Ernstig ongeluk Politienieuws Vacantietournooi Bakkers in moeilijkheden Nederlandsche Volksdienst AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 3 13-JARIGE JONGEN AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND Hedenmorgen omstreeks kwart over acht reed een truck met trai ler van het expeditiebedrijf der gebroeders Van der Meer uit Den Haag in de Stationsstraat, richting binnenstad. Op het gevaarlijke kruispunt ter hoogte van Kort- beek's bloemenwinkel, waar al menig ernstig ongeluk heeft plaats gehad, moest de wagen onverwacht uitwijken voor een uit de Korte Bergstraat komenden ziekenauto. De eenige mogelijkheid om een botsing te vermijden, zag de be stuurder van den trailer in een naar links omwerpen van het, stuur. Hierdoor kwam hij evenwel in aanraking met den dertienjari gen K. D., wonende in de Violen straat, die met een kameraadje ter plaatse fietste. De jongen kwam onder den wagen terecht en werd meegesleurd totdat de auto tot stilstand kwam tegen een hek. Het bleek dat de knaap hoogst ernsti ge verwondingen had opgeloopen, zoodat overbrengig naar het St. Elisabeths Ziekenhuis onverwijld noodzakelijk was. Men vreest voor zijn leven. De fiets werd totaal verwrongen onder het voorstel van den vrachtauto vandaan gehaald. Over de schuldvraag zal men het SP iet licht eens worden. De truck had yoorrang, daar de Snouckaertlaan op ijdat punt voorrangsweg is. Doch een :2iekenauto heeft altijd voorrang; dat .Is een conditio sine qua non. De schuld ligt eigenlijk bij geen van geiden, maar aan den toestand ter plaatse. Iedere Amersfoorter kent het knoop punt als zeer gevaarlijk, en is op zijn hoede als hij de Stationsstraat komt afzetten. Vreemdelingen echter zijn iidoorgaans niet verdacht op de scherpe [bocht en de vaart door de helling ver- porzaakt en evenmin op de straten 'idie daar samenkomen. Zou het der- halve geen aanbeveling verdienen (in- 'dien men er niet toe kan overgaan meer ruimte op dat punt te maken) spiegels te plaatsen en een bord met de aanduiding „Gevaarlijke bocht?" Allicht, dat hierdoor de autobestuur ders vaart zullen minderen, waardoor ongetwijfeld het gevaar van ongeluk ken zal afnemen. Toen wij in den loop van den middag bij dr. Aghina, den behandelend ge neesheer van het slachtoffer, naar diens toestand informeerden, werd ons verklaard dat deze zeer ernstig blijft. De jongen heeft een been gebroken, en vooral aan liet hoofd verwondingen opgeloopen. Medegedeeld werd nog dat dr. Lub- 6en de eerste hulp heeft verleend. WAARSCHUWING VOOR MELKSI.JJTERS Hiermede vestig ik nogmaals de aan dacht van de melkvcrkoopers op de verplichting, dat dc bussen, waarin taptemelk aanwezig is, onder de hals van don bus moeten voorzien zijn van een 20 cm. breede blauwe band. Op het schuine gedeelte van het blauwe vlak moeten de woorden wor den aangebracht: taptemelk, magere melk of ondermelk, in witte letters van tenminste 3 cm. hoogte bij een lijndikte van tenminste 6 mm. Mocht bij controle blijken, dat de voorgeschreven aanduidingen niet in orde zijn, don zal proces-verbaal wor den opgemaakt. BOTER- EN VETKAARTEN De uitreiking van de boter- en vet kaarten aan liet distributiekantoor vindt plaats dagelijks van 912.30 en van 1.305 uur, naar volgorde van de stamkaartnummers. Vrijdag zijn aan de beurt de stam kaartnummers 3850141000 v.m. en 41001—44000 n.m. OUDHEIDKUNDIGE VONDST Bij het. graven onder de fundeeringen van do Lutherschc kerk aan de Lange- straal hier ter stede, welke kerk om streeks 1200 is gebouwd, is men gestuit op een groote partij houten palen, die destijds deel hebben uitgemaakt van een zg. knuppelbrug. Vermoed wordt, dat deze brug ongeveer 800 jaar gele den ter plaatse heeft gelegen. Men heeft het hout verzameld en naar het ge meentehuis overgebracht. Het ligt in de bedoeling dit hout in het museum op te bergen. AGENDA SPORT Grand-Tliêfttre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1 45. 4.6.15 en 8 30 u. (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur Van 2 2t.m. 28 Aug. .Carnaval In Weencn" Van 25 t.ra. 28 Aug. bovendien in matinee „Mazurka". City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.— 6.16 en 8 30 uur (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 22 t.m. 28 Aug. ..Een stem ln den aether" Wunschkonzert Rembrandt-Tlieater. Aanvangstijden als boven. Geen marlnee's. Van 22 t.m. 25 Aug. „Ridders in lompen". Van 26 t.m. 28 Aug. „Wie is Moreno?" Tot eind Augustus Gildehuls Ten toonstelling schilderijen en kunstnijverheid A.K..G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. 29 Augustus Grand Theatre Concert Residentie-orkest voor Duitsche weermacht eD genoodlgden. 5 September Repetitielokaal A.M.K. 8 uur. Algeineene vergadering Amers- foort's Mannenkoor. DAT W AS UITLOKKEN De politie verbaliseerde een auto handelaar uit Soest, die een motorfiets bereed zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, een wegenbelastingkaart en een benzinevergunning. FIETSENDIEF IN ARREST Zekere Q. verdacht van fietsendief stal is door de politie aangehouden. Na zijn bekentenis is hij vanmorgen raar Utrecht overgebracht om voor den Officier van Justitie te worden geleid. DISTRIBUTIEWET OVERTREDEN Tegen H. is proces-verbaal opge maakt terzake overtreding van de Dis- tributiewet. Hij had onbevoegd gebruik gemaakt van een extra toewijzing voor levensmiddelen. HOUT IS IN TREK Door personeel van de Heidemaat schappij is aangifte gedaan van dief stal van eenige kruiwagens, kruiplan ken en ander hout uit den plantsoen gordel, waar deze maatschappij een Werk uitvoert. SMAKELIJK ETEN Ten nadeele van een bewoner van de Schimmelpenninckstraat zijn zeven konijnen ontvreemd. JONGEDAME VLUCHTTE VOOR EEN PAARD Het stoplicht op den Weverssingel was rood. Dus moest het paard dat werd „bestuurd" door een man die met het paard verbonden was door leidsels van drie meter, wachten. Toen het licht groen werd, zei de man „Vort" en het paard stapte naar vo ren. Doordat echter zooveel menschen Zich in beweging zetten, werd het schichtig. Dit had tot gevolg dat een fietsende jongedame eveneens schich tig werd; zij sprong van de fiets, liet deze voor wat zij was, en redde het veege lijf door de vlucht te nemen. Het paard stapte doodgemoedererd op de fiets: dat wil niet zeggen dat het erop wegreed, maar dat het zijn .been op het achterwiel zette, waardoor dit verbo gen werd. De voerman, die drie meter achteraan kwam, zal de schade moeten betalen. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 28 Aug. 20.39 tot 29 Aug. 6.44 Maan 29 Aug: op 14.59. onder 0.14 (e.k) "Vest goede hcuientipoio.de 'êfta in dei domei gtodc g „Amersfoort" begonnen GROOTE BELANGSTELLING Gisterenavond is een aanvang gemaakt met het Vacant ip-A vond tournooi van de Schaakvcreen. „Amersfoort", dat gehouden wordt in Concordia. De zaal was feestelijk en smaakvol ver sierd, zoodat de schakers ln een opwekken de omgeving hun stukken kunnen verschui ven. Aan do wanden prijkt de mededeellng „Zet uw zorgen op zij en kom een avond schaken". Het ls voor de schaakvcreen. te hopen, dat velen in staat zijn hun zorgen op zij te zetten! Het tournooi werd om half zeven door den voorzitter lr. W. Merkens met een kort woord geopend. In het bijzonder werden wel kom gelieeten voorzitter en penningmeester van den Stlchtsch-Gooische-Schaakbond en de plaatselijke scliaakvereenlgingen, die alle door meerdere leden vertegenwoordigd zijn. Het verspelen van een schaakwedstrijd op eenige achtereenvolgende avonden ls een proef, die niettegenstaande de beperkte ver- voersgelegenheld geslaagd is; dit tournooi zonder traditie telt 72 deelnemers. In een kort woord van den heer W. Ver- sluys. de voorzitter van den S.G.S.. die nu even mocht spreken omdat hij Zaterdag ver hinderd ls. wenschte spr. ..Amersfoort" geluk met dit resultaat. Hij hoopte dat dit tour nooi in het centrum van het land een tra ditie zou worden. Hierna was het woord aan don wedstrijd leider, den heer W. J. van Lee, die de deel nemers opwekte om van deze bijeonkomst een gemoedelijk vacantie-tournool te maken. Bij de Indeeling was er blijkens de inlich tingen na een paar zeer sterke spelers een groote groep van deelnemers die of weinig in spcel.sterkte verschillen of van wie geen betrouwbare gegevens '.oorhanden ware». Dan moest er geschipperd om menschen. die altijd samen spelen nu eens andere partners te bezorgen enz. enz. Zoo ls van deze indeeling in groepen niet te zeggen dat groep C. b v. sterker ls dan E„ dit kan .heel goed omgekeerd zijn. Zoo gezien, volgen hier de verschillende groepen met de uitslagen van de eerste ronde Groep A: B. G. van Veenendaal (Soest) W. Koomcn, Amersfoort 01 H. Schreuder, Baarn v. Bijl. Amersf. 01 Groep B: Mevr. Koomen-Heemskerk, Amersfoort H. Kljne, Amersfoort afg. G. E. Halsema (Errnelo) A. L. R. Welling. Amersf. 10 Groep C: G. Fredcriks, Soest A. G. B. Bischof, Zeist 10 J. A. Uding Jr., Amersf.— A. Wichard, Amersf. 10 Groep D: A. Hulsman, Amersf. J. C. Thomasze, Soest afg. Mr. J. de Graaf. Amersf. H. Monarid, Ermelo 01 Groep E: S. van zyi, Amersf. J. Sandbrlnk, Amersf. afg. C. Vermeer. Spakenburg D. dc Dreu, Zeist j.-/ Groep F: J. W. H. de Bruijn. Amersf. H. A. Fugers, Soest J4y. J. Baarschers, Amersf.- A. v. d. Leij, Amersf. 0f Groep G: L. Hoeyenbos, Amersf. H. Loose, Amersf. 10 «M. Roclofsen. Amersf, R. C. de Lange. Aalsmeer 10 Groep H: J. Haars. Amersf. H. v. Haltoren. Spakenburg 'J'i H. van Goor, Bunschoten J. Ober, Amersf. 10 Groep J: S. D. W. Borcherding, Soest L. v. d. Groep. Spakenburg 10 D. C. Helderman, Amersf. W. P. J. Wolttlez, Bilthoven y}—y Groep K. B. Veenencl.aal, Maarn L. Bos, Spakenburg 01 A. Geudeke. Amersf. P. G. de Haan. Bilthoven I—0 Groep L: W. Wicrtz. Amersf S. van Diermen. Bunschoten K Ir. W. Merkens. Amersf.— J. M. Bclj. Soest 01 Groep M A. van Halteren, Spakenburg Jhr. H. Bosch v. Drakesteln. Nw. Ameliswecrd yy H. G. Hasken, Amersf, L. Houbaer. Soi^terberg 01 Groep N: A. van Goor. Hilversum L. Helnen Hzn., Spakenburg 10 H. Juffen. Amersf. J. Mosterd. Amersf. 01 Groep O: W. Koelewijn, Bunschoten J. w. Rouwhorst, Nljkerk 10 W, v. Gul Ik. Amersf. J. H. B. v. Barneveld, Amersf. 01 Groep P: B. P. Meier. Zeist— A. G. van Oord. Doorn afg. R. Visser. Amersf. M. B. de Koning. Amersf. 01 Groep R: H. M. Koornneef. Doorn W. van Goor. Bunschoten 10 D. Kollen, Amersf. F. H. Ch. Jothmann I0 Groep S: C. C. H. van Doom, Amersf. A. v. Diermen, Spakenburg 01 M. P, v. Ommeren. Amersf. J. H. v. Donkelaar, Amersf. 10 Heden avond wordt In „Concordia" de tweede ronde gespeeld. „DE AMERSFOORTSCHE TOREN" W. Koomcn als blindspeler Ter afwisseling van de loopende zomer competitie van de schaakvcreenIglng „De Amcrsfoortschc Toren" v.h. A.S.V.A. heeft de heer W. Koomcn j.l. Dinsdag blindsimul taan gespeeld tegen 6 borden. Het was een zeer spannende kamp en de lieer Koomen boekte het zeer fraaie resul taat van 3 gewonnen partijen. 2 remise en i verloren. De winnaar was de lieer van Bar neveld. die op een ongelukkig moment van den blindspeler een dame cadeau kreeg. Re mise behaalden de heer Zwart en Hulsman. Wij vernamen nog dat de heer Koomen reeds eenige weken aan de leden van boven gemelde club schaaklessen geeft. Er valt in derdaad nóg veel te loeren; dat hebben de leden uit de bUndsimultaon-seance wel kun nen concludeeren! ZWEMMEN. Zwemcompetitie Kring Utrecht WEDSTRIJDEN IN PESLE'S BAD In Pesie's Bad hadden gisterenavond zwemwedstrijden plaats voor de competitie van dep Kring Utrecht van den N.Z.B. Hier aan namen de volgende vereentgingen deel: A.Z. PC.. Amersfoort Neptunus, Amers foort; Mooi Zeist; V.Z.C.. Veenendaal en Bilthoven. Kamprechter dc heer Unkr&ut. De uitslagen luiden: 100 M. rugslag heer en: 1. P. Hoek, Mooi Zeist. 1 min- 27.2 see 2. G. Wouden berg, Neptunus, 1 min. 28 sec.: 3. W. Dek kers, Neptunus. 1 min. 29 sec. 300 M. rugslag dames: 1. mej. R. v. d. Klashorst. Neptunus, 1 min. 33 .sec.: 2. mej. 1. de Gans. Neptunus. 1 min. 34 6 sec 3 mej. J. Folmer. Mooi Zeist. 1 min. 43 sec.: 100 M. schoolslag hoeren: 1. J. Fuhl, A.Z. P.C.. 1 min. 31.2 sec.: 2. C. Mat ton:. Mooi Zeist. L min. 33.8 sec.; 3. A. H. Kuiper. Neptunus. 1 min. 3S.6 sec.- 100 M schoolslag dames: I. mej. J. de Jong. Neptunus. 1 min. 38.4 sec., 2. mej. T. Hanselaar. A.Z. PC, 1 min. 46 4 sec.: 3. mej. A. Wolfswinkel, Neptunus, 1 min. 48.4 sec. 50 M. vrije slag hoeren: 1. P Hoek. Mooi Zeisi. 30 sec 2. P. Hofland. Mooi Zeist. 32.2 sec.: 3. T. v. d. Waal. Mooi Zeist. 32.6 sec: 4 J. Coppaasi. Mooi Zeist. 33.2 sec: 5. J. Hardebol. A.Z. A- P C 33.6 sec. 50 M. v r ij c slag dames: 1 mej I. de Gans. Neptunus. 36.4 sec.: 2 mej. L. Lage- waard. A.Z. P.C., 39 sec.; 3. mej. H. Lem, Mooi Zeist, 39.6 sec. 5 x 50 M. estafette hoeren: 1Mooi Zeist, 2 min. 39.6 sec.; 2. Neptunus I. 2 min. 46.8 sec.; 3. V.Z.C.. 2 min. 53.6 sec.: 4. A.Z. P.C. I. 2 min. 56.2 sec. (Neptunus II werd KANTONGERECHT. VERKEERSVERDUISTERINGS- EN DISTRIBUTIE-ZONDAARS Hoe moeilijk het is voor de bakkers om in dezen tijd brood te leveren van het juiste gewicht, hebben wij heden morgen voor den kantonrechter verno men uit den mond van den secretaris- redacteur van den Bond van Chr. Bak kerspatroons, den heer K. Kolstein uit Bilthoven, die het opnam voor drie le den van zijn bond, die te licht brood hadden afgeleverd. Er worden den laatsten tijd veel bak kers bekeurd, hetgeen ongetwijfeld moet leiden tot een minder gunstigen indruk bij het publiek, n.l. dat de mentaliteit er bij de bakkers niet op vooruitgegaan is. Het toeval wilde, dat er naast de zaken tegen de drie verdachten, waar voor de heer Kolstein als gemachtig de optrad, talrijke andere zaken tegen bakkers werden behandeld, die even eens te licht brood hadden afgeleverd. Er werd tegen de cliënten, waarvoor de heer K. als gemachtigde optrad, 60.subs. 30 d. geëischt. Zij hadden brood afgeleverd resp. van 457, 452 en 444 gram, terwijl het gewicht 480 gram moet bedragen. De heer Kolstein deelde mede, dat het vochtgehalte van de bloem, welke tegenwoordig verwerkt wordt, zeer verschillend is. Het gevolg is dat er dan spoedig een te gering gewicht droge stof overblijft. De ambtenaar van het O M. had zich in verband met dit argument, hetwelk reeds meer naar wonen is gebracht, gewend tot den directeur van den keuringsdienst en van hem vernomen, dat den bakkers tabellen zijn toege zonden waarop diverse voorschi-iften voorkomen in verband met het brood gewicht. Vooral in dezen tijd is dit voor de voedselvoorziening van het grootste gewicht. De heer Kolstein deelde mede dat het al zeer moeilijk is juiste tabellen samen te stellen. Het geldt hier vak technische eisehen, die verband hou den met de wisselvalligheid van de vocht in de te verwerken bloem. Het is dan ook nog niet voldoende tot de bakkerij doorgedrongen, dat men het gewicht beter iets ruimer kan nemen maar aan den anderen kant kan dit z.g. overwicht ook weer niet te groot Zijn. In hoofdzaak wilde spr. naar voren brengen, dat het bij de bakkers niet te doen Ls het publiek te benadeelen, maar dat hier omstandigheden een rol spelen, die buiten den wil van den bakker liggen. De kantonrechter veroordeelde twee bakkers tot 30.subs. 10 d. en één bakker tot 40.subs. 15 dagen. Er zijn ook andere oorzaken Zooals gezegd stonden er meer bak kers terecht en onder hen bevonden zich er twee die de schuld schoven op personeel. Bij veid. v. d, H. was bij 40 broo- den een te licht gewicht aan droge stof geconstateerd. Dit kwam zoo. Zijn knecht kwam herhaaldelijk le laat en ontving daarover op zekeren morgen een ernstige reprimande. Om zich nu eens extra uit te sloven, had de knecht, toen zijn baas zijn maaltijd gediskwalificeerd wegens het te vroeg star ten van een der deelnemers 5 x 50 M. estafette dames: 1Neptu nus, 3 min. 14 sec.; 2. A.Z. P.C., 3 min. 36 sec. PU HOL ViZviid vwi Utv fluid •t.geneest en verfrcoit Naast den hoofdredacteur zijn mede ver antwoordelijk G. A. Willlnge, Chef-redacteur; D. J. Rekké. stads- en sportredacteur, belden te Amers- Joort; W. G. van Maanen. Huls ter Helde. Zijn paedagogisch optreden - Samenwerking met bestaande charitatieve vereenigingen DE WIL HET VRAAGSTUK „ARMOEDE" OP TE LOSSEN In een bijeenkomst van verte genwoordigers der provinciale en plaatselijke pers. welke Woensdag te Utrecht is gehouden, heeft de heer Eekhof, propagandaleider van den Nederlandschen Volks dienst N.'V.D.) uil Den Haag een uiteenzetting gegeven over het werk van dit nieuwe instituut, dat naast dat van de W.H.X.. is opge richt. We laten hieronder een resumé van het gesprokene volgen. Vooraf heel te dc lieer- de Blank, di recteur van liet gewestelijk bureau van den N.V.D. do journalisten hartelijk welkom en bracht hii den heer Eckliof dank voor zijn wclwil'endheid een uit eenzetting tc geven zoodat de pers- menschen zich ook op dit nieuwe ter rein. kunnen orientceren. Spr. herinnerde er aan hoe W.H.N. hel vorige winterseizoen gewerkt heeft onder het motto: ..Voor liet volk, door liet volk" en dat de leiders alsmede de tallooze werkers zich belangeloos voor dit werk hebben gegeven, daartoe ge dreven door hun liefde voor het Ne derlandsche volk. Uit de W.H.N. is de Nederlandsche Volksdienst geboren en omdat deze weer een geheel nieuw arbeidsveld opent, moeten zij. die geroepen zijn liet publiek voor te lichten, een behoorlijk inzicht van de werkwijze van dit nieu we instituut, verwerven. Een opvoedkundige taak De hesr Eekhof ging allereerst in op het werk van W.H.N.. zooals dit in den vorigen winter werd uitgevoerd. Op het Departement van Sociale zaken heeft men aan deze actie krachtigcn steun verleend, maar alles is niet zoo verloopen. zooals men zich dit had voorgesteld. Er werd grooten nood ge lenigd op velerlei gebied, maar toch heeft men zich dc vraag gesteld: „Ko men wij zon verder?" Het wordt niet ontkend, dat cr fouten gemaakt zijn. De groote haast, waarmede alles moest worden voorbereid heeft den leiders parten gespeeld en de resulta ten zijn in sommige opzichten niet evenredig geweest, aan het moeizame werk. dat verricht, is. Vandaar dat. de vraag naar voren kwam: „Kunnen wij iets anders doen." De Nederlandsche Volksdienst werd geboren. De lieer Eekhof wees met nadruk op het feit dat bij de hulpverleening door W.H.N. veelal de opvoedende kant van dit werk is voorbijgestreefd. „Dc opvoeding van den menscli, die in behoeftige omstandigheden verkeert is soms belangrijker, dan de materisele luilp, welke hem wordt verstrekt. Deze kunnen, ja moeten zelfs hand aan hand gaan. Kan W.H.N. alleen in een bepaald jaargetijde iels doen, de N.V.D. werkt steeds door en wil daarbij de opvoedende taak op den voor grond stellen." Een der voornaamste taken is den gesteunden menseli het plichtsbesef bij te brengen, dat hij zelf moet meewer ken om in beter doen te geraken. Men moet nooit spreken over plichten zon der rechten of omgekeerd. Veel moei. tot klaarheid worden gebracht. Spr. stelde vervolgens de vraag: Hoe is de gezindheid van het pu bliek.'"' en ontkende niet, dat dit werk tegenzin heeft ontmoet. Hij verbond daaraan tevens dc vraag of deze tegen- z'n gerechtvaardigd is. De leiding van W.H.N. heeft zich daarover ernstig bekommerd, Spr. merkte op dal' het Nederland sche. volk hierbij niets wordt opgedron- eon en zeker niets, dat tegen zijn aard indruisebt. Wie dit werk meer van na bij heelt doorgrond zal moeten toege ven, dat het werk van W.H.N., wan neer het maar begrepen wil worden, parilbl gaat aan een der besic eigen schappen van ons volk, n.l. z\jn behoef tige /olksgenootcMi te willen helpen. Eén ervaring heeft spr. opgedaan, n.l. dat de meerderheid van ons volk de i actie van W.II.N. niet beleefd heeft. De wijze, waarop de uitvoering is geschied, geeft een geheel an deren kijk op" deze instelling. Men had- de hartelijke woorden maar eens moeten liooren, gesproken bij het uitreiken van dc waardebons. Er uit zich bij die menschen een andere geest en er was geen spra ke van eenige polemiek. Zooals reeds is gezegd, de Neder landsche Volksdienst heeft mede ten doel, de gesteunden door de W.H.N. op te voeden tot volwaardigen in de samenleving en wil daardoor medewer ken aan de totale oplossing van het begrip armoede, hetgeen de particuliere liefdadigheid veelal niet beoogde. Het doel is niet de particuliere in stellingen der liefdadigheid op tc hef fen, deze dragen veelal een eigen ka rakter en daaraan wil de N.V.D. niet tornen, hoewel zij de praktijk van de ze instellingen niet wil overnemen. Wel wil de N.V.D. samengaan met die instellingen zooals ook W.H.N. dit wil maar beide instellingen staan op liet standpunt, dat, wil hun werk slagen, het. gedragen dient tc worden door de vrijwillige bereidheid. Er be staat veel misverstand, waardoor het doel niet begrepen wordt. Zoo bestaat er. volgens spr., geen collectevcrbod daarvan is nooit sprake geweest maar wel een collecte-verorde ning. waarin het verleenen van toe stemming van collecten in handen Ls gelegd van de procureurs-generaal. In ons land bestaan 9000 instellin gen, die leven van collectenopbreng- sten, ordening op dit gebied werd noo? di£ geacht. Men moet daarbij niet den ken dat W.H.N.. en de N VD„ willen gaan zitten op de stoel van het collee- tc vraagstuk. Dit zou het aankweeken van een goed begrip belemmeren. In dit verhand wees spr. cr op, dat cr zeker verband bestaat tusschen W.H.N. en de Duitsche Winterhulp, waardoor cr van Duistch werk wordt gesproken, Dit is nu eenmaal niet los tc maken van de opvattingen, die dc bezettende overheid heeft omtrent het steunen en helpen van behoeftige landgenooten. De bezettende overheid wil van alles op de hoogte zijn en dus ook van de sociale vraagstukken in ons land. Dit mag niet als wapen tegrn de N.V.D. of de W.H.N. worden gebruikt. De N.V.D. wendt zich tot den validen menscli met het doel den grondslag te leggen voer een ge zond Nederlandsch Volksbestaan. Deze nieuwe dienst acht het zeker van nut contact en samenwerking te zoeken met de bestaande instellingen. Zoo kan b.v. het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis, waarbij in de meeste gemeenten talrijke gezinnen zijn aan gesloten den N.V.D. van dienst zijn door hun hulp. die zij bij ziekte in de gezinnen verleenen. De N.V.D. werkt echter niet alleen voor de zieken, doch ook voor de gezonden. Hij wil de oor zaken wegnemen, die tot het verval van het gezin hebben geleid. Met eenige voorbeelden toonde spr. aan, hoe dikwyls vergelen wordt de kiem van het gezinsverval weg te ne men door den vader in de gelegenheid te stellen weer als een volwaardig man voor zijn gezin te kunnen zorgen. De N.V.D. heeft dus een uitgebreide sociale taak te vervullen, welke zeer nauw verband houdt met de vorming van een krachtig en gezond Neder landsch Volk. De geest van den nieu wen tijd mag daarbij niet uit het oog worden verloren. Armoede en werk loosheid moeten voor goed tot het ver leden behooren. Ieder mensch heeft recht op eey waardig bestaan, dit te bereiken is 'het doel van de N.V.D. Maar om dit te verwezenlijken zal veel misverstand moeten weggenomen en zal men dit werk met vertrouwen tege moet moeten treden. Discussies Bü de discussie over de vraagstuk ken werden verschillende vragen ge steld. Er werd o.a. gewezen op het feit dat door den N.V.D. een taak wordt, aangevat, die door diverse andere or ganisaties reeds goed wordt vervuld. Ook werd de vraag gesteld hoe men zich de practische uitvoering van een en ander voorstelt. Dat het werk van den N.V.D. zich zooveel mogelijk bij dat van reeds be staande organisaties zal aansluiten cn zich gaarne zal laten voorlichten was in het voorafgaande betoog reeds tot uiting gekomen. Het werk zal provin ciaal worden geleid en er wordt op vol doende vrijwillige krachten gerekend. Teneinde de N.V.D. meer bekendheid te geven zullen in diverse plaatsen in ons land openbare vergaderingen wor den gehouden, waarbij o.a. de burge meesters van de gemeenten zullen wor den uïtgenoodigd. Maandag 1 September wordt in Ti- voli te Utrecht een vergadering gehou den. die o.a. door den Commissaris der provincie, ir. F. Müllor, zal worden bij- i gewoond. nuttigde, 40 brooden afgewogen, met het doel hem te verrassen. De baas was verrast, maar op een andere wij zen dan de knecht zich had voorge steld. Hij had n.l. een half ons te wei nig op de schaal gezet en de gevolgen laten zich denken. De eisch luidde 50.sugs. 20 d. Verd. „Een mooie tijd om zooveel te- moeten betalen." De kantonrechter: „Een mooie tijd om de menschen te licht brood af te leveren." Uitspraak ƒ30.subs. 10 dagen. Een bakker uit Woudenberg, die in geen 40 jaar iets met de Warenwet te maken heeft gehad, had een nieuwen jongen het brood laten afwegen, het geen de kantonrechter niet erg ver standig vond. Er mankeerde nog al wat aan. 40.Subs. 20 d. luidde de straf. Tegen een anderen bakker eischte het O.M. 100.subs. 30 d, maar deze verd. stond terecht omdat zijn brood.... 80 gram te licht woog. Dit was toch al te gortig. De kantonrechter vond de straf echter te zwaar en veroordeel de den man tot 50.subs. 20 dagen. „Wielrijders, let op uw saeck". Kort geleden heeft de politie een strenge verkeerscontrole gehouden. De resultaten daarvan kwamen tot uit drukking in een groot aantal proces sen-verbaal. Een wielrijder was uit Zandvoort overgekomen om zijn zaak le verdedi gen. Hij rijdt reeds 42 jaar op de fiets, waarvan de laatste 7 jaar dagelijks. Nooit heeft hij een bekeuring gehad. En nu stond hij terecht omdat hij, naar rechts gaande, zijn hand niet had uit gestoken. Verd. wist niet dat het ver plicht was. Maar we willen ook nog andere ar gumenten vermelden, welke door de verkeerszondaren, die geen hand had den uitgestoken, naar voren werden gebracht. Een filmoperateur le Baant zat te denken. De kantonrechter: „Zeker hoe U het snelst overreden kunt worden." Verd.: „Neen, maar over een repa ratie aan een filmtoestel". De kantonrechter: „Dat moet U ach ter uw schrijftafel doen." Een andere verd. moest voor 12 uur nog bonnetjes halen op het distribu tiebureau. Een jongmensch kwam er rond voor uit: hij had zitten suffen. Weer een ander argument. Een va der schoof de schuld op een 6-jarig dochtertje dat voor hem op de ficts- stang zat te wiebelen. „Niet zoo wiebelen", zeide de kan tonrechter. Weer iets anders. Een werklooze zat op de fiets ^te piekeren hoe hij reke ningen moest betalen, juist toen hij op weg was naar het belastingkantoor om een boete te betalen. En dan denk je aan geen hand uitsteken. Een jongedame keek naar trekkers en verzuimde bij het nomen van een bocht richting aan te geven. Zoo ziet men, allerlei uitvluchten, maar wielrijders vergeten maar al te vaak dat vele maatregelen in hun eigen belang worden genomen. De boeten varieerden van 150 tot ƒ2.de ambtenaar eischte ƒ4.in de laatste gevallen 3. Geen vleesch, maar wel visch Verd. J. v. d, H. had gevischt. in het valleikanaal, zonder acte, zonder ver gunning en met een verboden visch- net. Hij kwam er rond vooruit. In dezen vleeschloozen tijd is een partijtje visch niet onwelkom. Hij had 10 mooie vis- sehen gevangen met een schakelnet en vertelde niet geweten te hebben dat het niet mocht. Het vischnet was ge leend. Het O.M.: „Ik kan U het vischnet niet meer teruggeven. Laat de eige naar maar eens op mijn parket ko men." Verd. noleerde snel het adres en ging met een vonnis van 8.subs. 4 d. naar huis. Onverschillig jongmensch. Een jongmensch stond terecht om dat hij geen gevolg had gegeven aan den oproep van den voorzitter van den Raad van Arbeid zijn rentekaart in te leveren. Hij zag het nut van een rentekaart niet in. De knaap toonde zich tamelijk on verschillig. hetgeen de ambtenaar aan jeugdige onbezonnenheid loesehreef, 10.Subs. 4 d., zoo luidde de eisch, vond de knaap een beetje veel, maar de kantonrechter zeide: „Juist genoeg voor onverschillige menschen". Dus bleef het zoo. Denk om de verduistering Nu de avonden korter worden moet men vooral weer groote zorg besteden aan voldoende verduiste ring van de woningen. Niet den ken. ik steek maar even het licht aan, dat zal wel zoo erg niet zijn, want juist dat eenc oogenbik zou u ƒ6.boete kunnen kosten. Wij waarschuwen hiervoor, want vanmorgen zijn weer talrijke per sonen beboet, die hun verduiste ring niet in orde hadden. Er wordt geen pardon gebruikt. De verduistering moet in orde zijn. AFSCHEID APELDOORNSCHE KANTONRECHTER Mr. C. C. Beelaerts van Emmicho- ven, kantonrechter te Apeldoorn, heeft gisteren wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd in een samenkomst van belangstellenden in het kantongcrechtgcbouw afscheid ge nomen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3