cm f1 s":' WESTPHAALSCH NEDERRI3NS - 'KUNST i Het Duitsch-Turksche Vriendschapsverdrag VAN HEDEN H I h g 4 AMFRSFOORTSCHE COURANT BONDERDAG 31 JULI 1941' BUITENLAND Nuchter realisme der Turksche Staatsleiding ZEKERSTELLING VAN DEN VREDE Kort voor het sluiten van het DuitschTurksche vriendschapsver drag van 16 Juni j.l. heeft de bijzon dere correspondent van het blad Sig nal, Alfred Gerigk, een reis door Turkije gemaakt. Aan de daarbij door hem opgedane indrukken ontleenen wij het volgende: „Voor enkele weken in Istanboel: de groote stad aan den Bosporus doorleefde uren en dagen van politie ke koortsrillingen. „Capitulatie van het Zuid-Slavische leger". „Capi tulatie van het Grieksche leger Grieksche eilanden voor de kust van Klein-Azië door Duitsche troepen be zet", Zoo luidden de opschriften boven de berichten in de bladen. Aan de kaden van Galata, dicht bij de machtige brug, die den Gouden Hoorn overspant, lagen de groote Turksche stoomers, welker taak het zou zijn, een deel der bevolking van Istanboel naar Anatolië te brengen De oorlog op den Balkan was de Turksche grenzen zoo dicht genaderd dat de opgewonden krantenberichten des morgens, des middags, des avonds en tot diep in den nacht de bevolking in beroering hielden. Stagnaties in het economische leven en in het ver keer. De spoorwegverbinding over Griekenland naar Europa stopgezet slechts Russische en Roemeensche stoomschepen, die via de Zwarte Zee een gebrekkige verbinding in stand hielden. Gesprekken in Ankara Een nachtelijke rit in den Taurus- express van Istanboel naar Ankara veranderde het perspectief. In Ankara, de hoofdstad, die bijna 1.000 Meter boven den zeespiegel ligt en door stoutmoedige wilskracht nieuw werd aangelegd temidden der Anatolische bergwoestenfj, heerscht een heei andere atmosfeer. Ankara is een stad van diplomaten van departementen, van beambten en daardoor een stad van nuchter- zakelijke beschouwingen over politie ke aangelegenheden. Nuchtere zake lijkheid bij politieke beslissingen, een nuchtere zin voor de werkelijkheid dat is het kenmerk der politiek waar mede Turkije, geleid door de staat kundige wijsheid van Ismet Inönü door dezen oorlog gestuurd is. Welke zijn do doeleinden der Turk sche politiek? Tijdens die dagen werd daar heel wat over gesproken, in de ambassades en gezantschappen der vreemde mogendheden, in de Turk sche departementen en ook daar waar ingezetenen en vreemdelingen elkander ontmoetten, in de restau rants van Ankara, vooral bij Karpic het beroemde restaurant waarin At-a- turk een vaak geziene gast was. „De doeleinden der Turksche poli tiek? Elke beschouwing daarover moet uitgaan van één feit: In Turkije wonen 18 millioen menschen op onge veer eenzelfde oppervlakte als door het Duitsche Rijk in tegenwoordige gedaante wordt, ingenomen. Begrijpt u, wat ik daarmede bedoel? Op een zelfde oppervlak, waarop Duitschland bijna honderd millioen menschen herbergt, telt Turkije er slechts 18 millioen". Aldus verklaarde tijdens een dezer politieke gesprekken een der beste kenners van het Turksche leven en van de Turksche politiek. Onbewoond Anatolië Wanneer men een rit heeft gemaakt door Anatolië, wanneer men vele ki lometers ver die eindelooze moeras gebieden heeft gezien, waarboven dui zenden en nog eens duizenden ooie vaars heen en weer vliegen, wanneer men de verlatenheid van uitgestrekte gebieden van Anatolië heeft beleefd begrijpt men wat met bovengenoemde aanduiding werd bedoeld. De Anatoli sche bodem, op de juiste manier be werkt en dicht bevolkt, zcu uiterst rendabel kunnen zijn. Doch er is ge- brei: aan menschen, aan technische voorwaarden kan niet worden vol daan. er Ls een tekort aan middelen en totnogtoe ontbrak het aan tijd; want dit nieuwe Turkije bestaat im mers slechts sinds 1923. Langzaam aan begint er zich hier en daar een welvaart te ontwikkelen, die in de tijden van het Omanendom niet aan wezig was. Maar het zijn zeer kleine kringen, die tot een dergelijke wel vaart. geraken. Slechts de stedelingen kunnen tot de regelmatige belasting betalers worden gerekend. Dit beteekent, dat het nieuwe Tur kije, dat vastberaden een groot na tionaal ideaal heeft opgesteld, dat aan het Turksche volk een veilige rijke toekomst wil brengen dat dit nieuwe Turkije vrede moet hebben om zich te kunnen ontwikkelen. Wie denkt in Europa er aan, dat Turkije eigenlijk een tienjarigen oorlog heeft doorgemaakt? Eerst in 1911 de oorlog om Tripolis, daaraan aansluitend dp vrijheidsoorlog, die door Ataturk werd gevoerd en die pas in 1923 met eer vrede werd besloten. Alles wordt be paald door de uitgestrektheid der lee- ge gebieden en door den wil om deze leege gebieden met menschen te vul len en ze tot nieuw leven op te wek ken. Buitenlandsehe politiek De buitenlandsehe politiek: Zeker stelling, onvoorwaardelijke zekerstel ling van den vrede moet het leidend motief zijn van iedcren maatregel der regeering op het gebied der bui tenlandsehe politiek, want enkel door het veilig stellen van den vrede kan er tijd worden gewonnen voor den op bouw van Turkije. Hoewel Turkije her* fundament was en de leiding had van den Balkanbond. vatte het dit gsheclc verbond met Griekenland en Zuid- Slavië toch nimmer op a's een mid del tot agressieve buitenlandsehe po litiek, het beschouwde het samengaan met de genoemde twee landen van den Balkan veeleer uitsluitend als een beveiliging tegen aanvallen van buitenaf. Er. overwegingen van gelij ken aard leidden oorspronkelijk ooi- tot het bondgenootschap met Enge land. Het- bondgenootschap met Enge land gold voor Turkije als een mo gelijkheid onder vele om liet Turk sche staat-sgebied en de grenzen te beveiligen. Dat wist men ook in Lon den. toen het verbond werd gesloten Pas later, toen de Engelsche politiek en de Engelsche oorlogvoering in moeilijkheden geraakten, trachtte Engeland aan het bondgenootschap een andere beteekenis te geven en wel een agressieve. En aangezien im mers de Turksche politiek er naar streeft den vrede te verzekeren en het nationale gebied te beveiligen, moest van dat tijdstip af het Turksch-En- gelsche verbond worden aangevuld een aanvulling die thans, als resul taat van een volkomen natuurlijken gang van zaken, werd gevonden in het Duitsch-Turksche vriendschaps verdrag. Economische politiek Turksche economische politiek dat kan met het oog op de onbevolkte gebieden en door het gebrek aan wel vaart slechts beteekenen, dat elke ook maar ergens aanwezige mogelijkheid moet worden uitgebuit om de be staansmogelijkheden in het binnen land te vergrooten en den afzet naar buiten zoo loonènd mogelijk te doen zijn. Nuchter realisme Nuchter realisme is het principe der Turksche staatsleiding bij een verstandige blootlegging en een ver standig overleg van alle motieven, die voor een Duitsch-Turksche samen werking pleiten, moest de dag aan breken. waarop de Turksche politiek de noodzaak inzag van een verdraf als thans werd gesloten. De Engelsch- Turksche afspraak blijft voortbestaan Maar in don geest ceiier werkelijke zelfstandigheid van Turkije en in der geest- eencr beveiliging van Turkije's staatsgebied en der Turksche ontwik keling tegen de gevaren, die de oorlog op buitenlandsch-politiek en econo misch gebied met zich brengt-, moest een verdrag met Duitschland het sy steem van de Turksche buitenland sehe politiek voltooien. Turkije hééft daardoor bewezen een verstandig rea lisme te bezitten, waardoor verhin derd kon worden, dat Turkije zich eenzijdig en op gevaarlijke wijze bond." HEVIG GEVECHT BIJ TOBROEK Italiaanscli V cerniaclitbericiit 30 Juli. Onze formaties vliegtuigen hebben magazijnen cn inrichtingen der ha venstad Larnaca (Cyprus) gebombar deerd, waarbij zware 'branden ont stonden. Noord-Afrika: aan het front van Tobroek werden sterke vijandelijke patrouilles, die onze linies trachtten te naderen door een snellen en hevi- gen afweer ontvangen, waardoor den vijand zware verliezen werden toege bracht. Aan het front van Solloem hebben onze formaties jachtvliegtui gen barakken en gemechaniseerde strijdmiddelen op doeltreffende wijze met machinegeweren beschoten. Britsche vliegtuigen hebben Ben- ghasi gcbomVardcerd. Oost-Afrika: Activiteit van de artil lerie in den sector van Woltsjefit. In het gebied van Cuaquabcrt hebben onze vooruitgeschoven posten aan- valspogingen van den vijand verij deld. NAJAARSBEURS TE KEULEN VAN 14—17 SEPTEMBER, De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In Keulen zal de gebruikelijke na- jaarsbeurs. de „Herbstmesse" dit jaar normaal plaats hebben en wel in het begin van het derde oorlogsjaar: van 14 tot 17 September. In verband met het groote succes van de voorjaarsbeurs-1241 wil men de Herbstmesse nog meer dan die op de nabuurlanden oriënteeren. (Het geheel zal een algemeene afdeeling, een textielbeurs, een buitenlandsehe afdeeling en tal van speciale groepen omvatten. De deelneming der Vv'est- Europeesche landen belooft zeer groot te worden. De textielbeurs zal, verge leken met de vorige Messc, een groote uitbreiding ondergarm. JAPANSCH SCHIP TOEGELATEN In Amerikaansche liaven Het snelle Japansche schip Tatoe- ta Maroe. dat sinds de bevriezing van ce Japansche saldi toezegging om trent veilige ankering In de haven van San Francisco buiten de terri toriale wateren der Ver. Staten af wachtte, heeft volgens Associated Press, speciale vergunning gekregen deze haven aan te doen. DE „HOORNBLAZER VAN GRAVE- LOTTE" f Op 95-jarigen leeftijd stierf te Schönow. Kreis Niederbarnim. in de onmiddellijke nabijheid van Berlijn, Ferdinand Pritzkow, genaamd de „Hoornblazer van Gravelotte". Toen gedurende den beroemden slag van Gravelotte in den Fransch—Duitsch en oorlog in 1870 geen commando's meer waren ie hooren. ontving Pritzkow liet bevel. onafgebroken het signaal „voorwaarts"' te blazen. Links cn rechts vielen zijn kameraden. Zeven kogels cn granaatsplinters troffen den helm, den ransel, den koppelriem cn zelfs zijn hoorn, maar hij bleef zelf ongedeerd. m W gggflBü fiSjgffiST" I isïH ÖR.SErSS-iNQUARl m m vaïna - :T f f,. - Ki* i i De Strijd in het Oosten (Vervolg van Frontpagina) De Gevechten bij Smolensk ZWARE VERLIEZEN DER SOVJETS De vernietiging van *de omsingelde Sovjet-formaties ten Noord-Oosten van Smolensk blijft vorderen. Op één plasfcs verloren de bolsjewiki 78, op 'n andere plek 60 tanks, waaronder 18 van dc zwaarste. In twee dagen be droegen de verliezen der bolsjewiki in ec-n slechts kleinen sector van dit front 230 gepantserde vechtauto's, d.w.z. méér dan de uitrusting van een Sovjet-pantserdivisie cn méér dan de helft der maandclijksche productie van de Sovjet-tankindustrie. toen deze nog stelselmatig en op volle kracht kon werken. Alle uitvalspogingen uit deze omsingeling waartoe door de po litieke commissarissen bevel wordt gegeven, bezwijken onder de bloedig ste verliezen voor de bolsjewiki. „Zegeningen" van het Regime Waar het bolsjewisme toe leidt HOXGER-CATASTROPHE Het A. N. P. meldt uit Berlijn: In een oproep aan de bevolking van de Sovjet-Unie heeft Stalin de vernie tiging geëischt van alle levensmidde len cn grondstoffen. Duizenden ver woeste boerderijen en geplunderde huizen, verbrande akkers, dorpen en steden getuigen, dat Stalins bevel werd uitgevoerd, omdat het uitgevoerd moest worden. Niemand schijnt er in de Sovjet-Unie aan gedacht te heb ben. dat deze maatregel niet Duitsch land treft, maar de volkeren der Sov jet-Unie zelf. Zij alleen zullen de ge volgen van deze brutale maatregelen van het Sovjet-bewind moeten dra gen. De Sovjet-Unie staat voor een catastrophe, zooals de wereld tot dus ver nog niet heeft meegemaakt,. I-Iet is niet dc eerste catastrophe die over de Sovjet-Unie zal losbreken. Door de geweldige collectiviseering en holsjewiseerïng van het- geheele be drijfsleven. door ondanks alles door gevoerde industrialisatie en de gru welijkste vervolging van boeren, zijn er in de Sovjet-Unie verscheidene malen hongercatastrophen ontstaan, die behooren tot het gruwzaamste, dat de menschheid ooit beleefd heeft. MILLIOENEN STIERYEN VAN HONGER In totaal raamt men aan dc hand van Sovjet-statistieken het aantal mcnsclicn. dat \an honger is om gekomen tusschcn 1917 en 1922 op lfi.249.000. Tusschcn 1932 cn 1933 op I0.00fl.000. De geheele wereldpers was over deze cijfers ontsteld. Tc Genève ontstond een hulporganisatie. Er wer den Duitsche hulporganisaties cn an dere comité's voor de gebieden van hongersnood in de Sovjet-Unie opge richt. op zichzelf een groteske om standigheid, gezien de vruchtbaarheid van deze ..graanschuur van Europa". De machthebbers der Sovjet-Unie ge bruikten den honger eenvoudig als geesel om zoo de onderdrukten in toom te houden en zich van onge- wenschte elementen te ontdoen. De bijzondere correspondent van de Manchester Guardian, Muu- geridge, die deze gebieden bezocht, schreef o.a.: Er heerscht niet alleen hongersnood, er heerscht ook een toe stand van oorlog en militaire bezet ting. Overal honger, nood. ellende: men verlaat de huizen, de dorpen, om redding te zoeken in de steden, van waar de menschen echter weer naar het land verdreven worden. Op de straten en pleinen spelen zich too- neelen af. waarvan Eurpeanen geen begrip hebben. Het aantal lijken is zoo groot, dat zij slechts eenmaal per dag kunnen worden opgeruimd. Een correspondent die steden in de Oekraïne bezocht, schrijft: Het sta tionsplein is geheel met lijken bedekt, allen slachtoffers van den hongers nood. Ik kon mijn ocgen niet gelooven. De diepste ontroering wekten nog de arme kinderen op. die oo straat nog naar iets eetbaars zochten, doch 1e zwak waren om te ïoopen, neervie len en bleven liggen. Een Londen.sch blad van 4 Aug. 1934 schreef: Te Belgorod, in de buurt van Charkow. ging ik een dorpshut binnen. Ik trof daar een meisje eau van 14 jaar en haar 2 jaar oudere broertje. De iongen kroon on den grond, ziin lichaam was door het ge- krek aan voedsel zoo misvormd, dat hij nauwelijks nog op een levend we zen geleek. De moeder was van hon ger gestorven en de jongen had sinds dien geen melk meer gehad. Ook het relaas dat andere correspondenten cn ooggetuigen over deze ramp gegeven hebben, bevat niets dan weerualooze ellende en ongekend menschelijk leed. ZOON VAN VELDMAARSCHALK KEITEL GESNEUVELD Bil de gevechten in het, Oosten is de luitenant der artillerie Hans Georg Keitel gesneuveld, de jongste zoon van generaal-veldmaarschalk Keitel. Mislukte Britsche Luchtactie Aanval op Noorschc liaven Aan de Britsche luchtmacht zijn gisteren op twee ver uiteengelegen punten zware verliezen berokkend. Britsche torpedovliegtuigen, die onder sterk escorte van jagers waren ge start van een vliegtuigmoederschip in de Noordelijke IJszee, poogden volgens 't D.N.B. in verscheidene op volgende groepen een haven in N.- Noorwegen aan te vallen. Deze aan val, die samenviel met. het optreden van enkele Sovjet-vliegtuigen, mis lukte volkomen. In luchtgevechten met Duitsche vliegtuigen werden van de aanvallers 23 vliegtuigen, 2 door luchtdoelartillerie en 3 door marine artillerie neergeschoten. De beman ning van twee eigen toestellen, die in deze gevechten verloren gingen, werd gered. Een poging van enkele Britsche ge vechtsvliegtuigen om zich naar N- Duitschland te begeven, mislukte eveneens. Boven de Duitsche Bocht werden 5 vijandelijke toestellen zon der eigen verliezen in een luchtge vecht neergeschoten. Mussolini 58 Jaar VERJAARDAG IN STILTE GEVIERD Mussolini heeft gisteren in alle stilte zijn 58-sten verjaardag gevierd meldt de United Press. Zooals iede- ren dag leidde hij ook gisteren de staatszaken en zag van alle officieele feestelijkheden af. Een van de rede- new, waarom Mussolini van een offi cieele viering van zijn verjaardag af zag, is. dat deze dag samenvalt met den verjaardag van den vermoorden koning Umberto. In geheel Italië hin gen de vlaggen halfstok. De Rede van Eden De jongste rede van den Britschen minister van Buitenlandsehe Zaken. Eden. acht men op het ministerie van Buitenlandsehe Zaken in de Wilhelm- strasse, te oordeelen naar baar in houd. „totaal onbelangrijk". Men vraagt zich. aldus het D.N.B.af, hoe of de Britsche minister van Bui tenlandsehe Zaken er bij komt in het wilde weg van Duitsche vredeswen- schen en eventueele aanbiedingen te spreken. Alle instanties, die van alles op de hoogte zijn, zoo verklaarde men in officieuze kringen te Berlijn, heb ben niet het flauwste vermoeden, wat ook maar het geringste aanknoopings- punt zou kunnen geven voor het pra ten van Eden over een dergelijk on derwerp. Meri beschouwt derhalve de uitlatingen van den Engelsehen mi nister van Buitenlandsehe Zaken als „oude Litanieën", welke van Duitsche zijde genoegzaam uit den wereldoor log bekend zijn en welke lederen Dultscher zen ziin ingehamerd. dat iedereen weet. wat deze Litanieën be oogen. De Engelsche minister van Buiten landsehe Zaken. Eden, heeft in het Lagerhuis een nieuwe verklaring af gelegd over den toestand in het Ver re Oosten, waarbij hij de afzonderlij ke bekende economische maatregelen oosomde. welke de Engelsche regee ring alsmede de regeeringen van an dere landen tegen Japan hebben ge nomen na de sluitinsr van het verdrag tusschen Vichy en Tokio. Hij deelde mede. dat er ook stappen zijn onder nomen om de concessies van de Ja pansche scheepvaartmaatschappijen in ie trekken on dat Engeland sinds eenigen tijd geen petroleum meer aan Japan heeft geleverd. De thans geno men maatregelen maken een algehee ls controle van alle met. Japan geslo ten petroleumcontracten door maat schappijen, welke onder Britsche, Amerikaansche en "NTederlandsche con trole staan, mogelijk. Gelijktijdig met de mondelinge ver klaring van Eden kreeg het Lagerhuis een schriftelijke verklaring, waarin de EngelschJapansche gedachtenwis- seling over het vraagstuk-Indo-China werd uiteengezet. ONDERHOUD CRAIGIETOYODA De Britsche ambassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie. heeft, Woensdag middag, naar Domei meldt, een bezoek gebracht aan den Japanschen minis ter van Buitenlandsehe Zaken. Toyo- da en met hem een onderhoud ge had. dat meer dan dertig minuten heeft geduurd. Craigie en Toyoda hebben de jartste ontwikkelingssta dia besproken der JapanschBritsche betrekkingen. GEPANTSERD VEST VAN BENESJ GEVONDEN De Tsjechische bladen publicesren een foto van een gepantserd vest. dat afkomstig is uit de garderobe van den voormalieen naar Londen e?vluchten Tsjecho-Slowaakschen president dr. Renesj. Het vest is na de vlucht van Eenes.j in een kleerenkast in de Praagsche burcht gevonden. De bla den wijzen er op. dat het kleeding- stuk reeds tamelijk versleten is. Dit ■wettigt de conclusie, dat de eigenaar dit vest dikwijls heeft gedragen. 8-7-é-O-O l Acht-zeven-zes-dubbel nul. Dit is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Neder land, die straks uitgezonden zal worden naar het front in Oost- Europa om hulp te bicden aan de lijdende menschheid: vriend cn vijand! Nederlanders, steunt met uw bijdrage de oprichting en ui«!- rusting van deze ambulance. Stort nog vandaag uw bijdra gen op girorekening no: 87609! ten name van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gr?venhage. BINNENLAND Winterhulp- Nederland Dc WinterhulpNederland heeft geruimen tijd niets meer van zich laten hooren. Dit wil echter geens zins zeggen, dat de leiding van de Winterhulp het bijltje er bij neer heeft gegooid cn dat deze omvang rijke arbeid ten bate van het geheele volk, is stopgezet. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid, ons van het tegendeel te overtuigen. Gedurende deze zomermaanden is er gewerkt, hard gewerkt, om straks met volle kracht weer aan den slag te gaan. In het tijdvak, waarin van de activiteit van de Winterhulp naar buiten slechts is gebleken door de Winterhulploterij, die in het alge meen aan de verwachtingen heeft voldaan, hebben zij, die verantwoor delijk zijn voor het Winterhulpwerk, de resultaten ervan nauwkeurig be studeerd en aan de hand van de op gedane ervaringen nieuwe plannen ontworpen. Die resultaten zijn alleszins bevre digend geweest. Volgens mededeeling van den directeur-generaal, den heer C. Piek, heeft de opbrengst van collecten en loterij tezamen zeven millioen gulden bedragen. Dit bedrag is, na aftrek «"der onkosten, in zijn geheel besteed ten bate van onze be hoeftige landgencoten. Aanvankelijk stonden velen nog min of meer vijandig tegenover dezen nieuwen vorm van sociale zorg, doch het is een gelukkig ver schijnsel, dat een groot deel van hen het goede in het werk van de Winter hulp-Nederland hebben gezien en het thans uit volle overtuiging steunen. Dit blijkt o.m. uit de stijging van het aantal onbezoldigde medewerkers van 300 tot 15.500 in April j.l. en vooral ook uit dc groote toename van het aantal collectanten, die hun werk ge heel belangeloos verrichten. Bij de Winterhulp-collecten hebben in to taal 215.000 personen modegewerkt. Zij toonden hun volk te willen die nen, in het belang van zijn toekomst. De voorgenomen collecten konden in alle gemeenten des lands worden doorgevoerd. Honderdduizenden kon den hierdoor worden geholpen en ge steund. Het is een merkwaardig ver schijnsel, dat het begrip van het Win terhulp-werk juist in de eenvoudige volksbuurten is doorgedrongen. In die buurten werden de collectanten steeds met welwillendheid ontvangen cn al waren de gaven uiteraard niet groot, zij werden door de leiding van de winterhulp hoog gewaardeerd omdat zij kwamen van menschen, die zelf niet veel konden missen en voor wie het olfer dus des te grooter ls. De Winterhulp-Nederland heeft van haar geboorte af bloot gestaan aan scherpe crit-iek. Verwijten werden geuit, dat al het bij elkaar gegaarde geld naar Duitsch land zou |gaan, dat het bezoldigde personeel hooge salarissen zou ont vangen enz. De practijk heeft ech ter uitgewezen, dat uitsluitend be hoeftige Nederlanders zi.in geholpen cn dat. bet aantal bezoldigde krach ten zoo klein en dat der vrijwillige krachten zoo groot mogelijk is. De vrijwillige medewerking is immers de grondslag van het Winterhulp- werk. waaraan elke dwang vreemd is. Het zegen-rijke resultaat van het Winterhulp-werk heeft nog een an der en zeer ver-strekkend gevolg ge had. n.l. de stichting van den Ne- derlandschen Volksdienst. Over de bedoeling en de werkwijze van dat nieuwe instituut, waarvan de Winter hulp slechts een onderdeel zal vor men. zullen wij in een volgend ar tikel een en ander mededeelen. DIRECTEUR WINTERHULP In Utrecht Als directeur van de Winterhulp- Nederland. tevens directeur van den Nederlandschen Volksdienst, zal ln de provincie Utrecht optreden de heer B. J. E. de Blank, Maliebaan 90, Utrecht. WAAR IS DE POSTCHèQUE? De heer P. aan de Mauvelaan te Leidschendam schreef vorige week Woensdag een postchèque uit. betaal baar aan toonder, tot een bedrag van f 75, ten dienste van eigen huishou ding. Toen men Vrijdagochtend de cheque wilde gaan incasseeren, bleek deze spoorloos te zijn verdwenen, aldus de N.R.C. en niettegenstaande herhaaldelijk zoeken bleef ze on vindbaar. Direct werd kennis gege- van aan den Postchèque- en Giro dienst met verzoek van intrekking. Groot was de teleurstelling van den heer P.. toen hij bericht kreeg, dat bedoelde cheque reeds Vrijdag ochtend ten postkantore te Leid schendam was uitbetaald en voorzien van de handteekening de Rooi, een te Leidschendam en voor den heer P. onbekend persoon. Omtrent de verdwijning staat men voor een raadsel, daar geen sporen van braak aan de woning van den heer P. te bespeuren zijn. Het onderzoek berust in handen van de gemeentepolitie. „Blieven vol Bitterheid'" Max Blokzijl spreekt hedenar/ond om 7.30 over den zender Hilversum II over: „Brieven vol bitterheid".

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4