Laatste Nieuws Gevaarlijke betoogingen Romeinsche. vestingen bloot gelegd lnmaakglazen Verduister zorgvuldig! AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1941 7 GELÜERSCHE VALLEI Hoogland GESLAAGD Tot de lstc klasse van 't Stlchtsch-Mon- tessorl Lyceum (Leusden) ls toegelaten onze plaatsgenoote E. Grashuls. NEOMIST Maandagavond a.s. zal de Parochie van St. Joseph te Hooglanderveen den neomist P. Kok een feestelykc ontvangst bereiden. Dinsdagmorgen om 10 uur zal Zijn Eerwaar de zijn le H. Mis opdragen ln de parochie kerk te Hooglanderveen. De feestpredikatie zal worden gehouden door rector H. Kok uit Amersfoort. Soest VOORSTELLING IN OPENLUCHTTHEATER Zaterdag 26 Juli a,s. geeft onze plaatsge noot Benny Vreden met zijn „Vijf Stuivers Cabaret" een voorstolling ln het Openlucht Theater. Ds. VAN SCHAICK Op 30 Juli a.s. hoopt Ds. J. I. v. Schalck, Ned. Herv. Predikant alhier den dag te her denken. waarop 1UJ voor 26 Jaar ln het pre dikambt werd bevestigd door zijn vader. In 1916 werd hU te Mldlum predikant en stond daarna te Lettelbert, Nieuwe Pekela en se dert 1927 te Soest. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Omtrent de volgende gevonden voorwerpen en dieren zijn Inlichtingen te verkregen bij de politie. Geit, voetbaltrui, witte schort, frame van rijwiel. dameshorloge, boodscbappentasch, portefeuille, badpak, portefeuille met foto en legitimatiebewijs, badpakje, badhanddoek, hoofddoek, biljet van 1.—. damesrijwiel, rlj- wlelt.asch, drie pasfoto's ln étui, hulssleutel. ZONDAG DIENST APOTHEKEN De volgende apotheek is morgen Zondag voor het publiek geopend: Apotheek „Soest- dljk". Van Weedestrnat 46. Telef. 2487. GESLAAGD Voor het M.U.L.O.-dlploma A slaagden L. J v. d. Bank en A. A. Leyssen en M.U.L O.-B: C. Schoenmaker. SPORT VOETBAL. ELINCKWIJKVOLEWIJCKERS Naar men ons mededeelt, zal de be langrijke beslissingswedstrijd Elinkwijk De Volewijckers, die zooals reeds ge meld, a.s. Zondag in het stadion te Utrecht zal worden gespeeld, om twee uur aanvangen. SCBAKEN. VACANTIE-TOURNOOI Schaakv. „Amersfoort" Het Avond-tournool. dat de Schaakveree- nlglng „Amersfoort" organiseert ln de laat ste week van Augustus wordt gespeeld ln groepen van 4 deelnemers, ln te deelcn naar speelsterkte. De le ronde wordt gespeeld op Woensdag 27 Aug. de 2e ronde Donderdag 28 Augustus. Om het onbevredigende van arbitrage zoo veel mogelijk te ontgaan ls de Vrijdag 29 Aug. bestemd voor afgebroken partijen. Zaterdag 30 Augustus wordt dan de 3e ron de gespeeld, dadelijk gevolgd door de prijs uitreiking. Wie puzzelt mee? In de vacantie-maanden is de puzzle-animo meestal belangrijk minder, hetgeen bij de vele ge neugten, die deze tijd biedt niet te verwonderen is. W\j hebben daarom besloten de v:elceljksche puzzleioedstrijd voor eenigen tijd te staken, maar hopen t.z.t. de inzendingen van onze trouwe puzzelaars toeer in groot aantal te zien opdagen. DE DIRECTIE Horizontaal: Indolent, lavendel, re seda. fataal, al. slee, pas. laan. mi. bel. of, honig. Ld., bas.' riet. til, Epe. kant, adellijk, art, mutatie, dek. id„ Maart, r.o., eer, l.k„ formaat. R.K., re. we. bad. fok, nu, zeehaven, bruiloft, es. rug. Erm, o.a., ar, t.t., servies, p.p ho. nes. Ob, m.o., mom, senator, ons. ballast, adel. bit. wig, Cato, rel, os. hoede. n.b.. sir. dr., polo. mee, leep Ee. gareel, Koetel. selderei. kortelas. Verticaal: Nr., des. Oslo, leeftijd, na, af, vat, etaleur, naad, dan. el, Labrador, panorama, gisteren. Lelden. Po. sl, manier, leek, h.I.. ge. bate. t.l., ik. p.m., ka. Uk, aar, tra, tor, modegek, tafreel. leest, favus, Tours, knoop, wee. bar, kim, ufa, mansarde, even veel. domtoren, reeclcr, tot, pol, hostie, snel, bobslee, magneet, Maas, al, R.I., b.l„ I.e., th„ we, oord, om, de, bete, pal. oer, lor, pel, ge, li, k.o„ ia. De laatste puzzle-wedstrijd van dezen zo mer ls gestreden, als winnende uit dezen strijd trad mevrouw LEEZER. Utrechtsche- weg 105. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 19 Juli Gebo ren: Wijnand, z. v. Everardus Kraan en Hendrika Moro. SPAKENBURG. Geboren: Tij men, z. v. Steven Koeléwijn en Jenne- ken Koelewijn Rutger, z. v. Hendrik Vermeer en Engeltje de Graaf Jan netje, d. v. Dirk de Jong en Wijmpje de Jong. Ondertrouwd: Gerrit van den Hoogen en Willempje Poort Jan Hei- nen en Steventje de Graaf. Gehuwd: Wouterus van Twillert en Maria de Graaf. Overleden: Gijsbertje Duijst, oud 5 maanden. HOEVELAKEN. Ondertrouwd: Jacob van den Berg en Hendrika Geurtsen Jan Dirk van der Sloot (RottpvH^r") en Marip van Es, (Gedeeltelik gecorrigeerd). Het nieuwe Kabinet in Japan Minlster-presldeut Konojc heeft de ont slagaanvrage van de raadgevers van zijn tweede kabinet aanvaard. Naar volgens het D.N.B. verluidt, bestudeert Konoje op het oogenbllk het probleem van het toekomsti ge systeem der raadslieden van het kabinet, Gunstig perscommentaar. Het nieuwe kabinet wordt door de geheele pors en ln politieke kringen gunstig ont vangen. Men geeft uiting aan de overtui ging. dat Konoje by de versterking zijner politiek dezelfde successen zal hebben als tot dusverre. De keuze der nieuwe minis ters vindt een gunstig onthaal, omdat zU beantwoordt aan den wensch van het volk, dat Japan naar binnen en naar bulten sterk wil zien om het doel een op politiek en economisch gebied onafhankelijk Japan te bereiken. De pers toont zich vooral voldaan over het feit, dat de bultenlandsche politiek ongewijzigd blijft, zy legt er den nadruk op, dat de nieuwe minister van Bultenland sche Zaken en Koloniën groote ervaring heeft op het gebied van marine en oorlogs industrie en opgewassen zal zijn tegen de taak. die de Japansche regeering in Oost Azle heeft. Geen verklaring van het nieuwe kabinet verwacht. Naar te Tokio wordt vernomen, zal het nieuwe kabinet geen formeele ver klaring over de rlchtiynen van de te volgen politiek afleggen, aangezien de nationale politiek van Japan reeds door het tweede kabinet van Konoje was vastgelegd. Daarenboven werden op de kelzeriyke conferentie van 2 Juli J.l. ten opzichte van de bultenlandsche politiek, reeds de maatregelen getroffen, die noo- dlg waren ten einde rekening te hou den met de Internationale positie. Chasji afgetreden. De plaatsvervangende minister van Bul tenlandsche zaken, ChnsJl, heeft vanochtend bij admiraal Tojada zijn ontslag aangeboden. Japansche ambassadeur te Nanking afgetreden. De Japansche ambassadeur te Nanking. Honda. Is vanochtend te Tokio aangekomen, HIJ heeft by den minister van bultenland sche zaken zyn ontslag Ingediend. De buitenlandsche politiek. De „Hotsji SJlmboen" vat de beginselen der bultenlandsche politiek van Tojoda sa men in vyf punten: 1. Het volgen van den weg. die door de beschikking van den keizer ls aangegeven 2. Inspanning van alle krachten tot re geling van het Cbineesche conflict. 3. Een economische politiek, gericht op het Zuiden, en het scheppen van een groot- Aziatisch leefgebied. 4. Het gebruikmaken van den internatio nalen toestand voor de verwezenlijking der bultenlandsche politiek en het treffen van alle maatregelen op bultenlandsch-polltiek gebied voor de onmlddeliyke verwezenlijking der Japansche bedoelingen ln geval van een oorlog tusschen Japan en andere staten. 5. Deze maatregelen zyn. aldus het blad, in eerste plaats afhankelijk van de verdere ontwikkeling in den oorlog tusschen Dultsch- land en de Sovjetunie en van de houding der Ver. Staten. EEN WAARSCHUWING AAN ALLE NEDERLANDERS De bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, deelt mede: In verband met de 'talrijke vijande lijke vliegtuigen, welke in den laatsten tijd boven Nederlandsch gebied omlaag zijn geschoten, is het herhaalde malen voorgekomen, dat bij het wegvoeren van de gevangen genomen Engelsche leden der bemanning, de bevolking sympathiebetoogingen jegens den ge vangenen heeft gehouden. Dergelijke betoogingen voor den vij and, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, dragen het karakter van een brutale provocatie van de Duitsche weermacht. De terughoudendheid, welke de Duit sche weermacht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogers als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nogmaals gewaar schuwd. Deze waarschuwing geschiedt, omdat de weermacht thans opdracht heeft in dergelijke gevallen op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te ma ken. De gevolgen moeten dan door de betoogers zelf worden gedragen. DE JAPANSCH—FRANSCHE BETREKKINGEN In buitenlandsche kringen had men bepaalde vermoedens vastgeknoopt aan een bezoek, dat de Japansche ambassa deur, Kato, Donderdag aan admiraal Darlan had gebracht. Naar aanleiding daarvan verklaart men in welingelichte kringen te Vichy, dat er geen enkele aanwijzing is voor eenige wijziging in de FranschJapansche betrekkingen. Dit geldt ook voor de betrekkingen tus schen Indo-China en Japan. Het bezoek van Kato aan Darlan heeft geen enkel nieuw element in de betrekkingen ge bracht: het was geenszins een demar che. Men herinnert er aan, dat zich wel iswaar enkele onbeteekenende inciden ten hebben voorgedaan in verband met het verblijf van Japanners in Indo-Chi na, doch die voorvallen zijn overdreven. Wijziging rechterlijke macht LEEFTIJDSGRENS VAN 70 OP 65 JAAR GEBRACHT Heden verschijnt het Verordeningen blad nr. 30, met de verordeningen nr. 130, 131 en 132. Verordening nr. 130 brengt voor de rechterlijke macht de leeftijds grens van 70 tot 65 jaar terug. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijdsgrens worden van offi- cieele zijde de volgende genoemd: 1. op deze wijze wordt een verjon ging van het rechterscorps bereikt; 2. voor de jongere krachten wordt zoodoende de mogelijkheid gescha pen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie benoemd te worden (tot dusver was dat in Ne derland slechts na het 40ste jaar mogelijk); voor bekwame, maar minder bemiddelde krachten is op deze wijze snellere promotie mo gelijk gemaakt. Verordening nr. 131 handelt over de oprichting van een Duitsch bureau voor zeelieden te Rotterdam, aan welk bu reau de bevoegdheden worden overge dragen welke het Duitsch consulaat tot dusver ten aanzien van zeelieden vol gens de bestaande zeeliedenverordening had. Verordening nr. 132 regelt, dat be paalde films, welke een volksvoorlich- tend of opvoedkundige karakter dragen, of van cultureele waarde zijn, voortaan onder verplichting tot vertooning vallen. NEDERL. TSJECHO-SLOWAAKSCHE KAMERS VAN KOOPHANDEL GELIQUIDEERD De Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland in Amsterdam heeft een afdeeling „Bohemen en Moravië" opge richt, welke de taak der Nederlandsch- Tsjecho-Slowaaksche K.v.K. heeft over genomen. De oprichting van het rijks- protectoraat Bohemen en Moravië heeft tot een regelmatige samenwerking tus schen de Duitsche K.v.K. en de Neder landschTsjecho-Slowaaksche kamer geleid. Op de basis van de verkregen resultaten zal de Duitsche K.v.K. voor Nederland de werkzaamheden der Ne derlandschTsjecho-Slowaaksche Ka mer van Koophandel voortzetten. Ge lijktijdig zal de laatste tot liquidatie overgaan en gedurende dezen tijd aan de .verwezenlijking van de bovenom schreven plannen medewerken. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Berkht No. l bet publiek ln rekening i VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. De volgende pryzen mogen ten bootste den gebracht: Inmaakglazen. Ned. fabrikaat per stuk 1. Inhoud ƒ0.18 yx 1. Inhoud - 0.20 1 1. Inhoud -0.22 1^ 1. Inhoud -0.25 2 1. Inhoud -0.28 De deksels van de lnmaakglazen van Nederlandsch fabrikaat dragen dit Jaar als kenmerk den naam „Végla". .Het vragen van lioogere pryzen is striflmar. Bewaart- deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Bultenl. fabrikaat per Btuk 0.22 -0.24 -0.26 - 0.30 0.32 OPGRAVINGEN TE VALKENBURG (Z.H.) „De opgravingen hebben aangetoond, dat op de plaats, die nu door de kom van het dorp Valkenburg wordt ingeno men, in de eerste eeuwen n. Chr. min stens twee Romeinsche vestingen heb ben gelegen", antwoordde Prof. v. Gif fen, de directeur van het Biologisch- Archaélogisch Instituut te Groningen, toen het V.P.B. hem verzocht iets te vertellen over de onder zijn leiding staande opgravingen te Valkenburg bij Leiden. Prof. van Giffen wordt daarbij bijgestaan door zijn assistent Dr. H. Brunstig, het personeel van zijn Insti tuut en eenige studenten. Wij spraken hem in een vertrek van een oud school gebouw, dat tijdelijk dienst doet als hoofdkwartier van de bij het onderzoek betrokken archaeologen; aan den wand hingen groote schetsen "van de opgegra ven fundamenten, terwijl op tafels Ro- meisch aardewerk, dakpannen, steenen enz. als tastbaar resultaat van de op gravingen lagen. „Reeds in 1914 werd hier bij het graven van een put een stuk van een Romeinschen muur gevon den, uit welk feit ik toen de conclusie trok, dat de terp, waarop Valkenburg gebouwd is, in haar binnenste waar schijnlijk een Romeinsche vesting ver borgen hield. De wederopbouw van het dorp bood ons de gelegenheid een sys tematisch onderzoek in te stellen. Toen de eerste proefsleuf gegeven werd, kwamen fundamenten te voor schijn, die een frappante gelijkenis ver toonden met die van een Romeinsche vesting te Utrecht, die ik indertijd heb onderzocht. Van de daar verkregen ge gevens konden wij nu hier goed ge bruik maken, daar de vestingen te Utrecht en Valkenburg groote overeen komst vertoonden." Romeinsche vestingen aan den Rijn. „Uit welken tijd dateert deze ves ting?" .„Voor de beantwoording van deze vraag moet ik U eerst vertellen, dat hier op dezelfde plaats de fundamenten van minstens twee vestingen, die beide ongeveer twee h.a. besloegen, boven elkander in den grond zitten. De oudste werd omstree'--! 50 i. n. Chr. gebouwd als onderdeel van een reeks vestingen langs den Rijn, die ter bescherming van het door de Romeinen geoccupeerde ge bied tegen de Germaansche volksstam men werden aangelegd en onderling door een weg verbonden waren. Een dergelijke vesting bestond uit een door een wal en een of meer grachten om ringd vierkant of rechthoek, die aan elke zijde een poort had. Binnen dezen wal lagen het stafkwartier, de wonin gen van den commandant en officieren, kazernes, enz. De eerste vesting, die hier werd gebouwd, was van hout en aarde aangelegd; het is mogelijk, dat deze tijdens den Bataafschen Opstand onder Cladius Civilis verwoest werd. Omstreeks 200 n. Chr. is deze eerste vesting op dezelfde plaats herbouwd, maar nu van steen. Wij vinden dus de steenen fundamenten op de houten." Fundamenten van een poort, Prof. van Giffen bracht ons vervol gens naar het stafkwartier der tweede vesting, waar o. m. de vaandels en de garnizoenskas bewaard werden. De res ten van dit gebouw waren voldoende, om zich met eenige fantasie het oor spronkelijke uiterlijk voor oogen te kunnen stellen. Het bestond uit een door een zuilengaanderij omgeven voor hof, verschillende vertrekken langs de zijmuren en een tweede open ruimte tusschen den achtermuur en den voor hof. De dikke laag schelpen wijst er op, dat de binnenplaats herhaaldelijk met schelpen bestrooid moet zijn, terwijl een steenen voetstuk, dat nog aanwezig is, oorspronkelijk het beeld van den keizer droeg. Vervolgens gingen wij naar de fun damenten van een der vier poorten der tweede vesting. Dit poortgebouw be stond oorspronkelijk uit twee zware to rens, die den toegang tot de vesting vormden. Vóór de poort leidde een brug over een dubbele gracht, die in het steil afgestoken profiel door een donkere verkleuring nog goed te onderkennen was. Merkwaardig is het, dat een wete ring nog altij'd de bocht, die de gracht om een der vestinghoeken maakt, volgt. Iets dergelijks, zei Prof. van Giffen, doet zich ook voor met een straat in Valken burg: deze loopt namelijk precies over den vroegeren hoofdweg van de ves ting! Waar eens Romeinsche soldaten woonden By ons bezoek was men juist bezig de soldatenbarakken van de eerste vesting te ontgraven. Voorzichtig schepten de arbeiders den grond weg om de grond sporen, hout of voorwerpen niet te be schadigen. Deze barakken waren geheel van hout en leem in vakwerkbouw op getrokken en rustten op liggende bal ken, die goed bewaard waren gebleven, zoodat het mogelijk zal zijn den platte grond van de kazernes terug te vinden. Hier woonden dus ongeveer twintig eeuwen geleden Romeinsche soldaten. Een wonderlijke gewaarwording is het om na zooveel eeuwen weer in hun verblijfplaatsen te loopen! Bij de op gravingen worden talrijke voorwerpen gevonden, die een levendigen indruk geven van hun leefwijze. Eenvoudige olielampjes, munten, duizenden scher ven van aardewerk, beenderen van ge nuttigde dieren enz. zijn reeds te voor schijn gekomen en ook bij ons bezoet zagen wij de arbeiders telkens voor zichtig dei'gelijke voorwerpen opgraven. Zoo moet de bodem hier meer en meer zijn geheimen prijsgeven, opdat de kennis van Nederland's vroegste ge schiedenis verrijkt worde! MAXIMUMPRIJZEN Wanneer er dezen zomer weer groen te en fruit door de huisvrouwen wprden ingemaakt, zullen zij de inmaakglazen kunnen koopen voor prijzen, die van heden af aan een maximum zijn gebon den. De behoefte aan inmaakglazen wordt voor een groot gedeelte gedekt door de Nederlandsche industrie: hetgeen er te weinig is, zal uit Duitschland kunnen worden ingevoerd. Besprekingen, welke reeds plaats hadden, hebben tot een gunstig resultaat geleid. De maximum prijzen, welke na over leg met den gemachtigde voor de prij zen werden vastgesteld zijn verschillend voor Nederlandsch fabrikaat en voor buitenlandsch fabrikaat. De Nederland sche inmaakglazen zijn iets goedkooper dan de Duitsche. Een glas van 1 liter in- oud, dat in ons land is gemaakt, zal 0.22 kosten, de ingevoerde glazen van denzelfden inhoud kosten 0.26. Een overzicht van de prijzen voor verschil lende maten glazen is elders in dit blad gepubliceerd. De kooper kan de Nederlandsche gla zen onmiddellijk onderscheiden van de inmaakglazen van buitenlandsch fabri kaat. De eerste dragen dit jaar op den deksel als kenmerk den naam „Vegla". INDROGING VAN HUISHOUDZEEP De langdurige droogte heeft tot ge volg gehad, dat het gewicht der stuk ken huishoudzeep, die 120 gram of welker dubbele stukken 240 gram moe ten wegen, in sommige gevallen be langrijk achteruit is gegaan. Hierdoor wordt bij het publiek de indruk geves tigd alsof voor de bonnen minder zeep wordt ontvangen, dan waarop het recht heeft. Niets is echter minder waar. Het gewichtsverlies is te wijten aan het verdampen van het water. Een ingedroogd dubbel stuk zeep van b.v. 210 gram bevat evenveel vetzuren als een versch stuk van 240 gram, zoodat het waschvermogen van beide stukken zeep onveranderd is gebleven. Door de Sectie zeep van het Rijksbu reau voor chemische producten wordt in samenwerking met de keurings diensten van waren scherp toegezien op de belangen van het publiek. AMERIKAANSCHE VLIEGER NAAR TSOENGKING De Amerikaansche kolonel-vlieger Chenault is volgens l»et D.N.B. naar Tsjoengklng ver trokken om Chineesche vliegers te onder richten in de bediening der gevechtsvliegtui gen, die door de V.S. aan Tsjoengklng zyn geleverd. INVASIE VAN GALICISCHE JODEN ÏN ROEMENIë Scherpe maatregelen. In een officleele mededeellng wordt ge zegd. dat Galiclsche Joden op alle mogelijke manieren hebben getracht naar Roemenië te komen. Generaal Antonescu heelt thans een streng verbod uitgevaardigd. Joden, aïe al over de grens zijn gekomen of zullen pro- beeren te komen, zullen als spionnen be schouwd en behandeld worden, evenals de grensambtenaren. die dergeiyke pogingen toelaten of niet alles doen om ze te ver hinderen. GROOTE BOSCHBRANDEN IN DE V.S In de uitgestrekte wouden der Westelijke staten van de V.S. woeden, naar „Associated Press" volgens het D.N.B. meldt, reusachtige branden, die voor het grootste deel zijn ver oorzaakt door blikseminslag en zich snel uit breiden tengevolge van de langdurige droog te. Uit de staten Montana en Idaho worden 181 boschbranden gemeld, uit den staat Washington 200. Vrachtauto's met luidspre kers rijden door de steden om de bevolking op te roepen voor vrijwilligen bluschaienst. In het vruchtbare Yakimadal 6loeg het vuur over op de korenvelden, waardoor een reus achtige schade ontstond. In do afgelegen bosschen brengen vliegtuigen levensmiddelen voor de blusschers. Aan valschermen laten zij ook bluschapparaten daleu. OUD-COMMANDANT DER PHALANX VRIJGELATEN De vroegere commandant der Phalanx, He- dllla, die ln 1937 te Salamanca weid gear resteerd en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld In verband met de toenmalige gebeurtenissen in de Phalanx, Is thans op vrije voeten gesteld, meldt het D.N.B. Ds. VALETON OVERLEDEN Op 57-Jarigen leeftijd ls te Zwolle over leden ds. J. J. P. Valeton. secretaris-direc teur van Kinderzorg en lid van den Zwol- schen gemeenteraad. De heer Valeton wercl 2 April 1884 te Utrecht geboren. Hy studeerde aldaar theo logie en werd 16 October 1910 als predikant bevestigd bij de Ned. Herv. gemeente te Weerselo. In 1913 werd hij secretaris van de vereeniglng Kinderzorg. In 1916 volgde hy een beroep naar Giethoorn, waarna hij ln 1919 emeritaat aanvroeg en zich te Zwolle vestigde als secretaris-directeur van Kinder zorg. Voorts was ds. Valeton bestuurslid van verschillende vereenigingen op het gebied van kinderzorg en drankbestrijding. Om, Ueu. tuut de UteeÈ LAAT MIJ MIJN DROOM Laat mij mijn droom als al ons wordt ontnomen ffibit mij mijn droom, mijn eenige bezit. Ontneem mij dezen niet, want ik heb enkel dit, Dat ik nog altijd van geluk mag d r o o m e n. Als over ons de rampspoed is gekomen En droeve dagen rijen zieli in triest gelid, Zie ik in mijnen droom de eeuwig groene boomen En hoor de vogels van 't geluk en ik ben rijk in dit! Wat kan het leed, wat kan de nood ons deren? Wij weten eenmaal, dat het aardsche niet beblijft. Wij kunnen alles, alles hier ontberen. Wanneer de droom ons, stervelingen, blijft, De ecnig vaste burcht, dien ons het leven biedt, Laat mij mijn droom: ontneem mij dezen niet! G. A. WILLINGE Nog steeds gebeurt het, dat op de uren waarop verduisterd moet worden, teveel licht uitstraalt. Men moet er echter goed van doordrongen zijn. dat het alge meen belang een ieder verplicht, de verduisteringsmaatregelcn af doende en nauwkeurig uit te voe ren. Verslapping op dit punt kan en mag niet door de Overheid geduld worden. Overtredingen leiden tot ernstige gevolgen. Een ieder blijve dus attent op eventucele tekortkomingen in zijn maatregelen! DE AMERIKAANSCHE ZWARTE LIJST De plaatsvervangende Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken. Dean Acheson. heeft volgens volgens het D.N.B. verklaard, dat de zwarte lyst voor firma's en personen ln de Latijnsch-Amerikannsche landen binnen enkele weken of maanden waarschijnlijk zal worden uitgebreid tot lan den builen het Westelijke halfrond, met uit zondering van liet Britsche rijk. Er zou dan ook een lijst worden aangelegd voor firma's personen ln Europa en het Verre Oosten. ZEEP TE DUUR VERKOCHT Een groote zeepfabriek te Amsterdam heeft zich in December 1940 en Januari en Fe bruari 1941 niet gehouden aan de officleele maximum-prysregeüng, welke voor haar pro duct was vastgesteld. De prijs van eenheids- toiletzeep werd n.l. 21 December J.l. voor verkoop aan consumenten op 121/» cent per stuk gebracht; deze prijstelling gold met te rugwerkende kracht vanaf 6 December 1940 De fabriek, welke den prijs van haar zeep in groot- en kleinhandel vast in handen heeft door middel van zgn. prijshandha- vingscontract. bepaalde echter, dat de oude prijs van 0.15 gehandhaafd moest biyven. Wegens overtreding van de prijzenbeschik- king werd de onderneming, rekening hou dend met den onrechtmatig verkregen winst, tot een boete van ƒ6000.veroordeeld. Vanochtend is de 53-jarige gehuwde houwer J. W .S. uit Treebeek in de staatsmijn Emma door vallend gesteen te getroffen en gedood. VOOR DE VROUW Wanneer gebruiken wij de hooikist? Eenigen tijd geleden schreven wij reeds over het gebruik van de hooikist. Nu er bij de laatste rantsoeneering van brandstof de aandacht op het ko ken in de hooikist gevestigd wordt, brengen wij de volgende punten nog maals onder Uw aandacht. 1. Daar langdurige verwarming schade doet aan vitamine C moet de hooikist niet gebruikt worden voor le vensmiddelen, waarin vitamine C voor komt. Dit zijn aardappelen, groenten en vruchten. Daar melk door langdurige verhit ting eveneens in waarde achteruit gaat, moet men evenmin melkgerech- ten in de hooikisten bereiden, Vleesch bederft, wanneer het eeni gen tijd matig warm gehouden wordt. Vleeschgerechten zijn daarom even eens ongeschikt voor de bereiding in de hooikist. Ongeschikt voor het gaar maken in de hooikist zijn dus: aai*dappelen, groenten, vruchten, melkgerechten en vleeschgerechten Wel geschikt voor het gaar maken in hooikist of couranten zijn: peul vruchten, rijst, gort, gortmout, haver mout, rijstgries in water, macaroni en vermicelli. 2. De hooikist of hooimand moet goed sluiten. Beide worden bij voor keur voorzien van een gemakkelijk te verwisselen waschbare voering. Na het gebruik moeten ze gelucht worden. 3. Iedere pan die in de kist of mand past, is te gebruiken, mits de grootte maar zooveel mogelijk in overeenstem ming is met de hoeveelheid, die men wenscht te koken. Bij het gebruik van kleine pannen zal de kist echter bijge vuld moeten worden met couranten of een kussentje. 4. De gerechten opzetten met min der vocht dan voor het gewone koken noodig is. De spijzen voorkoken gedu rende 1/6 van den normalen kooktijd en ze daarna zoo vlug mogelijk in de hooikist zetten. Onder het gaar wor den de kist niet openen. De tijd van gaar worden bedraagt 3 x den gewo nen kooktijd. Het is aan te raden ge rechten met een langen kooktijd na 2 a 3 uur nog eens door te koken en dan weer in de hooikist te plaatsen, daar door het sterk dalen van de tem peratuur de spijzen niet meer gaar worden. Het voorkomt tevens kans op bederf, hetgeen bij langdurig staan in de hooikist niet uitgesloten is. Hooikisten en -manden zijn te ver vangen door couranten. 8 a'lO Groote couranten worden schuin over elkaar gelegd. Hierop komt in het midden een platte prop van een courant te liggen. Is het gerecht voorgekookt dan de pan op de prop plaatsen en de couranten er één voor éen omheen vouwen. Eén courant van boven naar onde ren aanbrengen om het pakket bijeen te houden. Het verdient aanbeveling het geheel in een teil of iets dergelijks te plaatsen, waardoor de couranten beter bijeen blijven. Gortpap in de hooikist. 100 Gram gort, liter melk, 4 di. water, wat zout. De gort minstens 12 uur in het wa ter weeken en vervolgens snel met wat zout aan de kook brengen. Als de pap 20 minuten gekookt heeft de pan snel in de hooikist overbrengen en daarin 6 minuten laten staan. Na 2 a 3 uur de gort nog eens enkele minuten koken en weer in de hooikist plaatsen. Wan neer de pap gaar is kokende melk er over gieten en ermee vermengen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7