Onze gebruikte Distributiebonnen Naar het Oekrainsche Front AM ERSFOORTSCH E COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND DE MOORD TE DELFT DE KLEEDING VAN v. BLERKOM Omtrent den moord te Delft deelt i# commissaris van politie aldaa: mede, dat de verdachte J. van Bier- kom. toen hij Zaterdagmiddag j.l. om één uur de fabriek, waarop hij als volontair werkte, verliet, de volgende kleeding droeg; Donkergrijze gabar dine regenjas bruinachtige gleufhoed. lichte grijze broek. Hij is per tram in de richting Rijswijk vertrokken. BEGRAFENIS VAN HET SLACHT OFFER Op de Algemeene Begraafplaats Jaffa te Delft heeft gisteren onder zeer groote belangstelling de begrafe nis plaats gehad van het stoffelijk overschot van het slachtoffer van den moord. Hugo de Man. De rouwstoet arriveerde te ruim uur op de begraafplaats. In de aula werd het woord gevoerd door ds, de Voogd, jie een gedeelte voorlas jJt Jesaja 40. Vervolgens zei hij dat hier onweerstaanbaar de gedachte opkomt: Wat is het leven broos, vaart over de wereld een storm, een storm van duistere demonische machten, een ctorm van haat en kwaad, van onrecht en dingen die tegen Gods wil ingaan. Deze storm raakt het menschenleven en kraakt 't in elkaar. Wij hebben neiging an deren er op aan te zien en te zeggen Jij hebt schuld aan dezen storm, maar laten wii de hand in eigen boe zem steken. Thans gebeurt wat wij ouderen al tientallen jaren zagen rankomen. De wereld leeft rustig voort of er geen wet van God is zij spot met het recht van God. Ik sta hier niet, aldus spr.. om een steen te wernen naar hen. wier handen be zoedeld zijn door het bloed. Voor hen bid ik tot God. Ik sta hier niet om te beschuldigen. Als ik beschuldig, doe ik dat mijzelf, u en ons allen, omdat wij Gods wet met vreten hebben getre den. Nadat spr. zich tenslotte met woor den van troost tot de nabestaanden had gericht, speelde de organist de verzen 3 en 9 van Psalm 103. Nadat ds. de Voogd was voorgegaan In gebed werd nog gespeeld het ko raal uit de Matthaus passion „Als ik eens van de aarde scheide", van J. F. Bach, waarna de kist naar de groeve werd gedragen. Aan het graf heeft ds de Voogd het Onze Vader ge beden. waarna een familielid bedank te voor de betoonde belangstelling. Zilver uit Villa gestolen BEWONERS WAREN MET VACANTIE De bewoners van een villa aan den Weteringschans te Amsterdam, die van vacantfe terugkeerden, ontdek ten. dat tijdens hun afwezigheid on- genoode bezoekers een visite had den gebracht. Het geheele huis was overhoop gehaald en kasten e.d. ren van onder tot boven doorzocht. Een groote partij tafelzilver, welker waarde enkele duizenden guldens be draagt, bleek verdwenen te zijn. Waarschijnlijk zijn de inbrekers per bootje ter plaatse gekomen de tnin achter het perceel grenst aan de Singelgracht waarna zij slechts een ruit behoefden in te slaan en zoo naar binnen konden stappen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor, terwijl ook niet nagegaan kan worden, wanneer de inbreak ge pleegd ls. Ongeoorloofd Postverkeer rüSSCHEN BF.LGIë EN BLTTEN- LAND V.V. De bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen maakt bekend: Door de Verordening van den mili tairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk van 31 Augustus 1940 is elke inrichting van een par ticulier postverkeer van België naar het buitenland en omgekeerd, verbo den. Onder postverkeer in den zin der Verordening valt elke verzending van brieven, briefkaarten. drukwerken, gemengde zendingen, monsters en aangeteekende brieven met of zonder aangegeven waarde. Wie tegen dit voorschrift in berich ten uitwisselt of op ongeoorloofde wij ze medewerking verleent, wordt vol gens de Verordening met tuchthuis of gevangenis gestraft. RECHiöZAKEiN Hooge Raad President Hooge Raad PROF. DR. J. VAN LOON GEÏNSTALLEERD De nieuwe president van den Hoo- gen Raad. prof. dr. J. van Loon, is als zoodanig geïnstalleerd door den vice-president prof. mr. B. M. Ta verne De installatie geschiedde vol gens de wet. zonder toespraken. Voorts heeft de Hooge Raad be- eedigd als raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, mr. A. C. N. P. Ruyï. Waar ze blijven NA-CONTROLE EN VERNIETIGING NIEUW SYSTEEM Het stoffelijk wel en wee van prac- tisch alle Nederlanders is in dezen oorlogstijd in belangrijke mate af hankelijk van het Centraal Distribu tiekantoor, welke overheidsinstelling de geheele technische uitvoering van de distributiewet 193? in handen heeft. Dat deze opdracht geen peul schilletje is en dat een buitenstaan der zich nauwelijks kan voorstel len, hoe omvangrijk en gecompli ceerd het distributieapparaat wel is, zal voor iedereen duidelijk zijn. De moeilijkheden, welke zich hierbij voordoen en welke dikwijls op zeer korten termijn om een oplossing vragen, zijn vele en men zal haar eigenlijk eerst dan beseffen, wanneer men een kijkje achter de schermen neemt en dan niet alleen de zeer moderne mechanische, administratie ziet en bewondert en daarbij allerlei astronomische getallen van te verwer ken kaarten en bonnen hoort, maar tevens getuige is van het laatste dis tributiestadium: de na-contröle van de ingeleverde opplakvellen en de daarop volgende papiervernietiging. Met na-contróle het woord zegt het reeds wordt bedoeld een controle op de controle, welke door de distri- buitiediensten wordt verricht. Controle op controle Voor deze na-contróle moest des tijds een apart gebouw in gebruik worden genomen. Zij werd gevestigd Den Haag. dicht bij den hoofd zetel van het Centraal Distributie kantoor. In dit gebouw was de na- contröle tot nu toe geconcentreerd. Reeds spoedig echter bleek, dat deze taak zoo omvangrijk was. dat beslo ten moest worden de groote steden het werk der na-contróle zelve te laten uitvoeren. Bovendien en deze toestand was allerminst ideaal moest de na-contröle voor enkele artikelen, n.l. voor vleesch, textiel en broed, achterwege blijven. Hattem en Gennep Zooals het centraal distributiekan toor onder de energieke en bezielen- leiding van den heer de Hoo tot nu toe alle technische moeilijkheden heeft weten te overwinnen het groote publiek zou hiervoor over het algemeen wel iets meer belangstel ling en waardeering mogen hebben zoo heeft het thans ook aan dezen onbevredigender! toestand een einde gemaakt. De oplossing is gezocht cn gevonden in de richting van decen tralisatie, waarbij het land in twee deelen is gesplitst. De Noordelijke provincies leveren hun opvlakvellen in bij een in Hat tem gevestigd bij-kantoor en de Zuidelijke bij een kantoor, dat in Gennep is gesticht. De organisatie van dit nieuwe sys teem maakt het noodzakelijk, dat" de groote steden haar opvlakvellen voor- loopig nog naar Den Haag sturen. In October echter zullen deze steden de bonnenvellen naar een der bijkan toren moeten zenden. Gedurende de eerstvolgende weken is de toestand dus zoo, dat de bon nen van rond 3.350.000 personen in Hattem, van rond 3.260.000 personen in Gennep en van rond 2.230.000 per sonen in Den Haag worden ingeleverd, ook de vleesch-, textiel- en brood bonnen. Het bij-kantoor in Hattem is zijn werkzaamheden op 18 Augustus be gonnen. Den daarop volgenden da\ kwamen de eerste opvlakvellen met vleeschbonnen daar binnen. Na ver loop van twee weken volgen textiel- bonnen en nog een week later ae brooobonnen. Daarna zullen de p~- troleumbonnen aan de beurt komen en dan zal kunnen worden overgegaan tot het overhevelen van alle tot nu toe in Den Haag verrichte werkzaam heden naar Hattem, voor zoover het natuurlijk de Noordelijke provincies betreft. Het bij-kantoor in Gennep begint de volgende week volgens hetzeifcie plan te werken. Einde September zal dan bereikt zijn, dat alle bonnen, ook die, welke tot nu toe bij de distri butiediensten bewaard bleven, nage- controleerd en vernietigd worden. De papier-positie Tenslotte nog iets over de beteeke- r.is van deze ontzaglijke hoeveelheden gebruikte bonnen voor de papierin dustrie. Zooals bekend, vormt de aan voer van grondstoffen voor deze in dustrie in oorlogstijd een zeer moei lijk vraagstuk. De voornaamste grondstoffen, hout en uit hout bereide half-producten als geslepen houtstof en cellulose, moeten uit het buitenland komen en dit gaat zoo moeilijk en met zooveel stagnatie, dat de grondstofsituatie voor de pa pierindustrie de grootste zorgen baart. Indien al het oud-papier in alle vormen zooveel mogelijk als grond stof beschikbaar kwam, zou dit een aanmerkelijke verbetering beteekenen. Weliswaar moeten verschillende pa piersoorten bij gebruik van oud pa pier als grondstof aan heldere kleur en aan vastheid iets inboeten, maar in de huidige omstandigheden is hoofdzaak, zooveel mogelijk te kun nen voldoen aan de enorme papierbe hoefte van de moderne samenleving. Weliswaar beschikte de Nederland- sche papierindustrie bij het uitbreken van den oorlog over groote voorraden en was ook de handel goed voorzien, doch deze voorraden zijn reeds sterk afgenomen en niemand kan voorzien hoelang wij er nog mee zullen toe moeten komen. Daarom is het een prijzenswaardig initiatief geweest, het distributiepapier na vernietiging on middellijk weer productief te maken. BUITENLAND LONDEN STELDE ULTIMATUM Rede van Iraansrhen minister-president BUITENGEWONE PARLEMENT SZITTING Volgens den radio-omroep te Tehe ran heeft de Iraansche minister president, Ali Mansoer, in een bui tengewone zitting van het parriment de volgende toespraak tot de verte genwoordigers van het Iraansclie volk gehouden: „Gij weet allen, dat de Iraansche regeering bij het uitbreken van den oorlog de meest strikte neutraliteit had afgekondigd, in overeenstemming met dsn wensch van den Sjah. Deze politiek werd in volledigen omvanf en naar ons beste vermogen gehand haafd. Wij streefden naar vriend schappelijke en hartelijke betrek kingen met alle landen, die met Iran in contact komen, in het bijzonder met* onze buren. Nie-iemin heeft de Britsche regeering in overleg met de Sovjet-regeering een ultimatum ge steld, waarin zij eischte, dat aan de meeste der hier wonende Duitscher. ho. verblijf in Iran ontzegd zou wor den. De Iraansche regeering gaf bei den regeeringen de verzekering, dat Iran waakt over elke beweging der vreemdelingen en dat uit het geringe aantal Duitschers geen gevaar kan ontstaan. De Iraansche regeering deed zelfs stappen om het aantal Duitschers in het land te beperken en deed wat zij kon, om de regeeringen van Engeland en de Sovjet-Unie te vreden te stellen. Het is zeer te be treuren, dat, in weerwil van alle po gingen der Iraansche regeering om den vrede te bewaren, de vertegen woordigers van Engeland en de Sov jet-Unie, in plaats van de aangele genheid op vreedzame wijze te be spreken, Maandag te vier uur mijn huis betraden met het dreigende ul timatum. Volgens berichten, die mij zijn wortL'en, hadden de Britsche en de Sovjet-strijdkrach«.en de grenzen reeds overschreden vóór de diploma tieke vertegenwoordigers mijn huis betraden. De Britsche strijdkrachten hebben schepen en Iraansche havens aangevallen en Britsche vliegtuigen hebben reeds eenige steden met bom men en granaten bestookt.. De Iraan sche autoriteiten hebben alle maat regelen getroffen om aan den toe stand het hoofd te bieden." AM ERIK A A NS CHE WAARNEMER VERMIST Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft, volgens Associated Press, medegedeeld, dat de assistent- marine-attaché der Amerikaansche ambassade te Londen, David Eldred, vermist wordt en waarschijnlijk Zater dag j.l. verdronken is bij het neer vallen van een Britsche vliegboot. Eldred was als waarnemer aan de Britsche marine toegevoegd. Suizende Projectielen tijdens de Reis Strijd om Tarastjsja BRIEF V..N S.S.-P-K.-MAN DR. D. TAPPENBECK Aan het Oekrainsche front, Juli '41. Het is een grauwe, regenachtige morgen, zooals wij er dit jaar in de Oekraine, waar de zomers in den regel zonnig zijn, al zoo vele hebben meegemaakt. Een zacht golvend land schap, waarin uitgestrekte koren- en suikerbietenvelden met bosschen afwisselen. Ons reis-doel is het regi ment, dat nu reeds verscheidene da gen aan hevige tegenaanvallen der Sovjets het hoofd biedt. Juist in de zen sector van het front trachten de Russen, die van den anderen kant door onze tanks opgejaagd worden, steeds weer den ijzeren ring om Kiev te doorbreken. Verscheidene bolsjewis tische legers zijn hier Van drie zijden door onze troepen omsingeld. Ook de terugtocht over den Dnjepr is niet meer mogelijk, aangezien alle brug gen vernietigd zijn. Eerst komen wij langs een batterij zware artillerie, die in volle actie is. Onophoudelijk suizen de projectielen over onze eigen linies heen naar de vijandelijke stellingen. Met den verrekijker zijn de inslagen duidelijk waar te nemen. Iets verder „aar voren liggen, zorgvuldig geca moufleerd, zware en lichte luchtdoel kanonnen, die juist een Russischen bommenwerper bestoken, welke bo ven onze linies zweeft. Kennelijk on der den indruk van de donkere wolk jes. die onze granaten aan den hemel doen ontstaan, geeft de Rus er de ■oorkeur aan, om zich schielijk weer terug te trekken. In de voorste linie Wij naderen steeds meer de voorste linies. Daar ligt, met vrachtauto's en al zorgvuldig in het bosch verscho len. de verkennings-afdeeling van on- divisie. Hier heerscht groote be drijvigheid. De Russen waren er door een tegenaanval in geslaagd om tijdelijk den weg naar de volgende plaats. Tarasjtsja, onder het vuur hunner mitrailleurs te nemen en zelfs een aantal van onze S.S.-mannen in te sluiten. Mede door de bezielende leiding van den brigade-leider, die persoonlijk ter plaatse verschenen was, was men er echter zoo juist weer in geslaagd, om de in het nauw ge dreven kameraden te bevrijden. De weg, zoo deelde men ons mede, was ook weer vrij, zoodat wij besloten on zen tocht voort te zetten. Terwijl wij iets verder weer eens poolshoogte ne men van den toestand, duikt eensklaps van uit een korenveld een groep tot de tanden gewapende S.S.-mannen op, die juist van een verkenningstocht terugkomen. In hun camoufleer- jas sen --of beter tarn-jassen met bestofte gezichten en de handgrana ten in den gordel, zien zij er vervaar lijk uit. Tot mijn groote verrassing komt de leider van de groep met een machinepistool van het modernste ty pe in de vuist op mij af, en drukt mij hartelijk de hand. Het is een ka meraad uit het Berlijnsche S.S-Mann- schaftshaus. Hij is een typisch voor beeld van den jongen Duitschen aca demicus van dezen tijd, heeft aan vrijwel alle veldtochten van den oor log deelgenomen en is ook thans weer van de partij, als onderschaarleider. Zijn specialiteit zijn verk(?nningstocli- ten. Terwijl zijn mannen uitrusten, hebben wij elkaar veel te vragen en te vertellen. „De Russen"?, aldus antwoordt hij op mijn vraag, „ja, dat zijn lang geen gemakkelijke tegen standers. Zij vechten als wilde beesten. Het komt voor. dat gewonden nog schieten op hospitaalsoldaten, die hen willen helpen. Hun uitrusting is meestal uitstekend en de Siberische scherpschutters bijvoorbeeld, schieten verduiveld goed. maar zij kunnen niet individueel optreden, verkenningen kennen zij nauwelijks, zoodat ook hun hoogere leiding slecht op de hoogte is van den toestand. Maar die landge- nooten vail je, die zijn ons 100 pet. meegevallen. Het blijken voortreffelij ke soldaten te zijn. die ook in de af- geloopen dagen vaak onder zeer moei lijke omstandigheden hun mannetje in elk opzicht wisten te staan". Brandende dorpen De tijd is om. Daar staat reeds de vrachtauto, die de verkenners weer naar hun uitgangspunt terugbrengt Wij namen afscheid, nadat zij beloofd hebben, mij op hun volgenden tocht mee te nemen. Wij naderen nu steeds meer het brandende plaatsje Tarasjt sja. Het is zeer eenzaam geworden op den weg. Daar is de tweesprong, met aan den linkerkant de mijnversperrin- gen, waarvoor een motorrijder ons ge waarschuwd had. In het dorp relf is geen sterveling te zien. geen spoor van het regiment. Instinctief voelen wij. dat het hier niet heelemaal pluis is. Voorzichtig rijden wij verder. Dan, om den hoek, staat tegen den muur van een huis gedrukt een groepje menschen, het zijn Kradschützen, S.S.-mannen, van de motorrijderscom pagnie. .Geïsoleerd van de rest van hun regiment en vaak zonder eenige verbinding handhaven zij zich nu al 5 dagen in het dorp, dat nog steeds ten deele in handen van de bolsje wisten is. Wij worden met open armen ontvangen, want het zijn voor het grootste gedeelte landgencoten. naast eenige Vlamingen en Duitschers. Tus- schen de huizen door en zelfs door de ramen heen hooren wij geregeld de kogels fluiten, die afkomstig zijn van Russen, die zich in boomen verscholen hebben. „Al dagen lang probeer ik die verdkerels te pakken te krij. gen", zoo klinkt het in onvervalscht Groningsch. „Wij hebben het hier niet gemakkelijk, maar het bevalt ons best. Nu is het weer even rustig, maar van morgen nog heeft de Russische artille rie ons zwaar beschoten. Wij waren juist bezig in dit huis onze kippen te braden, toen een volle treffer het achterste deel volkomen in puin leg de. zooals u ziet. Wonder boven won der zijn wij er allen heelhuids afge komen". Gezellige stemming Zij zijn allen nog jong, maar het zijn echte kerels geworden en hebben die hardheid gekregen, die ons volk zoo dringend noodig heeft. En dan worden wij bestormd met vragen over Holland, want er komt maar weinig pest naar de voorste linies door. Intusschen vindt de aflossing plaats en kunnen de mannen, die den geheelen dag te genover den vijand, die slechts door een klein moeras van ons gescheiden is. gelegen hebben, weer wat op hun verhaal komen in een primitieven Russischen schuilkelder. Daaruit ko men nu ook eenige bergjagers te voor schijn, die van hun troep gescheiden werden en nu hier „te gast" zijn. De laatste sigaretten en sigaren ivorden eerlijk verdeeld. Een van ons doet po gingen om op een viool te spelen, die hier naast tal van andere muziek instrumenten. de hemel weet op wel ke wijze, terecht gekomen is. Er heerscht zoowaar bijna een gezellige stemming. Terwijl wij elkaar van al les vertellen, loopen in den tuin tus- sehen groenten en mais eenige paar den te grazen, die hun meester ver loren hebben. Zij hebben schampscho ten gekregen. Ook hun wereld is dcor den oorlog in beroering gekomen Het \^ordt donker en wij moeten weer verder om de overige kameraden op te zoeken. De S.S.-mannen wijzen ons den weg en geven ons ter herinnering een mooie balalaika mee. Haastig rij den wij terug en laten Tarasjtsja. ach ter ons, het plaatsje midden in de Oekraine. waarvan de naam voor al tijd met onze jongens van de Krad- schützen-kompagnie verbonden zal blijven. DE OORLOG TER ZEE Britsche Koopvaarder gebombardeerd ONTPLOFT EN GEZONKEN In den nacht van 25 op 26 Augustus is een schip van 6000 ton, naar het D.NB. verneemt, van de Britsche koopvaardijvloot als gevolg van Duit sche bomaanvallen verloren gegaan. Een Duitsche bommenwerper viel het in een convooi ten Westen van St. Da vids-Head varende schip tweemaal in scheervlucht aan. waarbij het vlieg tuig voltreffers wist te plaatsen. On der hevige ontploffingsverschijnselen verdween het schip in de golven. BESCHADIGDE OORLOGSSCHEPEN In Gibraltar Naar Stefani uit Algeciras meldt, zijn in de haven van Gibraltar 2 zwaar beschadigde Britsche torpedojagers binnengeloopen, alsmede 3 duikbooten het vliegtuig-moederschip Ark Royal, dat 9 vernielde' vliegtuigen aan boord had en beschadigingen aan het voorschip vertoonde. Verder is er nog een licht beschadigde kruiser aange komen om gerepareerd te worden. SOVJET-KRUISER ZWAAR BESCHADIGD IN DE FIXSCHE GOLF Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben een aanval gedaan op een zwaren Sovjet-kruiser in de Finsche Golf. De kruiser werd dcor 4 bommen van zwaar kaliber getroffen en aanzienlijk beschadigd. Na het inslaan van deze bommen werden verscheidene ontplof fingen waargenomen. Duitsche vlieg tuigen bespeurden omstreeks een half uur na dezen aanval verscheidene kleine schepen, die de bemanning van den getroffen kruiser aan boord na men, aldus het D.N.B. Verwacht kan worden, dat het zwaar beschadigde schip verloren is. De kruiser heeft een waterverplaatsing van 8000 ton en be hoort tct de klasse Kirof. Hij werd in 1936 gebouwd en bezat een vlieg tuigkatapult, die voor 2 a 3 watervlieg tuigen diende. De bemanning van 624 koppen heeft door het bombardement groote verliezen geleden. Zomersche Nabetrach ting Vreemdelingen op Ameri kaansche Schepen VERKLARING VAN ADMIRAAL LAND Met betrekking tot de onlangs aan genomen wet, volgens welke ook vreemdelingen op Amerikaansche schepen mogen worden aangesteld, heeft de voorzitter van de Federal Shipping Board, admiraal Land, nog erklaard, naar Associated Press uit Washington meldt, dat deze wet uit sluitend betrekking heeft op in be slag genomen schepen. De Amerikaan sche zeelieden zouden geen gevaar loopen door vreemdelingen verdron gen te worden. Tot dusver is er beslai gelegd op 54 buitenlandsche schepen cn 5 daarvan zijn overgenomen door het leger en de vloot. De rest vaart on der de vlag van Panama. Ttaliaansche Bevelhebbers te Zagreb CONFERENTIE MET KROATISCHE AUTORITEITEN Gisteren is te Zagreb aangekomen de commandant van het 2e Italiaan- sche leger, generaal Ambrosio en zijn stafchef, generaal de Blasio. om met de bevoegde Kroatische autoriteiten de bijzonderheden te regelen van het ItaliaanschKroatische accoord over de verdediging van de Adriatische zone. Tijdens de eerste conferentie zijn alle politieke en militaire aangelegen heden, die ontstaan zijn in door de nieuwe situatie in de gegarandeerde zone. behandeld en door de vertegen woordigers der beide landen in volle overeenstemming opgelost. Japansche voorzorgsmaat regelen TE VEEL AANSLAGEN IN SJANGHAI Het Japansche garnizoen te Sjang hai heeft, om nieuwe daden van ter reur te voorkomen, prikkeldraadver sperringen aangelegd in alle groote straten, die naar de Fransche conces sie en de internationale nederzetting leiden, terwijl de kleinere toegangs- egen worden afgezet, evenals op twee na alle bruggen, die van de internatio nale nederzetting over de Soetsjau- kreek naar de wijk-Hongkew leiden, aldus het D.N.B. Men zag zich tot deze maatregelen gedwongen, doordat het aantal aanslagen op Japanners den laatsten tijd sterk toenam en om dat men de buitenlandsche nederzet tingen beschouwt als uitgangspunten van daden van terreur. Met een blok kade der nederzettingen hebben de maatregelen echter niets uitstaande, daar men geen blokkadeplannen heeft. Ook maatregelen tegen Mexicaansche Consuls De Mexicaansche zaakgelastigde te Berlijn is er van in kennis gesteld, dat de Duitsche regeering zich ge noodzaakt heeft gezien, het exequatur der Mexicaansche consuls in Duitsch- land in te trekken. KANTTEEKENING Gr. Ik wilde u wat van mijn va- cantie vertellen. Dat is eigenlijk op- zicii-zelf al een heel wonderlijke ge schiedenis, want waarom moet u juist iets van mijn vacantie weten? Ik geef u vooraf al op een briefje, dat zeker DO procent Nederlandsche vaeantiegangers een belangrijker en interessanter en een mooier vacan- tiotocht hebben gemaakt. Het verschil is vooral hierin gelegen, dat zij er niet over schrij ven en ik wel. Zij leggen hun herinneringen vast op foto-tjes en gedenken hun vrienden en kennissen met een ansichtkaart, bij hun „bui- tenlandsch" verblijf. Ja, ik weet wel, dat- Louis Couperus al eens „over zichzelf en anderen" geschreven heeft. Maar Louis Cou perus heeft nog nooit verteld van een boom-van-een-man tegenover zich in een spoortreincoupé, die zijn twaalf uurtje aan een stationswagentje kocht en die lunch liet bestaan uit: één amandelbroodje, een punt-taart, een krentenbroodje, een beker limo nade („om mee te nemen") en twee rollen pepermunt. Ik heb zoo'n mijnheer tegenover mij gehad en deze man niet een baard en een snor, heeft mij met zijn zoetigheiajes de coupé uitgewerkt, want dat was niet om aan te zien. Het is met dat hap-hap in een trein een eigenaardig geval. In door snee duurt een reis in ons eigen land hoogstens twee uur. Binnen dat tijds bestek kan men een heelen afstand afleggen. Waarom er dan juist altijd precies binnen die twee uur honger geleden schijnt te worden en er uit papieren zakken voedsel te voorschijn moet komen, is mij niet duidelijk. Natuurlijk: zakenmenschen die geen tijd te verliezen hebben (gelooft u het in deze tijden?) en: onderweg is het met onze bonnen en zoo, prac- tischer brood mee te nemen dan in restaurants te lunchen. In een hotel heeft een eetzaal iets gezelligs: de „goeden morgens" van de gasten, die zoo binnen de veertien dagen of drie weken van hun zomer verblijf elkaar hebben leeren kennen en liefhebben. Lach niet. Ik zeg: lief hebben, omdat het mij in mijn eentje aan mijn ontbijttafel-voor-één-per soon, ontroerd heeft hoe allerharte lijkst toch eigenlijk wild-vreemde menschen voor elkaarkunnen zijn, of, laten we zeggen: zich kunnen voordoen. De belangstelling voor el kanders nachtrust is treffend en de critiek op de kaas die er gisteren ook al op tafel stond, krügt bijna spontaan iets algemeens. Alleen wan neer er een nieuwe familie gearri veerd is, treedt er eenige gereser veerdheid op. Na een over-en-weer kat-uit-den-boom-kijkerij, wordt ech ter die reserve spoedig overwonnen en het zijn meestal de kinderen over en weer, die de brug slaan tusschen de moeders. De vaders komen er dan vanzelf wel mee over. Maar: het hotel is het doel niet van de vacantie. Ik ga weer verder op; zonder spoorboekje. Ik informeer hoe laat er een. trein gaat. Waar heen? vraagt de ober. Doet er niet toe, zeg ik, welken kant dan ook maar op. Ik durf niet te peilen, wat de ober van mij denkt. Hoe onrustig zijn de menschen toch eigenlijk op reis. In een trein schijnt men toch al héél moeilijk rustig te kunnen worden. Behalve het absoluut noodzakelijke proviand, dat op de proppen komt, is er ook direct be hoefte aan een krant. Voor mijn vakblad heb ik over die krantlezerjj nog een paar andere no tities, die er niet toe doen, maar wél heb ik geconstateerd, dat niemand gemiddeld langer dan 4 minuten met een krant doet. Dan heeft men de krant „uit" en ligt deze slordig op gevouwen naast den nieuws-behoef- tigen reiziger. Hij weet dan weer al les wat er in de wereld gebeurde. Hij leest niet. Hij kijkt naar de groote koppen en de onderschriften en naar de plaatjes en begint dan opnieuw; zal juist iets heelemaal gaan lezen, wanneer een andere passagier hem afleidt. De mede-reizigers in de coupé lig gen oo den loer om aanstonds de verfomfaaide krant „even te mogen inzien". Zij zijn er op getraind zelf nooit een dubbeltje voor een krant uit te geven, doch dat altijd een ander voor zich te laten doen en ik heb nog nooit den mijnheer ontmoet die wat zakelijk toch heel juist zou zijn het mcdelezen weigerde of 5 cent terugvroeg. Zonder krant en zonder proviand is er dan altijd nog het spoorboekje, dat geraadpleegd moet worden. Dat doet iedere reiziger minstens drie keer te veel; totaal overbodig, omdat hij al lang weet wat hij zoekt, maar hij zoekt, omdat met zoo'n spoorboek je de zenuwen ook hun deel krijgen aan het reizen. In een spoorboekje zoeken is een reizigerscomplex; daar ontkomt geen mensch aan. KORTE BERICHTEN Onder de Engelsche schepen, dl» Zondag j.l. door Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht, bevonden zich o.a. de Aguila, Stork, Ciscar, Al- via, Clonlare, Spind en de zeesleepboot Empire Oak. In de streek van Avenches (Zw.) heeft de politie 9 communisten, waar onder 2 vrouwen, eearresteerd.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4