De Doorbraak van de Stalin-Linie DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI DUITSCHE OPMARSCH DUURT VOORT SOVJET-SPOORLIJNEN WEDEROM GEBOMBARDEERD Hoe de Boerenstand in de Sovjet-Unie werd vernietigd LIJDENSWEGEN ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week o.v 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers Administratie Telefoon 289. Na fl uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. AMEPSFOOPTSCDE COD PANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. prUs DINSDAG 15 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. G PAGINA'S De naar St.-Petersburg oprukkende troepen hebben opnieuw terrein gewonnen Nu de Stalin-linic door de Duitsche troepen op alle beslissende punten is doorbroken, de uit Moldavië oprukkende DuitschRoemeensche legers de bolsjewisten over een breed front tot over den Djnestr teruggeslagen heb ben en de Duitsche troepen tot voor Kiev slaan, blijft de druk op de Sovjet troepen zoo groot, dat zij op vele sectoren van het front blijven terugwijken. Gedeeltelijk voltrekt zich de ontbinding van Sovjet-divisies volkomen zon der bezinning. Dat blijkt ook uit het eerste bevel van den nieuwen Sovjet opperbevelhebber aan het centrale deel van het front, Timosjenko, waarin gezegd wordt, dat eigenmachtig wijken voor den vijand met straffen door den krijgsraad gestraft worden. De naar St. Petersburg oprukkende Duitsche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sovjet-bunkers en vernietiging van verstrooi de bolsjewistische troepen opnieuw terrein veroverd. Ten Noorden van de Pripet-moerassen hebben de Duitsche troepen op 13 Juli door het uitbuiten van de behaalde successen tijdens den dapperen doorbraak door de Stalin- linie over een breed front hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wijze voortgezet. De terugwijkende bolsje wistische troepen trachtten denzelfden dag op verschillende plaatsen van dezen frontsector in het gebied van Witebsk herhaaldelijk tegenstand te bieden. De vooruitstormendc Duitsche troepen wierpen echter de bolsjewis ten overal uit hun veldversterkingen, waarbij de Sovjet-troepen zware, bloe dige verliezen leden, meldt het D.N.B. De Overtocht over den Djnestr FRONTDEEL OPGEROLD Terwijl formaties Duitsche stuka's de sterke stellingen van de Stalin-li nie in den Dnjestr-L^tor met bommen bestookten, traden aanvalstroepen van de Infanterie on tegen de haarden van verzet bij Móhilef-Podolski. Nau welijks waren dc Duitsche infanteris ten met booten over den Dnjestr gezet, teen hevig artillerie- en mitrailleur- vuur hun tegemoet sloeg. Een aanvals- troep waadde door een moerassig ge bied en wist den rand van het plaats je te bereiken onder dekking van dicht riet, waarbij de soldaten tot aan de borst in het water stonden. Vanuit een hofstede hield de Duitsche aan- valstroep de overige Sovjet-haarden van verzet in de nabijheid zoolang onder vuur, tot andere infanterie-af- deelingen zich een weg naar het plaatsje hadden gebaand. Met ver eende krachten slaagden zij er toen in de geheele verdedigingstelling van het Dnjestr-front op te rollen, meldt het D.N.B. Kiev gebombardeerd VLUCHTENDE SOVJET-TROEPEN BESTOOKT Het Duitsche luchtwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvliegtuigen alsmede met torpe do-vliegtuigen in het gebied ten Oos ten Witebsk en Sjitomir de bij de Stalin-linie verslagen Sovjet-troepen aangevallen. De bolsjewisten leden aanzienlijke verliezen aan menschen, zware wapens en rollend materiaal. Tal van Sovjet-pantserwagens en batterijen, alsmede een gepantserde trein werden door bom-voltreffers buiten gevecht geste1 De reeds verbroken spoorweglij- nen rondom St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht opnieuw op vele plaatsen aangevallen en vernield. Bovendien werden mili taire doelen in de stad Kiev ver nietigend met bommen bestookt. Hierbij geraakten schuren en pak huizen in brand. De waterleiding werd door bomvoltreffers vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepen-transporten verhinderd werden. Verbitterde Gevechten BRES IN LINIE GESLAGEN Tijdens de verbitterde gevechen om de Stalin-linic in het gebied van Opot- schaka zijn de Duitsche aanvallers op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellin- gen en mitrailleurverstcrkingen ge- stooten. Na het aanbrengen van een lading dynamiet, vloog de betonnen gevechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twee rechts en links liggende mitrailleurstellingen werden bestormd en veroverd, zoodat een ongeveer 6G0 meter breede bres in de Stalin-linie was verkregen, die korten tijd later door oprukkende Duitsche troepen aanzienlijk vergroot kon worden. De Sovjet- Machthebbers VERLATEN MOSKOU Volgens de meening in politieke kringen te Berlijn, aldus vernam het A.N.P. van welingelichte zijde, schijnen de in het buitenland verspreide be richten, volgens welke de bolsjewisti sche machthebbers in het Kremlin Moskou reeds verlaten te hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het mogelijk, dat intusschen ook de in Moskou geaccrediteerde verte genwoordigers van buitenlandsche mogendheden van het Kremlin het verzoek hebben gekregen, de hoofd stad der Sovjet-Unie te verlaten. Sovjet-verliezen in de Luclit In luchtgevechten en door af weergeschut verloren de bolsje wisten op 13 Juli 82 vliegtuigen. Op vliegvelden der Sovjets zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen 85 toestellen vernield, zoodat de bol sjewisten in totaal 167 machines hebben verloren. Duitsch Weermachtbericht 14 Juli Het oppercommando van de Duit sche weermacht maakt bekend: Dc doorbraak-operaties aan het Oostelijk front yerloopen volgens de plannen. Dc Finsche weermacht, on der het opperbevel van den veld maarschalk Mannerheim, Is ter weerszijden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Torpedoboot jagers hebben twee patrouillebooten van de Sovjet-ma rine tot zinken gebracht. In de wate ren om Engeland hebben gevechts vliegtuigen twee in convooi varende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen voltreffers geplaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met succes haveninstallaties aan de Zuid en Zuid-Oostkust van Engeland be stookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten eenige bommen in Noord-West- Duitschland neergeworpen, zonder effect te behalen. Nachtjagers scho teneen Britsch gevechtsvliegtuig neer. Stellingen vanTobroek gebombardeerd Artillerie-actie in Oost-Afrika Italiaansch Weermachtbericht 14 Juli Het Italiaansche weermachtbericht luidt ais volgt: In Noord-Afrika is aan het front van Tobroek een vijandelijke afdee- lin/g voor het vuur van onze artillerie op de vlucht geslagen. Luchtformaties van de spil hebben vijandelijke stellingen gebombardeerd en depots in de omgeving van Mer- sa Matroch in brand geworpen. In Tobroek werden artilleriestel lingen. iravitailleeringskampen, con centraties van auto's en de haven installaties gebombardeerd. T,wee Britsche vliegtuigen, die trachtten Tripolis aan te vallen en die door onze jagers neergeschoten werden, zijn brandend in zee ge stort. Op het eiland Rhodos hebben vij andelijke vliegtuigen eenige plaatsen gebombardeerd, waardoor echter slechts lichte schade ontstond. In Oost-Afrika levendige activi teit der artillerie in den sector van Wolsjefit. De gedwongen Collectiviseering De boeren werden vermoord of als dwangarbeiders naar Siberië gezonden ONMENSCHELglKE MISDADEN Van dc stelselmatige bestrijding van den boerenstand in de Sov jet-Unie en zijn lijfelijke vernieti ging getuigt aldus het A.N.P. een lange reeks onmensche- lijke misdaden. De machthebbers van het Kremlin hebben hun anti-bcerenpolitiek herhaaldelijk officieel gemotiveerd. Lenin zei: „In de overhecrsching van de kleine boerenbedrijven ligt het grootste gevaar voor het commu nistische ideaal." Een uitlating- van het orgaan van het Sovjet-le ger luidt: „Dc politiek der li quidatie van den boerenstand correspondeert volledig met de po litiek der verdrijving van de kapi talistische elementen". DE BOLSJEWISTISCHE POLITIEK Deze uitlatingen zijn kenmerkend voor de bolsjewistische „agrarische politiek". Is er wel nauwelijks een overtuigender bewijs mogelijk voor de Het bewind der Sovjets. - die in een koeienstal werd veranderd Anti-Komintern-Polygoon) zuiver intellectueele, onhistorische en van de werkelijkheid afgekeerde po litieke ideologie van Marx, Lenin, Sta lin, Kaganowitsj c.s., dan hun prin cipieels afwijzing van den boeren stand, vooral in een land, waar de be volking nog omstreeks het begin van deze eemv voor 90 pet. op het land en van het land leefde? Indien men niet wist, da} de vertegenwoordigers en uit- vc van dezo ideologie ioden zijn, (.Vf.'jQU \vfn het reeds aan deze agra rische politiek merken. STAD TEGEN LAND De stelselmatige strijd van de stad tegen het land nam een aanvang. Ge wapende horden communisten trok ken er op uit, om levensmiddelen te ïequireeren, die na de vernieling van het economische apparaat niet meer in voldoende mate de steden bereik ten De methoden, door middel van grcotscheepsche rooftochten na den oog-t het broodgraan bijeen te garen of in den loop van het jaar vee en vleesch voor de groeiende steden te re quireeren, werd zoover doorgevoerd, dat de boer tenslotte zonder uniforme leiding er toe overging zelf zijn boon tjes te doppen. Het lijdelijk verzet van het geheele land. dat zich uitte in een ontzaglijken achteruitgang van de productie, leidde in Maart 1921 tot de z.g. nieuwe economische politiek (N.E.P.), waardoor men hoopte, den boer, die rechteloos was geworden, weer tot arbeid op den akker te bren gen. Sterker echter dan het tijdelijke economische inzicht en het eigen belang der steedsche machthebbers bij ee.i betere levensmiddelenproductie was de gedachte van den klassenstrijd en het communistische ideaal. DE BESLISSENDE SLAG Toen het bebouwde oppervlak, dat in 1921 was gedaald tot omstreeks 60 pet. van dat van voor den oorlog, zich tijdens de N.E.P. weer tot over de 80 pc:, had hersteld, daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het cogenblik voor den bcslïssenden slag tegen den boer ge komen. Aan het eerste vijfjarenplan werd de gedwongen colectiviseering verbonden. De handel op 't platte land die zich onder de N.E.P. weer had ontwikkeld, werd tot- staatsmonopolie gemaakt, waardoor de Sovjets voor hun politiek de noodige gelden uit den tusschenhandel waren gewaar borgd; bovendien werden de belastin gen voor het platteland buitengewoon verhoogd. De plattelandsbevolking werd tegenover de stedelingen politiek van haar rechten beroofd, want na de kiesrechthervorming van 1928 had de stem van een industrie-arbeider even groot gewicht als die van vijf boeren. Iedere koelak, d.w.z. iedere boer. die meer dan twee vreemde werkkrachten in dienst had, werd al dadelijk als „kapitalist" en „vijand des volks" uit geschakeld en „geliquideerd". Duizenden en duizenden werden als koelakken, of ze dit nu waren dan wel den plaatselijkcn Sovjet alleen in den weg stonden, met hun gezin verbannen of terstond „gevonnist" en doodgeschoten. GEEN EIGENDOM Voor de overigen gold het program van Stalin, dat luidde, dat de geheele bewerking van den bodem zou ge schieden in staatsbedrijven of in col lectieve bedrijven onder staatstoe zicht. Het minste dat in de „kolcho zen" gemeenschappelijk eigendom werd, was het vee. de machines en de arbeid van de boeren. In de volledig Het schrikbewind der Sovjets. Volkomen gebroken vrouwen voor de ge vangenis te Lemberg. (Ass. Press.-Polygoon) Hoe de Sovjets de Vrouwen behandelen in Olga Dimitriëvna, do dochter van een groot Russisch diplo maat, vertelt in haar boek „Achttien jaar Sovjet", haar be levenissen in een concentratie kamp als „Politiek" gevangene. Hier volgt bet vervolg v-.iu J.vi'j' aangrijpend relaas. Het nieuwe verbanningsoord van Olga Dimitriëvna was het eiland Sa- lovki, onder den Noordpoolcirkel, op 70 K.M. afstand van het vasteland, de Westkust van de Witte Zee. Wat zij en haar medegevangenen daar op het „eiland der folteringen" te ver duren hebben gehad van de bolsje wistische beulen, waar duizend vrou wen en dertigduizend mannen jaren lang, zaten opgesloten, laat zich nauwelijks verhalen. Ze lagen daar in smerige barakken en ..'s ochtends kwam men de dooden weghalen; men ontkleedde hen geheel, keek den mond na om te zien of er zich soms gou den tanden in bevonden als dat zoo was werden deze er terstond uit- gesocialiseerde „artels" en communes was er zoo goed als geen eigendom meer. De overige maatregelen, bij voorbeeld de terreurwet van 7 Augus tus 1932. die op eigen gebruik van den oogst als „roof" de doodstraf stel de en de vele maatregelen ter voltooi ing van het hoorigenstelsel .waarin de plattelandsbevolking thans onder dwang was georganiseerd, brengen principieel niets nieuws. IN 24 JAAR De boer is in de 24 jaar Sovjet-heer schappij vermoord, als dwangarbeider naar de Noordelijke regionen of naar Siberië verbannen of een hoorige van de Sovjet geworden. Naast Stalin zijn voor de gedwongen collectiviseering vooral dc drie joden, Kaganowïtsj, Baumann en Jaöoga aansprakelijk. Van laatstgenoemde is de bekende uit spraak afkomstig: „De kogel is het allerbeste strijdmiddel tegen de boe ren". Interessant is, dat in den tijd, toen het land verarmde, de stad ge weldig toenam in inwonertal, zonder dat overigens de industrie-arbeider daar een merkbaar beter bestaan leidde. Het percentage van de platte landsbevolking daalde in de Sovjet- Unie van 82.1 pet. in 1926 tot 67 2 pet. in 1939. Als men de geschiedenis van dezen grootsten vemietigings- strijd uit de wereldgeschiedenis tegen den boerenstand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ont zetting over de ontelbare moorden, de ontzaglijke roof en de knechting, maar cok over de consequentie cn meedoogenloosheid, waarmee het plan tot ontbinding van elke „burgerlijke maatschappij" werd uitgevoerd. Wat aan natuurlijke banden bestond, werd verscheurd. In de plaats daarvan kwam de verafgoding van de techniek. De machine zegevierde waar de natuur sedert tientallen eeuwen aan het le ven een bijzondere beteekenis had ge geven, b.v. ook in de nauwe betrek king tusschen mensch en dier. Met een raffinement, waartoe slechts de ontledende geest van den jood in staat is, heeft men getracht de wortels van den boer los te rukken. Le geschiede nis zal leeren. dat de droom van een joodschen Sovjet-staat- juist op dit experiment is gestrand. gebroken en daarna werd het naakte lijk naar een loods gesleept. Dan kwam een karretje, een stuk of tien lijken werden evenals balen er opgesmeten en vervolgens naar een gemeenschappelijk graf gebracht", in den ontze'ter.den winter van 1929 1930 kwanjen in dat kamp aan de Witte Zee' niet minder clan twintig duizend gevangenen oni aan een grootc vlek-typhus- en' dysenterie- epidemie! Vond men een vrouw al te lastig, dan werd zij naar een ge hucht op Anscr gezonden, als „werk ster" bij twaalf dronken visschers, die daar woonden. „Zoo zond men ervoor straf eerbare vrouwen heen, die de speelbal van die beesten moesten worden. Met welk een voldoening vertelde men ons dan later, dat de een of andere jonge religieuze zwan ger was". Mevrouw Dimitriëvna verhaalt wel ke andere straffen de bolsjewisten hadden uitgevonden. De gevangene wordt half ontkleed; hij of zij mag niet anders dragen dan een hemd. Allen zijn blootsvoets en zon der hoofdbedekking. Vóór zij inge- kerkerd worden, wordt hun alles ont nomen. Velen hebben slechts lompen aan het lichaam, en dat tusschen de steenen muren van een groote, oude, geweldig hooge, onverwarmde kerk (want op het eiland was de kerk in gericht als folterkamer) in de koude van een poolwinter. In deze omstan digheden ondergaan zij de straf der onbeweeglijkheid: de gevangenen worden op houten banken gezet, de handen op de knieën, met het ver bod zich te verroeren. Elke twee uur laat men hen opstaan en in een kring rondloopen; daarna moeten ze weer gaan zitten Gedurende dsn nacht worden ze. zij aan zij. op den rug uitgestrekt, altijd onbeweeglijk, en cm de twee uur Iaat men hen zich omkeeren. allen tegelijk, eerst twee uur op de rechterzij, dan twee uur op de linkerzij en zoo voort.. Door deze marteling ontstaan geweldige aanval len van krankzinnigheid: in den hoogsten graad van wanhoop werpen de rampzaligen zich op de wachters, die hen zonder vorm van proces neer schieten". Is het niet typeerend. dat in héé) het vroegere Czaren-rijk dit wijze en juiste woordin omloop is: Solovki is de Sovjet-Unie in het klein, en omgekeerd: de Sovjet-Unie is het kamp van Solovki in het groot. Zoo spreken allen die door het lot op So lovki zijn terecht gekomen, m.a.w. de menschen, die beide goed ken nen. En als men hun vraagt: Wat hebben zij dan met elkander ge- meeli?, dan antwoorden zij zonder aarzelen: dat zij beide een gevange nis zijn. Zeer juiste woorden, treurig, maar waar. Mevrouw Dimitriëvna. uit wier aangrijpende dagboek-bladzijden we een greep deden, bssluit hel relaas van haar wederwaardigheden met de woorden: de vrijheid, dat was de mogelijkheid te constateeren, dat geheel Rusland één groote gevange nis is en dat het lot der vrijen slechts weinig verschilt van dat der gevan genen. Zóó gaat het met de „rechtspraak" in het rijk van Dzjengis Khan Stalin! (Wordt morgen vervolge)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1