DÊ DIEREN VAN TARZAN de dochter Fabrikant ONDERWIJS De Moord te Borger- Compagnie FEUILLETON AMERSFOORTSCHE COURANT - DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941 VESTIGINGSEISCHEN In de Staatscourant zijn opgeno men vestigingsbesluiten, waarbij wordt bepaald aan welke voorwaarden meet worden voldaan voor het verkrijgen van vergunning tot vestiging van een terrazobedrijf, mineraalwaterbedrij f of een kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. ONDERRICHT IN DE STATISTIEK In de laatste decennia is de sta tistiek gegroeid tot een instrument, dat allengs onmisbaar is geworden in de maatschappij. Meer en meer blijkt dat de Overheid, het bedrijfsleven en de wetenschap zonder statistiek hun taak niet naar behooren kunnen ver vullen. 1 Naarmate echter de belang stelling voor de statistische bestu- deerineswijze toeneemt, zal er een grootere behoefte ontstaan aan ge schoolde statistici. Immers ponder scholing is het niet mogelijk van de statistische# methode gebruik te ma ken. De universiteiten buiten beschou wing gelaten, bestond er tot voor kort geen instelling, waar iedereen onder richt kon ontvangen in de statistiek en haar methoden. De Nederlandsche Stichting voor Statistiek, welke staat onder voorzitterschap van den direc teur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dr. Ph. J. Idenburg. heeft het tot haar plicht gerekend, in deze leemte te voorzien. In Januari 1941 organiseerde zij voor de eerste maal eer schriftelijken cursus in de statistiek onder toezicht en lei ding van bekende en bekwame sta tistici van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Honderden belangstel lenden meldden zich als cursist aan. Deze eerste cursus loopt weldra ten einde. In December van dit jaar wor den de examens gehouden ter ver krijging van het aan dezen cursus verbonden diploma „Statistiek". Vóór deze cursus ten einde is, zal reeds een begin met den tweeden cursus worden gemaakt. De aan vangsdatum is gesteld op 15 October 1941. Zij, die inlichtingen omtrent den nieuwen cursus wenschen, kun nen zich richten tot de Nederland sche Stichting voor Statistiek, Oost- duinlaan 2, 's Gravenhage. SCHOONSCHRIJVEN M. O. Den Hang. Geslaagd d(f heer A. J. Beun, Rotterdam; de daroom A- C. M, Bos, en W. M. de Bruin, Den Haag. RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6 15 Gramofooumuziek. 6.50 Ocbten.l- g] nastiek. 7.00 Gramofoonmaziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.Ü.: Nieuwsberichten. S.15 Gramofoimmuz. 915 Voor de# huisvrouw. 9.25 Gramo- loonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.2U Sylvestre-trio. 12.1(0 Gramjfoon- muziek. 12.2-5 Voor den hoer. 1"2.4Ó Al- munak. 12.45 B-N.O.Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Groninger Or- k -Ivereeniging. 2.15 DeGooilanders. 3.i 'J Voor de vrouw. 3.20 Zang en pi mo. 1.00 Bijbellezing (Voorbereid duur de Chr- Radio. Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5 15 B.N.O.Nieuws-, economische c-n be ;r?berichten. 5.30 Jeugdstormkwartier. •V 5 Schrammelkwartet. en soliste. 6.15 V'ior de binnenschippers.Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 7.00 A tueel halfuurtje. 7.30 Volkszang- k -r met pionabegeleiding. 8.00 Grama- fc. umuziek. 8.15 Causerie „Voiksge- zondheid". 8.30 Uit de voorraadkamer (on.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9-45 B .0.: Nieuwsl>erichten. 10.0010.15 B. 0-: Lngelsche uitzending: The Di -n Achievements in the Netherlands In os. HILVERSUM II, 301,5 M. <15—-g oo Zie Hilv. I. 8j00 B.N.O.: Ni uwsberibhten. 815 Gramofoonavuz- Morgenwijding. 10.20 Pianovoor- draeht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramo- foonnulziek. 12.4-5 Orgelconcert. 12.45 I N.O.: Nieuws- en economische berieh- U-n. 1.00 Rocmeensch orkest Gregor -lerbar.. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.15 Kurt Hohenberger en zijn orkest. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte Opera „11 Trovatore" (Gr.pl.)- 4.00 Graiqp- foonmukiek. 5.00 Bijbellezing. 515 B.N.O.: Nienws-, economische- en betirsbericliton. 5.30 Ensemble Fandi Bulogh. 600 GramofoonmuziKk. 6.15 Salonorkest. 7.00 Actueel halfuurtje, 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Reportage. -•Mi RotGrdamsch Philharmonisch Orkest en solist. (8.459.00 Boekbe spreking). 9-45 B.N.O.: Nieuwsberich- ii-n.*10.00 Dagsluiting (Voorbereid door il Chr. Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. J Huisvrouw, ivij raden U I In Uiv eigen belang, ZUINIG met gas, I Anders moet het met dwang. KANTTEEKENING Gr. We zijn weer thuis. En het is een beetje verve lend om het te erkennen, maar, eer lijk is eerlijk, het is ons „thuis" nog wat vreemd. We hebben in nogal groote hotels en pensions vertoefd en nu zijn onze hulskamer en onze salon heusch ietwat klein. Ook we had den dat nooit zoo opgemerkt iet wat burgerlijk van inhoud. Je kunt je eigenlijk niet goed keeren. Altijd die tafel in het midden b.v. Als we het eens wat gingen veranderen?" Dit is een specifiek verschijnsel van thuisgekomen rèizigers, die een paar weken op Terug van een te grooten vacantie voefc hebben ge- leefd. Maar ook voor meer een voudige vacantie-gangers is zoo'n thuis, waar je in terugkomt, om het precies te vinden zooals je het ver laten hebt, vreemd en ongezellig. Het doet een beetje onhuiselijk aan en de lust ls er niet 'direct om die sfeer te veranderen. Mevrouw kan maar niet een-twee-drie van „dame op reis" omgetooverd worden in „vrouw in haar huis". Die overgang kost eenige inspanning. Een soort geestelijk proces. En een niet onge vaarlijk proces. Alles wat tijdens de zen toestand van de ziel geforceerd wordt, verhoogt het risico van een totale inzinking Men zegt in de gewone spreekwijze, dat men weer op „dreef" moet ko men. Op dreef komen is een goed' woord. Als we er den tijd maar voor nemen. En vooral als we onze huis- genooten er den tijd maar voor gun nen. We zijn weer thuis. En we zijn tevreden. Dat kómt óók voor. Tevreden, omdat we weer thuis zijn en we wederom ons zelf mogen zijn. Het leven op reis, zoo her en der, tusschen zooveel andere men- schen en in andere omgeving, heeft ons inspanning gekost. Van in den trein af, tot: weer thuis, zijn we een beetje een ander geweest, dan die^we waren. Vooral een beetje méér dan die we in werkelijkheid zijn. En dat ging ons geroutineerde menschen in den gapg des dagelijkschen levens, als we zijn natuurlijk best af, maar, nu we weer onder-ons zijn, hebben we toch weer iets van het gemak -terug, dat zelfs wel eens naar voren komt in het gebruik van mes en vork. Of in het aantrekken van een oud huisjasje, of in^het zitten in je overhemd, of enfin, het leven heeft van die gezellige gemakkelijk heid j es, waardoor we ons, binnen de perken van onze persoonlijkheid ..lekker" voelen. Ook daarvoor heeft onze welvoorziene taal weer zijn slui tend woordhet gemak dient den mensch. En zoo komt er een onmiskenbare behagelijkheid over ons, nu we weer thuis zijn, want immers: zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. We zijn weer thuis. En er ligt post. Kranten die niet opgegeven zijn naar ons vacantie- adres te zenden. Kranten van twee weken oud. En er zijn brieven, circu laires en misschien rekeningen en belasting-waarschuwingen. Het leven draait door, ook als wij er tijdelijk tusschen uit zijn. Het leven met zijn ups-and-downs draait door. Maar: de melkboer belt niet en de bakker belt niet. Die weten, dat we op reis zijn en die moeten persoonlijk Inge licht worden omtrent onze weder komst in het straatje. Er is melk in het kannetje, die zuur geworden is. En er is droog brood, dat zoo hard is als een bikkel. Er zijn nog drie omgekrulde uitgedroogde plakjes bo- terhammenworst en het eau de co- logne-fleschje ligt op tafel, waar u naar gezocht hebt. toen u in den trein zat. We zijn weer thuis. En we zijn dankbaar. Daar zit cli max in onze waardeering. Dankbaar is meer dan: tevreden. Dankbaar voor het genotene. En in onze huiskamer overvalt ons iets van een ontroering: Het is heerlijk geweest. In onze beste oogenblikken hebben we dat tijdens onze vacantiereis ook wel ervaren, maar nu we weer thuis zijn en we het geheel kunnen over zien, nu klopt het aan ons hart. We zijn dankbaar. .Wie zijn we dank baar? Per slot is er altijd wel iemand die we dankbaar kunnen zijn. De vrouw: haar man. Kinderen: hun vader. De man Zeg niet te vlug, dat de man geen object heeft voor zijn dankbaarheid, omdat hij alles betaald heeft. Want de geneugten van de reis zijn niet in contanten te calculeeren. De dankbaarheid om de vreugde van de reis kan ook voor den man, die alles heeft betaald, de dankbaarheid zijn aan zijn vrouw en zijn kinderen voor hun: gezelligheid, hun opgewektheid en voor hun dankbaarheid. We zijn weer thuis. Stop. laten we in vredesnaam niet sentimenteel worden. Dat zou ons tot een eeuwige schande zijn. We zijn weer thuis LIJK OPGEHAALD Uit het water van den Haringvliet te Rotterdam heeft de rivier-politie het lijk opgehaald van den 63-jari- gen J. M. S. gewoond hebbende in de Cronjéstraat aldaar. Men vermoedt dat de man. door de duisternis .mis leid, te water is geloopen. VREUGDE EN .ARBEID De werkgemeenschap Vreugde on Arbeid van het N.V.V oper.t op Za terdag 6 September het wintersei zoen en wel te Utrecht met ri op voering van de operette ..Lentelucht" van Josef Strauss, door het gezel schap „De Haagsche Operette". x KORTE BERICHTEN Naar Canadian Press uit Ottawa meldt, heeft de Canadeesche regc-e- ring den uitvoer van steenkolen naar de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon verboden. Naar uit Vichy wordt gemeld, hebben Fransch Marokko en Portugal een handelsverdrag goteekend. Naar aanleiding van zijn 62e overwinning in de lucht ls aan den eersten luitenant Philipp als 33sten officier der Duitsche weermacht het Eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Roosevelt heeft den procureur- generaal, Francis Biridie, benoemd tot minister van Justitie als opvolger van Jackson, die rechter in het hoogcr gerechtshof is geworden. Verplichte Filmvertooning „DE EEUWIGE JOOD" D? Staatscourant van gisteravond bevat een besluit no. 1 van den secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 22 Augustus 1941. ter uitvoering van het besluit van 9 Juli 1941 be t-effende het verplichtend stellen van dg vertooning van bepaalde films. Blijkens dit besluit zijn alle onder nemers van bioscopen in Nederland verplich'. in het tijdvak van Vrijdag 29 Augustus 1941 tot en met Donder dag 30 April 1942. volgens een door den Nederlandschen Bioscoopbond na instelling van het Filmgilde door het Filmgilde op te stellen plan, in openbare voorstellingen te vertoo- r.c-n de film ..De eeuwige jood" („Der ewige Jude"). De secretaris-generaal kan in be paalde gevallen van deze verplichting ontheffing verleenen. INBRAKEN OPGEHELDERD In de omgeving van Wapenveld iGeld.i zijn den laatsten tijd ver se! ïeidene inbraken gepleegd in vil la's. Door een burentwist is de politie thans op het spoor van de daders gekomen Zes mannen zijn gearres teerd. Een deel van den buit is te ruggevonden. Ook de Echtgenoot van baker T). vergiftigd? Deze machine vliegt niet meer legen Duitschland! Een door de soldaten van het tankwapen n#rgeschoten Sovjet-bommenwerper P. K. Vorp%hl-Hoffmann). BINNENLAND EDGAR RIGE BURROUGHS LIJK OPGEGRAVEN Omtrent den moord door vergifti ging, gepleegd op de echtgenoot® van den heer A. Molema. te Borgercom- pagnie. vernemen wij nader, dat er thans ernstige vermoedens zijn ge rezen. dat ook de echtgenoot van ba ker'D.. die acht rpaanden geleden in Zuidwending is overleden, geen na tuurlijken dood is gestorven. In ver band hiermede heeft de justitie uit Groningen zich naar Veendam be geven om een nader onderzoek in te stellen. Gisteren is het lijjc van den heer D die op de begraafplaats te Ommelanderwijk was begraven, op last van de justitie opgegraven en naar Yeendam overgebracht, waar de Justitie sectie heeft doen verrichten. 60. Vooraan liep de Rus. Toen de heldere stralen van de tropische maan een oogenblik door de wolken braken, had Rokoff reeds gezien, dat de man. die voor hem stond. Lord Greystoke was en hij schreeuwde dolle comman do's naar zijn volgelingen om het vuur te openen. Tarzan trok .Jane achter zich en met een vluggen sprong rende hij naar Rokoff, juist toen een man achter den Rus vuurde in de richting van den aamman. Maar het schot was in het wildé weg gelost, want iets anders had op dat oogenblik de aandacht van den man getrokken. Op den touwladder verschenen de le den van den "wilden troep. Vijf snet- terende apen. mansgroot, met ver vaarlijke slagtanden en sterke grijp armen, onder leiding van een reus- achtigen zwarten krijger, wiens lange speer glinsterde in het maanlicht. Achter hem verscheen een ander schepsel en van den heelen troep was dat wel het meest gevreesde. Het was Sheeta, de panter, met woedende, fonkelende oogen. die hem vol haat en bloeddorst aankeken. Rokoff. doo- delijk verschrikt, strompelde achter uit tusschen zijn twee makkers in en trachtte op het voorschip te komen. Bij het zien van den woesten troep vluchtten de overigen in alle rich tingen, ten minste zij, die dat nog konden, want de sterke armen der apen van Akoet en de vrèeselijke klauwen van Sheeta vonden meer dan een slachtoffer. Vier mannen ontkwa men en verdwenen in het vooronder, waar zij Rokoff vonden. Woedend over zijn vlucht in de oogenblikken van gevaar en zijn brutaal optreden, wilden zij zich nu op hem wreken. Ze smeten hem op het dek. Tarzan zag den man te voorschijn komen - maar één was er, die het nog eerder had gezien. Dat was Sheeta en met een hevig gebrul en opengesperden muil rende het geweldige dier op de» doodsbenauwden man toe. (Wordt vervolgd) VAN DEN ROMAN door EEKA. 6 De dochter van den baas ws vandaag bij ons op bezoek, verteld: zij. ik moest haar de fabrieken la ten zien. Zoo. zoo. een eerebaantje, lachte Lize's vader. Heeft jullie directeur eer. doch ter, dus hij is getrouwd? vroeg me vrouw Groen verbaasd. Min of meer. Liae lachte om het gezicht van haar móéder. Vindt u het zoo vreemd, moes? En nu begon Lize te ^vertellen, van het bezoek, van Heieen Baenders er. her aardig c.i vriendelijk zij w3s aefreest. Mevrouw Groen kerk daarbij zuch tend naar hoar kind Lu- kaam ve te kort, dacht zij >:nij::g cr. -.i moeizaam op om de tafel af te rui men. Lize hielp haar daarbij, zij dacht terwijl z(j met haar moeder u. n de vaten afwaschte. aan ae elegant se- kleede Helcen en probeerde eteb het leven voor te stel n, dat di'. -n haar oogen zoo bevoorrechte m isle, leidd Haar fantasie ging daarbij mot haar op den loop en was ver verve u.crd van de werkelijkheid, maar dat wist de e< nvoudige Lize niet, hoe zou zij ook. Had zij zoo lang zij het zich heugde, (net altijd over zuinigheid hooren -preken en toen zij eindelijk de voor - ze:f fantastische som van hon- a :'d au leien maandelijks verdiende, k- :r. de bezuiniging in ae zaak waar haar vader werkte en het visioen, dat - m t die fantastische eigen ver- (i.c-nde honderd tuiden aan Lize's ho- v. i.n had vertoond, verdween als een fata morgana. Haar eenige weelde na haar aan- .-V-: als privé-secretaresse van mijnheer Baenders, was, wat zij nu avond vrij was en niet meer behoef de te leeren, zooals zij tevoren ijverig an om dozen post te veroveA rt n. ZO kon nu 's avonds lezen en zich verdiepen in de fantastische levens- oeu leni-vrn van papleren helden ihoki inner.. waarna zij 's nachts hcim.Wijk droomde van een of ander •■var.der, dat zij. Lize Groen eens zou hele ven. Waarom ook niet? Zij was immers nog jong en eens kwam toch het gelukIn ieders leven? r Heieen had zich vast voorgenomen nog vanavond met haar vader te pfa- c-n. doch cr kwam niets van. Me vrouw Baenders had gasten voor het middagmaal uitgenoodlgd. en Heieen dus verplicht haar moeder, ook a het diner, bij de conversatie te as.-: .steeren. Mevrouw Baenders was de ïeleur- (hng over Heieen's weigering om zich op haar verjaardag met Èvert van Aardenberg te verioven, nog niet boven gekomen. Haar houding te genover Heieen was daarom niet bij zonder vriendelijk, daarbij kwam nog, dat het mode-atelier Leersons de stoffen, die mevrouw Baenders in de sralenboeken had uitgezocht, niet voorhanden had. Nu kwam ham ja pon niet gereed voor het reisje, dat zij samen met haar man zou doen. Me vrouw Baenders had enkele opmer kingen gemaakt, die de firma Leer sons erg onaangenaam in de ooren hadden geklonken en was dadelijk daarna naar een-andere bekende fir ma gegaan. Zij was echter ook daar niet geslaagd en dit had er niet toe bijgedragen haar stemming vroolijk te maken. Bovendien was Heieen dezen avond zeer zwijgzaam en Baenders, die gewoonlijk hun gasten prettig kon bezig houden met zijn altijd ge animeerd gesprek, scheen met zijn gedachten afwezig te zijn. Of er moei lijkheden in zaken zouden zijn? vroeg mevrouw Baenders zich af. Mevrouw Baenders had, als haar man zoo afge trokken was. maar een gedachte: moeilijkheden in zaken! Moeilijkhe den in zaken bracht zij altijd in ver band met armoede en gebrek lijden, een middenweg kende zij niet, en daar zij zich geen voorstelling kon maken van zuinigheid en het verschil tus schen dit en armoede niet kon zien. werd een dergelijke toestand in haar verbeelding tot een zwarte ellende. Daar zat zij nu. in haar weeldcrigen smaakvollen salon, 'deze verwende mevrouw Baenders en tobde hulpeloos over een probleem, daf alleen in haar verbeelding bestond Opeens echter voelde zij den blik van haar man op- zich gericht, een verwonderden, vra- genden blik en zij. merkte op hetzelf de oogenblik, dat, zij al geruimen tijd tobbend Jiad gezwegen. Met een rukje richtte zij zich op in haar stoel en luisterde naar het gesprek, dat haar man, nu weer vTót en glimlachend, gaande hield. Een last viel van haar af en zij wenkte met haar oogen naar Heieen om te bellen. Zij had voor een oogenblik geheel vergeten, dat de thee gepresenteerd moest worden en nu had zij dezen middag nog wel zulk een beeld van een zilveren theepot gekocht. Haastig gaf zij het binnen komende meisje een. paar fluisterende bevelen en hoordé intusschen, dat haar man, die aan het andere einde van de kamer temidden van de hee- rencasten zat. begon te lachen. Zij zuchtte nog eens verlicht, gelukkig, zoolang Willem nog zoo vroolijk en van harte kon lachen, was alles in orde. zij behoefde dus niet met ge stopte kousen en een gelapte japon rond te loopen. Mevrouw Baenders' fantasie tooverde haar de dingen al tijd in de sterkste kleuren voor. Opgewekt, door het lachen van haar nan. begoh zij ook te praten en wenkt Heieen om het meisje bij het bedienen der gasten te helpen. De van Aardenbergs waren niet ge komen. zij wilden blijkbaar Heieen op geen enkele manier beïnvloeden. Evert'. ouders hadden van hem ge hoord, dat Heieen de verloving nog eenige tijd wilde uitstellen en in te- genstel ing met mevrouw Baenders. keurden zij dit goed. Heieen en Evert waren beiden nog jong. zij konden stellig mg een poos wachten, ja, de van Aardenbergs vonden het voorstel van He een zelfe zeer verstandig. Me vrouw Baenders kende deze meening, maar was er door gegriefd, zij voelde zich er door achteruitgezet, men hechtte blijkbaar meer waarde aan het oordeel van een jong meisje, dan aan haar doorzicht van oudere vrouw. Het 'stond Immers voor haar vast, dat het beter was geweest als Heieen ver loofd was, want kwamen er dan moei lijkheden in zaken, dan was de toe komst van Heieen verzekerd en voor zichzelf behoefde zij dan ook niet meer zooveel zorg te hebben. Mevrouw Baenders hield deze meening voor haar man geheim, zij huldigde het principe, dat 15en c-en man niet alles behoefde te vertellen. Hoe het echter stond, mevrouw Baenders weet haar teleurstellingen alleen aan Heieen. De toestand was hierdoor voor He- leen, sedert haar verjaardag, minder prettig geworden, vandaar ook, dat zij het plan had met haar vader te spre ken. Het iederen dag samenzijn met haar moeder, die haar meening te genover het meisje, niet verborg, was een voortdurende kwelling. Daaroip had Heieen zich voorgenomen nog vanavond met haar vader te spreken, doch door het bezoek was dit nu on mogelijk. Dadelijk na het vertrek der gasten, ging mijnheer Baenders naar boven, naar zijn werkkamer en Heieen wist, dat zij hem nu niet meer mocht sto ren, ook voor hem was deze avond tijdverlies geweest. Mevrouw Baenders begaf zich na het vertrek der gasten, in een conferentie met het tweede meisje en het overige personeel, er bleef Heieen dus niets anders over dan naar haar kamer te gaan en naar bed. Doch toen zij na lang treuzelen in bed lag, kon zij niet slapen. Zij over dacht het gesprek, dat zy van plan was met haar vader te hebben, het zou voor hen beiden niet prettig zijn, immers, zij moest hem, die altijd zoo goed voor haar was, vertellen, dat zij zoo niet wilde dóórgaan, dat zij iets. wilde gaan uitvoeren. Maar, zoo hield zij zich voor, misschien zou hij, die zijn groote levenswerk had opgebouwd haar begrijpen en met deze hoop viel zij tenslotte in slaap. HOOFDSTUK IV. Enkele dagen na haar bezoek aan de fabrieken, belde Heieen Lize Groen op. De secretaresse bleek volstrekt niet verwonderd te zijn. Ik heb op uw telefoon gewacht, zeide zij vroo lijk, ik ben vanmiddag vrij, als u dus wilt komen, hebben wij tijd genoeg om alles te bekijken. Heieen voelde zich plotseling erg blij, nu hoefde zij haar vader niet lastig te vallen met haar verzoek, want, het was vreemd, het bezoek van Heieen aan de fabrieken scheen mijn heer Baenders niet erg te bevallen- Niet, dat hij het had gezegd, maar juist zijn volkomen zwijgen er over. hij had haar nog niets omtrent haar bezoek gevraagd, had Heieen in dit vermoeden gesterkt. Met een klein beetje gewetenswroe ging startte Heieen haar kleinen wa gen en reed geheel alleen naar de fa briek. Als juffrouw Groen immers toch vrij heeft, dan geeft dit voor vader geen moeilijkheden, dacht *AU (Wordt vervorffxf

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2