AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 1) JULI De Sovjet-gruwelen (Vervolg van Frontpagina) Misbruik van de itte Vla?: Onder de talrijke schendingen van het Volkenrecht, waaraan de bolsje wistische soldaten zich steeds weer schuldig maken, is een der gebruike lijke, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, het misbruik van de witte vlag. Op vele plaatsen am het front is het tijdens de gevechten voorgeko men, dat de bolsjewisten voorgaven zich te willen overgeven en met op geheven handen naar de Duitsche linies kwamen. Zoodra zij echter op schotafstand waren, haalden zij hun verborgen wapens te voorschijn en openden het vuur op de rustig wach tende Duitsche soldaten. Zoo heeft een luitenant van een Duitsch infan- tevie-regiment onder eede verklaard dat in de streek van Bórnïcki talrijke Sovjet-soldaten met opgeheven han den tot op 30 meter de Duitsche li nies naderden. Toen openden zij het vuur en trachtten aldus door mis bruik maken van het oorlogsrecht een goedkoop succes te behalen. Een volkomen soortgelijk voorval speelde zich af in de nabijheid van Uhowo. Daar had een groep bolsjewisten door het zwaaien met witte doeken het teeken gegeven, dat zij geen tegen stand meer wilden bieden. De offi cier van de tegenover hen liggende Duitsche formatie gaf daarop bevel het vuren te staken en naderde hen met eenige kameraden. Plotseling openden de bolsjewisten van vlakbij opnieuw het vuur en ver wondden verscheidene Duitsche sol daten. In denzelfden sector overvie len ongeveer 100 andere bolsjewisten, die zich kort voren bereid hadden verklaard om zich over te geven, de onderhandelende Duitsche soldaten en trachtten hen met bajonetten af te maken. Iersch Oordeel Het Iersche katholieke weekblad The Standard schrijft op 27 Juni on der den titel „Sovjet-Rusland, 't pro bleem": 300.000.000 Katholieken, ver spreid over de geheel? wereld, met in begrip van het Britsche rijk. hebben een zeer duidelijk denkbeeld van wat het marxisme is en hoe het function- neert. De protestanten van Finland en de katholieken van Spanje weten wat het bolsjewisme is en wat het zich ten doel stelt en zich ten doel zal blijven stellenieder die het communisme ondersteunt, begaat een hopelooze en tragische fout. Tot dusver zijn wij in het vrije Ier land wat ook onze opvattingen mo gen zijn, practisch eensgezind geweest ten opzichte ven onze neutraliteit. De laatste ontwikkeling van don oorlog heeft ons echter nog een geweldige re den te meer gegeven. Zekere zaken verdwijnen niet. zooals de heer Chur chill beweert „in een oogwenk"; de verwarring is thans erger. Wat de Baitische Tanden betreft, die thans in opstand zijn gekomen om der wille van de vrijheid, die hun door de Sov jets is ontnomen, zwijgt Engeland. De reacties in Zweden. Turkije en Span je zijn vcelbeteekenend. Zij, die geen Duitsche overwinning wenschen, moe ten thans nadenken over de sociale en religieuze gevolgen van een Sovjet- Russisch—Britsche overwinning, be sluit het blad. Sovjet-divisie uiteengeslagen Hevige luchtaanvallen op Britsche doelen Duitsch Weermachtbericht 10 Juli. De operaties in het Oosten vor deren onweerstaanbaar. Aan het Finsclie front werd op 8 Juli, met steun van omtrekkende bewegin gen van Finsche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na gevechten van verscheidene da gen door Duitsche formaties inge nomen. De daar strijdende Sovjet divisie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke pantser strijdkrachten vanuit Tobroek afgesla gen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek en een vlieg veld ten Zuid-Oosten van Mersa Ma- trc-eh met succes met bommen aange vallen. Ten Noorden van Solloem heeft een Britsche torpedebootjager een bomtreffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht vliegtuigloodsen ten Westen van Ismailia aan het Suez- kanaal in brand geworpen. BRITSCTIE SCHEPEN GEZONKEN In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaiart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Noorden van Newquay 5 koopvaar ders met in totaal 21.000 ton, die in convooi voeren, vernietigd en met ef fect haveninstallaties aan de Oost en Zuid-Oostkust van het eiland ge bombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten Noorden van Berwick een ander groot koopvaardijschip door ge vechtsvliegtuigen zwaar beschadigd. Aan de Kanaalkust hebben gisteren jagers 17, luchtafweergeschut en ma rine elk 1 Britschen jager neerge schoten. AANVALLEN OP DUITSCHLAND Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland gebom bardeerd. De verliezen onder de bur- -olking zijn gering. Het zieken- nl bij Bielefeld werd weder om met brandbommen bestookt. Bij deze aanvallen verloor de vijand door afweer met jagers en geschut 4 en door marineartillerie 2 gevechtsvlieg tuigen. KAPT. BALTHASAR GESNEUVELD Kapitein Balthasar, houder van het eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, die met 40 luchtoverwin ningen aan de genoemde successen van het luchtwapen een schitterend aandeel heeft gehad, heeft in zegevie rende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn jachtvliegers. Het aandenken van de ze heldhaftige officier van het jacht- eskader Richthofen. die zich reeds in het Condorlegioen door zijn doodsver achting herhaaldelijk had onderschei den. zal bij het Duitsche volk onverge telijk blijven. KAZEMATTEN VEROVERD TERREUR DER COMMISSARISSEN In een der Zuidelijke sectoren van het Oostelijke oorlogstooneel heb ben Duitsche troepen op 7 en 8 Juli bolsjewistische versterkingen aange vallen. Nadat verscheidene stoottroe pen in den strijd gebracht waren, werden de kazematten genomen. De overlevende Sovjet-soldaten werden ge'angen genomen. De gevangenen verklaarden, dat zij reeds langer dan een week elk con tact met hun troepenonderdeelen en staven kwijt waren. Nadat de telc- foonleidingen verbroken waren, had den politieke commissarissen hen opgesloten in de kazematten, zonder hun voldoende mondvoorraad te ver strekken. Zij hadden zich taal verde digd, alleen omdat zij bang waren door de Gepeoe te worden doodge schoten. Roemeensche Luchtactie Een formatie Roemeensche jacht vliegtuigen die tezamen met hun Duitsche instructeurs een eersten aanvaisvlucht ondernamen, werd bo ven Constantza in een luchtgevecht gewikkeld met drie Sovjet-bommen werpers. Tijdens dit luchtgevecht schoten de Roemeensche vliegers 2 der bommenwerpers neer. Hel Hongaarsche Front De chef van den 'generalen staf v~n de I-Ionved deelt mede: Op 9 Juli hebben onze snelle troepen den strijd om de overgangen van EzJbrucz tegen de vijandelijke achterhoedes voortge zet. De gevechtshandelingen worden vanaf gisteren in samenwerking met de Duitsche weermacht voortgezet. Tot dusver werden 25009 gevangenen gemaakt. De Spaansche Vrijwilligers Het secretariaat-generaal van de Phalanx deelt mede, dat alle voor aanstaande mannen van het Spaan sche landsbestuur en van de gouw- besturen der Phalanx zich als vrijwilli gers hebben opgegeven voor de „blau we divisie". Daar het om organisatori sche redenen niet mogelijk is de Pha lanx van haar leiding te berooven, heeft voorloopig slechts een groep van Phalanxleiders toestemming gekregen om aan den strijd tegen het bolsje wisme deel te nemen. Deze groep zal later door andere Phalanxleiders wor den afgelost. 24 Spaansche geestelijken zullen de „blauwe divisie" vergezellen in hun strijd tegen het bolsjewisme. Zij heb ben den pauselijken zegen ontvangen. Vernietigend Bombardement Meer dan 100 Britsche vlieg tuigen vernield OP HET VLIEGVELD ABOE SOEEIR Omtrent den aanval op het Brit sche vliegveld Aboe Soeeir bij Ismailia, waarvan In het Duitsche weermacht- bericht van gisteren melding is ge maakt, heeft het D.N.B. thans aan vullende berichten ontvangen. Het bombardement van de formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen had een be slist vernietigende uitwerking. Meer dan 100 vijandelijke vliegtuigen van het modernste type werden op den grond vernield, munitie- en motor brandstofopslagplaatsen geraakten in brand onder hevige ontploffingsver schijnselen. De geheele grondinstalla- tie van het terrein met inbegrip van de reparatie-inrichting werd door bommen van het zwaarste kaliber vernietigd. Alle Duitsche toestellen zijn onver let op hun basis teruggekeerd. Bommen op West-Duitschland GERINGE VERLIEZEN EN SCHADE Het Britsche luchtwapen is in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen en heeft brisant- en brandbommen neer geworpen. De bevolking had geringe verliezen aan dooden en gewonden. Militair-economische schade is. vol gens tot dusver ontvangen berichten, niet ontstaan. De Britsche torpedojager H. 74 is met zware beschadigingen in de ha ven van Gibraltar binnengeloopen. Verscheidene gewonden werden aan land gezet. Een lid van de bemanning verklaarde, dat de torpedojager door een duikboot was aangevallen. Afgeslagen Britsche Luchtaanvallen Cultureele gebouwen en sociale instellingen bestookt DOOR DE ENGELSCHEN De gistermiddag ondernomen aanvallen van Britsche gevechts vliegtuigen onder sterk escorte op liet bezette Fransclie Kanaal- gebied zijn opnieuw met zware verliezen voor den vijand afgesla gen, meldt D.N.B. Duitsche ja gers hebben in liet. gebied rond om Calais, Boulogne cn Cher bourg 19 jachtvliegtuigen van het type Spitfire cn een gevechts vliegtuig van het type Bristol- Blenheim neergeschoten. De luchtdoclartillerie schoot 'bovendien nog 2 Bristol-Blcn- heims, 2 Spitfires cn 'n 4-motorig gevechtsvliegtuig van den vijand omlaag. Tegenover deze 25 neer geschoten vliegtuigen heeft liet Duitsche luchtwapen slechts 2 toestellen verloren. Dom te Aken door Britsche Bommen beschadigd" In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwer per tijdens zeer helder maanlicht den Dom in Aken tot zijn doel gekozen, cn door verscheidene bomtreffers beschadigd. Hierdoor is een van dB meest his torische monumenten van het Avond land. dat in de geheele wereld wat betreft zijn historische be'teekenis en kunstwaarde nauwelijks zijns gelijke vindt, tot het doel van een zinne- looze vernielingswoede van het Brit sche luchtwapen geworden, meldt D.N.B. Kinderziekenhuizen aangevallen Het complex kinderziekenhuizen Bethei bij Bielefeld was in den nacht van 9 op 10 Juli opnieuw het doel van Britsche gevechtsvliegtuigen. De ze asm val ligt. naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, geheel in de lijn van de door het Britsche lucht wapen in den laatsten tijd uitge oefende practijk om cultureele gebou wen en sociale instellingen met bom men te bestoken. Daar de wereldbe roemde instellingen te Bethei op de daken duidelijk het Roode Kruis-tee- fcen dragen en bovendien dezelfde ge bouwen reeds meermalen door Brit sche bommen getroffen en vernield of zwaar beschadigd werden, treedt het plan van de Britten om door aan vallen op deze gebouwen goeokoope successen te 'behalen, duidelijk aan den dag, meldt het D.N.B. Doelen zonder Oorlogs- beteekenis In tot oordeelen bevoegde kringen te Berlijn verneemt men aldus het D.N.B. de opvatting, dat de jong ste Engelsche luchtaanvallen op Duitsche steden opnieuw hebben be vestigd, dat het Britsche luchtwa pen geen stelselmatige aanvallen onderneemt op voor den oorlog be langrijke, resp. oorlogseconomische doelen, doch dat gebombardeerd wordt zonder rekening te houden met de oorlogsbeteekenis der doelen. Reeds uit den aanval op Minister bleek dit duidelijk, verklaart men. Ook de in den nacht van 9 op 10 Juli ondernomen aanval op Aken is. naar werd verklaard, een bombardement op een stad. die geen beteekenis heeft voor de oorlogsindustrie. Aken beschikt alleen over een industrie van verbruiksgoederen. die voorna melijk bestaat uit fabrieken, die stoffen vervaardigen. Daarentegen ontbreekt de zware industrie geheel. Voorts is Aken een handels- en amb tenarenstad en in 't bijzonder, over-* eenkomstig de ligging aan de grens de zetel der douaneautoriteiten. De stad heeft ook een naam als bad plaats. Aken is in de wereld bijzondeï bekend door zijn kunstschatten en historische bouwwerken uit de mid deleeuwen. waartoe ook de beroem de Keizersdom behoort. Duitsche Lucht-actie DF, AANTALLEN OP ENGELAND Kleine groepen Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisternacht Brit sche havens aan de Oost- en Zuid- Oostkust aangevallen. Onder meer zijn Hull, Folkestone', Great Yar mouth en Mliddlesborough gebom bardeerd. In Noord-Afrika heeft de Duitsche luchtmacht weer verscheidene aan vallen gedaan op vliegvelden en ra- vitailleerings-installaties van den vijand. Te Tobroek werden tanks pakhuizen en autoconcentraties met succes gebombardeerd. Gisternacht zijn bommen geworpen op een vlieg veld bij Ismailia aesi het Suezka- naal. waar drie hangars in brand geraakten. Gevechtsvliegtuigen deden een aanval op lichte Britsche vlooteen- heden voor de Egyptische kust, waar bij een torpedojager door verschei dene bomtreffers ernstig beschadigd werd Staking derV ijandelijk- heden in Syrië Om verder bloedvergieten te voorkomen FRANKRIJK'S WAPEN-EER ONGESCHONDEN Officieel is te Viohy medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troe pen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de verdediging van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarbor gen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzonder smartelijk bloedvergie ten te vermijden en het oorlogs leed voor de bevolking van Syrië cn Libanon te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapen-eer ongeschonden is, heeft de Fran- sche regeering derhalve besloten generaal Dcntz te machtigen om staking der vijandelijkheden te verzoeken. Dienovereenkomstig is te Beiroet door bemiddeling van den consul- generaal der Vereenigdc Staten een démarche ondernomen. WEYGAND IN VICHY De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering voor Noord-Afrika, generaal Weygand, is per vliegtuig uit Algiers in Vichy aangekomen. De reis van Weygand staat, naar men vermoedt, in verband met de gebeur tenissen in Syrië. De Bezetting van IJsland DE MEENING TE BERLIJN Het A.N.P. verneemt van welinge lichte zijde, dat men zich in politie ke kringen te Berlijn ook gisteren er toe heeft beperkt tot het stellen van een diagnose van den toestand, ont staan door de bezetting van IJsland door Amerika. De nieuwe symptomen in de ontwikkeling van deze kwestie gaan, volgens de meening in deze kringen, in dezelfde richting, waar over officieuze instanties zich reeds eerder hebben uitgelaten. Terwijl aanvankelijk in de berich ten van de buitenlandsche persagent schappen en in '".e commentaren van een zekere buitenlandsche pers nog de lezing werd verkondigd, dat de mi nister-president van IJsland eerst na de mededeeling, dat Engeland zijn troepen op IJsland zou terugtrekken, zich tot Roosevelt heeft gewend, noemde men het gisteren in de Wil- helinstrasse als vaststaand, dat de Britten in het geheel niet eraan ge dacht hebben hun positie op IJsland prijs te geven. Van Duitsche zijde ziet men in deze heele manoeuvre een be wuste misleiding van de IJslandsche bevolking. In dit verband wijst men hier vooral op de Times, die bij een beoordeeling zelfs zoo ver gaat. de landing van de Amerikaansche troe pen en het blijven van de Britsche troepen op IJsland voor te stellen als een eerste synchronisatie van de we- derzijdsche strijdkrachten. Ook de verklaring hierover van Wendell Will kie, volgens welke de bezetting van IJsland door Amerika „slechts een uitgangspunt'* beteekent, is met be langstelling te Berlijn opgenomen. De karakteriseering, die door Berlijn- sche politieke kringen van dit vraag stuk tegenover de vertegenwoordigers der pers werd gegeven, luidt: „De arm blijft begeerig naar Europa uit gestrekt". Verklaring van Willkie Willkie heeft verklaard, dat hij voorstander is van de vestiging van Amerikaansche militaire steunpunten in Noord-Ierland en Schotland. Vol gens mij is de bezetting van IJsland door Amerika de eerste van een reeks dergelijke maatregelen, die genomen behoor en te worden. In antwoord op een vraag verklaar de Willkie: Het is van vitaal belang, dat de zeewegen open blijven. Hij voegde hier aan toe dat de Britsche verliezen aan koopvaarders den bouw van nieuwe ver overtreffen. Steunpunt in Noord-Ierland AANLEG DOOR DE VER. STATEN Voor Engeland Volgens een Reuterbericht heeft se nator Taft in den Amerikaanschen Senaat verklaard, dat hij uit geloof waardige bron heeft vernomen, dat de Vereenigde Staten in Noord-Ierland voor Groot-Brittannië een marine steunpunt aanleggen. 14 JULI IN FRANKRIJK Geen feestelijkheden Naar de secretaris-generaal van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pé- tain, meedeelt, zal de 14e Juli dit jaar in Frankrijk wel is waar een feestdag zijn, doch wegens den staatsrouw zul len geen feestelijkheden gehouden wor den. In alle steden en dorpen worden uitsluitend kransen bij de gedenktee- kenen voor de gesneuvelden gelegd en herdenkingsgodsdienstoefeningen ge houden. De directeur van de wereldbe roemde Duitsche Siemens-werke, Carl Friedrich von Siemens, is in den ouderdom van 68 jaar te Berlijn over leden. deil ten] ken| v<!. ken-üoen. twee op elkaar loerende poesen. Ze slurpen weer van de koud geworden koffie. Als het zwijgen te lang .duurt, duwt de een den ander een ovcrvollen dikken sigarenkoker onder den neus. Rooken? Ja: rooken. Waarom niet. Vuur. Ze dampen. Nou? Verder? Communisten-proces te Agram 10 RADDRAAIERS GEVONNIST In een offïcieele bekendmaking die ook in alle straten van Agram is aan geplakt maakt het Kroatische minis terie var. Binnenlandsche Zaken be kend, dat een politic-beambte in een bosch bij Agram beestachtig ver minkt is gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat deze misdaad was gepleegd door communistische ophitsers. Alle auctores intellectuales werden tien be kende communistische raddraaiers, grootendeels joden uit de intellectu- eele beroepen, standrechtelijk ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds vol trokken. MISLUKTE AANVAL OP NOORWEGEN Nadat de Engelsche luchtmacht ge durende geruim en tijd was weggeble ven, hebben Dinsdag eenige Britsche vliegtuigen getracht boven Noorwegen te komen. Tengevolge van den krach tige n Duitsohen afweer slaagden de EngeLt'.hen er niet in, boven het vas teland te komen. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA 3 Dooden Bij een botsing tusschen 2 lesvlieg- tuigen in Augusta in den staat Geor gia (Ver. Staten) zijn 3 instructeurs gedood. Een leerlingvlieger wist met een parachute veilig den grond te bereiken. De toestellen waren van een school, waar militaire vliegers worden opgeleid. DR. C. F. VON SIEMENS OVERLEDEN De directeur van de wereldbekende Duitsche Siemens Werke, dr. Carl Friedrich von Siemens, is in den ouderdom van 68 jaar overleden. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- SPECIALISTEN Naar T6joengking Volgens berichten uit Singapore zijn daar gisteren 30 Amerikaansche vliegtuigspecialisten aangekomen. Het is de .bedoeling, dat zij de volgende week over Rangoon naar Tsjoeng- king reizen om zorg te dragen voor de Amerikaansche vliegtuigen, die reeds op weg daarheen zijn. Dc koffie gulpt naar binnen. D« portier krijgt een telefoonorder. En de zaken liggen op het café-tafeltje bloot zonder geheim. Pauze.... stilte. Denken. Laten denkenDe een trekt aan zijn sigaar met een be geerte of hij het ja uit den mond van den ander wil trekker.De ander blaast een rookwolk recht voor zich uiteen locomotief pluimpje, dat hij nakijkt. „Amsterdam!", roept de portier. De ééne staat haastig opgaat naar de telefoon De ander zit even te bekomen. Haalt uit een zak een notitieboekje en kijkt wat na, rekent wat, denkt wat na, kijkt in het rond. De zaak wordt als een groot figuur op het behang. Het krijgt vorm. In één slok giet hij het water uit het glas ln zijn keel. De ééne komt van de telefoon terug en gaat tegenover den andei zitten met een vraag: Wat doe je De ander zet een stuk op het schaak bord met het potloodtik-tik. Praten, tegen praten. Ineens is het uit. Ze vallen allebei een tikje ach terover terug in hun stoelen eru kij ken rond of ze het ook ergens vin denHet is nergensDus? De papieren worden een tikje opgewon dener weer in de mappen gedaan. De mappen gaan weer in de actetas- schen. De ééne aetetasch nog half open, als een open mond blijft staan. Een nieuw stuk papier komt er uit. Weer pratenHet wil niet verder. De woorden zakken af naar het ein de. Afrekenen. Ze willen allebei alles betalen. Eén betaalt tenslotte. De ander wist allang dat de eene beta len zou Opstaan. De armen glijden in tfe jas-mouwen. De jas krijgt een hupje tegen den schouder aan. De hoeden schroeven zich op de hoofden vast. Ze staan nog aan het tafeltje. Het gesprek wil weer beginnen, maar de ander loopt al weg. De eene achter den ander aan. De actetasschen draaien de deur uit Zaken gedaan. De geheele Europeescke jeugd meldt zich aan voor den strijd te gen het bolsjewisme. Waar blijft gij, jonge Nederlanders? Meldt u bij dc centrale van de Waffcn S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stad- houdersI»an 13&

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4