DE SLAGEN VAN BIALYSTOK EN MINSK DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Reeds meer dan 400.000 Bolsje wisten krijgsgevangen gemaakt Sovjet-luchtwapen verloor tot nu 6233 vliegtuigen Afschuwelijke Wreedheden der Sovjets NEDERLANDSCH LEGIOEN TEGEN HET BOLSJEWISME Tragische Cijfers ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck 0.18 Per 8 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 10.00 Administratie Telefoon 5280. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 5137. MKFOOOTSCHE (OUl?ANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regeiprljs 0.26 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden '0 55 Elk woord meer 10.05 4 keer" l.d. Dagbladed. I duDbele 2 keer l.d. Anderd. ed prys VRIJDAG 11 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKK'RIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 7615 Pantserwagens en 4423 stukken ge schut der Sovjets vernield of buitgemaakt Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materieel en omsin geling beëindigd. 323.898 Gevangenen, onder wie verscheidene bevelvoe rende generaals en divisiecommandanten, zijn ons in handen gevallen. 3332 Gepantserde gevechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoe veelheden andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aantal der gevangenen, die tot dusver aan het Oostelijk front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materieel is toegeno men tot 7615 gepantserde gervechtawagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dusverre in totaal 6233 vliegtuigen verloren. Gewonde Duitsche krijgsgevangenen gemar teld en in de vlammen van brandende huizen geworpen VROUWEN EN KINDEREN VERMOORD 1500 Oekrainers in de gevan genis van Dubno dood geschoten BEESTACHTIG OPTREDEN Duitsche soldaten hebben te Rajsk in de nabijheid van een door de Sov jets in brand gestoken boerenhoeve, een afschuwelijke ontdekking gedacn. Zij vonden uniformstukken van Duit sche soldaten, waaraan te zien was. dat de dragers de ergste mishandelin gen hadden ondergaan. De vreese- lijkste vondst was die van een hoofd huid. ongetwijfeld van een zwaar ge wond Duitsch soldaat, die door de bolsjewistisohe soldaten vermoord was. Voorts kon worden vastgesteld, dat bij de gevechten om Rajsk talrijke gewonde Duitsche solda ten, die bij een tijdelijke ontrui ming der stad in de handen der Sovjets waren gevallen, geniar- teld en daarna in de vlammen van in brand staande huizen ge worpen waren. Bij hun opmarsch in de nabijheid van Wianowrak hebben Duitsche soldaten, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsch motorrijder gevonden, die in de handen der bolsjewisten was gevallen en op onbeschrijfelijke wijze gemarteld was. Bij het opruk ken van zijn troep was de motorrij der zwaar gewond, zoodat .hij moest achterblijven. Geïsoleerde Sovjet-sol daten vonden hem en, in plaats van rekening te houden met zijn verwon ding, zooals het Volkenrecht voor schrijft, sloegen zij hem zoolang met allerlei wapens, tot hij geen teeken van leven meer gaf. Toen werd hij door Duitsche troepen gevonden. Zijn neusbeen was gebroken, zijn schedel grootendeels verbrijzeld, zijn gezicht was bijna een vormelooze massa. Dit was het werk van de bezetting van een in de nabijheid liggende Sovjet kazemat, die nog meer daden van dezen aard begaan had. DE MASSAMOORDEN TE DUBNO Over de massamoorden te Dubno verneemt het D.N.B. nog, dat de om gebrachte mannen, vrouwen en kin deren vrijwel uitsluitend Oekrainers waren. Omdat zij aan hun Oekrain- sche nationaliteit vasthielden, waren zij reeds lang geléden door de bolsje wisten gevangen gezet. In hun mach- telooze woede over den Duitsch en op marsch hadden de Sovjets alle ge vangenen, ongeveer 1500, neergescho ten In elke cel lagen 7 of 8 lijken op elkander. Den vreeselijksten aanblik boden de cellen der vrouwelijke ge vangenen, die aangerand en daarna om het leven gebracht waren. In een cel werden drie jongens van ongeveer 14 jasr vermoord. Eenige Oekrainers onderzoeken thans in het gevangeniskantoor de acten der Gepeoe om zoo mogelijk de identiteit der slachtoffers vast te stellen. Bloeddorstige Moordenaars De Slowaakschc oorlogscorrespon dent majoor Vasko schildert in het blad Slovak de vreugde van de Oekrainers tijdens den intocht van de Slowaaiksche troepen, een vreugde, die echter steeds weer getemperd werd door de smart over de slacht offers van de bolsjewisten. 8C0 Vreedzame mensehen werden, zoo meldt Vasko, in een plaats op 80 kilometer afstand van de grens op de beestachtigste manier vennoord. Bijna elk gezin van dit plaatsje met 30.000 inwoners betreurt het heen gaan van een familielid, dat door de bolsjewisten is vermoord. Toen Vasko ,in een ander plaatsje aankwam, werd juist de identiteit van 240 arbeiders vast gesteld, wier lichamen geen schot wonden vertoonen, doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Allen zijn met hamers en bijlen doodgeslagen. Zij hadden hun maandloon gevraagd, meldt Vasko, en kregen het volgens de methoden der Sovjets. Felle strijd in het Noorden BLOEDIGE VERLIEZEN VOOR DE SOVJETS Op 8 Juli is een kleine Duitsche afdecling bij zijn opmarsch naar de Stalin-linic op sterke gepant serde Sovjet-strijdkrachten ge- stooten. Tijdens hevige gevechten werden 123 Sovjet-pantserwagens vernield, dc rest der bolsjewisten trok zich overhaast terug, meldt D. N. B. Woensdag zijn in den loop van den dag aan het Oostelijk front, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, 110 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Hiervan werden er 35 in luchtgevechten neergeschoten en 57 op den grond vernield. Finsche jagers hebben 14 vijan delijke vliegtuigen en een waar- ncmingsballon neergeschoten. In een sector aan het Finsche front hebben DuitschFinsche troepen op 8 Juli na harden strijd 3 bolsjewistische compagnieën vernietigd. 40 Sovjet-pantserwa gens, die tot den aanval wilden overgaan, werden vernield. Voorts hebben dc DuitschFinsche af- deelingen 3 Sovjet-batterijen, die haar opmarsch wilden stuiten, bedwongen. De bolsjewisten leden bloedige verliezen. Een aantal ge vangenen en een groote buit wer den binnengebracht. (Zie verder elders in dit blad.) DUIrSCHE GEVANGENEN UIT NEDERLANDSCH-INmë D.N.B. meldt uit Sjanghai: Na een gedwongen verblijf van meer dan een jaar in Nederl.- Indië zijn hier met een Japansche vrachtboot 670 Duitsche vrouwen en kinderen aangekomen. In Neder- lansch-I n d i waren zij geïnter neerd en in krijgsgevangenkampen vastgehouden. Volgens hun mededee- lingen was hun behandeling zeer slecht, daar niet slechts de krijgsge vangen Duitsche mannen, maar ook hun vrouwen en kinderen zich de be- schamendste vernederingen moesten laten welgevallen. 80 KINDEREN DOODGESLAGEN De verbolgen bevolking leidde den correspondent in het weeshuis, waar de bolsjewisten 80 kinderen hadden doodgeslagen om zoodoende de Oekrainers uit te roeien. Ik had, zoo besluit de correspondent, .nooit en nimmer gedacht, dat menschen in staat zouden zijn zoo iets te doen. Het is vreeselijker dan men zich ver mag voor te stellen. 3000 Oekrainers door de Sovjets in Lemberg vermoord. In de Gepeae- gevangenis van Lemberg werden 2000 a 3000 Oekrainers om het leven gebracht. (P.K. Fremke-Hoffmann) Aanzienlijke branden op Cyprus Aanval op de bases van Nicosia It iliaansch' Weermachtbericht 10 Juli Bij een aanval op de bases van Ni- cof u op Cyprus hebben onze afdes- lin.icn vliegtuigen schade toegs- br:.'ht en aanzienlijke branden ver- ooivaakt. Voor de kust van Cyprus hebben onze vliegtuigen 'n stoomschip va 5000 ton getorpedeerd. In de Straat van Sicilië is een Roode Kruis- watervliegtuig door Britsche jagers aanbevallen. Ten Zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Hurricane neergeschoten. Noord-Afrika Aan het front van Solloem in Noerd-Afrika is een vijandelijk deta chement, dat door tanks gesteund werd, op de vlucht gedreven. S Duitsche en Italiaansche vliegtui gen hebben de versterkingen te To- brock en op de reede liggende schepen gebombardeerd. Ook zijn bom-aan- val rn gedaan op vijandelijke lucht- b>.-?.s ten Oosten van Sidi el Barrani, wa ;r branden uitbraken en op een de vliegvelden vele Britsche vlisg- tu men vernield werden. De vijand he -ft lucht-aanvallen gedaan op Beighazi en Tripolis. Van de 7 toe- De Volmachten van Roosevelt HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN BIJEEN Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren te Washington een voorstel aangenomen, waarir. wordt g-:zegd, dat President Roosevelt een volmacht heeft om een wapenfabriek over te nemen, welker leiding weigert een dreigende staking door de bevcegde federale overheid te laten beslechten, aldus het D.N.B. Een amendement werd afgewezen, waarin aan Roose velt het recht zou zijn gegeven een voudig bevel te geven tot hervatting van den arbeid in een wapenfabriek waar gestaakt wordt en een speciale bescherming in te stellen voor de naar het werk terugkeerende werkwilligen. stellen die Tripolis aanvielen, zijn e 2 neergeschoten door afweer geschut en 4 door jagers. Oost-Afrika In Oost-Afrika hebben troepen van een stelling in Amhara een vijande lijke poging om onze stellingen te na deren snel verijdeld. In den sector Wolsjefit groote bedrijvigheid der ar tillerie. Gistermiddag hebben laagvliegende Britsche vliegtuigen Syracuse aange vallen. In den afgeloopen nacht heb ben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Napels, waar 14 burgers zijn omgekomen en 30 gewond. Oproep van den Rijkscommissaris Nederlanders De strijd in het Oosten is voor U geen schouwspel, geen versto ring van Uw rust, doch Uw lot. Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen, zij zijn ti wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duit- si i:e leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daarmede liet Nederlandsche Volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, gaven zich in de laatste weken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Finland, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwegen, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowa kije, Spanje en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdedi ging van het Avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waar in dc vrede verzekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt heeft zich ter beschikking gesteld teneinde deze afdeeling sa men te stellen. Ik voldoe hierbij aan dezen wensch en roep alle Nederlanders, die zich willen inzetten, op om in het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND te strijden tegen het bolsjewisme en voor Volk en Vaderland. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-INQUART Rijksminister k! Oproep van Luitenant- generaal Seyffardt Nederlanders Nu de strijd in het Oosten begonnen is- kan het niemand meer ontgaan. dat. ons werelddeel aan den voor avond van de beslissing over zijn le ven of zijn dood staat. Hoe ook ieder \an U den gang der gebeurtenissen nu tce moge hebben beoordeeld, aSe verschillen van opvatting moeten 11 tos van ons afgezet worden, in het Idere bewustzijn, dat het-lot van '.•opa het lot van ons Vaderland is. het licht van de naaste toekomst, gt eindelijk het jongste verleden duidelijksten zin. Het begrip al- ii, dat het, ook voor ons volk, om 1 e s gaat, verplicht ons in overeen- aiming daarmede te handelen. Het itsche volk heeft voor geheel Eu ro >a den strijd met de bolsjewistische be Ireigingen, met den Aziatischen aid aangebonden. Het zal over men, ook zonder onze hulp. Maar he komt er niet op aan, of onze hi p beslissend zal zijn. Wie geeft, wat hi. heeft, is waard dat hij le 'ft. Het gaat er om, dat wij als V Ik bewijzen, dat wij waard zijn in de toekomst te leven. Icdcrlanders! ileseft, dat- in zeldzame uren als welke wij doorleven, de gang der •eldgeschiedenis voor eeuwen be- ,ld wordt. Beseft, dat U w be- sing over het leven van Uw kinde en kindskinderen beschikt. 1 c heb het mijn plicht geacht het datief te nemen tot het oprichten een Nederlandsch vrijkorps, dat zijde aan zijde met de reeds strijden de troepen van alle Europeesch-den- kc: de volken het Duitsche leger en Nederlanders, die reeds in zijn rijfh staan, te hulp komt en hun taak ver icht. Ik zie daarin niet slechts een plicjht. maar acht het een voorrecht, dat wij onze Europeesclie vrijheid, het behoud onzer cultuur kunnen bevech ten en deze niet straks als de aalmoes uit andere hand behoeven te aanvaar den. Met toestemming van den Rijkscommissaris zal dit „Vrijwilli gerslegioen Nederland" onder eigen vlag en eigen officieren aan den strijd deelnemen. Daarmede wijst de vertegénwoordiger van den Führer ons opnieuw den weg der toekomst, daar mede opent hij ons Volk opnieuw de mogelijkheid een Volk te blijven. Nederlanders! Begrijpt dit, bevrijdt U van de on vruchtbare verstarring der „afwach- lers". Er valt niet meer te wachten, want de beslissing is gekomenIk roep U allen op, vrijwilligers, in de eerste plaats hen, die reeds in den wapen handel geoefend zijn, officieren, on derofficieren en manschappen van het Nederlandsche leger, voorts allen, die bereid zijn hun dienst in het belang van ons Vaderland te geven. Nederlanders! Bewijst nu, dat gij dien naam waart zijt en meldt U, met opgave van dienstgraad, troepen onderdeel en nadere bijzonderheden omtrent Uw kundigheden aan. bij een der bureaux van het Vrijwilligers legioen Nederland. 's-Gravenhage, 10 Juli 1941. H. A. SEYFFARDT, luitenant-generaal b.d. oud-chef van den Generalen Staf. A anmeldingsbureaux Amsterdam: Hotel Van Gelder, Damrak 34; Heerlen: Hotel Pömme, Stationsstraat 17; Groningen: Radcmarkt 23a; Arnhem: Hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda: Boschstraat 67: Deventer: Hotel Van Wely. Stationsstraat; Utrecht: Hotel Thalia Stationsplein; Den Haag: Koninginnegracht 22. Moord in het groot. Is het niet in-lragisch, dat men kan spre ken van moord-aan-den-loopenden- band? Weet U, hoeveel menschen tijdens het Sovjet-regiem, dit is van 1917— 1941, dus in 24 jaar, nog geen kwart eeuw, vermoord zijn door de Lenin- Stalinisten? Onthoudt dan dit cijfer: 32 Miliioen Weet U, hoeveel verbanningsoor» den er waren? Minstens 300 Cijfers spreken vaak duidelijker tot de massa dan woorden. Laten we dus ditmaal aan de hand van authen tieke gegevens, de navolgende cijfers geven lo. Van 1917 tot 1922 zijn 1.776.393 menschen door de Gepeoe omgebracht. 2o. Van 1917—1921 zijn 1.4 miliioen menschen in den burgeroorlog gesneuveld, ver mist. doodgeschoten of op an dere wijze om het leven geko men. 3o. Bij de hongerramj, van 19201921 tengevolge van den burgeroorlog verloren 10.240.000 menschen het leven. 4o. De hongersnood van 19321933 tengevolge van de in 1929 begonnen collecti visatie leidde tot een neerga- looze ramp voor de stedelijke bevolking, de landarbeiders en de onteigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt be cijferd op.... 10 miliioen. 5o. Het aantal menschen dat ter dood veroordeeld werd sedert het bestaan van de Sovjet-Unie in de 300 verban ningskampen en bij dwang arbeid. zooals het kanaal naar de Witte Zee, de Moermansk- spoorlijn. het kanaal Baikal A moerMagistrale, de Turk- sib. de Daljstroi. het Wolga- Donkanaal. enz., bedraagt vol gens een optelling van de Anti Komintern 8.600.000. Nu u deze officieele cijfers ondei het oog heeft gekregen, zult ge begrij pen, hoe nuttig en noodig het is, dat geheel Europa te velde trekt tegen dergelijk gespuis, dat te lang met rust is gelaten en nu dient uitge roeid. Voor altijd! De ingenieur, die als communist naar Moskou ging en er kapot van daan kwam blij uitzondering le vend zeide spontaan„Liever m'n heele leven in het tucht huis, dan nof eenuurlan- g er in de hel van het Krem- 1 i n." Is het wonder, dat men een beroep doet op de rijpere jeugd van alle landen om vereenigd op te trekken tegen deze bandieten, die nóg milli- oencn menschen vasthouden in Sibe rië en andere verbanningsoorden? De vernietiging van het bolsjewis me zal leiden tot een beteren tijd. Zoolang Stalin en z'n trawanten niet zijn verdelgd, blijft cr gevaar bestaan. Vandaar het sein: S. O. S. om' Millioenen stakkers wacht- redding':

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1