Laatste Nieuws TfSSÊÜNG amersfoortsche courant zaterdag 12 juli 1941 „Trekvogels" Reorganisatie van de werk verruiming IVOROLDe Kwaliteits-tandpasta. DE JEUGDHERBERG EEN TIP 7 GELDERSCHE VALLEI Soest SOKSTER HARMONIE De Soestcr Hnrmonle P.V.O., directeur de heer I-I. B. J. de Vries, lioojit a.s. Donder dagavond 17 Juli te 8 uur een concert tc geven In de muziektent ln het Rosarium tegenover het Raadhuis. OPEN BAR E V ER KOOFIX O. De uitslag van de openbare verkooping door notaris Romer te Baarn gehouden ln de Gouden Ploeg. Is als volgt: 1. De villa Emmalaan 20 to Soest, groot 2.68 A. Kooper W. Kraan tc A'foorl, voor 6400.—. 2. De villa Anna Poulov/nalaan 30 tc. Soest gr. 6.27 A. Kooper H. C. Beuzel te Soest voor 5700. 3. De villa Anna Poulownalaan 38 te Soest, gr. 6.35 A Kooper H. \V. Odlnk te Tholen voor 1 5900. TENMSVER. „SOEST" Het bestuur van de voor kort opgerichte Tafel Tennis Ver. „Soest" is als volgt sa mengesteld: A. A. v. Kootcn. voorz.. H. Verheyen. secr., mej. J. Pokkens. penning.. J. v. d. Broek en P. Weyts, commissarissen. De speelavonden worden vastgesteld op Maandag en Vrijdag van 7.30 uur tot 10.30 uur ln hotel Eemland. ZONDAGSDIENST APOTHEEK GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende gevonden voorwer pen en dieren zjjn Inlichtingen te bekomen bij de politie: Blauw kindermutsje, paar blauwe sandalen, garnituur van hoornen bril. broche, gelt, fox-terrler. BENOEMING Tot ambtenaar op het Gewestelijk Ar beidsbureau te Amersfoort ls benoemd de heer P. Ekel Jr. alhier. Hoogland JONGETJE VERDRONKEN Zoo Juist berUkt ons een bericht uit Hoogland, dat hedenmiddag, op dc grens van Soest en Hoogland, het lijk van een jongetje van omstreeks 13 Jaar uit dc Bem ls opgehaald. Het ongelukkige knaapje ls waarschijnlijk bil het baclcn verdronken. Nedere bijzonderheden ontbreken nog. SPORT WANDELSPORT. vliegen uit EEN VLOTTE START Dc wandelsportvereen. „Trekvogels", welke heden en morgen ter gelegenheid van haar eersto lustrum een écn- en tweedaagsche wandeltocht organiseert, mocht vanmiddag reeds ervaren dat de tippelaars zich door de warmte niet la ten terugschrikken maar welgemoed den vrijen natuur intrekken om te ge nieten van de geneugten, welke de wan delsport biedt. Ook mocht deze jubilee- rende vereeniging, zeker tot haar groote voldoening, constateeren, dat, wanneer er een sport is, die den laatsten tijd is toegenomen, het zeker wel de wandel sport is. Het was vanmiddag in de omgeving van „De Valk" weer die gezellige drukte welke een wandelfestijn nu een maal kenmerkt. Leiders van vereeni- gingen meldden zich aan de inschrijf- bureaux voor hun startkaart, reeds in geschreven incTividueelen kwamen hun startkaart in ontvangst nemen terwijl het bureau „nog in te schrij ven deelnemers" het eveneens druk had. Dank zij een vlotte organisatie had alles een goed vei loop en kon de tochtleider. de heer A. v. d. Klok, om streeks drie uur het sein geven tot vertrek. Welgemoed gingen de wandelaars op stap om hun dertig kilometertjes ,,af te draaien" trotseerende de verzengen de zonnestralen. De E.H.B.O. waar ontbreekt deze hulpvaardige organi satie ooit op wandeltochten had voor extra helpsters en helpers ge zorgd want de tippelaars zullen van deze, door hen zoogewaardeerde hulp, nog wel eens gebruik moeten maken. Vanavond omstreeks half 8 worden de 30 kilometer tippelaars weer in „de Valk" terug verwacht, terwijl de jonge ren, welke 20 K.M. moeten afleggen, omstreeks zes uur terug kunnen zijn. Zondagmorgen om 11 uur starten de wandelaars opnieuw bij „De Valk". Vanmiddag merkten wij bij de start den heer Krijnen op, bestuurslid van den S.G.W.B. Vermoedelijk zal Zondag, de dag waarop „Trekvogels" precies 5 jaar bestaat, de heer N. J. M. Munzert, voor zitter van den Ned. Wandelsportbond een bezoek aan het startlokaal brengen. Persil voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet Persil iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar toch, niettegenstaande dat, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want völ vertrouwen ziet Persil De toekomst tegemoet. CI. D. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 12 Juli. Gebo- Bernardus Theodorus, z. van Marinus Jansen Duighuizen en Hendrika Theo dora Balk. Overleden: Johannes Heesters^ 77 jr., ongehuwd. Albertus Veenen" daal, 81 jaar. ongehuwd. Barbara Petronella van Loon, 64 jaar, onge huwd. Maria Elisabeth Hoefkens, 11 maanden. Gedeeltelijk gecorrigeerd) COMMENTAAR VAN DE ZIJDE VAN HET N.V.V. Zaterdagochtend 12 Juli is ten kan tore van het N.V.V. een persconferen tie gehouden, waai* het onderwerp „Reorganisatie der Werkverruiming" in den breede werd belicht. De Commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, sprak op de ze conferentie een woord ter inleiding, in dc volgende woorden: „Het zal U ongetwijfeld bekend zijn, dat een viertal weken geleden in het weekblad „Arbeid" een artikel is ver schenen, getiteld: „Van werkverschaf fing naar werkverruiming". In dit ar tikel kondigde de schrijver een reor ganisatie aan van de werkverschaffing, welke reorganisatie thans in den vorm van een Besluit van den Secretaris- Gencraal van het Departement van So ciale Zaken in de Staatscourant is af gekondigd. De grondgedachte van deze reorga nisatie is: het losmaken van de werk verschaffing van de steunsfeer, waarin zij tot nu toe vertoefde. Een steun sfeer, die zich uitte op tweeërlei wijze, n.l. alleen arbeiders kwamen voor plaatsing in aanmerking, die recht hadden op uitkeering krachtens de rijkssteunregeling, terwijl de beloo ning van den gepresteerden arbeid nauw aansloot op de uitkeering vol gens de rijkssteunregeling. Zoowel de plaatsing als de belooning zijn thans geënt op de daarvoor geldende maat staven in het vrije bedrijf, hetgeen beteekent, dat voortaan iedere werk- looze voor plaatsing bij de werkver ruiming in aanmerking komt en dat zijn loon- en arbeidsvoorwaarden zich nauw aansluiten bij die van het vrije bedrijf. Bovendien is voor de naleving van deze arbeidsvoorwaarden thans definitief een belangrijke taak toege wezen aan de vakbeweging." „Toch meen ik goed te doen uw aan dacht te vestigen op het feit, dat deze reorganisatie naar onze meening nog grootere beteeken is heeft dan haar materieele inhoud. Wij zien in. deze omvorming namelijk een verwezenlij king van onze opvattingen omtrent moderne werkloosheidsbestrijding, wel ke neergelegd zijn in de dezer dagen verschenen persartikelen en waarbij wij de werkverruiming zien als alge- meene arbeidsreserve." Evenals bij de lóonverordeningen en het huurbeschermingsbesluit heeft het N.V.V. een uitermate belangrijk aan deel gehad in de voorbereiding van de ze reorganisatie. De heer A. Vermeulen, de leider van onze sociaal-economische afdeeling, heeft van meet af aan in samenwerking met de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten en later met de confessio- neele vakbeweging de grondslagen ontwikkeld. Zoo gezien is het vanzelfsprekend, dat dit besluit zijnerzijds van deskun dig commentaar wordt voorzien. TECHNISCHE UITEENZETTING Vervolgens gaf de heer A. Vermeu len, leider van de sociaal-economische afdeeling, een commentaar op de reor ganisatie van de werkverruiming. Grondslagen der reorganisatie „Het zal u bekend zdjn, aldus de heer Vermeulen, dat de sociale struc tuur van de werkverschaffing tot aan den dag van vandaag ten nauwste ver bonden was aan het steunbegrip en het was dan ook volkomen begrijpe lijk, dat de arbeider, die bij de werk verschaffing geplaatst was, zich min of meer het slachtoffer voelde van overheidsweldadigheid. Erkend moet worden, dat de behandeling van de ar beiders den laatsten tijd veel merische- lijker was geworden, dat er, mede dank zij het N.V.V., schuilketen en schaftlokalen zijn gekomen, dat ex- tra-voedseltoewijzingen zijn verstrekt en warm eten tegen geringe vergoe ding kan worden verkregen. Niettemin was en bleef de arbeider het type van den steuntrekker, die tijdelijk werd te werkgesteld. In feite was het zoo, dat men den naam van werkverschaffing? wel veranderd had in werkverruiming, maar dat het karakter hetzelfde was gebleven. Toch was deze positie niet noodi^ noch wenschelijk. In het boek van ir. Westhoff: ,De directe mogelijkheden der werkverschaffing bij de werkloos heidsbestrijding" zijn vele staten en be rekeningen opgenomen, die de waarde van cultuur-technische werken voor d verbetering van onzen bodem en daar door mede voor de intensiveering van onze voedselvoorziening, aantoonen. Juist in een dichtbevolkt land als h l onze is het noodig, dat iedere vieri&n- te meter grond wordt benut, zooivel voor eigen voedselvoorziening, als V<or de verbetering van onze handelsposi tie. Het is dus heelemaal niet zoo, lat dat de arbeider in de werkverschaffing een greppel graaft, die door een Jrder weer wordt dichtgesmeten, integi de arbeider bij de cultuur-techj werken verricht volwaardigen Hij werkt mede aan de voor; van voedsel en natuurschoon v Nederlandsche gemeenschap, richt productieven arbeid en hrL waarden. Zoo gezien heeft lij ook recht op dienovereenkomstigel'iehan- doling en belooning. Zijn fe:-beids- voorwaarden moeten in overAnstem- ming gebracht worden met di<#/an het vrije bedrijf. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de cultuur-technische wei'kerJin groo- ten omvang aanwezig zijn, nJ r dat de uitvoering van deze wevkenl n wisse lend tempo kan geschieden. Jfovendien is de aard van deze werken zeer ar beidsintensief, hetgeen wil Biggen, dat het meerendeel der producliV'tosten uit arbeidsloon bestaat, terwijl daarnaast iedere ai'beider, mits lichamelijk ge schikt, bij de uitvoering der ■''erken ge plaatst kan worden, ongeacht zijn oor spronkelijke vakbekwaamhiid. Op grond van deze feiten leenen ie werken zich dus wel zeer in het bijzoider voor uitvoering door werkloozen ei vormen zij een productieve basis voo de ar beidsreserve. Ook vanuit deze gezichts hoek bezien is er alle aanleiling om iederen werklooze een plaatsir jskans te geven en hem overeenkomstig -yn pro ductiviteit te beloonen. De grondslagen der rcorgani: itie zijn derhalve: aanpassing van de pl atsings- en arbeidsvoorwaarden aan die van het vrije bedrijf. DE PLAATSING BIJ DE WERK- VERRULMING Tot nu toe was de situatie zoo, dat alleen zij. die uitkeering krachtens de steunregeling genoten, in aanmerking kwamen voor plaatsing bij de werkver schaffing. Dit beteekende echter tevens:- le. dal de'arbeiders geen bezit meer mag hebhen, dus m.a.w. eerst zijn huis je moet verkoopen en zijn spaargeld moet opmaken; 2e. dat de arbeiders geen noemens waardige inkomsten mag hebben van zijn gezinsleden, m.a.w. als zijn gezins leden meer verdienen dan zijn steun bedrag, komt hij niet voor plaatsing in aanmerking. De plaatsingskans was dus beperkt tot een bepaalde categorie van werkloo zen. Afgezien nu van het feit, dat de sterke afname der werkloosheid in het lafttste jaar een dergelijke beperking niet langer duldde, is dit standpunt te vens in strijd met het recht van ieder TOensch op arbeid en met de plaatsings- nttog'. liikheid in het vrije bedrijf. In dit opzicht was dus wijziging in de voor schriften geboden. Deze wijziging is aangebracht mid del:. eenrondschrijven van den wnd. |>errc-taris-Generaal van het Departe ment van Sociale Zaken aan de ge meentebesturen, gedateerd 27 Juni '41. In dit rondschrijven wordt bepaald, dat van 30 Juni af in principe iedere jmanlijke Nederlandsche werklooze, van 18 tot en met 65 jaar, die ingeschre ven is bij een gewestelijk afbeidsbu- reau, of bijkantoor daarvan, mits licha melijk geschikt, voor plaatsing bij de werkverruiming in aanmerking komt. Een uitzondering hierop vormen a. de z.g. b en c boeren en tuinders; ,b. personen, die zonder geldige reden werk in Duitschland weigeren te aan vaarden, resp, zonder geldige reden aldaar hun dienstverband hebben ver broken; c. personen, die zonder geldige reden werk in het bezette Nederlandsche ge bied hebben geweigerd of neergelegd; d. personen, die vroeger wegens wangedrag bij de werkverruiming zijn uitgesloten. In dit rondschrijven ls tevens be paald, dat bij een grooter aanbod van arbeidskrachten dan de plaatsingsmo gelijkheid, voorrang verleend moet worden aan hen, die steuntrekken krachtens een steunregeling, dan wel uitkeering ontvangen van een gesubsi dieerde werkloozenkas, of behooren tot de categorie kleine zelfstandigen. Indien de gesteunde, kastrekker of zelfstandige zelf lichamelijk niet ge schikt is, geniet een ander gezinslid zijn voorrang. Bestaat het gezin van genoemde categorie uit meer dan zes personen, dan geniet nog een tweede gezinslid den voorrang. Hierop volgt een en ander over de „loonregeling", waarop wij in ons num mer van Maandag terug komen. Red. A.C. VERGOEDING VOOR INGELEVERDE RIETALEN VOORWERPEN Het Ryksbureau voor non-ferro-me- talen deelt mede, dat, zooals bekend, artikel 6 (1) van de verordening van den rijkscommissaris betreffende de inlevering van metalen bepaalt, dat de vergoeding, welke voor de ingeleverde metalen voorwerpen zal worden uit gekeerd, in het algemeen niet hooger zal zijn dan een bedrag overeenkomen de met de metaalwaarde dier voor werpen. In de uitvoeringsbeschikking van 27 Juni 1941 is in artikel 28 (1) deze metaalwaarde voor de verschil lende metalen, waaruit de ingeleverde voorwerpen bestaan, genoemd. De bovengenoemde verordening van den Rijkscommissaris opent in artikel 6 (2) echter tevens de mogelijkheid om in bijzondere gevallen een vergoe ding te betalen, welke boven de me taalwaarde uitgaat. Het desbetreffen de verzoekschrift moet dan vergezeld gaan van een rapport omtrent de waar de van het voorwerp, opgesteld door een beëedigd deskundige. Teneinde teleurstellingen te voorko men, wordt er uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat deze mogelijk heid tot het verkrijgen van een hoo- gere vergoeding dan de metaalwaar de meer speciaal is geopend ten behoe ve van bedrijven. Met betrekking tot particulieren diene, dat een hoogere vergoeding, dan hier bedoeld, slechts in uitzonderingsgevallen zal kunnen worden toegekend. Men bespare zich derhalve de kos ten van het deskundigen rapport. OUDE MAN IN EEN WATERPUT VERDRONKEN Vanochtend is te Asten (N.B.) de ze ventigjarige D. B. bij het waterschep pen in een regenput gevallen en ver dronken. TWEE MEISJES VERDRONKEN Gistermiddag zijn te Leeuwarden twee meisjes 11 en 10 jaar oud, die ver pleegd werden in een inrichting voor onverzorgde kinderen, bij het baden in de Dokkummer Ee verdronken. De lijk jes zijn gisteravond laat opgehaald. MODELHUIS rvlNX brengt bijzonder exclusieve ontwerpen Moderne Huis- en Slaapkamerameublementen in IJ S B E R K E N ZUIDSINGEL 45 - TEL. 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK. taak bevordering der gemeenschapszin „Er wordt noch over godsdienst, noch over politiek gesproken." Het trekken zit den mensch in het bloed. Onze voorouders zwierven rond als nomaden, in de middeleeuwen trok ken de gezellen er op uit, later de monniken, en zoo heeft iedere eeuw haar bijzondere trekkers gekend. Ook onze eeuw heeft haar trekkers, doch het reizen wordt nu slechts als sport, ontspanning beschouwd, niet meer als onderdeel van de ontwikke ling, zooals in de middeleeuwen, toen iedere arbeidsman, voordat hij meester werd, eenige jaren moest hébben ge zworven. Sinds het grootste deel der bevolking in de steden huist, is het trekken in verband met de ontwikke ling verdwenen. Dat ook nu echter de behoefte wordt gevoeld, iets van het land of de wereld te zien, bewijst wel de oprichting van wandelclubs e.d., en het reizen in de vacanties. Zoo komen we langzamerhand op het beoogde chapiter: de jeugdher berg. Een belangrijke factor van het trekken is immers het onderdak. Voor vermogenden is het hotel de aangewe zen plaats, voor minder bedeelden (en dat zullen vnl. de jongeren zijn) moet het hotel een luchtkasteel blijven. Om de moeilijkheid van het overnachten uit den weg te ruimen, doch vooral om het trekken en daarmede de liefde voor volk en natuur te bevorderen, is in 1929 de Ned. Jeugdherberg Centrale gesticht, die begon met op acht plaat sen in ons land zgn. jeugdherbergen op te richten, naar voorbeeld van Duitsch land, dat reeds in 1910 zijn eerste jeugdherberg bezat. De Duitsche jeugdherberg werd echter door de N.J.C. niet dom nagevolgd, omdat de stichting begreep dat jeugdwerk zui ver nationaal moest blijven, dat het uit eigen bodem moet groeien. Dat jaar, 1929, werden er door de N.J.C. 8575 overnachtingen geboekt; vijf jaar later was dit aantal tot onge veer het dubbele gestegen, wel een be wijs hoe zeer 't werk van de stichting werd gewaardeerd- Op uitnoodiging van het departe ment van Volksvoorlichting en Kuns ten brachten wij dezer dagen en be zoek aan de Jeugdherberg „Jong Amersfoort" alhier. Van de 65 jeugd herbergen, die Nederland o.i het oogenblik telt, is de Amersfo rtsche wel een van de meest romantisc ie. Het gebouw, dat ruim 4 eeuwen '-ld is, heeft eerst dienst gedaan als k ioster, daarna als burgerweeshuis. Eer klein gedeelte ervan is slechts als 1 erberg ingericht, omdat de overige ruimte niet geschikt is om door de jergd be woond te worden. De zolder u een ideale ruimte zijn, als niet het dak op een zeef geleek. De vader (zoo .eet in den vakterm het hoofd van de jeugd herberg) is een vindingrijk min; hij heeft het inregenen beperkt door het op den zolder plaatsen van leeg? con servenblikken, zelfgemaakte binken reservoirs en wat dies meer zij. Ogen schijnlijk is het hierdoor op zolder een chaos; doch die chaos is wel degelijk geordend. Onder de grootste gaten staat een groote bak, onder een klein een half conservenblikje enz. Eenige vertrekken zijn als berg ruimte ingericht. Door den tuin komt men in de gewelven; de onderaardsche gangen die o.m. naar Monnikendam voeren, zijn helaas dichtgemetseld. De tuin zelf is een paradijs, een ideaal terrein voor de bezoekers, waar des zomers het maal genoten wordt, en men zich, als het warm is, lui op het overlommerde grastapijt kan uit strekken. Het is geen wonder dat de trekkers graag in Amersfoort verblij ven, temeer ais men weet dat de va der en moeder, het echtpaar Holierook, een uitstekend ouderpaar is. dat ge heel met de trekkers meeleeft; de moeder weet voorts een uitstekend maal te bex*eiden, welke gave het hart der gasten volkomen verovert. Hoe is nu het leven in de jeugdher berg? Wel, dc trekkers komen meest al om een uur of vier, vijf in den mid dag aan. Als eerste punt op het pro gram staat dan het inleveren aan den vader van de lidmaatschapskaart, waarbij opgegeven wordt of de bezoe ker wenscht warm te eten, thee te drinken, of alleen te overnachten. Vaak ook heeft de trekker reeds van te voren per briefkaart opgegeven wat hij wil gebruikendit is natuurlijk makkelijker voor de moeder, die dan immers weet hoeveel zij moet koken. Om zes uur zijn de lange tafels gedekt, en wordt de kookkunst der moeder lui de geprezen. Na de afwasch, die evenals het ta feldekken door trekkers wordt ver richt is de taak van den vader aange broken; als gastheer moet hij de be zoekers bezig houden, hetzij door het maken van een wandeling, of het doen van spelletjes. Het is dit gedeelte van den dag, dat voor ons gevoel het be langrijkste is, omdat hier aan de vor ming der jeugd moet worden gewerkt. Een van de attracties der jeugdher berg is, dat jongelui van allerlei rang en stand er door elkaar zitten; tijdens den maaltijd begint het contact te ko men. Met een simpel zinnetje, als „Waar kom jij vandaan", nadert men elkaar. In het trekkerscostuum is iedereen gelijk, en hierdoor komt het ook dat een Amsterdammer en een Ha genaar (bij wijze van spreken) het best met elkaar kunnen vinden, ondanks het accent van den eerste, dat de laat ste doorgaans zoo verafschuwt. Aan den vader is het dit contact te verste vigen, desnoods het gesprek in banen te leiden, die tot een (liefst sociaal) probleem voeren. De gemeenschapszin, die bg vele jongeren zoo slecht ontwik keld is, zou hierdoor een flinke duw in de goede richting kunnen krijgen. Maar ook op andere wijze, b.v. door volksdansen of andere typische volks spelen is veel te bereiken. Bij dit al les moet de gulden regel van de Ned. Jeugdherberg Centrale „Over gods dienst en politiek mag niet worden ge sproken" vanzelfsprekend worden eer- biedigd. Maar laten we na deze interrup tie verder gaan met het bespreken van de dagindeeling. Om tien wordt de le gerstede opgezocht; in de slaapzalen zijn de bedden met tweeën boven el kaar gebouwd. In de wascligelegenheid is het even een gedrang; niet voor iedereen is er een kraan. Opmerkingen over de hitte, als iedereen in bed ligt, zijn natuurlijk niet zeldzaammaar warmte maakt slaperig, en vrij spoe dig liggen de trekkers in Morpheus' armen. De zon straalt al weer glorieus naar binnen als men ontwaakt. Zij die dezen dag een grooten afstand moeten afleg gen, zijn het eerst op; de gemakzuch- tigen nemen het er nog maar even van. Maar om een uur of acht zit ieder een toch aan tafel, om het ontbijt te nuttigen. Voor thee is gezorgd, zoo dat Het brood, dat iedere trekker zelf meebrengt, naar binnen gespoeld wordt. Het is op zoo'n ochtend altijd extra gezellig; men is frisch en vol goeden moed, de zon schijnt, de vogels kwetteren, de vader en moeder zijn op geruimd; het leven is nog zoo kwaad niet. Zelfs de corvee kan de stemming niet bederven; integendeel, men helpt elkaar zooveel mogelijk, omdat de meesten graag vroeg willen starten. De vader heeft zich teruggetrokken in zijn kantoortje; de trekkers komen bij hem om de kaarten in ontvangst te ne men, en het verblijf te betalen. Het zijn geen hooge bedragen, die worden overgedragen; ten hoogste een gulden per persoon. „Dag vader". „Dag jon gens, en goeie reis". Een handdruk, de fiets opladen, en reeds rijden de eer sten de poort uit, op weg naar de vol gende herberg. De vader en moeder blijven achter. Zij mogen tot drie uur 's middags niet worden gestoord. Een biljet maakt dit duidelijk met de volgende woorden: „Van 10 tot 3 uyr trekkerstijd, waarin de trekker de herberg mijdt, de vader spons en bezem slijt, en moeder zich aan 't eten wijdt." Zoo ziet men, dat de vader en moe der zich weinig rust gunnen. Het mag hier wel eens gezegd, dat zij hun ver moeiende werk met opgewektheid ver richten, en dat zij de gemeenschap een grooten dienst bewijzen. Zgn er onder de jonge lezers van dit artikel nog die nooit getrokken heb ben? Laten deze zich dan onmiddellijk als lid van de Ned. .Jeugdherberg Cen trale opgeven, de fiets pikken en er op uit gaan. Zij leeren zoo hun land kennen, en verruimen de geest. - imti een /bneAA^a-oh&eA Verwording bij warmte 12 Juli Zie de zon beschijnt de dreven Makkers, staakt Uw luid getier, Want de hitte is gebleven En de trek naar ijskoud bier Ieder ligt amechtig neer En vindt haast geen woorden meer. Van den ochtend tot den avond Loopt pa in z'n zwembroek rond Heel den langen dag zich lavend Aan een bitter met 'n klont „Bier" zegt pa „verhit te veel „Gooi thans jajem door je keel Ma zegt tot haar lieve kinderen „Houdt jullie je grooten mond, „Als je langer mij blijft hind'ren „Draait mij alles in het rond". Door de hitte van de wijs, Stopt zij zich vol vruchtenijs Zie de zón verschroeit de landen Makkers staakt Uw luid getier, In de bosschen, aan de stranden, Klinkt 't geroep om ijs en bier, Ieder zit amechtig neer, Vindt geen andere woorden meer 1 G. A. W. Inlanders dienstplichtig in Ned. Indië Volgens een bericht uit Batavia, meldt het D.N.B. uit Sjanghai, heeft de Volksraad met 43 tegen 4 stemmen besloten tot goedkeuring van het Wets ontwerp betreffende invoering van militaire dienstplicht voor inlanders. De daardoor noodzakelijk geworden uitga ven van 20 millioen gulden zijn evenr eens ingewilligd. DE OMZETBELASTING OP TABAKS» FABRIKATEN De wnd. secretaris-generaal van het Dep. van Financiën heeft bepaald, dat bij deze aan winkeliers van tabaksfa brikaten uitstel van inlevering van het aangifteformulier voor de Omzetbe lasting over de maanden Mei en Juni 1941 wordt verleend. Betaling van de over die maanden verschuldigde belas ting kan mitsdien vooralsnog achter» wege blijven. SIR WILLIAM MITCHELL AFGETREDEN Volgens een bericht van den En- gelschen Nieuwsdienst is Sir William Mitchell, die tot dusver Opperbevel hebber was van het Engelsche lucht- wapen in het Midden Oosten als zoo danig afgetreden, meldt het D.N.B. GEEN EITJE BIJ HET ONTBIJT NUNSPEET. In een hotel alhier heeft de Centrale Crisiscontroledienst clandestien opgeslagen eieren in be slag genomen. Deze waren gekocht voor dertien cent per stuk. Proces-verbaal is opgemaakt FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 9 Juli. G. A. Hilderlnk. fabrieksarbei der. Haaksbergen, Veldmaat, Wijk E. no. 102. R.C. Mr. C. H. Plug, Cur. Mr. J. Meullnk, Enscliede. 9 Juli. B. van Nes, bakker. Enter, ge meente Wierden, Grootestraat E.K. 319. R.C. Mr. C. H. Plug. Cur. Mr. H. W. L. Vrind, Almelo. voor vacantiegangers De V.V.V. „Amsterdam" schrijft ons: Ofschoon het schitterende zomerweer er iedereen toe uitlokt naar buiten te gaan, bestaat er bij velen nog twijfel wat te doen. Velen vreezen, dat het overal zeer druk zal zijn en worden daardoor weerhouden erop uit te gaan. Meer on dernemende toeristen wagen het erop en zullen daardoor dc kans loopen voor een gesloten deur te komen. De V.V.V. „Amsterdam" heeft in ver band hiermede de goede gedachte gehad inlichtingen in te winnen bij alle V.V.V.'s in Nederland, hoe het staat met de bezetting van de hotels en pensions in de toeristencentra. Van verschillende kanten werd op deze enquete gerea geerd. De antwoorden kunnen in drie categorieën worden ingedeeld: le. Daar, waar alles vrijwel bezet is, als hoedanig kunnen worden genoemd: Doorn, Lecrsum, Maarn, Maarsbergen, Nieuw Loosdrecht, Otterlo, Oudenrijn (De Hommel), Rhenen, Scherpenzeel, Vreeswijk. 2e. De plaatsen, waar nog wel enkele kamers, resp, zomerhuisjes vrij zijn: Amerongen, Baarn, Blitterswijck, N. Limburg, Goirle. Grouw, Hilvarenbeek, Maarssen, Naarden, Soestdijk, Varsse- veld, Wezep (Gld.). 3e. De plaatsen, waar men nog best wat menschen kan onderbrengen; als zoodanig kunnen behalve A'foort wor den vermeld Bergen en Bergen a. Zee, Bilthoven, Blokzijl, Bussum, Dordrecht, Valkenburg en het Geuldal. Haarlem, Hoorn. Noordwijkerhout, Oudewater, Westerbork (Dr.), Woudenberg, Zelhem, Zuidwolde, Zwolle. Het zal velen tot verheugenis stem men, dat de kans om erop uit te gaan nog niet geheel verkeken is. Men dient hierbij wel in overweging te nemen, dat deze opgaven geheel vrij blijvend zijn en zich nog elk oogenblik kunnen wijzigen. Wil men met vacantie naar buiten gaan en heeft men nog geen logies, dan doet men goed zich tot de plaatselijke V.V.V. dan wel tot de be treffende hotels te wenden.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7