De Meisjes van den Arbeidsdienst 4 amersfoorïsche courant donderdag 2« augustus 1941 BUITENLAND De Aanslag op Laval (Vervolg van Frontpagina) MEDEDEELIXG VAN DE BRINON Met betrekking tot den aanslag op Laval en eenige ledrn van het Fran sche legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme heeft ambassadeur De Brinon. de algemeen gevolmachtigde van de Fransche regeering in het be zette gebied, de volgende verklaring afgelegd: ..Ik was ze'.f getuige van het drama. In een kaz:rne te Versailles zou aan het Fransche vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme de vlag worden overhandigd. De Fransche autoriteiten waren verte genwoordigd door mij. generaal B"i- riour e.n de pref reten van Versailles. Wij wisten r.iet, dat de voormalige minister-president Laval ook zou ko men. Nadat de v'.ag was overgedragen werd oen groep gevormd om de kazer nes te bezichtigen, waarin de Fran sche vrijwilligers voor hun vertrek zijn gehuisvest. Op het bogenbük. waarop wij het gebouw verlieten, werd dp aanslag gepLegd. Ik was vergezeld van gezant Schleier van de Duitsche ambassade cn van den prefect van het departement Seine et Oisc. Vlak achter ons liepen Laval en Marcel D?aU Plotseling klonken vijf schoten. Toen wij ons "omkeerden, zagen wij. dat Laval door Fransche legionnaire ondersteund werd. Hij z.eide: „Zij heb ben mij getroffen". Onmiddellijk werd Laval in mijn auto gedragen, waarin hij naar het ziekenhuis van Versail les werd overgebracht. Marcci Déat, die eveneens gewond was, werd ook r.aar het ziekenhuis overgebracht. De ambassadeur voegde hieraan toe. da: hij onmiddellijk naar Parijs terugkeerde om maatregelen te ne men en be-loot zijn verklaring met. te zeggen: ..Wij hebben hier te maken m?t een terroristische organisatie. Deze uitroeien kan slechts met ge weid gebeuren." SPECIAAL GERECHTSHOF Het bericht van den aanslag op Laval verspreidde zich in Vichy als een loopend vuurtje. In Fransche po litieke kringen is de grootste veront rusting gewekt en wordt verklaard, dat men in deze communistische daad van terreur niet alleen een aanslag tiet op een vooraanstaande Fransche persoonlijkheid, doch ook een reac tie op de enkele dagen geleden door de Fransche regeering uitgevaardig de wet ter bescherming van den Franschen staat. De Fransche minister van Justitie. Barthelcmy, heeft zich persoonlijk belast met de oprichting van een speciaal gerechtshof tegen de com munisten In Parijs. Hei speciale ge rechtshof zou vandaag voor den eer sten keer vonnis vellen over de sabo tage. gepleegd door gearresteerde communisten. stormachtige debatten CX HET EGYPTISCHE PARLEMENT Naar uit Cairo aan het D.N B. wordt gemeld, zijn in het Egyptische parle ment hevige protesten geuit, toen mi nister-president Sirry Pasja een ver klaring aflegde over het resultaat der katoen-onderhandelingen met de Brit- sche autoriteiten en daarbij probeerde het Britsche standpunt te rechtvaardi gen. Hij deelde mede. dat Engeland dit jaar slechts de helft van den ka- toenoogst en tegen een lageren prijs dar. overeengekomen was. heeft kun nen koopen. De resteerende hoeveel heid zal de Egyptische regeering over nemen. De minister-president raamde het verlies op 15 millioen Egyptische ponden, welke hij wil opbrengen door een binneolandsche en bultenlandsche leening. De bijeenkomst van het parle ment nam een stormachtig karakter aan. De vroegere minister van Land bouw. Mangalaw Bey, beschuldigde de Egyptische regeering van slapheid en van inbreuk op de rechten des volks. Hij zeide. dat Japan bereid zou zijn groote hoeveelheden katoen op te koopen. Wanneer de regeering zich gebonden voelt aan Engeland, dan moet dit althans niet op kosten van 't Egyptische volk gebeuren De vroegere minister-president Sedri Pasja ried de regeering aan. de onderhandelingen met de Èngelschen tc hervatten en vast te houden aan de punten, wel ke door het parlement geëischt wer den. Minister-president Sirry Pasja antwoordde, dat hij de opmerkingen van het parlement met de betrokken autoriteiten zou bespreken. PW*»" '^\i^^;i:rï!!iiin»SiSi«ll Verduister zorgvuldig! Nog steeds gebeurt het, dat op de uren waarop verduisterd moet worden, teveel licht uit straalt. Men moet er echter goed van doordrongen zijn, dat het ai gemeen belang een ieder ver plicht, de verduistcringsmaat- regelen afdoende en nauwkeu rig uit te voeren. Verslapping op dit punt kan cn mag niet door de Overheid geduld wor den. Overtredingen leiden tot ernstige gevolgen. Een ieder blijve due attent op cventuecle tekortkomingen in zijn maatregelen! BINNENLAND leeraren uit salz burg teruggekeerd Met hun Duitsche collega's de gasten van den Rijks commissaris ENTHOUSIAST OVER HUN BELEVENISSEN Naar aanleiding van den terugkeer van de groep Nederlandsche leeraren van hun vacantie- cn studieverblijf in het land van Salzburg en het ver trek van een groep onderwijzers uit Salzburg, die drie weken in Nederland hebben vertoefd, heft Rijkscommis- saris. Rijksminister Seyss-Inquart in kasteel Oud-Wassenaar een thee aan geboden. waarbij de deelnemers van beide groeren aan hem werden voor gesteld. Hierbij bedankte de heer Kooymans namens de groep Ne derlandsche leeraren den Rijkscom missaris in hartelijke bewoordingen voor deze reis en gaf namens alle •elnemers de verzekering, dat dc?e gebeurtenis den wil tot een vriend schappelijke samenwerking bij de groote gemeenschappelijke taak in het nieuwe Europa aanzienlijk ver sterkt heeft, vervolgens overhandigd hij den Rijkscommissaris een gift voor het Duitsche Roode Kruis, welke door de deelnemers aan de reis was bijeengebracht. In hartelijke woorden gaf de Rijkssommissaris' uiting aan zijn overtuiging, dat beide groepen mans uit eigen aanschouwing de ze kerheid hebben gekregen, dat deze wil tot samenwerking tusschen Duit- schets en Nederlanders in ae toe komst vruchten kan afwerpen in het welzijn van beide volken. In aanslui ting hierop wisselden de deelnemers aan deze reis hun belevenissen en ervaringen uit. Het uitwisselen van een groep leeraren uit Nederland en de Oost mark geschiedde op initiatief van de gouwlciding Salzburg en met krach tige medewerking, vooral van het Ne derlandsche ODVoedersgilde. onder leiding van prof. mr. dr. R. van Ge- nechten cn met krachtigen steun van den Rijkscommissaris. Alle deelnemers waren zonder uit zondering enthousiast over hun be levenissen en allen waren zich ook bewust van de verplichting, welke voor hen uit deze gebeurtenis voort spruit, n.l. het wederzijdsche begrip tusschen twee volken te bevorderen. Bezoek aan een Kamp BEKENDMAKING De bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen deelt op grond van art. 12 der Verordening nr. 140 41 over het houden van duiven mede Art. 6. alinea 1. nr. 1 geldt ook voor woonwagens. Ten aanzien van art 6 alinea 1. nr. 3: dit verbod geldt niet voor de in Nederland wonende Fransche Belgische burgers, die lid zijn van de in art. 1 der Verordening nr. 140 41 genoemde bonden. .Ten aanzien van art. 7: 1. Het verbod van art. 7 alinea 1 geldt niet voor ^ïet houden van dui ven: a. met ringen, die vóór het van kracht worden der Verordening nr. 140 41 zijn verstrekt door een vroegere Nederlandsche duivenhoudersvereeni- ging; b. met buitenlandsche ringen, wanneer de duivenhouder aantoont, dat hij deze duiven heeft verkregen vóór het van kracht worden der Ver ordening nr. 140/41. Deze onder b. genoemde duiven moeten onder po litietoezicht driemaal op eiken vleu gel worden afgestempeld door den voorzitter der vereeniging. waarbij zij zijn ingeschreven. Van de afstempe ling moet proces-verbaal worden op gemaakt. Een copie van dit proces verbaal moet worden ingediend bij de in art. i der verordening nr. 140 41 genoemde organisatie, die bevoegd is voor het bepalen van de duivensoort. Op de onder a, en b. genoemde dui ven" is art. 3 alinea 2 der Verordening nr. 140 41 niet van toepassing. 2. De in art. 7 der Verordening nr. 140 41 voorgeschreven inlevering van duiven bij" den bevoegden burge meester. resp. bij den hoeheren Wehrm.achtnachrichten-Offizier beim Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden", moet franco geschieden. 3. Duivenhouders. die bij verande ring van hun domicilie hun duiven medenemen. moeten daarvan kennis geven aan den burgemeester van hun oude en aan dien van hun nieuwe woonplaats De duiveifhouöer moet zijn duivenlijst Indienen bij den bur gemeester van zijn nieuwe woonge- m.eente. De burgemeester moet deze lijst controleeren en waarmerken. Ten aanzien van art. 9: 1. De vóór het van kracht worden der Verorde ning nr. 140 41 uitgeleende fokduiven moeten uiterlijk op 15 September 1941 aan den uitleener zijn teruggegeven. Dit teruggeven moet geschieden door tusschenkomsi van den burgemeester der woongemeente van den leener en van den burgemeester der woon gemeente van den uitleener. 2. Het verbod van verkoop van dui ven geldt niet voor den verkoop van geslachte duiven. NAAR nET OOSTELIJK FRONT Afscheid van s.s.-mannen In Krasnapolsky te Amsterdam zijn gisteravond de S S.-mannen. die mor gen naar het. Oostelijk front vertrek ken. in den kring hunner kameraden cn familieleden bijeen gekomen om afscheid te nemen, alvorens zij de reis naar de Sovjet-Unie gaan aan vaarden. De plaatselijke commandant. S.S.- ondersc'naarleider B e 111 n k. en voorman Feldmever van de Ne derlandsche S.S., voerden het woord. NUTTIG WERK WORDT ER VERRICHT DE ETHISCHE WAARDE VAN DEN ARBEID Verscholen achter heerlijk dennen groen ligt te Barchcm. ter zijde van den hoofdweg naar Lochem in den schoonen Gelderschsn Achterhoek, het eerste kamp van den Nederland- schen Arbeidsdienst voor meisjes. Het is er een van de zes, waar Neerland'.? vrouwelijke jeugd de gelegenheid vindt cm de ethische waarde van den arbeid te leeren kennen en zich in staatsdienst vrijwillig eenigen tijd daaraan te wijden. De overige vijf meisjeskampen zijn ondergebracht te Markelo. Lunteren, Maarssen, Hilversum en Goirle. ter wijl de inrichting van nieuwe kam pen te Olcenzaal en te Baexem wordt voorbereid. De staf zetelt te 's-Gra- venhage. de leidst-ersschool bevindt zich te Wassenaar. Elk van deze kam pen telt veertig tot vijftig deelneem sters en daarmede is tot het voorjaar van 1942 de plaatsingsmogelijkheid vrijwel uitgeput, zoodat nieuwe can- didaten wier aantal met den dag stijgt ecnig geduld zullen moeten hebben. Ongeveer tweederde van de uit 45 meisjes bestaande bezetting van het kamo was tijdens het bezoek, dat ds A.N.P.-redacteur daaraan bracht, in den buitendienst, d.w.z. niet in het kamp zelf, doch in gezinnen, waar vrouwelijke hulp van ncode bleek, aan den arbeid, terwijl de overige meisjes zich in het kamp bezig hiel den met werkzaamheden van allerlei aard. zooals het schoonhouden van de dienstvertrekken, het verzorgen van het middagmaal, den door de meisjes zelf azmgelegden moestuin, de wasch. enz. Tijdens het werk wordt blauwe kleeding met bonten hoofd doek en in den vrijen tijd de flatteuze uniform van groen laken, met witte o: kleurig geruite blouse en groene baret, gedragen. Het alziend oog van de kampleidster, mej. J. W. van Proosdij, waakt over de orde. waaraan letterlijk niets mag haperen. Daar d? leidster natuurlijk niet overal tegelijk zich daarvan kan overtuigen, wordt, zij door eenige beproefde helpsters bijge staan. De inrichting Het kamp te Barchem telt drie slaaphuiafrn, die op weinig meters af stand van bet hoofdgebouw ver wijderd liggen. Zij dragen den landelij- ken naam van „hooischelf", „boerderij en „schaapskooi", en het zijn liefelijke gebouwtjes van baksteen en beton, met fri'sche kamertjes en verdere voorzieningen. Met het hoofdgebouw waarin de leidsterskamers, de eetzaal, tevens ontspanningsruimte, de keu ken, de verplegingskamer e.d. zijn onwillige getuige HIJ VLUCHTTE NAAR HET DAK Eenige Rotterdamsche politieman nen vervoegden zich 's ochtends om streeks 4 uur aan de woning van een aannemer, die op den West-Varken- oordscheweg woont en c'ie. daar hij onwillig was gebleken om als getuige op te treden in een strafzaak, met den sterken arm gehaald werd om tóch te worden gehoord. De man. die zelf de deur had geopend voor de politiedienaren, vluchtte, op het ver nemen van hun boodschap, naar het d3k. gekleed in nachtgewaad. Eenige agenten klommen op het dak en sommeerden den man zich over te geven. Doch hierin had deze geen zin en hij dreigde zijn belagers van het dak te z.ullen werpen, wanneer zij zouden trachten om hem vast te pakken. Samen gaan we de diepte in, riep hij uit en aangezien hij over groote lichaamskracht beschikt, besloten de agenten het met een zacht lijntje te probeeren. Doch ook dit hielp niet, waarna men besloot een afwachtende houding aan te nemen. Eén agent bleef voor het huis aanwezig, terwijl ook enkele andere „strategische pun ten" werden bezet. Aangegaapt door vele nieuwsgieri gen bleef de vluchteling op zijn hoogen post zitten, doch in den loop van den middag klom hij maar weer naar binnen. De honger kwelde zeker of de koude werd hem te machtig... Hij kwam even later te voorschijn gekleed en wel en werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Toen keerde de rust op den West- Varkenoordscheweg weer. COLLECTE TUBERCULOSE BESTRIJDING Nederlanders, gedenkt de collecte ten behoeve van de tuberculosebe strijding 29 en 30 Augustus a.s. De nood is hoog gestegen. Draagt uw penningske tT.j (een grootere gave is minstens even welkom) om het leed te verzachten. Laat de collectanten niet tevergeefs een beroep doen op uw offervaardig heid! Toont, dat gij medeleeft met uwen zieken medcmensch! gevestigd, vormen zij een complex, dat voor de oprichting van den Ar beidsdienst reeds bestond en voor dit doel was vrijgekomen. De dagelijksche taak De arbcidsmeisjes moeten om kwart voor zes 's morgens opstaan en een kwartier daarna op het appèl zijn voor ochtendgymnastiek. Daarna gaan zij terug naar haar slaapver trekken. om zich voor den dage- li.ikschen dienst gereed te maken. Te 6.50 wordt plecht^ de Nationale vlag geheschen, waarbij alle meisjes op twee na. die de hijsching ver richten - in een kring daaromheen staan, een lied zingen en den groet brengen. Dan treden de beide meisjes, die de vlag geheschen hebben, in het ge!id groeten de vlag afzonderlijk en vervolgens roepen alle meisjes, hand aan hand tezamen: „vangt aan". Om zeven uur ontbijten zij gemeen schappelijk, met den uitgesprokeu wenseh „eet smakelijk". Daarvoor is een half uurtje beschikbaar en dit verstreken is wordt in de ontbijt zaal een kring gevormd voor het gezamenlijk zingen van eenige liede ren. tot tien minuten voor acht. Dan treedt, de buitendienst aan en gaan alle meisjes aan het werk. In de" hal hangt een dienstrooster waarop ieder haar taak voor de geheele week kan lezen. Vooral in den buitendienst., die voor een beperkt, aantal weken geldt, waarna van dienst wordt gewisseld, verrichten de meisjes nuttig werk, want daar wordt, hulp verleend in huishoudingen, waar moeilijkheden van diversen (meest financieelen) aard dusfianig waren opgestapeld, dat het gezin dreigden ten onder te doen gaan. In zeer vele gevallen is dan het arbeidsmeisje de reddende engel. Zoo werd in een arm gezin met ne gen kinderen, waarvan de vrouw ziek lag. terwijl op andere wijze geen hulp kon worden verkregen, zoodat. alle- lei werk bleef liggen, binnen korten tijd. dank zij de komst van het ar beidsmeisje. een volledige huishoude lijke saneering verkregen. Dit eene voorbeeld kan met tal van andere worden aangevuld, doch het zou ons te ver voeren, die alle te vermelden. Voor de gemeenschap belangrijk buitenwerk wordt ook op de boer derijen door arbeidsmeïs.iès gedaan, biiv. als hulp bn het binnenhalen van den oogst, indien er handen te kort zouden komen. De meisjes zijn op die wijze in de gelegenheid bij te dra gen tot het. welslagen van den pro ductieslag en zij maken van die mo gelijkheid gaarne gebruik. De binnendienst Om drie uur in den namiddag (des Zaterdags om twee uur) zijn de meis jes van den buitendienst weer thuis Inmiddels zijn in den binnendienst de voornaamste werkjes voor het ge heele kamp gedaan. Fr wordt weer appèl gehouden, het geen gevolgd wordt door een uurtje verplichte rust De rest van den na middag pleegt aan sport, zwemmen onder "geleide, vriïe werkjes, muziek of zang te worden besteed. Zir>gen doen de meisjes veelvuldig, met zoo veel lust. dat zij bijv. minder prettige takken en die komen uiteraard ook wel voor bij voorkeur zingende ten uitvoer brengen. Te half zeven wordt de warme maaltijd gezamenlijk gebruikt en daarna resten nog een paar uurtjes voor ontspanning of vorming. Af en toe worden kameraadschansavpnden, tooneel-, film- of muziekuitvoeringen voor de meisjes georganiseerd, in of buiten het kamp. Eens in de zes weken krijgen zij verlof om van Zaterda.g tot. Maandag avond bij familie of verwanten te vertoeven, waarvoor reiskosten door den Staat worden betaald. De arbeids- melsjes genieten naast huisvesting voediniz. kleeding en geneeskundige verzorging f 0.20 per dag zakgeld. Op de overige Zondagen mogen de meisjes vrij wandelen in de schilder achtige omgeving, waarbij zij in uniform gekleed moeten blijven. Onze eindindruk is. dat de meisjes in den Arbeidsdienst een voorbeel- digen tijd doormaken, die haar in het verdere leven in elk opzicht ten goede moet komen en de waardeering van den arbeid op 't hooge peil doet bren gen, waarop deze in het belang der Nederlandsche volksgemeenschap be hoort te staan. ONDERWIJS SCHOONSCHRIJVEN M.O. Den Haag- Geslaagd mej. C. J. M. Goossen. Middelburg: de heeren F. .T. M. v. Eerd, Veghel Th. Geurt;, Nijme gen; C. M. Görts, Mierlo (N.B.); J. C. Mensch, Ubbergen. M A C HI NISTEN-EX AMEN Pen Haag. Geslaagd voor voorloo- pig diploma, P. J. Paars, Hoenkoop; C. Stolk. Tinte; J. C. Maalste, Utrecht; G. de Vlieger, Dordrecht; M. J. Pluij- mers, Vlissingen. TEEKENEN ACTE Mc Den Haag. Geslaagd W A. Bonte, Leiden; A. Carpay -en E. Swart, Den Haag. RECHTSZAKEN korte berichten „LATEN WE ELKAAR DE WAARHEID BLIJVEN ZEGGEN" tlav Rlok/.i.il zal hedenavond over den zender Hilversum II van 19.45—20 uur spreken over „Laten we elkaar de «aarheid blijven zeggen'*. Roosevelt's oudste zoon, Jimmy, is toegetreden tot den staf van kolo nel William Donovan, die onlangs is benoemd tot leider van den geheimen dienst voor Nationale Veiligheid van Amerika. De president der Turksche repu bliek. Inönoe, heeft den sjah van Ir%n ir een telegram zijn dank uitgespro ken voor de betuigingen van deel neming ter gelegenheid van den plot- selingen dcod van den Turkschen am bassadeur in Teheran. kleermaker kocht gestolen stoffen Zonderlinge transactie in een schuurtje VERDACHT VAN SCHÜLDHELING „Ik weet een partij goede stoffen te koop", had een Amsterdamsen3 kleermaker gezegd tot zijn vroege- ren patroon. Goede stoffeii zijn schaarsch en de patroon had dan ook wel ooren naar het handeltje. Hij ging met zijn vroegeren knecht naar de Haarlemmermeer, waar za ken waren te doen en hij kwam te recht bij een visschtr. Nu koopt, men stoffen in het algemeen niet bij vis scher.? en de kleermakcrspatroon had minstens eenigen argwaan behooren te koesteren. Hij deed dat niet; hij praatte gezellig met den visscher, die hem op de hoogte stelde van zijn huiselijke beslommeringen en hem bovendien vertelde, dat hij een flinke partij stoffen had van iemand die uit het kustgebied was geëvacueerd en die zijn goederen niet in beslag wou laten nemen. Daarna ging de kleermaker met den visscher en den bemiddelaar naar een vervallen schuurtje achter het huis, waar in jute zakken de stoffen verborgen lagen. Het is niet direct de gewoonte om costuumst.if- fen in jute zakken in een vochtig schuurtje te bewaren, maar den kleermaker viel dat niet. op. Hij dacht, zooals hij later beweerde, dat dit plattelandsgebruik was. De koop gesloten De zaak maakte op hem zelfs blijk baar een betrouwbaren indruk, want hij geloofde onmiddellijk, dat in de zakken 380 meter stof was geborgen. Hij keek en voelde alleen een ©ogen blik in de zakken en zei toen. dat hij het zaakje voor f 22C0 kocht. De 8 zakken met stoffen werden op een kar geladen en door een koet sier met een langen baard naar Am sterdam gereden. De kleermaker moet minstens gedacht hebben, dat de at tractie van den koetsier met den baard extra betaald moest worden, want het vervoer van dc 8 zakken kostte niet minder dan f 20. doch dc kleermaker wist van niets en dacht aan niets. Hij wist ook niet. waarom de zakken op dc kar met. riet waren afgedekt en hij had zich daarover zelfs niet verwonderd. Maar de politie, die een waar schuwing kreeg, vond het. geval toch wel waf. geheimzinnig. Zij stelde zich op de hoogte en het bleek haar, dat de stoffen gestolen waren bij een kleermaker te Aalsmeer. De Amsler- damsche kooper verklaarde van niets te weten cn hij stelde onmiddellijk de goederen weer ter beschikking. De rechtbank te Haarlem veroor deelde destijds den dief tot ander half jaar, den visscher wegens he ling tot 8 maanden en den bemid delenden ex-knecht tot 5 maanden gevangenisstraf. De kleermaker ech ter werd vrijgesproken. In hooger beroep De officier van justitie ging hooger beroep en gisteren werd de zaak tegen den kleermaker behan deld door het gerechtshof te Am sterdam. Ook nu bleef de kleermaker zijn onschuld volhouden. Hij meen- dsdat het een eerlijk zaakje was en hij zou zich anders nooit met de zen handel hebben ingelaten. Van dc geheimzinnige maatregelen had hij niets geweten. Hij was bij het in laden geweest en toen had men de zakken niet met riet. afgedekt, dit. had de koetsier onderweg uit zichzelf gedaan. De visscher teven wien de procureur-generaal weder 8 maanden had gevorderd, verklaarde, dat hij niet met den kleermaker over gesto len goederen had gesproken. De p r o c u r e u r-g eneraal zei- de, dat opzettelijke heling niet wet tig en overtuigend bewezen is. Het staat echter vast. dat hier op onge bruikelijke en onregelmatige wijze is gehandeld. De h?ele transactie is vreemd. Spr. vond. dat hier sprake is ge weest van grove onvoorzichtigheid. Hij wilde daarom het vonnis vernie tigd zien en dep man doen vercor- deelen wegens schuldheling, veroor zaakt door het koopen zonder be hoorlijk onderzoek, tot een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger achtte schuld heling niet bewezen en vroeg vrij spraak. SPORT PAARDENSPORT W. H. Geersen reed drie Winners GEBRUIK VAN EIGEN GEREED SCHAPPEN Vergoeding van 13 ct. per uur De Rijksdienst voor de Werkver ruiming heeft een aanschrijving ge richt aan dc gemeentebesturen, waar in wordt medegedeeld, dat aan ar beiders, die gebruik maken van eigen gereedschap, een gereedschapsver goeding gegeven mag worden. Deze gereedschapsvergoeding komt niet voor subsidie in aanmerking. Zij be draagt 1 tot 3 cent per uur, afhan kelijk van de hoeveelheid gereed schap, die de arbeiders medenemen. Zoo zal voor straatmakers deze ver goeding als regel niet meer dan 1 cent per uur bedragen, terwijl de vergoeding voor een timmerman, die een kist met verschillend gereedschap naar het werk meeneemt en daar gebruikt, 3 cent per uur zal bedra gen. Voor het gebruik van een eigen schop wordt 1 cent per dag vergoed. Voorts wordt er in de circulaire op gewezen, dat wanneer vakarbeiders in accoord werken, aan hen boven het in accoord verdiende loon (ex clusief de woonplaatstoelage) een toeslag van 10 pet. voor vakbe kwaamheid kan wórden gegeven. COURSES OP DUINDIGT De midweeksche courses op Duin- digt van gisteren mochten zich zoo wel van de zijde der inschrijvers als van die van 'i publiek in een ruime mate van belangstelling verheugen. Verblijdend is het toenemen van het aantal deelnemende paarden. In 7 courses startten gisteren niet minder dan 57 paarden. Bijzonder succesvol was ditmaal weer W. II. Geersen, die achtereenvol gens Filly Guy, Zoon van David Guy cn de Gleaner T als winner door de finish bracht. In 2 van de 3 rennen zegevierde Stal Prospéro resp. met Laughing Water cn Quadrantal. De eerste ren over 1800 M. was voor Red Tag, die direct na den start de leiding" nam en deze niet afstond. Dc resultaten lc course (draverij 4e kl.). Winnend Plaats 1. Filly Guy f 2.50 f 1.30 2. Francisk» f i.go 3. Borlena Scott f 3.50 4. Lmma Harvester f 11.30 Dromoleaguc. dio als tweede eindigde, vri-rd gediskwalificeerd wegens onregel matig draven. •rian, Lrleniza Norton, Dirk Norton. I 'Mo de Flandre, Doctor Scott, Flora S ,U. Aïdu en Doffer G. 2e course (Draverij lc kl.) Zoon v. David Guy f 2.20 f 1-30 Abdullah Scott f 1.50 X. g.Lord Maine en Boykc Norton. 3e course (Ren voor Heerrijders): Fed Tag f 2.10 f 1.40 Princcsso d'Aubergea f 1.40 X z Ponton, Kitchener, Abraham. Turnip Tops. e (Draverij 3c en 4e kl.): 1. De Gleaner T f 2.— f 1.20 David O f 1.30 Edel Scott - f 1.40 X.g Darius G., Dave .Scott, Decent Guy, Boy Scott. en Dienares. Excellentie Brcwor gediskwalificeerd. 1. Laughing Water f 2f 1.10 2. Gatinniso f t.30 Bon Voyago f 1.10 X. g Coronation, Marguay, Echillaia, Lc .eguin en Thoricourt. (ie rsc Handicap-draverij) >3 Spencer f 2.90 f 1,50 2. Bon Esprit f 2-10 3. Benna Dnsa f 1.60 X g.: Job, Led Iv. Senator Norris, Wand a -Scott; cn Wladimir. 7c course (Ren): 1. Quadrantal f 5.10 f 1.80 2. Goignols Prido f J.70 3- Gracques f 1.70 X. g- ('a-sagnae, Jnnieule, Petite Atv tistc, Serdnb, Etna II, Bily. DAMMEN SIMULTAAK-SANCE VAN BOM Hij won 27 partijen De nationale kaïnpioen Bom speelde simultaan tc Rijswijk. Hij won 27 par tijen, 5 eindigden in remise. radio-programma's VRIJDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofooiunuziek. 6.50 Ochtend* gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzick. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing, en meditatie (Voorbereid door do Clir- Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.-1-5 Gramofoonmuzick. 9.15 Voor dc huisvrouw. 9.20 Gramofoon muzick. Il.iiO Amabile-soxtet. 11-20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 De Melodisten cn solist. 12.40 Almanak. 12,15 B.NO.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Mu- sette-orkest „Les gars do Paris" en soliste. 2.00 Haarlcmscho Orksstver- ecniging solist en gramofoonmuzick. -1.0" Wijdingswoord- 4.20 Gramofoon muzick. -1.15 Ernst, van 't Hoff met. zijn 15 solisten. .5.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Voor do jeugd. 5.-15 Orgelconcert. 6.15 Sportwetoiiswoiirdiighcdcn. 6.30 Viool- solo. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gra mofoonmuzick. 8.<hi Residentie-Orkest. 8.55 Causerie „Wat is Nationnal- Socialismo?". 9.1" Zang met pianobe geleiding. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N'.O.Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N'.O Engclsohe uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie IJilv. I. 8.00 B.N.O.t Nieuwsberichten. 815 Gramofoonmuz. 11.00 Voor dc jeugd. 11.20 Zang mol pianobegeleiding en gr.ilpiofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuzick. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 B.N.O-: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Gramofoonmuzick. 2.15 Kurt Ho- henberger cn zijn orkest en grarao- foonmuziok. 3.00 Voor dc vrouw. 3.45 Gramofoonmuzick- 4,30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuzick, 5.15 B.N.O-: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 5 30 Rococo-octet. 6.00 Declamatie. (Voorbereid door do Chr. Radio Stich ting)- 6.15 De Romancers. 6.45 Gramo foonmuzick. 7.00 Actueel halfuurtje, 7.30 Gramofoonmu/.iek, 7.45 Toeris tische raadgevingen. 8.00 Omroep orkest en solist. 9.00 Gramofoonmuzick. 0.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 9-45 B.N'.O.: Nieuwsberichten. 1000 Avondwijding. 10.0510.1-5 Gramofoon* WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND* GENOOTEN

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4