Terugtrekkende Sovjets bestookt DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Transporttreinen door voltreffers vernield Zware bombardementen aan het geheele Oostelijke front Munitie Opslagplaatsen in de lucht gevlogen Na den Strijd bij Smolensk Ouilsciiiand siriidt voor furooa Spanning om Fra nsch-lndochi na ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 8 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losse nummers 0.06 Administratie Telefoon 6289. Na 6 uur 5095. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 5137. MPSFOOPTStHE (OUftNT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden ƒ0.55 Elk woord meer 0.05 4 keer Ld. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. prU» WOENSDAG 23 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.ï N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAJERTLAAN 9. 55e JAARG. Groote activiteit van de Duitsche luchtmacht De Duitsche luchtmacht heeft, behalve voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou, in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke formaties terugtrekkende Sovjet-colonnes, spoorwegen, stations en concentraties van pantserwagens aan het geheele Oostelijke front aangevallen. Tal van pant serwagens en voertuigen van allerlei soort werden vernield. Transporttrei nen werden door voltreffers vernietigd en tot ontsporing gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van Krementsjung zijn voor het spoorwegverkeer onbruikbaar gemaakt. Boven dien werden verscheidene rijdende treinen op de spoorlijn St. Petersburg Moskou tot ontsporing gebracht, aldus meldt het D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben verder Sovjet-munitie-opslag plaatsen succesvol met bommen bestookt. Gepaard gaande met hevige ontploffingen, die door de Duitsche vliegers dqidelijk werden bemerkt, vlo gen ontzaglijke hoeveelheden munitie In de lucht. Getroffen benzine opslagplaatsen ontploften, waardoor reusachtige rookzuilen ontstonden, die weldra den hemel boven het aanvalsgebied verduisterden. Den in de richting van St. Petersburg aanvallenden Duitschen troe pen zijn ook op 21 Juli een groot aantal leden van de Petersburgsche fa- brieksbeschermingsorganisatie als gevangenen in handen gevallen. Deze eenheden bestaan uit mannen van alle lichtingen, die gecnerlei militaire opleiding hebben genoten. De bolsjewistische fabrieks-bcschermingsman- schappen werden zonder voldoende bewapening in den strijd geworpen om de zeer verzwakte geregelde Sovjet-formaties te versterken, VERLIEZEN VAN DE SOVJET-LUCHTMACHT De Sovjet-luchtstrijdkrachten hebben ook van 20 tot 21 Juli aanzien lijke verliezen aan vliegtuigen en manschappen geleden. Tijdens luchtge vechten werden door Duitsche jagers 71 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden 39 vliegtuigen der Sovjets op den grond vernield. Het totale verlies der Sovjets bedraagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. Duitsche opmarsch met kracht voortgezet 10.000 Gevangenen Een lijken- en brandlucht hangt, naar het D.N.B. meldt, over de wegen, waarop de Duitsche troepencolonnes op 21 Juli in het gebied van Smolensk verder naar het Oosten oprukken. Met groote kracht is hier de Duitsche op marsch in de afgeloopen dagen voort gezet. Dit heeft den bolsjewisten de zwaarste verliezen toegebracht. Het land draagt overal de sporen van den strijd. Vernietigde -luchtdoel- en ar tillerie-batterijen liggen op de velden, bergen patronen en handgranaten, uitgebrande auto's en pantserwagens omzoomen de wegen. De loopen dei- kanonnen steken verscholen uit het dichte struikgewas. Tal van graven getuigen van de enorme verliezen der SoVjets, doch nog duizenden lijken liggen op de omwoelde slagvelden en worden door de nakomende Duitsche soldaten in massagraven gelegd. Reg iment in de Pan gehakt Vrouwen als versterking Een ten Noord-Oosten van Smo lensk ingesloten bolsjewistisch re giment, dat tijdens de herhaalde pogingen om door te breken, to taal in de pan werd gehakt, be stond slechts voor tweederde uit geregelde Sovjet-troepen. De rest bestond uit vrouwen in Sovjet-uni formen. Uit de acties van het re giment en de op de vrouwen ge vonden identiteitspapieren bleek, dat op 18 Juli een transport vrou wen ter sterkte van een bataljon, als aanvulling van dit regiment was aangekomen. Bloedige Sovjet-verliezen Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben ook op 21 Juli ten Oosten van Smolensk in opeenvolgende golven de terugstroomende Sovjet-colonnes he vig gebombardeerd. De bolsjewisten leden bij dezen aanval groote, bloedi ge verliezen. Sovjet-vliegveld bij verrassing veroverd Bij den opmarsch in het gebied ten Zuiden van St. Petersburg, ontdekte de Duitsche infanterie bij verrassin/ een vliegveld der Sovjets. Het garni zoen van het vliegveld was door het plotselinge opduiken van de Duitsche soldaten zco verrast, dat het zich zon der verzet liet gevangen nemen. 30 Sovjet-jagers werden door de Duitsche infanteristen onder veilige hoede ge nomen, aldus het D.N.B. in het Dnjestrgebiied Groot, aantal tanks vernietigd Tijdens den snellen opmarsch in het gebied van den Dnjcstr, maakten Duitsche pantsertroepen cp 20 Juli 10.000 gevangenen en vernietigden 220 Sovjet-tanks als mede 20 kanonnen. Duitsche tanks vernietigden denzelfden da/r tij dens hevige gevechten in het ge bied van Porsow 98 Sovjet-Jlanks, onder zeer geringe eigen verliezen. In de buurt van Witebsk h.adden 20 Juli hevige gevechten plaats tusschen Duitsche- en Sovjet tanks. Alle aanvallen der Sovjets werden gekeerd, onder zware ver liezen voor den vijand. Man 130 aanvallende Sovjets-tanks werden 73 tanks vernietigd. (Zie verder elders üji dit blad.) ZWEEDSCHE CHIRURGEN NAAR FINLAMD Verscheidene Zweedschie chirurgen zijn door bemiddeling van het Roode Kruis en de vereeniging Zweden-Fin- land op weg naar Finiand. om daar hun bijstand te vcrleesnen. Zij zullen al naar gelang de behoafte. in de ver schillende streken van ^Finland werk zaam zijn. Het I Weermaehtbericht 22 Juli. De doorbraak-operaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het ver- dedigingsfrent van de Sovjets in onsamenhangende groepen ge splitst. Ondanks taai plaatse lijk verzet en hardnekkig onder nomen tegenaanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te onderschei den. Aan het geheele Oostelijke front worden de operatics ge stadig voortgezet. De krijgsver richtingen zijn hier gericht op verstrooiing en vernietiging van de afzonderlijke gevechts groepen der Sovjet-weermacht. Als vergelding voor de bolsje wistische luchtaanvallen op de open havensteden der bondge nooten, Boekarest en Helsinki, heeft het luchtwapen in den af geloopen nacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen bom bardeerden bij goed uitzicht zonder ophouden militaire in richtingen van het bolsjewisti sche verkeers- en bewapenings centrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Moskwa verwekten bomlrcf- fers tal van groote branden. Gebouwen van hooge dienst-in- stantics en overheden der Sov jets, alsmede ravitaillecrings- bedrijven der stad werden ver woest of zwaar getroffen. In het zeegebied om Engeland plaats ten gevechtsvliegtuigen vol treffers op twee groote vracht schepen. Andere gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht havenwerken in het Zuid-Oosten van het ei land. Aan het Suezkanaal be stookten Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht op 22 Juli militaire werken met bommen van allerlei kaliber. Jagers scho ten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, 6 Brit- sche vliegtuigen neer. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten van nacht op verschillende plaat sen in Zuid-West Duitschland brisant- en brandbommen val len. Onder de burgerbevolking entstonden eenigc verliezen aan deoden en gewonden. Overwe gend werden woonhuizen ver woest of beschadigd. Luchtdoel- artillerie schoot een der aanval lende Britsche gevechtsvliegtui gen omlaag. DE STRIJD IN AFRIKA Italiaansch Weermaehtbericht 22 Juli Italiaansche vliegtuigen bombar deerden opnieuw steunpunten op Malta in den nacht van 22 Juli. In Noord-Afrika werden nieuwe pogingen van den vijand om aanval len te doen aan het front van To- broek snel verijdeld. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeerden verdedigingswerken. batterijen en gemotoriseerde strijdmiddelen in de vesting. Ten Noordoosten van Mer- saluch hebben Duitsche vliegtuigen een Engelsch tankschip aangevallen en tot zinken gebracht. De vijand ondernam vluchten naar Benghasi en Derna. In Oost-Afrika heeft een van onze colonnes, bestaande uit Italiaansche en inlandsche troepen van het gar nizoen van uolchefit (Gondar) met succes een gewapende verkenning ge maakt naar de vijandelijke stellin gen. In den avond van 20 Juli wierp een vijandelijk vliegtuig eenige bommen op de woonwijk van de 'plaats Maz- zarino (provincie Caltanissetta) waarbij 2 burgers gedood en 16 ge wond werden. Intocht van Britsche troepen in het Zuiden? In een conferentie voor buiten- Iandscbe journalisten te Tokio is van Japansche zijde verklaard, dat er tot dusver geen bevestiging ontvangen is v:«x de berichten over een gcschifciïen of komen den intocht van -Britsche troepen in het Zuidelijk <J'eeI van Fransch Indo-China. Daar het tusschen Frankrijk en Jajpan gesloten ac- coord dergelijke schendingen van het gebied van Fransch Indo-Chï- na nadrukkelijk moet verhinderen, zouden, indien «leze berichten be vestigd worden, dienovereenkom stige in het pa»;t vastgestelde te genmaatregelen in werking tre den. Men wees» in dit verband op onderhandelingen welke thans te Vichy gevoerd worden. DECOUX BIJ SOEMIKA De Tokio Nitsji Nitsji meldt dat Engeland met Tsjoengking en. een groep van De Gaulle een ge heime militaire overeenkomst over de bezetting van Indo-China heeft ge sloten. In Kwangsi en Yoennan zouden troepen van Tsjoengking ge reed gehouden worden voor der. op marsch naar het Noordelijke deel van Fransch Indo-China, terwijl van En- gelsche zijde inlandsche troepen het Zuidelijke deel van dit gebied zouden binnentrekken. De gouverneur-gene raal van Fransch Indo-China. Deccux. is van Saigon naar Hanoi (erugge- keerd en heeft daar ep.n onderhond gehad met generaal Soemika den bevelhebber van de Japansche trov- oen. Duitsche Nota aan Bolivia Zaakgelastigde moet Berlijn verlaten BINNEN 3 DAGEN Dc Duitsche gezant te La Paz heeft, aldus het D.N.B., aan de Boliviaan- sche regeering. in opdracht van zijn regeering, de volgende nota overhan digd: De Boliviaansche regeering heeft mij op 15 Juli laten mededeelen, dat zij mij niet langer als persona grata beschouwt en dat zij wenscht, dat ix vóór 22 Juli vertrek. Eenigerlei motief, dat dit optreden van de Boliviaan sche regeering zou kunnen recht vaardigen, is mij, noch de rijksregee- ring medegedeeld en bestaat natuur lijk ook niet. De door een vertegen woordiger van de Boliviaansche regee ring naderhand aan de pers mede gedeelde motiveering typeert zichzeif als een zuiver verzinsel, waaraan ie dere basis ontbreekt. In opdracht van dc rijksregee- ring protesteer ik ten scherpste tegen het optreden der Boliviaan sche regeering, dat in strijd is met alle regelen van het internatio nale verkeer. De rijksregeering heeft zich harerzijds genoodzaakt gezien den Boliviaanschen zaak gelastigde te Berlijn mede te dee- len, dat hij niet langer beschouwd wordt als persona grata en bin nen 3 dagen Duitschland moet verlaten. Noodweer teistert Japan TYPHOON NADERT MET BUITENGEWONE SNELHEID Groote overstroomingen door dijkbreuken HEVIGE REUENÓ Al sinds 2 weken wordt geheel Japan door ononderbroken zware regens geteisterd, welke een bui tengewone hevigheid hebben aan genomen. Ook de temperatuur is ongewoon laag en uit het Zuid- Oosten nadert met een buitenge wone snelheid een typhoon, welke zeer spoedig in Midden-Japan wordt verwacht, aldus het D.N.B. Reeds de voorloopers van den ty phoon veroorzaakten ontzaglijk hevige regenbuien, die overal zware materieele schade hebben aange richt. In Tokio en Yokohama zijn dc dijken van de rivieren Tsoe- roemi en Tama bezweken, waar door groote overstroomingen zijn ontstaan, die vooral de rijstvelden onder water hebben gezet. Op nieuw zijn thans 12.000 huizen overstroomd. De stad Tsjoesjioera is totaal onder water. Daar het nabijliggende Kasoemigaura-meer buiten zijn oevers is getreden, is nok het spoorwegverkeer gedeelte lijk verbroken. De autoriteiten ne men maatregelen om het uitbre ken van besmettelijke ziekten te voorkomen. SJIGEMITSOE BRENGT RAPPORT UIT De Japansche ambassadeur te Lon den. Sjigemitsoe. heeft zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio begeven, waar hij een con ferentie heeft gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, welke 2 uur heeft geduurd. Sjigemitsoe heeft op deze conferentie uitvoerig versla? uitgebracht over den toestand in En geland. STAKING IN ALEXAXDRIë Door havenarbeiders Volgens een bericht uit Cairo, zoo meldt het A.N.P., zijn de haven- en dokarbeiders in Alexandrië in staking gegaan. Zij willen met het oog op het voortdurend dreigende gevaar van nieuwe bombardementen niet in Alexandrië blijven. Jap >ansclie Reservisten opgeroepen De Japansche reservisten in Sjang hai zijn onder de wapenen geroepen. Als reden vcor dezen maatregel werd opgegeven, dat het noodzakelijk is, Japansche reservisten op te leiden, teneinde de weermacht dusdanig te versterken, dat. rij in staat is aan iedere situatie het hoofd te bieden. OP DEN TERUGTOCHTWEG DER SOVJETS. Een door bommen ver nielde spoorbrug in de Oekraine. Een goederentrein werd hier getroffen. (Wette-Hofmann) f 70.000 voor Duitsche Roode Kruis Gift van de Nederlandsche Nati onaal-Socialistisch e Vrouwen AAN .MEVROUW SEYSS-INQUART OVERHANDIGD Nederlandsche mannen strijden aan het front tegen de bolsjewieken. Nog duizenden anderen melden zich aan en maken zich gereed hun ka meraden te volgen. Nederlandsche vrouwen willen niet achterblijven en zoo zij al niet naar het front zullen gaan, willen zij toch mede hun offer brengen voor de gemeenschappelijke zaak. bescherming der Europeesche cultuur. De beste vorm van steun is voor de vrouwen steun aan het Roode Kruis. Spontaan is een beweging ontstaan om gelden bijeen te bren gen voor het Duitsche Roode Kruis, als antwoord op den oproep van Ko ningin Wilhelmina, om dê Commu nisten te gaan helpen bij hun bar- baarsche poging Europa te verbolsje- wiseeren. Spontaan hebóen Nationaal-Socij.- listische vrouwen zich bereid ver klaard gelden in te zamelen. In zeer korten tijd is reeds een aanmerkelijk bedrag bijeengebracht, een belang rijke som is thans reeds afgedragen. Gistermiddag overhandigde mevr. O. de Ru it.e rvan La nkeren Matthes uit Amsterdam, de leid ster van de Nederlandsche Nationaal Socialistische Vrouwen Organisatie, ten huize van den Rijkscommissaris aan mevrouw S e y s s-I n q u a r t een bedrag van 70.000 in een enveloppe, welke gesierd was met een lint in de kleuren der N.S.B. en met een gou den trouwring als symbool een offer van een Nationaal-Socialisti- sche vrouw. Mevrouw Seyss-Inquart dankte geroerd voor deze prachtige gave. Telegram aan den Führer Een aangenaam onderhoud tus schen de gastvrouwe en haar tot en kele personen beperkte gezelschap volgde, waarna mevrouw Seyss-In quart een telegram aan den Führer heeft gezonden, dat in vertaling als volgt luidde: „Mijn Führer, Heden heeft de leidster van de Nederlandsche Nationaal Socia listische Vrouwen Organisatie 70.000 gulden voor het Duitsche Roode Kruis overhandigd. Deze zijn door de N.S.V.O. voor den gemeenschappelijken Nationaal Socialistischen strijd tegen het bolsjewisme ingezameld. Ik acht mij gelukkig u, mijn Führer, deze bijdrage als teeken van de solidariteit der Nederlandsche Nationaal Socialistische vrouwen te kunnen doen toekomen. Heil mijn Führer". Als restant van de bovengenoemde inzameling, die ruim 80.000 ople verde, is een bedrag van 10.000 ovengedragen ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsinvaliden. Dc eerste Vrouwelijke Britsche Generaal C05DIAXDO REEDS AANVAARD De eerste vrouwelijke Britsche gene raal. de 33-jarige generaal-majoor Ja ne Knov. heeft, naar Associated Press uit Lenden meldt, het bevel over het vrouwelijke Britsche territoriale hulp leger aanvaard Waar wacht U op? Afwachten, de kat uit den boom kijken. Dat is een eigenschap die ons en vaak niet ten onrechte in de schoenen geschoven wordt, maar dit geldt toch zeker niet in de uren des gevaars! Door alle eeuwen heen wisten Ne derlanders op het juiste oogenblik te handelen, bliksemsnel en afdoen de in te grijpen. Zoo'n oogenblik is het nu ook nu moet snel en krachtig gehandeld worden. Het bolsjewisme heeft een aanslag gepleegd op Europa. Dc hor den van Stalin, de barbaren van de Sovjet-Unie, moeten vernietigd wor den, de westersohe beschaving moet gered worden! Reeds voegden legioenen van ande re landen zich bij de Duitsche legers, waarmede zij schouder aan schouder strijden tegen de moordbenden van de duivelsche misdadigers uit Mos- kot». Reeds is de Stalin-llnie op alle belangrijke plaatsen doorbroken, reeds melden de couranten nieuwe. schitterende wapenfeiten, reeds marr genoeg...... Nederlanders, waar wacht gij op? De kat uit den boom kijken, ter wijl anderen aan den strijd deelne men en alle krachten inspannen om Europa, dus ook u, te redden? Dat nooit, dat verdraagt onze eer niet, dat zou een onuitwischbare schande zijn. dat zou ons stempelen tot een volk van lafaards, dat zou ons voor goed onmogelijk maken in het nieu we Europa! En omdat wij dit niet willen, daar om groeit ons legioen van uur tot uur. Duizenden zijn er die zich scha ren om onze vanen, gereed om zich in te zetten, ■ms Volk en Vaderland te dienen, de gevaren die het bedrei gen, te bezweren. Duizenden Neder landsche strijders haken naar het oogenblik, dat zij zich in den strijd kunnen wei-pen en gijwaar wacht gij OP?Uw plaats is bij ons, dus Meldt U aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De Strijd in China Gevechten in Kiangsja Communistische troepen- afdeelingen verslagen HOOFDKWARTIER GEVLUCHT Tengevolge van succesvolle acties met het doel het resteerende deel van de communistische strijdmacht in het Noordelijke deel van de provincie Kiangsja te vernietigen, is thans, al dus het D.N.B., het belangrijkste steunpunt der communistische troe pen Yensjien veroverd. Blijkens een mededeeling is het hoofdkwartier der communisten gevlucht. Gedurende de operaties tegen deze troepenafdeeün gen zijn 6500 communisten gesneuveld en meer dan 40.000 man gevangen ge nomen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1