VERBITTERDE GEVECHTEN IN HET NOORDEN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Kazematstellingen der De Finnen rukken »P Bolsjewisten doorbroken Finnen behalen terreinwinst Schanddaden der Sovjets ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 5289. Na 6 uur 6595. Giro 06362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. AMEPSFOONSCHE (OilPANT HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HAlWiJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SXOUCKAERTLAAN 9. 55c JAARG. G PAGINA'S ADVERTENTIES bij vooruitbetaling ƒ0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden ƒ0.55 ƒ0.06 4 Koer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 1 2 Keer l.d. Anderd. ed. Prijs WOENSDAG 9 JULI 1941 Sovjet-havens aan de Noordelijke IJszee gebombardeerd Naar het D.N.B. vernoemt, hebben Dnitsche troepen in den noordelijken sector kazematstellingen der Sovjets doorbroken. In verbitterde gevechten, die 15 uur duurden, werden talrijke gevangenen gemaakt, onder wie Aziatische keurtroepen, die zich taai en listig verdedigd hadden. Duilsche stoottroepen hadden de bolsjewisten, die door de politieke commissarissen tot het uiterste verzet waren opgezweept, overwonnen. Duitsche stuka's, die over de toendra's aan de Noordelijke IJszee waren gevlogen, hebben belangrijke Sovjet-havens gebombardeerd. Uitgebreide houtopslagplaatsen, fabrieken, werven en droogdokken, waarin groote zee schepen gerepareerd werden, zijn ernstig getroffen. Toen zij verder vlogen, plaatsten de stuka's nog talrijke treffers op den belangrijken spoorweg, die Moermansk met St. Petersburg verbindt. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben geconstateerd, dat het militaire verkeer op dit traject door de bom aanvallen grootcndeels gestagneerd is. Op vele plaatsen zijn Öe rails weg geslagen en is de spoorbaan zwaar beschadigd. Duitsch—Roemcensche troepen hebben den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten aan het Bessarabische front door moedige aanvallen gebro ken. Talrijke nesten van verzet en stellingen in het veld werden bedwon gen.. De bolsjewisten werden tot aan de Dnjestr teruggeworpen. Er wer den gevangenen gemaakt en een rijke buit is den Duitschers in handen gevallen. ROEMENEN WEER AAN OUDE GRENS Onder aanvoering van generaal Antonescu zijn DuitschRoc- mecnsche troepen verder door de Sovjet-linies naar den beneden loop van den Dnjestr opgerukt. Zij verdrongen de bolsjewiki in zware gevechten uit Bessarabië, door Roemenië aan de Sovjet-Unie afgestaan. Met den benedenloop van tien Dnjestr bereikten de troepen van den zegevierenden generaal Antonescu de oude Roemecnsche grens. Opmarsch voortgezet DE DUITSCH-ROEMEENSCHE SUCCESSEN Het D.N.B. heeft de volgende toe lichting ontvangen op het weer- machtbericht van gisteren: Zooals te verwachten was, is het opperbevel thans met zijn berich ten van het Oostelijk front te rughoudender geworden. Ofschoon uit het Duitsche weermachtbe- richt blijkt, dat de bewegingen nog steeds goed verloopen, wordt het toch vermeden afzonderlijke plaatsen te noemen. In tegenstelling hiermede geeft het ■bericht 'van 't Sovjet-inlichtingenbu reau plaatsaanduidingen. Terwijl echter uit het Duitsche weermacht- bericht, de onophoudelijk voort gaande offensieve beweging der Duitsche troepen blijkt, tracht het bericht van de Sovjets den indruk te wekken, alsof alle Duitsche aanval len met succes zijn afgeslagen. Het moet zichzelf juist door het noemen van namen noodgedwongen logen straffen, wanneer steeds weer nieu we plaatsnamen opduiken, die veel meer Oostelijk liggen dan de eerst genoemde. Hierdoor wordt de Duit sche opmarsch onvrijwillig beves tigd. De door het weermachtbericht van gisteren bevestigde successen van de verbonden Duitsch-Roemeensche strijdkrachten in Bessarabië worden ook met nadruk vermeld in het Roe- meensche weermachtbericht. De ver bonden troepen, voornamelijk Roe- meensche formaties, rukken thans onder leiding van generaal Antones cu naar den benedenloop van den Dnjestr op cn veroveren zoodoende het einde Juli 1940 aan de Sovjet unie afgestane Bessarabic. Gekomen bij den benedenloop van den Dnjestr bereiken zij dan weer de oude Roe- meensche staatsgfens met de Sov jets. Sovjet-keurtroepen verslagen Het Iiongaarsche Front De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: Onze snelle afdeelingen blijven snel oprukken. Zij zijn over de Sereth getrokken en hebben met haar ver- kenningsafdeelingen de rivier Zbrucz bereikt. De totdusver door ons gele den verliezen zijn gering. Den bolsjewisten groote verliezen toegebracht TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN De Finsche regeeringspersciienst heeft het volgende medegedeeld: In de omgeving van Hanko artil lerievuur op vijandelijke stellingen. De activiteit van den vijand is be trekkelijk mat. In het gebied tusschen de Finsche Bocht cn het Vuoksendal was het rustig. In de buurt van Enso, waar de vijand vroeger een uitval over de grens had ondernomen, maar terug geslagen was. zijn de laatste dagen slechts luchtaanvallen gedaan, ge paard met artillerievuur. Ten Noordwesten van Lahden- pohja is door een snelle actie een gebied met een diepte van 10 kilometer veroverd en ondanks de vijandelijke tegenaanvallen be houden. Bij deze aanvallen heeft de tegenstander groote verlie zen aan "menschen en materiaal geleden en ook kanonnen en tal rijke pantserwagens verloren. Ook in den overigen Zuid-Oostelijkcn sector werden enkele stellingen aan de overzijde van de grens in genomen en zwakke aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan de overzijde van de Oos telijke grens zijn onze troepen hier en daar enkele tientallen kilometers opgerukt. Onze luchtstrijdkrachten hebben verkenriings- en bombardements- vluchten gemaakt. PARACHUTISTEN IN ACTIE Van officieclc Finsche zijde wordt medegedeeld, dat Maandag vroeg Sovjet-vliegtuigen onder de bescher ming van een bewolkten hemel Kot- ka opnieuw hebben gebombardeerd. Hierbij werd een steenen woonhuis, alsmede bijna 60 houten huizen, waarvan het grootste deel bestond uit arbeiderswoningen, vernield. Op denzelfden dag werden bomaanvallen gedaan op Kirkonummi, Saerkisalmi en in de buurt van het Pieli-meer en van Valkeala, zonder dat echter schade werd aangericht. Een afdee- ling vijandelijke parachutisten werd onschadelijk gemaakt. De Finsche luchtstrijdkrachten schoten 4 sovjet vliegtuigen neer. (Zie verder elders in dit blad.) Warmte in de hoofdstad'. Duizenden kinderen hebben de vijvers van de stadsparken omgetcoverd in zwem bassins. Overzicht van de enorme drukte in een der vijvers. (Polygoon). De Japansche Scheepvaart Concentratie in den Stillen Oceaan Volgens bevoegde Japansche Ioingen zijn de Japansche sche pen, die zich in de ovcrzeesche wateren bevinden, teruggeroepen Cm in den Stillen Oceaan gecon centreerd te worden. Dit is, al dus zegt men, een economische maatregel, die noodig is geworden, doordat ook Japan niet over vol doende scheepsruimte beschikt. 5j)e scheepvaart op de Westkust "an de Verecnigde Staten en op oor-Indië wordt gehandhaafd. Britten verliezen 26 Vliegtuigen In luchtgevechten aan de Kanaal- kust werden, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, gistermiddag 11 jagers van het type Spitfire neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Nadat net aantal toestellen dat in den voorafgaanden nacht is neergeschoten, gestegen is tot 15. heeft het Britsche luchtwapen dus bij de aanvalspogingen op Duitsch ge bied en de kust van het bezette ge bied in totaal 26 vliegtuigen verloren De nieuwe Vleeschbon De secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vleeschkaarten zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: Bon 25 vleesch: 10 Juli t/m. 17 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon 25 vleeschwaren: 10 Juli t/m. 17 Juli. Per twee bonnen een rant soen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren be draagt: '75 gr. gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 gr. gekookte worst soorten, rolpens en knakworst; 125 gr. leverartikelen, tqngènworjt en nier brood: 150 gr. bloedworst; 100 gr. verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen of 150 gr. verduur zaamde kip of eend. been inbegrepen. Amerikaansch Vlooteskader Uitgeloopen Het Amerikaansche eskader, waar toe het vlaggeschip Memphis, de krui ser Cincinnati, alsmede de torpedoja gers Davis en Washington behooren, heeft na eeiwponthoud van vier da gen de haven van Recife (Pernam- buco) verlaten. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN GEWONDEN OP BEESTACHTIGE WIJZE VERMOORD EN COMMANDANT KRIJGSGEVANGEN Een Duitsch regiment infanterie, dat zich in de eerste week van den oorlog aan het Oostelijk front een weg dwars door Litaucn heeft ge baand, heeft na verbitterde gevech ten een bolsjewistische keurdivisie verslagen. De overblijfselen van deze divisie, die als belooning voor bijzon dere prestaties in den oorlog tegen Finland met de band van de Roode Vlag was onderscheiden, trokken zich ver naar het Oosten terug. De com mandant van de divisie en enkele hooge officieren, die met de Lenin- orde waren onderscheiden, geraakten in gevangenschap. 35 Stukken ge schut, 40 vrachtauto's, talrijke stuk ken pantserafweergesohut en mitrail leurs, alsmede de geheele uitrusting van de divisie vielen in Duitsche handen. Volksduitschers gemarteld DE KERKERS VAN DE GEPEOE De iberichten over de beestachtige behandeling en het vermoorden van gewonde Duitsche soldaten en krijgs gevangenen door de Sovjets worden dagelijks en met het uur talrijker, wordt van bevoegde zijde aan het D.N.B. gemeld. Een bijzonder ernstig geval van het in strijd met het'Volkenrecht zijnde gedrag der Sovjets in den strijd tegen de Duitsche weermacht vormt wel het vermoorden, van drie krijgsge vangenen in Horochow. Toen de stad op 25 Juni na verbitterde gevechten genomen was, deden de Duitsche sol daten in het huis der Sovjets in deze stad, den zetel van den .bolsjewisti- schen districtschef en enkele dagen tevoren nog kwartier van een bolsje wistische divisie, een gruwelijke ont dekking. In een klein vertrek van het gebouw lagen vier Duitsche krijgsge vangenen in groote bloedplassen die, naar uit de kogelgaten in de wanden blijkt, van zeer dichtbij doodgescho ten werden. Drie van deze Duitsche soldaten, de Oberfeldwebel Schwan, de korporaals Babatz en Merkcrie wa ren dood, terwijl de vierde, een on derofficier, met een ernstig schamp schot am het hoofd werd gevonden. Hij was door de bolsjewisten voor dood gehouden. Volgens de verklaring van den nog levenden Duitschen sol daat waren zij met hun vieren des middags met hun voertuigen in een val der bolsjewisten geloopen en ge vangen genomen. Toen tegen den avond de Duit sche aanval begon en het Duit sche front steeds nader kwam, verscheen een Sovjet-officier met vier bolsjewisten. De officier gaf bevei de weerlooze Duitsche sol daten dood te schieten. Onmid dellijk na den moord verlieten de Sovjet-soldaten haastig de stad. NOG MEER MOORDEN In dezelfde stad Horochow werden voor de inneming door de Duitsche troepen nog talrijke afschuwelijke moorden gepleegd op weerlooze ge wonde krijgsgevangenen. Zoo wer den tien zwaar gewonde Duitsche infanteristen die in bolsjewistische krijgsgevangenschap geraakt waren, na eerst een eenigszms correcte be handeling te hebben ondervonden, op het oogenblik, dat de Duitsche aan val terrein won. op bevel van een Sovjet-officier doodgeschoten. Zonder rekening te houden met hun verwon dingen en hun hulpeloosheid had de Sovjet-officier willekeurig in de groep der weerlooze gevangenen laten schie ten. Slechts een enkele onderofficier. Rettmann wist zich met een schot in het dijbeen te redden en na den intocht van de Duitsche troepen zijn kameraden te bereiken. Een nauwkeurig onderzoek heeft aan het licht gebracht dat leden van de bolsjewistische regimenten in fanterie 469, 622, 625 en 781 aan deze moorden hebben deelgenomen. 38 GEWONDEN VERMOORD Dr. Krieger, Duitsch regimentsarts, maakt melding van een ander beest achtig geval. Sovjet-soldaten' hebben n.l. vanuit een hinderlaag 38 gewon de Duitsche soldaten op een ver- bandplaats achter het front ver moord. De bij de gevechtshandelin gen gewonde Duitsche soldaten wacht ten, nadat zij verbonden waren op het oogenblik, dat zij zouden worden weggevoerd, toen in een onbewaakt oogenblik achter het front rondzwer vende Sovjet-soldaten zich op de ge wonden stortten en hen op beest achtige wijze vermoordden. De Duit sche soldaten, wier ledematen werden afgesneden, werden zoo vreeselijk verminkt, dat zij onherkenbaar waren. Foltering van Arrestanten Reeds bij het sluiten van het eer ste verdrag betreffende de repatri- cering der Duitsche bevolking uit het voormalige Poolsche gebied, dat bij de Sovjet-Unie was ingelijfd, in No vember 1939, heeft men van Duitsche zijde zeer veel beteekenis gehecht aan het «vraagstuk der arrestanten. Uit door het D.N.B. ontvangen be richten blijkt, dat zich toen in de kerkers der Gepeoe 380 personen van Duitsche afkomst bevonden. Na veel moeite kon men bewerken, dat 120 dezer menschen in vrijheid werden gesteld. De anderen bleven in hun troostelooze gevangenschap en de bolsjewisten trachtten hen door af schuwelijke martelingen aan hun plannen dienstbaar te maken. Een Duitsche ingenieur, die in het tuchthuis te Stanislaw gevangen zat. werd er. nadat men hem wekenlang voedsel had onthouden, door injecties toe 'gebracht, verklaringen in be paalden geest af te leggen. Andere Duitschers werden dagen en nachten lang blootgesteld aan schel lamplicht, opgesloten in kisten, die bedekt wa ren met een laag wandluizen van centimeters dik. en onderworpen a?in andere, bijna onbeschrijfelijke folte ringen. De meesten overleefden dit niet of werden krankzinnig. Bij de verhuizing der Volksduit schers uit de Baltische landen, Bes sarabië en de Noordelijke Boekowina had Duitschland de overeenkomsten zoo geformuleerd, dat de Sovjet-re geering zich langs diplomatieken weg verplichtte, ook alle Volksduitsche arrestanten onder de verhuizing te laten vallen, zoodat in theorie geen arrestanten konden worden achter gehouden. In do practijk echter wisten de beulsknechten der Gepeos ook deze duidelijke overeenkomsten te ontduiken: weliswaar ontsloegen zij de arrestanten or> dat oogenblik. doch zij verrichtten nieuwe arrestaties. Se dert de repatrieering begon, steeg het aantal Volksduitsche arrestanten in Bessarabië van 45 tot 130 en in Li- tauen tot 450, nog afgezien van het veel grootere aantal tijdelijke arres taties. Ook sommigen van degenen, die naa; Duitschland vertrokken, werden gearresteerd en moesten de wreedste martelingen ondergaan. Uit dit alles bleek duidelijk, hoe weinig het den machthebbers te Moskou ernst was met een vreedzame ver houding tot Duitschland. Grafschennis Toen Duitsche soldaten na den af tocht van de bolsjewisten bij het Oekrainische plaatsje Mikolajow het stamslot van de graven van Skarbeck betraden, zagen zij, dat de kapel van de grafkelder was opengebroken en dat de doodkisten van haar plaatsen waren geschoven en geopend waren. De geraamtes waren door de Sovjet soldaten in het rond gegooid. In de kapel van de begraafplaats hadden zij sedert weken hun behoeften gedaan. Het altaar en de grafkruisen op het kerkhof waren door de Sovjets ge bruikt als schietschijf bij oefeningen, meldt D.N.B. Bloeddorstige Bolsjewisten 25 Bolsjewisten, deels gekleed in burgerkleeren, deels in uniformen, doch alle met gewone petten op het hoofd, hebben op 23 Juni op den weg naar Kalwarja zes Duitsche soldaten uit een hinderlaag overvallen. De Duitschers werden overweldigd en moesten zich overgeven. De bolsjewis ten rukten den Duitschers de unifor men van het lichaam en beroofden hen van horloges, ringen, p'ortemon- naies, soldij boekjes, enz. Vervolgens werden de Duitsche soldaten geboeid en geblinddoekt in een kuil gegooid. Toen de stelling der Sovjets onder vuur genomen werd, vermoordden zij met zes pistoolschoten vijf der Duit sche soldaten. De zesde soldaat hoor de nog, hoe de bolsjewisten de kuil verlieten. Na verscheidene bange uren werd de gevangen genomen Duitsche soldaat door zijn kameraden bevrijd. De lijken der doodgeschoten Duitsche soldaten werden met militaire eerbe wijzen ter aerde besteld, meldt D.N.B. Engelsche Luchtaan vallen op ons Land 12 PERSONEN GEWOND Talrijke Engelsche vliegtuigen, welke boven Nederlandsoh gebied hebben gevlogen, hebben brand en explosieve bommen, en vooral brandplaatjes omlaag geworpen. In een stad in Limburg werd een huis vernield en de electrische centrale licht beschadigd, zonder dat evenwel de stroomlevering onderbroken werd. Een reeks van bosch- en heide branden konden in de kiem ge smoord worden. Een aantal woon huizen kreeg glasschade. Bij aanvallen op boerderijen werd in veie gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen ge wond waaronder 3 Nederlandsche politiemannen en een Nederland sche brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. De Verlangens van Knox Oordeel in Amerikaansche Marine-kringen GEWIJZIGDE OMSTANDIGHEDEN Naar aanleiding van de verklaringen van Knox, die de Amerikaansche vloot onverwijld aan den strijd tegen Duitschland wil doen deelnemen, ver neemt de Washington Post uit mari nekringen, dat een overwinning op Duitschland door deelneming van da Amerikaansche vloot thans niet mo gelijk is. In 1917 heeft de geheele Amerikaansche vloot aan den strijd deelgenomen; zij kon toen van Euro- peesche bases uit opereeren, teza men met de vloten van Engeland, Frankrijk en Italië. Bovendien was er toen geen Duitsche luchtmacht. Thans kan de vloot, vooral doordat een aanzienlijk deel nog altijd aan den Stillen Oceaan gebonden is. niet den Atlantischen Oceaan zuiveren van Duitsche duikbooten en vliegtui gen, zooals Knox verlangt. Zelfs wanneer men daarvoor de geheele vloot beschikbaar stelde, zou dat on mogelijk zijn. zonder dat men de meerderheid in de lucht had aan de Atlantische kust van het Europeesche vasteland. Een ander nunt is. of men Engeland van een snellen ondergang kan red den. Dit is zeker mogelijk, aldus deze marinekringen, wanneer men de pa trouillediensten, die op den Atlanti schen Oceaan worden gehouden, naar het Oosten uitbreidt en verlof geeft tot het openen van het vuur op Duit sche strijdkrachten. Door een ge meenschappelijk opereeren van En gelsche en Amerikaansche vloot zou men zelfs een gosd-functionneerend convooistelsel kunnen invoeren. Na tuurlijk heeft de Amerikaansche vloot dan luchtbases in Brazilië noodig of tenminste vliegkampschepen. In Engeland heerscht buitenge wone kolenschaarschte. De minister van Arbeid, Bevin. heeft een beroep gedaan op de oorlogsindustrie om hem voor korten tijd 20.000 mijnwer kers af te staan.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1