Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI amersfoortsche courant Scherpenzeel in feesttooi Ontslagen ambtenaren De Duna WOENSDAG 9 JULI 1941 5 EEN AANTAL HERBOUWDE WONIN GEN IN GEBRUIK GENOMEN Eerste steenlegging van hotel „De Ilolevoct" (Van onzen eigen verslaggever) Een der gemeenten lit ons land welke wel het meest door het oorlogsgeweld Is getrof- Ion, is het dorp' Scherpenzeel. Van de 500 pereeclen hebben er 475 van den oorlog te lijden gehad en hiervan zijn er 80 totaal verwoest. Het fraaie gemeentehuis, dat slechts enkele Jaren ln gebruik was, het ho tel „Do Holevoet", waardoor Scherpenzeel zoo bekend was. zijn verwoest, do pas geres taureerde kerktoren was met kogels door boord, kortom. Scherpenzeel leek onherstel baar getroffen. De bevolking ging onder het oorlogsleed gebukt. Onherstelbaar ls. gelukkig, het oorlogsleed van Scherpenzeel niet. Want het dorp ver loor niet één vun zijn Jongens ln de vijf da gen van den krijg, en hor oneindig meer zijn dlc Jongens, stuk voor stuk. waard dun de verwoeste huizen. Menigeen, die tusschcn 10 en 15 Mei „ergens ln Nederland" gele gerd was. heeft sedert maanden zUn sterke armen kunnen gebruiken bij den herbouw van Scherpenzeel. Vandaag Is van een aan tal woningen de overdracht, de Ingebruik neming geschied. Het ls naar aanleiding van dat heugelijk feit, dat wij naar Scherpenzeel zijn gegaan om van de herrijzenis getuige te zijn. De ontvangst. Om 10 uur werden dc genoodlgden ln de ml van het kasteel Royaards van Scherpen zeel den vroegeren burgemeester van dit dorp ontvangen. In dit kasteel zijn lijde lijk de gemeentelijke bureaux ondergebracht, terwijl daarin ook het postkantoor is geves tigd. De burgemeester van Scherpenzeel, K Hoytema van Konijnenburg heette hiel de genoodigden hartelijk welkom. Onder hen merkten wij op dr. Ir. J. A. Ringers, den algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw, dr. Van Heuvelen Goedhart, freule Van Asch van Wijck en den heer Pont namens het Grebbecomité, den heer Bakker namens het departement van financiën, den heer J. Bos. inspecteur van de P.T.T. uit Arnhem, vergezeld van den adj.-insp.. den heer v. d. Brink, den heer K. Vos. directeur van liet postkantoor te Vcenendnal, waaron der het hulpkantoor Scherpenzeel ressor teert. den heer A. H. Bieders, gedelegeerde voor den Wederopbouw, den lieer Kraayen- hagc, architect, de leden van 'den gemeente raad en verder vele genoodlgden. De burgemeester richtte zich ln deze hal met een woord van welkom tot de aanwezi gen, in 't bijzonder tot lr. Ringers, die zijn vacantie heeft willen onderbreken om van deze, voor Scherpenzeel zoo belangrijke ge beurtenis. getuige te willen zijn. Spr. noem de dezen dag voor Scherpenzeel. een zegen rijke. omdat een aantal inwoners, die ln de oorlogsdagen have en goed hebben moeten missen, thans weder ln het bezit van een woning worden gesteld, waarin zij hun za ken kunnen voortzetten. Ieder werk heeft zijn zorgen, zeide spr.. maar liet einde kroont ten slotte het werk. Spr. richtte vervolgens woorden van dank tot den commissaris van den wederopbouw, lr. Kuysten en tot de leden van de Grebbecommlssie. Tenslotte gaf spr. een overzicht van het verloop dor werkzaamheden. Naar „liet Plein". Hierna begaf het gezelschap zich r „Het Plein 1941", zooals dit door den bur gemeester werd genoemd. Was bij onze aan komst ln het dorp het aantal vlaggen go- ring en er van een feeststemming nog wei nig merkbaar, anders was dit toen wij dc poort van het kasteel verlieten om den nieuwbouw in oogenschouw te nemen. Er wordt in Scherpenzeel mooi, solide en snel gebouwd. Hiervoor past een woord van waardeering voor het werk van ir. Kraayeu- hagen en zijn staf, alsmede voor dat van den bij elk plan meer in bet bijzonder betrok ken architect. Hier ls in samenwerking en overleg een resultaat verkregen, waarmee het nieuwe Scherpenzeel waarlijk beter dan het oude voor den dag zal komen. Nu het plein bij de Kerk zijn voltooiing nadert, tei- wyl het plein bij het Raadhuis zich reeds begint af te teekenen. kan ook de leek vast stellen. dat zij, die den vorm van het nieu we dorp bepalen en de buitenarchitectuur in de hand houden, hun vak verstaan en het met groote toewijding uitoefenen. De aannemer Heymerink, die het groote werk uitvoert, heeft den lor verdiend en ver dient dien nog dagelijks dat hij een stuk eersterangs-werk levert, waarvan stevige hul zen nog jaren lang getuigenis zullen kun nen afleggen. Maar ook den heer Bredero, aan wiens organisatietalent en doorzettings vermogen de herbouw van Scherpenzeel voor ec-n groot deel te danken ls. mag een wc~"*' van lof niet worden onthouden. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 9 Juli Gebor en: Gijsberta Maria, d. v. Casper Butter en Cornelia Wilhelmina Sukel Christina Allegonda Maria Arnolda, d. v. Lamber- tus Amoldus Joseph Maria Spieringsen Wilhelmina Geertruida Cornuit Jan Henderik Jacobus, v. Hendrik Fijn- vandraat- en Gerritje van de Bunt. Gehuwd: Johannes Verheijen cn Johanna Frederika Hanegraaf Her- manus Johannes van Beek en Willemi- na van Wageningen Dirk van de Kle- tersteeg en Sophia Johanna Noteboom Fieter Bont en Angenieta van Meeteren Everardus Albartus Arler cn Hendrika van Hoeijen. Overleden: Frederika Lippinkliof, oud 49 jaar eclitgcnoote van Gerhard Goorhuis Aaltje Westeneng, oud 69 jaar, weduwe van Hermanus Moro. SOEST (3—9 Juli). Geboren: Bernartini Wilhelmina, d. van E. C. v. Breukelen en R. A. Kamerbeek. An ton ïus Petrus Johannes, z. van H. G. Wijnands en F. Vermeulen. Jacques Henk, z. van H. C. Vos en F. H. E. Meijer.Bernhard Leopold Friedrich Ebc-rhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter, z. van J. de Bruin en J. A. Bosch Antonius Gijsbertus, z. van G. F. Hartman en G. C. Kuijer. Geertrui da, d. van G. van Essen en D. v. d. Broek. Wouter Antonius, z. van G. v. d. Heiden en J. S. Rotering. Albertus Theodoras Johannes, z. van J. P. de Jong en D. de Haar. Ondertrouwd: J. v. Roomen en C. v. Hofslot. K. C. C. Foeken en J. de Vries. Gehuwd C. L. v. d. Veer en A. v. d. Meulen. H. J. J. Nijpels en Th. H. v. Dijck. G. de Gooyer en J. Selk. W. Schriek en H. v. Boeijen. Overleden Teunisje van Romen, 76 jr., geh. met C. v. d. Bremer. Pe tras Antonius Marie Pieper, 17 jr., on gehuwd. Toen liet gezelschap op het plein aan kwam, had zich hier reeds een groote men- Bchcnmcnlgte verzameld. Het harmonie ge zelschap „Cecilia", dat reeds ln 1892 werd opgericht, bracht ouder leiding van z(Jn dlr- gent A. Valkenburg vroolijke muziek ten ge- hooro. Als eerste spreker trad hier de heer Bro- dero naar voren. Spr. herinnerde zich den dag, ln het najaar 1940, toen- hij voor het eerst In Scherpenzeel kwam. De wederop bouw leek toen een hopeloos geval, maai' dunk zij den steun van lr. Rlngérs, kon spoe dig worden begonnen met het resultaat, dat vnndaag een groot gedeelte van het werk ls voltooid. Spr. zeide dat zijn plicht als Ne derlander liem gebood, de hem verstrekte opdracht te vervullen. Ir. Ringers spreekt Ir. Ringers complimenteerde den bur gemeester met het feit. dat vandaag een mijlpaal ln den wederopbouw ls bereikt. Spr 's bureau heeft zich in liet bijzonder voor Selierpenzcel geïnteresseerd, omdat er van dit dorp Iets te maken was, zij het dan ook dat hier regie-bouw moest worden toe gepast. Het werk zou echter niet zoo vlol zijn gegaan. Indien spr. daarbij niet den steun had ondervonden van den heer Bak ker van het departement van Financiën. Scherpenzeel moest een meer dorpskarak ter krijgen, waarbij ook aan het verkeer aan dacht moest worden geschonken. Dit alles ls thans gereed gekomen. Spr. bracht tenslotte dank aan den heer Bredero en z(jn staf aannemer en werklieden voor hetgeen door eendrachtige samenwerking ls bereikt. Het gemeentebestuur had voor deze gele genheid een sleutel laten vervaardigen met liet wapen van Scherpenzeel en daarmede ontsloot ir. Ringers bet winkelpand van den heer Mcthorst een zaak ln manufacturen en kruidenierswaren waarmede tevens een symbolische handeling was verricht waarbij 80 woningen aan eigenaren van verwoeste pereeclen werden overgedragen. Daarna begaf het gezelschap zich r het nieuwe postkantoor, waar gesproken werd door den inspecteur Bos uit Arnhem als vertegenwoordiger van lr. Damme, den directeur-generaal van P.T.T. Spr. droeg in een hartelijk speeclije het nieuwe postkan toor aan de burgerij van Scherpenzeel over. Na het bezoek aan het plein werd een rondgang gemaakt langs de nieuwe percee- len. Ir. Ringers verrichtte tijdens dezen rondgang nog een symbolische handeling, n 1. de eerste steenlegging van de bewaar school. Allen waren vol lof over hetgeen in Scher penzeel tot stand is gebracht. Tenslotte vercenigiie men zlcli op het ter rein waar het geheel verwoeste hotel „De Holevoet" herrijst. Ook hier had de eerste steenlegging plaats door ir. Ringers en deze gaf daarbij uiting aan den wensch dat dit bekende hotel spoedig weder volledig zal kunnen functlonneeren. Hiermede was het offlcieele gedeelte van dezen dag geëindigd. Deelen wij tenslotte nog mede dat de leerlingen der scholen vrijaf hadden en op een terrein achter de kerk vanwege het Grebbecomité op kersen werden getracteerd. Njjkerk GESLAAGD Op het te Utrecht gehouden examen voor het Mulo diploma slaagden onze plaatsgenoo- ten mej. Truus v. Rootselaar en Lo Nleën- huis. Beiden waren leerlingen van de Chr. Ulo-School aan de Baglj nestraat. Hoofd P. Koorstra. ZWEMFEEST FLEVO Naar we vernemen zal het zwemfeest van „Flevo" opgeluisterd worden door het Har monie Corps liler ter plaatse. Hoogland OPENLIT HTCONCERT De R.K. Muziekvereen. St. Caecllia zal Za terdagavond 12 Juli a.s. van 8.30 tot 10.30 een concert geven in haar muziektent aan De Ham. AARDAPPELTEELT De Rijkslandbouwconsulent raadt belang hebbenden aan reeds nu de poters voor "t Jaar 1942 te bestellen. Van overheidswege zal in ruime mate kunstmest worden ver strekt: terwfjl aan lien die grasland scheu ren een premie kan worden gegeven. Hoevelaken BRANDSTOFFEN VOOR, BEDRIJVEN De belanghebbenden bij de distributie van vaste brandstoffen voor bedrijven, ver wijzen wij naar de Publicatie van den Dis tributiekring Nijkerk. elders ln dit nummer. GROENE KRUIS Door den penningmeester van het Groene Kruis ls een gift ontvangen van ƒ2.50 be stemd voor het bouwfonds, terwijl een gift van l.voor genoten hulp binnenkwam, Zwartebroek GESLAAGD Voor het eindexamen Gem. Handelsdag- school te Amersfoort slaagden van hier de leerlingen W. J. Koolstra en H. B. J. Veer beek. Soest GESLAAGD Voor het toelatingsexamen voor de Chr. M.U.L.O.-scliool alhier slaagden de volgende leerlingen van de Chr. school aan de Drie- hocksweg: Jan Klomp, Wiebe Oosten, Annle de Regt en Kees Vissclier. DIÉFSTAL IN ZWEMBAD Mej. van B. uit Baarn had het Natuurbad Soestduincn bezocht. Toen zij haar fototoe stel even onbeheerd aan het strand liet liggen, moest zij even later ervaren dat een dief het had meegepakt. HET GESTOLEN PAARD Omtrent het paard dat in de Eemnesser- polder is gestolen, (waarover wij reeds be richtten vernemen wij nog. dat 't dier be hoort aan K. alhier, die het had verhuurd aan v. O. uit Eemnes. Van O. Het het dier des nachts in den polder grazen en stopte het hoofdstel onder het hooi. Daar heeft dc dief het hoofdstel weggehaald. Het blijkt dus wel dat het geen onbekende ls geweest, die dc diefstal pleegde. Het paard had een waarde van ƒ2000. was 8 a 9 jaar oud en bruin van kleur. Het hoofdstel was zwart leer. VOETBAL-AVONDCOMPETITIE In betrokken kringen is in overweging het instellen van een zomeravond-voetbal-com- pctitlc. Aan deze competitie zouden o.a. deelnemen elftallen van de Raad van Arbeid te Amersfoort, „Zon en Schild", Soesterberg. Gemeente-ambtenaren Soest. Brandweer- Soest. Luchtbescherming Soesterberg. Lelden de besprekingen tot een gunstig resultaat, dan zal men weldra met de competitie aan- (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Pensioenregeling INSTRUCTIE RIJKSCOMMISSARIS In het Verordeningenblad ls opgenomen een Instructie van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de verzorging van ontslagen amb tenaren. Hierin wordt het volgende bepaald. Art. 1. Aan ambtenaren, die op gronfl yan bestaande rechtsvoorschriften door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landscho gebied of op zijn aanwijzing door de bevoegde Nederlandsche instantie uit hun ambt worden ontslagen, wordt, wanneer zij waren aangesteld onder het vooruitzicht, dat hun te zijner tijd een pensioen zou worden toegekend, een pensioen, onderscheidenlijk aan hun weduwen en weezen, een weduwe- en weezenpensloen op grond van het bepaal de bij de onderhavige instructie toegekend. Art. 2. 1. Tegelijk met de beschikking, waarby het ontslag wordt uitgesproken, stelt de instantie, welke het ontslag verleent, vast of en, zoo ja, tot welk bedrag de ambtenaar pensioen zal genieten. Bepaalt vorenbedoelde instantie zonder nadere opgave, dat de amb tenaar pensioen zal genieten, dan geniet hy pensioen overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3; 2. By beslissingen ingevolge het eerste lid dient rekening te worden gehouden met de economische cn familieverhoudingen den ontslagen ambtenaar en eventueel met de redenen, welke tot zyu ontslag hebben geleld. Art. 3. Het pensioen bedraagt: 1. Gedurende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde; 2. Vervolgens een pensioen tot een be drag, dat verkregen zou zyu. wanneer de betrokkene wegens het bereiken van den ouderdomsgrens uit zyu ambt ware ontsla gen en wanneer hij met behoud van zyn laatstgenoten bezoldiging lot het bereiken van den voUen ouderdom van 65 jaren in zijn ambt ware gebleven. Art. 4. 1. Tegelijk niet de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, kan de Instantie, welke het ontslag verleent, be palen, dat de ambtenaar ln plaats van het pensioen, vastgesteld overeenkomstig het be paalde bij artikel 3, zal genieten: 1. Hetzij gedurende de eerste drie maan den liet geheele bedrag van de laatstgenoten wedde, en vervolgens: a. wanneer hij kostwinner ls; gedurende de daarop volgende drie maanden 85 ge durende de daarop volgende vijf Jaren 70 gedurende de daarop volgende vyf jaren 60 cn vervolgens 50 van liet geheele bedrag van de laatstgenoten wedde. b. Wanneer liy geen kostwinner is gedu rende de daarop volgende drie maanden 75%; gedurende de daarop volgende vijf jaren 60 gedurende de daarop volgende vyf Jaren 50 en vervolgens 40 van het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde. c. HetzU drie vierden van vorenbedoeld pensioen. 2. Lelden de berekeningen overeenkomstig het bepaalde by het eerste lid, onder 1, voor de afzonderlyke vervaldagen tot geringere bedragen, dan die, welke een berekening overeenkomstig liet bepaalde by artikel 3 zou opleveren, dan treden In zooverre laatst bedoelde bedragen daarvoor in de plaats. Art. 5. Het bepaalde by de artikelen 6, 7a. 9 en 11 van liet Koninklijk Besluit, van den 3den Augustus 1922 (Staatsblad no. 749) tot regeling van de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke rykfeambtenaven. laalsleiyk gewijzigd by Koninklijk Besluit van 23 Juni 1937 (Staatsblad no. 348). is van overeenkomstige toepassing. Art. 6. Ontslagen ambtenaren, die op grond van hun werkzaamheden bulten den openbaren dienst ln hun levensonderhoud kunnen voorzien, genieten de ultkecringen, bedoeld in dc artikelen 2 tot en niet 5. slechts gedurende den tijd. dat hun inge volge het Kontnklyk Besluit van den 3den Augustus 1922 wachtgeld toekomt. Het be paalde by artikel 3. lid 2. van genoemd Be sluit ls van overeenkomstige toepassing. Art. 7. Het pensioen komt ten laste van liet lichaam, voor welks rekening de laatst genoten bezoldiging was. Art. 8. De Rykscommlssaris voor het bezette Nederlandsche gebied behoudt zich liet recht voor om in bepaalde gevallen een regeling te treffen, welke afwijkt van het bepaalde bij de artikelen 2 tot en met 7. Art. 9. Vanal' het tydstlp, waarop de ontslagen ambtenaar recht op pensioen zou hebben verkregen, wanneer hij niet overeen komstig het bepaalde by artikel 1 ware ont slagen. wordt het pensioen, vastgesteld over eenkomstig het bepaalde by deze instructie, vervangen door het wettelijk pensioen. Art. 10. Do ontslagen ambtenaar kan overeenkomstig het bepaalde bij artikel 43. lid 2. in verband met het bepaalde bij arti kel 95 van de Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) een verzekering sluiten. Voor het geval de ontslagen ambtenaar reeds voor het in werking treden dezer instructie een zoo danige verzekering heeft gesloten, is het be paalde by artikel 43. lid 2. van de Pensioen wet 1922 van overeenkomstige toepassing. Art. 11. De bedragen, welke op grond van deze instructie moeten worden ultge- Vestingoverblijfselen te Elburg DIVERSE RESTAURATIES Reeds geruimen tijd is men in het oude Zuiderzeestadje Elburg bezig de oude vestingwerken bloot te leggen. Van de schietkamers in de wallen, waarvan men het bestaan vermoedde, zijn er vijf uitgegraven en thans zijn drie van deze uitgegraven kamers ge restaureerd. In een der ruimten heeft men een interessante vondst gedaan, nl. een oude '.oogenaamde walbus, een type nnonnetje, zooals men er in Nederland niet meer bezat. Met de reeds eerder uitgegraven schietkelder bezit Elburg momenteel vier van deze oorspronke lijke vestingwerken. Thans bestaat het plan om twee reeds ontgraven schietkamers buiten de voor malige Goorpoort te restaureeren. De stadsentree aan de Zuidzijde zou loor uitvoering van dit ontwerp zeer fraai kunnen worden en zou een goed i eeld kunnen geven van den oud- Vederlandschen vestingbouw. Met de prachtige Meenpoort en de even fraaie Vischpoort heeft Elburg overblijfselen van oud-vaderlandsche vestingbouw, die zeer zeker de moeite van instandhou ding waard zijn. De bestaande ondergrondsche verde digingswerken, de ondergrondsche gang met de kanonkamers zijn fraai van aan leg en uitvoering en herinneren aan den tijd, dat Elburg zijn grachten, stads muren, rondeelen, poorlen en torens heeft gekregen. De oudste deelen van deze overblijfselen dateeren uit het ein de der 14e eeuw, de belangrijkste thans nog aanwezige werken zijn van later datum en wel uit het laatste der 16e eeuw. Door deze restauratie van de oude cstingwerken heeft het uiterlijk van het stadje een veel schooner aanzien ge kregen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN In den afgeloopen nacht vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brand rammen werden ook vrij -veel brand plaatjes-neergeworpen. De daardoor hier n daar ontstaande bosch- en heide branden werden snel gebluscht. Door luchtdruk ontstond hier en daar ook logal glasschade. In een stad in Lim burg werd een huis vernield en in brand gezet. Helaas werden vier der be woners van dit huis zwaar gewond. DRAGEN VAN OUDE MILITAIRE KNOOPEN VERBODEN Van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat het dragen van militaire uniformknoopen met den Nederland- schen Leeuw gelijk wordt gesteld met het dragen van uitgezaagde muntstuk ken met de afbeelding van de Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens pa ragraaf 4 van Verordening No. 95/1941. BETALINGSVERKEER MET SLOWAKIJE Het Nederlandsche Clearinginstituut maakt betreffende het betalingsver keer met Slowakije o.a. bekend, dat de afwikkeling van het betalingsver keer met Slowakije voortaan over clearingrekening via Berlijn geschiedt. Wederzijdsche verplichtingen, ont staan voor 10 Mei 1940 uit het goede renverkeer tusschen Nederland en Slo wakije kunnen met toestemming van de wederzijdsche bevoegde autoritei ten ook bij wege van particuliere com pensatie worden vereffend. Overigens zijn particuliere compensaties niet toe gelaten. LEGALISATIE VAN AKTEN In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de legalisatie van akten. keerd, worden door den Secretaris-Generaal van het departement van Blnnenlandsche Zaken vastgesteld. Art. 12. 1. Deze Instructie ls gisteren ln werking getreden. 2. Zij kan ook worden toegepast ln die ge vallen. waarvoor de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied reeds een regeling heeft getroffen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS VAN HEDEN Kalme handel, hooger koers- peil. onregelmatige marktont wikkeling, Ned. beleggingen ?oed prijshoudend, prolonga tie 2 NEDERLAND V.K. Heden 40. Ie 1000.- 4... 100 Vj- -100 40. 20 ƒ1000.- 4.99 |j} —99 40. bl. f1000.-4. ..100»/R-100% 41. 1000.- 4%99S/g-99 }ji 1911 3 37 1000 3881 901/2 38 1000 393-Vs—93 Grtb. O. 2% 74 74 NED.-INDIö 35 1000 zya... 371 3. 37A 3.. BANKEN Amsterd. Bank. Kol. Bank N.l. Handelsb... N.H. My. Cert... Robaver INDUSTRIE A. K. 0 Berkels P Calve Delft Centr Suiker Fokker VI Lever Br Ned. Ford Philips v. Gelder Pap. .947/R 93'V g 93S/g 93s/s—938/f, 118%-ll87/8 194—195 130—132 134134% 125—124 144 1471/, 331/.811/., 208—210 185 124 -//—125 i 314—314» j" 230—2301 154—155 V.K. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A.185 Idem pref. A. PETROLEUM Dordtsche Petr. ..219 2205 KonkL Petr.2471/2—249 if2 RUBBER Amsterdam270276 Bandar Rubber 2211/, Dell Bamy219»,—222 Kendeng L Majangland 74 Oostkust 500.. 158161 3erbadjadi ,...135i/2 SCHEEPVAART HOU. Am. Lyn...ll6—116 Java-Chlna-Jap.. 150152 K.N.S.M165—151 Kon. Paketv233—212 Scheepv. Unie.177178 Rotterd. Lloyd.144%145% My. Nederland145146 CULT. ONDERN. H. V. A432126 Ja\£-Cultuur240 1. Suiker2331.': Vorstenl123—1251/7 TABAK Dell Bamy215—222 Dell-My287i/2—288 Senembah..219—225 Bankpapier: New York 1.86%—1.90% Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zürlch 43.59—43.75 Goud: Fyn voor de industrie (ver koop) ƒ2.125. afflnagegoud (Inkoop) 2.075. Zilver Fyn voor de Industrie (ver koop) 32.75; afflnagezilver (Inkoop) ƒ30. Koersen voor stortingen op 9 Juli. Belga's 80.1432 Zwltschersche francs 43.56 Fransche francs Lires Deensche kronen Noorsche kronen Zweedsche kronen Tsjechlscht» kronen (oude schulden) 6.42 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45 v, Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36 519 Pengö (nw. schulden) 45 89 Zloty (oude schulden) 35.— Zloty (nw. schulden) 37.6t Lel 1.28 9.87 36.37 42.82 Nederlandsche bloemen OP DE DUITSCHE MARKT Het A.N.P. meldt Duitschland, vooral Berlijn, zat de laatste week van Juni en de eerste week van Juli nagenoeg zónder Nederland sche bloemen. Het contingent voor het tweede kwartaal, hoe groot het ook ge weest was, bleek volledig te zijn uitge put, het contingent voor het derde kwartaal liep nog niet. Het ontbreken van Nederlandsche bloemen veroorzaak te groote schaarschte op de Duitsche bloemenmarkt. Van de tweede week van Juli af zal Nederland weer dagelijks bloemen aan Duitschland leveren. Het contingent voor het derde kwartaal is den importeurs intusschen eenigszins te gengevallen: het is kleiner dan dat voor het tweede kwartaal, al is het ook groo- ter dan het gemiddelde der laatste drie derde kwartalen. Hoe groot het contingent voor het tweede kwartaal ook was, het was nog lang niet groot genoeg. Dc Duitsche productie is in vergelijking met het vo rige jaar nauwelijks toegenomen. De vraag van het Duitsche publick is ech ter veel grooter geworden. Dit hangt samen met de voortdurend toenemende welvaart in Duitschland enmet het ontbreken van bonbons en andere snoeperijen, die men vroeger, wanneer meyi een bezoek bracht, voor de gast vrouw, den zieke of den jubilaris kon meenemen. Men kan het haast in Duitschland nog enkel met bloemen zeggen. Vandaar, dat de bloemenimpor- teurs gehoopt hadden, dat de climax in de bloemencontingenten voortgeduurd zouden hebben. Voor den kleinhandel is eveneens de verlaging van het Neder landsche bloemencontingenl een onaan gename verrassing. Gewone veldbloemen heeft Duitsch land op het oogenblik genoeg. Wat ont breken zijn de z.g. edele voortbrengse len, waar Nederland specialiteit in is en blijft. DUITSCHE BEURS TE DEN HAAG. Het Duitsche Centrale Bureau voor opdrachten te 's-Gravenhage organiseert op 15 Juli van 9 tot 15 uur in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag een Duitsche beurs voor opdrachten. De bedoeling is een groot aantal Duitsche en Nederlandsche industrieele firma's bijeen te brengen ten einde opdrachten uit te wisselen. De desbetreffende Nederlandsche fir ma's worden door het centraal bureau uitgenoodigd. Nederlandsche firma's die geen uitnoodigïng ontvangen en toch deel willen nemen, kunnen zich wenden tot het Centraal Bureau-Zentralauftrag- stelle, 's-Gravenhage, Carel v. Bylandt- laan 16. Door het zenden van enkele mede werkers van de afdeeling grondstoffen zal het Centraal Bureau de deelnemers in de gelegenheid stellen inlichtingen te verkrijgen betreffende grondstoffen. N.V. NED. MACHINEFABRIEK „ARTILLERIE INRICHTINGEN'' Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart betreffende de oprichting van een Naamlooze Vennootschap „N.V. Neder landsche Machinefabriek Artillerie- Inrichtingen". Deze vennootschap verkrijgt het recht bezittingen, rechten en verplich tingen, welke thans te bock staan als behoorende tot het Staatsbedrijf der ar tillerie-inrichtingen. over te nemen. Het Staatsbedrijf der Artillerie inrichtingen wordt geliquideerd. BOERDERIJ AFGEBRAND Dinsdagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak brand in de landbouw- schuur van den heer H. Rijkcns. gele gen in De Bus onder de gemeente Sint Michielsgestel. Door de groote droogte stond deze spoedig geheel in vlammen. De nabij gelegen woning met stallen werden eveneens door het vuur aange tast en brandden geheel uit. Eenig huis raad kon gered worden. De nieuwe hooi-oogst., toebehoorend aan den heer K. van Vught, ging geheel verloren. Verzekering dekt de schade gedeelte lijk. B. J. KOOISTRA OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is Dinsdag avond in het Wilhelminaziekenhuis te Assen, in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer B. J. Kooistra, direc teur van de Coöperatieve Fabriek van Zuivelproducten te Beilen. DE INZAMELING VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS Deel der opbrengst voor Ned. oorlogsinvaliden. De N.S.B.-persdienst meldt De landelijke leiding van de Natio- naal-socialistische vrouwen organisatie (N.S.V.O.) die in de afgeloopen week de inzameling voor het Duitsche Roode Kruis heeft georganiseerd, verzoekt ons mede te deelen, dat zij besloten heeft een gedeelte van de ingekomen gelden te bestemmen voor de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Diegenen, die niet in de gelegenheid zijn geweest een bijdrage voor de straat collecte te geven, kunnen dit tot Zater dag 19 Juli a.s. alsnog doen door stor ting of overschrijving op postgiroreke ning 341523 ten name der N.S.V.O., de Lairessestraat 153 te Amsterdam. Op de strook te vermelden: bestemd voor Roo de Kruis. NATIONAAL FRONT Bij besluit van den Leider van Na tionaal Front is de heer J. M. Galesloot benoemd tot afdeelingsleider der afdee ling Utrecht. NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is be noemd tot commissaris van politie te Roterdam S. W. Moolenaar met gelijk tijdig eervol ontslag als commissiaris van politie te Groningen DE DUITSCHE RECHTERLIJKE MACHT VOOR STRAFZAKEN Bij verordening van den rijkscommis saris voor hel bezette Nederlandsche gebied is l#jpaald dat de Verordening No. 521940 betreffende dc Duilsche rechterlijke macht voor strafzaken als volgt wordt gewijzigd. In het eerste lid van paragraaf 2 ver vallen de woorden: „of voormalig Duit sche". Dit lid komt daardoor als volgt te lui den: „De Duitsche gerechten zijn met uitsluiting van de Nederlandsche rech terlijke macht bevoegd om delicten, die door Duitsche staatsburgers of door staatsburgers van het protectoraat Bo- hemen on Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen". Voorts wordt het eerste lid van para graaf 13 als volgt gelezen: „Wanneer de dader noch Duitsch staatsburger noch staatsburger van het protectoraat Bohemen en Moravië is, kan de zaak aan de Nederlandsche auto riteiten met strafvervolging belast, wor den overgegeven, ten einde te worden vervolgd en berecht". Radiorede van Litwinof De vroegere Commissaris van buiten- landsche zaken der Sovjet-Unie. Litwi nof. heeft in een voor Groot Brittannië in het Engelsch uitgesproken radiorede zich uitgesproken ten gunste van een „zoo groot mogelijke samenwerking tus schen Groot Brittannië en de Sovjet- Unie". Iedere slag, die Groot Brittan nië on de Sovjet-Unie thans jegens Duitschland ondernemen, is tienmaal ef fectiever dan elke slag, die tot later wordt uitgesteld. Litwinof noemde Churchill „een groot staatsman", die bij dc poging van Duitschland om de verschillende ideo logieën van zijn „beide vijanden" tegen elkander uit te spelen met groote vast beslotenheid de wereld liet weten, dat Engeland zich niet liet bedriegen. Lit winof gaf ten slotte de verzekering: „Zoo houden nu de Sovjet-Unie en Groot Brittannië met zijn dominions te zamen, met actieve ondersteuning van de Ver. Staten stand tegenover het aan stormen van de reusachtige oorlogs machine van Duitschland. Wij voeren dezen strijd gemeenschappelijk voor de bevrijding van de tot slavernij ge brachte volken om een beter bestaan voor alle mcnschen tot stand te bren gen." STALIN ONTVANGT C'RIPFS Naar de Engelsche Berichtendienst meldt, heeft Slalin Dinsdagavond laat den Britschen ambassadeur in Moskou, Sis Stafford Cripps, ontvangen en met hem een onderhoud gehad van meer dan een uur. EEN BIJNA ONBEKENDE RIVIER Wie voor de eerste maal. uit Duitsch land komend, de rivier de Duna op veertien kilometer van haar uitmon ding in dc Golf van Riga aanschouwt, staat verbaasd over den majestueuzen, meer dan een halven kilometer breeden stroom, waarvan men in den regel bui ten de landsgrenzen bitter weinig af weet, schrijft het V.P.B. De Duna (in het Letlandsch Daugava) ontspringt in Sovjet Rusland in de Waldaiheuvels, die ook het aanzijn geven aan de Dnjepr en de Wolga. Over het laatste derde gedeelte van zijn loop wordt hij tot een imposanten stroom, met op ver schillende plaatsen zeer steile oevers. Een eindje voor de stad Dunaburg be reikt de Duna de grens van Lijfland. Van daar af vormt zij voor het grootste gedeelte dc grens tusschen Koerland en Lijfland, tot op ongeveer 50 kilometer voor haar monding. Dunaburg (Daugavpils) is de hoofd stad van Lellgallen. een buitengewoon klein gebied van Letland. De stad is het knooppunt van spoorwegen RigaWi- tebsk, St. Petersburg, richting War schau en LibauRadsiwilisjkiKal- kuhnen. De stad telt veertig duizend in woners, voor het grootste gedeelte Jo den en heeft een belangrijken vlas-, graan- cn houthandel. Zijrivieren van de Duna zijn de Dis- na en de Mesjna op Sovjet-Russisch ge bied. de Ewst en de Oger op Letlandsch gebied. Aan de overs van de Duna lig gen verschillende herstellingsoorden. De Koerlandsche Aa is door een kanaal verbonden met het uitmondingsgebied van de Duna. Voor de uitmonding in de Oostzee ligt op den linkerover de ves ting Dunamunde (Daugavgriva). Door middel van het Berezinakanaal is de Duna verbonden met het stroomsysteem van de Dnjepr. MARKTBERICHTEN Viseliniarkt IJniulilen 9 Juli. Geen aanvoer uit zee. Consig- uatlevlsch: Tongen f4.20f2.65 per kg kl schol f70f 58: pufschol le s. f47f37: pufschol 2c s. f 17f10: kl. makreel f40 f38; wijting f34f30. (Alles per 50 kg.). Markt Woerden 9 Juli. Aanvoer 208 partyen kaas. Met ryksmerk le kw. f 61.50—f 62.50: 2e kw. f58 —f60. Handel matig. Soest VRIJGESPROKEN De melkventer v. Z., tegen wien dt vorige week door het O.M. voor het kantongerecht 20.subs. 10 d. was geëischt wegens het vervoeren van melk met een te laag vetgehalte, is heden morgen door den kantonrechter vrijge sproken. JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertaties en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleveid worden. N.V. Drukkerij Onnes Snouckeartl.9

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5