DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT U1NSDAG 15 JULI 1941 BINNENLAND „Vrijwilligerslegioen Nederland" Voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 16 Juli 1018 uur in Amsterdam school Iepenweg 13: 10—18 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli 1018 uur in Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat; 1018 uur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli 1018 uur in Groningen. Concerthuis, Poelestraat 30; 9—13 u. in 's Hertogenbosch, Prins Hendrik- kazerne: 15—19 u. in Eindhoven, Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli 10—13 u. in Meppel. Hotel Westerbeek, Woldstraat: 1519 u. in Coevorden, Café Abel. Markt; 1013 u. in Roermond. Swalmerstraat 61: 1519 u. in Maastricht, Hotel Momus. Vrijthof. 20 Juli 1018 u. in Zwolle, School aan de Turfmarkt; 10—13 u. in Til burg. Werkliedenver. Tuinstraat 68; 1519 uur in Breda, Restaurant Mo dern. 21 Juli 9—13 u. in Deventer, Park weg 2; 1519 u. in Hengelo, Deut sches Haus; 10—19 uur in Rotterdam. Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli 1018 u., in Amsterdam. Schooi Iepenweg 13; 10—19 u. in Den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederland- sche onderdanen van 17 tot 40 jaar. die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1,65 M. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aange- nomer.en wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen: Amsterdam. Hotel van Gelder, Dam rak 34; Heerlen, Hotel du Norri. J Pommé, St-ationsstr. 17; Groningen Rademarkt- 23a: Arnhem. Hotel Kei zerskroon, Markt 32; Breda, Bosch- straat 67; Deventer, Hotel van Wely. Keizerstr. 1; Utrecht. Hotel Thalie Stationsplein 9; Den Haag, Konin ginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22. resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. door EDGAR RIGE BURROUGHS 23. Toen de kano van het opper hoofd bij een bocht in de rivier kwam. bevond hij zich plotseling voor de kano, die hij zocht. Schreeu wende als bezetenen, sprongen de zwarten op en de beide kano's bot sten bijna tegen elkaar aan, voordat de wilden zagen, welk soort beman ning zich aan boord van de kano van den blanken man bevond. Daar na zouden zij wel alles hebben wil len geven om weer veilig in hun dorp terug te zijn. Nauwelijks kwamen de kano's met elkaar in aanraking, of de apen van Akoet stonden grom mend en dreigend op den bodem van de boot en met hun lange, harige ar men uitgestrekt, nikten zij de ge vaarlijke speren uit de handen van den vijand. De wilden waren rade loos van angst, maar zij konden niets anders doen dan vluchten. Nu kwamen ook de andere kano's in zicht om Tarzan te verslaan. Doch toen zij zagen, met welken vijand ze te doen had'den, keerden zij om en peddelden zoo snel mogelijk te rug, de rivier op. Voordat de kano, die tegen die van Tarzan was gestoo- ten. kon omkeeren, sprak Tarzan enkele zachte woorden tot Akoet en Sheeta. Voordat de aanvallers kon den vluchten, sprong met een kreet die hun het bloed In de aderen deed stollen, een groote panter in hun boot en op het andere einde klom een groote aap. Aan den eenen kant vooht de panter met zijn vreeselijke klauwen, terwijl Akoet aan het an dere einde zijn lange, scherpe tan den in de nekken der mannen zet te, die hem te na kwamen en terwijl hij de zwarten overboord smeet, liep, hij naar het midden der kano toe. Kaviri, het opperhoofd was zoo ont daan, dat hij op bovenmenschelijki wijze meevocht. JLWordt vervolgd). Nederlandsche Ambulance naar het Oostfront VOOR DE X.S.K.K. De persdienst van de N.S.B. meldt: Gistermorgen om 10 uur stonden voor het stafkwartier der W.A. aan de Maliebaan te Utrecht 3 auto's op gesteld. alle geschilderd met de be kende grijze legerkleur en voorzien van het kenteeken van het Oostfront. Zij trokken begrijpelijkerwijze alge meen de aandacht. Een dier wagens was van groote roode kruisen voor zien. Deze kleine expeditie was de eerste ambulance (zij het in miniatuur), die naar het Oosten is vertrokken. De commandant der W.A.. rar. A. J. Zon dervan. had n.l. besloten voor zijn weermannen, die bij het N.S.K.K. dienen, ook Nederlandsche artsen in te zetten, ten einde de Duitsche dok toren het werk te verlichten, en onze kameraden daar ver van hun vader land, van ons voortdurend medele ven te overtuigen. De auto's waren volgeladen met medicamenten en bovendien met de vele pakjes, die het stafkwartier in de afgeloopen 3 dagen voor de ka meraden aan het Oostfront ontvan gen had. De colonne stond onder leiding van den banleider Ncderkoorn, die als vertrouwensman van den comman- Schade-Enquête voor Militairen te Velde UITBETALINGEN VANGEN BINNENKORT AAN De Schade-Enqucte-Commissie voor militairen te velde is thans zoover met haar werkzaamheden gevorderd, dat alle aanvragen om toezending van enquête-formulieren zijn afge handeld. Aan ieder, die ceii enquête-formu lier aanvroeg en dit nog niet heeft ontvangen, wordt tot i Augustus 1941 de gelegenheid geboden, alsnog een formulier aan te vragen, hetgeen kan geschieden door het zenden van een brief of briefkaart met het vol ledig adres van aanvrager aan den secretaris van de Schade-Enquête- Commissie voor militairen te velde, Javastraat 4 te 's Gravenhage. Voorts kan nog worden medege deeld. dat uitbetaling van de bijdra gen, vastgesteld door den secretaris generaal van Financiën, binnen kor ten tijd zal aanvangen. dant der W.A. naar het Oosten gaat. Commandant Zondervan en zijn staf namen voor het vertrek hartelijk sl eeheid van vertrouwensmannen |n doktoren. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 16 JULI HILVERSUM I. 415, 5 M. 6.45 Gramofooiimuziek Ochlend- jymnastiel T.ou Gramofoonmuziek. 7.45 lehtendgynuiastiek. X.OÖ B.N.Ü.: Nieuws berichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 GramofooïuDuzick. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroepor kest. 12.00 Frans Wouters en zijn or kest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 G nimofooninu- ziek. 1.-15 Zangklas van do veroeniging Zang lust" mot pianobegeleiding on jramofoonimiziek. '115 Do Romancers en solist. 3.00 Voor ilc vrouw. 3.20 Viool mot pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door do "Christ. Kndio- Stiehting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, en economische en beursberichten. 5.30 Voor do jeugd. 5.45 Amusementsorkest. 6.15 Voor do binnenschippers, 6.30 De Ramblers. 7.00 ll.N.O.Economis.'-he vragen van den dag. 7.15 Voor do kleu ters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volks zangkoor met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 8.15 Sipiegel van den dag. 8.80 Cabarctprogr.uumu. 9 80 Berichten (Engelscb). 9.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: The Dutch Achievements in the Neder lands Indies". HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 üraniol'oonaiuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. T.oii Grunnfoomnuziek. 7.45 Uchtoiiilcfv mn.-iit if*k 8.'"O B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Gramo foonmuziek. 10,4)> Declamatie. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 De Gooilanders. 1.45 Russisch orkest „Slawa' en solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „La Tra- viata" (gr.pl.). 4.00 Trioconcert en gra mofoonmuziek. 5.00 Cursus „Het geeste lijk karakter van ons volk" (voorbe reid door liet Vrijz. Prot, Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroep-llarmo- nie-orkest. 6.15 Reportage. 7.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Causerie „De geestelijke weerstand van het, Nederlandsche volk'.' 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-orkest en solist. (S.45—9.05 Causerie „Ban den met Vlaanderenland9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 10.05—10.15 Reportage. De verhoudingen bij de Sovjets. Zoo leven tfc Sovjet-Russische arbeidersfamilies. (Scherl-Polygoon) CACAOPRODUCTEN In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris generaal van Landbouw en Vissche- rij, waarbij de Meelcentrale de be voegdheid krijgt aan de cacaoindus- trie een inleveringsplicht op te leg gen mede t.a.v. cacaoproducten. KANTTEEKEN1NG Ervaringen Gr. Zoo zijn wij er bijna door heen. Het zal nog wel den heelen zomer door. hier en daar: spannen maar de groote massa-angst is toch: voorbij. Het examen. Ieder jaar op nieuw voel ik me weer gegrepen in die klem van het examen, wanneer ik rondom mij heen hoor van het voor zichtig balansje, waarop de heeren- die-het-wéten, hun cijfers leggen, tot plusjes en minnetjes uitgedrukt, om nauwlettend toe te zien of het be verig pijltje overslaat naar: ja of: neen. Zooals een dokter in zijn witte jas bezig is op het goudschaaltje achter glas, het zooveelste milligram af te tikken, met den top van zijn vinger, om er het gevaarlijke poedertje mee te bereiden, zoo zie ik de examinato ren, na de spannende dagen van het ondervragen, bezig met het geluks- of ongeluks-poedertje, dat aanstonds, op den drempel van dezen zomer, aan de jongens en meisjes zal worden toe gediend. De één krijgt iet toovermiddel, dat hem tot een dwazen India- nendans inspi reert en ie ander krijgt het bedwel mend poedertje, dat hem beschroomd naar huis doet gaan, zonder eenig uitzicht meer op wat zomerstih plei- zier. Ik heb gisteren iemand van de pijn bank gesproken. Een examinator. Een als ik het zoo mag zeggen een beroeps-martelaar en het is juist naar aanleiding van wat hij mij toever trouwde, dat ik hier' ditmaal over het examen-doen in een ietwat anderen geest schrijf dan voorheen. Want wat deze man van ervaring mij heeft beleden, heeft hem tot een vriend gemaakt van al die jongens en meisjes, die aan zijn onderzoek zijn onderworpen geweest. Dit vooral heeft mij van hem ge troffen, toen hij zei Ik vergeet mijn eigen examen-doen nooit en ik denk onder het examineeren altijd aan mijn eigen kinderen. Dat is misschien wel een heel won derlijke gedachten-gang tijdens een examen, maar het werkt electrisch, het zendt siroom uit en het schept sfeer. Een candidaat en een examina tor zijn geen vijanden van elkaar. Ik ben de beul niet, zei hij, die den veroordeelde op het schavot bedient. Ik ben alleen maar, een beetje oude heer, die eens wat vraagt naar dit en naar dat, als het kan zoo onder het keuvelen door. Want ik ben er niet op uit, om te weten te komen, wat mijn candidaten niet weten, doch wat zij wèl weten. Dit is een man, die niet alleen er varing heeft op het gebied van exa mineeren, hij heeft vooral ook een rijpe levenservaring. Luister maar: Als ik aan het on dervragen ben, zoek ik niet naar het bepaalde eenig-juiste antwoord, dat lk op mijn vraag hebben wil of hebben moet, maar naar het inzicht, het doorzicht. Ik kom veel meer te weten, door mijn „slachtoffers" te laten: pra ten, dan door hen te laten antwoor den. Het komt voor mij meer aan op de vraag of zij het „begrijpen", dan of ze liet wéten. Want dat wéten is in de eerste plaats nog al betrekke lijk; het dient tot niets anders dan tot het leeren begrijpen. Uit het we ten leert men den samenhang der dingen. Wat wéten wij nog na een jaar of wat van ons examen? Ons we ten is omgezet in inzicht. Ons weten is perspectief geworden. En nu komt het herhaaldelijk tijdens een examen voor, dat ik tegenover een candidaat zit, die al verder is dan: het wéten; dien ik, op zijn concreet wéten zou moeten laten zakken, maar die er, ondanks dat. toch doorkomt-, omdat hij dat weten al tot begrijpen verwerkt heeft. En vergeet vooral ook dit niet, dat het „geen-antwoord-grven" op een vraag heelemaal nog niet bewijst, dat de candidaat „het. niet weet". Veeleer: dat hij het zich niet herin nert. De echte niet-weters de dom- men die haal je er zoo uit. Maar met de rest bon ik voorzichtig als examinator. Het komt mij altijd 7,00 wreed voor een laag cijfer te geven aan een jongen, omdat hij zich op Maandag 14 Juli. te 3.39 uur precies, niet herinnert wanneer Karei de Stou te enzoovoort. Ik weet immers dat hij het geleerd heeft; ik weet dat hij het wéét. En ik heb er veel meer aan te ontdekken, dat hij dat tijdperk van Karei de Stoute heel goed heeft leeren zien, in verband met de neele ver dere geschiedenis. Toen deze oude heer mij dat aoo overtuigend vertelde, heb ik hem een rare vraag gedaan. Hoe oud is U? Bijna oud genoeg om gepension- neerd te worden, zei hij lachend. Maar hij begreep mij ook: U denkt, dat is nog al jong van opvatting: nog al „modern" voor zoo'n oude heer. Ja. zei ik eerlijk. Nou. zei hij. Iaat ik U dan dit zeggen, dat de ou deren, de levensrijperen ook onder de examinatoren veel jonger en veel „moderner" zijn dan de jongeren onder hen. Dat komt, omdat die jon geren nog alleen maar de herinne ring aan hun eigen examen hebben en er geen levenservaring mag ik zeggen: levens-wijsheid naast heb ben. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 25 Ik wachtte je hier op, om je al dat getelefoneer te besparen. Bram zei hij, zoo schuchter, dat ik. dadelijk tot rust kwam. Wat is er gebeurd? Philip Somer is zooever. in mijn bijzijn vermoord, hijgde ik. En je weet niet door wien? Dat is het beste bewijs voor zijn onschuld, antwoordde hij grimmig. HOOFDSTUK XIII. Op zoek naar alibi's. De hall leek mij opeens volge stroomd met menschen. Aan de deur van zijn kamer stond mijnheer Var Wieringen, onbeweeglijk, maar me' trillenden mond en zeer bleek. In de omlijsting van de salondeur staarde mevrouw Van Wieringen mij aan haar verbonden rechterhand vóór haar lippen houdend en zich blijk baar geweld .aandoende om niet van afgrijzen 'te schreeuwen. De deur on der de «tatietiap, die toegang gaf tot het trappenhuis van het personeel werd opengedaan en Teun, de oudste zoon, voegde zich bij ons. Over de balustrade van den omloop boog zich Eddy en kreet om inlichtingen. Ach ter de op een kier staande deur naar het trappenihuis, op den omloop, zag ik een vrouw, een meisje, stellig een dienstmeisje. En beneden, onder de statietrap, waar Teun de deur open gelaten had, verschenen twee andere meiden, die daar bleven staan, ge reed zich bij het eerste teeken van mevrouw weer terug te trekken. John, d:e de voordeur achter mij gesloten had, stond bewegingloos, doch bij hem hóórde dat. Hij was stellig de eenige, die niet bleef uit nieuwsgie righeid, doch omdat zijn aanwezig- neid wellicht gewenseht zou blijken. A. A. was opgestaan en kwam op mij toe. De manier, waarop hij de situatie meester werd, zou hem ge voelloos kunnen doen schijnen, doch ik wLst wel beter. Aan het oordeel van anderen echter heeft hij zich nim mer gestoord, aan het mijne trou wens evenmin. Steek dat ding in je zak, Bram. Je zou het stellig zoo even gebruikt hebben, als je had kunnen weten waarvoor. Maar hier is het in eik geval niet noodig. Mijn- aeer Van Wieringen, kunnen: we in uw kamer een onderhoud hebben? En John, verhoog je verdienstelijkheid door'ons oen straffen borrel te bren- ".cn. wil je? Op een vraag hoort een antwoord tc volgen. Dus maakte de huisknecht een lichte buiging en zei: U v.enscht jenever? Whisky? Cognac? Doet er niet toe, als het maar sterk is. Hij duwde mij zachtjes voor zich uit de kamer van mijnheer Van Wie ringen in, liet dan mijnheer passez- jen, volgde ook zelf en sloot de deur zonder acht te slaan op de kreten van Eddy, noch op het van afkeer verwrongen gezicht, van mevrouw, noch op de begecrige belangstelling van Teun, welke laatste de deur bij na tegen zijn neus kreeg. Ik ga er direct heen, Bram, maar eerst moet jij een beetje tot je zelf komen. Je ziet er waarachtig uit, of je een spook gezien, hebt. Maar spo ken moorden niet. Ga zitten, rook, als je kan, en drink, of je kunt of niet, zoodra John tenminste iets drinkbaars gebracht heeft. Ditmaal overtrad de huisknecht her door hem geëerbiedigde voorschrift van plechtstatigheid, want hij kwam verrassend vlug terug met een blad. waarop hij glazen en verschillende flesschen aanbracht. A.A. schonk mij een glas in. ik meen jenever, maar ik ben daar niet zeker van, omdat ik het zoo snel leegdronk, dat ik er niets van proefde dan een brand op de tong, waardoor ik mijn zelfbehcer- sching geheel terugvond. Je moet vlug vertellen, Bram. uiets overslaan cn niets er bij doen. Een doode loopt niet weg, maar ik wilde toch zoo gauw mogelijk even gaan kijken en voordien moet ik we ten, wien we kunnen uitschakelen. Somer werd in jouw bijzijn vermoord, dus ongetwijfeld doodgeschoten. Hoe laat? En waar? In de oprijlaan, niet ver van den hollen boom. Hoe laat, dat weet ik niet. ik heb niet op mijn horloge gekeken. Ik verdiende ten volle de berisping, die er in zijn blik lag, maar ik voel de me op dat moment niet in de stemming om berispingen te aan vaarden. Ik kom er pas vandaan, ik heb gerènd, maar ik heb er een minuut of vijf gewacht, totdat er an deren bij waren. En je luidde brand om kwart over vijven, dus werd Somer om on geveer vyf minuten over vijf ver moord, in elk geval tusschen vijf uur en tien minuten over vijven. Dan ge beurde het dus, toen jullie weer op den terugweg waren? Dus toen die enveloppe al in den boom lag? Juist. Maar waarom werd er dan op hem geschoten? Wat heelt hij nog tegen je gezegd, Bram? Dat hij wist, wie den hond ver moord had, antwoordde ik, zonder het effect te verwachten, dat deze mededeeling had op onzen gastheer, doch teleurgesteld over het poovere effect, dat ze maakte op mijn onder vrager. Dat was dan ook de eenige re den, waarom iemand zijn dood kon wonschen, ging hij voort. Hij heeft jou geen naam genoemd? 1-Iij wilde het doen, hij zou het me juist zeggen, toen het schot viel, zei ik. A.A. streek zich over den baard en keek nadenkend voor zich. Dan ging hij voort: Dacht je, dat het schot werd gelost binnen den afstand, waarin iemand zou hebben kunnen hooren, wat jullie bespraken? Dat geloof ik niet. Somer praatte druk en luid, maar het schot kwam van vóór ons en in de laan zag ik geen sterveling, geen beweging. Bo vendien kwam ook nu het geluid van den knal, na dat Somer getroffen werd. Ook nu. Bram. waar hebben jul lie het op weg naar den boom over gehad? Ik vertelde, dat Somer zich over zijn onoprechtheid had geschaamd en me nogmaals verklaard had, waar om hij de revolver wegnam. Hier keeV mijnheer Van Wieringen opnieuw zeer verrast op. Ik vertelde verder, dat ik als verklaarbaar wederwoord had ge vraagd naar de in huis zijnde vuur wapenen, dat Somer mij onderhou den had over de schietvaardigheid vooral van den tuinman en Eddy Maar dat fyj voornamelijk had loo- pen tobben over de vraag, wiens naam het toch was, die uit zijn onderbe wustzijn naar boven streefde. Dus hij wist het eigenlijk pas kort voordat het schot viel? vroeg A.A. Ja, maar hij zei, dat hij het van middag al had kunnen weten, als het niet zoo krankzinnig afschuwelijk was. Dus vanmiddag zou er iets ge beurd moeten zijn, waardoor hij, en dus ook een ander, wanneer die in zijn plaats geweest was. den nu dub bel schuldigen moordenaar had kun nen herkennen, prevelde A.A. Iets dat vermoedelijk ook wij kunnen we ten, maar dat we alleen niet opge merkt hebben. Natuurlijk is de zaak eenvoudig, doodeenvoudig, als je er eenmaal achter bent. Mij komt het echter voor. dat het de ingewikkeldste geschiedenis is. die ik ooit beleefde. Mijnheer Van Wieringen, ik heb u geraden geen oogenblik zonder be trouwbaar gezelschap te blijven. Ik hoop, dat er van vijf uur tot tien mi nuten over vijven iemand althans on afgebroken in uw nabijheid is ge weest? Mijn oudste zoon, antwoordde hij. U bent daar absoluut zeker van? Het is van het. allergrootste belang dat u zeker bent van wat u zegt. Uw oudste zoon was van vijf uur tot tien over vijf bij u? Er kan veel geheimzinnigs ge beuren, mar op twee plaatsen tegelijk kan toch niemand zijn, hernam A.A. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2