j 5553 I j Winterhulp Nederland I Stort AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1941 BUITENLAND De Opmarscli in het Oosten (Vervolg van Frontpagina) De Verovering van Smolensk SNELLE DUITSCHE OPMARSCH Na de vernietiging van aanzienlijke Sovjet-strijd krachten in het gebied tusschen Witebsk en Mogilew zijn de Duitsche formaties snel naar het Oos ten opgerukt. Op 16 Juli werd, zooals reeds gemeld, het belangrijke ver keersknooppunt Smolensk genomen. Vanaf deze provinciale hoofdstad aan den Dnjepr loopt het reeds vol tooide gedeelte van den autoweg Minsk—Moskou verder naar het Oos ten. Deze stad van 160.000 inwoners, waar munitiefabrieken, vliegtuigfa brieken en een belangrijke textiel-in- dustrie is gevestigd, werd als laatste vrij groote stad voor Moskou door de bolsjewisten met alle kracht verde digd. De Duitsche troepen hebben ook hier met de bloedigste verliezen voor de bolsjewisten den tegenstand gebroken. De Duitsche verliezen bij de verovering van Smolensk zijn buiten gewoon gering. 210 Sovjet-Pantserwagens vernield Donderdag ontstond ten Noor den van Krasniyi een treffen tus schen meer dan 300 Sovjet-pant serwagens en Duitsche pantserwa gens. In korten tijd verloren de 6ovjets bij dezen verbitterden strijd 210 wagens. De rest werd met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. DE INNEMING VAN KISJINEV Bij de zuivering in het gebied van Kisjinev zijn op 17 Juli nog duizen den Sovjet-soldaten gevangen geno men, onder wie de kolonel Gawrillov. Deze kwam met een aan flarden ge scheurd uniform bij een Duitschen staf en vertelde: ,.Na een vlucht van dagenlang heb ik besloten mij vrijwil lig bij de Duitschers te melden. Ik kon de wilde geruchten welke de politieke commissarissen over de Duitschers verspreid hadden, niet gelooven en pleegde daarom niet, zooals zoovele andere officieren, zelfmoord". Op de vraag, welken indruk hij van de oor logshandelingen der Sovjet-Unie had. gaf hij het volgende opmerkelijke antwoord: ..De oorlog was voor ons geenszins een verrassing. Sedert Sta lin voorzitter van den Raad van Volks commissarissen was geworden, wisten wij, dat de oorlog voor de deur stond. Deze oorlog tegen Duitschland moest de inleiding tot de verovering der ge heel e wereld door het communisme worden". Vrouwen en Kinderen in het Sovjet-leger Duitsche afdeelingen infanterie, die ap 16 en 17 Juli herhaaldelijk een harnekkig Sovjet-verzet overwon nen. hebben een verrassende ontdek king gedaan. Onder de honderden ge sneuvelde Sovjet-soldaten vonden zij tal van vrouwen, die soms nog haar gewone kleeren droegen, waarover zij Sovjet-uniformen hadden aangetrok ken. Bij de gevechten ten Oosten van het Peipsi-meer, hebben Duit sche infanteristen vier compagnieën jonge communisten gevangen geno men. Dezen waren voor het meeren- deel 16 of 17 jaar De meesten hadden maar een of anderhalf jaar onderwijs genoten; slechts enkelen konden hun naam schrijven, In Februari hadden zij een uniform gekregen, waarna zij 3 weken in den wapenhandel geoefend waren. Aanvallen op Sovjet-treinen Op 17 Juli heeft de Duitsche lucht macht bij aanvallen op de spoorlijn SmolenskMoskou, die op tal van plaatsen onderbroken werd, verschei dene transporttreinen vernield of tot ontsporing gebracht. Bovendien wer den bij deze aanvallen 9 Sovjet-batte rijen door bommen tot zwijgen ge bracht. Hevig gevecht in Finland STADJE IN VLAMMEN Aan het Finsche. front was het kleine Finsche industriestadje Vaert- silae, een der plaatsen, waarom het felst is gestreden. Hoe meer de Fin nen naderden, des te meer huizen werden door de bolsjewisten in brand gestoken. Na een hevig artilleriege vecht werd het stadje genomen. Het was inmiddels een rookende puinhcop geworden. Scholen en kerken waren xeheel verwoest, bruggen opgeblazen. Luchtgevecht bij Malta Italiaansch Weermachtbericht 18 Juli In de nabijheid van Matla hebben onze luchtforma'.ies felle gevechten geleverd met sterkere vijandelijke ja gers. -Vijf Engelsche vliegtuigen wer den neergeschoten. Een van onze toestellen is niet naar zijn basis te ruggekeerd. In Noord-Afrika zijn in Tobroek wederom batterijen en versterkte stellingen gebombardeerd, waardoor branden en explosies werden veroor zaakt. Ten Zuidwesten van Sidi-el- Barani hebben onze jachteenheden in scheervlucht vijandelijke vracht auto's en troepen aangevallen. Tij dens een nieuwen aanval op de beide ten Noorden van Marsa-Loech ont dekte, in het weermachtbericht van gisteren genoemde schiepen, hebben Duitsche jagers die door een vijande lijke formatie, welke de transporten trachtten te beschermen, werden aangevallen, vijf Britsche vliegtuigen van het type Curtiss P- 40 neerge schoten, terwijl de bommenwerpers van de spil het tweede, nog overge bleven schip, in den grond boorden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghasi en Derna gebombardeerd, waarbij in de laatstgenoemde plaats eenige slachtoffers zijn gevallen on der de Mohammedaansche bevolking, king. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen bom men geworpen op Palermo: drie ge wonden onder de bevolking. Verliezen der Britsche Luchtmacht In de 20 uur. verloopen tusschen den middag van den 17en Juli en den ochtend van den 18en Juli. heeft de Britsche luchtmacht 32 vliegtuigen verloren, meldt D.N.B. Alle Britsche pogingen om aanvallen te doen op Duitschland of het bezette gebied, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Een deel van haar verliezen leed de Britsche luchtmacht boven Eritsch gebied. Bij dit cijfer van 32 toestellen zijn de verliezen, door de Engelschen geleden, tijdens de hevige Duitsche aanvallen op vliegvelden in de Midlands, niet inbegrepen. De Redevoering van Franco SPANJE BEPAALT ZELF ZIJN LOT Generaal Franco heeft in zijn groo te redevoering voor den Nationalen Raad der Falange verder verklaard, dat Spanje thans voor de eerste maal in de geschiedenis van het heden zijn lot zelf bepaalt. Spanje heeft zichzelf hervonden. Aangezien het in den reest van zijn gevallen helden leeft, beeft het de rechtsgelijkheid met de De Duitsche Luchtaanvallen op Engeland Reuter meldt, dat de aanvallen, gis ternacht door de Duitsche luchtmacht ondernomen op de Oostkust van Groot-Brittannië, de hevigste sedert geruimen tijd waren. De bommenwer pers naderden in golven en lieten een groot aantal zware bommen vallen. Tal van personen zijn doodelijk ge wond, vooral daar, waar schuilgele- genheden getroffen werden. De schade ,zeer omvangrijk". Onverwachte Conferentie het Witte Huis MET ROOSEVELT, KNOX EN ADMIRALEN Roosevelt heeft den Amerikaan- schen minister van Marine, Knox, en de marine-leiding voor een onver wachte conferentie op het Witte Huis uitgenoodïgd. Hieraan werd deelge nomen door admiraal Harold Stark, den chef van de marine-operaties, ver der door schout-bij-nacht King, com mandant van de Atlantische vloot, schout-bij-nacht Richard Turnel, chef van de afdeeling projecten van het ministerie van Marine, aldus U. P. aan de bladen. Het Witte Huis heeft geen opheldering over de onverwachte con ferentie gegeven. SPORT Kaagweek begonnen EEN' MOOIE ZEILWIND De Kaagweek is ingezet! Reeds vroeg in den morgen woei er gisteren een pit tige Zuidenwind over liet water, die in den loop van den dag aanhield en in de éónmanswedstrijden van draken, regen bogen en pampussen handen vol werk gaf- Het was de wind waarschijnlijk ook, diu "den dreigenden regen in den mid dag wist tegen to houden en den zeilers natte zeilen bespaarde. Het bleef bij een paar druppeltjes. De onderlinge- en teamwedstrijden, die dezen eersten da,g aan de beurt; waren, werden met groote animo verzeild. Zoonis gewoonlijk had den zich op het laatste moment nog ve len. aangemeld en was het aantal mede dingers grooter dan in het programma was vermeld. De uitslagen van de teamwedstrijden luiden: 12 M- klasse (vergroole B.M.): 1. Wa tersport ver. Aegir, (F. Overman in Roramv III en C. Overman in Romray II). OI ympiajo Henk lasso: 1. K.Z.R. en M. V. „de Kaag', (P. H. R. Uorgerhoff Mulder in Daphnia en Th. v. Hel vort in Vagebond. 12 Voetejollen1. Watersp. Ver. Do Koenen (E. Markus in Finguin en B. Jongsma in Fuut). Onderlinge zeilwedstrijden: Valkklas- se: 1. J. Loopuit in Sas; 2. W. Ritrnan, Leiden, in Goesting; 3. M. G. v. d. Arend, Botterdam in F,moe. Dra ken klasse': j. A. Warner, Amster dam in Vliegende Hollander; 2. E. G. v. d. Stadt. Zaandam in Claas Compaen; 3. K. H. Warburg, "Warmond in Sterna. Regcnbootgklasse: I. J. C. v. cl. Velde, Don Haag. in Duke II; 2. F. Maas. Den Haag, in Tita; 3. Bergsma. in Eeleo. Pampusklasse: 1. H. J. Stumpe, War mond in Oppasscrtje; 2. W. D. Th. v. Werkhoven, Bloemendaal in Xorremeer; 3. J. Roos, Schiebroek in Eider. DE SNEEKWEEK De Sneekweek zal van 16 t/m 21 Augustus a.s. plaats hebben. Vaarvcr- gunningen voor het Sneekermeer zijn niet nicer vereisclil. LAWNTENNIS De Nationale Kampioenschappen Het programma der nationale kam pioenschappen te Scheveningen, is gis teren zoo ver gevorderd, dat de halve eindstrijden vandaag gespeeld kunnen worden. Mevr. Jonquière, die tal van ja ren tot de finalisten behoorde, werd in liet daniescnkelspel door mevr. Blaisse uitgeschakeld. Datzelfde lot onderging Borren, die door Wilton geklopt werd. Deze laatste zal hel echter in de de- mifintile tegen Van Swol wel niet kun nen bolwerken. De uitslagen van gisteren luiden: Heerenenkclspel: kwartfinale: Hugbanjhr. de Brauw 62, 6D, TosehniaeherDon Hoed 46, 61, l>1: WiltonBorren 62. 26," 63. Damesenkolspcl: kwartfinale: mevr, Blaissemej. Jonquière 80, 57, 63; niej. BolIin Couquerque mevr. Vleugels Schutter 6—2, 64. D a m es dubbelspel: kwartfinale: r. van Loon en moj. Schmier slaan niej. Klein en mej. Felix 64, 5—7, Gemengd dubbelspel: kwart finale: mevr. Blaisse en van Swol slaan Mechel en Bonman 6—0. 62: mevr. Vleugels Schutter en Borren slaan nie\ r. v. Bcrkel en Tcschmacher 68, i3, 63. Ilahe beslissing: mevr. Blaisse en an Swol slaan mevr. Vleugels Schut ter en Borren 6—0, 5—7, 6—0. Heerend ub bel spel: halve be slissing: Hinkel en Jacobson slaan den Hoed en Pasteur 16, 75, 63; Tescli- maclier en Ivarslen slaan van Olst en Wiegers 64, 6—0. Drie Amerikaansche Ambte naren vertrokken UIT MOSKOU United Press meldt uit Moskou aan de bladen dat reeds drie ambtenaren en vier bedienden van de Amerikaan sche ambassade naar Kaban zijn ver trokken. De Amerikaansche ambassa deur Steinhardt heeft dit een „voor zorgsmaatregel" genoemd en de ver zekering gegeven, dat hij zelf nog te Moskou zal blijven. andere volken herwonnen. Derhalve moet alles in het werk gesteld wor den, om niet weer te vervallen in de oude zonde. Voor het Spanje der Fa- lange is de marxistische materialist even afschuwelijk als een sluikhande laar of een aristocraat, die het bui tenland meer lief heeft dan het va derland. De nationale oorlog is geëin digd, maar niet de nationale revolu tie. zoo verklaarde Franco tenslotte. De politieke strijd gaat voort en eischt opvoeding van het volk tot dis cipline en gemeenschap, uitroeiing van de fouten, die het nationale ver val teweeggebracht hebben en strijd tegen vrijmetselaars en andere vijan den, die de grootheid van Spanje heb ben verijdeld. GROOTE GEVOLGEN De rede van Franco zal groote in ternationale gevolgen hebben, schrijft de officieuze diplomatieke correspon dent van Stefani. Deze moedige, man nelijke en volkomen met het heroïeke en ridderlijke Spanje in overeenstem ming zijnde redevoering, vormt, naar de correspondent verklaart, de bit terste ontgoocheling voor de vijanden van de Spil. Spanje staat in het gelid het kon niet anders. Het fascistische Italië heeft hieraan nooit getwijfeld. BINNENLAND DE WINTERHULP-LOTERIJ NOG DRIEKWART MILLIOEN GULDEN WACHTEN OP U Tijdens de warme zomerdagen, waarin wij thans leven, zulllen wei nigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te den ken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke in den afgeloopen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijk- sche collecten gehouden, doch W.H.N. heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aanlokkelijke loterij geor ganiseerd. Nog zijn alle loten njiet verkocht en nog liggen f 750.000 aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Winter hulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbetaald, waaronder een aantal prijzen van f 1000 en f 500. Nog dezer dagen heeft een kleine pachter bij Goes een bedrag van f 1000 gewonnen, terwijl ook een in woonster van Ginneken een prijs van f 1000 heeft gewonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschem, die het zeer goed kun nen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wan delen. Het regende, toch bleven de belde jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W.H.N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van f 500. Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te langen tijd in het huwelijks bootje te stappen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda afgespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd getrouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschik baar stellen voor Winterhulp Neder land. Zij wisten te offeren voor hun minderbedeelde landgenooten en wie zal het hun kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij? En werkelijk, het ge- Juk was met hen: bij het openen ble?k, dat ook op hun lot f 500 zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Win- I terhulp Nederland mede. dat de di rectie van een der groote fabrieken n het Zuiden des lands een zeer lavolgenswaardig voorbeeld heeft esteld. Zij heeft n.l. voor alle leden van het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitgedeeld. We rullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nog maals op wijzen, dat de kleinere prij- en onmiddellijk door den lotenver kooper worden uitbetaald. De hoogere prijzen moet. men aan de kantoren omen halen.' Het aanlokkelijke van (ieze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trekking. Men l eeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slui eren. Men koopt zijn ïot en men eet onmiddellijk, waar men aan ioe is. Trekt men niet, welnu dan heeft men een goede daad gedaan het geld is voor Winterhulp Neder land, die er de minderbedeelde land genooten mee steunt. Trekt men een KERKNIEUWS Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk DE 3E «ZITTINGSDAG Op den 3den zittingsdag der Aige- meene Synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage, bracht de vice-presi dent rapport uit over de registers van den secretaris. Hieruit bleek, dat se dert de vorige gewone Synode 3657 stukken ingekomen waren en 3428 uit gegaan. waren. Deze getallen gingen ongeveer 1500 boven die van het vo rige jaar uit. De registers werden in de beste orde bevonden. Het rapport werd met dank aanvaard. Een groslijst werd opgemaakt voor de komende predikantsvacature aftredend dr. J. P. van Bruggen en de komende ou derlingsvacature aftredend mr. J. H. Bij ban in de Alg. Syn. Commissie. De lijst van ingekomen stukken werd ge sorteerd en de verschillende stukken aan de daarvoor bestemden commissa ris uitgedeeld. De behandeling der bij lagen werd voortgezet. Een begin werd gemaakt met de bespreking van het rapport, opgesteld door mr. C. de Roon Swaay en prof dr. De Zwaan en de daaraan verbonden conclusie over de vraag of het moderamen der Sy node uit twee leden, den president en den secretaris, of 3 leden, pres.. vice- pres. en secr. bestaat- Bij deze vraag was in geding de uitlegging van art. 15 van het alg. regel, of de daar voor komende woorden „het moderamen bestaande uit den president, vice-pre sident en den secretaris" alleen betrek king hebben op het daar genoemde geval of 'n algemeene strekking heb ben. De breede en belangrijke discussie werd afgebroken door de daarna plaats hebbende vergaderingen der verschillende commissies. KANTTEEKEN1NG In den Foyer van den Zomer ONDERWIJS STUURLIEDEN-EX AM ENS Den Haag. Geslaagd voor het theo retisch gedeelte van het examen voor Ee stuurman groote handelsvaart, C. van Vliet. J. E. Croese, J. 11. Granen- kamp, J. W. Zachariasse, J. P. v. Paas- sen en J. P. J. Schaep. ASSISTENT-APOTII EK ER Amsterdam, Geslaagd mej. kers, to Moergestel. C. Bij. I uw bijdrage op j postrekening 5— mmm mar mum «sal prijs, des te aangenamer, maar vergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gul den aan prijzen te wachten. Ieder, die een lot 'koopt, heeft kans op een prijs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten. Wint ge een prijs, ge krijgt onmiddellijk betaald. Koopt dus lo ten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw lijdende landgenooten. Loopt de verkoopers niet voorbij, maar koopt. De Vader door H. WITTINGTON OWEN „Als je gaat, wil ik je hier nooit meer terugzien", had de vader gezegd. Hij was, destijds, een man van vijf tig. een kerel als een boom. met nog bijna zwart haar en streng gezicht. Hij was jong getrouwd, had geleefd voor zijn gezin, gewerkt, gezwoegd, voor vrouw en kinderen gezorgd met roe rende teederheid, gespaard, zich elk genoegen ontzegd, om het hun beter te geven, om zich te verzekeren. Maai bij verlangde in ruil daarvoor hun volkomen toewijding'en gehoorzaam heid. Zijn vrbuw was een zacht schep seltje, gelukkig, dat ze kon steunen op een sterken man, onderworpen en teeder. Zijn twee oudste zoons waren gewend geweest, haar voorbeeld te volgen, niet zoozeer van nature, dan omdat ze ervaren hadden, dat dit hun het beste bekwam. De eenige dochter was toen nog heel klein, maar de jongste zoon was, van kind af aan, een rebel. Lucien had artistieke gaven. Toen hij zestien was, kwamen er al ruzies, omdat hij zijn studie verwaar loosde, buiten zat te schilderen, uren teekende. Het eindigde, twee jaren la ter, met de scène, waarbij zijn vader dreigde, hem nooit meer thuis te willen zien. als hij naar Parijs ging, zooals hij wilde, om zich geheel aan de kunst te wijden. Een oud geval. Lu cien dreef zijn wil door. Hij vertrok, eerst naar een tante zijn moeder had Fransche bloedverwanten en naar die tante was hij genoemd later naar Parijs. De vader werd oud in die dagen, grijzer, stiller. Maar hij weigerde meer iets te hooren over den jongen. Er vergingen jaren. Soms deden de an dere "kinderen verzoeningspogingen, maar altijd vergeefs. Hij verbood hun niet, met hun broer te correspondee- ren of zelfs hem te zien, maar hij wei gerde een woord over hem te spreken. Zijn vrouw stierf, ook toen kwam de naam Lucien niet over zijn lippen en niemand had den moed, Lucien tijdig te waarschuwen, hoewel hij -toch te arm zou zijn geweest, op eigen kos ten naar huis te komen voor de be grafenis. De jongens trouwden, de dochter Aline was achttien geworden. Haar vader wijdde aan het meisje al de tee derheid en zorg, die hij anderen niet meer schenken kon. Hij zond haar naar kostschool, omdat hij bang was. Ons Kort VERHAAL dat- het leven bij hem te eentonig was. Ze waagde het echter eens. voor Lu cien te pleiten, vertelde, dat hij succes had in Parijs, goed werk maakte, geld verdiende. Maar de woorden stokten op haar lippen bij zijn blik en ze durf de niet opnieuw beginnen. Ze trouwde, hij bleef alleen achter. Hij was nu oud geworden, wit en zoo zwijgzaam, teruggetrokken en som ber, dat hij niet paste in opgewekt gezelschap en dat ook zooveel moge lijk vermeed. „Vader heeft altijd ge leden onder de scheiding van Lu cien", zeiden z'n kinderen, „maar hij zal nooit toegeven". Het was waar, hij had er onder ge leden en leed nu meer dan ooit, in zijn eenzaamheid. Maar hij wilde niet toe geven. Hij stelde zich Lucien voor, wel varend, succesvol, een man, die den ouden, koprpigen vader niet meer noo- dig had. Maar toch dreef een stil heim wee hem tegenwoordig vaak naar ten toonstellingen en misschien hoopte nij, zonder het zichzelf te willen beken nen, er eens werk te vinden van zijn zoon. Hij wist niet, dat Lucien onder anderen naam schilderde. Doch op een middag bleef hij, versteend van schrik, staan staren naar een teeke- ning. door een bekend Engelsch kun stenaar gemaakt. Die man, in 'net lompenpak, was Lucien. Hij twijfel de geen oogenblik, hoezeer ook dat gelaat veranderd was. Nog altijd her kende hij er den jongen in en ook de moeder, de zuster. Dienzelfden dag verscheen hij. zeer bleek, bevend van ontroering, bij den kunstenaar, en verzocht hem het adres van het model voor die teeke- ning. Hij kocht de teekening en schreef het adres op. Den volgenden dag reisde hij naar Parijs. Jarenlang had een hardnekkige trots hem weer houden. doch nu werd hij meege sleurd door liefde en medelijden. De zoon, dien hij voor welvarend en suc cesvol gehouden had, was in armoede geraakt, leefde in ellende, had hem bitter noodig De concierge knikte. „Ja, boven in het huis. het atelier De oude man klom vele trappen op. Hij dacht smartelijk: Ergens een zol derkamertje. wie Weet hoe armelijk en vuil Hij klopte en een stem. die zijn hart deed beven, antwoordde: „Bin nen!" Het volgend oogenblik stond hij te genover zijn zoon. De schilder staar de even. slaakte toen een kreet: „Va der!" en even later lagen ze In el kanders armen. Eerst nadat de eerste ontroering wat gedempt was. keek de oude man rond, verbaasd. Het atelier was ruim, licht, keurig ingericht. En Lucien hij droeg een schilderskiel, zijn haar zat verward, maar hij leek gezond en flink. Stamelend vroeg hij: „Gaat het je nu weer wat beter. Lucien?" De jongeman antwoordde: „Het gaat me goed. vader, al sinds enkele jaren". „Maardie teekening. waar voor jij geposeerd hebtHij ver- Gr. Tusschen de twee gedeelten van het concert, tusschen de drie bedrijven van het gespannen drama, ligt de aandacht-ontspannende: pauze. Daar ontspant zich het leven en schuifelt er een beweeg van menschen door de zaal, die, terug tot zichzelf en de werkelijkheid, bezig zijn, zich weer op het peil van hun dagelijksche aandacht te brengen. De pauze is een loslaten uit den greep van het spel. een ontkomen aan te hevige expansie van- den geest, een heradepien in de ruimte van het niets. Zóó heeft ieder mensch, tusschen de gespannen bedrijven van de da gelijksche be zigheden Jaar- op-jaar, die pauze noodig. En zoo neem ook ik deze pauze waar, om mij in den „foyer van den zomer" te vermeien met de speelsche dingen van het oogenblik. Zóó neem ik de vacantie waar als een losgelaten- worden uit den greep van het werk en als een ontspanning van de voort durende ononderbroken aandacht die er een jaar lang moest zijn, voor al ae gebeurlijkheden des dagelijkschen levens. In de „foyer van den zomer" zit ik met mijn kopje koffie het leven an ders te bekijken dan in de zaal van 's levens schouwtooneel. Het zijn de onbeduidende dingen nu, die op mij toespringen om zich met mij bezig te houden. En ik ben een speelsch kind, dat niet stil kan zitten of met leege handen uren lang niets uitvoeren kan. Neen: ik neem die onbeduidende ditjes en datjes om mij heen als prettig zomersch speelgoed en huppel er mee naar het feest der verbeel ding. Ik kan nu op het terras zitten van een mondain café en kijken naar wat mij passeert en alles heeft nu een andere kleur. Ik neem het in mij op' om het onmiddellijk weer los te laten en te vergeten; het is heerlijk nu, met honderd dingen tegelijk be zig te zijn, en ze alle honderd weer even zorgeloos achter mij te mogen laten. De zomer-pauze staat mij toe praatjes te maken in den foyer met deze en gene, die ik in de loges van onzen levensschouwburg heb opge merkt. We richten niet den kijker onderzoekend me'er naar elkaar, maar in een heerlijke onbevangenheid kun nen we nu elkaar ontmoeten en pra ten over het spel en het drama, dat ons zoo lang bezig hield en we ver geten het weer.... Alles is niets. Want ons praten heeft geen actief doel meer in zichzelf en dat maakt dat praten tot een vlotte conversatie, waarmee we elkaar boven het zwaar wichtige van ons beroep uittillen tot in de „pauze-stemming". We beginnen nu iederen dag als een sprookje, waarvan we het einde niet weten en we eindigen lederen dag zooals een vroolijk lied eindigt met een prettig refrein dat zegt: mor gen weer zoo'n dag. En we gaan slapen, zonder één ge dachte aan iets dat voor den volgen den dag onze aandacht hebben zal. Alles is: pauze en het prettig gon- I zend pauzerumoer in den vacantie- foyer maakt ons kinderlijk van opge togenheid. Aanstonds zal het belletje weer jaan. Dan zal het tweede bedrijf ge speeld worden, of het tweede gedeelte van het concert ten gehoore worden gebracht. Dan doen we dien onbe wuste n greep naar onze das. of die goed zit en dan wordt het stern- rumoer plots weer tot stilte getikt als ae groote dirigent van onzen dage- lijkschen arbeid het eerste accoord aangeeft. Aanstonds, ja, gaat dat belletje weer. Dan zijn de orkestleden al weer bezig hun instrumenten te stemmen en reeds dringt dat wonderlijk geluid van duizend instrumenten weer tot ons door: de symphonie van het ko mende. Ja: aanstonds zal het leven weer aanvangen en zullen u en lk onze plaats weer innemen. Maar nu is het: pauze en ik weet niets meer dan dat het pauze is. Laat het prettig on bestemd gegons der vrijheid over u komen en los u op in het niets dat „vacantie" heet. telde, hoe hij de teekening had ont dekt en gekocht en den teekenaar ge sproken. Lucien begon te lachen: „O vader, dat is een collega van me. met wien ik hier veel samen was. Hij had een model noodig in dat genre en ik po seerde ervoor, de lompen fantaseerde hij er bij en wat de expressie betreft, ik had net gefuifd en had een kater!" Hij barstte in lachen uit. bij het ge zicht van zijn vader en voegde toen erbij: „Maar ik ben blij, dat hij u die verklaring niet gaf, want dan had ik zeker nooit iets van u gehoord of ge zien!" De vader antwoordde niet, maar hij erkende innerlijk, dat dit zoo was. Had hij geweten, dat Lucien niet in nood verkeerde, dan zou hij niet naar hem toe zijn gegaan en op dit- mo ment besefte hij eerst, hoe verdwaasd hij was geweest, zoovele jaren lang!

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3