E Oorlogsschade de Grebbestreek in Défilé der Spakenburgers VACANTIE- distributiemaatregelen <£)xig$-o~e& AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 VOORRADEN VOOR WINKELS EN" MAGAZIJNEN Nu in versneld tempo de vergoeding voor geleden meubilaire schade tijdens de oorlogsdagen van 1015 Mei wor den uitbetaald, rijst ook in de Grebbe streek het probleem van de z.g. „her bevoorrading". Tal van winkeliers heb ben zelf oorlogsschade geleden, hetzij als gevolg van plundering, hetzij door geheele .of gedeeltelijke verwoesting van hun perceelen. Veel grootcr is de schade, die hun klantenkringen te dra gen hebben. De oorlogsdagen zijn aan maar weinig huizen in de Grebbe-linie ongemerkt voorbij gegaan; voor vele honderdduizenden guldens aaii huisraad ging verloren. Als gevolg van deze fei ten ontstond er reeds dadelijk na 15 Mei een merkbare spanning tusschen vraag en aanbod. De winkeliers, die nog leve ren konden, werden bestormd, en niette min bleef er een groot stuk vraag voor- loopig „latent": eerst nu, door de uit betaling der vergoedingen, de langver beide koopkracht loskomt, stijgt de vraag naar huisraad in eén tijd, waarin de voorraden uiterst gering en zeer moeilijk aan te vullen zijn. Dit probleem het behoeft nauwe lijks betoog doet zich ook in andere getroffen streken, met name in Rotter dam, voor. In deze stad heeft dc Cen trale Commissie Voorziening Rotter dam, die op voortreffelijke wijze de be langen der getroffenen behartigt, het initiatief genomen om te geraken tot billijke toewijzing der nog aanwezige voorraden aan de winkeliers in dc ge troffen gebieden. Een soortgelijk loffe lijk initiatief werd eenige maanden ge leden in Veenendaal ontwikkeld voor- zooveel het de voorziening met textiei- goederen aangaat, en daaruit ontstond de „Textielstichting Grebbegebied" die in den korten tijd van haar bestaan reeds uitnemend werk heeft verricht. Het ligt in de bedoeling van dc Rijks- distributiebureaux, .dat voor andere artikelen dan textielgoederen een soort gelijke herbevoorradingsregeling op korten termijn tot stand zal komen. Grondslag van zulk een regeling moet zijn een onderzoek bij .de winkeliers zoowel naar hun voorraden als naar hun behoeften, terwijl voorts de omvang van de uit hun rayons geleden meubilaire schade een factor van beoordeeling zal vormen. Op initiatief van de Centrale Commis sie Rotterdam en met instemming en volledige medewerking van de betref fende Rijksbureaux is thans als eerste stap voor de Grebbestreek een centrale commissie gevormd onder voorzitter schap van den Voorzitter der G rebbe commissie Jhr. Dr. M. L. van Holthe tot Echten. Deze commissie bestaat uit de heeren; Ant. de Ruiter en R H. de Ruiter te Veenendaal. J. L. Dalhuysen te Wou denberg, C. Meyer te Rhenen, J. P. Beyer te Wageningen en W. Achterberg te Amersfoort, alsmede de heeren Mr. Dr. G. J. van Heuven Goedhart te Maarsbergen als secretaris, J. ter Lin den en H. Joh. Balk. die tevens het Bu reau uitmaken der Centrale Commissie, dat is gevestigd ten kantore van de Ka mer van Koophandel te Amersfoort. In deze centrale commissie hebben, zooals uit de samenstelling reeds blijkt, vertegenwoordigers plaats genomen, waarin, niet het oog op de herbevoor rading, het gebied van de Grebbelinie is verdeeld. In elk van .deze districten (I Amersfoort, Hoogland. Leusden, Stoutenburg, II Woudenberg, Scherpen- zeel. Renswoude, III Veenendaal, IV Rhenen, V Wageningen) is een dis trictscommissie gevormd. Hel Bureau van de Centrale Commissie is, dank zij zeer gewaardeerde gastvrijheid, geves tigd in het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gcl- dersche Vallei te Amersfoort, Arnhem- scheweg 23, tel. 4529 (K 3490), te vra gen naar den heer Balk, HET SCHOUWCABARET Gelijk wij reeds meldden, zal „Het Schouwcabaret" Zaterdagavond om half acht in de concertzaal „De Valk" de zonnige cabaret-revue „De zomer in het hoofd" opvoeren, welke eenige weken achtereen in het intieme Leidscheplein- theater te Amsterdam met zeer groot succes heeft geloopen. Het gezelschap, dat goede en zeer beschaafde cabaret kunst geeft, zooals wij die in de laatste jaren in ons land. helaas, te weinig za gen, is gevormd uit uitstekende krach ten, van wie wij o.a. noemen de confe rencier Herbert Perquin, Lizzy Valesco, Eri Rouché, Fred Nagel, Rob van de Bas en Wim de Vries. Een opwekking tot een bezoek lijkt ons, gezien het succes elders behaald, overbodig. BOSCHBESSENBLAD WAS IN TREK. De politie verbaliseerde twee jonge lieden van 17 en 21 jaar, die bozig wa ren op verboden terrein boschbessen- blad te verzamelen, een artikel waar voor sommige industrieën nog wel wat voor schijnen te geven. De voorraad werd in beslag genomen. VERKEERSOVERTREDINGEN Zes bonnen werden uitgereikt aan wielrijders die zich niet aan de verkeers regels hielden. Voorts werd een motor rijder bekeurd, die niet in het bezit was van een rijbewijs, een voertuig aan den verkeerden kant passeerde en van wiens motor de spiegel ontbrak. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN Chef-redacteur G. A. WILLINGE. Stads- en sportredacteur D. J. REKKè. allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W G. VAN MAANEN. Huls ter Heide, Dezer dagen zijn of worden aan alle winkeliers, die zaken doen in meubelen en in huishoudelijke artikelen enquête formulieren ter invulling toegezonden. Spoedige en volledige gegevens zijn noodzakelijk indien eon widkelier voor herbevoorrading in aanmerking wenscht te komen. Winkeliers, die de formulie ren niet invullen, blijven builen dc te n emen be voorrad i ngsm a at regelen. Teneinde het den betrokkenen gemak kelijk te maken, volgt hier een opgave van de plaatselijke adressen, waar, zoo noodig, nadere inlichtingen kunnen worden verkregen: Amersfoort. Kamer van Koophandel on Fabrieken, Arnhemscheweg 23, (Tel. 4529). Woudenberg Scherpenzecl Rens woude. Bureau Grebbecommissie, Ge meentehuis, Scherpenzecl (tel. 206). Veenendaal. De heer R. H. de Ruiter, Hoogstraat 16 (tel. 463). Rhenen. De heer C. Meyer, Heeren straat 58 (tel. 255). Wageningen. De heer J. P. Beyer, Hoogstraat 102a. Vertrouwd wordt, dal; de winkeliers in hun eigen ^belang en in dat van hun afnemers de totstandkoming van de be oogde herbevoorrading door spoedige in zending hunner formulieren zullen be vorderen. AANRIJDING Gisterenmiddag omstreeks half vijf vond Op het Autopark tegenover het po liticbureau een botsing plaats tusschen een bakfiets en een autobus. De bak fiets, geladen met flesschen geestrijk vocht, wilde voor den autobus langsrij den. toen de chauffeur vol gas gaf. en de carrier in de flank raakte. Hij beweer de door zijn beslagen voorruit de fiets niet te hebben opgemerkt. De schade, die overigens gering was, werd onder ling geregeld. 8-7-6-0-0 Kent U dit getal Acht - zeven - zes - dubbel nul, is een getal, dat in de afge- loopen weken herhaaldelijk in deze courant heeft gestaan. Geen wonder, want over dit getal kan niet genoeg geschreven en ge sproken worden. Het is een getal dat van bui tengewoon grootc beteekenis is. Het is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance. Iedere Nederlander moet dit getal kennen Maar er moet meer gedaan worden. Als U dit getal kent, en weet waarvoor het dient dan rest nog slechts de daad. Dan neemt U een girobiljet en stort Uw bijdrage voor de Ne derlandsche Ambulance. Honder den deden hun plicht reeds. Nu is het Uw beurt. Acht - zeven - zes - dubbel - nul, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Kantongerecht Voordat we het Kantongerechtsge bouw betraden, wisten we al waarop we deze zitting getracteerd zouden worden: de ondermaatsche visch. Op den Utrechlschcnweg en op de stoep voor het gebouw hokten de mannen, vrouwen en kinderen in hun schilder achtige kleed ij bijeen, gissingen ma kend omtrent de straffen die hun straks zouden worden opgelegd. Waar Spakenburgers zijn, is mr. Frima niet ver; ook ditmaal was hij present. Het Spakenburgsch volkje kennende, beloofde het een amusante zitting te worden. Maar eigenlijk zit er aan de heele zaak niets amusants; eerder triests. Hoewel men de Spakenburgers niet heelemaal hoeft te gelooven, als zij successievelijk beweren dat zij niks te eten hebben en daarom hun heil maar zoeken in het verkoopen van onder maatsche visch, toch is het duidelijk genoeg dat zij dc visch niet aan den man brengen uit baloorigheid jegens de wet. Want zij weten maar al te goed; dat de boetes niet gering zijn, en zelfs steeds hooger worden. Enfin, wat hen er ook toe gebracht heeft, vandaag stond dus weer een groot aantal visschers terecht. De amb tenaar van het O.M., mr. Albarda, zei, dat hij zoo langzamerhand wel de hee le bevolking van Spakenburg voor zich had gehad. Hij achtte het, mede omdat de verdachten door hun voor gangers voldoende gewaarschuwd kon den zijn, gerechtvaardigd hooge straf fen te eischen. De boetes gingen van ƒ10 tot 30. Het verweer der 'ver dachten was eensluidend: ik kan mijn familie toch niet laten verhongeren. Een verweer dat overigens bij het tri bunaal geen weerklank vond. Mr. Frima, die al deze veroordeelin gen lijdelijk had aangehoord, kwam in actie bij het aflezen van de namen J. H. en H. de J. Uil de dagvaarding bleek dat deze heeren ondermaatsche visch aan boord hadden, toen de poli tie hen kwam controleeren. De verdediger ging met de ten laste zijner cliënten gelegde feiten accoord, maar gaf de volgende verklaring Deze menschen hebben 's nachts ge- vischt in zeilbotters. Nadat zij het kuilnet hadden binnengehaald, stort ten zij deszelfs inhoud in de bun. waar na zij zich ter ruste legden, daar de wind was gaan liggen, In de bun be vond zich natuurlijk ook ondermaat sche visch; tengevolge van de duister nis hadden zij geen gelegenheid de vangst te sorteeren. Toen zij des och tends om een uur of tien werden ge wekt door de politie, die langszij was komen varen, waren ze erbij. Daar hier geen -sprake was van opzettelijk vangen van ondermaatsche visch, en daar een artikel van het Visscherij- regtement de bepaling bevat, dat de visch een uur aan boord mag blijven om gesorteerd te worden, vroeg pl. ontslag van rechtsvervolging, of ten minste schuldigverklaring zonder op legging van straf. Het. O.M. verklaarde zich ontvanke lijk voor het pleidooi van den geach te» verdediger, doch meende een zwak punt te hebben ontdekt in de zinsnede over den tijd waarop de schippers waren gewekt. Het was toen toch al OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. BERICHT No. 20. In bericht No. 19 betreffende de hoogst toelaatbare prijzen van groenten en fruit, dat Dinsdag. 12 Augustus J.l. ts verschenen, z(jn in een aantal dag bladen eenige onjuistheden geslopen. Hieronder volgt daarvan de verbetering. Komkommers: boven 850 gram 0.22 per stuk 700/850 gram 0.19 600/700 gram 0.15 500/600 gram 0.11 Kropsla: 0.08 Hiermede vervallen de overeenkomstige opgaven in bericht. No. 19. Benaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. BERICHT No. 21. Bij verkoop door den kleinhandel mogen de in de eerste kolom genoemde prijzen ten hoogste aan het publiek In rekening worden gebracht. (In deze prijzen Is de thuisbezorging en bet panklaar maken Inbegrepen). Bij verkoop door Jagers, groothandelaars en opkoopers aan het publiek mo gen ten hoogste de prijzen, genoemd in de tweede kolom worden berekend. (In deze prijzen zijn de kosten van verzending, verpakking en panklaar ma ken niet JnbegTepen). Wilde eenden ƒ2.10 per stuk 1.25 tot 1 Oct. per stuk 1.35 van 1 Oct. af p. st. Fazanthaan 2 90 2.10 Fazanthen „2 70 2 00 Korhaan 2.90 2.10 Korhen „2 70 2 00 Jonge patrijzen 1.50 1.00 Oude patrijzen „1.00 Houtduiven 0.75 Talingen 0 90 Wilde ganzen 3.00 Hou (snippen 1.70 Watersnippon 0.80 Goudpluvieren 0.80 Wilde konijnen 1.70 Hazen volle (meer dan 3 kg.) „3 00 Hazen (2 kg. tot 3 kg.) 3.00 Hazen (lichter dan 2 kg.) 3.00 Edehvild geheel 185 rug 2.70 achterb1 70 andere deelen 1.55 Dam wild geheel 185 rug 2.70 achterb„170 andere deelen 1,55 Reeën geheel 2.85 rug 4.10 achterb2.55 andere deelen „1.90 Wilde zwijnen geheel 2.50 rug ,3 80 andere deelen 2.00 Mouflon geheel 2.85 rug 4 10 achterb2.55 andere deelen 1.90 Tamme konijnen 2.70 Hel vragen van hongere prijzen Is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebrc baar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 0.50 0.40 0.50 1.00 1.15 0.50 0.50 1.10 0.80 in de huid p. kg. zonder darm In brand geschoten vijandelijke tank langs een opmarschweg bij den Boeg in de Oekraïne. (Weltbild - Poygoon.) langen tijd licht; de visschers hadden de visch dus veel vroeger kunnen sorteeren. Mr. Frima vond deze opmerking wei nig steekhoudend; de visschers waren omstreeks half vijf naar kooi gegaan; indien de windstille had plaats ge maakt voor een stcvigen bries, waren zij wel wakker geworden. Maar nu was er toch geen werk aan de winkel. De kantonrechter, mr. Muller Massis besloot de zaak acht dagen aan te hou den, om de verbalisanten te kunnen hooren. Vorder werden nog eenige zaakjes behandeld, waarvan de aantrekkelijk ste wel een verwikkeling om een beerput betrof. Een Engelsch leeraar te Baarn had een beerput in zijn tuin, die tengevolge van een defect een zeer onaangename lucht verspreidde. Hij besloot de koe bij de hoorens te vatten en groef de put bloot; het bleek dat het deksel gebroken was. Toen hij bezig was met het treuren over dit deksel, werd hij geverbaliseerd. Het is n.l. verboden overdag werkzaamhe den aan beerputten te verrichten. Het verhaal van verd. was zeer plas tisch, dus niet onverdeeld smakelijk. De kantonrechter trok onwillekeu rig zijn neus op, maar bekeek de zaak toch van den humoristischen kant, en legde den leeraar, die zei zoo weinig te verdienen omdat de belangstelling voor Engelsch zoo gering was(!) vijf tig cent boete op. RIJWIELTOCHT OP DE OOSTELIJKE VELUWE Zondag 24 Augustus organiseert de A.N.W.B. een rijwicltocht met onbeken de bestemming op de Vcluwe. waar een korte wandeling .aan verbonden is. Bondsleden en hun introducé's kunnen zich op de Bondsbureaux, o.m. te Arn hem cn te Den Haag doen inschrijven en ontvangen na afloop van den tocht een smaakvolle herinneringsmedaille. De deelnemers kunnen den tocht naar keuze aanvangen in Arnhem (Velp), Apeldoorn. Zutphen of Dieren (Elle- com). De inschrijving sluit op 18 Augus tus a.s. „VRIJHEID VAN MEENING IN OORLOGSTIJD" Hedenavond van 7 uur 45 tot 8 uur spreekt voor de microfoon van den Nederlandsche Omroep (Hilversum 2) Max Blokzijl over „Vrijheid van mee ning in oorlogstijd". MARKTBERICHTEN 13 Aug. Tomaten 1317 ct„ druiven 6575 ct., meloenen 2836 ct„ Prëcoce de Trévoux 1025 ct., kruideniers 3015 ct. yellow 1525 ct.p perzikroode zomernppel 1525 ct.. Early Victoria 1220 ct., roode bessen 1822 U ct., zwarte bessen 42 ct., kruisbessen 16 ct.. roodekool X 4.50: savoy- kool f4.50; spitskool 13.50; snybooncn 14 ct.. stambooncn 1014 ct., pronkers 10 augurken 7—27 ct„ komkommers f5.50 f 13.50; bloemkool 912 ct.. breekpeen 4- ct., bnspeen 45 ct., stokboonen 1620 c' uien 6 ct., bieten 4 ct., andijvie 8 ct., rabar ber 7 ct., postelein 10 ct., sia 40 ct.. selderij 1423 ct., peterselie 1015 ct.. suikerperen 1015 ct.. Eld. blauwen 4650 ct., rogpruim 33 ct„ perziken 5—23 ct., spinazie 29 ct. Markt Barneveld 14 Aug. Flulmveemarkt. Oude kippen f 1.60f2.60; oude hanen fl.50f2.75; jon ge hanen f 0.60—r 1.75: N.H. blauwen f2.35 f2.75 p. kg.; Jonge hennen fl.50f3.25; Jonge ganzen f 4f 8; tamme eenden f 0.75 f 1.35; ganzen f8f 12; kalkoenen f" f 15 p. kg.: tamme konijnen f4f7; wilde konijnen f 0.90f 1; piepkuikens f 0.25- ro.35. Aanvoer 10.000. Handel vlug. Eiermarkt. Eendeneieren f7 p. 100 stuks Aanvoer 80.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 120f 200; biggen f 12 f 19; nuchtere kalveren f 8i 20. Aanvoer 120 st. Handel Iets vlugger. Veemarkt 's-IIerl ogenboseh 13 Aug. Op de markt van heden waren aangevoerd 1971 stuks, w.o.: 910 Runderen, 126 nuchtere kalveren, 701 biggen, 25 zeu gen, 43 loopers. 166 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoelen f 280—f 440 p. st.; Jongvee f 180—f 270 p. st.: graskalveren f 140f190 p. st.: nuchtere kalveren f 36f 50 p. st.: zeugen f 130f 190 p. st.; loopers 17f 12 p. st.: biggen f45 132 p. st.; lammeren f30f.40 p st. Overziclit. Rundvee aanvoer góed. met vlotte handel en hoogere prijzen. Jongvee ruimere aanvoer, handel vlug. Iets hooger. Nuchtere kalveren aanvoer goed met ruime levering aan de Centrale, prijzen vast. Fok- varkens matige aanvoer, kalme handel, prijs houdend. Biggen matige aanvoer, prijzen laag. handel flauw. Schapen en lammeren vrij goede aanvoer met goede handel en hoo gere "prijzen, veel goede kwaliteit. Markt Gouda 14 AUg. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 766 stuks, waarvan: 64 Magere varkens f20f30 p. st.; 210 biggen f8f 12 p. st.; 162 runderen; 11 nuchtere kalveren, overge nomen veehouderij centrale: 3 grnskalveren; 16 bokken en geiten f 10f30 p. st. Handel in alle soorten stug. Algemeene markt. 149 Partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk f62.50: 2e kwal. f59f61. Handel vlug. 500 Partijen eieren-, regeeringsprijzen. CÓöp. Zutd-Hollandsche Eiervelling. Aanvoer 84.000 Kipeieren, regeeringsprijzen. CENTRAAL KANTOOR IS TEVREDEN Yacantie! Langs de wegen trekt een bonte stroom vacantiegangers. Tienduizenden Nederlanders trek ken er te voet, per fiets of per spoor op uit en bezoeken musea en kasteelen, stille dorpen en stadjes, duinen, bos- schen en heidevelden. Overal zijn pen sions, hotels en kampeoreentra overvol met mensehen, die, ver van dc steden met hun kantoren en fabrieken, nieuwe krachten voor het dagelijksch werk ver zamelen. Maar niet iedereen heeft va- cantie. In een buitenwijk van Den Haag staat een groot schoolgebouw. De scholen zijn nu gesloten, maar in deze voor malige school heerscht groote bedrijvig heid. Reeds vele maanden is hier het Centraal Distributiekantoor gevestigd, het middelpunt van die ontzaglijke or ganisatie, die zorgt, dat alle Nederlan ders een gelijk doel ontvangen van do in ons land aanwezige voorraden. De distributiedienst kwam tijdens de va- cantie voor bijzondere moeilijkheden te staan, zoodat een aantal maatregelen getroffen werd om alle vacantiegangers van het noodige te kunnen voorzien. Do heer S. de Hoo. directeur van het Cen traal Distributiekantoor, deelde aan hel V.P.B. een en ander mede over de op gedane ervaringen. Nagenoeg geen klachten. „Het verheugt mij bijzonder U tc kunnen verzekeren, dat ailes goed ver loopt en door de getroffen maal regelen de hotel- en pensiongasten overal vol doende voedsel kunnen krijgen. Zooals U wel weet, is de reislust de zen zomer bijzonder groot, zoodat ver schillende streken, o.a. de Vcluwe. vol gasten zijn. Toch ontvingen wij bijna geen klachten, hoewel ik hel volgende gaarne grootere bekendheid zou willen geven Vele menschen zijn naar buiten ge gaan in de verwachting daar eens lek ker en overvloedig te eten. Dc meening, dat men op het land alles le kust en te keur kan krijgen, is ten eenenmale onjuist en ik hoop. dat degenen, die om die reden naar buiten gingen, hun ver gissing hebben ingezien. Nu komt het helaas voor, dat deze menschen, als zij in hun verwachtingen omtrent een lui lekkerland teleurgesteld worden, dit aan de hotel- of pensionhouders wijten en hun onaangenaam bejegenen. Een der gelijke houding is natuurlijk verkeerd, want deze doen. zooals ik uit ervaring weet, hun uiterste best om het hun gas ten naar den zin te maken. Verder valt het. me op. dat het pu bliek nog altijd le roekeloos met de fietsbanden omgaat, terwijl het toch al gemeen bekend is, dat er slechts een zeer gering aantal verstrekt wordt. Men denk „het komt wel in orde", maar dat komt het. als men zoo doorgaat, beslist niet. Het maandelijksche contingent banden wordt na de vaeantie niet ver hoogd". Enkele wenken voor de reis. „Kunt. U nog enkele wenken voor de reis geven?" „Het publiek houdt zich uitstekend aan de getroffen maatregelen, maar er zijn wel enkele punten van onder geschikt belang, die ik kan vermelden. De ervaring leert, dat bij een langer verblijf in hotel of pension vaak de sui kerbon vergeten wordt. Een andere fout is. dat men over liet algemeen alle dis tributiebescheiden medenecmt i.p.v, de benoodigde bonnen af te scheuren en slechts deze mede te nemen. Dit werkt verlies der kaarten in de hand. Men be hoeft niet alle bonboekjes uit angst, dat deze thuis door bombardementen, brand enz. verloren zullen gaan. in den koffer te pakken, daar in gevallen, dat van verlies door overmacht, sprake is, nieuwe bonboekjes verstrekt worden. Dit alles is echter van ondergeschikt belang: dc hoofdzaak is, dat dc getrof fen regelingen goed voldoen en men dus zonder zorgen voor distributiemoeilijk heden op reis kan gaan. (Nadruk verboden.) wm. een 14 AUGUSTUS „Heeft u er wel eens over nagedacht, hoe schier alles, dat u dagelijks omringt, dat u dag in dag uit gebruikt, gemaakt is door men- schenhanden en zoo dit al niet geheel juist is. dat toch menschenhanden de machine bedienden, die het voorwerp vervaardigt Aldus een vraag, in een onzer provinciale bladen gesteld en waardoor nog eens de bijzondere aan dacht wordt gevestigd op het werk on zer handen. Naast den geest hebben ook de han den een groot aandeel in de totstand koming van velerlei, dingen. Een hand is een sieraad, heeft eens een dichter gesrangen de hand is een sieraad, De hand kan voelen, denken [en verhalen En op het doek soms bevende vertalen Wat in de menschen ziel [geschilderd staat. Ja, schoon kan het werk der handen zijn en schoon de handen zelf. Schoon zijn de handen van de moeder, die liaar kindje wascht en kleedt, de hand van den vader, welke zegenend rust op het hoofd van zijn kindschoon rijn de handen, die gevouwen worden in een smeek end gebed of in een stille dank zegging. Wonderschoon ook kunnen de handen rijn, die de aardappelen uit den grond halen, die zaaien en die oogsten, die een edelsteen zetten in een monstrans, die een miniatuur-uurwerk construeeren of repareeren. Schoon rijn de oude handen van den handwerksman, rimpelig geworden in een leven langen, gestagen en noesten arbeidHebt eerbied voor ze. want het moeten goede handen zijn, die zoolang het werk met liefde hebben gedaan! Ontroerend schoon kunnen die han den zijn In een van zijn laatste levensjaren heeft Frederik van Eeden in een, mis schien niet tot zijn gaafste werk be- hoorend, maar toch nog altijd voor treffelijk gedicht, waarmee wij dit. dag boekje willen beëindigen, zijn handen bezongen Ik kijk naar mijn oude handen Hun taak raakt bijna gedaan, Brachten ze eer of schande, Brachten ze zegen aan? O, mijn handen, mijn handen. Nu moeten ze spoedig vergaan. Ze hebben al putten en scheuren. Vlekken geel, die geen water afwischt O, al te groot vertrouwen Wat hebben ze vaak zich vergist! Mijn handen, mijn handen, hoe dikwijls Hun schoonste bedoeling gemist. Zij beginnen reeds te beven In verlangen naar eeuwige rust. Dan is 't laatste woordje geschreven. Het laatste kaarsje gebluscht En mijn handen, mijn handen. [voor 't laatst nog Door lieve lippen gekust. Nog ééns doet mijn wil zé buigen In vereeniging tot elkaar Zoo zullen rij blijvend getuigen Van mijn gang naar der Zaligen schaar O, mijn handen, mijn handen. [verstijf dan In durend aanbiddingsgebaar! G. A. W. dissertaties en jaarverslagen kunnen door onze machinale zetterij snel en billijk gele verd worden. K.V. Drukkerij Onnes, Snouckaertl. 9 Adv. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Huurhuizen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 14.3022.0G uur. Oltleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0031.00. ültleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u., 14.3020 uur. ültleening dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-Théatre. Maandag, Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend 1. Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 8 t.m. 14 Augustus „Voor Dultsc'nland start". City-Theater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 8 t.m. 11 Augustus „Marionetten". Van 12 t.m. 14 Augustus „Hoera, er ls een stamhouder". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 8 t.m. 11 Augustus „Amsterdam bij nacht". Van 12 t.m. 14 Augustus „Bobbl# krijgt van leer". Vrijdagavond 15 Aug.. 16 Aug. en 13 Aug. Zomerfeest Spceltuinvereeniglng Leusder- kwartier. Tot eind Augustus Glldehuls Ten toonstelling schilderden en kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. Zaterdag 16 Aug. 's avonds 7.30 uur. Con- tzaal ,,Dc Valk" Opvoering van de re- ..De zomer in het hoofd" door „Het Schouwcabaret". 29 Augustus Grand Theatre Concert Residentie-orkest voor Duitsche weermacht cn genoodigden. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 14 Aug. 21.08 tot 15 Aug. 6.21. Maan 15 Aug. op 0.12 onder 15.13 (l.k.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1