Ervaringen uit de Sovjet-Unie Generaal Wavell's Overplaatsing 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 3 JULI 1941 BINNEN!. ND Wijziging Lesuren 1I.B.S. EX GYMNASIA De Staatscourant bevat twee be- pluiten van clcn secretaris-generaal van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming. waarbij nieuwe les- sentabellen zijn vastgesteld voor de openbare hoog ere burgerscholen A en B en voor de openbare gymnasia en nieuwe minimumtabelien voor de door het rijk gesubsidieerde bijzon dere hoogere burgerscholen. Het vak Nederlandsch zal op de HBS. belangrijk hooger dan tot dus ver het geval is. gewaardeerd wor den. Tot dusver was de regeling zoo d?-t op de A en B-afdeeling van de middelbare scholen respectievelijk 18 en 14 lesuren besteed werden. In de toekomst zijn deze cijfers resp. 20 en 19 vur. hetgeen dus wil zeggen, dat in de A-afdeeling twee uur cn in de B-afdeeling 5 uur meer aan de moe dertaal besteed zal worden. Aan Duitsch worden in de beide af deelin gen tot nu loc resp. 13 en 14 uur be steed. Het aantal uren voor de A-af deeling blijft gelijk. Het aantal uren voor de B-afdeeling is voor dit vak met twee verhoogd en wordt dus op 16 gebracht. Aan Engelsch worden tot dusver besteed resp. 15 en 11 uur terwijl dit thans zal worden 14 en 10 voor de beide aföeelingen een vur minder dus. Aan Fransch worden thans gewijd resp. 21 en 16 uur. ter wijl dit thans zal worden 18 en 14 UU". Voor de andere vakken is het aan tal uren. dat bij de invoering van de nieuv.e urentabel per week gewijd zal worden, aldus. iTus-chen haakjes het aantal uren, cat er thans aan gewijd wordt i Handelswetenschappen 13 (12) en 3 i.4i of 1 C2t, Staatshuishoudkunde 4 (41, 1 (21. Aardrijkskunde 12 (12). li (10). Geschiedenis 13 (12). 12 (11). Wiskunde 16 (18). 25 <26 Mechanica i_i. 3 (4), Natuurkunde 5 (5). 11 (11.) Scheikunde 6 <6'. 9 (10). Na tuurlijke Historie 4 '4'. 8 <S'. Cosmo- ersfie 1 <T>. Handteekenen 6 (5'. 8 (7) of 7 ('6), Lijnt eekenen i 2 (3) of l (2), Lichamelijke Op voeding 13 (13), 13 (13). Gymnasia Op de Gymnasia zal zoowel aan de A. als aan de 3-afdeciing aan het Ne derlandsen vijf uur per week meer besteed worden. Thans worden name lijk aan dit vak 14 uur besteed, ter wijl in de toekomst 19 lesuren hieraan gewijd zullen worden. Aan het vak Dultsch worden tot heden besteed 11 uur per week en in de toekomst 15 uur. Ket overzicht voor de A en B-ai- deeling is aldus: Griek--ch 30 (31), 21 (23), Latijn 39 (39), 30 (29), Engelsch 10 (10), 10 .10). Fransch 14 (16), 14 (16), Ge schiedenis 17 (19), 24 «17). Aardrijks kunde 8 <9'. 8 (9), Wiskunde 16 (17), 21 '23'. Natuurkunde 4 (7'. 10 (10). Scheikunde 2 (3). 8 (9), Natuurlijke Historie 4 (5'. S <10). Lichamelijke Opvoeding 15 (12), 15 (12), Teekenen 5 (5), 5 (5>. Het aantal uren. dat in de zesde klasse van de A-afdeeling aan het Iiebreeuwsch gewijd wordt, blijft ongewijzigd, namelijk 2. Deze wijziging van ae lesuren tabel wordt voor de eerste en tweede kla-se van de middelbare en voorbereidend hoogere scholen inge voerd op 1 September van dit jaar, voor de derde klasse op 1 September 1942, voor de vierde klasse op 1 Sep tember 1943, voor de vijfde klasse op 1 September 1944 cn voor de zesde klasse gymnasium op 1 September 1945. ONDERHOUD MET PROF. GRONDJIS, DIE IN HET WITTE LEGER STREED BUITENLAND INVAL IN SPEEL GELEGEN HEID Roeds eenige dagen had da politie to Amsterdam extra hst oog gehou den op een perceel In ce Marntt- slraat. onder vermoeden, dat oaar n epeelgeleger.heid sou zijn gevestigd. Gistermiddag achtte zij het oogen- blik gekomen haar slag te slaan. On der leiding van een inspecteur drong een aantal politiemannen naar binnen, waar men 10 menschen met kaarten bezig vond. waarbij om tame lijk groote bedragen gespeeld werd. Onder ce aanwezigen bevonden Zich verschillende personen, die de poli ce in soortgelijke gelegenheden eer der had aangetroffen. Allen werden naar het bureau Leidscheplein ge bracht en na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. Enorme fouten van het Bolsjewisme MET HET HOOFD ONDER WAGENWIELEN Gisterochtend sloegen op Burger hout, nabij den Rondweg te Roosen daal, de paarden voor een leegen wa gen op hol. De bestuurder, de 20- Jarige van Ovoerde op den wagen tien kinderen mee, die op weg waren r.aar school. Bij zijn pogingen om de paarden tot stilstand te brengen is van O. onder den wagen geraakt. De voor- en achterwielen gingen den on gelukkige over het hoofd, tengevolge waarvan hij weinige oogenblikken later overleed. On de markt werd het span tot staan gebracht. De kinderen, die reeds van den wagen waren ge sprongen, bekwamen geen letsel. Economisch Bestel ontwricht Onze landgenoot, prof. dr. L. II. Grondijs is de eenige Nederlander, die in Rusland tijdens den vorigen wereldoorlog ervaringen aan het ge vechtsfront heeft opgedaan en tevens de eenige niet-Rus, die in het na de Maart-revolutie gevormde anti-bolsje wistische witte leger met de wapens m de hand heelt medegevochten. Nu de strijd tegen het bolsjewisme weder is ontbrand en de belangstel ling van de geheele wereld daarop is gericht, heeft een redacteur van het A.N.P. aan dezen hoogleeraar ver zocht. omtrent zijn Russische erva ringen een en ander te vertellen. ..Nadat ik van een verblijf in 1915 1916 aan het Russische gevechtsfront in West-Europa v.as teruggekeerd, had de opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal Snijder-, op voordracht van onzen toenmaligen gezant in Parijs, jhr. de Stuers, aan mij -- aldus prof. Grondijs „de opdracht verleend om van het Russi sche en Roenieensche front rappor ten te zenden aan den Nederland- schen generalen staf. In Januari 1917 ben ik, voorzien van een Nederland- schen diplomatieken pas, naar Rus land vertrokken. Toen in Maart 1917 de Russische revolutie uitbrak, zat ik in Petrograd. Oude relaties met befaamde Russi sche generaals zooals Alexejef. Broe- -ilof, Denikien, Markof, Kornilof e a. heb ik toen hervat, zoodat ik de vij andelijkheden in de front-bataljons heb kunnen medemaken. Een onzinnige proefneming Niet slechts in militaire kringen, maar ook in universitaire, artistieke en montiane sferen heb ik megen om gaan en daarbij heb ik een groote achting cn genegenheid voor het Rus sische volk opgevat. Het was daarom des te meer te betreuren, dat de be gaafde Russische natie, slecht ver dedigd tegen de krachten van wan orde cn willekeur, het voorwerp ge worden is van een onzinnige proef neming en onder de dwingelandij ge raakt is van een groep geweteniooze geweldenaars. Alle manifestaties van het Kerensky-regiem en daarna van de Lcninsche dictatuur, hebben de mij omgevende Russische officieren en mijzelf met een sterken afschuw tegen ae nieuwe sovjet-orde ver vuld-'. Toen in Augustus 1917 prof. Grond ijs' vrienden, de generaals Denikien, Markof, Erdeli, Kornilof e.a. dooi den sovjet van Berditsjef werden ge vangen genomen, is prof. Grondijs voor hen opgekomen en is in een he vig conflict geraakt met den commis saris Jordan sky. Bedreigd met een re- volutionnair standgerecht, is prof. Grondijs naar Roemenie gevlucht, waar hij in het 55e infanterie-regi- ment is opgenomen. Toen de vijande lijkheden er werden gestaakt, keer de hij naar Rusland terug. In Kief vernam hij, dat in het Dongebied een -rijwilligersleger werd aangeworven. Hij is zich toen in Ro-tol' als vrijwil liger voor dat leger onder bevel van generaal Kornilof gaan aanmelden en is ingeschreven eerst in het storm- regiment Kornilof, daarna in het par- tisamendetachement Tsjenetsof. In dat witte leger was prof. Grondijs de eenige niet-Rus en hij droeg er de distinctieven van den kapiteinsrang. Terloops toonde prof. Grondijs ons ordeteekenen en certificaten ten be wijze van zijn deelneming aan ge wapende verkenningen en nachtaan- vallen tegen de roode troepen. Er werd aan beide zijden met groote verbit tering en onbarmhartigheid gestre den. Prof. Grondijs gaf ons eenige bewijzen van wreedheid en brutaliteit der bolsjewistische benden. ..Toch aldus de hoogleeraar „hadden wij meer achting voor onze roode tegen standers, die voor een overtuiging streden en met vaak groote dapper heid stand hielden, dan voor de bur gerij, die wegdook, wanneer de kogels floten en die ons in onzen kamp al leen lieten staan. Onder ons. witte gardisten, is de Russische koopmans stand door niemand vertegenwoor digd geweest". In gevangenschap Prof. Grondijs vertelde verder, hoe hij toen in Maart het nog kleine witte leger in het Koeban-gebied door de rooden, door Stalin aangevoerd, ingesloten was op verzoek van Kornilof zich heeft laten gevangen nemen door den vijand, ten einde te trachten om naar Kief te gaan. waar vele duizenden officieren onwetend omtrent het lot hunner kameraden, nog vertoefden, en hen te bewegen, zich in Odessa naar de Kauka?us in te schepen. „Daar ik een vreemdeling was. in het bezit van een Nederlandsch pas poort", aldus prof Grondijs, „hebben do bolsjewisten mij in het leven ge laten. De documenten, die bewijzen voor mijn daadwerkelijke deelneming inhielden, had ik onder mijn klec- ding verborgen. Had men my ge fouilleerd, dan was ik nu al lang niet meer in het. land der levenden. Vier weken lang vastgehouden in een bclsjewistischen pantsertrein want ten slotte vertrouwden de rooden mij niet heb ik de vervolging van mijn kameraden in talrijke schermutselin gen moeten aanzien. Na mijn vrij lating heb ik mij over Moskou en Moermansk naar West-Europa kun nen begeven. Zoodra ik er een kans toe gezien heb. heb ik den strijd te gen de bolsjewieken hervat en wel na een reis door de Vereenigde Sta ten. Japan en Siberië aan het Oeralfront in admiraal Koltsjak's le ger. Zoo ben ik o.a. met twee luite nant? en zeventien verkenners het eerst in Sterlitamak binnengerukt. In Japanschen dienst Een der merkwaardigste mijner krijgsavonturen is mijn verblijf ge weest in de rangen van het 17de Japansche infantcrie-regiment. ter- wijl het in het Amoerbekken zuive ringsacties ondernam tegen talrij ke dappere en goed bewapende rooden. De Japanners laten nooit vreemdelin gen toe onder hun combattanten en mijn geval schijnt uniek geweest te zijn. Toen in 1932 vijandelijkheden dreigden uit te breken tusschen Ja pan cn de Sovjet-Unie, heb ik mij naar Mandsjoerije begeven. Daar heb ik wel de gelegenheid gehad om een Japan- sehe infanterie-brigade (generaal Hat- tori) te begeleiden tegen Chineesche detachementen, maar wat de roode bolsjewieken betreft, heb ik geen kans gehad. De strijd in Spanje Ook in 1937. toen ik in Franco's le ger vertoefde, heb ik vergeefs moeite gedaan om aan frontgevechten te mo gen deelnemen tegen de .Catalaansche anarchisten. Niettegenstaande goede aanbevelingen heb ik b.v. tie tercio niet bij de bevrijding van den Alca zar van Toledo kunnen vergezellen; het schijnt, dat de autoriteiten geen vreemde ooggetuigen wilden hebben van de uitroeiing der gemaakte gevan genen. Toch heb ik terstond na dc verovering van het gebouw de defen- sores in ae kelders van de vesting kunnen omarmen". Prof Grondijs geeft toe, dat de eer ste leiders der Bolsjewiki van een op recht idealisme bezield geweest zijn en dat b.v. Lenin, Tsjitsjerin cn zelfs Djer- jinsky zich door een diep medelijden met "verdrukte en verwaasloosde ar beidersklassen hebben laten leiden. Onjuiste inzichten Maar hun foutieve historische inzichten (historisch materialisme), hun miskenning van den men- -chelijken aard (dwang tot col lectiviseering), verspilling van gezon de motieven en beweegkrachten (de initiatieven van een gezond egoisme), aanwakkering van onverwezenlijkcare instincten (ongebreideld internationa lisme) hebben de oude, eerbiedwaardi ge Russische cultuur vernietigd en het economisch bestel gansch ontwricht. Het zijn vooral twee enorme fou ten der Sovjet-republiek geweest, die; in het binnenland onrust geschapen hebben en d£ weerbaarheid van den Russischen staat hebben verzwakt. De sovjetbewindhebbers hebben een hard- nekkigen strijd aangebonden tegen den boerenstand, die aan de collecti- viseerings-staatkunde eerst na een moorddadige» dwang heeft toegege ven: minsten 1.700.000 boeren zijn ver moord in strafexpedities Nog altijd staat de boer, vooral in de Oekraïne vijandig tegenover het bolsjewistische regiem. Verder hebben Lenin, latex Trotzky. Stalin en hun satellieten zich door de ongezonde idealen var het Marxisme laten verleiden om alle heilzame krachten van het Russisch nationalisme, alle gehechtheid van he* Russische volk am bodem, volksaarc en traditie, uit te roeien. Noch in dc onderdrukking der gezonde boerenin- stincten, noch in die van een ge zond stambesef, is de sovjetregeerin; geslaagd en de laatste jaren heeft zi, water in haar wijn moeten doen Maa er zijn zoodoende spanningen out staan, die de Sovjet-Unie in hoogi mate hebben verzwakt. Do Opniarsch in Rusland (Vervolg van Frontpagina) Dc Omsingeling bij Bialvslok Kort. voor haar vernietiging hebben Sovjet-eenheden getracht uit de om singeling ten Oosten van Bialystok te komen. Vier aanvallen werden met de zwaarste verliezen voor de bolsjewis ten door de Duitsc'ne troepen afge slagen. Hierbij werd de ring nog nau wer gesloten en werden talrijke ge- van zenen gemaakt. Uit het feit, dat bij de ge vangenen een mengelmoes van de verschillende troepenonderdeelen werd geconstateerd, kon de conclusie worden getrokken, dat de voor oen tieri zonder leiding zijnde strijd krachten spoedig zouden capitu- leeren. Bombardementen in Finland VRACHTSCHEPEN OP DEN OCEAAN VERNIETIGD 6 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Door den Finschen berichtendienst is medegedeeld, dat Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op woensdag vijandelijke luchtaanvallen slechts in beperkten omvang ziin gedaan. Op de plaatsjes Kotka. Kouvola, Savon- liana en Vehkalahti werden bommen gdworpen en personen met de boord- wapens beschoten. De aangerichte schade is onbeteekenend. Door jager? en de luchtdoelartillerie werden 6 vliegtuigen neergeschoten. Actie van bet Luchtwapeti 'P 1 Juli waren de aanvallen van Duitsche luchtwaoen weer ge it op vliegvelden in het geheele ge'.ochtsgebied van d? Oostzee en op colonnes en spoorlijnen alsmede transportcolonnes en vijandelijke concentraties ver achter de bolsje wistische linies, meldt D.N.B. Hierbij werden alleen bij een grootcn aanval 9 pantserwagens en 60 vrachtauto's .vernield, drie stukken geschut en een battery buiten gevecht gesteld, zes transporttreinen ontspoorden en een pantsertrein werd vernietigd. Bij een anderen aanval werden 7 pantserwa gens en 83 vrachtauto's vernield. In totaal werden dien dag 39 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten en 45 op den bQganen grond onherstelbaar beschadigd. Moskou [vraagt om materieele hulp BIJ DE VER. STATEN e onder-minister van buitenland- zaken dor Vereenigde Staten, /umner Welles heeft gisteren bekend feemaakt. dat de Sovjet-ambassadeur te Washington. Oemanski, formeel tij dc regeering der Vereenigde Sta ten om levering van oorlogsmate- rieel heeft gevraagd, zoo meldt S-P.T. aan dc bladen. VLIEGTUIGEN EN TROEPEN AAN ROORD Uit New Yorksche rcederskringen verluidt, aldus het DNB., dat het Britsche vrachtschip Point Lobos (4802 ton) op weg van Los Angeles naar Groenland met een lading Amerikaansche vliegtuigen aan bcord tot zinken is gebracht. De Point Lo bos is het vroc.gerc Amerikaansche s.s. Ossining. Voorts werd het Britsche vrachtschip Cairo City <4792 ton) met Britsche troepen aan boord in de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht, cn bovendien nog het Griek- sche vrachtschip Themoni (5719 ton) Bijzonderheden zijn hierover niet be schikbaar. Ket Griekschc vracht schip Point Clear (4839 ton) is in zwaar beschadigden toestand Alexan dria binncngeloopen om hersteld te worden. Dit. is het vroegere Ameri kaansche s.s. Perkins. Zweden's antwoord te Londen DE DOORTOCHT VAN TROEPEN Van bevoegde zijde tc Stockholm wordt verklaard, dat Zweden een nota aan Engeland heeft gericht naar aanleiding van het Engelsche protest tergen den doortocht van Duitsche troepen over Zweedsch ge bied. Zweden verklaart in deze nota, dat het op verzoek van de Duitsche en de Finsche regecring den door tocht van een Duitsche divisie heeft toegestaan. Naar men zegt, aldus meldt U.P. aan de bladen, is de kwestie op het djoode punt geraakt. Waarschijnlijk zal de zaak blijven rusten tot nieuwe ontwikkelingen optreden. Britsche Scheepsverliezen Bij aanvallen van Duitsche duik- bootcn op een Britsch convooi in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan werden de laatste dagen 7 schepen van tezamen 40.090 ton tot zinken gebracht. Een ander groot koopvaardijschip werd door artille rie-treffers zoo zwaar beschadigd, dat het zijn haven van bestemming wel niet meer zal bereiken. De voormalige Britsche minister van Scheepvarrt. sir Ronald Cross, die op weg is naar Canberra, heeft het tot zinken brengen van Engel sche koopvaardijschepen door de Duitschers zeer ernstig genoemd. In Honoloeloe verklaarde Cross, dat de Duitsche duikbooten in den Atlanti schen Oceaan een groot aantal Brit sche schepen tot zinken hebben ge bracht. die Engeland noode kan mis sen en die een waardevolle lading aan boord hadden. Engeland moet zich nu trachten te behelpen zoo goed als het gaat. RADIOVOORDRACHT DR. M. D. DIJT De persdienst van het N. A F. deelt mede: Morgenavond van kwart voor negert tot vijf over negen houdt dr. M D. Dijt, secretaris van de Commis sie Posthuma, een radiorede over den zender Hilversum II. in het kader van den productieslag. Deze toe spraak. welke in het bijzonder be stemd Ls voor ce Ncderlandsche boe ren, doch ook van urgent belang is voor de overige volksgenooten, han delt, over het onderwerp: ..Meer vet voor het Nederlandsche volk". Duitschers, Noren, Finnen. Denen. SIo- waken, Hongaren. Roemenen. Italianen en Spanjaarden strijden gemeenschappe lijk tegen het bolsjewisme, den vijand van do wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt ii aan voor de Wnffen S.S. bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslnan 132. EEN REMBRANDT VERKOCHT Op een te Maastricht gehouden kunstveiling zijn eenige doeken van Nederlandsche meesters verkocht. Een Rembrandt, met certificaat, voorstel lende den kop van een grijsaard, bracht 4200 gulden op. terwijl een Alb. Cuyp. eveneens met certificaat van echtheid, f 2800 opbracht. Verschillende andere schilderijen, o.a. van Bollongier en d'Hondecoeter, maakten eveneens goede prijzen. PAARDEN OP HOL Voerman overredei Te Roosendaal is een span paardei voor een wagen op hol geslagen. I> voerman, de 20-jarige W. v. O., bij zijn pogingen om de dieren to staan te brengen, onder den wage) geraakt. Hij werd zoo ernstig ge wond. dat hij spoedig overleed. KORTE BERICHTEN Binnenlan Gistermiddag ls de 13-jarig jongen G. Tent, wonende te Luttera de. bij het zwemmen in het Juliana kanaal verdronken. In Brummen heeft zich een g< val van kinderverlamming voorgi daan bij het dochtertje van de fam lie van T. Het kind is in het algemee ziekenhuis te Zutfen opgenomen, j In de bosschen om Groesbeek de boschbessenpluk begonnen. H- gewas is slechts matig. De eerste pri zen vallen niet mee. Deze bedrage 30 cent per kilo. Men verwacht ho gere prijzen. Buitenlai De Turksche president Inorï heeft den met een bijzondere O dracht van de Fransche regeering Ankara vertoevenden onderstaat secretaris Benoist-Mechin ontvanse liet eerste Amerikaanse) steunpunt voor de luchtvloot op Bermuda-eilanden is in gebruik nomen. Reacties in Amerika en Duitschland De New Yorksche ochtendbladen hebben in sensationeelen opmaak de overplaatsing van generaal Wavell naar Britsch-Indië gepubliceerd en zij putten zich uit in gissingen over de motieven voor deze belangrijke mu tatie. De Londensche correspondent van de New York Times schrijft over de reactie in Engeland en meldt, dat de verandering een ernstige schok voor het Britsche publiek en vooral voor de weermacht moet zijn. De cor respondent acht het zeer oomerkelük. dat van officieele zijde geen motief is opgeeeven. Wat. ook de reden mag zijn. aldus vervolgt hij. aan de opper vlakte gelijkt dit alles ongetwijfeld op een wegsturen van den gevierden generaal. De New York Times acht het aan nemelijk. dat Church'11 met. Wavell slechte ervaringen heeft gehad en daarom liever met Auchinleck sa menwerkt. United Press meldt, dat Wavell verschillende malen oneenig- heid met het Britsche kabinet gehad heeft. Zoo heeft hij zich verzet tegen hef, zenden van een expeditieleger naar Griekenland. Het commando in Britsch-Indië is er een van den twee den rang. De correspondent van de New York Herald Tribune meent, eveneens, dat de Eneelschen de overplaatsing van Wavell moeten zien als een afdan king temeer, omdat de eeneraal na den Libyschen veldtocht met loftuitin gen overstelpt werd. In militaire kringen echter geeft men, aldus deze correspondent, de verzekering, dat Wavell alleen is overgeplaatst met het oog op ziin oververmoeidheid na vijf groote veldtochten. MEENING TE BERLIJN In politieke kringen der Duitsche Rijkshoofdstad wijst men er op, dat generaal Wavell reeds een schrikwek kende liist van ongeschiktheid en mi litaire mislukkingen bezit en men laat het. aan den anderen kant in het midden welke Indische methoden ge neraal Auchinleck naar het nabije Oosten zal medebrengen, meldt het D.N.B. Wij hebben den indruk, dat de blinde Ls uitgewisseld voor den lam me. aldus zeide men in d° Wilhelm- strasse (Buitenlandsche Zaken). DUITSCHE PERSSTEMMEN De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de naam Wavell een pro gram voor Engeland is geweest, waar op men alle hoop had gesteld. Het blad herinnert crarn, dat Wavell na een serie mislukkingen door Churchill is aangezet om een actie tegen Sol- loem te ondernemen. Voor Solloem stortte echter de kracht van Wavell ineen. Bijzonder kenmerkend acht het blad dc benoeming van minister Littleton tot vertegenwoordiger van het kabinet-Churchill in het. Nabije Oosten. „Een zoogenaamde politicus, die pas enkele maanden geleden uit de City is gehaald, moet thans het prestige herstellen en Churchill of fert zonder erbarmen den door hem zelf geïnsDireerden generaal." De Berliner Börsenzeitung trekt uit dit feit de conclusie, dat Wavell in ongenade is gevallen en dat zijn „Napoleontische" loopbaan in het Midden-Oosten bezegeld is. Wavell gaat. weliswaar, zoo schrijft het blad. doch zijn vertrek kan niet verhelen, dat degenp. die in feite verslagen is, Churchill heet. AUCHINLECK TE CAÏRO De opvolger van generaal Wavell. generaal Auchinleck. is te Cairo aan gekomen, waar hii het Britsche op perbevel in het Midden-Oosten heeft overgenomen. HORE BELISHA WENSCHTE INLICHTINGEN De vroegere Britsche minister van Oorlog, Hore Belisha, heeft, naar United Press uit Londen meldt, in het parlement verlangd, dat Churchill een verklaring zal afleggen over de verplaatsing van generaal Wavell naar Britsch-Indië. Churchill wees dit verzoek echter van de hand met de opmerking, dat hij geen reden zag, waarom de reeds verstrekte inlich tingen nog zouden worden aangevuld. ONDERWIJS APOTHEKERS-ASSISTENT Amsterdam. Geslaagd de domes A. Gardenier te Amsterdam, H. E. de Vis ser tc Heemstede. NOTA RI EEL EX A M EN Don Haag. Geslaagd voor deel 2, de heer K G. Timmerman te Rotterdam. MACHINISTEN-DIPLOMA Dn: Haag. Geslaagd voor diploma F. 2o gedeelte, de herren: P. A. de Vlie ger te Vlissingen en D. H. J. van Woer- kom te Schiedam. Strebers K ANTTEF.K FVf V17 Gr. Er zijn zeer kleine menschen in dit zeer groote leven, die langs heel wrakke laddertjes naar boven trachten te klauteren. Ze hebben met al dat geklauter eigenlijk geen ander doel. dan telkens een eindje boven anderen uit tc ste ken en doey bovendien al hun best, dc sporten van dat laddertje onder zich stuk te trappen, zóó, dat er toch maar vooral geen ander zal zijn, die hen naar de kroon steekt.. Hun heclc bestaan is er een tikje ingewikkeld door geworden, want met al dat prutsig cn voorzichtig geklim naar boven, houden zij geen tijd over om wezenlijk iets groots tc dom. Dc kleine middeltjes, die zij gebrui ken om alleen maar hun eigen belan getjes tc dienen, zijn zoo veel en velerlei, dat ze voor hun omge ving min of meer ongenietbaar worden. Want iedereen moet er op bedacht zijn, op een ge geven oogenblik ook als middeltje te worden gebruikt. En wanneer we ons niet wapenen cn in allen eenvoud de eigenlijke be doelingen van veel vleierij niet door zien, dan staan we zóó gebogen, dat onze rug of onze schouders de steun- scls worden voor de klimpartijen van dat soort Strebers. Wie met dat slag menschen wel eens een beetje nauwer in aanraking is geweest, kent die trucjes wel en staat, er verbaasd over, hoe deze lui letterlijk alles weten om tc buigen lot hun succes. Hun vriendschappen zijn altijd be dacht en doordacht. Hun relaties zijn zeer wel uitgekozen cn worden met zorg onderhouden. Hun gesprekken openen altijd het perspectief naar eigen voornaamheid. Hun welwillend heid is er altijd op berekend er aan stonds het loon voor te incasseeren. Zij dringen zich in, waar het hun wenschelijk voorkomt tegenwoordig te zijn en langs de meest geleidelijke wegen weten zij zich op den duur zóó te doen* gelden, dat hun stem een voornaam duitje in het zakje doet. Ze omringen zich door een groepje kleinere goden, die in een sLap soort adoratie aan hun lippen hangen en op ieder oogenblik bereid zijn het ja oi' nee na te zeggen, al naar dat het in dc- omstandigheden noodig blijkt. Dat zijn de meest dienstbare slaven van onzen modernen tijd, die aan het handje van den halfgod mee de hoog te in getild worden. Het heele complex valt bij gebrek aan zwaarte naar omhoog en alles wat hun in den weg treedt en niet be reid is in den optocht mee te loopen, wordt langs slinksche wegen on dermijnd. Ze intrigec-ren en spion- nceren, want ze staan voortdurend op den loer. of er gevaar dreigt voor hun eigen grootheid. Maar ze ontvlammen in drift, wanneer knap tegenspel hen van de wijs brengt, of wanneer door contra-spionnage een valletje voor hen open staat. Ze zijn schichtig en ongerust. Want hun persoonlijkheid heeft geen basis. Geen andere basis dan die van het kunst- en vliegwerk. Tegenover waar lijk groote persoonlijkheden spelen ze een nederige rol. Ze dragen heb taschje achter hun meerdere aan als een lakei. Ze zijn caricaturen van de echte grootheid. Hun beteekenis blijft wezenlijk binnen de perken van hun individueelen aanleg. Ze zijn nooit waarachtig en sluipen altijd achter de eersten aan, om mee binnen te komen. Wie ze zóó in hun tragische kron kelingen door heeft, gaat een straatje om. Die komt dan misschien een eenvoudig mensch tegen, wien hij op recht de hand kan drukken. Dat is dan de geestelijke verfrissching uit de bedompte atmosfeer van al to kleine zielen. Maatregelen in Roemenië TEGEN COMMUNISTISCHE JODEN Uit officieele mededeelingen in de pers blijkt, dat de Roemeensche re geering zich genoopt heeft gezien, .scherpe maatregelen tegen communis tische joden te nemen. Het is meer malen voorgekomen, dat deze ele menten op Duitsche en Roemeensche soldaten hebben geschoten. Voor zoo ver zij gegrepen konden worden, zijn zij onverwijld gefusilleerd. Tevens Ls gedreigd met strenge vergeldings maatregelen bij herhaling van derge lijke aanvallen. De regeering heeft bepaald, dat de joden uit de dorpen in Moldavië, waar zij een bijzonder gevaar vormen, moeten vertrekken. Voorts schijnt men ook voornemen» hen uit de steden te verwijderen. De Keizerlijke Conferentie te Tokio De te Tokio gehouden keizerlijke conferentie wordt door de Japansche bladen als een vergadering van his torische beteekenis genoemd. Naar Domei meldt; zullen de geno men besluiten successievelijk in da den worden omgezet. Vooral op het gebied der binnenlandsche politiek zijn onmiddellijke maatregelen te ver wachten, die overeenstemmen met de eischen van den oorlogstijd. Domei meldt verder, dat de ambassadeurs van Duitschland en Italië voor een belangrijke bespreking bij den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka, zijn geweest. Ook de Sovjet ambassadeur heeft later een bezoek aan Matsoeoka gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4