de dieren van tarzan MOORD in De Ver. Staten en Zuid-Amerika FEUILLETON' BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR Mijnheer Arends? vroeg me vrouw stamelend. Stel u gerust, antwoordde ik. Als er op mijn vriend geschoten is. dan kwam het tweede schot uit zijn eigen revolver, want de moordenaar heeft tot nog toe doen zien, dat hij van zijn schietmateriaal een zuinig gebruik maakt. Ik vond in mijn ontzetting zelfs woorden, die den koelen Paul een glimlach ontlokten. Wie de derde maal schoot, kunnen we niet uitma ken. maar als mijnheer' Arends niet spoedig beneden komt, zullen we een van allen moeten gaan kijken, wat er is voorgevallen. Me dunkt, dat dit geen uitstel behoeftmeende Eddy, als wilde hij graag zijn schietvaardigheid eens op iets anders dan een schietschijf too- nen. Na de schoten is het stil geble ven, antwoordde ik.' Mijnheer Arends zou ongetwijfeld geroepen hebben, in dien hij onzen hij stand noodig had. Als hij roepen kón. aarzelde zelfs Teun. Drie schoten, met zulk" een tijds ruimte. moeten hem die gelegenheid gelaten hebben, hield ik vol, ofschoon toch ook mij juist de doodsche stilte in huis hetvneest dramatisch verloop van dit avontuur scheen te willen opdringen. De vrouwen, die bij elk schot een schrikbeweging hadden ge maakt, van te willen opspringen, za ten weer onbeweeglijk de mannen hielden zich screed elk mogelijk ge vaar het hoofd te bieden. Toen klonk een geluid in de hall, dat Eddy en van Wieringen zelfs maar hun wapens deed tasten, mij evenwel een glim lach van ontspanning od het gezicht riep: ern zelfbewust ..Chm chm". Ik beduidde Eddy en zijn vader, de re volver weer weg te steken en zei met een tikje branie: Als mijnheer Arends zegt. dat hij komen zal, dan komt hij ook. HOOFDSTUK XXIV De verraderlijke vondst Door deze woorden voorbereid, waren de aanwezigen niet al te zeer verrast, inderdaad mijn vriend te zien binnenkomen. Hij zag er. voor zoover dat bij zijn «gewoonlijk nogal zwaarmoedig uiterlijk mogelijk was, monter uit.' als had hij een goeden slag zcoa'l niet reeds geslagen, dan toch in het naaste vooruitzicht. Ver moedelijk omdat jjien hem na de drie schoten als een herrezen slachtoffer van den onbekenden moordenaar zag. overstelpte men hem niet met vragen, doch keek men hem onder zoekend aan, als wilde men geen ooigenblik met Vragen stellen verlie zen. Ik ben blij, Bram, zei hij tot mij, dat gedurende mijn afwezigheid nie mand de kamer verlaten heeft. U bent niet gewond?, haastte z-ich nu toch Van Wieringen te infor- meeren. Ik mankeer niets, antwoordde hij. Alleen aan mijn revolver man- keeren drie patronen. De glimlach, die deze mededeeling vergezelde, moest hem aan de anderer^wel voor stellen als een voor geen enkel ge vaar terugdeinzend man, een be schermer bij uitnemendheid. Uit den hoek, waar de dienstboden zaten, klonk een zucht van opluchting. U hebt hem neergeschoten?, vroeg Teun met een zoo kranig be dwongen gretigheid, dat zijn vert/rou- wen in mijn vriend er zonneklaar in bleeli- IJ AA jammer genoeg niet, deelde a.a. mede. Een onzichtbare zien is al zoo wat een onmogelijkheid, een onzicht bare treffen, wel. dat lijkt me hee- lemaal uitgesloten. Maar gezien hebt u hem toen wèl?, drong Eddy aan. Ik vermoed, dat ik u teleurstel len zal. Ik kan niet meer vertellen, dan Jaantje aan de meisjes vertelde. Ik onderzocht mijn kamer, daarna die van mijn vriend. En toen meende ik iets op de gang te hooren. Ik kee om den deurhoek en verbeeldde me, dat ik den rug van een man zae, forsch van gestalte, zooals Jaantje hem zou beschreven kunnen hebben. Ik bedacht me geen oogenblik, maar .schoot. De gestalte verdween in de kamer van de keukenmeid, ik repte mij achter hem aan, schoot nog eens, toc-n ik die kamer binnentrad. Het raam stond open, er was niemand. Ik boog mij naar buiten en schoot op iets. dat ik zag bewegen. Maar jammer genoeg raakte ik niets, ten minste niets levends, niets vijandigs. En daarmee hebt u over u zelf het lot af .geroepen, dat Philip Somer en Jaantje getroffen heeft, besloot de zelfbewuste Paul. Maar mijnheer is de eerste, voor wien de onzichtbare uit den weg is gegaan, klonk de effen stem van den .huisknecht, die nu eindelijk een ontroering had ondervonden, groot genoeg om hem ongevraagd aan het praten te maken. Meteen echter ver viel hij weer in zün gewone zwijgen, zooals dat hem. als bediende, paste. Zijn opmerking had de stemming eensklaps doen omslaan. Geen vrees, doch vertrouwen in mijn vriend be- heerschte de stemming. Met deze achtervolging had hij zijn eezag. in geval dit geleden mocht hebben door den geslaagden overval van den te genstander. zegevierend gered. Ik echter hoorde in znn verslagje nog iets anders: een nieuw bewijs voor de niet te overschatten macht van c!en achtervolgde. Je had die kamer :toch afgesloten?, vroeg ik. Hoe kon de man dan door die deur? Je vraagt me meer dan waarop ik antwoorden kan, zei hij en ik meende, dat hij me een knipoogje geven zou, wat het vermoeden en niet alleen bij mij wekte, dat hij geen antwoord ge>ven wilde. Ik zou u allen voorstellen weer plaats te ne men. Voorloopig hebben we niets anders te doen dan te wachten. Waarop? Dit vroeg stellig ieder onzer zich af. Op het daglicht? Op het oogenblik, dat de naar buiten ontweken tegenpartij zou trachten weer binnen te komen? Op iets, dat A.A., terwijl wij in spanning op zijn komst wachtten, voorbereid1 had? Na de gewaarwordingen, opgedaan tij dens een doelbewust gevoerden strijd, (als iets anders kon geen onzer het schieten hebben opgenomen), bracht ons deze bedaarde mededeeling we derom in vertwijfeling. We wilden niet wachten, niemand wilde wach ten; de onbekende vijand zou immers stellig niet "wachten. Het spijt me, dat dit u teleur stelt, vervolgde A.A. Het is helaas nu eenmaal zoo, dat wie jager zijn wil, geduld moet oefenen, niet alleen tot het oogenblik, waarop zich het wild laat zien,' doch tot het mo ment, dat het doodelijk getroffen is. Hij zweeg een seconde, voegde er raadselachtig aan toe: En vaak ook nog daarna zelfs. Indien hij niet weer het voorbeeld gegeven had, zouden de heeren niet zijn gasn zitten. Nu evenwel was d.e kring weldra opnieuw gevormd. Dat de familie Van Wieringen geen ja gersbloed had, bleek wel, toen de vader, Eddy en Paul welhaast gelijk tijdig, en op een toon van onwil, vroegen: Wachten, waarop? De zelfde vraag, die ik me zoo even, zon der hapir nochtans uit te spreken, ge steld had. Mijnheer, hernam A.A., zich tot Paul wendend. u bent een liefheb ber van het schaakspel en u zult diis erkennen, dat het tegen de regels is, twee zetten achter elkaar te doen, nietwaar? Welnu, indien twee ver nuften tegen elkaar strijden, wat nog iets méér is dan zich meten, ook dan zou het heele spel bedorven wor den, wanneer een der spelers d?r> ander geen tijd gunde, een tegenzet te doen. Ik moet hierbij even opmerken, dat mijn vriend zich bij dit avontuur be vond in een zeer uitzonderlijken toe stand. Hij was een misdadiger op het spoor, wiens doel nog niet werd be reikt; hij was niet de detective, die iedereen als het ware in staat van beschuldiging kan stellen en daardoor vrjj gemakkelijk voor de onschuldigen het bewijs van onschuld vinden kan, doch voor alles de beschermer van een bedreigde, wieps gezin, nu het eenmaal da?idwerkelijk in de zaak betrokken was, van minuut tot mi nuut met den gang van zaken op de hoogte gehouden wenschte ife worden (Wordt vervolgd' BINNENTAND Bezoek aan verboden Landsdeelen VERBLIJF IN OPEN LUCHT TUS- SCHEN 12 EN 4 UUR 'S NACHTS Verzoeken om vergunning tot het betreden van verboden landsdeelen zijn in den laatsten tijd zoo talrijk geworden., dat de autoriteiten, die met ce behandeling van deze ver zoeken zijn belast, niet meer tot tij dige afdoening daarvan in staat. zijn. ïn verband hiermede wordt de bur gerij er op gewezen, dat het verlee- nen van een dergelijke toestemming alleen bij wijze van uitzondering ge schiedt, zoodat de aanvragen daartoe beperkt dienen te worden tot die ge vallen, waarin dringende redenen het verzoek rechtvaardigen. Teneinde te voorkomen, dat de ver zoeken onbeantwoord blijven, wordt er bovendien nogmaals de aandacht- op gevestigd, dat deze versoeken moe ten worden ingediend bij den burge meester der gemeente, welke men wenscht te bezoeken. In liet verzoek moet worden vermeld: naam en voor namen, beroep, geboortedatum of ge boorteplaats. woonplaats, nauwkeurig adres yan den aanvrager, doel van de reis. aantal oagen van het ge- wenschte verblijf en nadere bijsonder- heden omtrent het reisdoel. Indien een verzoek in bijzonder dringende en spoedcischen.de aangele genheden als ernstige ziekte en sterf. cevallen. rechtstreeks wordt Inge diend bij den Stafofficier van den Gevolmachtigde van den Rijkscom missaris in de provincie, welken men wenscht te bezoeken, moet het in de Duitsche taal worden gesteld. Een Duitsche tekst, gevoegd bij de ver zoeken, welke 'bij de burgemeesters worden ingediend, zal een spoedige afdoening bevorderen. De verzoeken om een vergunning tot het zich ophouden in de open lucht tusschen 24 en 4 uur dienen eveneens tot een minimum te worden beperkt. Sieraden gestolen INBREKER TROF RIJKEN BUIT Woensdagmorgen deed H. B., huis- Knecht bij mei. L. te Laren (N.H.) bij de politie aangifte, dat vermoedelijk was ingebroken in de villa van mej- L. Toen hij 's morgens bij ae villa, die tijdelijk onbewoond was. arri veerde. bemerkte hii, dat een ladder tegen den muur stond bLj een open raam. De politie kon voorloopig vast stellen, dat de inbreker een ladder uit een schuur gehaald en tegen den muur geplaatst had, waardoor hij door een venster, dat cpenstond. in een der kamers kon komen. Hij liad daarna uit het paneel van de tyn- nendeur een plank gèbroken. zoodat hij deze aan de ganszijöe kon ope nen. Vervolgens waren alle kamérs doorzocht en een kast, die in de voor kamer stond, geforceerd. Hier werden^ alle laden doorzocht. Door afwezig heid van de bewoonster kon niet worden vastgesteld, wat vermist werd. Thans, nu de bewoonster is teruggekeerd, is komen vast te staan, dat een groote en kostbare partij gouden en platina sieraden door den inbreker was buitgemaakt. Hierbij waren o.m.: een langwerpig stukje jade met ring, een wit-gouden clip. een gouden broei: e met drie schakels, een gouden zegelring met steen van japansch jade. een parelketting met 182 parelen, een stcifen tasch met gouden beugel, een wit gouden arm bandhorloge^ drie gouden armban den, een gouden schakelarmband met 6 groene grisofras» stcenen. een gouden broche me t diamanten, 4 gou den oorbellen met onystecnen, een gouden zegelring, een platina ring met 6 briljanten, een dito met pare len, een dito met safieren, deze laat ste ter waarde van 350. Voorts heeft de inbreker zich in sen andere kamer meester gemaakt van een partij levensmiddelen, w.o. koffieboonen, cacao. enz., terwijl hij en passant op twee gele lederen handkoffers beslag legde, vermoede lijk om de buit te kunnen vervoeren. Uit. alles blijkt dat de inbreker zeer brutaal te werk is gegaan en zich voor een bedrag van eenige duizen den guldens heeft toegeëigend. 45. Terwijl Tarzan luisterde naar het verhaal, dat de negers hem de den. dacht hij niet anders dan dat het zijn kleine zoon was, die nu voor altijd voor hem verloren was. Of schoon zijn hart bijna stil stond bij het hooren van dit- droevige nieuws, zette hij zijn tanden op elkaar en grimmiger dan ooit was hij besloten Jané te redden, die. voor zoover hij kon nagaan, niet ver weg kon zijn. Terwijl hij zich door de boomen slingerde, haastte hij zich en kwam bij het Russische kamp aan. Maar het was verlaten en het zag er uit, alsof dit overhaast gebeurd was. Op den morgen na Jane's vlucht had men Rokoff in zijn tent gevonden, steunende en bloedend. Toen hij weer bij bewustzijn was gekomen, en bemerkte, dat de vrouw verdwenen was, bleek zijn razernij ontzettend. Voordat men hem kon overmeeste ren en ontwapenen had hij verschil lende wilden en zelfs enkele van zijn eigen mannen neergeschoten, om dat. hij dacht, dat zij haar hadden lie)pen ontvluchten. Toen kwamen de boodschappers van de M'ganwazamtroep en riepen cat de witte reus gezien was op weg cm zich op zijn vijanden te wreken. De zwarten schrokken doodelijk. want zij hoorden, dat hij vergezeld was door een groote menigte apen en panters. Hun bijgeloovige angst deed hen gillend op de vlucht slaan. Rokoff en de paar matrozen, die hem trouw gebleven waren, bevonden zich nu verlaten in het oerwoud. Haastig braken zij het kamp op en volgden den weg langs de rivier enkele uren, nadat Tarzan op de plek kwam, waar hij nog de resten van hun kampvuur vond. Het was voldoende om hem tot spoed aan te sporen. Het was tegen het vallen van den avond,, dat Rokoff in zijn nieuwe kamp achter zich het oerwoud in keek, en daar iets zag, dat. hem het bloed in zijn aderen deed stolten. Het was de reusachtige gestalte van een bijna naakten, blanken man, die uit het bosch te voorschijn trad. (Wordt vervolgd) In Ohili vertoeft een commissie van de luchtmacht onder leiding .van sen Amerikaanschen kolonel. Over de op merking van steunpunten in Colum bia en Ecuador is in het bovenstaande reeds gesproken. DIPLOMATIEKE ACTIE De bekroning van de totale steun- puntenpolitiek vinden wij evenwel in een diplomatieke actie. Zoo heeft de Uruguayaasche regeering in Juni door haar gezanten in alle landen van het Amerika-ansche werelddeel een ontwerp-besluit overhandigd, waarin wordt voorgesteld, dat de Amerikaansche landen een Ameri kaanschen staat, aie zich in oorlog bevindt, met een niet-Amerikaansche mogendheid, niet als oorlogvoerend zullen beschouwen. Al ging dit voor stel ook uit van Uruguay, toch is er geen twijfel aan, dat het door de Ver- eenlgde Staten is geïnspireerd. CARMONA TERUG NAAR PORTUGAL De president der Portugeesche re publiek. generaal Carmona, Is aan boord van de Carvalo Arauso van de Azoren vertrokken om de terugreis naar Portugal te aanvaarden, waar hij Maandagavond verwacht wordt. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I. 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. S.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Declamatie (voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.30 Kerkdienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kérkcomité). 12.00 Ernst van 't Hof met zijn 15 solisten. 12 45 B.N.Oh Nieuws- en economische herich- tcn. 1.00 Nederlandseh Verbond voor Sibbekunde: Familiewapens. 115 Har monie-orkest „Ons Genoegen". 1.35 De clamatie. 1.45 Gramofoonmuziek. 1.55 Inleiding volgende uitzending. 2.05 Har monie-orkest „Apollo', 2.30 Declamatie. 2.40 Gramofoonmuziek. 246 Inleiding volgende uitzending. 2.55 Harmonie-or kest. „Kunst na strijd". 3.15 Luisterspel. 3.40 Inleiding volgende uitzending. 3.45 Harmonie-orkest „O.B.K.". 4-05 Gramo foonmuziek. 4.30 De Ramblers en orgel spel. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Gramo foonmuziek. 6.10 Sport van den dog. 6.35 De Meesterzangers- 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Revuo-programma. gt20 Luisterspel. 840 Omroeporkest. 9.30 Be richten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 10-00 B.N.O.: Engelsche uit zending: „An American sees Holland". HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30: Nieuws berichten. 845 Gramofoonmuziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 „Eens Christen's, reize naar de Eeuwig heid in dozen tijd', cyclus (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 12-15 Baehcantate. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Curt Ho- hepbergen en zijn orkest. 1.55 Boekbe spreking. 2.15 ArnhernscHI orkostver- eeuiging, solist en gramofoonmuziek- 4.00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.00 Rondom het orgel (voorbereid door de Christ.. Radio Stichting). 6.30 Sportuitslagen A.N.P. 5.35 Klaas van Beock en zijn or kest. 6.00 Declamatie- 6.10 Gerard Le- bon en zijn orkest. 7.00 B.N.O. 7.10 B N.O Nieuwsberichten. 7.20 Piano duetten- 745 Reportage. 8.00 „De be drogen Kadi", komische opera. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9,45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 D i_'(>|ieninv (voorbereid door het Vrijz. Prot- Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramo foonmuziek. 9.15 -Voor de buisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11 25 De clamatie. 11.45 Vervolg van 11.00. 12.00 Fluit, piano en gramofoommiziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. l'.OO Orgel, cello en gramof.muziek. 3.45 Gramofoonmuziex. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Sehrammelkvartet en soliste. 3.00 Voor do vrouw. 3.15 Gramofoonmuziek. 4 00 Concertgebouworkest (gr.pl.). 445 Voor do jeugd. 5.15 B.N.Ó.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Or gelconcert en zang. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.15 Reportage. 6.30 Salonorkest. 7-00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoomnuv.i k. 8.00 Viool, piano en granmfoonrauzi-'k. S.55 Boekbespreking. 9.10 Gramoforn- muziek. 9.30 Berichten (Engelsch), 9.15 B.N.O.: Nieuwsberichten- 10.00—10 15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.0U Gramofoonmuziek. 7.45 Oohlendgymnaslick. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8-15 Gramofoonmuziek. looO Morgendienst (voorbereid door de C-hrist. Radio Stichting). 10.20 Piano- voordracht en Gramofoonmuziek. 11.(>0 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12,45 B.NO.: Nieuws- en oconomisc.be berichten. 3.00 Omroeporkest en piano- intermezzi. 2.00 Haarlemscho Orkestver- eeniging, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Causerie „De invloed van de vrouw np de'kank- tervorming van het jonge kind in buis en school" (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B-N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Cursus „Licha melijke en geestelijke gezondheid" (Voorbereid door liet Vrijzinnig Pro- testantsch Kerkcomité). 6.15 Musette- orkest „Les Gars de Paris." en .gramo foonmuziek. 6.45 GramofooilTnuziek. 7.00 B.N.O.: Frièscfi praatje. 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. S.00 De Romancers, soliste en het kleine Omroepmannenkoor. 8.35 Luisterspel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Ensemble Bandi Balogh. 9.45 B.N.O,: Nieuwsberichten. 10.00(10.15 Gramo- foonmuziek. AMERSFOORTSCHE CO U RA N I ZATERDAG 9 AUGUSTUS 19w door EDGAR RIGE BURROUGHS trsschen Natal en Dakar willen be- heerschen. In Peru heeft de Senaat een wetsontwerp over den bouw van eon Amerikaansche werf en een tor pedostation aangenomen, die in geval van oorlog ter beschikking van de Vereenigde Staten zullen worden ge sneld. Uruguay verborg zijn bereidwil ligheid achter de formule, dat zijn steunpunten ter beschikking van alle Amerikaansche landen zouden staan ter gemeenschappelijke verdediging van "het continent. In Paraguay en Bolivia is het belang der Vereenigde Staten op den afstand van luchtba- ses gericht-. PANAMA ALS CENTRUM Bij de uitvoering van de plannen der Vereenigde Staten spelen hun nauwe betrekkingen met de strijd krachten van de Zuid-Amerikaansche landen een beslissende rol. Militaire missies der Vereenigde Staten bevin-' den zich in alle Centraal-Amerikaan- sche republieken. Het centrum hier voor is Panama, en de opperbevel hebber der kanaalzone aldaar. In Ve nezuela bevindt zien een marinecom- missie der Vereenigde Staten om de Venezulaansche marine krachtens de overeenkomst van dit- voorjaar advies. t.e verleenen. Te Peru bevindt zich eveneens een marinecommissie. Be velhebber van de Peruaansche lucht macht is een Amerikaansch officier. Een groot aantal kinderen is Vrijdagmiddag door bemiddeling van den Netlerlandschen Volksdienst voor een vacantie van zes weken naar de Oost mark vertrokken. Een blijmoedig vertrek van het station Staatsspoor in Den Haag. (Polygoon-v. d. Werff.) BUITENLAND DUITSCHE PERS BEWIJST ROOSEVELTS PLANNEN AUTHENTIEK MATERIAAL De Duitsohe pers publiceert aan de hand van authentiek materiaal en naar aanleiding van de van bevoegde Duitsche zijde "bekend gemaakte ont plooiing over de voortschrijdende overweldigingspolitiek der Vereenigde Staten jegens Zuid-Amerika het be wijs voor den „algemeene aanval van Roosevelt op de Zuid-Amerikaan sche staten op alle gebieden". De Vereenigde Staten hebben steeds weer gepoogd door de grootste inti midatie, gemotiveerd door zooge naamde annvalsbedoelingen van de asmogendheden ten aanzien van Zuid-Amerika, door middel van eco- nomischen druk en leeningsaanbie- dingen de Zuid-Amerikaansche sta ten voor hun steunpuntenpolitiek ontvankelijk te maken. DE SITUATIE NA 1 JAAR Na een jaar Amerikaanschen druk op de Zuid-Amerikaansche landen is op het vasteland van Zuid-Amerika de volgende situatie ontstaan: Vol ledig succes trad aan den dag» in de kleine centraal-Amerikaansche lan den. Daar worden vliegtuigbases, zoo genaamd in opdracht van de Ameri kaansche luchtvaartmaatschappij Pan American Airways, door Amerikaan sche technici en met Amerikaansch materiaal gebouwd en wel op Haiti en Nicaragua Obduatamala. Mexico heeft zich bereid verklaard zijn de- fensienet op eigen kosten uit te brei den en dit in geval van oorlog ter be schikking van de Vereenigde Staten te stelleij. De drie republieken, Vene zuela, Columbia en Ecuador 'hebben den Vereenigde Staten verlof gegeven tot opmeting van" hun kustwateren en eilanden door Amerikaansche of ficieren met het oog op den bouw van bases. Ook hier wordt, de bouw ver zorgd door Amerikaansche firma's. BIJZONDERE DRUK OP BRAZILIë Ket groote Brazilië was het voor werp van bijzonderen druk, omdat de Ver. Staten den Atlantischen Oceaan

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2