wint voor >a Ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini Duitschkmd DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Hf! sKg Turksche Kringen onderstreepen de Neutraliteit De Val van Reval en Baltisch-Port Japansche Waarschuwing aan Amerika en Engeland i voor Europa ABONNEMOrtsrklJs" bij vooruitbetaling: Per weefe Per 3 maanden Per post per kwartaal ƒ0.16 ƒ2.05 2.25 ƒ0.06 Administratie Telefoon 621 Na 6 uur 5595. Giro 8< Red.: Tel. 6731. Na 5 uur AMEBSFOOOTSCHE (011 BANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 10.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord meer 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55c JAARG. C PAGINA'S Besprekingen betreffende Ontwikkeling en Duur van den Oorlog Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 29 Augustus (D. N. B.) De Fiihrer en de Duce hebben in den tijd tusschen 25 en 29 Augustus een bijeenkomst gehad in het hoofd kwartier van den Fiihrer. Tijdens deze besprekingen, die in het hoofdkwartier van den Fiihrer van het Noordelijke en Zuidelijke front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kivesties die de ontwikkeling en den duur van den oorlog betreffen, diepgaand besproken. Kameraadschap en Lotsverbondenheid De kwesties werden onderzocht in den geest van de nauwe kameraad schap en lotsverbondenheid, welke de betrekkingen tusschen de beide asmogendheden kenmerkt. De besprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide volkeren en van hun leiders om den oorlog tot het zegevierend einde voort te zetten. De nieuwe Europecschc ordening, die uit deze overwinning te voorschijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mo gelijke wijze de oorzaken wegnemen welke in het verleden aanleiding tot de Europecsche oorlogen hebben gegeven. De vernietiging van het bolsjewisti sche gevaar cn van de plutocratische uitbuiting zal de mogelijkheid ver schaffen voor een vreedzame, harmonische en vruchtbare samenwerking van alle volkeren van het Europeesche continent, zoowel op politiek als op economisch en cultureel gebied. TELEGRAM VAN MUSSOLINI AAN HITLER Mussolini heeft het volgende tele gram aan Hitier gezonden: „Fiihrer, de dagen, zoo rijk aan gebeurtenissen, die wij tezamen in uw hoofdkwartier hebben doorgebracht, en de bezoeken aan onze troepen, die strijd voeren tegen het bolsjewisme, zullen voor mij een onvergetelijke herinnering blijven, zooals ik u reeds heb gezegd. Wat de Sovjet-Unie aangaat, ik heb geconstateerd, dat de historische draagwijdte van onze revoluties zich steeds owwouitegbaardor openbaart, waardoor de Europeesche beschaving gered wordt van het doodelijke bolse- wistische gevaar. Ik keer terug naar Italië met een onuitwischbaren indruk van den greoten arbeid, dien wij on dernomen hebben en met de zeker heid, die volstrekter is dan ooit, om trent zijn zegevierende voltooiing. Aanvaard mijn hartelijksten dank voor de groote gastvrijheid, mij door u te midden van de dappere, onver moeibare Duitsche strijdkrachten ge boden, en ontvang mijn hartelijke, ka meraadschappelijke groeten". Bezoek aan Oostelijk en Zuidelijk Front Tijdens dit bezoek hebben de Fiih rer en de Duce zich naar belangrijke punten van het Oostelijke front be geven, waarbij ook een bezoek ge bracht werd aan een der Italiaansche divisies, welke meedoen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Bij hun bezoek aan het Zuidelijke front, werden de Fiihrer en de Duce door den gene ra al-veldmaarschalk von Rundstedt verwelkomd. Bovendien werden bezoe ken gebracht aan de hoofdkwartieren van den rijksmaarschalk en van den opperbevelhebber van het leger. Het Gezelschap In het gezelschap van den Duce bevonden zich de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Al- fieri, de chef van den generalen staf van de Italiaansche weer macht, generaal Cavallero, de ka binetschef gezant Anfuso als ver tegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano die door ziekte verhinderd was, de generaals Marras en Gandin, alsmede een reeks van andere hooge officieren van den generalen staf. De Duitsche am bassadeur von Mackensen en de Duitsche militaire attaché te Ro me, luitenant-generaal von Rin- telen, namen eveneens aan de reis van den Duce deel. Aan de politieke en militaire bespre kingen hebben van Duitsche zijde ook deelgenomen de rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. Geen enkele druk zal politiek veranderen Officicele Turksche kringen on derstreepen opnieuw de neutrali teitspolitiek van Turkije cn geven als liun meening te kennen dat geen enkele druk, van welke zijde die ook mag komen, in de politiek van Turkije verandering zal bren gen, zoo meldt het D.N.B. uit An kara. In het officieele Turksche blad UI us wordt gezegd: Toen- de oorlog op den Balkan voor de deur van Tur kije stond, bleven wij neutraal. In de ze dagen is de oorlóg ook genaderd tot onze Oost- en Zuidgrens. Wij zijn er van overtuigd, dat Turkije er geen belang bij heeft, zich in het con flict te mengen en dat niemand het verplichten kan. daaraan deel te ne men. Turkije zal steeds zijn onafhan kelijkheid en vrijheid verdedigen. Wij rekenen op onze kracht en houden het bij onzen leider Inönoe, die de wapens weet te hanteeren. De Turko-Tataren in Mantsjoekwo SCHAREN ZICH ACHTER TOKIO Zooals reeds gemeicf, is dezer da gen in Moekden een massa-vergade ring gehouden van de Oeral-Turko- Tataren, waarbij eenstemmig een mo tie is aangenomen, welke is opge stuurd aan de keizers van Japan en. Mantsjoekwo, alsmede aan de regee- Aanvallen op Spoor wegen naar Petersburg Van groote Beteekenis voor de Duitsche Weermacht THANS RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET FINLAND Als aanvulling op het Duitsche wecrmachtbericht van gisteren, verneemt het D.N.B. van welinge lichte zijde het volgende: Zooals te voorzien was, zijn Reval cn Bal- tisch-Port zeer snel in Duitsche handen gevallen, nadat de Sovjets vergeefs geprobeerd hadden over zee te ontkomen. Deze evacuatie zou hun evenwel niet veel baten, daar de naar het Oosten terugge voerde Sovjet-troepen in het ge bied om Petersburg slechts in een nieuwe vernietigende omsingeling zouden kunnen geraken. Het be zit van Reval als laatste Balti- sche haven welke den Sovjets tot dusver nog was overgebleven, is voor de Duitsche weermacht vooral daarom van zoo groote be teekenis, omdat, de afstand van hier tot aan de Finsche hoofdstad Helsinki door de lucht slechts 90 K.M. bedraagt, zoodat dus een rechtstreeksch contact met het verbonden Finland inplaats van als tot dusver over Zweden niets meer in den weg staat. Het steunpunt Baltisch-Port speelde aan de Zuidkust van de Finsche Golf ongeveer dezelfde rol als Hangö in het Noorden, dat in 1940 van Finland werd afgedwongen en thans nog in handen van de Sovjets is. De aanvoer naar Hangö en naar de Baltische eilanden Oesel en Dagö loopt thans over de geheele lengte van de Finsche Golf van de Noord- cn van de Zuidkust af, gevaar. TROEPENTRANSPORTSCHIP VERNIELD Nadat eenheden van het Duitsche leger reeds de belangrijke spoorweg verbinding PetersburgMoskou ten Noorden van het Ilmenmeer hadden overschreden, hebben ook op 28 Au gustus formaties van het Duitsche luchtwapen haar doeltreffende aan vallen op andere naar Petersburg lei dende spoorlijnen voortgezet. Op ver scheidene plaatsen werd de rails los gerukt en voor elk verkeer onbruik baar gemaakt. In de wateren van Odessa namen Duitsche vliegtuigen op 28 Augustus een bolsjewistisch troepentransport- schip waar. Een bom trof het vaar tuig van 4000 ton, waardoor dit zoo ernstig beschadigd werd dat het ter plaatse bleef liggen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen zetten hun aanval len op spoorlijnen en spoorwegcom plexen in den centralen sector van het Oostelijke front met succes voort, Tal van spoorwegcomplexen werden verwoest en verscheidene rijdende en stilstaande treinen met troepen en materiaal werden door voltreffers vernietigd. DNJEPROPETROWSK ONTRUIMD GERUCHTEN WEERLEGD Het persbureau der Sovjets heeft toegegeven dat Dnjeprotrowsk door de strijdkrachten der Sovjets is ont ruimd. Daarmede is definitief de le gende uit de wereld geholpen alsof het den Sovjet-troepen nog mogelijk geweest zou zijn, zich ten Westen van den Dnjepr te handhaven. Met het verlies van Dnjeprotrowsk hebben de Sovjets thans de hoop moeten op geven te verwachten verdere operaties van dén Duitschen Zuidelijken flank in de kiem te kunnen smoren. Te genover het bericht van den Ameri- kaanschen zender Boston, dat de stad Gomel door de Sovjets is heroverd, kan geconstateerd worden, dat Gomel reeds minstens 50 K.M. achter het in middels opgeschoven Duitsche front ligt en dat van eenigen tegenslag aan Duitsche zijde geen sprake kan zijn. In tegendeel, ook de Duitsche aanvals- bewegingen in het gebied voor Gomel verloopen buitengewoon gunstig. Groote Branden te Yiipuri WERK VAN BOLSJEWISTEN Officieel wordt uit Helsinki bekend gemaakt, dat Finsche vliegtuigen in don vorigen nacht op verscheidene plaatsen te Viipuri (Wiborg) groote branden hebben waargenomen, welke door de bolsjewisten waren aange legd. De branden konden worden ge zien tot aan de stad Lappenranta aan het Saima-meer. ringen van Japan, Mantsjoekwo, Diutschland. Turkije en Afghanistan. Daarin wordt verklaard, dat de Turko- Tataren in Mantsjoekwo besloten hebben zich achter de Japansche po litik der nieuwe ordening te plaatsen, v Ike met het oog op de dreigemen ten door de kapitalistische mogend heden in Europa en de Ver. Staten ir. ?t worden beschermd. Voorts wordt verklaard, dat de Turko-Tataren van Mantsjoekwo met Japan zullen sa- m nwerken cm vrede en tevreden heid in het Oosten en de bescherming van de Mohammedaansche fceseha- vi g en godsdienst voor alle Moham- m daansche broeders te verkrijgen. DE OVERVAL OP IRAN Voorwaarden tot staking van den strijd nog niet bekend Ofschoon men nog niet beschikt over authentieke documenten betref fende de voorwaarden, welke Enge land en de Sovjet-Unie de nieuwe Iraansche regeering gesteld hebben, meent men in Berlijnsche kringen, die met het departement van Buitenland sche Zaken in contact staan, uit een reeks mededeelingen die nog al wat overeenstemming vertoonen, te kun nen afleiden, dat Engeland en de Sovjet-Unie van het voorwendsel van een zoogenaamde vijfde colonne ir. Iran slechts gebruik hebben ge maakt om dichter bij hun eigenlijke doel te komen, n.l. de verbinding tus schen het EngeLsche en het Sovjet- leger. Indien nu wordt gesproken van strategische punten, transportmoge lijkheden, ontwapening der Iraansche strijdkrachten enz., kan dit alles naar de te Berlijn heerschende op vatting, slechts het onlangs door de Daily Express toegegeven feit bevestigen, dat er voor de Engelschen en hun bondgenooten in Iran iets ge heel anders op het spel stond dan het gevaar, dat hen zou bedreigen van de weinige Duitschers in het land. In dezelfde kringen laat men niet na te wijzen op een versie, volgens welke de Engelschen de Iraansche regeering tot toegeven hebben willen dwingen met de verklaring, dat de bolsjewisten steeds naderbij zouden komen, indien de Iraansche regeering zich zou ver zetten. Men heeft goeden grond om aan te nemen, dat deze versie niet uit de lucht gegrepen is. en spreekt van een methode, die de benaming „beest achtig" waard is. De Strijd om Odessa HEVIGE LUCHTGEVECHTEN Formaties van de Sovjet-luchtstrijd krachten hebben geprobeerd in te grijpen in den hevigen strijd om Odessa. Roemeensche jachtvliegtuigen bonden den strijd aan met bolsjewis tische bommenwerpers en Jachtvlieg tuigen en achtervolgden ze. In korte maar hevige luchtgevechten haalden de Roemeensche vliegers 3 bommen werpers der Sovjets en 22 jagers om laag. Slechts 4 Roemeensche machines gingen verloren. HET FRAN SC HE VRIJWILLIGERSLEGIOEN Onder de Fransche vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme, be vinden zich behalve manschappen, die deel uitmaken van de meest uiteenloo- pende wapens cok ongeveer 403 vlie gers, die onder bevel staan van Pierre Constantini, den oprichter en leider van de Ligue-Francaise. Constantini heeft vcorloopig 2 eskaders gevormd en wel een groep jachtvliegtuigen en een groep bommenwerpers. (Zie verder elders In dit blad.) Houding moet herzien worden De woordvoerder van het Japan sche bureau van inlichtingen te Tokio heeft in een radio-rede Groot-Brittannië cn de Ver. Sta ten aangespoord hun houding te herzien. Het rcsultait der bood schap van Konoje, zoo verklaarde hij verder, is nog niet bekend, maar het Japansche volk blijft zich op het ergste voorbereiden. Door hun hulp aan het bewind van Tsjang Kai Sjek zijn de Brit ten cn Amerikanen de werkelijke verstoorders van den vrede in het Verre Oosten. Hij verklaarde voorts nog, dat Ja pan in China beslist vredelievende doeleinden nastreeft en noemde het een ongerechtvaardigde veronderstel ling, als men beweerde, dat de over eenkomst tusschen Japan en Fransch Indo-China een bedreiging van ande- rer belangen vormt. Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Fiihrer, 29 Augustus. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, hebben Duit sche troepen op 28 Augustus in samenwerking met de marine en dc luchtmacht na harden strijd de zeer versterkte oor logshaven Reval genomen. Van den Hcrmannstoren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. Nog op denzelfden dag rukten Duitsche troepen op naar de volgens de modern ste beginselen aangelegde oor logshaven Baltischport, die ge nomen werd. Er werden ver scheidene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kustbatterijen en ten onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval werden 19 met troepen cn oorlogsmateriaal geladen transportschepen, 1 torpedo jager en 9 andere oorlogssche pen tot zinken gebracht. De zware kruiser Kirov, 1 torpedo jager en 5 andere oorlogssche pen werden zwaar beschadigd. In de Finsche Golf heeft de luchtmacht 3 Sovjet-transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zin ken gebracht en bomtreffers op een torpedojager geplaatst. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front maken de operaties goede vorderingen In de Engelsche wateren heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopcn nacht ten Westen van Pembroke 2 koopvaarders, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 12.000 ton, die deel uit maakten van een beschermd convooi, vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op Engelsche vliegvelden. Gisteren ondernomen pogin gen van Britsche vliegtuigen tot het doen van aanvallen op het bezette gebied langs het Kanaal en de Nedcrlandsche kust wer den door den Duitschen afweer verijdeld. De vijand verloor 31 vliegtuigen, waaronder 17 bom menwerpers. Van deze vlieg tuigen werden er 23 neerge schoten door jagers en afweer geschut, 7 door patrouillevaar tuigen en marinegeschut, ter wijl een vijandelijk jachtvlieg tuig door infanterie werd neer gehaald. In Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansche duikbom menwerpers vernietigende aan vallen gedaan op havenwerken, afwccrbattcrijen en opslag plaatsen van materiaal te To- broek. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Augustus militaire werken in de haven van Suez met succes bestookt met zware bommen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopcn nacht bri sant- en brandbommen laten vallen op ecnige plaatsen in West-Duitschland. Aan gebou wen in woonwijken werd schade toegebracht. Zes der aanvallen de bommenwerpers zijn door afweergeschut en nachtjagers neergeschoten. Kapitein Hermann Joppien, drager van het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren kruis, groepscommandant in een jachteskader, is na zijn 70ste overwinning in de lucht niet teruggekeerd van een vlucht legen den vijand. Met hem ver liest de luchtmacht een harer moedigste en succesvolste jaclit- vliegers. Nopens de verklaringen van Chur chill, dat Engeland cn de Ver. Staten streven naar vredelievende oplossing van de problemen in het Verre Oos ten. merkte spreker op. cal op deze woorden daden moester, volgen: ..Wij kunnen ons niet voorstellen, hoe zij den inval in Iran van Engeland en de Sovjet-Unie willen rechtvaardigen". Kisji verklaarde vervolgens, dat Ame rika weliswaar zich wil inspannen voor steun aan Engeland, dccii dat men gemakkelijk kan zien, dat dit land er wegens interne aangelegenhe den op bedacht is de vreedzame be trekkingen met Japan niet af te bre ken. Met het oog hierop is het schrij ven van Konoje aan Roosevelt van groote beteekenis. Tot slot spoorde kisji het Japansche vclk aan, zich vastberaden aaneen te sluiten en op alle mogelijkheden bedacht te zijn. DE BESPREKINGEN VAN NOMOERA Omtrent de bespreking van presi dent Roosevelt en Cordell Hull met den Japanschen ambassadeur Nomoe- ra meldt de correspondent te Wash ington van de New- Y o r k H e- rald Tribune dat de meeningen zeer verdeeld zijn over de kansen op succes van dergelijke pogingen. Ecni ge Amcrikaansche waarnemers geloo- ven, dat, gezien de breede kloof tusschen de doelstellingen In het Ver re Oosten van Japan en van de Ver. Staten, elke onderhandeling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeeringsambtena3r heeft verklaard, dat de onderhandelingen ten minste tot een soort wapenstilstand in de be trekkingen tusschen Amerika cn Ja pan zouden leiden. Er zijn echter maar weinig optimisten, die deze meening deelen. De correspondent van de N e w York Times meent, dat de komen de onderhandelingen betrekking zou den hebben op het geheele complex van vraagstukken. Men kan nog niet voorzien of er een formule gevon den kan worden, waardoor er een keerpunt kan ontstaan in de than3 critieke betrekkingen tusschen beide landen. "Wordt Protest genegeerd? In een speciaal bericht uit New York deelt het Japansche blad Tokio Asahi Sjimboen mede, dat minister Huil op 27 Augustus heeft verklaard, dat het Japati- sche protest inzake het varen van Amerikaansche tankschepen naar Wladiwostok onder verwijzing naar de vrijheid ter zee genegeerd zal worden. TOJODA BIJ DEN KEIZER In verband met de gisteren te To kio gehouden kabinetszitting cn de boodschap van Konoje aan Roosevelt, is de Japansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Tojoda, door den keizer in audiëntie ontvangen. CRITIEK OP MILITAIRE MISSIE Het Japansche blad Tairikoo Sjimpo schrijft over het zenden van een Amerikaansche militaire mis sie naar Tsjoengking. dat dit .niet al leen als een onvriendelijke daad, doch als een openlijke uitdaging moet wor den beschouwd, welke tezamen met de Amerikaansche petroleum-leveran- ties naar Wladiwostok de Japansch- Amerikaansche betrekkingen alleen nog verder kan verscherpen. De Brandstof distributie VOOR KOKEN EN GENERATOR Van I tot en met 30 September a.s. geven de met 05 K.F. gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen, al rian niet In combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Gedurende genoemd tijdvak geven de met Generator-Anthraciet negende periode gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 Hl. (max. 75 Ke.) an- thracietnootjes V of 50 Kg. turfcokes. terwijl de met Generatorturf negende periode gemerkte bonneru gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED EENIGE SLACHTOFFERS In den afgeloopen nacht zijn En gelsche vliegtuigen naar Zuidwest- Duitschland gevlogen en wierpen bommen uit, welke brand veroor zaakten in woonhuizen. Er werden eenige personen gedcod of gewond. De luchtafweer heeft 1 vliegtuig neergeschoten

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1