DE DIEREN VAN TARZAN ABONNEERT MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1941 Leiden, mr. J. P. Fockema Anareae, voorzitter van de Rijkscommissie voor het Woordenboek der Nederlandsche Taal, mr. J. G. van Blom, oud- secre taris-generaal van het departement van Justitie, mr. Fokker, oud-secreta ris van het College van Regenten der Rijkswerkinrichting voor Vrouwen te Leiden. De kist werd o m. gedekt door een bloemstuk van den Raad van State. Aan de groeve sprak prof. dr. J. d e Zwaan uit Leiden een woord van gedachtenis. Hij schetste mr. Schok- king als herder en leeraar en zeide, dat hij ook overigens een geweldige levenstaak volbracht heeft, waairvan hij zich onberispelijk heeft gekweten. Met mannen als de Savornin Loh- man, dr. de Visser en prof. Slotema- ker de Brifine heeft mr. Schokking dê fiere gestalte der christelijke getuige nis op het schild geheven. Daarna heeft een zoon van den ontslapene dank gezegd voor alle be langstelling. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOCD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN RADIOPROGRAMMA ZONDAG 20 JULI HILVERSUM I, 415.5 M. £.00 Gewijde mu/.iek (gr.pl.). 8.30 B.X.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gra.no- foonmuziek. 11.30 Kinderkoren „De Krekels" en de „De Merels". 12.00 Amabile-sextet en grnmofoonmuziok. 12.45 B.N.O.: Nieuws- cn economische berichten. 1.00 Nedcrlandsch verbond voor Sibbekunde: Beantwoording van binnengekomen vragen. 1.15 Het Gooiseh Kamermuziek Ensemble. 2.00 Een Kapel van de Duitsche Weermacht. 2.45 Radio- tooneel. 3.30 Ramblers. 4,00 .De Mees- sterznngers en gramofoonnuiziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Cello, piano en gramofoonnuiziek. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Die Front reicht Ihrer Heiraat jetzt die Hand. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmnnisch Orke-t, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Be richten (Engelscb). 9.45 B.N.O:. Nieuws berichten. 10.00 B.N.O.Uitzending in de Engelsche taal: An American sees Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.00 Vroegdienst (voorbereid door bet Vrijzinnig Prot. Kerkcomité). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cursus „Kent. Gij Uw Bijbel?" (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Bnchcantate. 12.45 B.N.O.: Nieuws- BINNENL WD „Vrijwilligerslegioen Nederland" Voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 20 Juli 10—18 u. in Zwolle, School aan de Turfmarkt; 1013 u. in Til burg. Werkliedenver. Tuinstraat 68; 1519 uur in Breda, Restaurant Mo dern. 21 Juli 9—13 u. in Deventer, Park weg 2; 15—19 u. in Hengelo, Deut- sches Haus; 10—19 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli 10—18 u., in Amsterdam, School Iepenweg 13; 1019 u. in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederland sche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1,65 M- Voor officieren bestaat geep leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aange- nomenen wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen: Amsterdam, Hotel van Gelder, Dam rak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J- Pommé, Statïonsstr. 17; Groningen Raöemarkt 23a; Arnhem, Hotel Kei zerskroon, Markt 32; Breda, Bosch straat 67; Deventer. Hotel van Wely, Keizerstr. 1; Utrecht, Hotel Thalie, Stationsplein 9; Den Haag, Konin ginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van ae woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het. Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22. resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. TIVOLI-CABARET TE AMSTERDAM UITGEBRAND KORTSLUITNG VERMOEDELIJK DE OORZAAK ..Tivoli staat in brand", was de iijdimg. die gistermiddag te ongeveer 5 uur in de binnenstad van Amster dam de ronde deed. op welk bericht talloozen zich naar de Reguliers- breestraat spoedden, om, naar zij dachten, het vlammenspel van een brandend bioscooptheater gade te slaan. Daarin werden zij echter te leurgesteld, want weliswaar golfden zware rookwolken uit het gebouw, doch geen vuur was er van binten te bespeuren Om ongeveer kwart voor vijf. waar schijnlijk tengevolge van kortslui ting, was brand ontstaan op het tooneel van het cabaret, dat. boven de ruime hal celegen. onmiddellijk aan cie Reguliersbreestraat grenst. Gelukkig was de middagvoorstelling in de bioscoopzaal juist geëindigd en had het publiek het gebouw reeds verlaten. Nadat men aanvankelijk getracht had. het vuur met eigen middelen te bedwingen, hetgeen niet gelukte werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met uitgebreid materieel ter piaatse verscheen. Intusschen had het personeel van het theater, onder leiding van den heer N. M van der Roer. inspecteur van het Tobis-film- concern. reeds verschillende veilig- heiVsmaatregeten genomen. Onder leiding van den wnd. com mandant. den heer J. B. Schuite maker, tastte de brandweer het vuur krachtig aan. waarbij twee slangen via debeide uitgedraaide mechani sche ladders werden geleid en vier s'angen binnen door het gebouw werden gevoerd. De zware rooic nood zaakte haar. daarbij van zuurstof- aonaraten en gasmaskers gebruik te maken. De groote hoeveelheid water kon echter niet verhinderen, dat ook de bovengelegen cabaret-verdieping vlam vatte. Toen was de kracht van het vuur evenwel ten einde en voordat een uur verstreken was, was de brand volledig bedwongen, zoodat tegen 6 uur bijna alle wagens konden inruk ken. Tijdens den brand was ook de bur gemeester. de heer E. J. Voute, ter plaatse gekomen. Mede was de direc teur-generaal van de Internationale EDGAR RIGE BURROUGHS Nieuw Spoorboekje Sinds 5 Mei 1941, toen het laatste spoorboekje van de Ne derlandsche Spoorwegen ver scheen, zijn tien wijzigingsbla den uitgekomen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, deze 10 bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit te geven spoorboekje, vast te leggen. EEN TECHNISCHE NOODDIENST Naar wij vernemen, zal in Neder land een technische nooddienst wor den opgericht, zooals men die in Duitschland kent onder den naam „Technische Nothilfe". Deze dienst, welke optreedt bij technische storin gen, staat open voor Nederlanders en Duitschers. Dinsdagavond a.s. te 8 uur zal in Bellevue te Amsterdam in verband met de oprichting van den techni- schen nooddienst een propaganda film worden vertoond. OPSPORING VERZOCHT De Kinderpolitie te Amsterdam ver zoekt namens de moeder de opspo ring van de minderjarige Dijmphy Vetter, oud 14 jaar. die sedert 16 de zer wordt vermist. Zij heeft een flink postuur (lijkt 17 jaar) donkerbruine oogen. donkerblond haar (kuif), schraal gezicht, frissche gelaatskleur, draagt blauwe blouse, donkere ge breide rok. bruine schoenen en beige kousen. Weest spaarzaam met I gas en electriciteit. I Tobis Mij., mr. ir. B. Koch, een kijkje komen nemen. De beide, boven elkaar gelegen ca barets zijn geheel uitgebrand, ter wijl de hal en het trappenhuis aan zienlijke waterschade hebben gele den. De bioscoopzaal heeft echter dank zij ook de zware betonmmren, welke haar van het cabaret scheiden, niet het minste te lijden gehad. De politie had. onder leiding van commissaris G. H. Jutte, voor een doeltreffende omlegging en regeling van het verkeer gez-orgd. 27. Vlak bij Tarzan begonnen de vrouwen nu een aantal kleine vuren aan te leggen en brachten daar pot ten met water op aan de kook. Want dien avond zou er een groot feest worden gevierd. Reeds stond er een groep zwarte krijgers, hun lichamen met witte' en blauwe verf versierd, bij een stevigen paal in het midden van den kring van vuren, in wilde opwin ding wachtende op het komende festijn. Tarzan van de Apen was het slachtoffer van hun kanniba len-lust. De vreeselijkste dood, die een blanke kon ondergaan! Hij spande 2ijn sterke spieren, maar de touwen waarmede hij gebonden was, zaten zoo stevig, dat zelfs een reus als hij er niets tegen beginnen kon. Hij wist welk lot hem te wachten stond. Hij kromp ineen bij de gedachte dat hij" gevangen genomen was als een dom. onwetend dier. Tarzan was blij. dat Jane nooit iets van zijn vreeselijk ein de zou weten. Hij geloofde, dat de be dreigingen van Rokoff betreffende haar, opgeblazen leugens waren; dat in werkelijkheid zijn vrouw zich vei lig ln Londen bevond. „Maar mijn kleine zoon!" dacht hij. „Ik, Tarzan van de Apen, machtig koning van de jungle, de eenige in de heele wereld, die in staat is hem te vinden en te beschermen tegen de vreeselijke plan nen van Rokoff. Met- mij zal de laat ste kans voor de veiligheid van mijn jongen verkeken zijn". Door de dich te jugie ging reeds twee nachten een reusachtige, lenige gestalte zijn een zamen weg. Half verhongerd had hij slechts eens halt gehóuden om op jac-ht te gaan. In doodsche stilte, on der de equatoriale maan, vervolgde hij zijn weg zonder ophouden en was nu gekomen bij de palissaden, die een groot dorp van wilden omgaven. Hier rook het, beest, gedurende een oogen- blik, stak toen zijn kop op en luister de met opstaande ooren. (Wordt vervolgd.) en economische berichten. 1.00 Melodis- tcn, solist en gramofoonmuziek. 2.'»0 Causerie: „De vereenigcle Nederlanden". 2.15 Omroeporkest, solist en grumofoon- muziek. 3.35 Gramofoonmuizick. 4.00 Wijdingswoord (voorbereid door :lo Christ. Radio Stichting). 5.30 Sportu1.- slagen (A.N.P.). 5.35 G raniofoomnuzi 'k. 6.00 Voordracht. 6.10 Klaas van Bee?k en zijn orkest. 6.45 Sport van den dag. 7J0 Gevarieerd programma. 8 00 B.N.O Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmu ziek. S.25 Omroeporkest en solisten. 9 25 Dialoog. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten, 10.0010.15 Voor de ouders. MAANDAG 21 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 r N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Dagope ning (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramo foonmuziek. ll.no De Melodisten en so list. 11.25 Voordracht. 11.15 De Melod'i- ten en solist. 12.00 Zang mot pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.35 Gra mofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12 15 B.N.O.: Nieuws- en economische beric'- ten. 1,00 Gramofoonmuziek. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Ensem ble Bandi Balogh. 3.00 Voor de vromv. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor 'o jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. ,">:»0 Omroep-rk^t en soliste. 6.30 Ramblers. 7.00 B.N..- Economische vragen van de» die. 7.'5 Voor do kleuters. 7.25 GrainnfoOnmii- ziek. 7.30 Politiek weck praatje. 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 B.N.O.: Nieuws- herichen. 8.15 Spiegel van den dag. 8.Mi Solistenconeert en gramofoonmuziek. 9.25 Gramofoonmuziek. 9,10 Berichten (Engelscb). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de En gelsche taal „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgendienst, (voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmu ziek. 11,00 Declamatie. 11.20 PianovnAf dracht en gramofoonmuziek. 12.00 P >- litieberichten, 12.15 Musiquette, 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Ensemble Erica. Helen. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Het- Stedelijk Orkest van Maastricht, soliste en gcnino- foonmuziek. 4.00 Het Sylvestre Trij. 4.30 Causerie met gramofoonmuziec. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economise!,o en beurs berichten. 5.30 Het Amsterdamsch In strumentaal Solistenkwartet, en gramo foonmuziek. 6.00 Cursus: lichamehjk? en geestelijke gezondheid (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 6.1.5 De Meiodisten en solist, 6.45 Repcr.lage. 7.00 B.N.O.: Friesch praatje. 7f.T5 Kwir.- teteoncert. 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 B.N.O: Nieuwsberichten 8.15 Gramufooi- muziek. 8.30 Ons Schemeruurtje. 9.15 Voor den Boer. 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 10.0010.15 Gramofoonm aziek. Vluchtelingen keeren terug, nadat zij door de bolsjewistische machthebbers van huis en hof verdreven zijn. (Hoffmann.) BEGRAFENIS MR. J. J. SCHOKKING GROOTE BELANGSTELLING Onder veel belangstelling is op de Algemeene Begraafplaats te Dei Haag ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van mr. J. J. S c h o k k i n g. oud-minister van Justitie, oud lid var. den Raad van State. Ter begraafplaats werden opge merkt de secretaris van den Raad van State, jhr. mr. de Beaufort, voorts leden en oud-leden van dat college. De Ned, Herv. Gemeente te Leiden, waar mr. Sdhokking predi kant is geweest, was vertegenwoor digd door ds. D. Kuilman en dr. J. de Wit. Voorts waren vertegenwoordigd velen, met wie de t-hans ontslapene in politiek verband heeft samenge werkt o.m. mr. J. R. H. van Schaik Vliegen, baron van Boetzelaer van Dubbeldam, J. ter Haar, J. R. Snoeck Henkemans en Krijger. Verder wer den nog opgemerkt de heeren van de Helm. burgemeester van Pijnacker, mr. Korteweg, administrateur van he: departement van het Justitie. G. de Jong, directeur van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart en secre taris van den Hervormden Schippers raad, P. A. van Aggelen. namens hoofdbestuur der Confessioneeie Vei' - eeniging, J. Wilbrink, wethouder van FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR En tóch heeft- hij het niet wegge gooid, want dat had ik moeten zien. fluisterde hij. Hij knoopte het col bertje los, boog zich om de binnen zakken te onderzoeken, haalde er met een blik van verbazing iets groots, geels uit. doch tastte dan verder. Het groote gele herkende ik op slag als de enveloppe, die de secretaris in den hollen boom had gelegd. Een secon de meende ik. dat hij mij een rad voor de oogen had gedraaid en, doen de alsof hij de opdracht van zijn patroon ten uitvoer bracht, de en veloppe, waarin, naar hij meende, een zoo belangrijk bedi'ag aan geld geborgen was, in zijn zak had laten zitten of er weer in gestoken had. Maar dan herinnerde ik me, dat nog maar zeer kort geleden, een klein half uur hoogstens, mijn vriend zelf me de enveloppe op de aangegeven >'aats in. den boom had getoond. Dus mest ik me vergissen; dit papier noest iets anders zijn. Het is er niet, maar nü verwon dert me dat niet meer, zei A.A., met zijn vondst naar de zitkamer ko mend, waarheen ik hem, omdat ik wat ruimte om te loopen wilde heb ben teneinde mijn verrassing mees ter te worden, was voorgegaan. Ik heb wat anders, dit. En al twijfel jij nou, het is wel degelijk dezelfde, ver zegeld en wel, niet eens opengemaakt, zelfs niet op de een of andere listige wijze, maar totaal ongeschonden. Als dit nu niet lijkt op het aangeveegde paadje achter de lage dennetjes, dan ben ik een boon. Alleen, dit is geen spoor uitwisschen. doch er een achterlaten. Het is méér: het is waarschuwing, dreiging. Het is onmogelijk. Het moet een andere zijn, handig nagemaakt, sta melde ik. Dat is het niet. Bram. Mijnheer van Wieringen heeft hier de stukjes krantenpapier ingestopt, daar ben ik absoluut van overtuigd. En ik ben er zeker van overtuigd, dat het een half uur geleden nog in den boom lag. En ik ben opnieuw zeker van iets anders. Neen, fluister maar niet meer. het wordt tóch gehoord, vervolgde hij ironisch. Dat er geen poging is gedaan om te kijken, wat er in deze enveloppe zit, bewijst niet. dat de vinder er doorheen kon zien, maar dat hij van tevoren wist, dat heel dat spelletje in elkaar werd gezet om hem te verlakken. Dus dat hij alles weet? ont stelde ik. Dat blijkt eens te meer. Tot dusver raadden we daar nog maar naar. Maar, groote genade, Bram, waarom werd Somer dan niet neer geschoten, vóórdat hij den boom be reikt had, van achteren, wat toch veel minder kans op ontdekking gaf? Waarom pas bij zijn terugkomst, na dat- hij zooveel meer tijd had gehad om jou van zijn bevindingen op de hoogte te stellen? Heeft men hier wéér een spoor willen uitwisselen door mij op een verkéérd spooj- te leiden? HOOFDSTUK XV Voorbereidingen Toen wij om half acht van tafel opstonden, nadat niemand veel eet lust had getoond, loodste A A. behen dig onzen gastheer, den oudsten zoon eni mij naar de kamer van den lieer Van Wieringen. Hij verzocht ons een paar minuten zachtjes te praten bleef in de hall en voegde zich bij ons, nadat hij had vastgesteld, dat een fluisterend gevoerd gesprek door de halldeur niet te volgen was. Daar bovendien iemand, die aan de hall deur zou willen luisteren, alle kans liep door een der andere huisgenoo- ten te worden betrapt, waren we er zeker van. dat wat wij thans zouden zeggen, niet buiten deze kamer zou komen. Het lijkt mij noodzakelijk, dat wij eenige voorbereidingen treffen. begon mijn vriend. De vensters wa ren gesloten, daarvoor de zware gordijnen over elkaar heen dicht ge trokken, zoodat ook van buiten af geen spionnage mogelijk was. En ik achtte de aanwezigheid van uw oudsten zoon gewenscht, omdat we van hem althans overtuigd kunnen zijn, dat hij uw secretaris niet ver moordde. Hier keek Teun ietwat be- leedigd den spreker aan, doch een opmerking voorkwam A.A. door te vervolgen: Eigenlijk mogen we heel blij zijn. dat we dat van u weten èn van John. Daardoor behoeven we niet onder dertien, doch nog „slechts" on der elf personen den juiste te zoeken. Vóór alles, spreek met niemand, wie het ook zij, over wat wij thans zul len besluiten. Vader heeft mij vanmiddag ver teld van die dreigbrieven, zei Teun van Wieringen. Ik begrijp nu dus, dat u over zijn leven wilt waken. Maar vóór morgen twaalf uur dreigt er toch geen gevaar? Tot voor kort was ook ik die meening toegedaan. Nu denk ik er anders over. Hij vertelde met enkele woorden, dat hij de enveloppe in den zak van Philip Somer had gevonden, nadat hij ze een half uur daarvoor nog in den boom had zien liggen. Aan Teun verklaarde hij bovendien wat de enveloppe bevatte. Gebleken is dus eens te meer, dat de onbeken de van alles op de hoogte is èn dat hy zich moet bevinden onder de per sonen, die op elk uur van den dag door anderen hier In huis mogen worden gezien. Gelooft u dan werkelijk, dat de man zoo misdadig en zoo dom zal kunnen zijn, mijn vader van het leven te berooven? Inderdaad geloof ik dat. Een zin uit de brieven deed mij dit reeds denken: het einde van alles is de dood. Het feit, dat mijnheer Somer. terwijl hij vermoedde, wie de dader is, bevreesd was voor den komenden nacht-, heeft mij in deze overtuiging versterkt, wie heeft er voordeel bij uw dood. mijnheer Van Wieringen? De één meer, de ander minder maar voordeel hebben alle huisge- nooten, antwoordde deze bedrem meld. Het gesprek werd gevoerd op fluis tertoon en om elkaar te kunnen ver staan waren we overigens zeer stil zoodat er een beklemming in de ka mer hing, waaruit we ons geen van allen konden losmaken. Mijn vriend had gezegd, dat we voorbereidingen zouden treffen, met andere woorden, dat we metterdaad tegen den geheim- zinnigen vijand zouden optreden. Ik zal u zeggen, waarom ik van nacht een gebeurtenis verwacht, her nam mijn vriend en onwillekeurig sprak hij iets luider, opdat wij hem goed zoTiden kunnen volgen. Er is een moord gepleegd en wij zoeken den moordenaar; van morgen af zal ook de politie dat doen. Het is welis waar onwaarschijnlijk, doch lang niet onmogelijk, dat we dien moordenaar niet vinden. Hij moet een buitenge woon sluw mensch zijn, die al zijn daden wikt en weegt en ze alle laat meespelen in het spel, dat tegen mijnheer Van Wieringen is gericht. Hij zal dus begrijpen, dat er morgen ochtend allerlei wijzigingen in den toestand kunnen worden gebracht, die het hem onmogelijk maken zijn plannen te volvoeren. Mijnheer Van Wieringen kan bijvoorbeeld onder strenge bewaking naar het buiten land gaan en niemand van hier mee nemen. Werd dan een moordaanslag gedaan, dan zou het spoor van den moordenaar heel wat gemakkelijker te volgen zijn dan dat van den. im mers onvindbaar genoemden, moor denaar van den secretaris. Philip Somer werd buiten doodgeschoten op een plaats, waar men zich gemakke lijk in het struikgewas kan schuil houden. Hij sprak nu weer zachter, als bedenkend, dat de muren ooren konden hebben. Daarom kon dat overdag. Iemand, die in huis blijft en door menschen omringd is, kan echter gemakkelijker worden gedood in den nacht, in de duisternis. Voor al indien men geen aanslag verwacht, zooals u, mijnheer. Dit laatste met een blik op Teun. Ik hoop, dat het u nu beiden duidelijk is, dat er nood zaak bestaat op alles voorbereid te zijn. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2