DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 24 JULI 1941 BLNNENL Loonbepaling Werkverruimiiic VERVALLEN EMOLUMENTEN Nu het besluit Loonbepaling Werk verruiming in werking treedt, heeft de secretaris-generaal van Sociale Zaken het volgende aan de gemeen tebesturen medegedeeld. Tot dusverre werden aan diegenen, die bij de werkverruimings-obiecten waren geplaatst, boven het loon in geld z.e. emolumenten verstrekt. Daar bi.f de samenstelling van het Loonbesluit de gedachte voorgezeten heeft, de arbeidsvoorwaarden in de werkverruiming zoo nauw mogelijk aan te passen aan die. geldende in het vrije bedrijf, zal er, bij de nieuwe regeling, geen plaats meer zijn voor de bedoelde emolumenten. Voor de personen, die bij de werkverruimings objecten geplaatst zijn. zullen niet meer gelden: de regeling tot ver trekking van goedköope levensmid- delen; de regeling voor extra-hulp in den vorm van kleeding. dekking en schoeisel tz.g. B-steun)de zg. spaarregeling: de regeling voor den brandstoffenbijslagde regeling vc-r toekenning van een extra-bijdrage van inwonende kinderen: de in en kele Groningsche gemeenten geldende regeling voor den industrie-bijslag. Er zal geen enkel bezwaar tegen bestaan, dat de gemeentebesturen doorgaan met het verstrekken aan bij de werkverruiming geplaatste personen van een tegemoetkoming in de contributie wraehs het lidmaat schap van een ziekenfonds. DE ZEEPKAARTFN P EN Q De destijds geplaatste opsomming van de verschillende distributiebon- boekjes en -kaarten, welke thans in omloop zijn. heeft bij enkelen de meenir.2 doen ontstaan, dat de bon nen van de zeepknar'en P en Q thans reeds vebruikt konden wor den. Dit is echter niet het geval. Met ingang van de volgende distri- butieperioce voor zeep. d-i- dus 3 Augustus as. zal bekend gemaakt worden, welke bonnen van deze zeep- kaarten geldig zijn. CREM ATI F PROF. MR. I. A. NFBFRBURGII In grootc-n eenvoud heeft gister middag onder veel belangstelling in het crematorium on wester- ve'd te Velsen de crematie plaats gehad van het s'offeTk overschot van prof. mr. T. A. Ne der burg h, oud-president, van liet hooggerechts hof van Ned.-lndie. oud-bijzonder hoogleeraar te Utrecht en oud-leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. Op verzoek van den overledene werd niet gesnroken Te organist soeelde het slotzedeelte uit den Par- cifal en bii het da I'm der kist den treurmarsch uit Gö'terdammerung. bede van Phcli Wagrer Een neef van d^n overiedene dank te voor de belangstelling. Divfrse Berichtfn |g Buitenland In Chalons sur Marne (Fr.) zijn 3000 Fransche krijsgevangenen aan gekomen, die ook aan den wereld oorlog van 1914 1918 hebben deel genomen. De kardinalen en aartsbisschop pen van het bezet ie gebied in Frank rijk en kardinaal Gerlier, de aarts bisschop van Lyon, hebben in Parijs besprekingen gevoerd over kerkelijke aangelegenhec.cn. De Bulge arsche premier, Filoff. -n de minister van Buitenlandsche Zaken. Popoff, zijn uit Rome ver trokken. Blijkens het Fransche staats- olad hebben 125 personen de Fran sche nationaliteit verloren. Voorna melijk betreft het Joden. door EDGAR RIGE BURROUGHS 311 Rokoff sprong op. draaide zich om en zag den Zweedschen kok. ..Ga weg!" brulde de Rus. Als antwoord gin,a de groote hand van den kok langs de maag van Rokoff. terwijl het lange, scherpe mes. dat de kok als wapen had meegebracht, hem aanraakte. Rokoff zag deze beweging en hield op. Toen sprak hij in het Fransch tegen Lady Greystoke: „Ik wacht morgen uw antwoord. Als u niet uit uzelf naar me toekomt, dood ik uw kind voor uw oogen!" Na deze vreeselijke woorden verliet Rokoff de hut. Na een oogenblik zwijgen begon de Zweed te spreken. De idiote trek was van zijn gezicht verdwenen en maakte plaats voor een van wils kracht. „Hij denkt, dat ik gek ben", fluisterde hij. „Ik versta Fransch U bent goed voor me geweest, hij be handelt me als een vuile hond. ik zai u helpen, mevrouw. Wacht u alleen maar. Ik zal u helpen ontvluchten". Jane kon haar ooren nauwelijks gc- looven. Was ontvluchten dan moge lijk0 Later op den dag. toen hij haar voedsel bracht, fluisterde hij heel zacht: „Pak uw kleeren in en rol uw dekens op. Ik kom nu gauw te rug." Hij wilde de hut verlaten, maar Jane legde haar hand op zijn arm „Mijn kind?'' vroeg ze. „Ik kan niet zonder hem vluchten". Hij antwoord de niet. Toen hij weg was, overviel de vrouw van Tarzan een gevoe] van eindelooze verlatenheid. Daarbij hui verde ze. als ze aan den zweed dacht. Maar, overlegde ze bij zichzelf, ze kon in zijn gezelschap het nooit erger krijgen dan bij Rokoff en zijn hand langers. En dus »af zij gehoor aan ce instructies van den kok. Tegen mid dernacht werd er zachtjes op haar deur geklopt. Voorzichtig opende zij hem en zag de dikke figuur van den kok. Hij kwam dicht bij haar. Een van de bundels, die hij droeg, legde hij in haar arm. „Stil, maak geen le ven", zei hij, „dit is uw kind". (Wordt vervolgd) KERKNIEUWS Aliiemeene Synode NED. HERV. KERK Aan de orde was het verslag der hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk. Wat Leiden betreft bleek, dat in geschreven werden 124 studenten i'v. j 124U waarvan >2 voor de eerste maal iv.j. 27). Er werden 21 examens afgenomen, waarbij een candidaat werd afgewezen. Aangaande Utrecht bleek, dat in geschreven werden 263 theologen v. j 261). waarvan voor de eerste maal 60 'V.j. 55). Het rental kerkelijke voorbereidende examens bedroeg 73 (v.j. 59>. Afgewezen werden 12 (v.j. 10'. Wat Groningen betreft bleek, dat in het kerkeliik album ingeschreven waren 69 studenten en 14 voor de eerste maal. Tot dusver werden af genomen zes kerkeïiike voorbereiden de examens, terwijl waarschijnlijk neer zeven zouden volgen. Door ris. Boonstra werd namens de commissie ad hoe voorlezing gedaan van een concent-schrijven aan de kerkeraden, die zich aangesloten hadden bij het hulocensicenfonds en sinds twee jaren nalatig waren geble ven in het betalen van de verschul digde contributie. Aan de hand der bijlagen werd be sproken het racport der kerkelijke hooeleeraren. bevattende advies om trent het rapport der commissie kerk en eeredienst betreffende muziek en eeredienst. Gewezen werd hierin op het Gereformeerde karakter onzer kerk. dat dient te worden gehand haafd. Vervolgens werd aan de hand der bijlagen gehandeld over het rapport der commissie ad hoe inzake het ker kelijk in gebruik stelten van de nieuwe vertaling van het Nieuwe Tes tament. Hierin wordt voorgesteld de nieuwe vertaling te brengen in de ringvergaderingen, oudat de predi kanten zich een oordeel er over kun nen vormen c.q. verbeteringen voor stellen. Daarna diende de kerk te worden gehoord door middel van de classicale vergaderingen. Opdat het interkerkelijke karakter der nieuwe vertaling bewaard zou blijven, achtte de commissie het het beste, dat de Synode haar eigen plannen aan het Ned. Bijbelgenootschap zou meedee- len, opdat dit aan andere betrokken kerken zou kunnen voorstellen een soortgelijke procedure te volgen. Nadat ingevoegd was, dat het raad plegen der ringen diende tot voor bereiding van het oordeel der kerk, vergadering aangenomen, werd dit rapport met dank door de Namens de commissie ad hoe rap porteerde dr. Karren over art, 47 regl. kerkelijk opzicht en tucht, strek kende om de mogelijkheid te onder zoeken of de kerkelijke tuchtproce- dure. die ingeval van ingesteld hoo- ger beroep en aangevraagde herzie ning twee jaar kan duren, niet kon worden bekort. Goedgekeurd werd dc rekening en verantwoording van dr. L. Lasonder, den kerkelijken archivaris. Hierna werd de zitting verdaagd. RECHTSZAKEN De Doodslas: te Tubbergen 15 JAAR GEcISCHT De Officier van Justitie bij de Al- melosche rechtbank eischtc 15 jaar gevangenisstraf tegen den 32-jarigen B. G. L. uit Tubbergen. L. had 22 Mei 1.1. aldaar tijdens een vechtpartij den jongeman B. w. met een dolkmes zoo zwaar gewond, dat hefc slachtoffer stierf. Verd. .beweerde door W. en diens vader te zijn aangevallen en zich uit noodweer te hebben verdedigd. Het mes had hij tijdens de vechtparvij van een vriend gekregen. Het o.M. achtte moord niet bew°r, zen. doch wel doodslag er. eischèp daarom Ifi jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, daar L. uit zelfbehoud gehandeld heeft. SPORT ATHLETIEK NATIONALE POL1TIEWERSTRIJDEX Voor de Zaterdag op liet sportterrein a.m de Laan van l'oot in 1'en Haag te houden Nationaio Politie Athletiekwei strijden is de deelname \er boven de verwachtingen. Niet minder dan ITS in schrijvingen, uit alle oorden des land?, zijn binnengekomen. Door het uitkomen van Osendnrp en van OSfia. onze snelste korte ufstnnd- loopcrs, hebben de verschillende num mers aan belangrijkheid sterk gewon nen. Zoowel Osendnrp als van Osta starten op de 100 en 200 meter, en het is wel zeker, dat de bestaande N P.S.B.- reeords over die afstanden verbeterd zullen worden, temeer daar die staan op resp. 11.2 on 23.9 sec. Ook de H.P. S.V-er Roek start op beide afstanden, doch zal "t tegen de beide cracks wel niet kunnen bolwerken. Doordat de atlileten in niet meer dan twee num mers mogen uitkomen, zal dc beste ltaagsehe atbleet G. A. van Doorn deelnemen aan den liink-stap-sprong, waarvan het record op zijn naam staat, en verspringen met aanloop. CEWKLDH.'B PRESTATIE Van predikant Ds. .T. A. Peters, predikant van de Ned. llerv. Gemeente te Willemstad, beeft, do geweldige prestatie geleverd over bet Hollsindseh Diep van Willem stad naar Numansdorp en terug te hetgeen nog niemand vóór gedaan hoeft. Naar Numansdorp 1 hij er een half uur over, terug, le den sterken stroom in, had hij 65 uten noodig. BUITENLAND ENGELSCHE SCHIPBREUKELINGEN IN LISSABON Overlevenden van de Inverness Aan boord van het Portugeesche s.s. Nijassa is een groep van 36 schip breukelingen aangekomen van het op 4 Juli j.l. door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachte Engelsche s.s. Inverness, aldus het D.N.B. Resultaten Italiaansche Duikbootwapen 500.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT Het Italiaansche duikbootwapen heeft, naar het D.NB. meldt, tot dus ver in totaal 500.000 ton scheepsruim- te der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Hiervan werden 400.000 ton op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht en 100.000 ton op de Middellandsche Zee. Bovendien hebben Italiaansche duikbooten sedert het begin van den oorlog 27 vijandelijke oorlogsschepen, waarbij 5 duikbooten tot zinken ge bracht of zwaar beschadigd, zoo meldt het D N B. Het Engelsche duik- bootwapen, dat behalve de reeds ge melde 5 eenheden stellig nog 18 duik booten heeft verloren, is er daarte genover slechts in geslaagd 2 Itali aansche duikbooten en een Italiaan sche torpedoboot tot zinken te bren gen. Kaart-bemrcking in het hoofdkwartier van den Führer. Naast den Führer Rijksmaarschalk Göring en de chef van het Opperbevel van de Weermacht, Generaal Veldmaarschalk Keitel. (Hoffmann.) RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 25 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6 45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend* gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. S.15 Schriftlezing en medita tie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.2:5 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuzick. 9.15 Voor da huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuzick. 11.00 liet Sylvestre Trio. 11.20 Voordracht. 11.40 Het Sylvestre Trio. 12.00 Fraus Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12 45 R.N.O.Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziek. 2 00 Het symphonio- orkost „'s-Gravcmhnge" cn solist en1 gramofoonmuziek. 4.i»0 Cursus: „Een do. mi nee O ver de kerk"(voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5J5 B.N.O.: Nieuwa- eeonomisclio cn beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuziek. 6.00 Kwartetconcort en gramofoonmu. ziek. 6.30 „SpoiTwetenswaardigheden". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 R.N.O.: Vra gen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Onze cur sus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. S.OO R.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Sport. S.40 Klaas van Beoek en zijn orkest en bet Rococo-octet. 9.30 Berichten (En- gelsch). 9.45 R.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 R.N.O.: Uitzending in do Engel sche taal: „Economie News from Hol land". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 3.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10 20 Pianovoordraebt en gramofonnnnaziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met pianobegeleiding en igraruofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Musiquette en soliste. 12.45 R.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 100 Ensemble Jack der Kinderen. 1.40 Orgelconcert en zang. 2.10 Gramofoonmuzick. 2.30 Mandolinis- ten. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 R.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 „Onder de leeslamp (voorbereid door de Chr, Radio Stijil ting). 6.15 Orgelconcert. 6.45 Toeristi sche raadgevingen. 7.00 R.N.O.: Econo mische vragen van den dag. 7.15 Ama- bile-sextet en gramofoonmuzick. 8,00 R.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Het Rnt- terdamsch Philhnrmomsoh Orkest (in de pauze: Boekbespreking). 9.35 Gramo foonmuziek. 9.15 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomitó). 10.05 10.15 Gramofoonmuziek. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN FEUILLETON B L OK SCHRIFT door BRAM VERSCHOOR es Gaat u liever in dezen hoek bitten, raadde ik hem aan. Bij de gramofoon. Ik zei er niet bij waarom, maar daar was hij het verst verwij derd zoowel van de gangdeur als van de slaapkamerdeur en de balcon- deuren. We zouden de gordijnen dicht moeten trekken, ging ik \oort tot den oudsten zoon. ook thans niet verklarend, waarom ik dit voor stelde. Ik verwachtte den aanslag wel niet. ik verwachtte niets in het bij zonder, behalve, ja, behalve eigen lijk alles. En wanneer de gordijnen niet gesloten waren, kon iemand, van het balcon af plotseling de ka mer belichtend, zonder bepaald een scherpschutter te zijn. mijnheer Van Wieringen op de korrel nemen. De balcondeur dan ook. ant woordde Teun. Nu zijn vader aanwe zig was, was hij moediger en stond op om de daad bij het woord te voe gen. Nog had hij het doel niet bereikt, of een lorsche gestalte verscheen op het balcon. Teun bleef staan, het geweer onder den arm. Doch ik her kende de gestalte en waarschuwde: Mijnheer Arends. Zwijgend trad A.A. binnen, sloot de deur, schoof de gordijnen dicht en ging zitten op het tafeltje tusschen de lage fauteuils, zoodat hij zonder gerucht zou kunnen opstaan. Ik brandde van verlangen te vragen, wat hij 'gedaan had: hij was immers gelijktijdig met onzen gastheer naar boven gegaan. Hij voorkwam me. Ik heb mijn tweede revolver gehaald. Bram. en mijn tweede zak lantaarn ook. Gebruik in geen geval de jouwe, en ook u, mijnheer Van Wieringen, als u er een bij u hebt laat die dan stil in uw zak. En nu verder stil. Als er niets gebeurt, zoo veel te beter, nietwaar? Dan kunt u morgen passage boeken naar de Nieuwe Wereld. Hij schertste, doch zijn toon ge doogde geen antwoord. Hij schreef stilte voor en dus was het stil. Wij bewogen ons ternauwernood, zoo nu en dan gingen we wat verzitten om stijf wordende spieren wat te ont spannen. Er was nog gerucht in het huis; beneden hoorden we John alles sluiten, de voordeur, de deuren on der de statietrap. Een gevoel van veiligheid gaf dat, doch tevens deed het in mij het besef ontwaken, dat wanneer binnen iets gebeurde, van buiten bezwaarlijk hulp komen kon We hoorden zelfs het omknippen van schakelaars, nu eens verder weg, dan eens dichter bij. Wellicht waren ook Paul en Eddy op hun kamer bezig; of beneden? ik had ze niet naar bo ven hooren komen, de zware looper op de statietrap dempte zelfs de log ste voetstappen. En ook dat deed me weer verder denken. Daar het. mogelijk was alle gerucht te vermij den, kon men al heel gemakkelijk zonder gehoord te worden, komen tot voor onze deur, die niet van binnen gegrendeld was, omdat ik er mijn vriend door verwacht had. En mijn vriend had aan die deur niets ge daan. De gordijnen hielden het zwakke licht van den maannacht volkomen buiten, we zaten in absolute duister nis en. zooals altijd, wanneer men in het volslagen donker tuurt, leek het mij telkens weer, als zag ik een zwak ken lichtschemer. Vanwaar kon die komen, tenzij van de deur, die lang zaam geopend werd? Ik drukte mijn wijsvinger te«gen den haan van mijn revolver, maar het licht was er niet... Verbeelding, er gebeurde niets. In de hall beneden sloeg de zware staande klok elf langzame, pinkend lichte slagen. Tegen zessen zou het licht worden, zeven uur moesten we dus vrijwel roerloos, zwijgend en zon der eenig geluid te maken, b':jeer blijven om het leven van Van Wie ringen te bewaken alr or" hank«'acht een enorme gedeponeerde som, waar op door brutale bandieten een overval is beraamd. Ging de tijd nu sneller dan ik dacht0 Öf langzamer? Was het nu dicht bij half twaalf of pas kort na elven? Ik verkeerde in een stemming, die ik vrees, niet te kun nen beschrijven. Van den eenen kant was ik er zeker van. dat er iets on herroepelijks gebeuren zou, van den anderen kant overtuigde ik me zelf meer en meer, dat we beetgenomen waren, dat we de dupe waren van de spotzucht van onzen vijand. Dan weer huiverde ik, als ik me voor den geest riep o. hoe duidelijk zag ik dit in het vreeselijke donker hoe Philip Some - een onderdeel van een secon de met naïeve verwondering in mijn oogen gekeken had op het oogenblik, dat ik zijn hoofd door den kogel- schok ',ag achteruit knikken. Van alle zijden voelde ik ontastbare wezens op mij aansluipen, wier gestalten ik meende te kunnen zien in vage om lijning, afstekend tegen een vaal licht, t. neen. er was géén licht, de deur naar den omloop bleef geslo ten, ik rag spoken. En ik vroeg me af. of anderen ditzelfde zouden meemaken. A.A. niet. A.A. had zijn conclusie^, die hij al peinzend verbe teren kon. Maar Teun? Die zijn ge weer in laanslag had als een jager, die vast overtuigd is aanstonds op -cn bepaalde plek het wild te zu'len r;en verschijnen? En mijnheer Van Wierinaen zelf? Ik trachtte me hem voor te stellen. De benauwdheid van den ter dood veroordeelde, die naar den electrischen stoel wordt gevoerd moet vreugde zijn vergeleken bij de krampachtige, eindeloos durende spanning van dezen bedreigde, die daar in dien onzichtbaren hoek bij de gramofoon zat. In Philips schommel stoel. Of sliep hij? Hhad hij zich in slaap gewiegd? Sliepen ze allemaal? Hoorde ik daarom geen enkel geluid? Was ik de eenige wakende in deze kamer? HOOFDSTUK XVII De vijand blijkt de sterkste Met een schok zat ik stijf rechtop, mijn vinger aan den trekker. Er was beweging in de kamer, ik was niet de eenige wakende, er kwam iets naar mij toe, dat ik niet zien kon. maar dat ik voelde .Nu was twijfel uitge sloten, nu was het niet een gevolg van mijn overspannen oogen, want, ik zag géén schemer, ik verbeeldde me geen oogenblik, dat de deur open gegaan was. Maar ik voelde die na dering van iets. dat het op mij ge munt had en ik was in staat te schie ten. bij de minste aanraking in het wilde weg te schieten. Totdat plot seling, waardoor weet ik niet, wel- licht^ door het geruisch van zijn ademhaling, die dichterbij kwam, de heldere gedachte in mij opflitste: dat is Arie natuurlijk. Ik liet den trekker los, -bevreesd, dat ik, ovei mijn angst heen, toch nog schieten zou en ik verschoof mijn eenen voet. opdat wie daar naderde zou kunnen hooren, hoever hij nog van mij ver wijderd was. Ben jij hier, Bram? fRDet was meer een geruisch dan een fluisteren, zoo zacht. Ja, verbeeldde ik het me eigenlijk niet? ik schui felde nog eens met mijn voet, ik durf de niet antwoorden, omdat ik mijn stem niet vertrouwde, omdat ik voel de. dat die kon overslaan en te schel klinken. Luister en doe, wat ik zeg. Doe in ieder geval, wat ik zeg. Mócht er iets gebeuren, dan blijf je hier in de kamer en zorgt er voor, dat Van Wieringen ongedeerd blijft, begrepen? Ik stamelde: „Goed Arie, je kunt er van op aan". En had daarna het gevoel, dat hij zich in de duisternis terugtrok. Dien zelfden nacht heeft Teun me verleid, dat hij precies hetzelfde had meege maakt; ook hém had A.A. opgedra gen, onder geen beding zijn vader te verlaten. Nu zaten we weer zonder geluid, zonder licht, zonder contact met elkaar. Van Arie wist ik nu. dat hij er nog was. Van onzen gastheer en van Teun. omdat ze niet wegge gaan kónden zijn, ook, doch telkens weer overviel me de dwaze gedachte, dat ze wel degelijk weg waren. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2