Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI Mr. Rost van Tonningen Communiqué's van het Iraansche opperbevel over de deviezenbanken Japan en de Sowjet-Unie AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941s 5 Soesterberg Tweedaagsche Bazar V. en A.V. Soesterberg GISTEREN GEOPEND Onder vrij groote belangstelling werd gis teravond de bazar, welke georganiseerd ls door de Voetbal- en Athletiek Vereeniglng ..Soesterberg" voor het publiek opengesteld. In de groote zaal van „Kuis ten Halve" hing een aangename aleer; men ls er uitstekend ln geslaagd een kermlsstemmlng te schep pen. De verschillende stands zijn smaakvol aangekleed en ook de tentoongestelde prij zen zijn van dien aard, dat zij den bezoeker onwillekeurig naar de beurs doen tasten. Waar het per slot dan ook om begonnen ls, zooals voorzitter J. Nooder ln zijn korte, pittige openingstoespraak naar voren Het komen. „Want", zoo zelde hij na dank ge bracht te hebben aan de verschillende olfl- ciéele instnnties, die met welwillende be langstelling het pogen van de vereeniging om de bazar te doen houden hebben onder steund. „de vereeniging heelt met hooge onkosten te kampen, die niet uitsluitend uit do contributies e.d. kunnen worden be streden. Voornamelijk het terreinfonds heeft een flinke financiëele duw-in-de-goede- richtlng hard noodig, zoodat het doel van deze bazar dan ook is: de ondersteuning van dit fonds en van de vereenigingskas". Daar bij legde hij den nadruk op de groote waar de. die een voetbal- en athletlekvereeniging vertegenwoordigt voor de lichamelijke ming van de jeugd. „Naast de vorming in het gezin hoeft de jeugd leiding noodig. die haar optreden ln het openbaar, dus air vreemde tegenover vreemde, naar de daar voor geldende normen kneedt-. Het bestuur treedt dan ook streng op tegon leden, die den naam van de vereeniging in discrediet zouden brengen, waarbij het uitgaat van het standpunt, dat een kleine kern flinke leden hem liever is dan een groot aantal lieden, die hun plicht verzaken". Na eveneens dank gebracht te hebben aan den heer Waltmann voor zijn bereidwilligheid, de zaal voor het onderhavige doel,, beschikbaar t^e stellen, aan de hecren van dé bazarcommissie en aan de vele gevers, die met hun geschenken het houden van deze bazar mogelijk gemaakt hebben, wijdde de heer Nooder nog eenige woorden aan den gang van zaken in het afgeloopen Jaar, waarbij hij tot zijn voldoe ning vaststelde, dat, hoewel vele vereenigin- gen door de tijdsomstandigheden gedwongen zijn opgeheven, de voetbalvereeniglng het hoofd nog steeds boven water heeft weten te 'houden: wel oen bewijs, dat zij in een behoefte voorziet. Tot slot wenschte hij al len twee genoeglijke avonden en een succes volle bazar. Ook de heer Klaassen, voorzitter van de bazarcommissie. beklom eenige oogenbllkken het spreekgestoelte en met enkele kernach tige woorden wenschte hij allen veel genoe gen', verwachtende dat beide avonden in een gezellige, sportieve sfeer zouden verloopen. Hierna verspreidden de aanwezigen zich dooi de zaal cn al spoedig weerklonken de eerste hamerslagen en schoten door de lucht. En het rad van avontuur draaide, dat het een aard hadDe aanlokkelijke pjijzen. die allen nog dateeren van voor den oorlog, toen door omstandigheden de voor dat Jaar vast gestelde bazar geen doorgang kon vinden, zijn dan ook wel de risico van een gokje of van oen partijtje sjoelbakken waard. Er heerschte een kennisstemming, die door de ró'men van do zaal haar buiten drong en tie aarzelenden naar binnen deed stappen. Zij hebben er geen spijt van gehad, en wc kunnen hun. die gisteravond geen gelegen heid vonden, deze bazar te bezoeken, niet anders dan aanraden, heden- (Woensdag-) avond eenige uren op deze kermis-sn-'t- kleln te gaan doorbrengen. Het is voor Soes terberg een unieke gelegenheid ende vereeniging is het waard! Soest DIEF GEARRESTEERD Gisteren is gearresteerd K. v. S. alhier, verdacht van diefstal van een nest met ko nijnen, timmermansgereedschap, matten en tenige andere artikelen. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester dezer gemeente houdt deze week geen spreekuur.. GEEN RAADSVERGADERING? Naar wij ter gemeente-secretarie vernamen heeft de burgemeester nog geen beslissing genomen betreffende het houden van een raadsvergadering. CONCERT P.V.O. Hedenavond geeft de Soester Harmonie P.V.O. een concert in het rosarium. DE VERDUISTERING De verduistering van woonhuizen schijnt hier weer te verslappen. Herhaalde malen constateert men, dat een en ander niet in or'de ls. De politie waarschuwt de inwoners voor goede verduistering te zorgen. Leusden LISIDUNA BESLUIT HAAR CONCERT- SEIZOEN Gisterenavond heeft het Harmon iegezel- echap Lisiduna tot slot van dit seizoett een uitvoering gegeven in de tent bij café „De Mof" alhier. Evenals de vorige, kan dit con cert zeer geslaagd worden genoemd, al had de belangstelling wel wat grooter kunnen zijn. Het programma werd vlot afgewerkt, en de ten gehoore gebrachte nummers ge tuigden van degelijke studie, en een juiste opvatting van den directeur, den heer Pala. Lisiduna kan terugzien op een geslaagd muziekselzoen; een „tot weerziens" zij haar vanaf deze plaats van harte toegewenscht. Terschuur PETROLEUM VOOR VERLICHTING Morgenmiddag van 25 uur kunnen In lichtingen-formulieren Ingevuld worden door hen die alleen petroleum voor verlichting gebruiken.' BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 27 Aug. Gebo ren: Clemence Gerarda Maria, d. van Antonius Hermanus Hendrik us Rek- vcld en Petronella Maria van der Lin den. Sophia Elsina, d. van Pieter de Wilde en Barbara Vivié. Getrouwd: Nicolaas Christiaan de Ruijter en Wilhelmina Pouw. An honius Arnoldus Joseph Nieuwen- dijï. en Louise Antonia Leontiene Sclvitijser. Wilhelmus Pieter Pie- lers en Clasina Hendrika Rouwhorst. Nükerk CONCERT N.F.C. Morgenavond hoopt Nijkerksch Fanfare Corps haar tot 2 maal toe uitgesteld con cert te geven in de muziektent in het Van Reenenpark. We zullen hopen, dat ditmaal het weer geen spelbreker zal z(]n. 3O-JARIG JUBILEUM Onze plaatsgenoot 0. v Dam mocht den dag herdenken dat hij 30 Jaar werkzaam ls geweest bij de firma N.V. M. Pon, rijwiel- fabrlek te Amersfoort. De heer v. Dam. die geheel onvoorbereid de fabriek binnentrad werd aangenaam ver rast daar deze door het personeel versierd was. Door de firmanten werd hij toegespro ken en geprezen als een trouw vakman, goed kameraad en een voorbeeld voor an deren. Hierna werd hem een gouden horloge aangeboden. Als bijzonderheid kan nog ge meld worden dat de heer van Dam gedu rende deze 30 jaren per fiets van Nijkerk naar zijn werk ging. Zwartebroek TWEE EXCURSIES De zangvefeen. „Ex Animo" maakte een fietstocht naar Arnhem. Hier bezocht men Burgers' dierenpark. De bedriegertjes en de kettingbrug op Roosendaal waren een ver rassing voor allen. Het 'was voor het geheele gezelschap een prettige dag, een paar lekke banden werden op de koop toe genomen. De landbouwcursus maakte o.l.v. van den heer Jansen te Amersfoort een excursie naar Wageningen. Onderweg werden verschillen de velden „onder de loupe" genomen. In Wageningen werden het landbouwproefsta tion en het museum bezichtigd. MARKTBERICHTEN Vlschmarkt IJmuiden 27 Aug. Tarbot f 7.50—f 6.50; tong f 6.20 f 4.40 p. kg. KL schol le soort f 112 f102; kl. schol 2e soort f286f76; pufscho! le soort f72f56; pufschol 2e soort f55 f22; groote bot f84f74; kleine bot f56 f45; kleine schar f36f31; pufscffcir f28 —f20. (Alles per 50 kg Markt Woorden 27 Aug. Aanvoer 244 partijen kaas. Met rljksmerk le kw. f 62f 62.50; 2e kw. f60—f61. Handel vlug. 25000 Blikjes gecon denseerde Melk in beslag genomen DRIE PERSONEN GEARRESTEERD Op het Paul Krugerplein in Den Haag: ontstond gisteravond 'n groote oploop, toen daar plotseling een kraanwagen van de Haagsche po litie arriveerde en voor een pak huis stil bleef staan. Ambtenaren van den .ïustit.ieelen dienst A, af- deeling distributiewetten, spron gen van den wagen, en openden de deur van het pakhuis, waarin zich een enorme vporraad blikjes met gecondenseerde melk bleek te be vinden. ENORME VOORRAAD Onmiddellijk werd begonnen met het opladen van deze blikjes. De voorraad was evenwel zóó groot, dat er nog twee groote vrachtauto's moesten ko men, om de blikjes weg te voeren. In totaal werd beslag gelegd op. niet minder dan 250Q0 blikjes geconden seerde melk. Het was nog juist op tijd dat de politie ingreep, wanthet ver moeden, dat er denzelfden avond een groote partij van deze melk in ket- tinghandel verkocht zou worden, bleek bij onderzoek inderdaad juist te zijn. De schuldigen aan dezen verboden handel, twee kooplieden en een melk boer, zijn inmiddels ingesloten. De in beslag genomen blikjes gecondenseer de melk zijn naar het hoofdbureau van politie vervoerd. DE VOORLICHTING IN FRANKRIJK Naar men te Vichy volgens het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is de Fransche regeering voornemens een nieuwe speciale commissie van den na- tionalen raad in te stellen, die zich zal hebben bezig te houden met de begin selen en werkwijze der „algemeene voorlichting". Zij moet de psychologi sche voorwaarden scheppen, waarvan de instance's, die belast zijn met de voorlichting en de propaganda, kun nen uitgaan. De commissie zal 12 Sep tember haar eerste bijeenkomst hou den. De leden worden door Pétain be noemd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Geblokkeerde markenbelasting wordt opge heven. Heffing dividendstopbelasting INKOMSTEN OP INDISCHE PAPIE REN KUNNEN WEGVALLEN Meer aandacht voor binnenlandsehe en Duitsche Staatspapieren In een op het middaguur ln het gebouw der Nederlandscho Eank te Amsterdam ge hóuden vergadering van Deviezenbanken, heeft de president van de Nederlnndsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, de volgende rede uitgesproken. Bij rondschrijven van 22 Augustus J.l. gaf de Nederlandsche Bank het voornemen te kennen om een aantal hier te lande geves tigde banken en bankiers, naast de bestaan- do deviezen-banken, te machtigen, overeen komstig de bepalingen van art. 2 van het Deviezen-besluit 1941 werkzaam te zijn. In verband met de uitbreiding van het aantal deviezenbanken, heeft de Nederland sche Bank haar Instructie herzien en zij hoopt deze binnen enkele dagen aan u mede te deelen. In verband daarmede zullen de werkzaamheden voor de nleuw-benoemde deviezen-banken eerst aanvangen, nadat de ze herziene instructie hen heeft bereikt. De machtiging, door de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken gegeven, voor onderstelt een oprechte samenwerking tus- schen de diviezen-bank en de Nederlandsche Bank. In "de eerste plaats op het gebied, dat door het Deviezenbesluit 1941 wordt bestre ken en ln de tweede plaats, en niet minder, in het algemeen. Het vertrouwen, door de Nederlandsche Bank in de deviezen-banken gesteld, bepei-kt zich niet, en kan zich niet beperken, tot het terrein van het deviezen- besluit. Omgekeerd mag de Nederlandsche Bank dan ook van de deviezen-banken ver wachten dat zij haar alle medewerking zul len geven over het geheele terrein, waarop do werkzaamheden der deviezen-banken zich uitstrekken. De benoeming van een betrekkelijk groot aantal deviezenbanken op dit oogenbllk, moet dan ook niet ln de eer ste plaats worden gezien als een maat regel, die genomen ls om het- deviezen- verkeer nog beter te doen functlonee- ren dan reeds het geval was. In het al gemeen hebben de banken, aan wie tot nu to» de werkzaamheden van een de- vlezen-bank waren opgedragen, er zorg voor gedragen het deviezen-verkeer, voorzoover dit nog bestond, zoo goed mogelijk te verzorgen. Wanneer dan, ln een tijd van een steeds verder gaande ontplooiing van de mark tot Europeesch betaalmiddel, en waarin tevens door de grootere rol die aan het clearingverkeer wordt toebe deeld, het deviezenverkeer steeds meer ineenschrompelt, toch een.aantal nieu we deviezen-banken wordt aangewezen, dan ls dit geschied om te voldoen aan het verlangen van vele instellingen, die tot nu toe niet in den kring der devie zen-banken waren opgenomen, en die door dit verlangen uiting gegeven heb ben aan hun wensch tot nauwere sa menwerking met de Nederlandsche Bank. De taak der deviezen-banken moet in het nieuwe Europa breed worden gezien. De ver dere ontwikkeling van de Europeesche sa menwerking opent indei'dand in een niet al te verre toejeomst de mogelijkheid van een levendiger verkeer met verschillende gebie den van ons vasteland, waardoor dan ook de aan de deviezen-banken toevertrouwde taak in belangrijkheid zal winnen. De opheffing der deviezengrens tusschen Nederland en Duitschland met ingang van 1 April was een nieuwe groote stap naar dat vrijere verkeer. Echter werd 1 April één slagboom gehandhaafd, die een werkelijk vrijen handel verhinderde, n.l. de geblok keerde markenbelasting. Vooral op de effectenbeurs werd het hand haven van dezen slagboom als een ernstige belemmering gevoeld, door het stopzetten van den handel in certificaten van Ameri- kaansche waardepapieren ls een groot gebied van werkzaamheden voor den beurshandel weggevallen. Het moet mij nogmaals van het hart, dat op dit gebied blijken zijn gegeven van een gemis aan verantwoordelijkheid door verantwoordelijke Instituten tegenover de Nederlandsche beleggenden betoond, die ergerlijk zijn. In tijden van oorlog en spanning krij gen de fondsen, die gegrondvest zijn op winstbronnen, welke buiten het bereik bare gebied liggen, een zeer speculatief karakter. Ik wil bij deze gelegenheid hiermede volstaan. Thans wil ik de oogen liever op de toekomst richten. Europa is getuige van een historische omwenteling, die de energie en werk kracht der volken van het Noorden voor eeuwen weer meer naar het Oostelijke vasteland, richt. Duitschland heeft bij deze ontwikkeling de leiding gekregen, d.w.z. dat het Duitsche bedrijfsleven hierbfj vooraangaat. Onder deze om standigheden kwam het de verantwoor delijke autoriteiten hier te lande voor, BEURSOVERZICHT AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS VAN HEDEN Tamelijk 'drukke affaire, na lager opening flink herstel, Nederl. beleggingen kalm, prolongatie 2% r,'c. NEDERLAND V.R. Heden 40. le 1000.- 4.100%-100 JL 40. 2e 11000.-4..99 99.1/| 40. bl. f1000.- 4. ..100 <4-100 41. ƒ1000.- 4% ..100 ,1.-100 lij 1911 8 y, -941/., 37 t 1000 387 87 38 1000 3... 92 i' 93 Grtb. O. 2% 73^—73^ NED.-INDI8 35 1000 3% 371 3.951/R958/g 37A 3. .941/494l/n BANKEN Amsterd. Bank..125126% Kol. Bank198 >(—198 NJ. Handelsb... 138i139 N.H. My. Cert...-150 Robaver INDUSTRIE A. K. 0150—150 Berkels P99—99 Calvè Delft 111 >.,—118% Centr Suiker 229—226 Fokker VL224 Lever Br156%—158% Ned. Ford348—340 Philips 255—255 v. Gelder Pap. 170 V.R. Heden MIJNBOUW ONDERN. O. Borneo Mij. A.215 Idem pref. A. ..220 PETROLEUM Dordtsche Petr.. ,2531/,251J; Konkl. Petr280290 RUBBER Amsterdam299297 Bandar Rubber 245243 Dell BamlJ243t/£—241 Kendeng L —208 Majangland ...98%101 Oostkust 500.. 1791/.,175 Berbadjadl 153—148i/2 SCHEEPVAART H011. Am. Hln... 146—150 Java-Chlna-Jap.1601601 K.N.S.M1841/,—132 Kon. Paketv259%260 Scheepv. «Unie.197i/3195 Rottcrd. Lloyd.156J.X—159 My. Nederland. .160—159 CULT. ÓNDERN. H. V. A463457 Java-Cultuur.265 1.1. Suiker255' V. Vorsten]131%—131 TABAK Dell Bamy250%—250 Dell-My.. 2961 ,'„—295 Senembah... ...2431/2234 Bankpapier: New York 1.86 —1.90 Brussel 30.083050 Stockholm 44 7644 94 Zürich 4359—43.75 Goud: Fijn voor de Industrie (ver koop) ƒ2.125, afflnagogoud (Inkoop) 2.075. Zilver: Fijn voor de Industrie (ver koop) 132.75; afflnagezllver (Inkoop) 30. Koersen voor stortingen op 27 Augustus. Belga's 30 1432 Zwltschersche francs 43 6ö Fransche francs 8 768 Lires 9.87 Deeusche kronen 36.37 Noorsctie kronen 42 82 Zweedsche kronen 44.8b Tsjechische kronen (oude schulden) 6 4'J Dlaar (oude schulden) 3 43 Dinar (nieuwe schulden) 4 23 rurksche ponden 1.46 V, Lewa 2.30 Pengö (oude scnulden) 36 519 Pengö (nw. schulden) 55 89 Zloty (oude schulden) 35 Zloty -(nw scnulden) 37.6b Lel 1.20 dat het niet aanging den handel In Duitsche fondsen te belemmeren door het langer handhaven van de geblok keerde Markenbelasttng. Deze zal dan ook op 1 September a.s. worden opge heven. Op uw Instituten wordt bij deze de taak gelegd, de vrijmaking van dezen handel met bezonnenheid te beschou wen en vooral tot bezonnenheid te ma nen bij het beleggende publiek. Goede voorlichting !s thans meer dan ooit ge- wenscht. Door den oorlog zijn wij niet alleen afgesneden van Amerika, doch ook van *onzo overzeesche gebieden. In komsten op Indische papieren hier te lande zullen dus ln een niet. te ver ver wijderde toekomst geheel wegvallen. Ook deze papieren krijgen dus voor den duur van den oorlog een speculatief karakter en het eenzijdig beleggen ln deze pa pleren kan voor kleine beurzen, die van hun inkomsten moeten leven, noodlottig worden. Daarentegen zijn de Inkomsten op binnen landsehe Nederlandsche of Duitsche waarde papieren gewaarborgd. Ik zou echter onvol ledig zijn, als ik in dit verband niet zou wijzen op de Dividendstopbelasting, die ook in Nederland binnen afzienbaren tijd zal worden afgekondigd. Deze belasting legt niet alleen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fondsen strenge beperkingen op, doch zal ook een snede doen ln het inkomen op ka pitaal in het_heden en wellicht ook in het verleden. Ik weet, dat van de zijde van het be- drijfeleven tegen dergelijke belastingen op net kapitaal vaak ernstig wordt op gekomen, doch ik wil er juist in dezen kring op wijzen, dat in een tijd, waar het inkomen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het inkomen uit kapitaal vanzelfsprekend/ tot minstens even groo te,-zoo niet grootere offers moet worden genoopt. De- dividendstopbelasting is trouwens ook ln Duitschland ingevoerd, waarmede weder om de eenheid van economische ontwikke ling der beide bloedverwante buurvolken in dezen oorlogstijd onderstreept wordt. ."Meer en meer zullen, vooral nu de laatste slag boom is weggevallen, de beurzen van Berlijn en Amsterdam overeenkomstige ontwlkke- 1 Ilngen gaan vertoonen. Dat geldt ook voor de rente-ontwikkeling O)) de markt voor vaste waarden ln de eerste plaats dus voor de staatspnpieren. Met ge noegen heb ik de ln mijn Jaarverslag als noodzakelijk geschetste ontwikkeling van een daling in den rentevoet en een stijging v:n de laagrentende staatspapieren zich zien Voltrekken. In Duitschland staan 3 Staatsleer.ingen tegen pari. Ik vertrouw dat dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maanden, weldra het geval zal 3(jn. Ik wys 11, m(jne hoeren, ln het bijzonder op deze beleggingspaplercn. Zooals gezegd, vormen Duitsche papieren een prachtig be- leggl ngs-oh Ject. Zouden echter, ondanks uwe. zooals Ik vertrouw Juiste voorlichting, uw cliënten gedreven nit ilie haatgevoelens, die enkele kringen van ons volk tot een groep pathologische ziektegevallen maken, toch papieren willen verkoopen, dan neem lk als vanzelfsprekend aan, dat 11 op de Ne derlandsche staatspapieren, die cmi vast in komen afwerpen, opmerkzaam zult maken. In een Europa, waar de tolmuren steeds lager worden, waarin dus een" vrije handel zal bestaan, zal het economisch draagvlak zoodanig zijn versterkt, dat de openbare schuld daarop zijn vaste grondvesten vindt. Ik moge nu mijn rede besluiten en u voor de aandacht darmen, die u mij geschonken hebt. Mogen de deviezenbanken door hun houding -, tot uitdrukking brengen, dat in hen het gemeenschapsbescf en het gevoel van verantwoordelijkheid in een vorm be staat, die het vertrouwen, dat wij door hun aanwijzing in hen hebben gesteld, recht vaardigt. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Finnen veroveren Kiestinki De V DE V VICTORIE DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN 22ste SOVJETI.EGER VERNIETIGD De stad Welikije-Loeki genomen Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „In gevechten tusschen Smolensk cn het Ilmcnmeer, die verscheidene da gen duurden, Ls ten Oosten van Weli kije-Loeki het gros van het 21ste Sov- jetleger ingesloten en vernietigd. De stad Welikije-Loeki is 11a heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken geschut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verlie zen van den vijaqd bedroegen ruim 40.000 dooden". Japan ongerust over Amcrikaansche petroleumzendingcn naar Sovjet- Rusland Volgens de Sovjet-radio heeft de Ja- pansche ambassadeur te Moskou, Tu- tekawa, den commissaris van Buiten- iandsehe Zaken, Molotow, een verkla ring overhandigd, waarin hij beweer de, dat de Japanschc regeering door het zenden van petroleum cn benzine van Amerika naar de Sovjet-Unie in een zeer delicate en moeilijke positie is gebracht, vooral omdat deze trans porten zeer dicht onder de Japansche kusten vervoerd moeten worden. De Japansche ambassadeur verzocht de Sovjet regeering deze kwestie ernstig te bestudeer en. De Sovjet-commissaris Molotov heeft hierop, naar de Sovjet-radio verder, volgens het D.N.B. meldt, den Japan- schen ambasadeur medegedeeld, dat de Sovjet-regcering 23 Augustus door haar ambassadeur te Tokio Smetanin. don Japanschen minister van Buitenland- sche zaken, Tojoda, de volgende mede- deeling heeft doen toekomen: De Sovjet-regeering is van meening dat er voor de Japansche regeering geeii aanleiding tot ongerustheid be staat. De Sovjet-regeering zou een po ging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrekkingen van de Sovjet-Unie met Amerika te be lemmeren, als een onvriendelijke daad beschouwen. Domei bevestigt, dat de Japansche regeering een vertoog heeft gericht tot de Sovjet-Unie. wegens de Amcri kaansche leveranties van vliegtuigbcn- zine aan Wladiwostock. Ook bij de Amcrikaansche regeering is, volgens Domei, wegens dezelfde kwestie een stap ondernomen. Voorts meldt Domei uit betrouwbare bron, dat reeds ongeveer 10 millioen gallons vliegtuighenzine met een hoog octaangehalte uit Amerika naar de Sovjet-Unie onderweg zijn. Hieronder bevinden zich vier scheepsladingen, welke half Augustus van de Westkust van Amerika zijn vertrokken. De moord te Delft WAARSCHUWING AAN UITVARENDE SCHEPEN Do commissaris van politie te Delft maakt het volgende bekend: Aangezien liet niet onmogelijk is, dat beide verdachten van den moord op Hugo de Man, te Delft, geploegd, genaamd van Blerkom en I-Iugenholtz, zullen trachten met behulp van val- sche papieren, hetzij als blinde passa giers. hetzij vermomd_ of anderszins, ons land te verlaten, "worden de be treffende scheepvaartmaatschappijen, kapiteins en alle leden der beman ning van uitvarende schepen, hetzij vracht-, hetzij passagiers- hetzij vis- schersschepen er met klem op gewe zen, dat zij voor de afvaart hun schepen behoorlijk hebben t.e doorzoe ken on strenge contróle hebben te hou den cn geen onbekenden op hun vaar tuig hebben toe te laten. Zij stellen zich aan strenge straffen bloot indien zij dezen plicht verwaarloozen of door onvoldoende maatregelen de ontsnap ping der beide verdachten mogelijk maken. SENEGALEEZEN TE DAKAR AANGEKOMEN Aan boord van het Fransche hospi taalschip „Canada" zijn gisteren 519 Senegaleeschó" infanteristen te Dakar aangekomen, meldt het D.N.B. Het zijn vroegere krijgsgevangenen, die om ge zondheidsredenen uit hun gevangen schap ontslagen zijn. HET RADIOPROGRAMMA De persdienst van den Nederlandsche Omroep schrijft ons; Er zijn in dezen oorlog in het Westen veel krijgsgevangenen gemaakt. Geluk kig zijn de meeste hunner weer thuis. Er zijn echter nog troepen, die niet na vrijlating naar hun vaderland terug kunnen, omdat hun verre land voor de zen ongelukklgen voorloopig onbereik baar Ls door oorlogsbelemmering. Sa mengebracht in groote kampen bivak- keeren de Algerijnen. Marokkanen en Tunissiers op de plaats waar zij op voor malig front Werden gevangen genomen. Van deze schilderachtigste en droe vigste krijgsgevangenen, wier lot men zooveel mogelijk tracht te verzachten, geeft de heer Josselin de Jong als re porter den radioluisteraars een idee in een uitvoerige reportage, welke wordt uitgezonden hedenavond om 19.35 uur over den zender Hilversum 2. HET Dl ITSCHF. RIJKS PROGRAMMA Vrijdag 29 Augustus dirigeert, de staatskapelmeester Johannes Schuier van 16.0017.00 uur een operaconcert. Uitgevoerd worden werken van Nicol ii, Verdi, Gounod, Mascagni en Beethoven. Van 17.1018.00 wordt een program ma uitgezonden „noten en annecdoten". In verband mei de herdenking van den 75sten verjaardag van lierman Lunz wordt in het rijksprogramma een uitzending Verzorgd: „Am Haidbcrg geht ein leises Klingen". Lunz' liederen en muziek wordenden gehoore gebracht Van 20.5021.10 uur frontbcrichten. Van 21.15—22.00 uur besluit de groot- Duitsche radio-omroep met het beroem de werk van Mozart „Eine kleine Nachtmusik". VERGADERINGEN W.A.-REGÏMENT De N.S.B.-persdienst meldt: Gisterenavond zijn de eerste twee W.A.-vergaderingen van de ongeveer 50, die er in de komende twee weken in ons land zullen plaats vinden, in Utrecht en Zeist gehouden. Voor een goed bezette zaal sprak 'commandant Zondervan in Utrecht. Alle Utroehtsche weermannen, bene vens hondorden kameraden uit de P.O. hadden gehoor gegeven aan den op roep. Een muziekkapel van de Am- slerdamsche W.A. bracht marschmuziek en strijdliederen ten gehoore, waarna hopman Heins het nieuwe lied van het W.A.-regiment met de kameraden deed klinkeji. In Zeist sprak de opperheerbanlei» der van 't Hof. DE INVAL IN IRAN. Naar van welingelichte zijde aan het D.N.B. wordt gemeld, is het plaatsje Kiestinki in den Noordelijken sector van het Finsche Oostelijke front in Finsche handen. Tijdens de gevechten tusschen Sohjena en Kiestinki hebben de Sovjets, die daar dikwijls tot den laatsten man tegenstand hebben gebo den, tweehonderd man verloren. Kiestinki ligt adVi een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermansk-spoorweg aansluit, op ongeveer zestig kilometer afstand van den Moermansk-spoorweg. Het plaatsje vormde het belangrijkste en sterkste steunpunt voor een Sovjet- aanval op Karelie aan de Witte Zee. Bij de gevechten om Hyrsyla in de uiterst Oostelijke punt van het oude Finland zijn de Finsche troepen, vobrt- durend strijdende, waarbij zij groote terreinmoeilijkheden moeten overwin nen, in twee dagen tijd meer dan veertig kilometer opgerukt. De vijand heeft op een plaats een doorbraakpo ging ondernomen, welke echter werd afgeslagen. De Sovjets lieten hierbij ongeveer 500 gesneuvelden op het slag veld achter. URUGUAY STAAT GEEN LUCHTBASES AF Volgens een bericht van United Press uit Montevideo heeft generaal Roletti tegengesproken dat Uruguay voorne mens zou zijn. aan een vreemde mo gendheid luchtbases af te staan. Ro letti, die minister van Defensie is. ver klaarde, dat de- Uruguaansche vlieg velden slechts voor het eigen land be stemd zijn. Open steden gebombardeerd, lijke zeestrijdkrachten tegenstand Vijande- in actie. Overal MOREEL DER BEVOLKING UITSTEKEND Het Iraansche opperbevel heeft do volgende zes communiqué's gepubli ceerd. 1. Op 25 Augustus om vier uur des och tends hebben Bolsjewistische strijd krachten bij een aanval onze gren zen in het Noorden overschreden, ter wijl de Engelschcn in het Westen en Zuiden van Iran de grens overtrok ken. 2. De volgende open steden zijn vanuit de lucht gebombardeerd; Tabriz, Ar- debil, Rezayeh;"Khoy, Aher, Miandob, Makou. Mohagan, Benab. Rescht, Haasankyadeh, Mianeh, Ahwas, Ben der pa hlavi. Vergeleken met de militairen wier kazernes o.a. als militaire doelen wer den gebombardeerd, waren de ver liezen onder de burgerbevolking groot. Een Sowjet-vliegtuig werd bij Tabriz neergeschoten. 3. Gemotoriseerde Sowjetfrocpen zijn in de streken rondom Djoulfa, Ma- rand, Poldascht. Makou, Kharaziaed- din en Engelsche troepen in de streek van Khanekin, Kassrischiran, Daft- cheneh, Abadan, Benderschaupt cn Kassrisjah tot den aanval overgegaan. 4. Sowjet-zeestrijdkrachtcn hebben de kusten van de Kaspische zee aange vallen, terwijl Engelsche zeestrijd krachten Benderschapur en Klior- ramchahr hebben aangevallen. 5. Alle eenheden van het Keizerlijke Iraansche leger hebben overal waar zij den vijand ontmoetten, met de grootst mogelijke hardheid gestreden en de grenzen verdedigd. Aan het Westelijk front werden twee pantser auto's door het Iraansche leger ver nietigd, waardoor de Britsche op- marsch vertraagd werd. 6. In «alle sectoren van het front in het Oosten, Noorden cn Westen is het moreel van de bevolking prachtig. Allen wensehen in het leger te wor den opgenomen om aan de verdedi ging van het vaderland te kunnen deelnemen. DE TOESTAND IN TEHERAN De hoofdstad van Iran biedt volgens het D.N.B. een geheel kalmen indruk. De bevolking van Teheran vervuil zoo als gewoonlijk in volledige discipline haar werkzaamheden, zonder zich het hoofd door geruchten op hol te laten jagen. Het is duidelijk, dat de bevolking het volste vertrouwen in dè tvgwring stelt, welke de ravitailleering van de hoofdstad heeft beveiligd. Het verkeer op straat is geheel normaal. Maandagmiddag heeft een klein aan tal uil het Zuiden komende vliegtuigen boven de buitenwijken van Teheran pamfletten uitgeworpen, waarin be weerd wordt, dat de militaire acties niet tegen het Iraansche volk zijn ge richt. doch alleen tegen, het z.g. „Duit sche gevaar". Des avonds werd de stad vanViegen uur tv.ee uur lang verduis terd, zonder dat ergens incidenten ont stonden. Betrouwbare berichten van de grenzen van het land, alsmede over de aan den gang zijnde gevechtshandelin gen waren gisterenmorgen nog niet ont vangen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5