Het Ware Gelaat van Moskou Toekomst Nederlandsch Tooneel 4 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1941 STEUN AAN TOONEELSCHRIJVERS BUITENLAND Luchtbases op Malta gebombardeerd Strijd bij Tobroek duurt voort Italiaansch \N eermacïitbericht 17 Juli In den afgeloopen nacht hebben onze afdeelingen vliegtuigen luchtba ses op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is een verkennings poging, door vijandelijke gepantserde auto's ondernomen, aan het front van Tobrcek verijdeld. Onze vliegtuigen hebben de verster- kingswerken van Tobroek en vijande lijke luchtbases in Egypte gebombar deerd. In de omgeving van Siwa zijn vijandelijke detachementen en geme chaniseerde strijdmiddelen met bom men en machinegeweervuur bestookt. In duikvlucht hebben bommenwerpers ter hoogte van Marsaloech 2 stoom schepen aangevallen. Een schip van 1500 ton werd getroffen en kan ver oren geacht worden. De vijand heeft opnieuw luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis en geringe scha de veroorzaakt. Oost-Afrika In Oost-Afrika wordt heftige bedrij vigheid der artillerie in den sector- Wolsjefit gemeld. Een duikboot, onder bevel van den eersten luitenant ter zee Ferdinando Calda, die op den At- lantischen Oceaan opereerde, heeft een petroleumtankschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Het Aftreden van het Japansche Kabinet Prins Konoje roert besprekingen voor een nieuwe regeering Prins Konoje heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw Ja- pansch kabinet aanvaard. De ministers van Oorlog en Marine hebben hem reeds hun medewer king toegezegd. DE ONDERHANDELINGEN Onmiddellijk nadat Konoje het pa leis had verlaten, heeft hij een bespre king van een uur gehad met baron Kiisjiro Hirancema, vervolgens met clen minister van Oorlog, luitenant-ge neraal Hidekï Tojo en den minister van Marine, admiraal Kosjiro Oikawa. Tijdens een conferentie met deze 3 ministers, m de particuliere woning van Konoje, is een volledige overeen stemming van opvattingen bereikt. Konoje heeft vervolgens besprekingen gevoerd piet Kenji Tomita. den eer sten secretaris van het kabinet. Voor dien had Yoshiye Saito, adviseur van het ministerie van Buitenlandsche Za ken. een bezoek gebracht aan Konoje. Te Tokio verluidt, dat Konoje waar schijnlijk vandaag de kabinetslijst ge reed zal hebben waarop dan heden avond de nieuwe regeering in het pa leis zal worden geïnstalleerd. Onmid dellijk nadat Konoie de woning van Hiranoema had verlaten, heeft laatst genoemde een bespreking gevoerd met Kozo Ota. lid van het Hocgerhuis en eersten secretaris in 't voormalige ka binet Hiranoema. Vervolgens heeft Ota een bezoek gebracht aan Harce- misji Tana'oe. voormalig minister van Verkeer, waarna Ota opnieuw met Hi ranoema een bespreking heeft gevoerd. Intusschen hebben hooge autoriteiten van de ministeries van Oorlog en Ma rine belangrijke, afzonderlijke confe renties geveerd. Naar van betrouw bare zijde volgens Domei verluidt, is het leger en ce marine bereid. Konoje te steunen in zijn pogingen om een nieuwe regeering te vormen. De mi nister van Oorlog. Tojo. de chef van den generalen staf. generaal Gensoe- giyama. en de inspecteur-generaal voor de militaire opleiding, generaal Otczo Yamada. hebben op het minis terie van Oorlog een bespreking ge voerd. terwijl de minister van Marine. Oikawa, de chef van de afdeeling rr.arinezaken van het ministerie van Marine, schout bij nacht Takazoemi Oka en de chef van den marinestaf, admiraal Osami Nagano op het mi nisterie van Marine in conferentie bijeen zijn gekomen. De Luchtaanval op Suez KANAALWERKEN GETROFFEN Bij den aanval van Duitsche vlieg tuigen op het Suezkanaal zijn. naar het D.N.B. meldt, de kanaalwerken ge troffen door verscheidene zware en een groot aantal lichtere bommen. Een tweede aanval was gericht op de havenwerken van Suez. Hier hadden de vliegers het gemunt op de petro- leumvoorraden en minstens 3 tanks pingen na hevige ontploffingen in vlammen op. Een zoeklichtstelling werd vernield. De vliegers konden bij den aanval constateeren, dat een pas sagiersschip van 10000 tot 12.000 ton. dat twee nachten tevoren getroffen was. nog steeds in brand stond. Het schip was aan den grond gezet en gaai ziin volledigen ondergang tegemoet. BEIROET IN BRITSCHE HANDEN Te Vichy is medegedeeld, dat de Sy rische haven Beiroet door den Fran sehen admiraal Gouton is overgedra gen aan cVn Britschen opperbevel hebber. generaal Wilson, nadat de Britsche bezettingstroepen de stad waren binnengerukt. De Fransche Hooge Commissaris generaal Dentz heeft Beiroet verlaten en zich naar Tripolis begeven. GEHEIMZINNIGE SLUIER HET BLOEDBAD TE LEMBERG De New York Enquirer publiceert een verslag van den United Press-correspondent Jack Fleischer uit Lemberg. Fleischer schrijft, dat de Sovjets voor hun vertrek een vreeselijk bloedbad hebben aangericht onder de poli tieke gevangenen. Verwijzende naar het vinden van honderden slachtoffers van dezen massa moord in de militaire en staatsge vangenis van Lemberg, schrijft hij dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen gezien heeft, waar tel kens 20 tot 3Ó lijken in den grond gestopt waren. Een nog grooter aantal ligt begraven in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men 100 nieuwe graven zien, waar de lijken liggen van de Oekrainers en Polen, die door de wegtrekkende bolsjewisten afgemaakt waren. VAN BUITENWERELD AFGESNEDEN Het Spaonsche blad A B.C. schrijft, dat sedert hun triomf in die rcode October-maand de bolsjewisten hun land van de geheele buitenwereld af gesneden hebben. De volken, die aan de Sovjet-Unie grenzen, wisten niet, wat in dit ontzaglijke land gebeurde. Wie zich binnen den Sovjet-staat ver zette tegen despotisme en de lijn wil de bereiken, die ons scheidt van de ...andere" wereld, liet zijn ieven onder de kogels van de Gepeoe. Een geheim zinnige sluier werd gelegd over de reusachtige gebieden. Nu en dan lie ten Lenin of Stalin weliswaar een ..de mocratische" commissie het land bin nen. maar deze moest zich langs voor geschreven wegen bewegen en kreeg alieen datgene te zien, wat op het pro gramma van het tooneel stond. Tot dierlijk bestaan gedwongen Thans, onder vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergel de plaatsen komen te zien, vuil en kwalijk riekend, zonder licht en water en onder; een ontzettende terreur ge doemd tot een dierlijk bestaan onder den geesel der beulen. Een overwin ning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt zou, aldus het Braziliaan- sche blad N o u t e, angst en schrik in de wereld moeten wekken. Met de nederlaag der Sovjet-Unie echter, wordt de menschheid definitief bevrijd van de Moskousche beulen en hun handlangers. In het tegenovergestelde geval 3uu de Sovjet-Unie het bolsjewls_ ine te vuur en te zwaard over Europa verbreiden. De laatstè 25 jaar heeft het bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreid, omdat Duitschland een onoverwinnelijke hinderpaal daar tegen opwierp. Wanneer de Duitsche weerstand niet had bestaan, aldus Noute, zouden vrijheid, en Christen dom, dank zij Stalin, naar de haaien zijn geweest. Men beschikt te Berlijn thans over de getuigenverklaringen, die de be richten over mishandeling van Duit sche gevangenen door de Sovjet-troe pen documenteeren. Zoo heeft men, aldus het A.N.P.. na de inneming van de vesting Skomorochy tal van af schuwelijk verminkte lijken van Duitsche soldaten gevonden. Sommi gen dezer menschen waren gevangen genomen, anderen waren gewond in handen der bolsjewisten gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, dat zij op de gruwelijkste wijze mishan deld waren. De commandant van een afdeeling geschut en cavalerie heeft mededeelingien gedaan over de ge beurtenissen in de nabijheid van I.oeck. waar zijn afdeeling, nadat de munitie verschoten was. gevangen was genomen. Met uitzondering van hemzelf werden alle gevangenen van achteren neergeschoten. Zijn oppasser EINDELIJK WEGGETROKKEN Regeeringswijziging in Frankrijk De Fransche minister van Landbouw Caziot. is benoemd tot opvolger van Achard. wiens ontslag is aanvaard als minister van Voorziening. Caziot blijft tevens minister van Landbouw. In wel ingelichte kringen te Vichy verklaarde men, dat de wijziging in de regeering zich waarschijnlijk zal beperken tot het ministerie van Voorziening en dat van Binnenlandsche Zaken Britsche Aanval afgeslagen DE STRIJD BIJ SOLLOEM Op 15 en 16 Juli hebben Britsche ge motoriseerde colonnes getracht onder dekking van een zandstorm dc Duitsch-Italiaansche stellingen voor Solloem te naderen. De Duitsche en Italiaansche artillerie legde een sper vuur voor de colonnes, waardoor zij tot een snellen omkeer gedwongen werden. MERKWAARDIGE UITSPRAAK Van de Daily Express Een uitlating van het Britsche blad Daily Express over de Sovjet-Unie. trekt, de aandacht, meldt het D.N B. Daarin wordt gezegd, dat de radenre publiek aan Engeland de laatste kans heeft geschonken om de Duitschers te verslaan zonder zelf den voornaam- sten last van den strijd te dragen. Als Hitier de Sovjet-Unie verplettert en dan naar het Westen terugkeert, is hij. ondanks alle verliezen sterker dan ooit tevoren. Derhalve mag de dag van deze overwinning voor Hitier nooit komen. LINDBERGH EISCHT VERONTSCHULDIGING Beleediging door Ickes Kolonel Lindbergh heeft in een brief aan President Roosevelt gepro testeerd tegen den smaad, dien de minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes. hem in verschilende redevoerin gen heeft aangedaan. Lindbergh ver zet zich tegen Ickes' bewering, dat hij de belangen van een buitenlandsche regeering behartigt en eischt veront schuldigingen van den minister. DE DUITSCHE CONSULS Uit de Ver. Staten vertrokken Te bevoegder plaatse vernam men, dat de Duitsche consulaire ambtena ren thans uit de Ver. Staten vertrok ken zijn. De consulaire vertegenwoor digers der Ver. Staten in Duitschland bevinden zich te Frankfort a. d. Main. Men verwacht, dat zij zeer binnen kort naar Spanje zullen vertrekken. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT De Britsche Admiraliteit deelt me de, dat het Britsche hulpschip Lady Somers tot zinken is gebracht. Door een Spaansch schip zijn 138 man van de uit 175 koppen bestaande beman ning aan boord genomen. HET LOT VAN DE NORMANDIE Ambtenaren van het Amerikaansche ministerie van Financiën hebben ver klaard. dat de Amerikaansche regee ring vrceg of laat het in de haven van New York liggende Fransche luxe stoomschip Normandie zal overnemen, daar men 't schip tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte, dringend noodig heeft. BULGAARSCHF. MINISTERS NAAR ROME De Bulgaarsche minister-president Filoff en de minister van Buitenland sche Zaken Popoff. zullen Maandag a s voor een officieel bezoek te Rome aan komen. BINNENLAND Enquête naar de Schade door inlevering van Metalen DOOR FABRIKANTEN EN HANDE LAREN GELEDEN Nu de procedure, welke is voorzien in art. 12 van de beschikking van 27 Juni 1941 betreffende de inlevering van metalen om practische redenen eenigszins is gewijzigd, is het Rijks bureau voor Non-Ferro Metalen ge bleken, dat niet alle bedrijven (fabri kanten. handelaren enz.) nauwkeu rig z'jn ingelicht omtrent de forma liteiten. welke moeten worden vervuld in verband met de enquêteering van de schade, welke door inleverings- plichfige bedrijven wordt geleden als gevolg van de inlevering van meta len voorwerpen. In verband hiermede volgt hieronder een uiteenzetting daarvan: Hpt. inlever ingsplichtige bedrijf onti'angt bij den oproep van den burgemeester tevens een inventaris lijst in tweevoud. Bedoelde inventa rislijst moet vóór de inlevering vol ledig worden ingevuld (in tweevoud). Bij de inlevering van hoeveelheden van 1000 K.G. en minder, welke ge schiedt bij een door den burgemees ter aangewezen plaats in de gemeen te. wordt bedoelde inventarislijst in tweevoud gecontroleerd en voor ac- coord geteekend. Hoeveelheden boven lOOfl K.G. moeten worden ingeleverd bfj een vanwege den burgemeester aan te wijzen provinciaal magazijn. In dit geval dient het inleverings- plichtige bedrijf de inventarisiyst- in tweevoud naar den burgemeester te zenden. Na de inlevering ontvangt het be drijf een schade-enquête formulier, alsmede daarbij behoorende vervolg lijsten. Dit schade-enquêteformulier moet door het inleveringsplichtige bedrijf worden ingevuld. Op de bij het for mulier behoorende lijsten dient een uiteraard met de inventarislijst overeenkomende specificatie te worden gegeven, waarby door fabri kanten de kostprijs en door hande laren de inkoop (factuur)-waarde in de daarvoor bestemde kolommen dient te worden aangegeven. Dit enquêteformulier dient volledig ingevuld en onderteekend voor 10 September 1941 in tweevoud recht streeks te worden ingezonden aan het Ryksbureau voor Non-Ferro Me talen, afdeeling Inlevering Metalen Schaderegeling (I-M.S.)postbus Den Haag. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij deze formulieren (met bijbe- hoorende lijst(en) dient te worden gevoegd het eerste exemplaar van de door of vanwege den burgemeester onderteekende inventarisiyst. KORTE BERICHTEN Buitenland Heden vertrekt uit Lissabon een passagiersschip met 1100 man ter ver sterking van het garnizoen op de Kaap-Verdische eilanden. Generaal Wavell. de bevelhebber in Britsch-Indié heeft een „advisee- rende verdedigingscommissie" inge steld. Binnenland Gistermiddag geraakten te On- derdendam de paarden van 'n melk wagen op hol. De 63-jarige mej. te Rozenga werd van den wagen geslin gerd en bekwam zulke ernstige ver wondingen. dat zij kort na het on geluk overleed. Gistermiddag is een 13-jarige jongen in het Vondelpark te Amster dam uit een boom gevallen. Hij be kwam een hersenschudding en werd in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis gebracht. De Amerikaansche Steunpunten OP NEWFOUNDLAND EN TRINIDAD Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft bekend gemaakt, dat het steunpunt Argentia op New foundland in dienst is genomen, evenals het steunpunt op Trinidad. Argentia zal, aldus het D.N.B., in strijd met vroegere mededeelingen, niet slechts als luchtbasis dienen, maar ook als vlootligplaats met in stallaties voor aanvulling van brand stof en voor lichte herstelwerkzaam heden voor alle soorten oorlogssche pen. De basis op Newfoundland is reeds in dienst genomen, terwijl Tri nidad formeel op 1 Augustus door de Amerikaansche vloot wordt overge nomen. Beide steunpunten waren in dertijd tegen afsta® van 50 Ameri kaansche torpedobootjagers in pacht van Engeland verkregen. HOPKINS TE LONDEN De leider van het Amerikaansche bureau, belast met de uitvoering van de Leen- en Pachtwet, Harry Hopkins, is te Londen aangekomen. Na zijn aankomst heeft hij ter stond een bezoek gebracht aan Churchill en in aansluiting daarop deelgenomen aan een kabinctszit- ting. ONDERHOUD MET DEN HEER J. A. VAN KERSBERGEN Een verslaggever van het A.N.P. had dezer dagen een onderhoud met den leider van het dramaturgisch bureau van de afdeeling Theater en Dans van 't departement van Volks voorlichting en Kunsten, den heer J. A. van Kersbergen. Er ont wikkelde zich een 'vraaggesprek ty- dens hetwelk dc heer van Kersber gen allereerst een uiteenzetting gar van zijn werlc aan het departement. De eerste opgave, welke het bureau zich heeft gesteld zoo zeide hij is de bevordering van en de steun aan de Nederlandsche tooneelschrijf- kunst. Behalve dit is het niet minder belangrijk ons volk bekend te maken met de werken van schrijvers uit het ons verwante Duitschland. Vooral ten opzichte van de tooncclcultuur der laatste jaren geldt nog by vele Nederlanders de overtuiging dat over onze Oostgrens slechts geestelyke „barbaren" te vinden zouden zijn. Het is een even grootsche als moei- lyke taak te trachten op dit gebied een beter begrip mogelyk te maken, waardoor het tooneel in ons land van zyn Angelsaksische eenzijdigheid ver lost kan worden. Deze verruiming van den blik zal bovendien ongetwij feld vruchtbaar werken op de eigen Nederlandsche tooneelcultuur. De leiding Ten aanzien van de vraag of hij ons huidige tooneel goed geleid acht, antwoordde de heer van kersbergen, dat liy zich ten aanzien hiervan al leen wil bezig houden met den gees telijken kant, dus dien van het speel plan. Hij vroeg zich af of het niet onbegrijpelyk en misdadig is, dat het publiek, d.w.z. ons volk, in het front gebied van dezen oorlog dageiyks stukken gespeeld zag worden van schrijvers uit Angelsaksische landen, terwijl aan het Nederlandsche stuk vrijwel geen kans werd gegund. Wat het eerste betreft zoo merkte hy op is een verandering ingetreden. Dientengevolge is voor het Neder landsche stuk veel goeds te verwach ten. 'In antwoord op een vraag of het tooneel naar zyn meening zoo be langrijk is en of er voldoende be langstelling voor bestaat, dat het een schadelijken invloed op ons volk zou kunnen hebben, antwoordde de heer van Kersbergen, dat het onom- stootelyk vaststaat, dat de schouw burgen in tijden van spanning voller zyn dan ooit. In ons land zoo zeide hij leeft nog in talloozen de liefde voor het grootsche voorbeeld van Willem Rooyaards. Ongeacht de tijde lijke onzuivere motieven, waardoor de theaters eenigen tijd geleden druk werden bezocht, 3s de liefde van den Nederlander voor het tooneel eerlijk en groot. Nederland bezit goede schrijvers De leekenspelers spelen groot en deels stukken van Nederlandsche schrijvers. Het beroepstooneel heeft deze schrijvers echter vrijwel in den steek gelaten. Dat de liefde voor de tooneelschrijf kunst evenwel onge- bluscht in veler harten brandt, ge tuigen de talrijke inzendingen van stukken, welke nu reeds op het de partement zijn ontvangen. Ongetwijfeld bezit ons land ook werkelijk goede schryvers. De in ternationale afbraakmachten hebben ons publiek weliswaar van het te genovergestelde trachten te overtui gen, doch desondanks hebben vele tooneelschrijvers tegen alle mïsken- ninsr en doodzwijgen in. doorgezet. Zooals bekend staat de mogelyk- heid tot inzending van stukken na den oproeD in de dagbladen van 12 Juni nog tot begin Augustus open. Vanzelfsprekend zijn de meeste schrijvers zonder ervaring op het beroepstooneel, zonder routine, nim mer ondersteund en nimmer opge voerd ook in hun werk soms het slachtoffer van het brutale cynisme van enkele heeren met groote namen, die ook nu nog weigeren hun mede werking aan dezen volkschen too- neelopbouw te verleenen, maar des ondanks of beter juist hierdoor ziet de toekomst voor ons volk er op dit gebied heel goed uit. zoo zeide de heer van Kersbergen. Op het speciale gebied van het tooneelstuk is er dan nu voor het eerst een bron van overheidszorg ten opzichte van den strijd aangeboord door de instelling van het drama turgisch bureau. Dit is geen ambte lijke centrale, maar hierdoor is de mogelijkheid geschapen tot critisch en opbouwend contact tusschen schrijver, overheid en practijk. Ver der zullen in de toekomst wellicht o.a. door een proeftooneel verdere wegen worden gezocht. Ten opzichte van de sociale, eco nomische en juridische belangen zal in den een of anderen vorm een plaats voor den tooneelschryver worden ingeruimd binnen het Thca- tergilde van de Nederlandsche Cul tuurkamer. De oproep van het Departement Gezien het aantal inzendingen ver wacht de heer Kersbergen goede re sultaten van den oproep, welken het departement tot de tooneelschrijvers heeft gericht. Ter verduidelijking en ter opheldering van misverstand deelde hij nog mede dat tegelijkertijd twee nieuwe instellingen in het leven zijn geroepen. In de eerste plaats de Breerooprijs. Deze zal worden toe gekend voor het geheele werk van den tooneelschrijver, m.a.w. voor zijn prestaties ten opzichte van dc Ne derlandsche tooneelschrijf kunst. Deze prijs wordt uitgekeerd op 15 Septem ber van het volgende jaar. Daarnaast staat het aan iederen tooneelschryver. of aan hem, die slechts een stuk heeft geschreven, vrij. werk van zijn hand ter bcoor- dceling in te zenden aan het depar tement. Uit dit werk, dat begin Aug. a.s. binnengekomen zal zijn, wordt een keus gedaan, waarna de opvoe ring van één of meerdere stukken door een beroepsgezelschap finan cieel zal worden begunstigd. Deze op voering zal de prijs zyn, terwyi daarnaast enkele kleine bedragen als aanmoediging kunnen worden uitgekeerd. De bcoordeeling der stukken ge schiedt door het dramaturgisch bu reau van de afdeeling Theater en Dans, terwijl het advies kan worden gevraagd van enkele bekende too neelschrijvers, tooneelleiders, too- neelcritlci, en tooneelspelers. Dc beoordeeling zal begin October 1941 gereed zyn. Kinderen met Vacantie naar Duitschland FRACIITIG INITIATIEF DER N.S.V. De Nazional Sozialistische Volks- wohlfahrt der N.S.D.AP. heeft 'n voor treffelijk initiatief genomen. Dezei zomer worden op geregelde tijden Ne derlandsche en Duitsche kinderen in de gelegenheid gesteld een vacantie van 5 weken in de schoonste streken van Duitschland door te brengen. Deze week is het eerste transport Jongens en meisjes naar Wiirttemberg-Hohen- zollern gezonden. 525 Kinderen» waarvan meer dan de helft Neder landsche, vertrokken van het Cen- traal-Station te Amsterdam. Intus schen is reeds het bericht van hun aankomst in Württemberg ontvangen. De kinderen hebben een prachtige reis gehad en zy zyn met hun Nederland sche en Duitsche begeleiders op het platteland ondergebracht. Zij zyn hartelyk ontvangen, het ontbreekt hun aan niets en er wacht hun een heerlijke tijd. Binnen zeer korten tijd gaat een tweede transport vacan- tiegangers naar Duitschland en dit transport zal nog belangrijk grooter zijn. Maandag a.s. vertrekken 27 Ne derlandsche en 5 Duitsche kinderen voor hun gezondheid naar het kin dertehuis te Sachsa in de Harz. Dit zijn zwakke kinderen, die onder ge neeskundige controle staan. Zy zul len een kuur van 5 weken doorma ken in een der gezondste streken van Duitschland, in die streek welke men het „groene hart" van Duitschland neemt. Ongetwijfeld moet men de N.S.V. dankbaar zijn voor het prach tige initiatief en men moet bewonde ring hebben voor de organisatie, die zulk een initiatief in oorlogstijd weet uit te voeren. "iL't-Tiininiilil'IIIHIlIilllllll Verduister zorgvuldig! 3j Nog steeds gebeurt het, dat g op dc uren waarop verduisterd M moet worden, teveel licht uit- jj straalt. Men moet er echter goed van doordrongen zijn, dat het al gemeen belang een ieder ver plicht, de verduisteringsmaat regelen afdoende en nauwkeu rig uit te voeren. Verslapping op dit punt kan en mag niet door de Overheid geduld wor den. Overtredingen leiden tot ernstige gevolgen. Een ieder blijve dus attent op eventueele tekortkomingen in zyn maatregelen! fflniiiiïïiiiiiiiiiiiaiii FILMNIEUWS FILMCONGRES TE BERLIJN Te Berlijn wordt thans een con gres gehouden, waaraan door ver tegenwoordigers uit de filmindustrie van de verschillende Europeesche landen wordt deelgenomen. Donderdag is het congres geopend in het gebouw „Kameradschafb der Deutschen Künstler", waar de president van de Rcic'hsfilmkammer, professor Karl Fröhlich de deelnemers, alsmede de aanwezige diplomatieke vertegen woordigers welkom heette. Spr. wees op het verblijdende feit, dat vaklieden uit alle landen had den willen komen om in het kader van het nieuwe Europa lnun bedrijf eensgezind te organiseeren. Telegram men werden gezonden aan den Führer en aan rijksminister Göbbels, De vice-president, Carl Melzer, zette daarna in een kernachtige en heldere rede de voorgeschiedenis en het doel der bijeenkomst uiteen en somde de voornaamste vraagstukken op, waarvoor hier de verschillende na tionale leiders der filmindustrie, zoo wel op kunst- als op commercieel gebied, gesteld worden. In een gezellige by eenkomst had den de deelnemers gelegenheid on derling kennis te maken of oude vriendschap te hernieuwen, waarna terstond de afdeelingsvergaderingen aanvingen. UITGEMERGELDE STEDEN ÏT aar eens de Sovjets heerschten HET BOLSJEWISTISCH SCHRIKBEWIND De bijzonderheden over het ver moorden van de vrijheidlievende be volking in de door de Sovjets ontruim de gebieden hebben in de wereldpers ten zeerste de aandacht getrokken. Overal ziet men thans in. dat het bol sjewisme zyn waren aard tot dusverre handig heeft weten te camoufleeren, maar dat er tegenover deze schokken de taal der feiten niets te verbergen valt. De speciale correspondent van Stock holms Tidningen in Lemberg. Bcrtil Svahnström, geeft ccn beschrijving van de toestanden na de bezetting van het vroegere Poolsche deel der Oekraine. Er is geen twijfel aan. zegt hij o.m. dat de Oekrainsche bevolking de Duitschers als bevry- ders beschouwt. Overal ziet men ha- kenkruisvlaggen. Gehaat en gevreesd Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet ever Lemberg geheerscht. Er is geen twijfel aan. dat de bolsjewistische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tyds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd ge maakt. Niemand werkte serieus. De pry zen stegen duizelingwekkend hoog. Een arbeider, die 150 roebel per maand verdiende, kon zelfs geen paar schoenen koopen. want die kostten 300 roebel. Een costuum kostte zelfs 1O0Q roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verbo den maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particuliere zaken te dry ven. De mees te winkels hadden dan ook hun deu ren moeten sluiten. had men tevoren beide oogen uitge stoken. Hy'zclf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsje wisten. die meenden, dat hij dood was. trapten herhaaldelijk op zyn lichaam Daden van dc Gepeoe In het gebouw van dc Gepeoe te Loeck heeft men de lijken opgegraven Van een lsten luitenant, een 2den luite nant en twee Duitsche vliegers, die aan de hand van hun persoonsbewij zen geïdentificeerd konden worden. Dc lijken dezer menschen waren zeer verminkt. Den korporaal K., die op 6 Juli zwaar gewond was, hebben de bolsjewisten volgens zijn verklaringen beide polsslagaders en de elleboogpe zen niet. messen doorgesneden. Hij had zeer veel bloed verloren, toen liy in >n lazaret gebracht was. Uit de ver klaringen van ccn Duitschen officier, die eenigen tijd in bolsjewistische ge vangenschap is geweest, bleek, dat hy en zyn adjudant, nadat zij gevangen waren genomen, waren gebonden en geplunderd. Daai-op joegen de bolsje wisten lien met kolfslagen en bajonet steken voor zich uit. De officier slaag de erin te ontvluchten. Toen hy later naar zyn adjudant zocht, vond hy den man met ernstige verminkingen en ingeslagen schedel. ONLUSTEN IN DE VER. STATEN WEGENS ONTSLAG VAN ARBEIDERS Voor de fabriek van de Air Asso ciated Company te Bend Lx (New Jer sey) zyn als gevolg van stakingsonlus ten botsingen ontstaan tusschen de politie en 2000 betoogers, waarbij ver scheidene personen zijn gekwetst. De politie moest gebruik maken van traangas, daar dë menigte de dagploeg het betreden van het fabrieksterrein .wilde beletten. De oorzaak van de on lusten is 't ontslag van arbeiders, als gevolg van gebrek aan aluminium, zoodat de fabriek de productie moest beperken.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2