AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 24 JULI 1941 3 Amersfoort ONS VOEDSEL DE AANVULLING De Groententuin in Augustus. Herfstknollen uit te zaaien in hel begin der maand; verder kan nog postelein worden uitgezaaid in den vollen grond of onder glas en late spinazie in den vollen grond. De laatste andijvieplan- ten moeten nu uitgeplant worden. Sny- en Slaboonen worden geoogst. In don fruittuin worden de prui men. appelen, peren en perziken ge oogst. Door de fijne fruitsoorten niet tule gaas te onthullen behoedt deze te gen wespenvraat. De takken van zwaar beladen vruchtboomen moeten zoo noo- dig gestut worden. Oculaties goed na zien. Van de aardbeien planten moeten de ranken afgehaald worden, kleine plan tjes kunnen worden uitgeplant. De planten worden op bedden verspreid om Ze in het voorjaar uit te planten. OVERTREDING ARBEIDSWET Tegen een directeur van een zuivel fabriek is proces-verbaal opgemaakt Wegens overtreding van de arbeidswet. EXAMENS Voor het examen apothekers-assi- fctente, gehouden te Amsterdam, is cn- tee stadgenoote mejuffrouw L. Schwcr- 'zel geslaagd. Als bijzonderheid is hierbij te ver melden, dat mej. Schwerzel in de da gen van voorbereiding, kort voor haar examen, hel genoegen smaakte, te Utrecht een kind, dat dreigde te ver drinken in een sluiskolk, te redden. SPORT WATERPOLO. Neptunus wint van Woestduin SPANNENDE STRIJD IN DOORN Woensdagavond vond te Doorn de {return wedstrijd plaats tusschen hWoestduin I en Neptunus I, welke door Neptunus met 3—2 werd gewonnen. Neptunus was, mede doordat Woest duin met enkele invallers uitkwam veel sterker. Dat dit niet in de doelpunten 'tot uitdrukking kwam is in de eerste laats te wijten aan onvoldoende uil- ijken terwijl bij het schieten paal en lat den Woestduin-kecper, die een zeer goede wedstrijd speelde, te hulp kwam. In het. Dcgin vin den wedstrijd had den even eenige wederzijdsche verken pingen plaats. Dekkers lieL zijn tegen speler los waardoor een gevaarlijke situatie voor het Neptunus doel ont stond. Keeper Reems stopte een schot dat uit een toegekende vrije worp werd ingezonden. Direct hierna volgde een Neptunus aanval waarbij Kortbeek naast schoot. Even later weer een Nep tunus aanval. Een fraaie rush van Woudenberg vanaf de helft van het veld werd door hem niet een hard schol dat doel trof besloten (01). Bij een Woestduin aanval kende de scheidsrechter een vrije worp toe - deze werd in eens in het doel geplaatst. De scheidsrechter kende ten onrechte liet doelpunt toe. Wederom trok Nep- .tunus ten aanval. Deze werd besloten (met een schot van Kortbeek tegen de paal. Rust 11. Na de rust wederom evenals in het begin van den wedstrijd een hachelijk moment voor het Neplunus doel. Door treuzelen van den middenvoor van Woestduin ontsnapte het Neptunus doel aan een zeker schijnende doorbo ring. Daarna nam Neptunus het spel geheel in handen. In deze periode had den de doelpunten moeten komen in dien beter uitgekeken was. Er werd veel op het Woestduin doel geschoten doch steeds zonder succes. Vooral Dek kers bezondigde zich nog al eens aan slecht uitkijken. De druk op het Woestduin doel waar in de keeper zich geducht weerde en jvele goede safe's verrichtte werd steeds grooter. Reems zwom met den bal op plaatste deze naar den rij lig- 'genden Kortbeek die den bal buiten het bereik van den keeper in het net depo neerde. 12. Nog steeds bleef de druk aanhouden, Woudenberg bemach tigde den bal zwom er mede op en scoorde wederom (13). Een toegekende vrije worp door de Woestduin achterhoede genomen be landde bij den middenvoor van Woest duin die vrij is komen te liggen, als hij zal schieten is de speeltijd verstreken, doch daar de tijdwaarnemer geen fluit bij zich had en achter den scheidsrech ter aan liep, klonk het eindsignaal even te laat, in welk oogenblik juist liet tweede doelpunt door Woestduin werd gemaakt. Daar de wedstrijd toch door Neptu nus werd gewonnen, is geen protest aangeteekend. Spanning houdt aan. Z.Z.V. I speelde tegen Mooi Zeist I en won met 10, zoodat de race tus schen Neptunus en Z.Z.V. om de bo venste plaats in afd. A. nog steeds voort duurt, zooals uit onderstaanden stand blijkt: Neptunus I Z.Z.V. I klooi Zeist I Bran den b. III Woestduin I 6 4 1 1 9 10— 4 6 3 2 1 H 10— 7 6 2 1 3 5 10— 8 6 2 1 3 5 10—14 6 1 1 5 3 6—12 Hoofdredacteur-directeur F. W. RL HALEWIJN. Chef-redacteur O. A. WILLINGL. Stads- en sportredacteur O. J. REHKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAANEN, Huts ter Helde. Hoofdpijn- Kiespijn O O Tflijnfiand^e-i Helpen vei hg en vlug. Doos 10 en 50ct Groote overwinning van A.Z. P.C. I MOOI ZEIST n MET 7-1 VERSLAGEN Mooi Zeist II was absoluut niet op gewassen tegen het derde zevental van A.Z. en P.C'. Hoewel de Zeistenaren het eerste doelpunt scoorden, hadden zij verder niets in de melk tof liever ge zegd „in het water") te brokkelen. De A.Z. en P.C.-ers overspeelden hun te genstanders volkomen en reeds spoe dig stond een Amersfoortsche overwin ning als een paal boven water. Nadat Bartelsman met een achterwaarts schot gelijk had gemaakt, brachten Pe- sie en Smink voor de rust de stand op 31. In de tweede speeltijd was het A.Z. en P.C. overwicht nog grooter. Voort durend werd het Zeister doel bestookt en de gasten bleken niet in staat zirh behoorlijk te kunnen verdedigen. De thuisclub was op alle fronten de baas. Pesie scoorde 41. In samenwerking met Bartelsman kon laatstgenoemde den stand op 5—1 brengen. Voor het einde maakten Hassing en Pesie er 71 van. A.Z. P.C. (dames) speelde niet De dames van Mooi Zeist kwamen niet opdagen en bijgevolg hadden de A.Z. en P.C. dames een vrije avond. Naar wy vernamen hebben de Zeister dames zich uit de competitie terugge trokken. DAMMEN. Pers. kampioen schappen U.P.D.B. GROOTE SPANNING IN DE le KLASSE Dinsdagavond speelden in Hotel ..De Gou den Ploeg" te Soestdljk onder leiding van den lieer D. Waal om het Pers. Kampioen schap van den U.P.D.B. Het is wederom een avond geworden, vol spanning en rijk aan verrassingen. Onze stadgenooten hebben zich dezen avond bijzonder goed gehouden en zoodoen de blijft de uitslag omtrent de bezetting der eerste plaats in beide klnssen tot de laatste ronde In het onzekere. Maandagavond spelen de le klassers hun laatste ronde, die dus bijzonder Interessant beloofd te worden. De stand ln de lc lel., gr. II luidt thans. G. J. Stnppershoef (A.D.V.) 5 4 0 1 8 C. Veerman (O.D.G.) 5 3 117 W. J. Soedc (O.D.G.) 4 3 0 1 6 G. M. v. Eek (O.D.G.) 5 2 115 Louis (A.D.V.) 5 0 3 2 3 J. C. Tap (A.D.V.) 5 113 3 p. Kramer (A.D.V.) 5 0 2 3 2 Afgebr. parti). De mogelijkheid ls dus niet uitgesloten, dat het nog tot een beslissingswedstrijd komt. Niettemin heelt de heer Stappershoef het lot ln eigen hand. zijn laatste wedstrijd moet hij spelen tegen Veerman van O.D.G. De stand ln de le kl gr. I luidt thans: R Damen 5 3 2 0 8 A. den Baas 5 3 0 2 6 D. Waal 5 2 2 1 6 Clir. Dielissen 5 3 0 2 6 O. Collet 6 14 16 R, Hamming 5 113 3 H. J. J. v. Hiiüksloot 5 0 14 1 Zooals men uit dezen stand kan opmaken is ook hier nog van alles mogelijk. Onzen stadgenoot de heer A. den Baas heeft óók zijn lot ln eigen handen, zijn laatste partij gaat tegen de O.D.G.'er R. Damen. Weet eerstgenoemde te winnen, dan kunnen wij nog wel eenige beslissingswedstrijden tege moet zien. Voor de hoofdklasse werd de af gebroken partij tusschen de heeren C. v. ColmjonA. Morj;c uitgespeeld. Deze ls in remise geëindigd, hetgeen de verhouding goed weergeeft:. UITSLAGEN De uitslagen der lste klassers luidden als volgt le Klasse, groep I: D Waal (O.D.G.)—R. Damen (O.D.G.) 1—1 A. den Baas (ADV-)— Chr. Dielissen (ADV.) 0—2 H. J. J. v. Hüüksloot (A.D.V.) G. Collet (O.D.G.) 1—1 le Klasse, groep II: E. Veerman (O.D.G.) F. Kramer (A.D.V.) 1—1 J. C. Tap (A.D.V.)— G. M. V. Eek (O.D.G.) 0—2 W. J. Soede (O.D.G.) P. Louis (A.D.V.) afg. G. M. v. Eek (OJD.G.)— E. Veerman (ODG.) 02 2e Klasse, groep II: A. E. v. d. Ham (A.C.D.) J. Olofsen (A.C.D.) I—1 J. Poot (O.D.G.)G. J. Bomhof (A.C.D 02 Hoofdklasse: C. v. ColmjonA. Marre 11 SCHAKEN. Dr. Euwe verliest van Bogoljubof STAND THANS GELIJK De derde partij in den schaakwed strijd tusschen onzen nationalcn kam pioen dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubof. welke gistermid dag te Kalsbad werd gespeeld leverde een fraaie overwinning op voor Bogol jubof, zoodat na deze derde partij de stand wederom gelijk is. De Duitscher zette terstond bij de opening alles op alles, waartegenover onze landgenoot de Pruisische verdediging stelde. De Duitscher riskeerde daarbij evenwel de buitengewoon scherpe voortzetting van zijn tegenstander. Om op zijn beurt tot den aanval te kunnen overgaan ruilde Dr. Euwe een toren tegen een looper. Bogoljubof offerde daarop een pion en verkreeg door een spitsvondig bereken de torenzet een kennelijke voorsprong. Hij kon reeds in den achttienden zet een stuk bemachtigen, doch liet toen zijn keus vallen op het behoud van kwaliteit. In den twintigsten zet maak te dr. Euwe in een reeds vrijwel hope- looze positie een fout, hetgeen tot ge volg had, dat hij in den 23sten zet moest kapituleeren. De vierde partij wordt morgen ge speeld, daar de beide schaakkampioe nen vandaag een dag rust hebben. In alle dcelen van Den naag zijn groote spandoeken, landkaarten en affiche's aangebracht met de V Victorie, want Duilschland wint voor Europa op alle fronten. (Polygoon.) KANTONGERECHT. Broodbakkers weest op uw hoede! Zorgt voor het juiste gewicht ERGERLIJKE BALDADIGHEID TE SOEST Slechte verduisteraars We willen beginnen met te voldoen aan het verzoek van den ambtenaar van het O.M., mr, Albnrda, n.l. de broodbakkers er op attent te maken dat het den lantsten tijd veelvuldig voorkomt., dat er brood wordt verkocht, hetgeen niet voldoet aan het vcr- elschte gewicht. Het parket wordt den laatsten tijd over stroomd met processen-verbaal van den Keu ringsdienst. van Waren, waarin bakkers ten laste wordt gelegd brood te hebben ver kocht. dat gewogen was doch te licht be vonden. Mr. Albarda verzocht de pers hierop de aandacht te vestigen en de bakkers te wnar- schuwcn. Broodbakkers, weest dus op Uw hoede, want de straffen dat moge blij ken uit de hierna te volgen vonnissen zijn zwaar. In verband hiermede merken wij lilerbtj het volgende op. Voorheen moest een bakker 700 bonnen inleveren voor toewijzing van één zakje bloem, waaruit 90 brooden gebakken moes ten worden. In Maart van dit Jaar Is daar in verandering gekomen, vcrinoodelljk om dat werd Ingezien, dat de toewijzing wel wat te krap was. Het anntal bonnen wercl toen teruggebracht op 680, een aantal, waarmede de bakkers wel uit kunnen komen, al moe ten zij daarbij omtrent het Juiste gewicht van het brood uiterst op hun «pil vlve zijn, De moeilijkheden, waarmede de bakkers te kampen hadden waren vooral voor Maart 1940 zeer groot en mr. Albarda gaf blijk daarvan ook wel overtuigd te zijn. Hij kwam echter met klem op tegen de bewering van een der verdachten, als zoude de ambtenaren van den Keuringsdienst uit een partij brooden het lichtste brood mede- nemen voor bun onderzoek. Deze onjuiste bewering, waarmede een bakker zijn z.v k zeker niet dient, werd onmiddellijk reent gezet. De ambtenaren nemen steeds eeiiK'e brooden mede en onderzoeken deze op liet gemiddelde gewicht. Een tiental bakkers liad zich te verantwoorden. De eerste was J. L. G. te A. Hij voerde tot zijn verontschuldiging aan dat er schraal gewogen moest worden 't was vóór Ma rt 1940 om uit te komen. Uit het proces verbaal bleek dat deze verd. echter wat nl te schraal gewogen had. want het brood waarvoor verd. terecht stond woog 40 gram te licht. Dit kon werkelijk niet door <ien beugel en daarom eischte mr. Albarda 60.- subs. 30 d. De kantonrechter vonniste met ƒ40.- subs. 20 d. C. v. S.. een bakker te V.. bad het niet zoo bont gemaakt. Hij vertelde absoluut niet met een baal bloeni. waarvoor hij 700 bon non moest Inleveren, tc kunnen uitkomen en geen kans zag daarvan 90 brooden te bakken. Mr. Albarda: „Dan bakt U er 80". Verd. kou den ambtenaar duidelijk ma ken, dat hij dan ook maar voor 80 brooden bonnen ontving, hetgeen tenslotte moest lelden tot het sluiten van de zaak. Een bak ker. die nog over voorraad beschikte, kon zich deze methode wel eenlgen tijd veroor loven. maar verd. was geheel op zijn toewli- zing anngewezen. Verd. was ten laste gelegd, dat zijn "brood 10 gram te licht woog en daarom eischte het OM. 25 subs 10 d. De kantonrechter legde dezen verd. 10.- subs 5 d. op. Een ander geval J. B. was in April bekeurd en hier ging het motief van de te geringe hoeveelheid toegewezen bloem niet op. Het aantal bon nen was toen reeds verlaagd en de toewij zing verhoogd. Bovendien woog het brood 50 gram tc licht. Hoewel verd. verklaarde nog nooit met den strafrechter ln aanraking te zijn geweest en het voorgevallene be treurde werd hij door den kantonrechter veroordeeld tot 50 - subs. 20 d. Een bakker tc Soest, K. v. S.. kwam er ook niet zoo goed af. Hij was bekeurd op 13 Juni en bovendien gold bet hier recidive Het brood woog 468 gram ('t gewicht moest zijn 480 gram), zoodat zijn straf ook niet meeviel. Hij werd veroordeeld tot 30.- subs. 15 d. Verduisteringsvoorschriften overtreden. Ook hiertegen zouden we ln 't algemeen een ernstige waarschuwing laten hooren. El- ken dag kan men in de krant lezen van hoe laat tot hoe laat verduisterd moet wor den en daaraan heeft men zich te houden Wie dit niet doet. of redeneert zooals zoo vaak gebeurt het ls nog licht genoeg moet daarvan dan maar de gevolgen onder vinden. Eenige verd.. die zich terzake overtreding van de verduisteringsvoorschriften hadden te verantwoorden zeiden: ,,'t Was even an en uut". Maar het bleek toch lang genoeg ..an" geweest te zyn om een overtreding te constateeren. Het eerst stond een veehouder. C. v. d. G te B terecht. zyn boerderij was niet goed verduisterd. De kantonrechter: „Moest er een kalfje komen?" Verd.. „We hadden armoede, n.l. een zie ke. Toen ik liet. licht aandraaide kwam Juist de politie voorbij". De kantonrechter: „Is de zieke weer be ter?" Verd.: „Gelukkig wel. Toen de veldwachter kwam kan hij geen woord zeggen vanwege de buikkramp". De kantonrechter: „De veldwachter?" Verd.: ..Neen. neen. de zieke". Het O.M. eischte 10.- subs. 4 d. De kantonrechter: „Dat komt zeker op de doktersrekening". Verd.: „Dat neem ik niet aan". Hel. vonnis luidde 5.- subs. 2 d. Verd. W. C. de G.. stucadoor te A., had ook niet goed verduisterd. Hij beriep zich er op dat het nog daglicht was. Toen er op 30 Mei 's avonds gebeld werd. was een zoon- tje van verd. naar voren gegaan en had In cle kamer een bureaulampje aangedraaid, dat absoluut geen licht uitstraalde, 't Gold hier een buitengewoon toeval, waarop verd. den verbalisant dan ook gewezen heeft. Ook in dit geval eischte de ambtenaar 10.- subs. 4 d. Verd. vond dezen eisch veel te hoog. Hij wide 10 Jaar werkloos te zijn geweest en al die jaren aan de arbeidsbeurs gestempeld te hebben. Do kantonrechter vonniste ook hier met 15,- subs. 2 d. De volgende verd.. R.. behanger en stof feerder hRd natuurlijk ook Iets tot zijn ver ontschuldiging te zeggen. De kozijnen wa ren pas geschilderd en toen kon hij de lui ken er niet voordoen. Bovendien was hij even naar boven geweest om de kinderen te helpen, ƒ3.- subs. 1 d. luidde het vonnis. Verd. v. rl. W. verontschuldigde zich. fa milie te hebben uitgelaten en het licht, had aangedraaid om zijn pantoffels te zoeken. De kantonrechter: ,,Dat had U ook op Uw sokken kunnen doen". Verd.: „Liever niet op een steenen vloer". Vonnis 4.- subs. 2 d. Een kruidenier ln de Hobbemastraat maakte er bezwaar tegen dat ook hij evenals zijn overburen niet gewaarschuwd was. Verd. verkeerde dus wel in een ongun stig geval. De kantonrechter: „Weet U wat gunstiger is? Dat men zuinig moet zijn met electrlsch Jichl:. Dat ls tenminste een lichtpunt ln de ze verduistering". Verd. werd veroordeeld tot li.- subs. 2 d. Te Iaat op straat Voortgezet werd de zaak tegen 5 kellners uit het restaurant ,,'t Zwaantje" te Soester- berg, die na bezetten tijd op den openbaren weg waren aangetroffen. Men zal zich deze geschiedenis van de ver 1 ge week herinneren. Do verbalisant verklaarde, dat verd. R. inderdaad een Ausweis bezat waarop geen uur stond aangegeven maar de officier, die deze had uitgereikt, had get. verklaard, dat er mondeling was bijgezegd dat R. zich steeds zoo spoedig mogelijk naar buis moest begeven. R. ontkende. Vervolgens werd get. E. M de eigenaar van het restaurant gehoord Hij gaf toe dien avond met zyn personeel eenige zakelijke dingen te hebben besproken, waarbij het wat laat was geworden. De kantonrechter: ..Dan was het toch fei telijk uw schuld, dat de kellners le laat weggingen". Het O.M. was het hiermede eens. Hy eisch te tegen verd. R. vrijspraak en tegen de overige kellners ƒ2.- subs. 1 d. en verwacht te dat de patroon deze boete zal betalen De kantonrechter vonniste met 50 cent subs 1 d. en sprak verd. R. vry. Paling onder de maat S. K. te Spakenburg, die 40 kg. paling onder de maat had vervoerd, verweerde zich met te zeggen geen tijd te hebben gehad om de paling te sorteeren. De kantonrechter zeide dat verd. daarvoor 7 uur de tijd had hetgeen lang genoeg was. Vonnis 30 - subs. 20 d. S trooper ij. F. S. te Eelst had te Renswoude op ver boden grond geloopcn en was bovendien ln het bezit van strikken. Deze laatsten werden in zijn fietstasch gevonden. De kantonrechter: „Die had U toch niet noodig om uw banden te maken?" Verd.: „Dit was niet de bedoeling". Vonnis: ƒ20- subs. 10 d. met vernieti ging van de strikken. Boefjes. Twee Jongens uit Soest. W. en v E. had den een schoolhoofd uitgescholden en toen deze daarop een aanmerking had gemaakt uit baldadigheid een teerton ln diens tuin gegooid. W. was 18 en v. E. 16 Jaar oud. De kantonrechter was over deze verre gaande baldadigheid allesbehalve te spreken. De ambtenaar las uit he' proces-verbaal voor. dat de moeder van verd. W. er geen bezwaar tegen zou hebben wanneer haar zoon eerugen tijd in het tuchthuis zou wor den opgeborgen. Mr. Albarda wilde thans nog geen tucht schoolstra ffen vragen, maar hij waarschuw de de jongens, dat. wanneer zij weer voor eenig feit hier zouden verschijnen, onher roepelijk tuchtschoolstraf zal worden opge legd. De eisch luidde tegen W. ƒ8.- subs. 4 d. en tegen v. E. 13.- of 1 week tuchtschool. De kantonrechter veroordeelde W. tot 10 subs. 4 d. en v. E. conform den eisch. Tenslotte werden nog eenige verdachten veroordeeld wegens het wlelrijden op verbo den weggedeelten en een 6Choller voor het zelfde feit en bovendien omdat hy zich aan een auto had vastgehouden. GIFTEN VOOR DE AMBULANCE VAN HET VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND .Even spontaan als de vrijwil ligers zich melden voor het le gioen, even spontaan weert zich het „thuisfront" en steunt met giften van 2.50 tot 5.000.de oprichting van de ambulance van het legioen. Zij, die achterblijven, hebben begrepen, dat er plichten zijn te genover hen, die zich gaan inzet ten tegen het Bolsjewistische ge vaar, tegen de bedreigers van kerk, beschaving en cultuur. Het inrichten van de beste am bulance, is het minste wat ge daan kan worden voor onze dap pere Nederlandsche strijders. Voor lien, die er eveneens een eer in stellen hun plicht te doen vermelden wij. dat het gironum mer van het Vrijwilligerslegioen Nederland, Hoofdkwartier: Ko ninginnegracht 22, Den Haag is 8 7 6 0 0. Amersfood KENNISGEVINGEN DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. 14 Juli 1941. No. 11. Bureau van den Gemachtigde voor het Boschwezen, de Houtvoorziening en de Jacht. Afdeeling Jacht. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij; HEEFT GOEDGEVONDEN te bepalen, dat in het geheele land I. behoudens het bepaalde sub II en ni, de jacht op de wildsoorten ge noemd in kolom A, zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten vermeld in kolom B. Kolom A: Kolom B: GROF WILD Reeën Reebokken van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Augustus 1941. Reebokken van 1 October 1941 t.m. 15 October 1941. Reegeiten van 1 October 1941 t.m. 30 November 1941. Reekalveren van 1 November 1941 t.m. 30 November 1941. GROF WILD Herten en damherten Bokken van 1 October 1941 t.m. 8 October 1941. Hinden van 16 Januari 1942 t.m. 31 Januari 1942. KLEIN WILD: Fazantenhanen van 1 October 1941 t.m. 31 Januari 1942. Fnzantenhennen van 1 October 1941 tjn. 31 December 1941. Hazen van 1 October 1941 t.m. 31 December 1941. Houtsnippen van 1 October 1941 t.m. 31 Januari 1942. Korhanen van 1 October 1941 t.m. 31 December 1941 en op 20, 21 ,en 22 April 1942. Korhennen van 1 October 1941 t.m. 15 November 1941. Patrijzen van 1 September 1941 t.m. 31 December 1941. WATERWILD Alle soorten eenden (behal ve bergeenden en eider- eenden) van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. Ganzen van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. Goudpluvierenvan 1 September 1941 t.m. 31 Januari 1942. Meerkoeten van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. Watersnippen van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. II. Behoudens het bepaalde sub III. a. Het vangen van de hieronder in Kolom C genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen der waterwildsoorten in kolom D. Kolom C: Kolom D: Alle soorten eenden (behal ve bergeenden en eider- eenden, ganzen, meerkoe ten en watersnippen) van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. Goudpluvicren van 1 September 1941 t.m. 31 Januari 1942. b. Het vangen van de hieronder in Kolom E genoemde watenvildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, ach ter de namen der waterwildsoorten vermeld in kolom F. Kolom E: Kolom F: Alle soorten eenden (behal ve be-geenden en eider- eenden) van 1 Augustus 1941 t.m. 31 Januari 1942. III. Jacht niet wordt geopend op hertenkalveren, zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. 's-Gravenhage, 14 Juli 1941. De Secretaris-Generaal voornoemd: H. M. HIRSCHFELD. j uan tm AmeM^o-oAiieA. 24 Juli „Sedert jaren ben ik eer. toegewijd lid van den Ned Bond van Vogelliefhebbers"' schrijft mi.i een heer, die zich N. N. teekent en ik zou reeds veel eerder op uw onmogelijk dagboekje van 24 Juni hebben geant woord als. niet drukke zaken en eenige weken afwezigheid mij dit hadden be let. Maar nu meen ik. dat het toch lijd wordt een lans te breken voor de vele toegewijde leden van den Ned. Bond v. Vogelliefhebbers, die met zooveel liefde hun vogels vertroetelen en moeite nóch zorg aan hun gevederde vrienden spa ren. Dacht u nu werkelijk, dat deze vo gels zoo ongelukkig zouden zijn? U moet eens komen hooren, hoe mooi*en schoon ze zingen, sommigen van den vroegen ochtend tot den laten avond. Het is vaak één jubelzang en dacht u heuseh, dat ongelukkige diertjes dien zouden voortbrengen" Kom tot onze vo lières. meneer G. A. W. en word wijs!" En dan volgt de onderteekening N. N. Wat moet ik eigenlijk op dit domme, nietszeggende briefje antwoorden? De heer N. N.. die zijn werkelijken naam niet schijnt te durven noemen schaamt hij zich inwendig toch een beetje voor het gevangenhouden van vogels? heeft gemeend zijn vrienden van „De Volière" te hulp te moeten snellen. ..Een lans breken" noemt hij dit. Zijn lans is dan ook gebroken en nu ligt de arme met zijn beentjes in de lucht te spartelen en 't muilezeltje, waar op hij ten aanval uittoog, staat naast hem te balken on schudt zijn verstandi- gen kop. Wat deed do heer N. N. ook in de kou? De dwaasheden in de brochure van den Ned. Bond van Vogelliefheb bers. als zou men den vogels zulk een heerlijk genoegen doen door ze in vo lières op te sluiten, goed te praten, heeft hij zelfs niet eens beproefd! Waarom hield hij zich dan niet liever stil" „De vogels zijn niet ongelukkig", zegt hij „want ze zingen zoo mooi". Och ja. ze zingen zoo mooi! Maar moet men daar uit dan afleiden, dat ze zoo gelukkig zijn? Heeft de heer N. N., nooit gchoorci, dat men vroeger de gekooide vinkjes met gloeiende breinaalden het licht der oogen doofde, omdat ze dan het mooist gingen zingen? Zou de heer N. N. nu werkelijk gclooven, dat na deze vreese- lijke foltering de gemartelde diertjes het uitjubelden van dankbaarheid jegens hun „weldoeners", die zich wel licht ook vogelliefhebbers noemden? Een vogel, wij herhalen het, hoort thuis in do oneindige ruimte, waarin de Schepper hem heeft geplaatst en elke kooi, elke volière, hoe groot en hoe luxeus ingericht, is een misdaad tegen een onschuldig en schuldeloos dier be gaan. Indien de Ned. Bond van Vogel liefhebbers inderdaad een bond van vogelliefhebbers was, zou hij den strijd moeien aanvangen tegen alle soorten van gevangenissen voor vogels. Maar helaas, het is. zooals ik het 24 Ju ni reeds schreef, de leden van dezen bond, de heer N. N. incluis, houden niet v a n vogels, want zij houden vogels. En tegen dat betoog heeft hij geen woord kunnen inbrengen. Nu heeft de heer N. N. zijn lans ge broken, de krijt knechten vegen hem uit de arena op en deponeeren hem zacht zinnig! ijk naast dc treurende overblijf selen van de medewerkers aan de bro chure van den Ned. Bond van Vogel liefhebbers. Dat zij rusten in vrede! G. A. W. VERBOD „DAILY WORKER" GEHANDHAAFD Ondanks het verbond van Engeland met de Sovjets, is de Britsche regee ring aldus dc United Press niet van plan het verbod van de „Daily Wor ker" het oi'gaan van dc Engelsche com munistische party, op te heffen. Sedert het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie hadden de communisten voortdurend dc ophef fing van het verbod geëischt. AGENDA Sterhuls. Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankeiyk. Museum Flehlte, Wcstslngel lederen werkdag van 1012 en 13—16 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 ti. 14.3022.03 uur. Ultleening vau boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 10—13 u.. 14.30—20 uur. Ultleening dageL 11—12 en 15—19.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-Théatre. Maandag, Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 18 t.m. 24 Juli „Lajla" (geprolongeerd). City-Theater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vrydagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.—. 6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 18 t m. 24 Juli „Gescheiden op stap". Rembrandt-Theater. Aanvangstydcn ais boven. Geen matlnee's. Van 18 t.m. 24 Juli „Roem en geluk". 19 Juli tot eind Augustus GUdehuis Ten toonstelling schilderyen en kunstnijver heid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Zondag en Maandag) van 10.30 "tot 5 uur. 26 Ju». De Valk. 16.30 uur. Re ceptie Amersfoortsche Boys t.g.v. het 25-Jarlg bestaan. Na afloop feestavond \oor leden en genoodigden. 27 Juli. Zomerfeest van de speeltuin- vereeniging Socsterkwarticr. 30 Juli St. Jorlskerk 8 uur Con cert Amcrsfoort's Mannenkoor. 2 Aug. 19.15 uur. Zwemwedstry- den voor voetballers in Pesle's bad. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 24 Juli 21.45 tot 25 Juli 5.49 Maan 25 Juli: op 7.15, onder 22.02.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3