MOOI CONCERT in de St. joriskerk Een afscheid bij „Ons Belang" Ziekentondswezen in Amersfoort £)xig,&o-e(i AGENDA AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1941 Werken van Bach en Schubert uitgevoerd Dirigent: GERUIT VAN DEN BIJRG Twee cantates van J. S. Bach en de mis in Es van Franz Schubert vormden het programma dat Dinsdagavond on der leiding van Gerrit van den Burg door het Toonkunstkoor met medewer king van het Gooisch Symphonie-orkest en vocale solisten in de Sint Joris- kerk werd gegeven. Als waarschijnlijk velen, waren wij wat huiverig voor de combinatie Bach-Schubert; maar laat ons direct zeggen dat wij ons hebben vergist. Van huiveringen was geen sprake. Bach heeft ongeveer 250 cantates ge schreven. waarvan er 100 in druk zijn verschenen: uitgevoerd werden Dinsdag de nummers 57 en 15!», waarvan de be ginregels respectievelijk luiden „Selig ist der Mann der die Anfcchtung crdiil- det" en „Sehet, wir geh'n hinauf gen Jerusalem". Eenige bijzonderheden over de (kerkelijke) cantate zijn hier wel op haar plaats. Ten tijde van Bach had het evangelisch kerkjaar een vaste indee ling, analoog aan de R.K. liturgie. Na dat de geestelijke een gedeelte uit de brieven der Apostelen en uit het Evan gelie had gelezen (eigenlijk gepsalmo- dieerd). afgewisseld door gemeentezang (de R.K. graduale volgde een motet, hetwelk aan de preek voorafging. Uit ditimotet, dat preekmolet werd genoemd, is de cantate gegroeid. Bach zelf gebruik te dat woord niet. omdat in zijn tijd een cantate een compositie voor solostem men met instrumentaal accompagne ment was en hij (Bach) in zijn „canta ten" het koor een belangrijke rol liet spelen. Bach noemde deze composities „concerto" of „moteta", van welke twee termen de laatste historisch dc meest juiste is. Het spreekt vanzelf, dat de ontwikke ling van preekmotet tot cantate niet in een paar jaren plaats vond, maar dat hier langen tijd overheen ging. De mu ziek onderging groolen invloed: zij wij zigde zich van polyphoon (meerstem mig) in menodisch (solo met bege leiding). Ook de evangelische muziek bleef niet dezelfde; liet sober preek motet werd ingewikkelder, misschien wereldscher, omdat de invloed vnl. van Italië, waar de opera in opkomst was, kwam. Een meester als Bach achterliet zich niet zoozeer beïnvloeden, dat hij ging navolgen en hoewel zijn latere cantates riiker van vorm werden (men merkt dat reeds aan dc uitgevoerde nrs. 57 en 159) bleef Bach wie hij was: dienaar van God. Ik zou het niet beter kunnen omschrijven dan Herman Rut- ters, de muziekrecensent van het Han delsblad, in zijn juist verschenen boek je ..Bach en onze tijd" gedaan heeft: „hij (Bach) is de muzikale liturg, dc muzikale geestelijke, die óók Gods woord verkondigt en den zin van Zijn evangelie verklaart; die de geloovigen biddend en verheerlijkend vcreenigt in devotie en extase, die aan de cantate, moge zij naar den vorm nog zoozeer verschillen met het zestiend' eeuwsche motet, toch de oorspronkelijke functie van preekmotet geeft. Maar dan ook naast, op één lijn met de kansel- exe gese, als muzikale prediking." Tot zoover over de cantate Wat de uitvoering betreft, daarover zijn wij col lof. In de eerste plaats willen wij deze toezwaaien aan den dirigent. Gerrit van den Burg, die met veel muzikaal gevoël leidde en doorgaans zijn intenties op orkest en koor wist over te brengen. Het Gooisch Symphonie-orkest. dat in zijn gelederen uitstekende musici lelt, was goed op dreef: er werd met vreug de gespeeld. Hetzelfde kan van bet Toonkunstkoor worden gezegd; in de tenoren was echter iemand die een on aangenaam krakend geluid voortbracht. Kan hierin verandering worden ge bracht? Het koor „Ich will hier bei dir stehen" op de melodie van „O Haupt voll Blut und Wunden" (op zijn beurt weer een contrafact van het wereldlijk lied „Mein Gemut ist mir verwirret vor einer Jungfrau zart"), klonk mis schien wat droog. Bevredigend werkt de combinatie koor-alt-aria niet; maar dit is een bezwaar tegen de compositie, niet tegen de executanten! De solisten. Laurens Bogtman (bas), Louise Dentz (sopraan), Annie Hermes (alt) en Louis van Tulder (tenor), voldeden uit stekend. Bogtman behoort ontegenzeg gelijk tot de beste zangers die ons land op het oogenblik telt: zijn prachtig tim bre maakt het luisteren tot een onver deeld genot. Louise Dentz beschikt over een fraai geluid, dat vooral in de hooge registers krachtig en vol is; in de diep te is zij te zwak. draagt haar stem niet. Annie Hermes gaf veel te bewonderen in haar alt-aria „Kornm. schaue doch, mein Sinn". Zij heeft een zeer sterke stem, die in alle registers even klank vol is. Louis van Tulder overtuigde UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN Donderdagochtend zullen nieuwe dis tributiekaarten worden uitgereikt aan de houders van stamkaarten 41001 tot en met 43000, Donderdagmiddag aan houders van stamkaarten nos. 43001 tot en mët 45000. Het distributiekantoor is geopend 's morgens van 9 u. tot 12.30 u. en des namiddags van 13.30 uur tot 17 uur. Hoofdredacteur-directeur F. IV. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WILL1KGE. Stads- en sportredacteur O. J. REKKé. allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever G. VAN MAANEN, Huls ter Helde. Gerrit van den Burg, dirigent van dezen avond (Foto archief A C.) weer met zijn bijzondere opvatting der muziek: het langzame vibrato in Bach, is suggestief, zonder gekunsteld te zijn. Ook de mis van Schubert, een van zijn laatste composities, geschreven in zijn stervensjaar 1028. waarin hij o.m. de meesterwerken: strijkkwintet, sympho nic in C, de liederen gebundeld als Schwanengesang (waarin „Atlas" en „Der Doppolgangcischiep, genoot een hoogstaande vertolking: bij het vocaal kwartet had zich do jonge tenor Fred. Menning gevoegd, die, hoewel hij in het geheel geen routine bezit, een uitste kend figuur sloeg. Hij heeft een war me. teedere stem; zijn voordracht ge tuigde van muzikaliteit. Wij zien uit naar een tweede kennismaking. Jam mer. dat van den Burg in het Credo zoo een ingrijpende coupure aanbracht; de compositie is toch waarlijk niet te lang. Voor zijn dirigentschap ook ditmaal echter alle lof. De kerk was ten onrechte niet geheel gevuld. Dc opbrengst van dit concert komt ten goede aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente. v. M. CONCERT BEETHOVEN-CYCLUS Ü.S.O. Woensdag 9 Juli 7.30 uur geeft het U.S.O. onder leiding van Willem van Otterloo in „Tivoli" te Utrecht het vierde en laatste concert van den Beethoven-cyclus. Uitgevoerd wordt de negende symphonie. Medewerking verleenen: To van der Sluijs (sopraan), Suze Luger (alt), Louis van Tulder (tenor) en Willem Ravelli (bas), het Toonkunstkoor afd. Utrecht, de Kon. OratoriumVereen, „Kerkegezang" en het Utreehtsch Mannenkoor Euterpe". 25 Jaar in politie dienst HULDIGING VAN DEN HEER JONKER Hoewel dc heer Jonker, die Dinsdag den dag herdacht waaop hij vóór 25 jaar bij de gemeentepolitie in dienst trad, den wensch te kennen had gegeven, de zen dag voor hem onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft men hem toch een hulde bereid die klonk als een klok. 't Was feitelijk geen wonder, want de heer Jonker verdiende deze hulde ten volle. Weliswaar houdt hij er niet van op den voorgrond te trden, maar wie hem van nabij kent, weet, dat Jonker een bescheiden man is die een hooge opvatting heeft van zijn plicht. Dit geldt niet alleen voor zijn dienst, maar ook voor de wijze waarop hij ruim 20 jaar de functie van secretaris der afdeeling Amersfoort van den Algcmeenen Bond van Politieper soneel in Nederland (thans gefuseerd met den A.N.PB.) heeft waargenomen. In zijn organisatiewerk was hij buiten gewoon accuraat en wij, die wel eens op zijn kantoor mochten rondkijken, heb ben versteld gestaan over de wijze waarop alles tol in de kleinste onder deden is geregistreerd. En zoo'n jubi laris zou men vergeten? Geen kwestie van! Alleen uit het feit, dat hij ook buiten den kring zijner colle ga's werd gehuldigd bewijst reeds, hoe bet werk van den organisatieman Jon ker wordt gewaardeerd. Dinsdagmorgen kwam de loco-burge meester, wethouder B. Noordewier, in gezelschap van den hoofdinspecteur, den heer D. Pa van Rooyen als wnd. commissaris, den jubilaris in zijn wo ning in de Lorentzstraat gelukv/en- schen. De loco-burgemeester overhan digde hem met eenige hartelijke woor den de gemeentelijke medaille, terwijl de heer Van Rooyen den heer Jonker namens het politiekorps complimen teerde. Dinsdagavond zijn de heeren v. d. Bunt, Lagerweij, Dijkhorst en Bak, medebestuurders van den heer Jonker, op bc-zoek geweest en hebben hem een cadeau overhandigd. Ook heeft dc jubilaris bezoek gehad van de heeren Hoek en Botterweg. be stuursleden van den Bond van Over heidspersoneel, waarmede hij in het A.C.O.P. vele jaren heeft samen gewerkt. Onnoodig te zeggen dat vele harte lijke woorden zijn gesproken en het huis van Jonker in een bloementuin herschapen was. Van het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Politiepersoneel ontving de heer Jonker nog de gebrui kelijke gratificatie. Deze dag is voor den sympathieken politieman zeker tot een onvergetelij- ken gemaakt. HERDENKINGSCONCERT JOH. WAGENAAR Vrijdag 18 Juli 8 uur Efeeft het U.S.O. onder leiding van Willem van Otterloo in „Tivoli" te Utrecht een concert ter herdenking van den on langs overleden componist dr. Johan Wagenaar. Dit concert is geheel ge wijd aan werken van den overleden meester. Met ingang van 1 Juli is aan den hoer J. J. Polderman, op zijn verzoek, ontslag verleend als directeur der le- yensverz. Mij. „Ons Belang" en Spaar kas „Onderlinge Voorzorg". Met in gang van denzelfden datum, is hij door aandeelhouders benoemd tot commis saris. Dit is eene belangrijke gebeurtenis vom- de Maatschappij en voor den heer Polderman zeiven. Vanaf de oprichting, in 1910, heeft mij de directie gevoerd, samen met den heer J. Wijk van zeer nabij de opkomst en den groei gevolgd en ieder heeft op ijne wijze daaraan daadwerkelijk medegewerkt. Elk afscheid stemt eenigszins tot weemoed en doet ons den blik achter waarts werpen. Zoo zal ook de scheidende directeur de achter ons liggende jaren aan zijn geestesoog voorbij laten gaan. En dan kan het haast niet anders of het moet hem tevreden en dankbaar stemmen. Dit waren de woorden die den heer Polderman zijn toegevoegd bij zijn af scheid, hetwelk Dinsdagmorgen in een dei- kantoorlokalen van het gebouw aan den Utrechtscheweg plaats vond. Hoe de heer Polderman door liét personeel werd gewaardeerd moge blij ken uit hetgeen de heer Joh. de Gans Schreef in het „Levobnieuws". „Het zal moeilijk zijn, zich onze Maatschappij zonder den heer Polder- ni m als directeur te denken en het is geen frase, wanneer ik zeg, dat zij, die steeds onder hem mochten werken, hem zullen missen. Niet, dat hij altijd „gemakkelijk" was. Menig jong bediende voelde zich wel eens onbehaaglijk, wanneer de heer Polderman in zijn nabijheid kwam en er was dan ook weinig, dat aan zijn aandacht ontging. Wij verwonderden ons er wel eens over, dat wanneer er een brief kwam met een klacht en hij om inlichtingen vroeg, hij dit nimmer vergat, ook al waren er eenige dagen overheen ge gaan en al was hij nog zoo druk. De zondaar, die dacht, dat liet geval reeds was vergeten, werd na eenige dagen er weer eens aan herinnerd, met de vraag: „Zeg, hoe zit het met dit of dat geval Het raadsel werd na eenige jaren opgelost, toen bleek, dat van brieven met een klacht, de couverten werden achtergehouden tot de heer Polderman antwoord op zijn vraag had gekregen. Trouwens, een fout maken vond hij niet zoo vreeselijk, mits ze maar rui terlijk werd erkend en er niet. om werd heengedraaid. Daarbij kwam. en dat wisten vooral do ouderen, dat de heer Polderman het personeel een warm hart toedroeg en hot veel aan hem te danken heeft. Hij g:ng altijd recht op het doel af, wij wisten altijd, wat wij aan hem hadden. Wij zien hem noode heengaan en spreken den wensch uit, dat het hem •'egoven moge zijn, nog vele jaren van de rust te genieten en als commissaris den verderen groei van onze Maat schappij mede te maken." Bij liet afscheid waren aanwezig de heeren J. Wijk, J. Bok, J. E. v. Lin- gen, W. J. Vaatstra, M. J. Don, P. C. Amersfoort KENNISGEVINGEN Wees zuinig met gas Door gebrek aan kolen is het drin gend noodzakelijk dat alle gasverbrui- kers, dus ook zij, die gas voor bedrijfs doeleinden gebruiken, van 1 Juli af hoogstens 75 gebruiken van de hoe veelheden gas, welke op de rantsoen- formulieren zijn aangegeven. In verband met de gedwongen bezui niging van het gasverbruik is besloten het vastrecht voor gas alleen dan te heffen wanneer het nog voordeel voor den verbruiker oplevert. Het minimum rantsoen blijft voorloo- pig bepaald op 60 M3. per periode van ongeveer 60 dagen. Zij, die voorlichting wenschen. inzake het zuinig gebruik van gas, gelieven zich te wenden tot de kookleerares van de gasfabriek. Uitnoodigingen voor kookdemonstra ties worden op aanvraag gaarne toege zonden. Teneinde het gasverbruik in de avond- en nachturen tc beperken, zal van Vrijdagavond 4 Juli af de gasdruk van 's avonds half 8 tot 10 uur en van 12 uur 's nachts tot 6 uur 's morgens be langrijk worden verminderd. In verband daarmede is het zeer ge- wenscht, dat in bovenstaande uren de kranen on aansteekpifjes van alle ver- bruikstoestellen gesloten zijn en blij ven. Gas-koelkasten zullen niettegen staande deze drukvermindering wel in bedrijf kunnen blijven. Die bedrijven, welke werkzaam zijn voor de voedselvoorziening moeten eveneens 25 besparen. Zij kunnen echter in aanmerking komen voor een gasverbruik van 100 van het gebruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, doch moeten hiertoe een schriftelijke aanvrage tot verhooging bij de Directie van de gasfabriek in dienen en de toestemming afwachten. Walraven en L. Nolen, commissarissen der L.V. „Ons Belang", de heeren Pie- deriet en Van Loozen. resp. voorzitter en secretaris van de O.O. vereen. „Ons Belang", de heer Rovers, directeur van de Brandwaarborgmij., de heer W. Wijk Jr., directeur „Patria", de heeren Burmeister en Koning namens het zie kenfonds, de heer Schutijser, namens het San. fonds, de heer Krul, oud-di recteur „Patria", de heer J. A. Uding, voorzitter ondersteuningskas en de heeren v. d. Haar, architect en Kropf, accountant. Het woord werd gevoerd door den heer Walraven, president comm. van „O.V.", den heer Vaatstra, pres. comm. „L. V.", den heer Piederiet, voorzitter „Ons Belang", den heer E. H. C. J. Wijk, mede directeur, den heer Slet- tenhaar, procuratiehouder O.V., den heer Stalknegt, inspecteur namens het personeel in den buitendienst, en ver volgens door de heeren Uding en J. Wijk, resp. opvolger van den heer Polderman en oud-mededirecteur. Er werden vele hartelijke, woorden gesproken en cadeaux aangeboden. De heer Polderman heeft voor dit hartelijk afscheid dank gezegd. De geschiedenis van het door F. J. HERMAN. Administrateur van het Maatschappij Zieken fonds „Amersfoort en Omstreken". II. Over het algemeen liet hel beheer van de bussen veel te wenschen over en zoo verscheen in 1846 oen brochure getiteld: „Is een Hervorming van de ziekenbussen noodzakelijk en uitvoer baar? Een woord van eenige aan alle Geneeskundigen". Veel misstanden werden hierin aan het licht gebracht. Naar aanleiding van deze brochure werd op 1 April 1847 te Amsterdam het „Algemeen Zieken fonds" opgericht. In September 1891 benoemde het Hoofdbestuur van het Nut van het Al gemeen een Commissie ter bestudee ring van het Ziekenfondswezen. Er werd direct verschil gemaakt tus- Schen dc eigenlijke ziekenfondsen, ook wel medicijnfondsen genaamd, en de ondersteuningsfondsen. (Geldelijke uit- keering.) Ook in dit rapport werden vele fouten in het zieken fondswezen aangewezen, maar tegelijkertijd was het opbouwend, zoodat vele denkbeel den later overgenomen zijn. Het „Amersfoortsch Ziekenfonds". 10 Juli 1862 werd door het Nul het „Amersfoortsch Ziekenfonds" opgericht, hetwelk 1 Augustus d.a.v. in werking trad. Helaas zijn de notulenboeken uil die jaren niet meer aenwezig. zoodat de motieven waarom het oprichten plaats vond niet meer nagegaan kunnen worden. Maar daar het Nut zich ook met het Ziekenfondswezen bezig hield en hier in Amersfoort van een eigenlijk Zie kenfonds geen sprake was, zal men waarschijnlijk zoo op het idee geko men zijn, ook in Amersfoort een zie kenfonds op te richten. Den heer Bol len. ex-secretaris van het Nut, be tuig ik hierbp nog eens mijn dank voor het. napluizen van het Nutsarchief 10 Juli 1862 werd de onderstaande circulaire verspreid ZIEKENFONDS. Het Bestuur van het Amersfoortsch Ziekenfonds (hoofdzakelijk bestemd voor den arbeidenden stand, dienstbo den, en dergelijken), berigt aan de be langhebbenden, dat de werking van het fonds met 1". Augustus 1862 een aanvang zal nemen: dal de wekelijk- sehe contributie is bepaald op minstens tien, en hoogstens twintig cents, naarmate van de sterkte der deelne mende huisgezinnen; en dat men zich tot het verkriigen van nadere inlich tingen kan vervoegen tot een der on- dergeleekenden. Amersfoort, 10 Julij 1862. Dr, A. VAN DER LEEUW, Cz„ President. J. P. SLUITER, Thesaurier. C. B. KOK. C. BROM. B. W. VAN BURGSTEEDEN. H. HUBERS. Mr. A. R. VAN BEL, Secretaris. REGLEMENT. Art. i. Deze instelling, opgericht door en staande onder toezicht en be heer van het Departement Amersfoort der Maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen", heeft ten doel Genees-, heel- en verloskundige hulp te verstrekken. Art. 3. Tot leden kunnen worden aangenomen personen van eiken ouder dom. die, in den regel door geen arm bestuur worden bedeeld, en toch veelal buiten staat zijn om uit eigen midde len op de gewone wijze behoorlijk in de behoeften door ziekte veroorzaakt, te voorzien, met name: de ambachts man, do dienstbare stand, en zij wier maatschappelijke toestand met de ge noemden overeenkomt, enz., enz. Art. 5. De deelnemers betalen een wekelijksche contributie naar het on derstaande tarief a. Op zich zelf staande personen 0.10 b. Gehuwde lieden zonder kin deren, alsmede weduwnaars of weduwen met minder dan vier kinderen „Ó.iZ'/s c. Gehuwde lieden met minder dan vier kinderen, en we duwnaars of weduwen met vier of meer kinderen „0.15 d. Gehuwde lieden met vier of meer kinderen 0.20 e. Bij ongehuwde vrouwen en kinderen wordt dezelfde maatstaf gebezigd als bij weduwen. In bijzondere gevallen, b.v. afstand van meer dan 15 minuten buiten de bebouwde kom der gemeente, kan door het Bestuur een hooger tarief toege past worden. Later schijnt contributieverhooging plaats gevonden te hebben, tenminste in het Reglement, dat in mijn bezit is, zijn de tarieven a t.m. d veranderd in 0.12'/-., 0.15, ƒ0.20 en ƒ0.25. Medio 1915 werd een vereenvoudig de contributieregeling ingevoerd en wel0.25 voor alleenstaande perso nen; 0.50 voor gezinnen met of zon der kinderen beneden de 18 jaar. Art. 10. Eene maand na hunne aanneming hebben de leden aanspraak op geneeskundige en heelkundige hulp en op geneesmiddelen. (Bij besluit van 6 Mei 1901 werd dit als volgt veran derd Terstond na hun inschrijving door den geneesheer hebben de leden voorloopig aanspraak op geneeskundige en heelkundige hulp en op geneesmid delen. De al of niet definitieve hulp zal zoo spoedig mogelijk behandeld worden.) Zes maanden na hunne aanneming hebben de leden aanspraak op verlos kundige hulp. Deze hulp kan ook vroeger verstrekt worden tegen eene door het Bestuur te bepalen schadeloosstelling. Art. 13. De deelneming geeft recht voor zich en zijne kinderen (zij die den ouderdom van achttien jaren nog niet bereikt hebben) op den voet als in de vorige artikelen is gezegd, ge nees-, heel- en verloskundige hulp met dc noodigc geneesmiddelen te erlangen. Instrumenten worden alleen ver strekt of hersteld legen eene door het Bestuur te bepalen schadeloosstelling. (Bij besluit van 2 December 1901 werd hieraan toegevoegd: Brillen worden voor de eerste maal verstrekt tegen een schadeloosstelling van tien cents.) Art. 31. Het. Bestuur bestaat uit zeven leden, van welke de meerderheid uit de leden van het Departement meet gekozen worden. Zij nemen deze be trekking waar zonder genot van eenig voordeel. Zoo dit mogelijk is, moeten een ge neesheer, een heelmeester en een apo theker in het Bestuur zitting hebben. Groei. In den beginne ging de toename van het ledental niet van een leien dakje, want in het gemeenteverslag van 1862 staat het volgende aageteekend „In de maand Augustus kwam het Fonds in werking. Deelneming zeer ge ring: zeven personen op het eind des jaars, waaronder sommigen gehuwd en voor hun huisgezin". In den loop der jaren nam echter het ledenaantal gestadig toe. Boekhouder. Als boekhouder werd aangesteld de Heer J. Fortuin, die later opgevolgd werd door zijn dochter, Mejuffrouw W. 11. Fortuin. Bode. Tot Bode werd benoemd de Heer W. de Gans, later opgevolgd door den heer A. B 1 i e k e n d a a 1. Tot 1929 blijft het „Amersfoortsch Ziekenfonds" in werking om dan ge- fusionneerd te worden met het. „Nieu we Ziekenfonds" waarvan ik U thans eenige bijzonderheden hoop mede te deelen. Een woord van lof mag echter niet achterblijven voor de initiatief nemers, want al was dan ook in onze oogen misschien de hulp, vergeleken met thans eenvoudig, zij beteekende in die jaren toch zeker een belangrijke vooruitgang in de geneeskundige ver zorging. HET „NIEUW ZIEKENFONDS". Aanleiding tot oprichting. Aanleiding lot de oprichting van dit nieuwe Ziekefonds was een meenings- verschil tusschen het Bestuur van het „Amersfoortsch Ziekenfonds" en Dr. H. W. Schreuder. De familie van Huize „Zandbergen" werd behandeld door Dr. Hagendoorn en nu liet de dienstbode zich in het Ziekenfonds in schrijven bij Dr. Schreuder. Deze meen de deze inschrijving om pricipieele re denen te moeten weigeren maar het bestuur deelde zondermeer mede, dat inschrijving moest volgen. Dr. Schreu der verzette zich hiertegen, zich beroe pende op het feit, dat een medicus net zoo goed recht had een patiënt te wei geren, als het lid het recht zijn vrije artsenkeuze tc maken. Oprichtingsvergadering. Beide partijen bleven op hun stuk staan en zoo kwamen op Donderdag 24 Augustus. 1899, des n.m. 8.30 uur ten huize van Dr. Schreuder bij een de heeren Dr. Van Driel, Dr. Schreuder, Dr. Croockewit en Dokter Jorisscn. Besloten werd een Ziekenfonds op te richten. Aan Dr. Van Driel werd het eere-voorzitter- schap aangeboden. De functien van het bestuur werden als volgt verdeeld Dr. Schreuder, praeses; Dr, Croocke wit, penningmeester en Dokter Jorisscn secretaris. Het Bestuur zal bestaan uit 7 leden, waarvan 3 doktoren, 2 apo thekers en 2 leden van het Zieken fonds boven de 18 jaar, „uit een voor dracht van tien leden door het bestuur opgemaakt". Door ook leden van het Ziekenfonds in het bestuur op te ne men, was Amersfoort een van de eer ste plaatsen, die met de oude gewoon te brak de leden uit te sluiten en daar voor werd het bestuur bijzonder ge complimenteerd. In de vergadering ten stadhuize van 30 Augustus d.a.v. werden als apothe kers-bestuursleden benoemd de heeren Kok en Vermolen, terwijl uit de notulen van de vergadering van 4 No vember blijkt, dat uit de leden wer den gekozen de heeren De Jager en Van Surksum. Boekhoudster. Als „boekhoudster" werd benoemd mej. A. Leeuwenberg. Kampstr. 2 op een jaarsalaris van 100.het welk in de vergadering van 10 Febru ari 1906 verhoogd werd tot 150.in gaande 1 Januari 1906. Zij werd opge volgd door mej. E. L. M. S i n n i g e, terwijl daarna tot 1 Januari 1929 haar vader, de heer J. S i n n i g e, de func tie van boekhouder uitoefende. (Wordt vervolgd.) 'mui een AtneAlpxaAieA. 2 Juli. Vanmorgen door Amers- foorls lanen fietsende, ontmoette ik een heer, die spx-ekend op den grootsten aller detectives, den wereld beroemden Sherlock Holmes leek en onwillekeu rig gingen mijn gedachten terug naar dien helderen herfstmorgen, toen ik aan zijn woning aanbelde, om hem te interviewen. Dr. Watson, zijn al even bekende helper, deed mij open en ging mij voor naar de huiskamer, waar ik den grooten man aantrof, zit tende naast een okshoofd cocaïne en krassende op twee violen en een vio loncel. „Gaat U zitten sprak Sher lock Holmes, „ik zie, U bent wat in de war Jawel. Maar hoe weet U „U struikelde over de vossen- klem, welke ik voor den drempel heb opgesteld. U verwondde Uw linker hand, deze bloedt vrij hevig. Niette min heeft U Uw zakdoek om Uw rech terbroekspijp gewonden. Dat wijst toch wel op een zekere mate van ver strooidheid zou ik zeggen." Dat moet ik toegeven! Mag ik U een vraag stellen? Werkt Dr. Watson altyd met U samen? Watson bestaat eigenlijk niet", anwoordde Sherlock Holmes. „Conan Doyle heeft hen* met zijn pen geschapen. Hij is eigenlijk niets meer dan een geesteskind van den grooten Sir. Ik zelf ben trouwens ook niets anders en ik besta ook niet in werkelijkheid. Dat heb ik gemeen met Shakespeare, die wellicht nooit bestaan heeft en in elk geval nu niet meer be staat. Dat is echter de eenige overeen komst tusschen ons. Hij was op crimi neel gebied een nul. Hoeveel bedrij ven heeft Shakespeare niet noodig om van den eisch van Shylock om een pondje vleesch af te komen? I k zou den ouden woekeraar onmiddellijk zijn eisch hebben ontzegd: ik zou hem naar zijn vleeschkaart hebben gevraagd, die hij niet had". Op dat oogenblik klopte de hospita aan de deur. „Een heer voor U, meneer Hol mes, hij heeft groote haast en vraagt dringend, of U hem terstond wilt ont vangen Op hetzelfde moment werd zij opzij gedrongen door een stevig, vrij slor dig gekleed persoon, die de kamer binnenstapte. Hij droeg rubberlaarzen, een groezelig uitziende, lichte regen jas, waarboven een groene, rafelige das te voorschijn kroop en zijn gelaat was purper van opwinding. „Bent U mijnheer Sherlock Hol mes?" vroeg hij, op dr. Watson toe tredende. Neen. die ben i k. Monseigneur", kwam Holmes tusschenbeiden en zich tot zijn assistent wendende: „Mag ik je voorstellen Watson aan den aarts bisschop van Canterbury?" „Groote hemel hoe ter wereld kent U mij, meneer Holmes?" barstte de bezoeker uit. „Ik heb alles ge daan om mij onkenbaar te maken. Het is van het allergrootste belang, dat niemand weet, wie ik ben. Hoe zag U het „U hebt wel laarzen en een schun nige regenjas aangetrokken" ant woordde Holmes „maar U hebt Uw mijter nog op het hoofd Toen heb ik den detective met zijri gast alleen gelaten. G. A. W. JONGEN GEWOND Een zeventienjarige jongeman ver voerde per bakfiets een boomstam en een blok hout. Nabij den spoorweg overgang aan den Oude Soesterweg viel het blok hout van den wagen en raakte het linkerbeen van den jongen, dat ta melijk ernstig werd gewond. Nadat een dokter den ongelukkige had verbon den, is de jongen met behulp van zijn moeder, die inmiddels ter plaatse ver schenen was, naar zijn huis terugge keerd. KIPPENDIEF AANGEHOUDEN. In den afgeloopen nacht is door de politie een zwerver aangehouden. M. ge naamd, die zich in verboden tijd op straat bevond. De man droeg een zak bij zich met 4 levende en doode kippen. Bij onderzoek bleek dat hij deze kip pen had ontvreemd op een boerderij aan den Lageweg. De man is in bewa ring gesteld en zal voor den officier van justitie te Utrecht worden geleid,, GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de rechten de heer C. M. Ba. tenburg, alhier. Te Utrecht slaagden voor het examen leerares Bewegingsleer Mensendieck- Cesar onze stadgenooten: de dames P. M. Hendriks en L. G. Keyser. Te Utrecht slaagden voor het M.U. L.O.-diploma B de heeren C. Denisse en B. Elbertse en voor het M.U L.O.-diplo- ma A de heeren J. Hol, A. Letschert, J. Beijer, Sp. v. d. Klashorst en W. Seuntjes, allen leerlingen van de R.K. M.U.L.O.-sehool, alhier. 6 Juli. 10 uur 's morgens. Kring- athlotiekdag Excelsior. Terrein Eubensstraafc. 8 Juli. „De Wapenroem" 8.15 u. 'sav. Buitengewone alg. ledenvergadering A.Z. cn P.C. 10 Juli. Stadhuis Alkmaar. Over dracht raam van Amcrsfaortsche geëvacueer de». 13 Juli. Pesle's Bad 2 u. n.m. Nat. Zwemwedstrijden A.Z. en P.C. 19 Juli. 3 uur n.m. Geb. ..De Valk* Afscheid J. Peper als directeur Handels school. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 2 Juli 22.05 tot 3 Juli 5.23 Maan 3 Juli op 15.36; onder 1.46

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3