binnenland kerknieuws radio-programma DE DISTRIBUTIEMAATREGELEN feuilleton MOORD ,n AM ERSFOORTSCH E COURANT ZATERDAG 26 JULI 1941 Vrijwilligerslegioen Nederland In liet vervolg kan men zich voor net Vrijwilligerslegioen Nederland melden: Den Haag. Kor. •ïginnegracht 22. en Amsterdam. Hotel van Gelder. Damrak 34. De keuring' van vrijwilligers ge schiedt in dè volgende plaatsen: 27 Juli van 10 tot IS uur zwolle: School aan de Turfmarkt. 28 Juli van 10 tot- 18 uur Arnhem: Willemskazerne. 29 Juli van 10 tot 18 uur Amster dam: School Iepenweg 13. 30 Juli van 10 tot 19 uur Den Haag: Koninginnegracht 22. 31 Juli van 10 tot 18 uur Rotter dam: Deutsches Haus. Volkspark. De Confessioneele Vakvereenigingen DE HEER WOUDENBERG COMMISSARIS De Rijkscommissaris heeft thans, bij het voortzetten van de maatrege len. welke in de afgeloopen weken te gen verscheidene politieke partijen zijn genomen, ook een Commissaris benoemd voor de confessioneele vak vereenigingen. Hiermede wordt ook een einde ge maakt aan de verschillende houdin gen. welke deze vakvereenigingen aan namen ten aanzien van sociaal-econo mische kwesties, welke verschillende houdingen voortkwamen uit de ver bindingen met confessioneele kringen. Verder zal de zorg voor de buiten Nederland te werk gestolde arbeiders vereenvoudigd en gecentraliseerd wor den. Door dezen maatregel worden ge troffen het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de hierbij aan gesloten vakgroepen, alsmede de dio cesane arbeidersbonden. Tot Commissaris is benoemd de hui dige Commissaris!cider van het N.V.V., E. J. Woudenbcrg. Hij is in deze functie bevoegd de zaken van de be sturen van de genoemde bonden waar te nemen en bovendien alle organisa torische. personeel e en financieele maatregelen te treffen welke voort vloeien "uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig zijn tot het vereenvoudigenalsmede tot het- .sa mengaan van de Nederlandsche arbei dersbeweging- De statuten van de genoemde bon den zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van den Commissaris. De Rijkscommissaris heeft nadruk kelijk bepaaid, dat de rechten er. aan spraken van de leden van de vak bonden voor zever deze van econo- mischen aard zijn. van kracht blijven. Het Economisch Front NIEUW GEBOUW GEOPEND Gistermiddag heeft Mussert, de lei der der N.S.B.. het nieuwe gebouw van het Economisch Front aan het Nassauplein te Den Haag geopend. Vele hooge functionarissen der N.S.B. waren hierbij tegenwoordig, o.a. mr. M. M. Post van Tonningen, ir. W. L. Z. van der Vegte, mr. ar. H. J. von Brueken Fock. dr. ing. W. A. Herweyer, mr. II. C. Schokker, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz namens den secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten, N. Oosterbaan, hoofd van de afd. Propaganda, en M. ce Kloet, hoofd van c"e afd. Radio en Film van het departement van Volks voorlichting en Kunsten. Ir. van der Vegte richtte een kort- begroetingswoord tot de aanwe zigen. speciaal tot Mussert. Vervolgens ging spr. de korte ge schiedenis van het Économisch Front na. Vervolgens sprak mr. Rost van Tonningen, waarna ir. Mus- se r t de openingsrede hield. 33. Tegen drie uur in den morgen bracht de Zweed de boot naar den kant en ze landden voor een open ge deelte. waar in het maanlicht enkele primitieve hutten der inboorlingen stonden. Nadat- hij Jane had helpen uitstappen, begaven zij zich naar het dorp. Het leek wel of men hen ver wacht had, want de vrouw van het Het Systeem der Bonaanwijzingen BELANGRIJKE WIJZIGINGEN De heer S. de Hoo. directeur van het Centraal Distributiekantoor, heeft in de dageiijksche persconferentie eenige meaedeeüngen gedaan over het systeem der bonaanwijzingen, dat be langrijk is gewijzigd. Wij kunnen thans onderscheiden: ie. artikelen, welker geldigheid is gesteld op één week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas. eieren, melk, aardappelen en voorts met in gang van 10 Augustus a.s. ook bloem en meel; 2e. de artikelen welker gel digheid is of wordt gesteld op vier weken: t.w. suiker, koffie-surrogaat, jam e.d., rijst e.d.. havenmout c.d., gort e.d., vermicelli e.d. en maizena e.d. Het. is de bedoeling voortaan voor de weekartikelen zooveel mogelijk bonnen van hetzelfde nummer aan te wijzen. Dus in een bepaalde week voor brood, aardappelen, vleesch enz., hetzelfde nummer van de res pectievelijke kaarten. De distributieperiode zal dan even als thans aanvangen op Zondag en eindigen op Zaterdag, met dien ver stande. dat op de nieuw-aangew«e- zen bonnen reeds Zaterdag vooraf gaande aan den Zondag gekocht kan worden. Daartoe worden de bonnen in de avondbladen van Vrijdag be kend gemaakt. Eén uitzondering is er voor de vlceschbonnen wat be treft den dag. waarop men daarop kan koopen. Deze dae is n.l. Woens dag volgende op den Zondag, hoewel men ze wel reeds vanaf den Zondag kan bezigen bij het gebruiken van zijn maaltijden in café's, restau rants e.d. Slagers en winkeliers js het ver boden op de nieuwe bonnen Zondag Maandag of Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leveren, in ver band met de technische uitvoering van de vleeschvoorziening. Na het verstrijken van den Zater dag. waarop de periode van de week artikelen afloopt, zijn de bonnen on geldig. met uitzondering van kaas. iemsinde het publiek in de gelegen heid te stellen zich een geheel Edammer kaasje of een groot-er stuk kaas aan te schaffen, welke moge lijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zóó doen dat iedere week eer. nieuwe bon wordt- aangewezen, die geldig zal zijn in een tijdvak van vier weken. Voor bloem en meel komt er ook een verandering n.l. met ingang van 10 Augustus zullen wekelijks twee gelijkgenummerde bonnen a 35 gram worden aangewezen. Daarom zullen op de met 10 Augustus, in gebruik te nemen nieuwe bloemkaart ook stel opperhoofd ontving hen. bracht voed sel en een flesch met geitenmelk voor de baby. Toen Jane het welkome voedsel kreeg, spreidde de Zweed ha ir dekens op den grond uit en legde zichzelf een eind van haar verwijderd te slapen. Het duurde geruhnen tijd voor de vrouw een gemakkelijke hou ding kon vinden op den harden grond, len van twee gelijkgenummerde bon nen voorkomen. Met. ingang van 10 Augustus a.s zullen deze artikelen eenzelfde dis tributieperiode hebben van vier weken. Voor de bonnen van de artikelen, welke met ingang van 10 Augustus a.s. eenzelfde distributieperiode heb ben. van vier weken, geld: eveneens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen die Zondags d.a.v. ingaan. In verband met het instellen van samenvallende öistributieperioden .van vier weken, wordt, voor eenige artike len ce periode van acht weken te ruggebracht op vier weken. Zoo bij havermout. Met ingang van 10 Augustus zal per periode van vier weken één bon recht geven op 250 gram havermout of gort. naar keuze. Voor boter worden in den tijd van 5 weken achtereenvolgens 4 bonnen elk recht gevende op 259 gram boter, aangewezen. Overgangsmaatregelen Teneinde op 10 Augustus met alle artikelen met een periode van vier. weken ..bij" te zijn. zullen de dis tributieperioden van enkele artikelen moeten „verspringen". De periode voor suiker eindigt 2 Augustus, zoodat ver moedelijk voor de periode van 3 t.n 9 Augustus een ton beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Oi/ii voor koffiesurrogaat komt. een over gangsmaatregel. en wel een. die een voordeel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Augustus ingaan, zcoaat men 1/4 rantsoen extra krijgt. Resumé der wijzigingen 1. In plaats van 2 kaasbonnen fa 100 gramt per 14 dagen komt: 1 kaas bon a 100 gram per week, met dien verstande, dat per tijdvak van 4 weken elke der 4 bonnen tot het ein de daarvan geldig blijft. 2. In plaats van 8 gelijkgenummer de bonnen (a 35 gram) voor bloem c<" meel per vier weken, komt: 2 ge lijkgenummerde bonnen (a 35 gram) per week. 3. In plaats van 1 gortbon (h 250 gram) per acht weken plus 1 keuze bon (a 250 gram) havermout of gort per acht weken, komt: 1 keuzebon (a 250 gram) havermout of gort per vier weken. 4. In plaats van 1 vermicellibon ia 100 gram) per acht weken plus 1 maizenabon (a 100 gram) per acht weken, komt: 1 keuzebon (a 250 gram) vermicelli of maizena per vier weken. 5. Voor suiker komt als overgangs maatregel een periode van 3 t'm 9 Augustus met een bon van 250 gram suiker. 6. Voor koffiesurrogaat komt als overgangsmaatregel, dat op 10 Augus tus reeds de nieuwe bon zal ingaan, maar tenslotte viel ze in slaap. Toen ze ontwaakte was het reeds volop dag. Rondom haar heen stonden vele nieuwsgierige zwarte vrouwen. Toen ze zag. dat ze vriendelijk waren, kwam er even een glimlach over haar ge zicht, de stralende glimlach, die haar zoowel in Engeland als in Amerika tot een bekende schoonheid had gemaakt. In plaats van op 17 Augustus, waar door men dus 1/4 rantsoen extra krijgt. Tarwebloem e.d. Zooals bij de laatste bonaanwijzing is bekend gemaakt, bedraagt met in gang van heden een rantsoen tarwe bloem z e ve n t i g gram in plaats van twee honderd tachtig gram. Vootade bonnen van de Bloemkaart maakt deze wijziging géén verschil, daar elke bon recht blijft geven op 35 gram tarwebloem. Wel zou met ingang van heden de waarde van de met „1 Rantsoen Tarwebloem" gemerkte bon nen tot i verminderd worden, waar door degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen slechts deel van de hun toekomende hoeveelheid zouden kunnen betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat lot en met 9 Augustus a.s. de met ,.1 Rantsoen Tarwebloem" gemerkte bon nen recht blijven geven op het koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het bezit is. of komt van bonnen gemerkt „1 Rantsoen Tarwebloem", zal verstandig doen vóór 10 Augustus bloem te koopen. daar n& 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. schapen- en geitenkaas zonder bon In een beschikking van den secre taris-generaal van Landbouw en Vis- scherij wordt in de Kaasdistributie- beschikking naast- kwark eveneens een uitzondering gemaakt voor scha pen- en geitenkaas, zoodat deze ar tikelen derhalve distributievrjj zijn. Algemeene Synode ned. hervormde kerk Aan de orde was de behandeling van het jaarverslag van den raad van beheer. Uit de rekening bleek, dat het kohier in 1940 een bedrag opbracht van 1.114.541.40. tegen 1.131.950 in 1939. Om de uitkeerin- gen op denzelfden voet te doen door gaan als in 1939, en het percentage van uitkeering 2 veel te doen dalen beneden 67 pet., was benoodigd een bedrag van 1.058.814,33 (95 pet. van de opbrengst van het kohier) en moest, f 32.534.36 uit de reguleerings- kas worden bijgevuld. Tegenover dit tekort stond echter een tweetal an- De baby sliep nog. De wilden waren op het bevel van het opperhoofd ver dwenen en stonden nu met den Zweed te praten. Zeker, dacht Jane, hij moest iets met haar voor hebben, al had hij dit nog niet getoond. Terwijl zij hierover nadacht, kwam er uit het kleine bundeltje een zacht geluid en Jane's hart klopte luid. De baby was ZONDAG 27 JULI HILVERSUM I, 4153 M. S00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramo- foonmuriek. 10.00 Kerkdienst (voorbe- bcreid door de Chris. Radio Stichting) en orgelbespeling. 12.00 Melodieten en soliste. 12.45 B.NO.: Nieuwe- en eoono- mische berichten. 1.00 Uitzending van hot Nederlandsche Verbond voor Sibbe- kunde: Boek- en tnjrlsdhriftenbeepre- king. 1.15 Fluit en piano. 2.00 Gramo- foonmuziek. 2.15 Radiotooneel. 3.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 3.80 Bont programma. 5.30 Voor de jougd. 6.00 Gramofoonrm\ziek. 6.15 Sylvestre Trio. 7.00 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuziek- 800 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Romaneors, het kleine Om- roep-Mannenkoor en de Harmonie Zus ters. 9.30 Berichten (Engelsoh). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelscbe taal: „An american sees Holland"'. HILVERSUM II, 301,5 M. 800 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmu ziek. 9.00 Vroegdienst. (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cur sus: Eens Christens Rize naar de dere inkomsten, n.l. aan kasgeldren te een bedrag van 19.788.82 en aan hbtgeen van "de in de bedrijfskas ge storte 5 pet. der aanslagen niet voor de .bedrijfskosten noodig was een be- bedrag van 18.177.79, samen f 37.966.61. De eindstand der reguleeringskas was 649.603.48. Op het kohier 1940, dat uiteindelijk bedroeg 1.228 880, bleef onbetaald een bedrag van 114.338,60, welk be drag voor rekening der achterstallige gemeenten komt. Door de achterstalligheid. hunner gemeenten ontvingen 28 predikanten geen uitkeeringen. De bedrijfskosten bedroegen in 1940 37..549.28 tegen 39.487.91 in 1939. Het verslag werd met dank aan vaard. Behandeld werd het verslag van de kas" tot aanvulling van het- Ryks- emeritaatspensioen over 1940. De re serve is gedaald tot 9.546,22. Het aantal nieuw bijgekomen emeriti steeg tot 22. Het totale trekkende emeriti steeg van 200 tot 208. Tenzij er in 1941 zeer belangrijke wijziging intreden mocht in het getal emeriti, zal 1941 met een belangrijk nadeelig saldo sluiten. Het verslag werd met dank aan vaard, evenals het verslag van de suppletiebeurs over 1940, wakker! Nu zou zij hem weer kunnen zien. Vlug sloeg zij den doek van het gezichtje van haar kindje weg. De Zweed sloeg haar zwijgend gade. Hij zag. dat zy ontstelde. Terwyi zy het kind op eenigen afstand van zich hield, gaf zy een luiden gil en zonk snikkend op den grond. (Wordt vervolgd.). Eeuwigheid ln dezen tijd" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Badhcantate (o.o). 12.45 B.N.O.i Nieuws- en eoonom. berichten. 1.00 En semble Rentmeester. 2.00 Causerie: Mijn ervaringen In de Sovjet-Unie. 2.15 Verk. opera „Die lustigen Weiber von Windsor". 8.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.30 Sportuitslagen A.N.P. 5.95 Ramblers. 6.00 Voordracht. 6.10 Musiquette. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Cabaretpro gramma. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberlohten. SJ5 Residentie-orkest en solist. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.05 Rosldentie-orke6t en solist. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.05 Residentieorkest en solist. 9.25 Voor- draobt. 9-45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00—-10.15 Voor de oudere. MAANDAG 28 JULI niLVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 R.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8-45 Gramo- foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist- 11.25 Voor dracht. 11.45 Ensemble Jack der Kinde ren- 12.00 Piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berlohten. 1.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest, en pianoduo met. zang. 3 00 Voor de vronw. 3-20 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 En semble Bandi Balogh. 6 00 Omroep-H.i r- monie-orkest. 6.40 Schrammelkwartet en soliste. 7.00 B.N.O-: Economische vra gen van den dag. 7-15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gramofoonmuziek. 8-00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.30 Zang en piano. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uit/onding in dc F.ngelsclie taal: „Things worth knowing about Holland", HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7-00 Gramofoonmuziek. 7.43 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.X.O.: Nieuws berichten- 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Concertgebouw orkest en solist (e.o.). 11.00 Voordracht. 11.20 Zang met pianobegeleidingen gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Or gelconcert- 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1 00 Musiquette. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Groninger Orkestvereeniging en soliste en gramo foonmuziek. 4.00 De Gooilanders. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Momentopnamen uit een eehoone, ons te weinig bekende wereld, causerie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Friesch praatje. 7.15 Orgel concert. 8.00 B.NO.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Ons Sche meruurtje. 9.20 Voor den Boer. 9.45 B/N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—1015 Gramofoonmuziek. B L OK SCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 15 Hij rukte de gangdeur open en. trok die. bijna op hetzelfde oogenblik, achter zich dicht. Ik zag. dat het in de hall schemerachtig licht was van het schynsel der maan. dat door de breede balcondeuren boven het terras binnenviel, voordat ik kon zien. of A.A. er in slaagde het electrische Ucht aan te draaien, had hij de deur echter weer gesloten. Ademloos wachtten wij af, wat er nu gebeuren zou. We konden elkaar niet zien, doch stonden nu zoo dicht bij elkaar, jat- we eikaars ademhaling konden hooren. Nu A.A. naar buiten was ge gaan om mevrouw hulp te verleenen, schikte Van Wieringen zich in ce oeslissing van mijn vriend; hij ver zette zich niet langer, zoodat wij hem niet meer behoefden vast te houden. V«f minuten, fluisterde ik, het verbod tot spreken nu overbodig ach tend. Hoelang is hij nu al v.reg'? We konden in het volslagen donker niet op onze horloges kijken. Ergens in de hall klonk een doffeplof, ver der niets, het bleef weer stil. Wat is dat?, vroeg Van Wierin gen huiverend. Mijnheer Arends heeft niet ge roepen en we zouden vyf minuten wachten, antwoordde ik. Ik weet het niet. Een slepend, zacht geschuifel op den omloop deed mij vermoeden, dat- A.A. zijn weg in het donker zocht. Dan was het weer doodstil en ik trachtte te tellen om althans onge veer te weten, wanneer de vyf mi nuten verstreken zouden zijn. Toen ik eindelijk overtuigd was niet te vroeg de deur te zullen openen, fluis terde ik tot Teun: U blijft dus, wat er verder ook gebeurt, bij uw vader, nietwaar? Ik zal zien. dat ik mijn vriend vind en vragen, wat. ons ver der te doen staat. Het bleek, nadat ik de deur ge- ruischloos op een kier had geopend, in de hall nog even schemerig duis ter als zoo even Of A.A. had geen schakelaar kunnen vinden, of het licht kon niet branden, omdat de stroom uitgeschakeld was. 'k Had ech ter mijn zaklantaarn cn nadat ik de kamer achter mij weer had gesloten, liet ik het licht daaruit eerst over den omloop, daarna in de hall schij nen. Terwijl lk de balustrade met den schuivenden lichtbundel onderzocht, gaf ik er mij rekenschap van dat i iemand slechts voor of achter dien bundel behoefde te blijven om niet door mij gezien te worden. Ook toen I ik naar beneden keek en de hall be lichtte, wist ik, dat deze veiligheids maatregel verre van geheel betrouw baar was. Mijn licht wiekte door de hooge wyde ruimte, toen ik een deur hoorde openen op de eerste verdie ping, tegenover de plek, waar ik, on geveer by de badkamer van mijnheer Van Wieringen. stond. Ook boven aan de statietrap werd een deur geopend en verderop, aan den kant van den voorgevel, nog een. Myn lamp be scheen die deuren en wie daaruit kwamen één voor één. Zy kwamen af op het hulpgeroep, de zoons, de chauffeur, de huisknecht. De dienst meisjes stonden vermoedelijk boven aan de trap. in een groep, elkaar vasthoudend in de duisternis. Ik hoorde het geluid van een omgeknip- ten schakelaar, doch er kwam geen licht. In de kamer van den secreta ris gonsde de zoemer van het tele foontoestel, doch waarschynüjk nam Teun den hoorn niet op, want het bleef er verder stil. John. die bij de trap verschenen was, bereikte mij het eerst. Over den omloop langs de balcondeuren snel den de beide zoons toe; Willem, de chauffeur, naderde langzaam, be daard als een bokser, die de kracht in zich weet eiken aanval van zich af te blazen. Nog eens gonsde de zoemer in de kamer, waar Van Wieringen door zijn oudsten zoon werd bewaakt, Mevrouw riep?. zei John met zijn kalme stem. Wilt u zoo vrien delijk zijn even by te lichten met uw lantaarn, mijnheer? Pas nu liet ik den lichtbundel ook achter my schijnen en op hetzelfde oogenblik zagen wij allen, dat de deur van Van Wieringens badkamer op een kier stond. Onwillekeurig richtte ik er mijn revolver op en, wellicht mijn voorbeeld volgend, hief ook Ed dy zyn hand op, waarin hij een re volver omklemde. Als u mij uw lantaarn even wilt afstaan, zal ik gaan kijken, wat er is, mynheer, vervolgde John zonder de minste ontroering. Ik schudde ontkennend het hoofd, beduidde hem met mijn gewapende hand, dat hij met mij zou binnen treden. Een onverklaarbaar voorge voel, gewekt door de om ons heer- schende stilte, deed my een onher stelbaar onheil verwachten. John duwde de deur van de badkamer ge heel open. naast hem trad ik binnen en liet mijn licht het smalle vertrek doorkruisen. Achter ons groepten de chauffeur en de zoons bij de deur opening te zamen. We zagen niet da delijk iets verontrustends en be- heerschter nu, liet ik nogmaals het lantaarnlicht rusten op alle voorwer pen. Wie het het eerst zag. ik weet het niet. Riep iemand achter mij het. of schreed ik er toch reeds naar toe? In 't bad zag ik 'n schoenpunt- om hoog stekc-n, by mijn naderen ont waarde ik aan dien schoen een been, dan eensklaps de geheele gestalte. We moeten licht maken, mijn heer Verschoor, hernam de bedaarde stem naast mij. U veroorlooft mij. dat ik even van uw lantaarn gebruik maak? Meteen had hij ze al in de hand en ik zou niet kunnen zeggen, of ik ze gegeven had-, dan wel of hij ze mij ontnam. Ik begreep, dat hij naar het trappenhuis beneden zou gaan, waar de schakelborden aan den muur hin gen. Maar nu hij eenmaal met het zwakke licht weg was. begreep ik, ook niet langer werkeloos te mogen wachten. Want de man, die onbe- weeglyk in de badkuip lag, was myn vriend Arie Arends. neergeslagen on- getwyfeld op het oogenblik, dat hij mevrouw beschermen wilde. HOOFDSTUK XVIII. Maar A.A. blijkt de slimste Ik boog mij over hem heen en tast te naar zijn handen. Ofschoon mijn eensklaps oplevende hoop onredelijk was, klemde ik me toch vast aan de zwakke verwachting, de zaklantaarn, die hij in de hand had gehouden toen hij ons verliet, te vinden, opdat we dadelijk zouden kunnen zien, wat hem was overkomen. Ik vond de lantaarn niet. ik miste ook zyn revolver. Ik stiet hem zachtjes aan, alsof ik hem wilde, doen ontwaken en ik riep ge smoord zijn naam: Arie, Arie. Ach ter mij drongen nu de beide zoons en de chauffeur, die het lyk van Philip Somer naar huis had gedragen. Toen scheen plotseling helder licht van het plafond, de huisknecht had de verbinding hersteld. Ik trachtte kalm te overwegen, maar de eene gedachte na de ande re flitste mij door het hoofd. Welke handeling zou in dezen toestand het beste zijn? De athletische chauffeur zou A.A. met hetzelfde gemak kunnen dragen als hy het den secretaris ge daan had, doch waarheen moest hij hem brengen? Bovendien, voor zoover ik zien kon, was AA. niet gewond, hopelyk slechts verdoofd. Indien hij ontwaakte in zijn bed. zou hij er mij een verwijt van kunnen maken, dat ik hem zoo spoedig van het terrein van de misdaad verwijderd had. Hij ademde, merkte ik op. En alsof hij, door te ademen alleen, mij gewezen had op een tot dusverre door mij verzuimden plicht, wendde ik met ge weld myn blik een korte pooze van hem af, om het nu witverliéhte ver trek. met zijn terrazzo vloer, zyn wit betegelde muren en de wit marmeren waschtafel, te overzien. Als hier een spoor van den dader was achterge bleven. dan zoxi dat in het oogvallend moeten zyn. Wat lag daar, vlak bij mijn voet, naast het ingemetselde bad? Een vreemd ding. Ik nam het op om het te bekijken: het was een ding. waarvan ik het doel niet be greep. Het bestond uit een vioolsnaar ja, nu begreep ik de bestemming er van toch en een rilling trok mij over den rug. De twee lussen moesten door den koperen ring gestoken worden, dan dóór die twee lussen de spyker en de groote lus, die onder den ring bleef hangenik verzette me tegen de voorstelling, dat dit voorwerp, een strop, tegen mijn vriend gebruikt zou kunnen zyn. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2