Roosevelt en de Oorlog MOERMANSK, Singapore WARMTE! AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 15 JULI 1941 BUITENLAND GROOTE BRAND TE RAREST AD 10 PAKHUIZEN VERLOREN ïn den nacht van Zondag op Maandag is in dc Zweedsche in voerhaven van Karkstad een groo- te brand uitgebroken. Tien groo te magazijnen en pakhuizen, wel ke van hout waren gebouwd, ge raakten in brand. Volgens een bericht van Stockholms Tidningen zou de schade ongeveer een mil- lioen Zweedsche kronen bedragen. Over de oorzaak van den brand is tot dusver nog niets bekend. Rede van Churchil VOOR LONDEN'S STADSBESTUUR Naar uit den BriLscher. berichten dienst blijkt, meldt D.N.B.. heeft C'Vrchill zijn rede '.oor het stadsbe stuur van Londen gehóuden ten prooi aan eèn hevige opwinding. De Engel sche premier verviel langzamerhand in een toestand van razernij en schil derde in de vreeselijkste kleuren het lot. dat hij, nu de Engelsche lucht oorlog tegen Duitschland als gevolg van de superioriteit van de Duitsche luchtmacht in het nadeel van Enge land is uitgevallen, de Duitsche be volking wil laten ondergaan. Engeland is. zoo zeide hij, reeds be gonnen met aanvallen op groote schaal. Elke maand ca elk jaar zal Engeland het tempo van zijn aanval len verhoogcn. Wij zullen, zoo riep Churchill uit, ons best even. opdat Duïtschlar.d thans in zijn steden en- dorpen te lijden zal krijgen, wat wij moesten lijden. Het bombardeeren van Duitsche steden, zeehavens, in- custrieele installaties en militaire ob jecten zal in versterkte mate worden voortgezet. Ook Italië zaï zijn deel krijgen, zoo dreigde hij. Hierbij beweerde hij, dat de Engel sche luchtmacht in de afgeloopen weker, ongeveer de helft van het to tale gewicht aan bommen op Duitsch land heeft neergeworpen, dat de Duitschers tijdens den geheelen oor log op de militaire objecten.in Enge land hebben geworpen. Doch dit is slechts een begin, zoo meende Chur chill. In Juli van het volgende jaar, zoo hoopte hij. zal de Engelsche aan val een veelvoud zijn van hetgeen de Duitschers hebben gedacn. Na deze uitlatingen werd Churchill plotseling weer kalm. Hij vermaande zijn toehoorders, dat zij zich moesten voorbereiden op een tegenactie van ^öen vijand. Niet alle Duitsche vlieg tuigen bevinden zich in de Sovjet- Unie. Er is noz een groot aantal Duit sche vliegvelden in het Westen ge concentreerd. Misschien komen z'u thans niet allemaal „omdat zij het voor later willen bewaren". Engeland dient zich voor te bereiden op 'n slag om Londen". Den Engelschen minister-president Is voorts een opmerkelijke bekentenis uit een mond geglipt, over de gevol gen van den door hem uitgelokten luchtoorlog tegen de burgerbevolking. Churchill zeiae o.a. dat in Londen tengevolge van den luchtoorlog 30.000 menschen om het leven zijn gekomen. De Duitsclie Aanval op Port Said Over den recenten Duitschen luchtaanval op Port Said zijn be richten uit Amerikaanschen bron te Ankara ontvangen, meldt het A.N.P., volgens welke Port Said, nog nooit een luchtaanval van dergelijken omvang heeft beleefd. Ook de kustweg naar het alge meen bekende warenhuis Simon Arzt is getroffen. Het administra tiegebouw van de Suezkanaal- maatschappij is beschadigd. In de vaargeul van het kanaal ligt een getroffen koopvaarder van omstreeks 5000 ton. 9 Britsche Vliegtuigen neergeschoten Bij aanvalspogingen van Britsche gevechtsvliegtuigen, vergezeld van jachtvliegtuigen, op de Kanaalkust schoten Duitsche jagers 9 Britsche vliegtuigen neer. waaronder 4 ge vechtsvliegtuigen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK In Bosnië Op enkele kilometers van Jajce in Bosnië is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto met 40 scholieren viel. toen de chauffeur in een bocht de macht over zijn stuur verloor, van een diepe helling 40 M. naar bene den in de rivier Wribas. Tot dusver zijn 8 lijken en 11 zwaar gewonden geborgen. Duitsche soldaten hielpen bij het reddingswerk, aldus het D.N.B. GAULLISTEN GEARRESTEERD In Rabat zijn 20 Gaullisten gear resteerd. bij wie een groote hoeveel heid propagandamateriaal ls gevon den, aldus het D.N.B. De gearres teerden hadden deserties van Gaul listen uit de Fransche zone begun stigd en aanwerving van Fran- schen voor een buitenlandsch leger mogelijk gemaakt. BRITSCHE PATROUILLEBOOT GEZONKEN De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat de patrouilleboot Auckland in den grond is geboord. De naaste bloedverwanten van de slachtoffers zijn op de hoogte gebracht. De Auck land was een schip van 1.200 ton, dal in 1932 gereed was gekomen. Laat den ketel niet fluitend staan, ZUINIG met gas, daar komt het op aan! ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. CancL ex. Ned. lette ren: mej. G. M. Lcngkecr en de heer M. de Jager. Doc. ex. klassieke lettoren: Andr. Bolhuis. Opmerkelijk Persbericht DE INSTRUCTIES AAN DE MARINE Onder het opschrift „Roosevelt is bereid een lucifer bij het kruitvat te houden" meldt de New Yorksche cor respondent van het Zweedsche blad Aftonbladet uit kringen, die in nauw contact staan met Roosevelt het vol gende: Roosevelt is voornemens zoo snel mogelijk met Duitschland in een oorlogstoestand te geraken. Te dien einde hebben eenheden Van de Amerikaansehe vloot het bevel gekregen zonder waarschu wing het vuur te openen op elke Duitsche tankboot. op elk Duitsch vliegtuig en op elk Duitsch oov- logsschip. Zou een op deze wijze aangevallen Duitsche eenheid desondanks dezen Amerikaan schen overval aan Duitschlan:! melden, dan heeft de Amerikaan sehe regeering het voornemen den overval te ontkennen en do zaak voor te stellen als een ver wisseling met Engelsche strijd krachten. Zou echter een derge lijke Amerikaansehe overval een Duitschen tegenaanval uitlokkeu, dan zal Roosevelt constateercn, dat er een Duitsche aanval heeft plaats gehad en zal hij den oor logstoestand proclanieeren zonder het Congres te raadplegen. Heftige Critiek De bekende Amerikaansehe senator en republikein. Herald Nye, oefent vol gens een in het Zweedsche blad Nya Dagligt Allchanda uitgegeven United Press-bericht uit Washington op de meest heftige wijze critiek uit op de bezetting van IJsland door de Ver. Staten. Hij verklaart in dit verband o.m.: Onze leider schijnt bijna onge duldig te zijn geworden, omdat wij nog niet zijn aangevalen. De Bewapeningspolitiek De leider der Amerikaansehe repu- blikeinsche partij, Martin, heeft in een officieele verklaring scherpe critiek geleverd op de bewapeningspolitiek der regeering. De republikeinsche min derheid verzoekt van de regeering op heldering te mogen ontvangen, aldus staat in de verklaring, waarom tot dusverre minder dan drie milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden zijn uitgegeven, niettegenstaande het Congres een bedrag van 45 milliard heeft gcedgekeutd. De militaire com missie van het Huis van Afgevaar digden heeft geconstateerd, dat de slechte leiding, een bureaucratische inmenging, alsmede een onvoldoende voorbereiding en controle hiervan de ooi-zaak zijn. Van bevoegde zijde is geconstateerd, dat de regeering In een jaar zorg voor de bewapening min der tot stand heeft gebracht dan Duitschland in minder dan twee maanden. Ofschoon schepen, vliegtui gen. tanks, alsmede geschut en muni tie in reusachtige hoeveelheden noo- dig zijn. produceeren de Amerikaan sehe fabrieken, afgezien van vliegtui gen. slechts geringe hoeveelheden van deze bewapeningsmaterialen. In een jaar heeft de Amerikaansehe industrie met inbegrip van de opdrachten voor Engeland voor een wa-arde van 7 milliard dollar geproduceerd, waar van minder dan drie milliard als fei telijke bewapening Ls te beschouwen. EEN MISDAAD Geheel afgezien van de kwestie of men werkelijk aan den oorlog moet deelnemen of niet, blijft het 'n feit, zoo constateert het republi keinsche memorandum, dat het een reusachtige misdaad zou zijn Amerikaansehe soldaten zonder voldoende bewapening en oplel- ijsvrije haven aan de IJszee AANLEG VAN 1500 K.M. LANGEN SPOORWEG EISCHTE TIENDUIZENDEN SLACHTOFFERS Onzen V.P.B.-correspondent schrijft uit Danzig: Naast de berichten over den ver nietigenden slag in liet gebied van Bialystok heeft het algemeen de aandacht getrokken, dat ten Zuiden van het Visschers-schicrciland een tor pedojager van de Sowjets door een bom van een vliegtuig tot zinken is gebracht, terwijl een tweede torpedo jager zwaar beschadigd is. Het Visschers-schiereiland, waarvan hier sprake is, ligt 2000 km. ten Noor ten van Bialystok, aan de IJszee, en behoort tot het bevestigde gebied van Moermansk. Hier treft men twee be langrijke Sowjet-bases aan: de oor logshaven Alexandrowsk aan den lin keroever van een diep het land inloo- pendc baai en de daartegenover gele gen stad Moermansk, het eindpunt van den Moermanskspoorweg. Een oorlogshaven aan de IJszee? De bewindhebbers in het Kremlin hebben in deze Noordelijke regionen een poli tiek voortgezet, die begonnen is onder den laat sten Tsaar Nicolaas. In den wereldoorlog was de weg der Russi sche Oostzeevloot naar de wateren van den Atlantischcn Oceaan te ge vaarlijk: hij voerde door het operatie terrein van de Duitsche marine. Toen maals kwam bij de Russen het plan op, om van de Oostzeevloot een IJszee- vloot te maken en deze te stationnee- ren in de wateren van Moermansk, van waar uit een onbelemmerde vaart naar het Westen mogelijk was. Da Rus sische oorlogshaven Kroonstad in de Finsche Golf stond in den wereldoor log ongeveer gelijk met het Duitsche Kiel; van deze laatste vlootbasis on derscheidde zij zich echter doordat zij in den winter geregelddoor het ijs werd geblokkeerd. Daarvan was het practische gevolg, dat de Russische zeemacht in den winter onbruikbaar was, hetgeen dan ook in den wereld oorlog vaak genoeg was te constatee- ren. Moermansk echter is, door den Golfstroom, die er langs loopt, vrij van ijs. Een spoorlijn, tusschen rijen van graven. In het tweede jaar van den wereld oorlog begonnen de Russen met de voorbereidende werken voor het ver plaatsen van hun oorlogshaven. Het eerste deel van het program bestond uit het aanleggen van een spoorlijn, die in St. Petersburg begon en welker laatste station zich aan de Noordelijke IJszee bevond. Deze 1500 kilometer lange spoorlijn loopt van St. Peters- burg om het Zuidoostelijke gedeelte van het Ladogameer heen, buigt dan naar het Noorden, doorloopt het ge bied van het Onegameer, loopt dan verder naar het Noorden langs de Westkust van de Witte Zee en ten slotte door het schiereiland Kola tot aan Moermansk. Voor den aanleg maakte men ge bruik van colonnes dwangarbeiders en Duitsche krijgsgevangenen; er moest voortdurend in een geweldig tempo worden gewerkt. Het moordende kli maat, de slechte behandeling en de gebrekkige verzorging eiscliten ontel bare offers. De arbeiders stieiwen als ratten: de graven aan weerszijden van den Moermanskspoorweg bergen tien duizenden slachtoffers van de Tsaris tische politiek. Twee jaar, nadat het werk was begonnen, werd de laatste dwarslegger geplaatst. Toen kwam de Russische revolutie, de Moermansk spoorweg werd vergeten en het tweede deel van het progi'am, de uitbreiding van de haven van Alexandrowsk, werd vooreerst niet uitgevoerd. Hervatting van het werk na tien jaar. De Sowjets waren reeds tien jaar aan het bewind, toen zij zich het Tsa ristische plan weder herinnerden. Zij herdoopten Alexandrowsk in Poljar- now en begonnen met de verwerkelij king van de plannen uit den wereld oorlog. De Moermanskspoorweg werd voor een groot deel van dubbel spoor voorzien. Daarbij werd een kanaal aan gelegd, dat van de Finsche Golf naar de IJszee liep. De landen tusschen de Oostzee, het Ladogameer, het Onega meer en de zich in het Noorden daarbij aansluitende meren werden doorge graven en op deze wijze kwam een ver binding tusschen dc twee zeeën op be trekkelijk eenvoudige wijze tot stand. Vervolgens zette men baggermachines aan het werk, om de vaargeul naar Alexandrowsk en Moermansk uit te diepen. Het kleine visschersplaatsje Alex androwsk werd in weinig jaren her vormd in een stad van 100.000 inwo ners; het is een marine- en arbeiders stad geworden, omdat de Sowjets hun werven aan de Oostzee sloten en naar Kola verplaatsen. Fabrieken cn in richtingen voor l'.et vervaardigen van oorlogsmateriaal werden in voor Sow- jet-Rusland buitengewoon korten tijd gebouwd; deze hadden tot taak, te voorzien in de behoefte aan materiaal voor de naar Alexandrowsk verplaatste Sowjetvloot. De Sowjets hadden zich in het hoofd gezet, het schiereiland Kola te hervormen in een uitvalspoort, van waaruit de Sowjet-slrijdkrachten den weg naar liet Westen zouden in slaan, zoowel te water als te land. Dit plan. is hun evenwel even weinig ge lukt, als het uitbreiden van hun in vloed op Europa. en den oorlog INVOERING VAN EEN LEVENS MIDDELENKAART Ook in Singapore begint men zoo langzamerhand te bemerken, dat cr oorlog is in Europa, meldt het V. P. B. Zoo heeft men moeten besluiten tot het invoeren van kaarten voor de rantsoe neering van levensmiddelen. Zonder deze kaarten is het thans onmogelijk, de noodzakelijkste levensmiddelen, als suiker, meel en zelfs rijst te koopen. Voor levensmiddelen in den vrijen han del zijn maximumprijzen bepaald, waaraan evenwel niemand zich houdt. Whisky is buitengewoon duur gewor den, om nog te zwijgen van cognac cn andere alcoholhoudende dranken, die alleen nog tegen fantasieprjjzen te krij gen zijn in den sluikhandel. Er heerscht bepaald gebrek aan geneesmiddelen en pharmaceutische preparaten, aangezien meer dan de helft daarvan vóór den oorlog door Duitschland is opgekocht. Het verbod, om deviezen uit te voe ren, heeft een einde gemaakt aan den b'nvoer van allerlei goedëren uit Ame rika; uit Australië mogen alleen nog dc noodzakelijkste levensbehoeften wor den ingevoerd. Tengevolge van dezen staat van zaken is een groot aantal win kels gedwongen geworden om te slui ten; vooral in het mode- en luxebedrijf is dit het geval. Aangezien Singapore van ouds vooral is ingesteld op den Amerikaanschen invoer, maakt zich het uitblijven van den Amerikaanschen im port buitengewoon voelbaar. De aan voer uit het moederland is bij lange na niet voldoende om in dit tekort te voor zien. Ook de uitvoer van gummi, tin, coprah enz. staat zoo goed als geheel stil bij gebrek aan schecpsruimte. De levensstandaard, die in Singapore toch al hoog was, is in aanzienlijke mate gestegen. De hotels zijn tot de nok toe gevuld; en aangezien de huizen, die vlak aan zee lagen, opgeblazen zijn en de anderen, die op 2 tot 3 kilometer af stand liggen, op hoog bevel moes ten worden ontruimd, heerschte er een zekere woningnood. Dc café's en restaurants moeten des avonds om 10 uur sluiten. Particuliere bezitters van auto's krijgen slechts 17 gallons (a 4,5 liter) benzine per maand. En de gelukkigen, die het land mogen verla ten. zien zich voor een onoplosbaar pro bleem gesteld, daar zij slechts 100 (Straits) dollars mogen medenemen ongeveer 75 gulden! 14 J u 1 i. Zondag ben ik met mijn vrouw en twee kinderen Tip en Top (dit zijn pseudoniemen) naar Artis ge weest. Nou vraag ik U. met dat snik- heele weer naar Amsterdam, en dan nog naar Artis! Het idee was natuurlijk van vrouwlief: ze had nog nooit een olifant gezien, zei ze, en ze had gehoord dat het zulke lieve diertjes waren. Ik ga liever zwemmen, zei Tip brutaal. Flinke jongen is hij; hij aardt naar zijn vader. Zwijg als je ouders spreken, zei mijn vrouw vinnig. Na tuurlijk wil je dolgraag naar Artis. Dat is zoo haar gewoonte: zij bepaalt de voorkeur van anderen. Na veel gepraat en om geen ruzie te maken met mijn vrouw, besloot ik dat we zouden gaan. Eenmaal in Artis aangeland, stevende mijn eega direct op de olifant af. Hij keerde zich om. Lief diertje, vind je niet? zei ik. Als het warm is, word ik altijd sarcastisch. Ze antwoordde niet, en liep om de kooi heen. U moet hem een cent geven, zei een omstander. Mijn vrouw legde de cent op de gestrekte palm van haar hand; toen de olifant het muntstukje met zijn slurf pakte, hui verde ze van geluk. Het beest gaf de cent aan zijn oppasser, die aan zijn pet tikte. Ik dacht er over, mijn hond dat kunstje ook te leeren; het zou een aar dige bijverdienste zijn. Vervolgens mochte de apen zich in onze belangstelling verheugen. Ik houd niet van apen, zei ik, ze lijken zoo op menschen. Mijn vrouw vond het een dubbelzin nige opmerking. Was het ook. Na een poosje sloften we verder, lang: schreeuwende vogels, brullende leeu wen, hooghartige kameelen. amechtige buffels en andere geïmmigreerde bees ten. Doodop stonden we na een paar uur op straat. Ik wil zwemmen, zeurde Tip. Hou je stil. zei zijn moeder, we gaan naar tante Marietje. Hemel, sta me bij, zuchtte ik. En toen, me verman nend: we gaan niet naar tante Marie tje. We gaan naar huis. Mijn vrouw dreigde te barsten, de Ons Kort VERHAAL kinderen juichten. Denk aan de erfe nis, Piet (een pseudoniem van me), bracht ze er tenslotte uit. Ze kan het me doen, zei ik; wij schrijvers hebben geen erfenis noodig. Na een uur zaten we met zijn vieren in onze heerlijke koele tuin in Amers foort. Ik zegende mijn woonplaats. Moge we zwemmen, moeder? vroegen de kinderen. Asjeblieft, antwoordde ze. En toen ze weg waren, tegen mij: dat is eens, maar nooit weer. Ik vond die olifant heel geschikt, zei ik. Hoe pel op, zei ze en sloot haar oogen, ter wijl ik zat uit te rekenen hoeveel me dat uitstapje gekost had. Na lelling nam ik me vast voor, mijn hond dat kunstje van die olifant te leeren. Of zou ik toch nog meer eens naar tante Marietje gaan? v, M. Brandweerauto in volle vaart over den kop 12 Manschappen gewond w.o. 3 ernstig ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER Gistermiddag reden twee brand weerauto's met groote snelheid over den Aalsterweg te Eindhoven. Ge komen ter hoogte van het kruispunt met den Leenderweg stak een wiel rijder, een zekere W. uit Waalre, na dat de eerste auto reeds was gepas seerd, plotseling den rijweg over. De bestuurder van de tweede brandweer auto, een z.g. boschbrandwecrwagen met daarachter een kleine babyspuit, trachtte met een handige manoeuvre een aanrijding te voorkomen. Door de groote snelheid, waarmede hij zijn stuur omgooide, sloeg de wagen over den kop en botste met groote kracht tegen jen langs den weg staanden licntpaal, die afbrak. De gevolgen varen verschrikkelijk. Op den wagen varen 12 manschap pen gezeten, die ailen min of meer ernstige verwondingen opliepen, zoo- als gebroken armen, beenen en rib ben, alsmede Inwendige kneuzingen. Drie van hen liepen bovendien nog een schedelbas'sfractuur op, zoodat voor hun leven wordt gevreesd. Allen Werden terstond overgebracht naar het Binnengasthuis en het St. Jo- Bephgesthuis en aldaar ter verpleging opgenomen. Ook de wielrijder, die door zijn on voorzichtigheid dit ongeluk teweeg bracht, kwam er niet geheel zonder kleerscheuren af. Hij werd nog ge grepen door den wagen en tegen den grond geslingerd, zoodat hij eveneens met verwondingen naar het zieken huis moest worden overgebracht. Ver schillende doktoren uit de omgeving .verleenden den velen slachtoffers de (eerste hulp. De namen der zwaarge wonden zijn Hendriks, Swane en Damen. Bij het baden verdronken Gistermiddag Is de 5-jarige Hajo Ploeger, bij het spelen in dc Wold A geraakt en verdronken. Zondagmiddag is in het Paters- woltische meer. onder de gemeente Haren, de 19-jarige J. Klinkhamer uit Haren, bij het zwemmen verdronken. Bij een anderen jongen, die bewus teloos uit 't water werd gehaald kon den, door langdurige kunstmatige ademhaling, de levensgeesten worden opgewekt. Bij het baden in den Rijn tegen over Elden is Zondagmiddag de 23- jarige H. Meyerink uit Arnhem, ver dronken. Door de politie is gistermorgen uit de Waalhaven te Rotterdam op gehaald het lijk van den 17-jarigen fabrieksarbeider A. Kerkhof, die Zon dagmiddag bij het zwemmen is ver dronken. Te Haaften is bij 't zwemmen in de Waal de 29-jarige melkrijder G. Zuidani verdronken. Gisteravond is in 't gemeentelijk zwembad te Winschoten de 20-jarige Roelf Esseling verdronken. Tijdens 't zwemmen in het Zuid- diep nabij het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas te Rotterdam is de 28-jarige W. P. Timmermans uit Rot terdam, verdronken. IN KOLENSLIK-BASSIN GEVALLEN De tienjarige J. J. is met het hoofd voorover in een kolenslikbassin van de mijn Willem Sophia te Spekhol- zerheide (gemeente Kerkrade) ge vallen en verdronken. BOMMEN OP ONS LAND 3 Meisjes gedood In den afgeloopen nacht hadden de door Britsche vliegtuigen op ons land geworpen brisant- cn brandbommen op eenige plaatsen meer of minder zware beschadigingen van woonhuizen en boerderijen tengevolge. In een stad in Zuid-Holland werden een woonhuis to taal vernield en vier andere beschadigd. In totaal werden drie meisjes gedood, een man, een vrouw en een knaap wer den gekwetst. De hier en daar door brandbommen veroorzaakte branden, meest bosch- en heidebranden, konden snel wordep gebluscht. BENOEMING GRIFFIER VAN PROV. STATEN VAN GRONINGEN In de hedenmorgen gehouden zitting van de provinciale staten van Gronin gen is benoemd tot griffier der staten in de vacatui'e van wijlen mr. M. W. Scheltema, mr. S. J. Fockcma Andreae, hoofdcommies, chef van cle tweede af- deeling der provinciale griffie in Over ijssel, nummer één van de voordracht met 36 van de 40 uitgebrachte stemmen. Mr. E. Schotman, secretaris van de ge meente Leeuwarden, kreeg vier stcm- LIJK OPGEHAALD. Gistermiddag is te Ooslerbcek uit den Rijn opgehaald het lijk van de 22-jarige H. J. Meyerink, die Donderdagmiddag bij het zwemmen is verdronken. SPORT TENNIS De Nationale Kampioenschappen begonnen OP DE M.E.T.S-BANEN Gisteren is op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen een aanvang gemaakt met de jaarlijkschc tenniskampioen' schappen. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel, voorronde: Mr. Sic—Bouman 6—2, 64; v. d. Broeke—(Brusscn 6—2, 6—0; ir. van Herwyncn—v. Weel 6—2, 6—3; Bool v. d. Straaten 7—5, 7—5; v. Mee geren— ir. des Tombe 6—1. 6—0; Ja- cobson—v. Galen 63, 6—3. Eerste ronde: v. d. Baar—v. Weli& 63. 60; Wiegersmr. Pieters 63, 6t; TeschmacherPoerink 6—3, 6—1; Hendriks—Rietcr 63, 6—1; van Olsfcv. d- Wel 8—6, 6—3: Windt Veltenaar 6—3, 4—6, 64; den Hoed—mr. Sie 1—6, 6—1, 6—4; Spielo -Bool 61, 46, 6—4; HarstenJ. v. Meegeren 6—3. 9—7; Bouman— mr. Boomstra 7—5, 6—4: v. d. Kruk Eenhoorn 4—6, 6—4, 7—5; Bosschaart Elink Schuurman 6—1, 61; B. v. Meegeren—Enthovcn 6—1, 63. Dantcsenkelspel, Eerste ron de: mej. Diemer Kool—mej. stoop 31, 62; mej. Godefroy—mevr. v. d. Klashorst G—3. 6—1; mej. van Alphen —mej. Bloemarts 86. 60: mevr. Smulders—mevr. Marinkelle 6—3, 1 26, 63; mej. Wallinkmej. Smits 7—5. 6—1. Dames dubbelspel. Eerste ronde: mej. Klein en mej. Felex slaan mevr. van Herwijnen en mevr. Smul ders 63, 62. Gemengd dubbelspel. Eerste ronde: mevr. y. Berkel en Tesch macher slaan mej. Adams en Gode- froy 62, 62; mej. Diemer Kool en Leyenaar slaan ntej. Hefting en v .d. Wel 64. 5—7, 75; mevr. en heer Marinkele slaan mej. van Alphen en Lucas 62, 7—9, 63. Heerendubbclspel. Eerste ronde: Ir. y. Herwijnen en mr. Ma rinkele slaan mr. Boomstra en Bool 61, 108; Lucas en Bosschaart slaan Tierie en mr. Pieters 68, 75, 63; van Olst en Wiegers slaan Go defroy en Hendriks 7—5, 75. De Reorganisatie der Werkverschaffing ARBEID TOT WELZIJN VAN VOLK EN STAAT President Jacob van de Geschafts- gruppe Soziale Verwaltung bij den commissaris-generaal voor Financiën en Economie deelt mede: Tot de maatregelen, welke ter op lossing van de sociale problemen ter beschikking staan, nemen die betref fende de werkverschaffing een voor aanstaande plaats in. Reeds sinds langen tijd heeft men erkend, dat de staatszorg voor de werkloozen niet alleen in den vorm van ondersteu ning kan bestaan. De staat heeft vooral ook de verplichting, de werk loos geworden landgenooten moreel en geestelijk bij te staan. Deze hulp bestaat hierin, dat men op redelijke voorwaarden werk verschaft. Daarbij komt, dat deze arbeid, het cultiveeren en ontginnen, het winnen j van nieuw land enz., den arbeider het bewustzijn geven zal, dat hij ten' bate van het welzijn van volk en staat werkzaam is. Dat is de eigen lijke grondslag van de werkverschaf fingsmaatregelen. Om dit doel te be reiken, was het noodig, dc plannen voor openbare werken in Nederland aanzienlijk uit te breiden. Hiertoe moesten eerst de noodza- kelijke wettelijke grondslagen ge schapen worden, hetgeen bereids is geschied. "Vervolgens was een prln- cipieele nieuwe regeling van de ar- beids- en loonvoorwaarden vereischt. Deze nieuwe regeling is in de Staats courant van 11 Juli jL opgenomen. Zij stelt de werkzaamheid in de open bare werkverschaffing gelijk aan den arbeid in het vrije bedrijf. Het wer ken in de werkverschaffing is niet meer, zooals tot dusver, een andere vorm van openbare werldoozenonder- steuning. Ieder zal naar zijn presta tie kunnen verdienen. Anderzijds is echter ook vastgelegd, dat zij, wien het voorloopig nog niet mogelijk is, gemiddelde prestaties tc leveren, re delijke verdiensten knnnen .bereiken. ONTSPANNING VOOR NED. ARBEI DERS IN DUITSCHLAND De persdienst van het N.V.V.. af- deeling „Vreugde en Arbeid", deelt mede. dat heden twee groepen elk van 8 a 10 personen naar Duitsch land zullen vertrekken om daar on der auspiciën van de werkgemeen schap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" die deze tournee heeft ge organiseerd in samenwerking met de Deutsche Veranstaltungsdienst Ber lin voorloopig gedurende 1 maand op te treden voor de in Duitschland tewerkgestelde Nederlandsche arbei der r JAARVERSLAGEN brochures, boekwerken, dissertatie? en bestekken kunnen door onze machi nale zetterij snel en billijk geleverd worden. N.V. Drukkerij Onnes. Snouckeartl.9

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4