MPSFCCOTSCH DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Sovjet-bedreiging uit de Lucht verijdeld or Roofoverval op klaarlichten Maximumprijzen voor óroenten en Fruit ABONNEMENTSPRIJS bü vooruitbetaling ƒ0.16 ƒ2 05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers ƒ0.00 Administratie Telefoon 289. Na 8 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprlja 10.25 Kleine advert. (..Doelpunten') Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 10.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. IV. M. HALEWIJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.h. BLANKENBERG S: Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. Verbonden Legers naderen de Zwarte Zee Aan het Oostelijke front is de grootc achtervolgingsslag in de Zui- Jelijke Oekraïne zoozeer op gang gekomen, dat de verbonden legers aan zienlijk genaderd zijn tot de Zwarte Zcc. De Duitsche* luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze medegewerkt en den vijand zware verliezen toegebracht. De nachtelijke aanvallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn ditmaal vooral wapenfabrieken in het Noord-Westen en het Oosten met suc- ces gebombardeerd. Duitsche vlootstrijdkrachlen hebben in de Noordelijke IJszee een Sovjet-torpedojager en een bewakingsvaarluig tot zinken gï- bracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.003 Sovjet-vlieg- tuïgen vernietigd. Dit cijfer wordt welsprekender wanneer men het verge lijkt met de resultaten van den veldtocht in het Westen. Toen werden in totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als' vernietigd gerapporteerd, waarmede de kern van de Fransche luchtmacht en de Britsche luchtmacht op het vasteland vernield was. Als nu aan all» fron ten reeds viermaal zooveel Sovjet-toestellen vernietigd zijn, en de Sovjel- Unie desondanks nog beschikt over materiaal voor het front, dan bewijst dit opnieuw, welk een geweldige hoeveelheid vliegtuigen gereed werd ge houden voor den aanval op Midden-Europa. Men kan aannemen, dat het bijzonder groote aantal toestellen verklaard wordt door het feit, dat de Sov jet-luchtmacht juist bezig was met den overgang van verouderde naar mo derne types. In ieder geval heeft de Duitsche luchtmacht de bedreiging der wereld uit de lucht thans verijdeld. DE MEENING IN DE VER. STATEN IS HULP NUTTELOOS? De militaire successen der Duitsche weermacht in het Zuidelijk deel van het Oostelijke oorlogstooneel trekken te Boston sterk de aandacht., zoo meldt het D.N.B. Nadat de Londensche be richtendienst heeft toegegeven, dat de berichten der Duitsche overwinningen, „over het algemeen in overeenstem ming zijn met de waarheid", is men er in steeds breeder kringen der Ameri- kaansche openbare meening van over tuigd, dat Duitschland zijn doe! sneller en op radicaler wijze zal bereiken, dan men tot nu toe. onder indruk van de hulpverleei.ing door do Ver- eenigde Staten aan de Sovjet Unie had aangenomen. In c.e eerste plaats acht men het te bh'on een feit dat Odessa door de Duitsche legercorpsen onmiddellijk wofdt bedreigd, en knoopt daaraan weinig optimistische perspectieven voor Moskou vast. Se dert de Brjtsche propaganda toegeeft, dat Engeland de bolsjewisten niet kan helpen, daar het zelf ?.iie krachten te gen het Duitscl»e offensief in de lucht moet gebruiken, t wij lelt men or ook in kringen, die Roosevelt's hulpver leening aan de Sovjets gepropageerd hebben, aan cf het nog de moeite waard is, dat de Ver. Stasten de Sov jets met de levering van oorlogsma teriaal helpen. OORLOGSSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT In de afgeloopen dagen hebben Duitsche vlootstrijdkrachten met suc ces in de Noordelijke IJszee geopereerd. Duitsche torpedojagers hebben door geschutvuur een Sovjet-patrouille vaartuig tot zinken gebracht, terwijl een Duitsche duikboot een Sovjet-tor pedojager in den grond boorde. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in de Finsche Golf Sovjet-sche pen aangevallen en met bommen twee torpedojagers en een koopvaarder be schadigd. Bij een vlucht over het eiland Oesel traden enkele Duitsche vliegtuigen tegen bolsjewistische luchtdoelartillerie-stellingen op en stelden vier dezer batterijen buiten gevecht. TUSSCHEN ILMENMEER EN NARWA DESORGANISATIE DER SOVJETS Op 10 Augustus hebben sterke af- deelingen der Duitsche luchtmacht met bijzonder veel succes ingegrepen in den strijd te land. Gevechtsvliegtui- gén. Stuka's en jagers hebben onop houdelijk Sovjet-artillerie, mitrailleur nesten, pantserwagens en andere ge motoriseerde voertuigen en troepen concentraties aangevallen. Tusschen het Umemneer en de bocht van de Nar- wa werden 10 pantserwagens en 225 vrachtauto's vernietigd, 27 stukken geschut buiten gevecht gesteld en ver scheidene treinen tot ontsporing ge bracht of ernstig beschadigd. Een groot aantal locomotieven werd on- bruikbaargemaakt. Bij al deze aanval len leden de bolsjewisten bloedige verliezen. Tijdens deze operaties ont sponnen zich hevige luchtgevechten, waarbij 54 Sovjetvliegtuigen neerge schoten werden. Aan Duitsche zijde gingen vier vliegtuigen verloren. De zware verliezen maken den bolsjewis ten een stelselmatig gebruik hunner vliegtuigen' onmogelijk. De'bij Kiev neergeschoten vlieger Konowalow, die gewond in Duitsche gevangenschap is geraakt, heeft verklaard, dat hij de laatste 3 dagen 17 aanvalsvluchtten heeft moeten ondernemen. Zonder rust werd zijn af deeling steeds opge commandeerd. Aanvankelijk had hij te Odessa gelegen, doch in de laatste 14 dagen had hij het geheele front tusschen Odessa en Smolensk leeren kennen. Ma 4 of 5 vluchten werd zijn af deeling naar een ander vliegveld verplaatst. Zij* eskader werd in dien ^ijd wegens de groote verliezen zes maal gereorganiseerd. Uit de overblijf selen der afdeelingen werden steeds nieuwe eskaders gevormd. Nachtelijk Gevecht MOEDIGE ACTIE VAN DUITSCHE COMPAGNIE Bij de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ten Ncord-Oostcn van Odessa hebben vluchtende bolsjewisten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, getracht zigh door het opblazen van een belangrijke rivierovergang een oponthoud te ver schaffen. teneinde in staat te zijn dc door groote verliezen sterk verzwakte afdeelingen opnieuw op te stellen. Zonder oponthoud doorwaadde echter een compagnie Duitsche infanterie in den avond van den 9den Augustus de rivier en drong direct de bosschen binnen waarin de bolsjewisten in stelling waren gegaan. Bij een verrassenden aan val drongen de Duitsche infante risten met de bajonet op het ge weer de Sovjetstellir.gcn binnen. Tijdens l?et nachtelijke gevecht in het bosch werden de bolsjewisti sche afdeelingen volkomen uit el kander geslagen en vernietigd. Zonder zelf verliezen te hebben ge leden. maakte dezs Duitsche compag nie infanterie 44 gevangenen en ver overde zij twèe stukken pantseraf- weergeschut en 31 paarden. Alleen in dit gevecht vielen ongeveer 140 Sovjet soldaten. MILITAIRE STAVEN GEVANGEN GENOMEN Bij de succesvolle aanvallen der Duitsche troepen in de Oekraïne be vonden zich onder de talrijke gevange nen ook de commandanten van twee bolsjewistische corpsen infanterie met hun staven en twee divisie-comman danten. Steeds meer wordt bevestigd, dat de vernietiging van dc bolsjewisti sche formaties, die in de Oekraine worden achtervolgd, volledig is. Op een enkele plaats, een belangrijk kru'SDunt van wegen, werden alleen al 4000 gesneuvelde bolsjewiki begra ven. De materiaalverliezen der Sovjets zijn zeer groot. Actie der Luchtmacht in de Oekraine Gemotoriseerde colonnes - verpletterd GROOTE SUCCESSEN De aanvallen van de Duitsche lucht macht op de geblokkeerde wegen en cpeengeperste troepen in het Zuiden der Oekraine hebben Zondag weer zeer groote successen geoogst. Gemotori seerde colonnes werden verpletterd. 54 tanks vernietigd cn meer dan 300 vrachtauto's vernield, aldus het D.N.B. De inzittenden der voertuigen sneuvelden grootendeels in het vuur der Duitsche toestellen. In den strijd tegen de Sovjet-artillerie werden twee batterijen luchtafweergeschut, een stuk belegeringsgeschut en drie batte rijen, artillerie buiten gevecht gesteld. De weinige spoorwegtrajecten in dit gebied werden op vele plaatsen ver nield, zoodat zij nog slechts over korte afstanden berijdbaar waren. Zeven* tieinen bleven zwaar beschadigd op de baan staan of ontspoorden en ge raakten ten deele in brand. Verschei dene veerbooten, die op den beneden loop va*n de Boeg werden gebruikt voor het verveer van bolsjewistische troepen, werden gebombardeerd en zwaar beschadigd, jagers schoten bo ven dit gfebied in luchtgevechten 23 vliegtuigen der Sovjets neer, terwijl de Duitsche verliezen slechts 1 toestel be dragen. Victorie - Duitschland J Het Weermachtbericht 111 Augustus. In het Zuiden van de Ockrai- Inc maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen, ook in dc overige deelen van liet Oostelij ke front verloopen de opciaties volgens de plannen. Formaties I gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche bewapenings- jndustrie, vooral in het Noord- Wcsteu en Oosten der stad be stookt met vele brisant- en brandbommen. In den strijd te gen Groot-Brittannië zijn nach telijke aanvallen van het lucht- wapen gericht op havcn-instal- laties aan de Scliotschc cn En- gelsche Oostkust. In hét gebied van het Kanaal hebben gisteren jagers en luchtafweergeschut 10 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Een versperringsbreker van de marine liceft 4, een patrouil leboot 2 cn een mijnenveger 1 Britsch vliegtuig neergeschoten. In Noord-Al'rika hebben Duit sche en Italiaansche duikbom menwerpers voltreffers ge plaatst op haveninstallaties van Tobroek en Britsche batterijen afweergeschut tot zwijgen ge bracht, Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire installa ties aan het Suezkanaal gebom bardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloo pen nacht uit het Noord-Oosten Duitsch gebied binnengevlogen en hebben getracht tot Berlijn door te dringen, zij werden door het vuur van het afweergeschut afgeslagen, 2 der aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. 3 schoten. J 66-JARIGE MAN DOOR TWEE INDRINGERS L/dg GEKNEVELD EN BESTOLEN Daders waren met de situatie ter plaatse volkomen op de hoogte Gistermiddag, omstreeks kwart over drie, kwam dc v. d. Neer- straat in de Ilaagsche schilders wijk in rep en roer door 't gerucht, dat in een der huizen aan deze straat een roofoverval had plaats gehad. Een aantal rechercheurs was op dat moment reeds druk bezig, in het bewuste perceel, een benedenhuis op no. 62, een on derzoek in te stellen. Voor de woning verdrong zich een tal rijke menigte, die met grootc bc- langstelling het werk der politie mannen gadesloeg. HET ONDERZOEK Het bleek, dat deze overval, die op klaarlichten dag werd gepleegd, piaat3 had gehad in de woning van den 66-' jarigen A. Re in hout, die alleen thjfs was, daar zijn vrouw met haar 2ustèr naar de mark*-- was. De bewoner was uit den aard der zaak totaal overstuur, toen de politie kwam om hem een verhoor af te ne men en een onderzoek ter plaatse in te stellen. Verleden week was een lange man bij hem aan de deur geweest, die zeide, voor den verjaardag van zijn moeder een vloerkleed bij hem te willen koopen. Da koop kwam toen echter nog niet tot stand, omdat dc man eerst nog eens met zijn zus ter er over wilde praten, die niet mee had kunnen komen, omdat zij niet van het kantoor, waar zij werkte, weg kon. Gistermiddag echter kwam deze zeifde man om ongeveer 3 uur_ weer terug, ditmaal in gezelschap" van een anderen man, een korte gedrongen figuur. De niets ver moedende Reinhout liet de beide Talrijke Overtreding,^ .geconstateerd HEDEN VERSCHIJNT DE PRIJSLIJST De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat hem vele klachten hebben bereikt over de zeer hocge prij zen van groenten en fruit. Inderdaad zijn er op dit gebied in den afgeloopen tijd een groot aantal overtredigen begaan. Opsporingsambtenaren in Den Haag controleerden cp een ochtend de prijzen in 60 groentenwinkels. In 58 gevallen werd een ongeoorloofde prijsverhooging geconstateerd. Het is jammer genoeg niet mogelijk om aan de consumenten zoodanige ge gevens te verstrekken, dat zij de groenten- en fruitprijzen zelf precies kunnen controleeren. Dit zou onge twijfeld de beste methode zijn, maar de talrijke kwaliteitsverschillen en de prijsverschillen als gevolg van de af wijkende transportkosten maken dit ondoenlijk. Niettemin wordt het ge- wenscht geacht aan het publiek een middel in handen te geven om althans de ergste uitwassen tegen te gaan. De gemachtigde voor dc prijzen is er daarom toe overgegaan een prijslijst voor groenten cn fruit samen te stellen, waarop de hoog ste prijzen, welke berekend mogen worden, voorkomen. Dit zijn prijzen, die op grond van den maximum ve|lingprijs en op "grond van de hoogste denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn uitgerekend, waarbij men de hoogste toelaatbare winstmarges voor grossiers en klein handelaren in aanmerking heeft geno ten. Het zijn dus prijzen, die maxi maal berekend mogen worden «voor de allerbeste kwaliteit groenten en fruit, die op de zorgvuldigste manier zijn verpakt, en over eéi\ aanmerkelij- ken afstand zijn vervoerd. In den re gel zullen de toelaatbare prijzen dus neg niet onaanzienlijk onder deze hoogste denkbare prijzen vallen. Wan neer echter een prijs wordt gevraagd, die nog hooger is dan die, welke dóór den gemachtigde voor de prijzen hedenavond in de dagbladen beken<J zal worden gemaakt, dan is er zonder eenigen twijfel sprake van prijsoprij- vlng. In dit verband wordt/ nog opge merkt. dat he.t niet geoorloofd is om extra kosten aan het publick in reke ning te brengen voor thuisbezorging, schoonmaken of andere bewerkingen. Zoo mag b.v. voor het schrappen van wortelen nigts extra worden gevraagd. Het is óp het cogenblik noodzake lijk, dat ieder zich stipt houdt ^ar. alle bepalingen, welke ten jtanzien van onze eerste levensbehoeften en de prijzen daarvan worden uitgevaar digd. Geschiedt dit niet, dan wordt de voedselvoorziening vooral van de minst draagkrachtige bevolkingsgroe pen. !n gevaar gebracht. PRIJSBEREKENING Het is in den afgeloopen tijd ge bleken, dat zich op het gebied van de berekening va^i greenten- en fruitprij zen nog al wat misstanden hebben voorgedaan. Dit geeft den gemachtig de voor de prijzen aanleiding, nog eens aan de grossiers en detaillisten in groenten en fruit mede te deelen, hoe zij hun verkoopprijzen moeten bere kenen. De groothandelaar mag zijn kostprijs, die gevormd wordt door den veilineprijs, verhoogen met werkelijke verpakkings- en vrachtkosten. Over het aldus verkregen bedrag mag hij een winstmarge berekenen van ten hoogste 12 pet. Indien de verhooging met 12 pet. echter minder bedraagt dan f 1 per 100 K.Gof f 0.50 per 100 stuks, mag een verhooging van f 1 per 100 K.G. of f0.50 per ICO stuks boven den veilingprijs worden bere kend. De kleinhandelaar mag zijn kostprijs verhoogen met 30 pet. Deze kostprijs wordt gevormd, indien op de veiling wordt gekocht door den vei lingprijs. vermeerderd met de werke lijke verpakkings- en vrachtkosten. Indien van een groothandelaar wordt betrokken, door den door dezen be rekenden verkoopprijs. Mocht de ver hooging van 30 pet. boven den kost prijs echter minder bedragen dan f 2 per 100 K.G. of f 1 per 100 stuks, dan mag een verhooging van f 2 per 100 K.G. of f 1 per 100 stuks worden be rekend. De Spanning in het Verre Oosten TROEPENCONCENTRATIE AAN IXDO-CHINEESCHE GRENS Naar Domei op grond van betrouw bare berichten mededeelt, staat de re geering van .Tsjoengking op het punt troepen te concentreeren aan de grens van Indo-China en tevens de troepen der vierde oorlogszone in de provincie Kwangsi te versterken. Naar men ver neemt, is generaal Hwang Tsjing Tsjang tot opperbevelhebber van deze oorlogszone benoemd en generaal Hwang Tsja Tsj.oeng, de bevelhebber van het 62ste legercorps, tot zijn plaatsvervanger. Het hoofdkwartier der vierde oorlogszone werd.' den 8sten Augustus te Lioetsjau gevestigd. Daar na heeft generaal Hwang sterke troe penconcentraties tegenover de grens van Indo-China gelast. LUCHTAANVAL OP TSJOENGKING Van een Japansche militaire lucht basis ergens in centraal China wordt gemeld, dat de Japansche militaire vliegtuigen een aanval hebben ge daan op Tsjoengking, waarbij zij hun aanvallen concentreerden op militaire doelen in het Noord-Westelijk? deel van de hoofdstad van Tsjang Kai Sjek. Alle Japansche vliegtuigen keerden veilig op hun basis terue mannen in zijn achterkamer, waai" zich de vloerkleeden bevon den. ..Die onderste, die terra-cotta-kleu- rh?e. lijkt me wel aardig, zei de lang ste van het tweetal. Reinhout bukte zich, om het kleed te laten zien. DE OVERVAL Op dat oogenblik sprong een der beide mannen plotseling op R. en sloeg liem met de vuist in het gezicht. De aangevallene be hield evenwel zijn tegenwoordig heid van geest en riep: Als jullie wat willen hebben, m'n portefeuille zit in m'n jas over dien stoel daar. Je mag nog een vloerkleed ook meenemen, maar ga dan in 's hemelsnaam wog! Een der mannen is toen naar de keuken gegaan en kwam terug met een handdoek, dien hij R. in den mond- wilde stoppen. Toen dit niet lukte, bond hij den handdoek voor R's mond. om hem zbodoende te beletten tc schreeuwen Vervolgens werden zijn beide handen met een gordijn koord vastgebonden, waarna de on verlaten hem in een der vloerkleeden rolden en dit nog eens stevig met een touw vastbonden. Terwijl R. aldus gebonden, mach teloos op den grond lag. ging een der schurken naar de keuken, terwijl de andere d# wacht bleef houden. Blijkbaar waren de indringers met de situatie tar plaatse goed op de hoogte, want in den brood trommel. die in de keuken stond, lagen twee portefeuilles, één zwarte en één geruite. De zwarte portefeuille bevatte een bedrag van 1750. het geheele bedrijfs kapitaal van R. Behalve dit geld, namen zij ook de porte feuille mee. De man, die de wacht had gehouden, is vervolgens naar het slaapkabinet gegaan, dat zich tusschen de voor- en achterkamer bevindt, SLAAPKAMER OVERHOOP GEHAALD Hier werd alles, wat los envast was? overhoop gehaald. Alles -wat zich in de linnenkast bevond, werd op den grond gesmeten. Toen hier niets van hun gading werd gevonden, werd de bedstede onderzocht. Daar vonden de dieven de handtasch van R.'s echt- genoote, met een bedrag van 250 en alle distributie-bescheiden van het gezin.' Het geld en deze distribu tiekaarten verdwenen eveneens in de zakken van de beide onverlaten, die hierna het huis verlieten alsof er niets gebeurd was. Na hun vertrek slaagde R. er in, zich allengs van de koorden te be vrijden. Nog geheel versuft en bijna blind van de vuistslagen, die op z'n oogen terecht waren gekomen, liep hij het huis uit, naar een buurman aan de overzijde van de straat, dien hij hortend en stootend van het ge beurde op de hoogte stelde en die onmiddellijk de politie waarschuwde, welke weldra ter plaatse was en nd het voorloopige onderzoek R. mee nam naar het hoofdbureau, waar hij is verhoord. Behalve de portefeuille met 1750 en de tasch met 250. hebben de dieven ook nog de portefeuille die R. 'in zijn colbertjas had. gestolen, waarin zich een bankbiljet van 25 bevond en eenige briefjes van tien. Bovendien 'hebben ze hem zijn beurs nog afgenomen met eenige guldens aan klein geld, zoodat hij niets meer bezit. Op den schoorsteen in de achter kamer hebben de dieven een hand schoen en twee clectrische lampen achtergelaten, wellicht waardevolle voorwerpen bij de opsporing van deze beide schurken, waarmede de Cen trale Opsporingsdienst thans druk doende is. Zonderling Paradijs J. C. Een Duitsch officier van den GeneAlen Staf, ritmeester Freude- m a n n. heeft ons een frappant ooggetuige-relaas gegeven over de in de Sovjet-Unie bestaande wan toestanden. Deze officier heeft met een aantal journalisten,, uit verschil lende landen verscheidene auto- reizen gemaakt naar dc krijgsver richtingen in het Westen, toen naar Z.O.-Europa en thans in laatste in stantie naar het Oostfront. Zij, die nog zouden twijfelen aan de meer dan barbaarsche toestanden in het paradijs der bolsjewisten, moete* na deze onopgesmukte, maar volko men realistische voordracht, abso luut overtuigd zijn. dat Nederland er goed aan heeft gedaan nimmer eenig officieel contact te zoeken met de heerschers van het Kremlin. Hoe ooit ter wereld een Nederlander commu nist kon worden, is ons een raadsel dat wij niet vermogen op te lossen. In zijn boeiende voordracht heeft ritmeester Freudemann ons een schildering gegeven van het afschu welijke bloedbad, dat zich te Lem- berg afspeelde. Wij hebben er reeds eerder uitvoerig over geschreven.... de bijzonderheden dezer gruwelen willen wij den lezers liever besparen. Dat tienduizenden onschuldige burgers op deze wijze dcodelijk verminkt werden, pleit voor onze steeds gepjiaeerde stelling, dat met dergelijke uaeulen geen enkel contact mag bestaan. De Amerikaansche journalisten, die eige ner ocg dit ook aanschouwden, er vele foto's van maakten, moeten on getwijfeld verbaasd hebben gestaan dat de Britten met deze moordbende- in-het-groot thans nauw geallieerd zijn. Bij een bezoek aan een gevangen kamp constateerde men niet alleen bij de meest verschillende rassen een achterlijkheid onder de soldaten, ook bij de meeste officieren viel een min derwaardigheidscomplex waar te ne men. Door de Sovjet-c^isuur en de In de rest van Europa heerschende oor logstoestand. hebben we voordien nooit bijzonderheden vernomen over de bezetting en de bolsjewiseering der Baltise'ne staten. Men kon ge zien de slechte antecedenten wel bevroeden, hoe het daar was toege gaan. Ritmeester Freudemann is er met dé onder zijn leiding staande buiten- landsche P.K-ploeg heen geweest. Wat zij in Litauen en Letland aan schouwd hebben, tart v>ike beschrij ving. De vernielzucht van cultureeie waarden, da gemeene behandeling der bevolking, de kinderlijke verlan gens der veroveraars om zich te tooien met de kleedij der inheem- schen waarbij men in een gestolen nachthemd gekleed ter schouwburg trok dit alles teekent voldoende het brute geweld van den oer-misda- diger. Wat« te zeggen van de vrees der gevangen genomen Sovjet-solda ten. gewend aan de meest vernede rende behandeling, dat zij, eenmaal in handen van den vijand, nog veel erger lot zouden ondergaan. De stak kers waren niet beter gewend. Onbekwame, ongeschoolde rech ters, meer analphabeten dan intellec- tueelen, straffen zonder weerga. Ar beiders. die te laat óp hun werk kwa men. kregen'1 jaar gevangenis straf. Geen Litauer, noch Letlander mocht zijn land verlaten. Buitenaf mocht men immers niet weten, aan welke gruwelijke behandeling zij bloot stonden. Nergens viel er iets van opbouw te bespeuren, niets anders dan afbraak. De schandelijke wantoestanden, do georganiseerde diefstal van ander mans eigendommen, de meer dan schandelijke betaling, de heerschen de armoede, maakten het volk, niet alleen in de Baltische landen, maar in de Sovjet-Unie zelf ook, tot mo derne slaven. Men rilt bij de gedachte, dat heer schers van dergelijk allooi het overige Europa zouden hebben kunnen in palmen, ware het niet, dat de groot ste en sterkste Weermacht ter we- feld. hieraan voor goed een einde heeft gemaakt. Dc Duitsche infanterie steekt in rubberbooten den Djnestr over (P.K. Weber-Hoffniann.)j

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1