATREGELEN VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft verschei dene militaire maatregelen bekrachtigd. Hij keurde o a. goed dat op 1 Juli 900 duizend man voor het landleger wor den opgeroepen, hetgeen 100.000 man meer is dan het vorige jaar. Bovendien gelastte Roosevelt de oprichting van een nieuw bureau voor economisch on derzoek cn ontwikkeling voor bewape ningsdoeleinden. Voor de inrichting van ziekenhuizen, waterleidingen en scholen in de buurt van nieuwe centra van de fensie werd het bedrag van 150 mil- lioen dollar uitgetrokken. DE GEWONDE EN ZIEKE SOLDAAT Het Comité vari den gewonden en zieken soldaat meldt: Dinsdag bezochten 2 dames van het Comité het hospitaal en deelden gebak uit. Woensdag werd de bioscoop be zocht. Tijdschriften apnd Mevr. v. F.van Sw. (Baarn). Op gironummer 25047 van H. A. Fischer, Mauritslaan 4 werd gestort door: J. B. (Vrijz. Herv. Zangkoor) 5.Mej. Y. v. d. B. (Ger. Meisjesvereeniging, kring Amersfoort) ƒ6.29: Mevr. R.Dr. 2.A. Dr. 1.50 H. H. ƒ2.50. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN Dinsdagochtend zullen nieuwe dis tributiekaarten worden uitgereikt aan de houders van stamkaarten 33001 tot en met 35000, Maandagmiddag aan houders van stamkaarten nos. 35001 tot en met 37000. Het distributiekantoor is geopend 's morgens van 9 u. tot 12.30 u. cn des namiddags van 13.30 uur tot 17 uur. BEURSOVERZICHT EFFECTENBEURS VAN BEDEN Kalme markt, weifelend be- *m. later vaste stemming met oploopende koersen. Neder landsche beleggingen vast, prolongatie 214 NEDERLAND V.K. Heden 40. 16/1000.-4... 40. 2e 1000.- 4.98 98S/8 40. bl. f1000.- 4..99 -jji —100 41. 1000.- 4%.99 ,V, 991/a 1911 3% 1000 3... 87 U—881/j 1000 3... 9114— 91 Grtb. O. 214 711/2—725/a NED.-INDIë 35 1000 3% 3.-92%93l/n 37A 3. .91—9114 BANKEN Amsterd. Bank..113113% Kol. Bank187%—1881/, NJ. Handelsb... 126%121 N.H. My. Cert... 128—12814 Robaver 118118t/2 INDUSTRIE A. K. U138%—143X Berkels P. ....64—70 Calvó Delft ....69—69% Centr. Suiker ..198195% Fokker VI186—185' Lever Br114 1141 /4 Ned. Ford Philips 206%— 215 v. Gelder Pap. 1441 146 V.K. Heden MIJNBOUW ONDEBN. O. Borneo Mij. A. idem pref. A. PETROLEUM Dordtscbe Petr.. .236—2361/., Konkl. Petr..2105/g—211 RUBBER Amsterdam262261 Bandar Rubber 210—218 Dell BamJJ208i/4210i/4 Kendeng L Majangland 70 Oostkust 600.149 Serbadjadi 134% SCHEEPVAART HoU. Am.I4Jn...lll%—llli/4 Java-Chlna-Jap.. 149 147 K.N.S.M160—159 Kon. Paketv2241/.,—224 Scheepv. Unle.1691 169 Rottferd. Lloyd..-137 My. Nederland.. 139%—137% CULT*. ONDERN. H. V. A415—411 Java-Cultuur.239 N.l. Suiker230—230 V. Vorstenl117—116 TABAK Dell Bamy.204206 Dell-My.279—280 Senembah Bankpapier: New York 1 B6%—1.90% 30.0830.20 44.7644.94 43.59—43.75 Stockholm Ziirich G o n d Fijn voor de Industrie (v< koop) 2.125. afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zilver Fijn voor de Industrie ver koop) 32.75: afflnagezllver (inkoop) 30. 9.87 38.37 42.82 6.42 Zwitschersche franos Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedsche kronen Tsjechische kronen (oude schulden) Dinar (oude schulden) Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45 Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.619 Pengö (nw. schulden) Zloty (oude schulden) Zloty (nw. schulden) 37.68 Lel 1.28 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ DISTRIBUTIE VAN VLEESCH WAREN EN VAN BOTER, MARGARINE EN" VET De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend inzake de distributie van vleeschwaren en de distributie van boter, margarine en vet. Detaillisten, die uitsluitend gedurende de wintermaanden vleeschwaren verkoopen en ln verband daarmede van de in hun bezit zijnde toewijzingen van vleeschwaren geen gebruik maken voor herbevoorrading, diehen deze .toewijzingen ook na het verloo- pen van den geldigheidsduur zorgvuldig te bewaren, aangezien zij t.z.t. in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich met behulp van deze toewijzingen alsnog den noodigen voorraad te verschaffen om opnieuw met den verkoop van vleeschwaren aan te vangen. De ver- loopen toewijzingen zullen te dien einde over eenigen tijd wederom geldig worden verklaard. Uiteraard ls het echter verboden om op deze toewijzingen na. den daarop vermelden laatsten datum van geldigheid tot aan ^xet tijdstip, waarop zij weder geldig worden verklaard, vleeschwaren te koopen. te verkoopen en af te leveren. Het bovenstaande is van overeenkomstige toepassing op detaillis ten die uitsluitend ln margarine en vet. doch niet ln boter han delen en dientengevolge, nu dc verkoop van margarine en vet tij delijk is stop gezet, in het bezit zijn van toewijzingen, welke zij niet voor het koopen van margarine of vet kunnen gebruiken. Ook deze toewijzingen dienen derhalve zorgvuldig tc worden be waard. totdat zij alsnog opnieuw geldig zullen worden verklaard, terwijl het na den daarop vermelden laatsten datum van geldig heid tot aan het tijdstip, waarop zij weder geldig worden verklaard, verboden is daarvan gebruik Ie maken. Vanzelfsprekend zullen uitsluitend toewijzingen, waarop het codenummer van den betrokken handelaar is vermeld, t.z.t. voor herbevoorrading in aanmerking komen. .OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel. Nijv< heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelheid terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Juli1 Augustus 1941 als volgt zijn vast gesteld: 1 liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn en 1 liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. in onze étalages kannen a 1.pei stuk aan ons kantoor besteld worden AMERSFOORTSCHE COURANT Snouckaertlaan 9 Telefoon 528»

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5