DE DIEREN VAN TARZAN !k was er bij in Syrië MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND Het Toppunt EDGAR RIGE BURROUGHS greep hij Jane met beide handen vast en bracht haar. half dragend, half sleepend naar de jungle, waar in de duisternis zijn volgelingen op "hem wachtten. Op hun weg icon ze de zwa re voetstappen van de groote beesten hooren. De aarde beefde van het ge brul van een leeuw, die op jacht was. Dp inboorlingen droegen toortsen en zwaaiden er mede om de wilde die- ten waren uitverkocht. Nieuwe ge ruchten zwierven door Beiroet. De zes voornaamste telegraafdraden aan de ■grens van Palestina waren doorge sneden. Zouden ze vandaag komen? En als ze komen,.waar zullen ze dan het eerst binnen 'komen? In Deraa wellicht, het smokkelnest aan de grens van Transjordanië. meenden de pien- tersten. De broeders die daar zitten, zijn allen omkoopbaar en Engeland zal wel een paar zakken met goud stukken laten springen. In het hote] laat ik alle r,amen en d'e gangdeur openstaan, voor een beetje tocht. De gepakte koffer staat bij de deur. Zeker is zeker. Maar sla pen kan ik toch niet en daarom kiik ik mijn aanteekeningen omtrent de voornaamste gebeurtenissen in Syrië gedurende dit jaar maar eens na. Na wat gedommeld ate hebben, ijl ik de trappen af als de ochtend is acm- gebroken. In de hal van het hotel is iedereen reeds op-de been. De En gelschen! Ik had ze bijna vergeten. De chef van het hotel houdt me aan mijn jas vast: Om 3 uur zijn ze binnen gemar cheerd Waar? Deraa! Boven, in een hoekje, zit Emir A., een der gewichtigste personages hier. Ik heb hem den- dag tevoren leeren kennen. _A1 op, excellentie? De Fmir trekt een ernstig gezicht. Als de Engelschen komen mogen ze mij hier niet vinden, zegt hij. Ik moet afreizen. Een ontmoeting met hen beteekent voor mij en vele van mijn vrienden de gevangenis, wellicht den dood. Hij reikte mij nog eenmaal de hand ten afscheid. Tezelfder tijd klonk de Engelsche radio: „Arabieren! Het uur der vrij heid heeft geslagen!" BIJ GENERAAL DENTZ Ik rijd naar het paleis van den hoo- gen commissaris, generaal Dentz. Troepen patrouilleeren door de stra ten. Alle afweerstellingen zijn bezet. Ook de auto van den Amerikaanschen consul-generaal komt aangereden. Beambten en officieren, gisteren nog volkomen rustig, stormen nu de trap pen op en af. Maar ze hebben toch nog wel even tijd om mij de hand te drukken. Wat nu? vraag ik. Er wordt gevochten. Ze zijn er niet' doorgekomen. Maarwat-is dat? Heb ik koorts? Uit een naastliggende kamer klinken Fransche en Engelsche stemmen luid door elkaar. Neen. het is geen vergis sing. Ik open een deurDe eerste Engelsche gevangenen worden ver hoord. Fransche onder-officieren staan naast hen. Het is een bewijs, dat Engeland en Frankrijk met elkaar in oorlog zijn. Als de gevangenen worden wegge bracht, begeleid ik ze met mijn camera j: Beneden staat de gevangeniswagen. De een na den ander stapt in, mee- ren angst aan te jagen. Levendig her innerde dit Jane aan haar moedigen en onoverwinnelijken Tarzan, de da gen en nachten, die ze gezamenlijk in eenzelfde jungle hadden doorge bracht. Waar was nu haar boschgod? (Wordt vervolgd.) RADTO-PROGRAMMA DONDERDAG 7 AUGUSTUS HIL\ ERSUM I. 413.5 M. 6,15 Graraofoonniuzick. <>.50 Oelïïend- gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B O Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9W5 Voor de huis vrouw, 9.25 Gramofoonmuziek. 1100 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert.. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Al manak- il2.45 B.N.O.Nieuws- *?n econo mische berichten. 1.00 Ensemble Bandl Balogh. 1.30 De Ramblers. 2.00 Arnbem- sehe Orkeëtvcreeniging en solist. (5.00 3.20 Voor de vrouw). 1.00 Gramofoon muziek. 4.30 „Cnritso-herdenking', cau serie met gramofoonmuziek. 5-15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing „Socinlo voorzorg ook voor. UT'. 6.30 Orgelconcert. 7.00 B.N.O Vragen van den dag. 7.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 7.45 Voer den boer. 8.00 B.X.Ö.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Ramblers (opn.). 0.30 Be richten (Engelsdh). 11 B.N.O.: Nieuws berichten. 10.00 BN,0.: Uitzending in de Engelsche taal: „National features of the NetherlandsHierna sluiting. HILVERSUM II. 301/ M. 6.-15 Gramofoonniuziek. 6.:») Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BN.O-: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.JOGramofoonmu ziek. 10.40 Duel am a tie. 11-00 Ensemhie Amende en gramofoonmuziek. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.15 Ernst van 't IIoff en zij nló solsten. 12.45 B.N.O.Nicnvs- en economische berichten. 1.00 Bonto Parade. 3.00 Klaas van Beek en zijn orkest- 3.30 Voor do zieken .1.00 De Ro mancers. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (vporbereid door de Chr. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, oconomischo en beurs berichten. 5.30 Bolistencnncert. 6.45 Re portage. 7.00 P N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 „Brandende kwestie'»", cau serie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BN.O.: Nieuwsberichten. 8.1-5 Omroepkoor en -orkest, en solisten. 9.30 Sportpraatje. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1000— 10.15 Gramofoonmuziek. rendeels officieren, maar ook eenige manschappen. Dan stapt een Fran sche sergeant naar binnen en sluit de deur van den wagen met een harden slag. Dan moet ook ik vertrekken. Naar Aleppo en via Alexandrette naar Turkije. Het einde van den overval op Syrië is bekend. Een ding staat echter voor altijd vast; de Engelsche oorlogvoe ring was de grootste blamage voor het Britsche wereldrijk. INBSREKER IN ROL VAN NEEF Beiroet. Wij bevinden ons cp den .daktuin van Hotel Normandie. De nachtelijke zeebries strijkt over prieeltjes, tafeltjes en palmen. Mee- sleepend speelt de jazz-kapeS. maar niemand danst. Frankrijk is in rouw. Staatsrouw. Er i.s nog geen jaar voor bij sedert Compiegne. En Pétain's nieuwe moraal laat ge.en tegenspraak toe. Als iemand hier den dansvloer z-ou betreden, zou de muziek onmid dellijk ophouden. De hand van Vic.hy bespeurt men dagelijks in honderden kleinigheden. Vandaag echter blijft ook zonder dansverbod de dansvloer leeg. Aan de tafeltjes he.eft men de hoofden bij een gestoken. Eenige Japanners heb ben een kaart van Syrië uitgespreid en laten het vleesch koud worden. Aan mijn tafeltje zit de heer Said Bey, bezitter van uitgestrekte lan derijen aan het drielandenpunt Syrië Palestina—Transjordanië. Hij heeft in Duitsehland gestudeerd en zijn vrouw is een Berlijnsche. Gisteren zouden ze Homs gebom bardeerd hebben. In drie colonnes zouden ze op Sy rië aanrukken, hoort u wel? Onmogelijk. Ze zullen het niet wagen hun vroegere bondgenooten te overvallen. Wat zou dat voor een in druk maken in de wereld Zonder provocatie? Wel, ze be- Een bewoner van de Leeuwenhoek- straat. te Hilversum werd gewaar schuwd jdoor eenige kinderen, die in het huis er naast ruitgerinkel hadden gehoord, terwijl zij wisten, dat de heer en mevrouw W.. die daar wonen, op een fietstochtje waren. De buurman ging kijken en uit de zij-gang naast, het huis kwam een jongeman, die op de vraag, wat hij hier uitvoerde, aldus de Tel.. vertelde, dat hij een neef was van de familie. Hij stelde zich met naam en voor naam voor en bleef met den buur man praten. A3s neef trok hij een; courant uit- de bus. die net bezorgd,'-, was en bekeuvelde het actueelste nieuws. Na tien minuten wilde hij niet langer wachten, en wandelde weg. F"en later kwamen de heer er. mevrouw W. thuis. De kamers lager, overhoop, de achterdeur was klaar blijkelijk met een bijl ingeslagen en de ruit van de Uisschendeur lag in scher ven. Inmiddels was de oplettende, doch goed.geloovize buurman van het bezoek van neef komen vertellen. Het jongmenschwas in de familie onbe kend. maar de jongeman moet. wel -op de hoogte van d? afwezigheid zijn geweest! De heer W. heeft, nog door de gemeenf.e gefietst, maar beeft zijr. bezoeker niet ontdekt. Hij bad geluk kig uit actueele voorzorg ?nn geld op den fietstocht, meegenomen. 42. Een oogenblik keek Rokoff met valschen blik op de vrouw van Tarzan neer. Toen hij het kindje op haar schoot zag en bemerkte, dat het dood was, werd zijn razernij vreese- lijk! „Je hebt mij van het kind be roofd". brulde hij. „Nu kan ik hem niet tot den zoon van een kannibalen- hoofdman maken. Maar ik zal jou. zijn vrouw, de vrouw van een kanni- bclangrijkc schade opliepen. Hot aantal protesten was legio en van liPt uitein delijk resultaat was dan nok geen he li onrli.ikToverzicht te krijgen. Dit was hot einde van een zeil week, welke in vele opzichten honge eischen aan de zeiler» gesteld heeft. SPORT DE LANGWEERDER WIELEN Pe autoriteiten hehher thans nnk de I.angweerder Wielen in Friesland voor de watersport vrijgegeven. de holland week De laatste dag van het eerste uo- deelte van de II.»11 Midweek is dn-.r dfn storm mislukt. De groepswedstrijden, welke on het programma stonden, ken den vrijwel niet tot een hehoorlük einde gebracht worden. Verschilie:.de booten sloegen om. ierwi.il vele anderen ATHEÏST! EK NIÉUW ESTAFETTEREOOR1) Tijdens d-5 Zwccdsche kampioenschap pen te .Göteborg is het wereldrecord 4 x 1300 51 es'afette op 15 m. 42 sec gebracht. Hot oude record stond op 15 m. 54.8 sec. BUITENLAND VERSLAG VAN DUITSCHEN OORLOGSCORRESPONDENT Spannende dagen in Beiroet baal maken. En dat zal ik doen, ik zelf met je heb afgerekend!" Terwijl de Rus op en neer angstwekkend in zijn en woede, nam Jane hem op. Ze begreep, dat Rokoff er zich van bewust was. dat hij een kind had ontvoerd. Misschien w haar eigen kindje, de zoon van zan, veilig en in góede handen dit. oogenblik was zij blij met deze gedachte en iets van een glimlach gleed over haar gezicht. Neen, de Rus mocht nooit weten, dat dit kindje diet haar eigen kleine Jack was. „Zoo, lach je me uit", schreeuwde Rokoff. „Ik zal je nu laten zien jou en dien ellendigen aap. die je je man noemt dat je mij toch niet kunt ontvluchten". En terwijl hij dit zei. Het gevecht is afgeloopen! Nu aan het werk! De P.K.-verslaggever typt zijn belevenissen, waarbij jong en oudvol verbazing toeziet. (Atlantic-Holland) Als eenige Europeesche journa list heeft de speciale correspon dent. van het blad S i g naai. Wolfgang Weber. het begin van den strijd tusschen Engeland en Frankrijk in Syrië meegemaakt. Aan het verslag van zijn b:leve- nissen tijdens de scannende Juni dagen 1941 in Beiroet ontleenen wij het volgende relaas. IN AFWACHTING weren eenvoudig, dat er Duitsche sol dalen in het. land zijn. De Syrische woestijn is geen slecht excuus. Daar kan Lindbergh of Kennedy wat na- coYitroleeren. Dat is het juist. Voor Londen en New-York mag het bedrog goed zijn. maar hier in het land hebben oogen in het hoofd en daarvoor ze wat anders moeten uitdenken.. Ze, dat zijn de Engelschen. Het b venst.aande vormt het gesprek bij en nacht in deze stad. die slechts K M. van de Palestijnsche grens En morgenochtend misschien vannacht kunnen snelle troepen opgeworpen versperringen ren hebben en voor ons'hotel Hoe zou de dapperste Fransche tegei stand de reusachtige overmacht Wave U's leger ter sterkte van een millioen man langer dan twee of dagen kunnen trct.seere'n? Maar het is toch zeker kletspraat, wat er zoo wordt? In ernst kent bier of Franschman van 1940 zulke overval-plannen Dearom heeft men de stad ook monstratief niet verduisterd. n._>:'.in den lampjes stralen hun licht uit tus schen de tafeltjes in den daktuin, dui zenden andere omkransen chep onder ons de zeekust. Kijkt men langs de verichte straten tot bij het badstrami dan ziet men nog een ander, breed rossig lichtschijnsel. Dat is afkomstig van de kantoren en opslagplaatsen van de Shell, de petroleummaatschap nij, en die zou toch zeker het eersti doel vormen van een Engelsch bon* bardement. DE EERSTE BOMMEN Dat het hun alleen om de olie t doen is, geloof ik eigenlijk niet, .meer een jonge Arabier geheel te goede trouw. Hij heeft den eersten luchtaan val meegemaakt. Waarom hebben ze ons dan. plaats van te bombardeeren, met ma chinegeweren beschoten? vraagt een ander. Maar dat was nog niets in vergelij king met het bombardement op den volgenden ochtend. Om 6.50 uur kwa men ze aanzetten en vernielden met één bom volkomen het kantoorgebouw, een tweede bom kwam op de olie- c.pslagplaats terecht. Er ontstond bi*ar.d. al was het dan ook niet door benzine, want die was allang wegge voerd. Slechts enkele vaten olie brand den uit. Ze weten toch. hoeveel rook wolken dat oplevert, Een prachtfoto voor hun propaganda hadden de En gelschen in elk geval. Een uur later sprak ik met eenige Franschen over aft eerste bombarde ment. Men liet mij een pamflet zien.' dat een Engelsch vlieger had afgewor pen. ..Franschen". stond er boven, en dan volgde een vloed van sympathie betuigingen. Een der Franschen nam een potlood en onderstreepte den zin: „Voor u koesteren wij slechts gevoe lens van vriendschap en sympathie". De Franschman keek mij aan en zei: „En ondanks deze woorden schieten ze cp de Arabieren en steken onze Fransche olie in brand, louter omdat ze voor ons gevoelens van vriendschap en sympathie koesteren Zede Engelschen. Het lijkt me heeiemaai niet meer uitgesloten, dat ze in drie colonnes komen aanmar- cheeren. NACHTELIJKE SPANNING De nacht van 7 op 8 Juni was druk kender dan ooit. De menschen op straat wilden niet naar huis. De kran- FEUILLETOiN BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR «3 A.A. had de telefoon al in de hand en zocht contact met het salon. Hallo. ja. mijnheer Teun wou ik hebben. Hallo, mijnheer Teun? Ja? Denkt u er om, dat u niets drinkt, geen van allen. Het beste is. dat u stil blijft zitten, zooals u zat. dan kan er niets gebeuren. Ik kom dadelijk. Ik zal het u dadelijk wel vertellen. Hij stond* verslagen neer te staren op de keukenmeid Jaantje en niets deed zoo pijnlijk aan als deze stom me houding van zelfverwijt. De mond van de vermoorde was stijf dicht ge klemd, alsof ze zoo juist haar gebit stevig vastgezogen had. Mijnheer heeft er iets op tegen, dat wij haar op bed leggen? vroeg John onverstoorbaar, maar toch ook zichtbaar onder den indruk. - Het mag eigenlijk niet, maar doe 'het. De ir°n. die dit op ziin ge weten heeft, zal stóeh hangen, al vindt de politie haar morgen te bed, De huisknecht en de meiden tilden 1 Jaantje in het bed: ik en A.A. keken daarbij toe. Wat nu?, fluisterde ik. Ja, wat nu? Volgen er nog meer? We moeten tijd winnen. Bram, we moeten voorkomen, dat er nog meer gebeurt en tegelijkertijd zoeken naar het bewijs. Het is afschuwelijk, het is krankzinnig afschuwelijk. Bram. Wéét je dan. Arie? Weten, weten. Dit wist ik niet. Wanneer kan dat blauwzuur in het glas gedaan zijn? Bram,'je heldere oogenblik. antwoordde hij en hij dwong zich tot luchthartigheid, voor zoover die in deze kamer bij de doode niet mis plaatst was. Hij wendde zich tot de drie meisjes, die langzaam terug drongen naar de deur, nu Jaantje eenmaal op het bed was gelegd. Toen jullie van je kamer afkwa men. waar hebben jullie toen met 'naar cépraat? Op de gang, bij mij voor de deur. omdat ik bet laatst de kamer uitkwam, antwoordde 'de tweede meid, wier kamer tegenover die van mij. aan het andere einde 'van de gang- gelegen was. Kan iemand toen in deze kamer geweest z=jn? Kunnen, ja, misschien wel. Wanneer we wat meenden- te hooren. dan gingen we bij mij binnen, mijn heer. Maar ik geloof van niet, Het 'al toch zoo gebeurd moe ien zijn, hernam hij. John, heb jij dat glas zien staan, toen je hier in de kamer was? Een oogenblik, mijnheer, zeker, mijnheer. Maar ik heb er niet op ge- iet. omdat Jaantje nooit zonder tan den beneden komt en dus liever niet had, dat ik zou laten merken, dat ik het gezien had. Ja, natuurlijk niet. Maar nu julüie. ik moet jullie het een .cn ander vragen. Laten we naar een andere kamer gaan. Die van jou :s in wanorde. John? Kom naar don overkant. We gingen de kamer van Sophie in. A.A. begon-dadelijk een verhoor ver. de drie meisjes, die elkaar al spoedig tegenspraken, omdat ze de uitlatin gen van Jaantje ieder op haar eigen, manier hadden opgevat. Jaantje had geprobeerd jullie den man te heschrijven. dien ze op den rug gezien had, nietwaar? Welke voorstelling kreeg jij van dien man? Groot, breed, antwoordde So phie oogeriblfkkelij k. Zoo iemand als. als Zeg dat liever maar niet, on derbrak hij lichtelijk ironisch. Eu jij? Ik moest denken aan mijnheer Somer, maar misschien komt d t wel, ermdat we zooveel over hem heb ben gepraat vanavond, zei het twee de meisje. Dus bepaald niet breedgeschou derd, nietwaar? En ook niet zoo groot van gestalte. En jij? Ik weet 1-et niet. ik heb er niet over gedacht, ik vond het zoo grie zelig, antwoordde het 1 derde, het jongste meisje. En dus weten wij het ook niet, want een breedgeschouderd smal. forsch kort wezen, dat zie je niet eiken dag. Hij wilde wellicht nog meer vra gen, doch wist niet, met welke vraag te beginnen. Hij keek Jóhn eens aan cn merkte op, dat deze de houding had aangenomen, alsof hij iets wilde zeggen. Ên? vroeg hij met een ge duldig glimlachje. Mag ik mijnheer erop attent maken, dat het raam op de kamer van de keukenmeid openstaat? Wat wil dat zeggen? Natuurlijk heb ik het gezien. Onder het venster is 'het bal- een van de eerste verdieping. En als allé balcondeuren nu e<?ns dicht waren? Van het balcon tot defï beganen grond is het niet zoo'n groote afstand mijnbeer. Het is mogelijk, dat je gelijk hebt. antwoordde A.A., zCker meer doelend op wat de huisknecht bedek- telijk tc verstaan gaf, dan op wat hij inderdaad zei. Laten we nog eens gaan kijken. Maar ga mee, John, je kunt me wellicht ie vermoeden dui delijk maken. En jij ook, Bram. Jullie' drieën, gaat vast naar de hall, maar blijft bij elkaar en wacht daar, tot ik er ben. - Onnieuw betraden we de kamer van het laatste slachtoffer. Het eerste wat A.A. deed, was he* glas leeggooien in de wa sell tafel en de kraan flink door laten loopen. Met een schouderrukje zei hij tot mijJij hebt het ook ge roken. Bram. Het is natuurlijk aan het gebit ook nog wel vast te stellen. Beter zoo, dan dat er nog meer on gelukken gebeuren. John ging ons voor naar het raam. een dubbel slagraam, dat op het korte haakje open stond. Hij lichtte het haakje op en duwde het raam geheel open, ging bescheiden opzij, opdat mijn vriend zich er uit zou kunnen buigen. A.A. nam niet alleen de hoog te, doch klaarblijkelijk ook de omge ving goed in zich op. het duurde ten minste eenige minuten, voordat hij het hoofd weer binnentrok. Ik moet erkennen, dat je gelijk hebt. John. En ik wil je er nog iets bij vertellen, dat je niet weten kunt. De balcondeuren van de kamer van mijnheer Teun stonden open. Dié werden pas daarna gesloten. Ook al was* dat niet zoo. mijn heer. Van het balcon naar den tuin is een flinke afstand, maar niet te groot voor een sprong, mijnheer. Wie heeft hier in huis blauw zuur, John? Voor de tweede maal zag ik op het onverstoorbare gezicht van den huis knecht de schaduw van een glim lach. vergoelijkend en meteen er kentelijk, omdat zelfs dat hem ge vraagd werd. Als militair was ik hospitaal-soldaat, mijnheer. En wat ik ook deed, ik heb altijd getracht alles goed te doen. Ik weet dus wel iets van blauwzuur af. Maar wie het hier in huis in zijn bezit hebben kan, ja, dat weet ik niet, mijnheer. Mevrouw heeft een huisapotheek Blauwzuur behoort daar niet in, doch indien u wenscht te weten, of het er in was, "kan ik u alleen aan raden. het aan mevrouw te vragen, mijnheer. Snap jij er iets van, John'? Ik "heb er nog niet zooveel over nagedacht, als mijnheer zal hebben gedaan, antwoordde hij. Mijnheer ksm over mij beschikken. Tja, dat zullen we dan maar doen. A.A. sloot het venster en draalde de spanjolet om, ging ons voor naar de gang, wachtte, tot wij de kamer uit waren, deed dan de deur op slot en stak den sleutel in zijn zak. Er zullen wel duplicaten van zijn, meen de hij. maar die liggen dan toch niet in ieders bereik. Met blauwzuur moet, je voorzichtig zijn. er kan mee gemorst wezen. Dan ging hij ons op nieuw voor. de trap af. op de eerste verdieping de vleugeldeuren door, tot op den omloop. Daar scheen hij» zich evenwel eensklaps iets te herinneren. Hij bleef staan en trok een hoog voor hoofd van verrassing. Beneden in de hall zaten de drie meisjes op de bank bij het. salon te wachten, zooals haar v/as opgedragen. j (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2