Europa moet voor eigen Lot opkomen 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 24 JULI 1D41 Het Bolsjewisme zou slechts GEMEENSCHAPPELIJK GEVAAR DWIN< algemeenen Ondergang brengen r TOT GEMEENSCHAPPELIJK OPTREDEN In het tijdschrift B c r 1 i n—R o m —Tokio schrijft dr. Karl Me- gerie, dat Bait.schland's strijd te gen het bolsjewistische gevaar en het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Aioskou eon nieuwe si tuatie op het gebied der internatio nale politiek heelt geschapen. Met voorbijgaan van alle interne conflic ten bese 11 Europa zijn lotsgcineeiischap en sluit zich aan bij den kruistocht, dien Duilsehland en zijn bondgenooten voeren ter vernietiging van een onder wereld, waar alles is uitgeroeid wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het Avondland vormt. De anti-bolsjewistische roeping van nationaal-socialisme en faseisme. vroeger geloochend, bespot of mis kend door het burgerlijk-democrati sche Europa, wordt thans aangevoeld ais Europeesch mandaat en door ieder volk naar rijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeen schapsgevoel heeft echter ock buiten de Eurcpeesclie wereld alle positieve krachten aangetrokken. Zelfs de En- gelsche bondgenooten van hei bal- sjewisme en hun Amerikaansche hel pers zien zich gedwongen, rich althans uiterlijk en mot joodsche uitvluch ten te verweren tegen een medeplich tigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der wereld vinden zij geen geloof en wor den niet vrijgesproken van deze mis daad tegen liet menschehjk fatsoen lïelschc wreedheid De eerste indruk na de zware sla gen, die de verbonden legers de bol sjewistische onderwereld hebben toe gebracht, beheerscht eik menschelijk gemoed. De helsche wreedheid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen er. volken aan Goddelijke ordonnanties. Toch zijn er neg ernstiger punten, van nog ingrijpender aard. Voor ens zien wij oe massa menschenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende ge dachte hen zich voor te stellen ais ver overaars en meesters in de dorpen en steden van Europa, aan hun wreede handen, hun eenerzyds fanatiek ge maakte. anderzijds afgestompte her senen het lot cok van slechts een en kelen Europeaan overgelaten te we ten. Aan hun Slaven-mentaliteit, hun fanatieke vernietigingsdrang, hun doffe primitiviteit zou alles ter vernie tiging ten slachtoffer vallen, waarvoor Europa in de bijna 2CC0 jaar van zijn historisch beslaan gestreden, gfleden, geworsteld en gewerkt heeft. En wel zonder onderscheid van volken, cul turen en landstreken. G BORG ANISEERD BA RB AREND ÖM Het is vreeselijk, wat het bol sjewisme van de ISO millioen men- scben heeft gemaakt, in wie het de grondslagen van elke mensche lijke en volkscultuur, te weten particulier eigendom, godsdienst, gezin, volksgemeenschap en per soonlijkheid. heeft uitgeroeid. Wat in een onafzienbaren stroom van verproletariseerde, anonieme mas sa door de Duitsche gevangen kampen trekt, is gctechniseerd, georganiseerd barbarendom, dat onder slavernij is gebracht. GEVAAR VOOR EUROPA Maar dez? indrukken worden nog overstemd door het besef, dat het bol sjewisme er in is geslaagd, door een bondgenootschap tusschen barbaren dom en de modernste techniek 'n stof felijke macht op te bouwen, waarvan de kenners wel is waar eenig vermoe den hadden, doch die door de werke lijkheid veie malen wordt overtrof fen. Uit de geheel e wereld had Moskou de modernste technische uitvindingen- bijeengegaard om een oorlogsmachine op te bouwen, welke reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine gewerden zou zijn. waaronder Europa bedolven was. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den bolsj ewistischen terug tocht de reusachtige puinhopen van de materieele uitrusting zie.t lig gen, is steeds v.cer dezelfde. De wer kelijkheid van dit gevaar was vele malen greoter dan iedere voorstelling. De materiaal-verkwisting vindt haar tegenhanger in de menschen-verkwis- ting. Bij de technische uitrusting komt de omstandigheid, dat de mas sa's fanatiek zijn gemaakt en voorts de verachting van het menschelijk leven ,die geen oogenblik aarzelt mii- lioenen te offeren om het te bolsj ewi- seeren doel te bereiken. Europa ver moedde niet waardoor het werd be dreigd. Met rationeele voorstellingen en berekeningen was dit bolsjewisti sche probleem met zijn militaire en machtsfacetten niet te benaderen- Slechts het genie van een Adolf Hit ler was in staat, aan dit vreeselijke onbekende het geheim te ontrukken en het door Europeesch denken en handelen te overwinnen. De 22e Juni 1941 zal in de wereldgeschiedenis niet slechts als de dag van het groot ste militaire besluit, maar cok als het laatste oogenblik bekend staan, waar op Europa nog tijd. kracht en leiding had om zich tegen den aanval, waar toe het bolsjewisme had besloten, te verweren en den loop der wereldge schiedenis in den zin der cultuurvol ken ten goede te doen keeren. Door den bolsj ewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische weermacht een kwestie was, die men „en bagatelle" kon behandelen. Drze opvatting moest grondig worden herzien, ook de legen de, dat. liet bolsjewisme terugliep tot een ongevaarlijk Russisch nationalis me. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationa- Gewijzigde Internatio nale situatie DUITSCHLANDS STRIJD lisnie en bolsjewisme het gevaarlijkst zou zijn geweest en aan het bolsje wisme een nog grooler aanvalsvernio- gen zou hebben gegeven .want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn gebleven. Alle volken van Europa |ehcorden een blik te slaan in den afgrond waarbij zij stonden; en hun niensrhen vcor goed in te prenten, dat dit doo delijk gevaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven staan en waaruit men zich niet mag losmaken. En else*h e Poli t i ek Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht in den samenhang tusschen liet bolsjewistische gevaar en den Engelschen oorlog. De Engel se he politiek, die niet meer gericht is op de* overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbreiding van den oorlog' en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts op liet uur, waarop beide strijdende par tijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Na het bond genootschap van Engeland met Mos kou zullen cok de merkwaardige lie den in Europa wel hebben opgekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak hun niets aanging en dat het mogelijk zou zijn het veeg? lijf te redden met verloochening van liun Europeesche burgerplichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblin ding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche misdaad tegen Euro pa. het pact met het bolsjewisme had gesloten, en nu juist door de bezet ting van IJsland een snooden aanval op het Europeesche halfrond heeft ge daan. moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedrei ging van zijn toekomst. Roosevelt en Engeland strijden tegen Europa, zij roepen den strijd opnieuw uit op een moment, waarop zij ten volle beseffen, hoe Europa er uit zou zien, als de Angelsaksisch—bolsjewistische combi natie zou zegevieren. Een langdurige, ontbindende oorlog is steeds het deel van Moskou geweest, dat daarvan eco nomische. sociale en psychische ont vankelijkheid voor zijn denkbeelden verwachtte en verzwakking voor zijn militairen inval. EEN VREDE VAN HET KERKHOF Be eigenlijke meester en over winnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roosevelt zijn ge weest, maar Moskou. Dit zou, als de sterkste mogendheid te land, de baas zijn geworden in Europa. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof. EEN CYNISCHE LEUGEN Engeland zou politiek te zwak ge weest zijn, Amerika in staat, noch be reid het bolsjewisme zijn buit te be twisten. Want dat zou zonder een on middellijk volgenden nieuwen oorlog tegen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een dergelijke oorlog van Engeland en Amerika is ondenkbaar en onmogelijk. Het is een cynische leugen, als En gelsche stemmen beweren, dat er be halve de Duitsche, ook nog andere combinaties zijn, die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doen? Het zou probec- ren zich op zijn eilanden en op zijn empire terug te trekken, Amerika zou Europa, evenals na den wereldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fransche politie-agenter.. maar aan de bolsjewistische cipiers. Beiden zouden probeeren rondom Eu ropa' een quarantaine-gordel in te voe ren in de hoop aan de bolsjewisti sche besmetting te ontgaan en met den troost m het hart, Duitschland te hebben vernietigd. Wat zou er even wel van de volken van Europa zijn ge worden? Zij zouden voor de Angelsak sen uitsluitend koloniën en filantro pisch object zijn geworden. Dat is de tweede algemeen Europeesche facet van den huidlgen oorlog. Het En- gelsch-Amerikaansche verraad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de hui dige Europeesche werkelijkheid. Voor een volk, dat Europa zijn vaderland neemt, is er geen ontsnapping uit de ze ijzeren consequentie mogelijk. Hot Verre Oosten Bij het Europeesche aspect komt dat van het Verre Oosten. Ook voor Japan en zijn roeping tot re organisatie is een nieuwe situa tie ontstaan, die t.z.t. haar oplos sing zal vinden. Als rechtstreek- sche buurman van de Sovjet-Unie heeft Japan gepoogd een recht- streeksche oplossing te vinden. Het bondgenootschap van Enge land en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele conceptie. Te Tokio beseft men dit feit ten volle. De luidruchtige aankondiging van Amerikaansche stemmen, dat de Ame- rikasnsch-Engelsche hulp via Wladi- westok, dus door Japansche wateren zou gaan, en dat het noodig zou zijn, van de Sovjet-Unie Amerikaansche steunpunten in het Verre Oosten te verlangen, was niet noodig geweest om te laten zien. dat het verzet te gen de nieuwe orde in Europa cok op dit gebied samenhangt met het ver zet tegen de nieuwe orde in het Ver re Oosten. De bezetting van IJsland als voor uitgeschoven Amerikaansch steunpunt in de Europeesche zone is een prece dent, dat zich in elke zone kan her halen. Dc bolsjewistische oorlogsmachine zou in elk? richting op gang gebracht en de bolsjewiseering van de Aziati sche massa's had werkelijkheid kun nen worden. De strijd van Europa te gen Moskou wordt hiermee tevens een strijd voor het behoeden van de Aziatischs cultuurvolken tegn de bolsjewistische overmacht. De band tusschen Moskcu eenerzijds en Londen en Washington anderzijds rechtvaar digt en versterkt de solidariteit in het Euraziatisch gebied, zooals deze in het driemcgendhcdenpact is gecodifi ceerd. HET DUITSCHE KRACHTVELD Rondom 't krachtveld van Duitsch land en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten heeft voor de wereld in stand te houden, hetgeen haar volken zonder aanzien an regime en bijzondere belangen het leven de moeite waard maakten. De volken van Europa beginnen te be grijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn. Zonder Duitschland is er geen combinatie, die opgewassen zou zijn tegen het bolsjewistische gsvaar en zijn medeplichtigen uit het Enge:sche en Amerikaansche kamp. Met de over winning van laatstgenoemden zou de endergang van Europa en Azië in de bolsjewistische anarchie gepaard gaan. Met de zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukkige toe komst van alle volken verbonden. Wie met andere mogelijkheden coquetteert, wordt weerspreken door de tail der leiten en der harde noodzakelijkheid. Er is geen ontspanning mogelijk uit het logische bewijs, dat de politieke factoren zelf leveren. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met vacantie. Het gemeenschappelijke lot roept allen vrienden, voormalige vijanden en neutralen op tot actieve mede werking aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat an deren voor hem hier slag leveren, maar dal hijzelf naderhand van de gunstige resultaten kan profiteeren, zonder zijn bijdrage te hebben gele verd. De strijd, die thans wcedt, eischt duidelijke beslissingen, de uit zonderingstoestand in geheel Europa, de loyauteit van alle deelhebbers, Thans* worden de volken gewogen en beoordeeld naar ae bijdragen die zy' leveren of weigeren. Portugals President naar de Azoren PLECHTIG VERTREK TE LISSABON In de haven van Lissabon is op plechtige wijze afscheid genomen van den President der republiek Portu gal, generaal Carmona, die zich aan coord van het schip Carvalbo Araujo begaf, voor het maken van zijn aan gekondigde reis naar de Azoren. Alle leden der regeering met aan het hoofd minister-president Salazar, de staven van leger en vloot, de leiding van het Legioen en een duizendkop pige menigte, hadden zich verzameld om van het vertrek getuige te zijn. De Engelsche Luchtaanval op Napels 20 DOODEX EN 37 GEWONDEN Volgens een officieele opgave van het aantal slachtoffers van den En gelschen luchtaanval op Napels in den nacht van 20 op 21 Juli zijn hier bij 20 personen gedood, waaronder 7 leden van de weermacht en 27 perso nen, waaronder 12 leden van de weermacht gewond, aldus het D.N.B. Een Zwitsersch Schip in de vaart ONDER NEDERLANDSCHEN KAPITEIN De vroegere Amerikaansche vracht boot „Tegucigalpa'' is op het oogen blik onder het bevel van een Neder- landschen kapitein op weg van New Orleans naar New York. Het schip, dat 2000 ton meet, is door Zwitser land aangekocht, en draagt nu den naam „Afont Chasseral", zoo meldt U.P. aan de bladen. Het zal te New York een lading voor Zwitserland aan boord nemen, die in een Itali an nsche haven zal worden gelost. Do „Mont Chasseral" is het eerste schip dat onder Zwitsersche vlag vaart. Alle Japansche staatsburgers in Zuid-Afrika, behoudens drie uitzon deringen, zullen deze week naar Ja pan terugkeeren. naar Reuter uit Johannesburg meldt De Opmarsen in het Oosten (Vervolg van Frontpagina; Het Bombardement van Odessa SCHEEPSWERVEN GETROFFEN De scheepswerven te Odessa hebben meer dan 50 treffers gekregen, toen vrij sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen de haven aan vielen. Een koopvaarder van 6009 ton kreeg verscheidene voltreffers en stond kort na de bomexplosie in volle vlam Een tweede koopvaarder van om- rtreeks 3000 ton werd beschadigd. VERLIEZEN DER SOVJET-LUCHTMACHT De bolsjewisten hebben op 20 Juli in luchtgevechten 67 vliegtuigen verle ren, Bovendien werden 33 toestellen cp den begancn grond vernield. Kwaternik s bezoek aan Duitschland OFFICIEELE KROATISCHE VER KLARING In een officieele verklaring naar aanleiding van het bezoek van maar schalk Kwaternik aan Duitschland. wordt gezegd, zoo meldt het D.N.B. „De Kroatische regeering is diep bewogen en voldaan over de tege moetkomendheid en de opmerkzaam heid, die d? Fiihrer van het Groot- Duitsche R:jk en het geheele Duit sche volk aan het Kroatische volk hebben bewezen. De reis van den eersten Kroatischen maarschalk naar het Oostelijk front op hst oogenblik, waarop de eerste Kroatische forma ties vrijwilligers zich scharen in het Europeesche front tegen den aarts vijand van Europa, symboliseert- het beste de eeuwenoude Kroatisch— Duitsche wapenbroederschap en brengt de rol van Kroatië in het nieuwe Europa tot uiting". Britsch© Vliegtuigen boven Duitschland WEINIG SCHADE In den afgeloopen nacht is een aantal Britsclie vliegtuigen naar Zuid-West-Duitschland gevlogen. Zij wierpen brisant- en brandbommen uit, welke nergens militaire schade aanrichtten, maar bijna allen in het open veld of in de woonwijken van eenige steden en dorpen neerkwamen, waar zij geringe materieele en per soonlijke schade veroorzaakten. Een inzakkende Berg ENORME GRONDVERSCHUIVING Op den Gspaltenberg in Zwitser land heeft een geweldige aardver schuiving plaats gehad, meldt de United Press. Een rotswand van on geveer een half millioen kubieke me ter geraakte aan het glijden, en over dekte bijna den grooten autoweg tus schen Sargans en Wallenstadt. Kort daarop raakten nieuwe rotsmassa's los en stortten met donderend la waai in het dal. In den Gspaltenberg kwam een geweldige scheur en het ziet er naar uit. alsof de geheele berg langzamerhand in elkaar zakt. De in woners van het in de nabijheid lig gende dorpje Ragnatsch, tusschen Sargans en Wallenstadt, werden te rechter tijd gewaarschuwd en konden met hun have en goed hun bedreigde huizen verlaten. Boven het geheele Oberland van St. Gallen hangt een geweldige stofwolk. Incident aan Turksche Grens SCHIETENDE ARMENIëRS Op 19 Juli heeft, naar de S.P.T. meldt, een incident plaats gehad op Turksch—Syrisch grensgebied. Onge regelde Armeensche troepen kwamen bij den Turkschen grenspost Antawar en vroegen om toelating op Turksch grondgebied. Dit werd geweigerd, waaroo de Armeniërs het vuur open den. De aanvallers werden echter verdreven. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. 30 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Aan het Kanaal Het aantal der gisteren aan het Kanaal neergeschoten Engelsche vliegtuigen bedraagt, naar het D.N.B. verneemt, 30. De 3 laatste vliegtuigen, te weten een Bristol-Blenheim bom menwerper en 2 Spitfire-jagers, wer den door de Duitsche luchtdoelartille- rie omlaaggehaald. VLIEGDIENST ENGELAND—V. S. Het eerste Bristol-Cllppervliegtuig is met 32 ger.oodigden aan boord in Baltimore aangekomen en daarmee is de directe transatlantische lijn tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geopend, meldt de S.P.T. Op deze lijn zal voorloopig alle tien da gen een vliegtuig in beide richtingen vertrekken. NOORSCH VRACHTSCHIP GEZONKEN Uit New-Yorksche scheepvaart kringen verneemt de Associated Press, dat het Noorsche vrachtschip Vigrid, (4765 ton), op weg van New Orleans naar Engeland, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan is gezon ken. Ophitsing tot Oorlog in fle Ver. Staten GEVAARLIJKE POLITIEK „De oorlogsopruiïng van Roosevelt" zoo schrijft het Journal dc Ge neve boven een artikel, waarin o.m. wordt gezegd: „Mar ndenlang heeft Duitschland jegens de Ver. Staten de grootste re serve getoond en slechts zwak gerea geerd op de aanvallen met woorden, waarvan Duitschland het doehvit was. Thans echter bestaat er geen twijfel meer aan. dat president Roosevelt niet zal afwijken van den weg, dien hij zichzelf heeft aangewezen, en dat hij toegeeft, een onvermijdelijk con flict onder oogen te zien. De Ameri kaansche rcrgeering heeft er ds voor keur aan gegeven haar politiek voort ie zetten om de openbare meening rijp te doen worden. Zij houdt haar in een alarmtoestand door steeds ge waagder stappen te ondernemen. Zij tracht de zenuwen van het Ameri kaansche volk te versterken en onder werpt tegelijkertijd de Duitschers aan 'n zenuwbeproeving, welke dezen tot dusver goed hobben doorstaan, aan gezien zij geenszins een tegenactie hebben ondernomen, waaron men aan gene zijde vai\ den Atlantischen Oceaan had gerekend. Dit spel zal zoolang duren, tot een bloedig inci dent ter zee het Roosevelt zal veroor loven de gebeurtenissscn met de Lu- sitania te doen herleven. Men wacht op een aanvaardbare' voorwendsel, op een bepaalde gebeurtenis, welke de eer der natie in het spel brengt." Arsenaal onder Café-vloer EEN GEVAARLIJK PLEKJE In een klein volkscafé te Barcelona moest, naar de S.P.T. meldt, een dezer dagen de vloer vernieuwd worden. Toen de oude planken werden ver wijderd ontdekten dc timmerlieden onder den vloer een waar arsenaal. Zoo vonden zij o.m.: handgranaten en-enkele vaatjes dynamiet, afkom stig van een communistische organi satie die tijdens de inneming van Barcelona door troepen van Franco de stad haastig moesten verlaten en hun munitie daar hadden opgesla gen. Twee jaar larvg hebben de gasten van het café rustig boven dit kruit huis hun glas wijn gedronken en er wel eens heel veel kabaal geschopt, niet wetende dat er onder hun voe ten voldoende dynamiet en munitie aanwezig was om een geheele stads wijk in de lucht te doen vliegen. Hernieuwd Conflict PeruEcuador GRENSGEVECHTEN In extra edities pu'oliceeren de te Lima (Peru) verschijnende bladen een officieele mededeeling van de regeering. volgens welke strijdkrach ten van Ecuador opnieuw in de om streden grenszone Peruaansche pos ten hebben aangevallen over een front van omstreeks 50 k m, meldt het D-N.B. Aan Peruaansche zijde is een doode gevallen. BINNENLAND Frauduleuze Handel UITGEBREID COMPLOT ONTDEKT Kortgeleden werd in Zwolle Iemand aangehouden, verdacht van ongeoor loofde!! handel in koffie. Hij zeide, deze te hebben gekocht van zekeren K. H. N. te Kampen. Bij onderzoek door dc politie aldaar, bieek, dat nog heel wat meer aan verbonden was. Zoo kwam o.m. ar.-.i het licht, dat door den sigarenfabrikant K. te Kampen 15.090 ongebanderolleerde sigaren in omloop waren gebracht, waarbij zc.s personen betrokken wa ren. Verder kwam men op het spoor van een frauduleuze vleeschaffaire Hierbij waren, voorzoover kon worden nagegaan, zeven personen betrokken. Het vleeseh was afgeleverd aan den veehouder W. F. te IJsehnutden, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er ver boden handel in gouden tientjes was gedreven, waarbij prijzen van f 28 tot f 30 per stuk waren besteed. De gouden muntjes, voorzoover ze er nog waren, werden ln beslag genotnen. Vier personen hadden zich aan dezen verboden dc.iezenhandel schuldig ge maakt. Na de deviezen kwam men bij de schoenen terecht. Twee winkeliers, IJ. B. en R. \V. hadden, buiten de distributie om. plm. 700 paar schoe nen verhandeld en tegen te hooge prijzen verkocht. Bij deze zaak waren negen personen betrokken. En ten slotte kreeg de politie ook nog lucht van een koffie- en theezaakje, waar bij bleek, dat K. N., een groote par tij gekocht had van T. te Kampen. Bij dezen laatsten zijn groote partijen gehamsterde levensmiddelen in 'be slaggenomen. In totaal zijn ibij al deze overtredingen 35 tot, 40 personen be trokken. Groote partijen goederen konden worden aangehaald. Er wer den ook eenige arrestaties verricht, doch nadat verdachten bekend had den, werden ze weer op vrije voeten gesteld. OMZETBELASTING EX KELLNER- F OOIEN In verband met het feit dat er in specteur s der omzetbelasting waren, die de fooien der kellners beschouw den als „inkomsten wegens bewezen diensten", met het gevolg, dat zij hiervan omzetbelasting verlangden van de kellners, is door het departe ment van Financiën een aanschrij ving gericht tot dc desbetreffende ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen. waarin wordt medegedeeld, dat kellners, óók al ontvangen zij geen vaste vergoeding, doch uitslui tend fooien, niet geacht kunnen wor den zelfstandig een beroep uit te oefenen in den zin van het besluit op de Omzetbelasting 1940 en derhalve niet als ondernemer kunnen worden aangemerkt. 10 Wenken van den Voedingsraad VOOR DE VOEDING ONDER DE HUIDIGE OMSTANDIGHEDEN JAPANSCH BEZOEK AAN BANGKOK Veertien Japansche leden van de Thailandsch-lndo-Chineesche grens- commissie zijn te Bangkok aangeko men, waar zij enkele dagen zullen blijven. VRIENDSCHAP BRAZILIë—PARAGUAY Het vertrek van den president van Brazilië. Vargas, naar Paraguay is vastgesteld op 31 Juli. President Var gas zal per vliegtuig naar de rivier Paraguay gaan en dan per monitor, onder geleide van een eskader Paragu- aysdhe rivierschepen, naar Asuncion varen, waar hij op 1 Augustus zal aankomen. De dag van aankomst is door de regeering van Paraguay tot nationalen feestdag verklaard. Een Amerikaansche studiecom missie, belast met het technisch on derzoek naar aanwezigheid van pe troleum in den Austral ischen bodem, heeft in het district Victoria nieuwe oliebronnen ontdekt, welke naar het oordeel der deskundigen spoedig ont sloten kunnen worden, ten van J. R., gestolen goed. Ook in hun zaken heeft de rechtbank uit spraak gedaan en den 25-jarigen bak kersknecht wegens schuldheling tot RECHTSZAKEN Dief en Meisjesschaker HIJ MAAKTE GOEDEN SIER De 28-jarige Nijkerksclie autohan delaar J. R.. leidde een duur leven tje. Hij maakte evenwel niet van zijn eigen geld goeden sier, maar stal motorfietsen en gewone rijwielen. Een poos geleden werd hij betrapt, waar na hij logies kreeg in het Zutfen- sche Huis van Bewaring. Veertien dagen geleden had hij zich voor de Zutfensche rechtbank le verantwoorden wegens zes rijwiel diefstallen, terwijl hem bovendien ten laste was gelegd, dat hij een minder jarig meisje uit de plaats zijner in woning had geschaakt. Er werd tegen dit heerschap, dat zeer ongunstig be kend staat, twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, thans uit spraak doende, heeft R.. conform den eisch, tot twee jaar veroordeeld. Een aantal Nijkerkcrs heeft te recht gestaan wegens heling. Zij koch- 1. Melk en taptemelk zijn be langrijke voedingsmiddelen ook voor volwassenen. In toespijs, soep of stamppot gebruike men melk, tapte melk, karnemelk of taptemelkpoeder. 2. De aardappel, vooral in de schil gekookt, is een voedingsmiddel van groote waarde. Behalve koolhydra ten, bevat hij vitamine C, mine ralen en volwaardige eiwitten. Het in de schil koken der aardappelen bespaart geld en voedingsstoffen. 3. Dagelijksch gebruik van 250 gr. gekookte groente of 125 gr. rauwe groente is vcor een volv/assene ge- wenscht. 4. Men koope bij voorkeur de groente, die het seizoen in overvloed oplevert en gebruike een gedeelte van de groente rauw. 5. Aardappelen en groente behoo- ren zoo kort mogelijk te worden ge kookt en met zoo weinig water, dat vrijwel niets behoeft te worden af gegoten. 6. Men gebruike regelmatig radijs, geraspte rauwe wortel, knol- of kool raap, of de vruchten van het sei zoen. 7. Tarwemeel, roggemeel, gewone havermout, grove gort zijn vollediger van samenstelling en goedkooper dan tarwebloem, roggebloem, geprepa reerde havermout en parelgort. 8. Daar de bestanddeelen van eieren en kaas voor ons zeer belang rijk zijn, is het aan te raden van de gedistribueerde hoeveelheid, Indien mogelijk volledig gebruik te maken. Desgewenscht kan een deel van het kaasrantsoen in plaats van vleesch. in het middagmaal worden gebruikt. 9. Het vleeschrantsoen vuile men aan door bij de menu's waar mogelijk gebruik te maken.van de beschikbare peulvruchten, taptemelkpoeder, visch. garnalen of mosselen. 10. Bereidt de voeding op de juiste wijze: hierdoor worden belangrijke voedingsstoffen gespaard. Gebruik de groenten en vruchten zoo versch mogelijk. vier maanden gevangenisstraf veroor deeld. Dc 31-jarige rijwielhersteller en handelaar H. van A„ kreeg wegens heling, meermalen gepleegd, dezelfde straf, terwijl de 32-jarige electricien G. G.. wegens schuldheling van een motorfiets veroordeeld werd tot een maand en wegens het aanvaarden van een deel van een tezamen met R. gestolen motorrijwiel tot twee maan* den gevangenisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4