AMEPSFMPTSCHE COUMNÏ I 25 SOVJET-DIVISIES VERNIETIGD DAGBLAD VOOR AWERSFO.ORT EN DE GELDERSCHE VALLEI t03.00Q Gevangenen, onder wie twee opperbevelhebbers ENORME BUIT AAN OORLOGSMATERIAAL j|j=VICTORIE== DUITSCHLAND! wint voor Europa op alle fronten j Groot Duitsch succes in Oekraine I j het eerste groote succes behaald. Het zesde en twaalfde j Stuka's maken bloedige verliezen De Sociale positie van den Arbeider OnzeAardappelvoorziening 8-7-6-0-0 ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week 0.18 Per 8 maanden 2,05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.00 Administratie Telefoon 5280. Na 8 uur 5596. Giro 00362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Lcsee regelprljs 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.65 Elk woord meer 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele pr(Ja. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. II ALE WIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. IV ■peifflSllilPSffiPSWilBiBSliSBHHBi I Hoofdkwartier van den Fiihrer, 8 Augustus (D.N.B.) g j Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend In vervolge op de nieuu e operatiesdie in de laatste ex- J tra berichten zijn aangekondigdis in de Oekraine reeds I i Sovjet-leger, benevens deelen van 'f achttiende Sovjet- j I leger, in totaal omstreeks 25 divisies infanterieberg- g en pantsertroepen, zijnnaar door de legergroep van Ge- I neraal-Veldmaarschalk von Rundstedt wordt gemeldt, I vernietigd in samenwerking met de luchtvloot van Ge- I neral-Oberst Löhr. 103.000 Gevangenen, onder ivie de opperbevelheb- ber van het zesde en die van het twaalfde leger, zijn ons jj J in handen gevallen. 317 Gepantserde vechtaiito s, 858 I stukken geschut en eên onafzienbare hoeveelheid oor- I logstuig van anderen aard. waaronder meer dan 2.500 I vrachtauto's, benevens volle spoortreinen, zijn buit ge- jj I maakt. De tegenstander heeft zeer zware, bloedige ver- J liezen geleden, waarvan de omvang tot dusver kon wor- I den bepaald op meer dan 200.000 man. Transportschepen in Zwarte Zee bestookt Duitsche stuka's hebben bloedige verliezen toegebracht aan terugtrek kende Sovjet-afdeelipgen in den Noor delijken sector van het front. Wegen en spoorwegen werden door bomtref- fers onbegaanbaar gemaakt. Deelen der terugtrekkende bolsjewisten wer den door de vernieling van bruggen afgesneden. Ook hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen de Sovjethaven Otsjakov aan de Zwarte Zee aangevallen. Verschei dene koopvaardijschepen, waaronder transportschepen van verschillende grootte, werden door bommen ernstig beschadigd, aldus het D.N.B. In de gevechten in den Zuidelijken sector heeft zich op 6 Augustus een Duitsche batterij luchtafweergeschut bijzonder onderscheiden. Zij yerijdclde zonder steun van infanterie een krachtige doorbraakpoging. Er wer den 100 gevangenen gemaakt en 70 vrachtauto's vernietigd. Op het slag veld telde men 580 gesneuvelde bols jewisten. In de Golf van Riga heeft een Duitsch'gevechtsvliegtuig een bom ge worpen op het achterdek van een Sovjet-torpedojager. Er werd op het vaartuig een buitengewoon sterke rookontwikkeling waargenomen. 23 Treinen vernield COLONNES VOORTDUREND BESTOOKT Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben een bijzonder succesvollcn aanval gedaan op een knooppunt van spoor wegen in de groote bocht van den Dnjepr in de buurt van Dnjepropet- rofsk. Het station en het emplace ment, waar 10 groote goederentreinen stonden, werden door de Duitsche bom men totaal vernield. Alle treinen brandden geheel uit. In den middelsten sector van het Oostelijk front heel't een vrij groote formatie van de Duitsche luchtmacht 13 treinen en 128 stukken weg ver nield en 6 spoorlijnen op verscheidene punten onderbroken. Een batterij ar tillerie, 4 batterijen luchtdoelgeschut en 3 mürailleurnesten werden vernie tigd, alsmede 2 tanks van een ben zineopslagplaats in brand geschoten. Door voortdurende aanvallen op mar- cheerende colonnes werden den bols jewisten bovendien zware, bloed.Vgjfe> verliezen toegebracht, Het Weermacböbericht 3 Augustus In de Oekraïne werd een ten Zuidoosten van Corn an ingeslo ten vijandelijke colonne vernie tigd. Meer dan 39:900 gevange nen, onder wie d'e opperbevel hebber van het zesde sovjet- leger, en andere 'Jioogc aanvoert ders vielen tot diisver in handen van de verbonden troepen. De buit is groot. C"<c in Estland strijdende Duitsche troepen na men Wesenberg in cn drongen door tot de kust van de Finsche Golf. Aan het Finschc front wordt de aanvrsl van do Duitsch- Finsche troepen met succes voortgezet. Marine en luchtwapen heb ben in den strijd tegen de Brit- sche ravitailt eerings-schcepvaart bijzonder gaoot succes gehad. Duikbootcn deden ccn aanval op een na?ir Engeland varend bijzonder krachtig beschermd convooi, grachten 4(5.500 ton tot zinken cn torpedeerden nog 4 andere schepen met tezamen 29.000 ton, die volkomen ver loren gericht moeten worden. Gevechtsvliegtuigen vernie tigden aan de Engelsche Oost kust 3 'vrachtschepen met te zamen 13.000 ton cn beschadig den 5 grootp koopvaardijsche pen, waaronder een tankschip op ernstige wijze. Gevechtsvlieg» tuigen vielen vliegvelden in En- gelarid en een haven aan de Schotschc Oostkust aan. Jagers cn luchtdoel-artillerie schoten gisteren aan de kust van het Kanaal 24 Britsche vliegtuigen omlaag. Eigen verliezen zijn bij deze luchtgevechten niet ont staan. Ken vrij sterke formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen bom bardeerde in den afgeloopen nacht met goéde uitwerking ■schepen en havenwerken in de Britsche vlootbasis Alexandrië. Bij den luchtaanval op de reede an Sue? in den nacht van 6 op 7. Augustus werden de tanks in Port Ibrahim door bommen in brand geworpen. De vijand deed in den nacht van 7 op 8 Augustus aanvallen op eenige nlaatsen in West» Duitschland, o.a. op Dortmund Afzonderlijke vliegtuigen wier pen bommen op de rijkshoofd stad. De burgerbevolking leed geringe verliezen aan dooden cn gewonden. Nachtjagers en ge vechtsvliegtuigen scholen 6 vij andelijke vliegtuigen omlaag. Hongaarsche Krijgsverrichtingen Vernietigingsslag langs de Boeg De chef van den Hongaarschen ge- neralen staf deelt mede: Sedert het op. 2 Augustus uitgege ven bericht hebben onze troepen hun aanvalsoperaties voortgezet en resul taten van beteekenis behaald in den vernietigingsslag langs de Boeg. In samenwerking met de verbonden Duitsche troepen verijdelden zij de doorbraakpogingen van den vijancf, die daarbij zware verliezen leed. Bij zonder onderscheidde zich de vaandrig La,sz!o Meresz, die in een moedigen aanval met zijn kleine panster- en wielrijdersafdeeling een overmachti ge vijandelijke afdeeling verstrooide en daardoor aanzienlijk bijdroeg tot de behaalde resultaten. De vijand heeft groote verliezen geleden aan gevangenen, die echter vele malen worden overtroffen door zijn verlie zen aan dooden. Verscheidene Sovjet vliegtuigen werden neergeschoten, tal rijke geweren, pantserwagens, auto's en ander oorlogsmateriaal buitge maakt. De operaties ontwikkelen zich volgens de plannen. De Duitsche aanvallen óp Moskou GROOTE BRANDEN Van den Duitschen luchtaanval op Moskou in den nacht van 6 op 7 Aug. waarbij vooral de vliegtuigfabrieken door bomtreffers zwaar werden be schadigd, is, naar thans bekend •wordt, slechts één vliegtuig niet te ruggekeerd. Tengevolge van de he vige luchtaanvallen der laatste da gen op Moskou zijn in een enkele vliegtuigfabriek reeds 10 groote bran den uitgebroken. Bovendien werden vele brisant- en duizenden brandbom men geworpen op het centrum der stad. de binnenzijde van de bocht der Moskwa en de wijken ten Zuiden en ten Oosten daarvan. Tijdens een korte marsch-pauze wordt door dc vechtwagens nieuwe munitie overgenomen. Direct daarna wordt de achtervolging weer ingezet. (Hoffmann.) Alle arbeiders in één Organisatie In zijn rede voor de voormannen van de arbeidersorganisatie van ons land en voor de vertegenwoordigers van de pers heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Wouden- berg, uitvoerig de houding bespro ken van het Katholiek Werklieden verbond en dq Protestantsch-Christe- lijk? Arbeidersorganisatie. Hij deed dit in verband met het Herderlijk schrijven, dat j.l.' Zondag vanaf de kansels van alle Katholieke kerken is voorgelezen, en waarin stelling werd genomen tegen een samehgaan met 1 het N.V.V. Tegen dit schrijven veerde Woudenberg aên. dat het een Ideaal is, dat alle Nederlandsche ar beiders deel zullen uitmaken van één organisatie. Dit is voor hen de eeni ge mogelijkheid zich ten volle te doen gelden. Eén sterke en hechte organi satie, onafhankelijk van politiek in zicht of religieuze overtuiging, is het beste middel om op sociaal-econo misch ferrein voor den arbeidersstand datgene te bereiken, waarop hij recht heeft. De commissaris van het N.V.V. noemde het een dwaasheid, indien men zal meenen. dat voor Katholieke, Frotestantsche of andersdenkende ar beiders verschillende arbeidsvoor waarden zouden moeten worden ge schapen. Hij stelde da ertegenover, dat in één arbeidersorganisatie alle arbeiders bijeen gebracht moeten worden, omdat voor hen allen de zelfde belangen moeten worden be hartigd. In het verleden was de mo- TIJDELIJKE MOEILIJKHEDEN DOOR HET AANHOUDENDE SLECHTE WEER NOG NIET OVERWONNEN Voorloopig voor a.s. Week een Rantsoen van 11|2 K.G. per Bon Zoodra mogelijk aanvullende Bon Zooals reeds eerder werd uit eengezet, hebben de moeilijkhe den waarmede men op het oogen- blik bij de aardappelvoorziening te kampen heeft, niets te maken met de voorraden, welke dit jaar uiteindelijk ter beschikking zullen komen. Deze voorraden zullen dat staat na de inmiddels geval len regens wel vastzeker vol doende zijn voor de voorziening van een ruim rantsoen voor de geheele Nederlandsche bevolking tot aan den volgenden oogst. Inmiddels zijn de tijdelijke moei lijkheden door het aanhoudende slechte weer nog niet overwonnen. Op een deel van de bonnen, waairvoor de bevolking in deze week aardappe len had moeten betrekken, is nog niet geleverd. Deze bonnen blijven daar om cok in de volgende week gelden en het ligt voor de l)and, dat er in de eerste plaats op déze bonnen zal moe ten worden geleverd. Dit zal waarschijnlijk niet kunnen, als er thans weer een bon met het volledige rantsoen van 3 Kg. voor de volgende week werd geldig verklaard. Het zou echter ook bezwaar mede brengen, nog in het geheel geen nieu we bon bekend te maken, omdat de bevolking in die plaatsen, waar de voorziening in deze week nog behoor lijk functionneerde, en men dus op al de oude bonnen reeds aardappelen heeft gekocht, nog in -groote moei lijkheden zou komen. Daarom zal voorloopig een bon voor iè Kg. worden bekend ge maakt, met de bedoeling, om, zoodra dit mogelijk is, nog een aanvullende bon van IA Kg. be kend te maken. Indien de weers omstandigheden gunstig worden, zal dit reeds in den loop van de volgende week mogelijk 2(ijn. In ieder geval echter zal hejt tijde lijke tekort op het rantsoen van 3 Kg. in de naaste toekomst wor den ingehaald door een extra-bon of een tijdelijk verhoogd rantsoen. EXTPA-ROOIPRFJVÏIE Om inmiddels het rooien en leveren van aardappelen voor de telers zoo acntrekkelijk mogelijk te maken, wordt op de reeds bekend gsmaakté wijze bij uitzondering: gedurende de volgende week een extra rooipremie van 50 cent per 100 Kg. verleend, zoo dat de prijs, welke de telers ontvan gen voor alle soorten aardappelen, vanaf de maat 28 m.M. in deze week f 4.75 per 100 Kg. af. boerderij en f 4.90 per 100 Kg. per levering aan schip of wagon is. Er wordt uitdrukkelijk op'gewezen, dat het verleenen van een rooipremie na 17 Augustus niet meer zal worden toegepast, zoodat de prijs dan slechts f 4.05 per 100 Kg. af boerderij zal be dragen voor groep 1 en f 4 voor de groepen 2 en 3. derne arbeidersbeweging nauw ver bonden met de Söciaal-Democrati- sche Arbeiders Partij .-hetgeen voor de confessioneele arbeiders een belem mering was zich daarbij aan te sluiten. Aan geen parflij gebonden Nadrukkelijk stelde hij vast, dat h°t N.V.V. thans aan geen enkele po litieke partij is gebonden en ook geen mantel-organisatie is van welke nartij of beweging ook. Het is daar om volkomen onjuist, indien van ker kelijke 'ziide wordt beweerd, dat de maatregelen, welke ,door het N.V.V. worden eenomen. gericht zijn tegen Katholieke instellingen. Deze bewe ring kenschetste hij als bewuste mis leid 'nr, welke ten doet heeft ziv.h te omgeven met een aureool van mar telaarschap. Met volledige respecteering van ieders religieuze of politieke overtui ging zijn ook wij de meening toege daan, dat een .arbeidersorganisatie eerst dan haar volledigs roeping ten uitvoer kan leggen, indien zij. los van elke religieuze of politieke binding, uitsluitend werkzaam kan zijn ter behartiging der belangen van het ge heele werkende volk. Wat in het af geloopen jaar reeds werd bereikt op het gebied der sociale voorziening van den arbeider, is hiervoor het bes te bewijs. Derhalve dient de gedachte van de eenheid van den arbeid ook onder ons verdeelde volk steeds meer terrein te winnen, opdat de arbeider zich die plaats in de maatschappij verwerve, waarop hij, krachtens zi'in dienst aan het volk. ten volfe recht heeft. De tegenstanders van de huidige leiding van het N.V.V. dienen overi gens te bedenken, dat van de bezet tende macht niet kan worden ver wacht, dat zij het nastreven van po litieke doeleinden onder den dekman tel van het behartigen van de belan gen van de vakorganisatie tolereert. Zeer" terecht verwees de heer Wou denberg in dit verband naar de woorden van den heer de Bruyn, den vroegeren voorzitter van 't Roomsch- Katholieke Werklieden Verbond, die erop wees, dat de bewoners van de bezette gebieden juridisch en^zedelijk verplicht zijn, de nieuwe overheid te gehoorzamen en hun plicht te ver vullen. omdat, immers in overeenstem ming met de opvattingen van de Katholieke staatsleer „alle gezag van God is." De sociale maatregelen Aan de reeks van socialeTnas-trege- len, welke het 'huidige N.V.V. heeft verwezenlijkt,' zijn weer enkele toe gevoegd. De heer Woudenberg kon digde o.a. een belangrijke herziening van de ziektewet* aan. Men weet, dat de bestaande wet den verzekerde slechts een onvoldoende bescherming bood. waarvan de economisch-zwak- stcn de dupe waren. Thans is men zoo ver, dat in een verordening is vast gelegd, dat de verzekeringsplichtige arbeider naar de voorschriften van de ziektewet lid moet zijn van een er kend ziekenfonds, waarbij de kosten gelijkelijk door werkgever en werkne mer worden gedragen. Ongetwijfeld is hierdoor aan een socialen misstand een eir.de gemaakt. Een tweede belangrijke verbetering betreft een herziening van de inva- liditjeits- en ouderdomsrente. Tot dusver waren deze uitkeeringen ten eenen male onvoldoende, om zelfs aan te meest beseheiden eischen van le vensonderhoud te voldoen: Grondige herziening Met groote instemming zullen ve len tevens hebben vernomen, dat een grondige herziening van de verzeke- rmgstaaje door bovengenoemden nood maatregel niet.naar' een verre toe komst wordt verschoven en dat hij in- Petroleum Kookdoeleinden Van 11 Augustus tot en met 5 Oc tober a.s. geeft elk der met „13" ge nummerde bonnen van de nieuw uit- gereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. De aandacht wordt- er op gevestigd, dat de met „12" genumnferae bonnen van bovengenoemde kaarten komen te vervallen en dus kunnen worden ver nietigd. Generaal Dentz Geïnterneerd Vpro nt waard iging in Fransche kringen Het Fransche persbureau OFI publiceert het volgende bericht: Generaal Dentz en 35 officieren van het Levantleger zijn door de Engelsche autoriteiten in Syrië geïnterneerd. De Engelsche auto riteiten verklaren, dat zij eerst weer in vrijheid gesteld zullen worden, als alle gevangenen, die de Franschen hebben gemaakt, in overeenstemming met de bepa lingen van den wapenstilstand van Saint Jeanne d'Arc eveneens vrijgelaten zijn". Een communiqué is hieromtrent niet gepubliceerd. In bevoegde Fransche kringen tf Vichy is de arrestatie* van den voor-, maligen Franschen hoogen commis saris van Syrië bevestigd, aldus het D. N. B. In politieke kringen Is dit bericht met verontwaardiging ontvangen. Men onthoudt zich evenwel van elk commentaar, ook met het oog op het feit, dat tot dusver in Vichy nog geen bijzonderheden bekend zijn omtrent de maatregelen, die de Engelschea tegen generaal Dentz hebben -geno men. Het Bombardement yan Alexandrië TREFFERS OP DOK EN TORPEDO JAGER Thans ontvangen berichten, aldus het D.N.B., melden opmerkelijka successen van den aanval, die Duit sche gevechtsvliegtuigen in den vorl- gen nacht hebben ondernomen op da haven van Alexandrië. Het drijvende dok kreeg versoheiden treffers van. zware bommen en als het niet volle dig vernield is zal het waarschijnlijk geruimen tijd onbruikbaar zijn. Een zeer zware bom van bijzonder groot effect tref een, torpedojager.. Kort na de ontploffing van deze bom werd een tweede ontploffing waargeno men, welke het lot 'van het getroffen oorlogsschip bezegelde. Onthoudt dit Nummer; Aclrt-zeven-zes-dtibbel nul. I Stort op dit nummer uw bij- J drage voor de Nederlandsche I Ambulance. I Aan anonieme giften is we- Iderom een bedrag van f 1.579.50 ontvangen. Het totaal aan gif- Iten heeft de f 75.000 reeds over schreden. IEen goede ambulance kost echter tonnen; tegendeel bedoeld ls, als uitgangspunt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den werkenden mensch en ter verzekering van een rustigen en van zorgen-bevrijden le vensavond voor hen, die een leven van arbeid in dienst der gemeenschap hebben volbracht. Een streven, als van clen thans bijna 100.000 leden omvat- tenden Bond voor Staatspensioneering» die reeds vele jaren werkt om het menschonwaardige „oud en arm" uit de wereld te1, helpen, zal onder deze nieuwe omstandigheden een goede kans van verwezenlijking bie den, naar de heer Woudenberg met enkele woorden in het vooruitzicht stelt. Eenheid, geen versplintering zal, a'jv v.ij Uw», in de 'toekomst den arbeider den weg wijzen naar een ge lukkiger bestaan.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1