De strijd tegen het Bolsjewisme Hollands grootste Volks dichter Thans worden de volken gewogen Boottochten De Polygoon Foto's Afleveringshewljzen Kleine Advertenties 4 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 26 JULI 1941 J. H. Speenhoff VEELZIJDIG KUNSTENAAR „Op een morgen werd ik wakker en zie ik was beroemd". Deze bekende woorden kan Koos Speenhoff. dien wij kort geleden weer eens spraken en met wien wij tal van herinneringen ophaalden, tot de zijne maken. Op een Zondagmiddag, ruim veertig jaar thans geleden, trad hij voor het eerst in het publiek op in den Tïvoli- schouwburg te Rotterdam met liedjes, waar hijzelf niet zoo bijzonder veel aan vond. omdat het hem zoo gemakkelijk viel ze te dichten en des Maandags kwa men de kranten met haar buitengewoon gunstige eritieken en was Speenhoff, om zijn eigen woorden tegenover ons te gebruiken ..een groote Piet". Die groote Piet bleef hij en de eerste 25 jaren van deze eeuw was hij be roemd, gevierd en bemind als nog nooit een Nederlandsch dichter voor hem. En toch werd hij terzelfdertijd en door hetzelfde publiek schromelijk miskend. Het groote publiek toch ging enkel luis teren naar den liedjeszanger, dien het waardeerde inderdaad, maar niet hoo- ger dan het nu de leutige rijmelaars cn „levensliederaars" om in den stijl van Koos Speenhoff te blijven van tegenwoordig doet. Het lachte om een geestige en onverwachte wending van het lied, maar het gaf zich geen oogen- blik rekenschap van de warme men- schelijke diepten, waarin dit zijn oor sprong nam. Het uitgaande publiek in zijn overgroote meerderheid heeft nooit in Speenhoff den werkelijken dichter, den grooten kunstenaar erkend; het heeft nimmer eenig benul er van ge had. dat J. H. Speenhoff in onze letter kunde een éénig en onvergelijkelijk verschijnsel vormt en dat zijn beste werk zoo 'n sterk innerlijk leven bevat, dat het tegen de jaren bestand zal blij ven. Alle terzake bevoegden waren en zijn het over dit laatste eens en hebben zich hoogst gunstig over het werk van Speenhoff uitgelaten. Willem Kloos en Herman Robbers, mevrouw Henriëtte Roland Holst, Frederik van Eeden, Her man Gorter, Werumeus Buning. Jan Greshoff. om maar eenige schrijvers van naam te noemen, loven Koos Speenhoff als onzen grootsten volks dichter en in de werken over de Neder- landsche letterkunde van de laatste der tig jaar wordt zijn naam met ecre ge noemd. In den tijd van zijn glorie en schep pingskracht was hij als 'l ware een staalkaart van alle Nederlandsche deug den en ondeugden, de synthese van Ne derlands goed en kwaad. Wie Speen hoff toen kende, kende Nederland. En degeen, die een grondige studie van zijn persoon cn zijn werk maakt, kan zich daaruit alleen reeds een juisten indruk vormen, hoe Nederland tusschen 1900 en 1925 was. Speenhoff heeft veel, héél veel ge schreven. Wil men zijn letterkundige verdiensten recht doen wedervaren, dan moet men allereerst de tallooze gele genheidsrijmen, de destijds actueele liedjes, de reclame-verzen laten verval len, hoeveel humor cn aardige vondsten ook zelfs dit werk bevatte. Maar wan neer men met inzicht en gestreng te werk gaat, kan men een bloemlezing van een honderdtal gedichten van Speenhoff samenstellen, die een afzon derlijke en blijvende plaats in onze let terkunde toekomt. Greshoff, die daar op wees, heeft inderdaad voor de uitgave van een dergelijken bundel gezorgd. Als proza-selirijver. Behalve poëzie, schreef Speenhoff veel voor het tooneel: onder zijn één- acters „Zedespelen" zijn inderdaad ju weeltjes cn de beste van al, „De Voet", is een waar meesterstukje. Zijn proza is voortreffelijk! Schreef hij vroeger wonderlijke vertellingen als „De zeven Moordenaars en andere ver halen". „Avontuurtjes" en „Philiphina's Wonderliefde", dat vol kostelijke taal vondsten zit, den laatsten tijd heeft hij kortere artikelen gepubliceerd, die ech ter evenzeer aantoonen welk een origi neel en ongemeen-geestig schrijver Koos Speenhoff is. Speenhoff over Fientje de la Mar Neem bijvoorbeeld eens acte er van, hoe hij vertelt over Fientje dc la Mar: „Ik zou haar willen zien optreden in tien Broadway-Theatres te New York en in het Hollandsch cn in een Ameri- kaansch stuk en ik weet zeker, dat het publick dc menschenlever tot hanen- lever had gelachen, want hanen kun nen, schoon voor ons onzichtbaar, voor hunne kippen kraaien van de eierjolijt. Fientje is met haar humor geboren voor het Amerikaansche tooneel...." Koos biedt een tooneelstuk aan „Eens had ik een zeden-blijspel voor haar geschreven in drie bedrijven, ge titeld „De Vrouwin". Ik schreef haar een geestdriftigen brief, dat ik het stuk persoonlijk aan hare woning aan de Weteringeschans zou komen brengen tegen de koffie. Ik was toen een be roemde h'apsnurker cn een bebabbeld man en ik dacht: ik word ontvangen met port en bouillon, met toast en sala de. Met een Havanah-strootje en een muskateldruifje.' Ik belde aan. Ik wachtte tien minuten. Het deurraampje stond open. Ik hoorde een gierlach en men trok het slot open. Ik trad de gang binnen en keek naar boven, alwaar het dienstmeisje zoo vreemd stond, dat ik voor de tweede maal niet opwaarts durfde turen. Ik vroeg het lieve wicht of mevrouw thuis was. Mevrouw wacht te me en had me geantwoord, dat ik welkom was. Ik had er een urenlange reize voor over gehad met mijn stuk in mijn zak cn het dienstkelkje antwoord de: „Dat mefrouw in d'r bad sat en dat ze bloot was en dat ik ten onpas kwam en dat ze stukken genoeg had en dat se in d'r badje sat." Ik spoelde weg als een flesch langs het strand. Nimmerlings heb ik Fientje meer een mijner geniale meesterwer ken aangeboden en ik kan niet onder eede verklaren, dat ze er aan gestorven is of er rheumatiek van heeft gekregen. Fientje is nu een jonge vrouw, waar mede men om het half uur helleruzie kan telen en voortkweeken. Dat komt door haar antwoorden en haar ronde man maling hebben aan den Duvel cn de rest. Ik heb haar Eduard Vcrkadc eens hooren afmiauwen en voorts af blaffen, dat Verkade of Kaadjc, zooals Fien hem indeelde, odeklonje moest nemen om op te halen en bij te spijke ren. Waarover het ging, weet ik niet, maar eer over Romeo en Julia dan over- theelichtjes. Verkade is zeer welopge voed, maar naar de Engelschc zijde. Alles mag men van hem denken en zeg gen als hij afwezig is, doch doe dit niet als hij er bij staat te staan. In den trein ontmoette ik Fientje ook en daar waren de Staatsspoorwegen van haar Is het niet kostelijk inderdaad, dit proza, kostelijk van woord-vondsten, kostelijk van uitdrukking? Over zijn vrouw In een der laatste nummers van dc nu ter ziele zijnde „Groene Amsterdam mer" heeft Speenhoff over zijn vrouw geschreven. „We behooren onderwijl tot de zeven paartjes in den Nederlandschen Caba retstand, die nog niet gescheiden zijn en dat zal de dood alleen doen. Of we ge lukkig zijn weten we niet meer en die onwetendheid is de beste in een echt van veertig jaren A. D. Een groot verschil tusschen mijne vrouw en mij is, dat zij oprecht kan haten, maar kórt en ik iemand verve lend kan vinden, maar lang. Onvergete lijk vind ik, dat, toen mijn vrouw on der narcose werd gebracht voor een levensgevaarlijke operatie en ze lag te tellen, waar ik bij mocht zijn in een ander vertrek, ze na zeven zuchtte: „Koos ga niet weg!" Hadde ze „Jacques nc 't en va pas!" gcflosteren dan hadde zulx gewoon geweest, maar toen ze dat in mijn lieve Hollandsch uitte was ik ccniglijk getroffen." Maar vooral cn bovenal is Speenhoff toch dichter en we willen dan ook besluiten met een van zijn schoonste cn ontroerendste gedichten uit „Krekel zangen". Waarom? 't Kind: Moeder, waarom heb ik honger, Moeder, waarom heb ik kou: Waarom lost mijn vader kolen En ben jij een zieke vrouw? Waarom heb ik witte koonen, Waarom is de melkkan leeg: Waarom moeten wij hier wonen In die nare. vieze steeg? Waarom krijg ik nooit een koekje Of een boterham met stroop: In den winkel op het hoekje Is dat allemaal te koop. Vader werkt toch alle dagen. Jij houdt hier de kamer schoon De Moeder: Kind. dat moet je mij niet vragen, Vader krijgt geen hooger loon. 't Kind: Moeder, ben ik dan geen kindje Met een lijfje en een mond? Ik wil ook een prachtig lintje En een manteltje van bont. Laatst ben jij gaan zitten grienen Toen ik om een popje vroeg, Kan je dan niet meer verdienen Voor ons allemaal genoeg. Waarom zijn de winkels open? Voor de rijke lui misschien? MEGERLE IN „BERLIN-ROIVI-TOKIO" In het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio schrijft dr. Karl Megerle, dat Duitsch- lands strijd tegen het Bolsjewistische gevaar en het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft gescha pen. „Met voorbijgaan van alle interne conflicten beseft Europa zijn lotsge- meenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, dien Duitschland en zgn bondgenooten voeren ter vernietiging van een onderwereld, waar alles is uit geroeid. wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het avondland vormt. Dc anti-bolsjewistische roeping van Nationaal-Socialisme* en fascisme, vroeger geloochend, bespot of miskend door het burgerlijk-democratische Europa, wordt thans aangevoeld als Euvopeeseh mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeenschapsgevoel heeft ech ter ook buiten de Europeesche wereld alle positieve krachten aangetrokken. Zelfs de Engclsche bondgenooten van het Bolsjewisme en hun Amerikaan sche helpers zien zich gedwongen zich althans uiterlijk en met Joodsche uit vluchten te verweren tegen een mede plichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de Als je toch geen pop kan koopen Waarom mag je 'm dan zien? Waarom wordt er koek gebakken, Iedereen houdt er toch van? Waarom mag je nu niet pakken Wat je zoo maar nemen kan? Dc Moeder: Knd, dat zal ik je verhalen, Luister nu eens even lief: Als je koopt moet je betalen. Als je neemt ben je een dief. 't Kind: Moeder als we honger lijjen Mogen we dan treurig zijn? De Moeder: Als de rijke menschen schreien Doen hun tranen net zoo'n pijn. Laat ze smullen, lachen, erven, Iedereen heeft zijn verdriet, Alle menschen moeten sterven. 't K i n d: Moeder, dat begrijp ik niet. De Genestet heeft gesmeekt om den „volksdichter, uit het volk geboren, naar wien ons zangerig Holland smacht, wiens lied ons heerlijk ruische in d'ooren en onzer wonden pijn verzacht." Deze volksdichter is gekomen in den persoon van J. H. Speenhoff. G. A. WILLINGE. oogen der wereld vinden zij geen ge loof en worden niet vrijgesproken van deze misdaad tegen het menschelijk fatsoen. Na het hondgenootschap van Enge land met Moskou zullen ook dc merk waardige lieden in Europa, die nog steeds meenden, dat de heelc zaak hun niets aanging en dat het mogelijk zou zijn het veege lijf te redden met ver loochening van hun Europeesche bur gerplichten. wel hebben opgekeken. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, ver blinding en eigenbelang had aangeslo ten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pact-met het Bolsjewisme had gesloten en nu juist door de be zetting van IJsland een snooden aan val op het Europeesche halfrond heeft gedaan. Moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toekomst. Roosevelt en Enge land strijden tegen Europa. Zij roepen den strijd opnieuw uit op een moment, waarop zij ten volle beseffen, hoe Europa er uit zou zien, als de An gel- saksisch-Bolsjewistische combinatie zou zegevieren. Een langdurige, ont bindende oorlog is steeds het doel van Moskou geweest, dat daarvan eco nomische, sociale cn psychische ont vankelijkheid voor zijn denkbeelden verwachtte en verzwakking voor zijn militairen inval. De eigenlijke meester en overwinnaar van Europa zou dan niet Engeland of Roosevelt zijn ge weest, maar Moskou. Dit zou als de sterkste mogendheid ter lgnd de baas zijn geworden in Europa. Het had den vrede gedicteerd en wel den vrede van een kerkhof, Engeland zou politiek te zwak geweest zijn, Amerika in staat noch bereid het Bolsjewisme zijn buit te betwisten. Want dat zou zonder on middellijk volgenden nieuwen oorlog tegen Moskou onmogelijk zijn geweest. Een dergelijke oorlog van Engeland en Amerika is ondenkbaar en onmogelijk. Het is een cynische leugen, als En gelsche stemmen beweren, dat er be halve de Duitsche, ook nog andere combinaties zijn. die Europa voor den chaos kunnen behoeden cn het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doen? Het zou probeeren zich op zijn eilanden en op zijn empire tei'ug te trekken. Amerika zou Europa, evenals na den wereldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan dc Fransche politieagenten, maar aan de Bolsjewistische cipiers. Beiden zouden probeeren rondom Europa een quai'antainegordel in te voeren in de hoop aan de bolsjewistische besmet ting te ontgaan en met den troost in het hart, Duitschland te hebben ver nietigd. Wat zou er evenwel van de volken van Europa zijn geworden? Zij zouden voor de Angelsaksen uitslui tend koloniën en filantropisch object zijn geworden. Dat is de tweede algemeen Euro pecsche facet van den huidigen oorlog. Het Engclsch-Amerikaansche verraad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het Bolsjewisme, vormt de huidige Europeesche werkelijkheid. Voor een volk, dat Europa zijn vader land noemt, is er geen ontsnapping uit deze yzeren consequentie mogelijk. Rondom het krachtveld van Duitsch land en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten Is voor de wereld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belangen het leven de moei te waard maakten. Dc volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn. Zonder Duitschland is er geen combinatie, die opgewassen zou zijn tegen het Bolsje wistische gevaar cn zijn medeplichti gen uit het Engelsch cn Amcriaan- sche kamp. Met de overwinning van laatstgenoemden zou de ondergang van Europa en Azië in dc Bolsjewisti sche anarchie gepaard gaan. Met dc zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukkige toekomst van alle vol ken verbonden. Wie met andere mo- ce'iikheden coquetteert., wordt weer sproken door de taal der feiten cn der harde noodzakelijkheid. Er is geen ontsnapping mogelijk uit het logische bewijs, dat de politieke factoren zelf leveren. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met vacan- tie. Het gemeenschappelijke lot roept allen, vrienden, voormalige vijanden en neutralen, op tot actieve medewerking aan de toekomst. Niemand kan verwachten, dat an deren voor hem hier slag leveren, maar dat liijzeK naderhand van de gunstige resultaten kan profiteeren, zonder zyn bijdrage te hebben gele verd. De strijd, die thans woedt, eischt duidelijke beslissingen. Dc uitzonde ringstoestand in geheel Europa, de loyaliteit van alle deelhebbers. Thans worden de volken gewogen en beoor deeld naar de bijdragen, die zij leveren of weigeren." Boeken en tijdschriften Deeltje II van „Ons Indisch Boekje" door Dr. H. F. Tlllema. uitgave Drukkerij Toren laan. Assen, ls verschenen. Even keurig uit gevoerd als zijn voorganger, bevat het we derom een schat van korte verhalen en we tenswaardigheden over land cn volk ln Oost- Indlë. De vele goede afbeeldingen naar fo to's. die ook dit deeltje verluchten, maken het even zoo aantrekkelijk als dit met deel I het geval was. Zeer zeker zal ook dit boekje bijdragen om de wensch van den schrijver, de serie korte, geïllustreerde artikelen, die wekelijks In 4S bladen verschenen niet ver loren doen gaan. ln vervulling te brengen. De belangstelling voor Indlë, land en volk, vooral voor het laatste. Immers het volk legt zijn stempel op het land, zal door dit deeltje ook terdege gestimuleerd worden. De schrijver zegt ln zijn voorwoord; ..Wie don Indlschen mensch kent. houdt van hem. vindt hun sympathiek. Ook dien mensch, die nog op lagen trap van ontwik keling slaat". Dit zullen de meeste oud- Indiscligasten gaarne beamen. WIJ weten ze ker, dat ook dit deel van ..Ons Indisch Boek je" z(]n weg wel zal vinden. Het derde cn laatste deeltje gaat ter perse, dit zal te vens een uitgebreide Index over alle drie de deeltjes bevatten. Daarmede zal een zeer te waardeeren serie compleet Zijn; dat daai'- medc alles wat over Indlë ls te vertellen is gegeven, de schrijver zal de laatste zijn dit te willen beweren. Het Stoomjacht „Volharding" vaart IEDEREN Dinsdag, Woensdag, Donderdag van HUIZEN naar Marken-Volendam Aiié«n gediende Augu,iu, iederen Maandag naarURK Afvaart Huizen n Markeme" Volendam I1u. terug plm. 1 8 45 u. Huizen naar Urk 9 45 terug plm 19 u. Tarief; per persoon 12. Kinderen f 1. Voor gezel schappen bij tijdige aanvraag reductie Plezierv. Ondern. „Volharding", Huizen. Tel (K 2952) 627 (bij geen geh. 201) en te Amersfoort Schimmelpenninckstr. 35 in onze étalages kunnen a f 1.— per stuk aan ons kantoor besteld worden. AMERSFOORTSCHE COURANT Snouckaertlaan 9 Telefoon 5289 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ DISTRIBUTIE VAX TARWEBLOEM E.I). Dc Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visschcrij maakt ln verband met de distributie van tarwebloem e.d. het volgende hekend. De detaillisten dienen de voor 9 Augustus door hen van hun klanten ontvangen bonnen voor „een rantsoen tarwebloem., in het tijdvak van 11 tot en met 15 Augustus a s. bij de distrlbutiedien- sten in te leveren. Deze bonnen zullen bij de bepaling der toe wijzingen worden gewaardeerd op 280 gram. De toewijzingen voor tarwebloem, welke voor 30 Augustus a s. zijn of zullen worden uitgereikt, geven, in afwijking van het ge wicht van het nieuw vastgestelde rantsoen, nog recht op 280 gram per rantsoen. De toewijzingen, welke na 10 Augustus worden uit gereikt. zullen de opdruk „een rantsoen is 70 gram" bevatten en geven dan ook slechts recht op 70 gram per rantsoen. voor textielzaken, bedrukt met firmanaam adres en speciaal vergunningsnummer, levert U snel a f 4. per 1000 exempl. N.V. DRUKKERIJ SNOUCKAERTLAAN 9 ONNES TELEF. 5239 Courantenreclame ls niet te vervangen .Doelpunten" worden lederen dag op genomen. Eenmaal plaatsen hoogstens 20 woorden l 0.55 Ieder woord meer 5 ct. extra. Vier maal in de dagblad-editie plus twee maal in de anderdaagsche uitgave dubbele prijs. Bewijsnumm ers 6 cent. Personeel gevraagd HUISNAAISTER gevraagd. Aanbieden An na Paulownalaan 18. 937 Flink net MEISJE voor direct gevraagd van 7.304 uur. - Rubens straat 21. 946 Voor direct gevraagd een NET MEISJE voor de heele dag. Zelf standig kunnende wer ken. Aanm. 's avonds na 8 uur. Breestraat 4b. 935 Gevraagd een net MEISJE Leeftijd 1516 jaar, van 82 uur. Vrijdags den geheelen dag. Zondags vrij. Brieven no. 8961 bur. dezer. 979 Gevraagd flink MEISJE voor dag en nacht, of hulp in de huishouding per 1 September of eer der, in staat zelfstandig te werken. Hulp van werkster. - Aanbiedingen vóór I Aug. Arnhemsche- weg 5'. 969 Op fabrlekskantoor net handig MEISJE van lt' jaar gevraagd. Brieven onder no. 8986 bur. dezer. 967 Gevraagd HULP IN DE HUIS HOUDING wd.e.n.. tegen geringe vergoeding, bij twee be jaarde menschen. Brie ven no. 8974 bur. dezer. 927 In klein gezin net DAGMEISJE gevraagd van 84, bo ven lé jaar, 's Zondags vrij. Zelfstandig werken. Aanm. na 5 uur Celslus- straat 47. 052 Flinke gevorderde KLEERMAKERSJONGEN gevraagd bij J. H. de Zoeten. Ie Klas kleerma kerij annex keer- en re paratieinrichting Rijn straat 35 (Soestcrkwar- tler). 045 Gevraagd voor direct een nette handige JONGEN leeftijd 15 16 jr. Goed met den weg bekend. J. v. Laar. kruidenier. Hobbemastr. 25. 951 Flink DAGMEISJE gevraagd, op de hoogte met koken. Borgesius- laan 47. 939 Gevraagd een MEISJE voor halve dagen van 812 uur. Klein gezin. Mevr. Schouten. Berken- eg 7. 957 Wegens teleurstelling vraagt mevr. Blok tegen begin Sept. een Hink MEISJE P.G., niet beneden 18 jr Aanmelden na 7 uur. Prinses Marielaan 22. Voor direct LOOPJONGEN gevraagd. Leeftijd 14-16 jaar. Apotheek C. B. Kok en Zoon, Langestr. 74. Gevraagd een nette LOOPJONGEN plm. 15 jaar. Aanmelden Drogisterij ..De Berg", Utrechtscheweg 131. Flink DAGMEISJE gevraagd voor de heele dag. Zondags vrij. L. Bergstraat 33. 999 Net R.K. MEISJE gevraagd voor de mor genuren. Leeftijd 16 4 17 jaar. Aanmelden Lange- gracht 25. 998 Ge\-raagd MEISJE voor de morgenuren. 2de hulp aanwezig. Aanmel den; Huygenslaan 33. 994 Gevraagd tegen Septem ber een flink MEISJE voor de morgenuren. Jac. Catslaan 20. 960 Met een DOELPUNT slaagt U Personeel aan: gebodi [en B.za. JONGEDAME r de kinderen, ook lichte hulsh. werk zaamheden te verrichten. Br. No. 8977 bur. dezer. 943 Jong R.K. echtpaar, zon der kinderen zoekt per September 3 gestof feerde KAMERS of étage met keuken of gebruik van keuken ln itige. beschaafde om geving. Br. no. 8980 bur dezer. 950 NET MEISJE biedt zich aan voor d. en n Brieven te zenden aan mej. Lies van der Schie, Hennegat, Enkhuizen. 964 Te huur gevraagd ecu WONING of ongemeublleerde ka mers met gebruik van keuken. Brieven no. 8937 bur. van dit blad. 970 Nette JONGEMAN ;oekt voor de vacnnlle- maanden bezigheid als kellner o.d. Br. No. 8985 bur. dezer. 966 NET MEISJE. 21 jaar. biedt zich aan r dag. of dag en nacht. Brieven onder no. I bur. dezer. 997 Te Huur gevraagd Gevraagd 2 KAMERS met keuken of klein be nedenhuis door juffrouw alleen. Prijs tusschen 20 en 25 gulden per maand. Brieven no. 8972 bur. de zer. 923 Gevraagd ongemcubileer- de KAMER EN SLAAP KAMER Omgeving Utrechtsche weg. - Brieven no. 8982 bur. dezer. 962 Te huur gevraagd ge meubileerde KAMERS met gebruik wan keuken enz. Brieven onder No. 8984 bureau van dit blad 965 Dame met eigen meu bels vraagt te Amers foort of omgeving twee gestoffeerde KAMERS met pension. Liefst al leen inwonend. Brieven no. 8994 bur. dezer. Jong echtpaar vraagt gem. of ongem. KAMERS met gebruik keuken of koolcgel. Br. No. 8975 bur. dezer. 931 Kleine BERGRUIMTE gezocht waar ook cenige fietsen kunnen worden gestald. Van Velzen. Utrechtschcstraat 6. Een ltleln perceel BRANDHOUT bij Amersfoort. Brieven met prijs onder no. 8990 bur. van dit blad. 981 Te koop pracht PATHÉFOON met 30 platen met 2 weergevers cn toebe- hooren. Spctkoopjc. Reg- gestraat 4, na 5 uur. 930 Te Huur aani gebodi !en Te huur gr. gemeubi leerde ZIT-SLAAPKAMER met pension, aan de straat. Stroomend Water slaapdivan. Adres te bevragen bur. dezer. 921 Per 1 of 15 September zonnige ZIT-SLAAPKAMER of zit- en slaapkamer, met of zonder pension, bij Jong R.IC, echtpaar z. kinderen op mooien stand. Badkamer cn vas te waschtafel. Rustige omgeving. Br. no. 8979 bur. dezer. 949 Te Koop gevraagd Te koop gewaagd oude GRAMOFOONPLATEN ln elk kwantum. ..Radio Koning". Arnii straat 27 436 SCHRIJFMACHINE particulier gevraagd goede gebruikte schrijf machine mag ook koffer model zijn. Brieven met opgaaf merk en prijs aan1 Handel en Exploitatie Mij. „De Kroonduif" N.V.. Soest. Plasweg 48. Te koop gevraagd oude en gebroken GRAMOFOONPLATEN Muziekhuis Polak. Berg straat 26. 740 Winkel of handelszaak ELECTRO-TECI1MSCHF, artikelen of radio wordt, te koop gevraagd. Brie ven onder no. 8993 bur dezer. 4 Ter overname gevraagd een paar uitstekende, zwarte Hollandsche LAARZEN maat 44. - Br. no. 898! bur. dezer. 06: Te Koop aangeboden Nog enkele coupons STOFFEN koop. Keer- en repa ratie-inrichting. - Cos- tuums oppersen 0.75. v. Wageningen. Ver- meerstraat 44, A'foort. 955 Te koop een zoo goed als nieuw AANHANG WAGENTJE op transportbanden. Te bezichtigen Woensdag 30 Juli van 7-7 30 u. bij fa. Brandsen en Ouwer- kerk. Ingang Schimmelp. kade. 971 VLOERKLEED prima, slechts 17.50. Een groot kleed niet van nieuw te onderscheiden 27,50. 2 Stel overgordij nen. Trompstraat 77. Te koop even gebruikte DAMESFIETS met z.g.a.n. banden, te ens tourflets met z.g a.n. banden. P. Potter straat 34. 928 Te koop pracht OVERGORDIJNEN ellten bureau mlnlstre. buffet, spiegelkast, ameu blementen, fornuizen enz. bij G. Machielse. Kamp 35. 925 Te koop een toom BIGGEN ook bij gedeelte bij A. Velthulzcn. Hooge- brinkerstcog. Hoevelaken. 926 Te koop HEERENRIJWIEL met lamp. prima banden Transportrijwiel met z.g. a.n. banden. Robinson- schoenen maat 38 z.g.a.n. Puntcnburgerlaan 16. Z.g.a.n. RADIOTOESTEL met ultrakort te koop. Violenstraat 76. 938 LEVENSMIDDELENZAAK Langestraat. met goede winst wegens omstandig heden te koop. Brieven onder no. 8978 bur. de zer. Te koop groote partij prima cevulcanlseerdc RIJWIELBANDEN Ook per stuk. - Dlnlel- straat 1. 975 Te koop aangeboden keurig eiken ORGEL 13 registers of te ruilen voor radio met ultra. Brieven onder no. 8983 bur. dezer. 963 Partij HARMONICA GAAS grof en fijn. Ook kippen gaas. Eventueel ruilen kippenhokken of levend vee. Adres te bevr. bur. dezer. 986 Zeer mooi llchtloopend IN VALIDEWAG ENTJE g.a.n. voor achter rlj- ,-iel. Niet op Zondag te bezichtigen. Soesterweg 232. Aangeboden een ELECTROMOTER 1 P.K., Heemaf met scha kelaar 220 330 ƒ47.50: 'n grasmaalmachine 15.00. beiden als nieuw. Sta tionsweg 6, Soest. 992 Te kooD alle soorten RIJTUIGEN. wagens, afrijkarren, tul gen. luchtb. wagens. Ipenburg. Tel. 294, Leus den. 993 Lessen MODERNE DANSEN Privé lessen dagelijks, elk gewenscht uur. - Dans school Joh. S n IJ d e r s Korte Gracht 20. Tele foon 5083. 883 Diversen P A S F O T O'S De Smalen. Kortegracht 6. Tel. 3536. LAAT UW FILMS enz. vakkundig behan delen. De Smalen. Kor tegracht 6. Vacantie. - Laat Uw kin deren eens genieten van een groote JAN PLEZIER van Stalhouderij Bronkc, Soesterweg 17, Tel. 3301. CITOTOX doodt alle mieren. Ver krijgbaar V.P.N., Krom- mestraat 73. 948 PALTHE heeft nu nog de oude prima grondstoffen, dus geef spoedig ook Uw winterkleedlng voor ver ven en stoomen. Eigen winkel Utr.straat 47, Te lefoon 5826. 934 HOUT TURF Kluiten, Dennenappels. Bon vrij. Strijker. Brand- stoffenhandel. - Kantooi terrein Nederlandsche Spoorwegen. Nijverheids straat 1. Tel. 4351. 958 Verloren rORTEMONNAIE met inhoud. In Hoevela ken. Tegen belooning te rug te bezorgen bij J. v. Legenliorst. Roode Dorp C. 74. 972 VLOERBEDEKKINGEN (vllttapijt, matten en linoleum) ter overname. Te zien Bergstraat 11 van 24 uur. Te koop aangeboden z.g.a.n. modem blank eiken HUISIC '\MER- AMEUBLEMENT Zeer mooi damesrijwiel en jaquetpak best. uit jas. vest cn gestreepte broek m. 52. - Blanken- hcimslraat 23. 1 Te koop 2 JONGE GEITEN 1 van 1940 en 1 van 1941 K. Dasselaar, „De Vos- heuvel". Heiligenberg- straatweg 149. 's avonds na 6.30 te zien. Te koop flink HUIS 6 kamers - keuken schuur - garage en flin ke tuin. Slechts 5000. Flink winkelhuis, werk plaats - groote garage - kelder plm. 1300 M-' grond. 3 Bouwterreinen aan de Rijksstraatweg voor slechts 10500.—. Bevragen Torenstraat 2c. Soest. 956 OUD GOUD EN JUWEEI.EN koppen en rullen w(J ln tegen zeer hooge wi de. Nico Udlng. Leus- derweg 10. Beëedlgd ma kelaar en taxateur. Creoline. Carbollncum. „1IET VERFHU1S" J. A. Woerdmau, Utr. straat 3. Tel. 3626. 920 PASFOTO'S 6 voor 50 ct.. bij meer dere personen reductie. Foto-, Boek- en Kunst handel Ter Weel. Soes terweg 177. Tel. 4038. Koop Uw zijde- of per kamenten LAMPEKAPPEN bij ons. Alles eigen fa brikaat. Electr. Techn. Bureau van Geet. Arnh. straat 29. Tel. 6383. Voor oud GOUD. ZILVER EN JUWEEI.EN ontvangt U bij ons liet volle pond. A. J. J. van Nimwegen, Bloemend. Binnenpoort 2, Tel. 6897. WEGENS VACANTIE sluiten alle Amersfoort- sche Fotografen en Foto handelaren van 1 t.m. 7 Sept. a.s. Verzoeke hiermede reke ning te houden met het doen maken van Uw Pasfoto's en het knopen van Uw fotobenoodigd- lieden. HET BESTUUR. Voor keurige KOUSEN-REPARATIES naar J. Nabarro. Utrecht scheweg 91, Telef. 6691. 018 Reformhuls POMONA is wegens vacantie ge sloten van 4 t.m. 7 Aug. 984 PASFOTO'S persoonsbewijzen kunnen wij ook nu weer even als de vorige keer. keu rig en vlug voor U ver vaardigen. Fa. A. J. Fortgens, Langestr. 106a, Tel. 6719. 873 Inkoop of ruiling van OUD GOUD EN ZILVER tegen zeer hooge waarde. Horlogerie G. W. Paulsch, Leusderweg 133, Tele foon 3987. 995 SPORTBEKERS in diverse modellen. Prij zen geschikt voor elke beurs. Horlogerie G. W. Paulsch, Leusderweg 133 - Tele foon 3987. 996 Vereen, voor Facultatieve Lijkverbranding. Secreta riaat afd. Amersfoort. Barchman Wuytlersl. 158 Minimum contributie 1.50; crematiekosten le den 85; nlet-leden 170 Vraagt Inlichtingen. Wilt U teleurstelling voorkomen, laat dan Uw PASFOTO voor het persoonsbewijs vervaardigen bij Fa. A. J. Fortgens. Langestr. 106a. Tel. 6719. 872 Radlokennerj raden ftn Ga naar v. d. Veer. als 't kan. RAÜIOBEURS Havik 30, Tel. 3891

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4